T Moeders! t TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 9 FEBRUARI 1926. Het Kamerlid Van de Bilt is Donder dag 11 Februari as. voor belanghebbenden te spreken van 4 tot 6 uur, in het Bondsge- bouw (Bestuurskamer), Motengracht, alhier. Onze plaatsgenoot, de heer D. J. Heij- koop, slaagde te Amsterdam aan den schrif- teljjtoen cursus Zelfontwikkeling" voor het diploma Ned» taal en rekenen op 4 Febr. jj. Gereformeerde Kerk. De kerkeraad van de Geref. Kerk alhier heeft voor de predikantsverkiezing het vol gende tweetal opgemaakt: Ds. Rietbergen van Maassluis. Ds. Felders van Amsterdam. Aanbesteding. Namens de N. V. Zeebad Huisduinen te Helder werd door den architect Ammers- dorfer alhier Zaterdagmiddag aanbesteed het bouwen van 2 enkele en 3 villa's in blok met bestratingen en bijkomende werken, op een terrein nabij het badpaviljoen te Huisduinen, alsmede het verrichten van glas- en verf- werk ten behoeve dezer villa's. De volgende biljetten waren hiervoor in- gekomi n: Voor perceel a.: G. Lastdrager 21.987; Gebr. Smit 23.220; H. Freeke 23.660; H. Riemers 24.980; Gebr. Ran 25.850; Minnebo Walboom 25.972; H. Bosch 27.000. Voor perceel b.: M. Kaleveld 1397; Jan de Kok f 1487; Gebr. de Boer 1636; Andr. van Pelt 1680; Jan Freeke 1687; Gebr. Hoogerduijn 2120. Omtrent de gunning zal nader worden beslist» Jubileum Kon. echtpaar. .Ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van H. M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik woei Zondag van verschillende openbare gebouwen de vader- landsche driekleur. Zondagmiddag werd in de Synagoge alhier een buitengewone Kerkdienst gehou den ter gelegenheid van het Zilveren Huwe lijksfeest van het Kon. Echtpaar. De Synagoge was zooals alleen op de Hooge feestdagen het geval is feestelijk aangekleed en het gebed voor het Huis weid bij geopende arke uitgesproken. De leeraar, de Eerw. heer D. van Buuren, heeft bij dezen dienst de gelegenheidsrede uitgesproken. Voor de slachtoffers van den watersnood. Bij de Bank van Wisselink is van een onbekende alhier ontvangen 60. Ingekomen bij Mevr. Gratama 7.50, af gedragen door het Damescomité Matinée en Dansavond 309.4<3. Deze bedragen zijn in het totaal van 6146-17 door het bestuur van het Roode Kruis, elders in dit nummer ver antwoord, inbegrepen. Comité-watersnood. 'De Afd Helder van het Ned. Roode Krui9 maakt aan de ingezetenen dezer gemeente bekend» dat in totaal bij haar is ingekomen voor de slachtoffers van den watersnood- een bedrag van 6146.17, terwijl bovendien reeds is verzonden een hoeveelheid meel ter waarde van 680.en een groote partij kleedingstukken (ongeveer een wagonlading) voor verzending gereed ligit» Tevens brengt zij1 langs dezen weg een woord van dank aan de ingezetenen voor de milde gaven, aan alle personen, die hunne welwillende medewerking hebben verleend en tevens aan de leden van het Comité, die met haar hebben samengewerkt. Onder mededeeling, dat de inteekenlijsten enz. voor hen, die in het Comité zitting had den iten kantore van den secretaris (Arbeids beurs) ter inzage liggen, meent het Bestuur, dat bij dezeni kan worden verklaard, dat het Comité is ontbonden. Inmiddels houdt het zich aanbevolen tot het in ontvangst nemen van verdere giften, eni zal van het binnen komen daarvan door middel van de pers worden kennis gegeven» Helder, 9 Februari 1926. Het Bestuur van de Afd. Helder van het Ned. Rood© Kruis, J. KAMMAN, Voorzitter. L. BANDSMA, Secretaris. Vergeefsche tochten van de „Drente". De -bemanning van de „Drente" heeft Zon dag een drukke dag gehad. Reeds Zondag morgen vertrok de sleepboot uit de haven op een bericht, dat bij Terschelling een bag germolen drijvende was gezien. Op de aan gegeven plaats gearriveerd, bleek echter van een drijvende baggermolen niets en onver- richiterzake keerde de „Drente" eenige uren later in de haven terug. Zondagavond moest de „Drente" opnieuw naar buiten. Nu was er gerapporteerd, dat er in de Noordzee een stoomschip drijvende was. Na lang zoeken1 bleek ook dit een loos alarm te zijn geweest Gisterenmorgen keerde de „Drente van dezen vengeefschen tocht in de haven terug. A. G. O.-lezlng over Frankrijk. Omtrent de door den oud ass.-resident Lfebert te houden lezing over de Loire en haar kastdelen, welke lezing door de Ver- eeniging A.G.O. as. Vrijdag in „Oasm° gehouden wordt, kunnen wij nog mededee- |L dat de heer Liebert meer dan 100 lan taarnplaatjes zal vennen, die hij voorin deel ten geschenke kreeg X^dwhS vii tional du Tourisme, <md^de£i* van het Departement van ^ater®^ B,I De lezing omvat de steden Orleane, blois, i Tours en de beroemde koningskasteelen. De „Nijmeegsche Courant" liet zich als volgt hierover uit: .-Hij is bovendien een prettig verteller, die oog heeft voor den humor van het leven en de kunst verstaat om, in stede een droog reisverhaal te geven, op aangename wijze te causeenen over de historie van de door hem aanschouwde en thans op het doek verbeelde prachtige bouwwerken van de Fransche re naissance". De lantaarnplaatjes.waren schitterend in een woord". Lichtbeeld© navomd. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Geref. Zon dagsschool, waarin mededeeling wordt gedaan van een lichtbeeldenavond op morgen (Woensdagavond) 7 uur in de Geref. Kerk, Spoorstraat. Ook kinderen buiten de Zondagsschool hebben gratis toegang. Voor hizonderheden zie men de advertentie. „De Klokken van CornevUle". Opera-Oomlqu© in- 8 bedrijven, 4 tafereelen. iMen schrijft ons: De voorspelling, dat Toonkunst met de opvoering van dit werk eer zal inoogsten, zal in vervulling gaan. Op de slotrepetitie is gis terenavond in „Casino" dusdanig gerepe teerd, dat het bestuur blijde verwachtingen koestert over het slagen van de beide uitvoe ringen op heden- en morgenavond. Betreffende de stemkwaliteiten der solis ten is niets te veel gezegd. Hun voortreffe lijke!)) zang, hun schitterend spel, gepaard aan gezonden humor, zal het publiek doen genieten en schudden van het lachen. Het werk tintelt van koddige tooneeltjes, mooie fleurige aankleeding, terwijl de zang- liefhebbers zullen smullen aan de verschil lende solo's, duetten» kwartetten en en- semble's, welke deze voortreffelijke populaire opera bevait» De animo voor Woensdagavond (voor iedereen tegen betaling toegankelijk) is reeds zoo groot, dat Toonkunst niet twijfelt een volle zaal te trekken» Heden en morgen zjjn in „Casino nog plaatsen te bespreken, terwijl ook nog, kaar- ten in den boekhandel verkrijgbaar zijn. Uit het politierapport Vrijdag werd door verschillende winke liers uit de Spoorstraat kennis gegeven; dat hun spiegelruiten) op ergerlijke wijze met een hard voorwerp waren bekrast. Naar de vandalen wordt een onderzoek ingesteld. Op het hulpbureau Zuidstraat werd Vrijdagavond medegedeeld, dat er op de Binnenhaven tegen een boom een: mari nier zat, die vermoedelijk onder den in vloed van sterken drank was. Twee agenten begaven zich naar de aangeduide plaats en troffen den mari nier aan. Zij brachten hein over naar het bureau, waar hij vertelde „dat ie had zitte wachte op 't vliegkampbootje" TTïj verkeerde onder drarikinvloed, daar er echter -geen termen waren hem vast te houden werd 'hij op vrije voeten gesteld. A«n het Hoofdbureau werd Zaterdag door iemand een valschen gulden gede poneerd. Zondagmorgen bemerkte een agenlt, dat er op den zeedijk achter het postkan toor een zitbank was weggerukt en ge deeltelijk vernield op den dijkkruin lag. Zondagavond werd er politiehulp inge roepen door een bewoner van de Oost- slootstraat, daar er in een woning hevig gevochten werd. Een tweetal vrouwen wa ren het huis ontvlucht Toen de politie ter plaatse kwam' be vond zij, dat de bewoner van bedoeld per ceel met een burger aan het vechten was. 'De agent beëindigde de twist en bracht den burger, die niet in de woning thuis 'behoorde, naar het hoofdbureau over. Na verhoor werd de man op vrije voe ten gesteld. Eenigen tijd daarna werd: hij weer voor dezelfde woning aangetroffen; waar hij op de luiken stond te ramden» Óm verdere ongeregeldheden te voorko- mlen, werd' de man naar het 'hoofdbureau gebracht en in verzekerde bewaring ge steld» Bij fouiiieering werd een wapenstok op helm bevonden, zoodat ook terzake daar van procesverbaal tegen hem werd1 opge maakt. I De man' werd ln die cel vreesolijk woest. Hij, scheurde zijn kleeren aan stukken en vernielde een oelruit. Later kalmeerde hij, zood'at bij laat in dien nacht naar zijn wo ning gebracht kon worden. Ingezonden Mededeeling. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddelyk 30-60-90 ct. PUROL VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 9 Februari. „De Klokken van Corneville", Casino 8 u. Woensdag 10 Februari „De Klokken van Corneville", Casino 8 u. Lichtbeeldenavond Geref. Kerk, Spoor straat, 7 uur. Donderdag 11 FeBruarL „De Spaak in 't Wiel", Musis Sacrum 8 u. Vrijdag 12 Februari. „Joseph in Dothan", R.-K. Volksbond 8 u. Lezing A. G. O., Casino, 8.15 uur. Zondag 14 Februari. „Joseph in Dothan", R.-K. Volksbond 8 u. Voordrachtochtend v.d. „Dageraad", Ca sino, 10.16 vun. Zaterdag 6 Maart 2e Groot Bal-Maaqué, Carino 8 uur. Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren brouck, oud-commissaris der Koningin in Limburg, vader van den voorzitter der Tweed© Kamer, is Zaterdagavond op zijn kasteel „Wolfrath" bij Sittard overleden. W. Koolman, t ITe Koedijk is op 65-jarigen' leeftijd overleden d© heer W. Kooiman, burge meester van die gemeente. Jan Morks. t Te Middelburg overleed op 60-jarlgten leeftijd d© heer Jan Morks, oud-directeur van het Middeiburgsoh Muziekkorps. De heer Morks werd 6 Óctober 1865 te Dor drecht geboren en reeds 16 Januari 1875, dus op 9-jarigeni leeftijd, werd hij' wegens zijn muzikalen aanleg 'benoemd tot muzi kantje bij het Dotfdrectotsch Schutterij- muziekkorpa Ook als componist, o.a» van populaire marschen; en niet minder ook als jurylid bij tal van concoursen, was de heer Morks verre buiten Middelburg bekend en ge acht. Een zijner bekendste werken was wel de „Klepperimarsch", welke een groote populariteit genoot; voorts schreef hij nog een aantal marschen, liederen, ko ren; en' ooncertouverturen voor orkest en orgel, twee Suites voor orkest, enz. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Uit de R. K. Staatspartij. De oommassie tot reorganisatie van de R. K. Staatspartij heeft Zaterdagmiddag ini het Tweede Kahiergebouw haar slot vergadering gehouden tot vaststelling van haar rapport. Art 40 van het Bezoldigingsbesluit De procureur-generaal acht het Kon. besluit van 19 Juni 1922 onverbindbaar. De procureur-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep conclusie genomen in de proce dure Van der Wielen tegen d©n Staat, in zake de bekende kwestie van art 40 van het Bezoldigingsbesluit Zooals bekend, had de ambtenaar Van der Wielen in eersten aanleg uitbetaling gevraagd van het volle salaris, dat hij vroeger genoot en wel op grond van het Kon. besluit van 19 Juni 1922, waarbij aan een zekere categorie van ambtenaren voor de toekomst een waarborg werd gegeven voor de op dien datum genoten wedden. Deze vordering werd door de rechtbank ontzegd. De procureur-generaal overwoog, dat vojgens art. 63 van de Grondwet de Ko ning de salarissen der ambtenaren regelt, betgeen beteekent, het vast stellen van het juiste bedrag. Volgens den procureur- generaal kan in dat regelen niet opgeslo ten zjjn, dat de Koning zich door het ge ven van een waarborg voor de toekomst bindt Naar het oordeel van den procureur- generaal is het Kon. besluit van 19 Juni 1922 dus onverbindbaar, zoodat de ambte naren daaraan geen rechten kunnen ont- leenen. Het was dan ook de plicht van den Koning, dat Kon. besluit in te trek ken, hetgeen terecht is geschiedt bij Kon. besluit van 7 April 1924. - De procureur-generaal concludeerde derhalve tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. De uitspraak werd bepaald op 15 Maart. Het nieuwe gemeenlandshtils van N.H. Noorderkwartier. Bij den aankoop van het nieuwe gemeen- landshuis van het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noorderkwartier" aan den Kennemeistraatweg te Alkmaar, raamden dijkgraaf en heemraden de besparing, welke zou worden verkregen door centralisatie van de kantoren van de secretarie, van den pen ningmeester eni van dien ingenieur in één gebouw, op 1200 per jaar, hetgeen aan de meerdere uitgaven voor de nieuwe huisvest ting zou ten goeie komen. In werkelijkheid blijkt deze bezuiniging thans nog verder te kunnen worden doorge voerd. Dijkgraaf en hoogheemraden deelen aan de algemeene vergadering mede, dat zij jaarlijks f 2500 zal bedragen. Voor rente en aflossing wegens het nieuwe gebouw is 5200 uitgetrokken, zoodat bijna de helft daarvan alleen reeds door besparing wegens vereenvoudiging van den dienst wordt terug gevonden» Doordat voorts het hoogheem raadschap thans geen huur meer heeft te betalen voor de eerder in gebruik zijnde hulp lokalen, ondergaan de jaarlijksche uitgaven wegens inrichting van het nieuwe geméén- landshuis, alles bijeengenomen, tenslotte slechts een geringe verhooging, terwijl uiter aard de dienst van het hoogheemraadschap belangrijke verbetering heeft ondergaan. („Tel."). De Paleis-^Raadhuiskwestle. Naar die Teiegr. verneemt, is het die be doeling van B. eni W. het voorstel-Van den Bergh. inzake de „beëindiging van het bruikleen tan het Raadhuis (Ko ninklijk Paleis) op den Dam" eerst in prae-advies te nemen, zoodat het nog ge- ruimen tijd zal duren, vóór het in open» bare 'behandeling ln den Raad' zal komen. Opnieuw zal namelijk voor dit prae- advies om. het oordeal van den stad* advocaat, wiens meening anders 'kan zijn d'an die van wijlen1 mr. Kappeyne van de Ooppelio, moeten worden ingewonnen, evenals dat van den directeur van Pu blieke Werken. Het blad herinnert er aan, dat in 1922 't raadslid Boekman een motie indiende, waarbij B. en W. uitgenoodigd werden, •zich met dé reigeering dn verbinding te stellen, ten einde het voormalige raadhuis op den Dam voor de gemeente terug te krijgen» Deze motie werd destijds inge trokken na de verzekering van B. en W„ in dit opzicht diMgient te blijven. Daar nóch B. en W„ nóch de regeering veel gevoelden om over deze teere kwestie 'besprekingen te voeren, is de toestand gebleven, zooals hij was, en was te ver wachten; dat na eenigen tjjd van sociaal democratische zijde deze kwestie opnieuw aan de orde zou worden gesteld. De Neutrale Metaalbewerkersbond opgeheven. Naar „Het Volk" verneemt heeft het congres van den Neutralen Metaalbewer kersbond met algemeene stemmen beslo ten tot liquidatie van den bond over te gaan. Vereeniglng van onderofficieren ter koopvaardij. Vrijdag heeft de vereeniglng van of bie ren ter koopvaardij een buitengewone leden vergadering gehouden» welke in hoofdzaak was belegd als protest tegen het ln den laat- sten 'tjjd steeds meer voorkomen van over- belading van koopvaardijschepen. Na afhandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden verkreeg de heer Smelik het woord'. Spreker legde hijzonderen nadruk op de groote beteekenis voor de zeelieden liggende in het feit, wettelijk tegen overbe- lading der koopvaardijschepen beschermd te zjjn en wekte de aanwezige scheepsofficieren op, zich met alle kracht en middelen tegen het afkeurenswaardig drijven van enkele reeders te verzetten, daarmede zorgdragende, dat het in Nederland sinds 15 jaren inge voerde landmerk, onverzwakt gehandhaafd blijft. Gaarne had' spreker gezien, dat de Cen trale van Koopvaardiijofficieneni wat krach tiger in deze ware opgetreden, echter, duis tere machten schijnen nog steeds werkelijke voortvarendheid aan die zijde, remmend te influenceeren» Hierna bracht de voorzitter onderstaande motie'in stemming, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. De vergadering enz.: kennis genomen hebbende van de pogin gen; welke den laatsten tijd op sommige schepen zijn ondernomen teneinde de bepa lingen der Schepenwet» in het bijzonder wat betreft de uitwatering, 4e ontduiken; spreekt haar scherpe afkeuring uit over de reederijen» die dergelijke wetsovertredin gen aanvaarden en in de hand werken; doet een klemmend beroep op alle gezagr voerders en scheepsofficieren» om iedere p™ ging tot opzettelijke wetsontduiking tegen te gaan; en zoo noodig door middel van de organisaties, ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen; machtigt het bestuur, met alle 'dienstig te achten middelen den goeden naam der Ne- derlandsohe scheepsofficieren en de veilig heid ter zee te beschermen tegen de afkeu renswaardige pogingen om deze in gevaar te brengen, ter wüle van eenig voordeel der reederij; 'betreurt het, dat door de centrale van Koopvaardjjofficieren niet een krachtiger actie, b.v. door het proclameeren van een 24-urige proteststaking, tegen het afkeu renswaardige gedoe van enkele reeders is gevoerd. Een nieuw schip voor de Lloyd. Een opdracht aan „De Schelde". Dé Rotterdamsche Lloyd 'heeft aan de Kon. Maatschappij „De Schelde'' opdracht gegeven voor het 'bouwen van een enkeL schroef-motorvrajchtsohip met Sohelde- Sulzermotoren en ongeveer 10.000 ton laadvermogen. De bemanning dér „Alkald" te Nerw-York. De „Westphalia" van de HamburgAme- rika-Hjn is .Zaterdagmorgen 10 uur te New- York aangekomen. De bemanning van de „AÏkaid", onder gezagvoerder J. Roos, was zeer tevreden over de voortreffelijke behan deling aan boord van de „Westphalia". Kapiteini Roos deed een verhaal over het stormachtige weer en de huizenhooge gol ven, waardoor het schip zwaar geteisterd werd. Zondagavond was de toestand van de „AÏ kaid", die zwaar beschadigd was, uiterst kritiek geworden1. Aangezien alle reddings- 'booten stukgeslagen waren moest men wachten tot de boot van de „Westphalia" Maandagmorgen langszij' kon komen» De burgemeester van New-York had een vertegenwoordiger gezonden» om kapitein Graalfs van de „Westphalia" en zijn wak kere bemanning en de schipbreukelingen te verwelkomen. Allen werden uitgenoodigd1, Maandagmor gen in de City Hall aanwezig te zijn, waar zij door het Stadsbestuur zouden worden ontvangen. De Nederlandsche gezant had uit Wash ington een telegram aan kapitein Graalfs gezonden» waarin hij' zijn bijzondere waar deering uitspreekt voor het schitterende reddingswerk. De Nederlandsche vice-oonsul te New- York, de heer Boissevain» bracht den dank der regeering over aan gezagvoerder en op varenden van de „Westphalia" en de geluk- wenschen aan kapitein J. Roos en de zijnen voor hun gelukkige redding.' ■Een deel der bemanning van de „Alkaid" aanvaardt met de „Blommersdijk", een deel met de „Burgersdijk" de thuisreis. Posterijen en Telegrafie. De directeur-generaal voor loop ig bulten functie. Naar de „Teiegr." van welingelichte zjjde verneemt, ia ten opzichte van den heer Damime, directeur-generaa 1 van de Posterijen en' Telegrafie een bijzondere maatregel getroffen» welke niet nalaten zal opzien te baren» Maandag a.s. zal n.L per dienistordér worden 'bekendgemaakt, dat de heer Damime voorlooplg gedurende het verdere deel van de maand Februari afwezig zal zijn. Zijn werk zal dan worden waargenomen door dé hoeren onr. J. F. van Royen, alge meen secrearis der Posterijen en Telegra fie» G. J. Hofker, inspecteur der Poste rijen en •Telegrafie in Algemeen Dienst, en A. P. F. Duynstee, inspecteur der Pos terijen en Telegrafie, welke beide laatste heeren tijdelijk belast zijn met de waarne ming van de functie van hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie. De aanleiding van den ten aanzien' van dén heer Daammle getroffen maatregel Is gelegen' in een zakelijk meeningsversohil over dienistopvattingen tusschen den mi nister van Waterstaat en den heer Dam ime. Deze laatste werd de laatste dagen reeds niet meer op het kantoor van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie aanwezig. Nader vemélnen wij1 nog, dat het reeds geruimen tijd in postkringen geen ge heim meer was, dat de samenwerking tusschen den directeur-generaal eenier- zijdis en den minister van Waterstaat be nevens de leidende hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der P. en T. anderzijds, ln tal van onderdeelen te wenschen over liet In het bijlzonder schijnt dit naar vo ren te rijn gekomen tijdens de afwezig heid van den1 heer Damime, die onlangs als regeerinigsvertegenwoorddger de Inter nationale Telegraafoonferenitde te Parijs heeft bijlgewoondl Gedenkboek Noordzeekanaal. Samensteller dr. M. G. de Boer, In de aanstaande Novemhermaand zal het 60 jaar geleden zijn, dat het Noord zeekanaal werd geopend. B, en W. van Amsterdam zijn van meening, dat dit feit van zeer groote 'beteekenis is geweest voor de ontwikkeling van den Amster- damschen handel en scheepvaart en dat er daarom voor de 'gemeente aanleiding 'bestaat te dezer gelegenheid een 'boek werk te doen verschijnen; waarin de ge schiedenis van het kanaal en dé Amster daimsche haven, uit de 'bronnen 'bewerkt, wordt beschreven. B. en W. stellen zich voor, dat de op dracht vopr de samenstelling van dit boek ware te geven aan dr. M. G. de Boer, van wiens hand reeds verschillende soortge lijke studies zijn verschenen» De zaak-Muijlwijk. De zaak tegen Maroellis Muylwjjfc zal op Dinsdag 9 Maart a.s. door het Gerechts hof te Amsterdam in hooger beroep in behandeling genomen worden» Werkloosheidsverzekering. De gemeente Wieringen is toegetreden tot de regeling, vervat in 'het Werkloos heidsbesluit 1917. De hoogoven-werken. De tweede hoogoven ontstoken» Gistermorgen 10 uur is te Velsen de tweede hoogoven ontstoken. Deze plech tigheid' geschiedde door dé echtgenoot© van den directeur, mevr. Ingenihouaz. 'De directeur en het geheele techndaohe personeel was aanwezig. Postcredletbrieven. Betaling op alle postkantoren. In verband met het inkomen van eenige bezwaarschriften, dat, bij den gecentrali- seerden dienst het voor de rekeninghou ders niet mogelijk is aanstonds door mid del van chèques gelden aan de eigen post rekening te onttrekken, vestigt de direc teur van den postchèque- en girodienst de aandacht op het beschikbaar zijn van postcredietbrieven. Deze brieven dienen om de rekening houders in de gelegenheid te stellen een gedeelte van hun saldo-tegoed in contan ten op een postkantoor op te nemen, zon der dat vooraf adres aan bet girokantoor te 's-Gravénhage moet worden gegeven. Wie in het bezit is van een postcredut- brief, l#n op vertoon van dien brief op elk postkantoor in het geheele land, ook bij de wjjk-, bij- en en hulppostkantoren, dadelijk geld opnemen tot elk door hem gewenscht bedrag, tot een maximum van het nog op den brief beschikbare saldo. Deze betalingen kunnen plaats vinden tijdens den geheelen duur van de open stelling der kantoren voor den postdienst op werkdagen, mits niet vóór 8.30 m. Wie dus periodieke betalingen te doen heeft waarvoor hij op korten termijn geld noodig heeft; in de omstandigheid ver keert, dat hij op ongezette tijden zonder uitstel geld moet opnemen; veelvuldig op reis is en zonder veel geld bij zich te ste ken toch iu staat wil zijn om over het noodige te kunnen beschikken, enz., kan door het nemen van een postcredietbrief daarin voorzien. De brieven zijn, zoals ove rigens van zelf spreekt niet bestemd om daarop eene enkele spoedbetaling te er langen. De kosten van aanmaak zijn voor een dergelijk gebruik een overwegend bezwaar. De brieven worden uitsluitend gesteld op naam van natuurlijke personen. Dit be hoeven evenwel niet de rekeninghouders zelf te zijn; deze kunnen andere personen aanwijzen, op wier naam de brieven ge steld moeten worden, b.v. een bediende van de zaak die zich op reis begeeft, per soneel dat de post op de postkantoren be handelt, enz. De kosten zijn gelijk aan die van de chèques. Om de uitbetaling te verkrijgen behoort De overbélading van koopvaardij schepen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5