GEMENGD NIEUWS men zich aan het postkantoor te kunnen legitimeeren, waarvoor het 'beste gebruik kan worden gemaakt van een postidenti- teitekaart, doch waartoe ook andere deug delijke bewijsstukken kunnen dienon als een pas, een spoorabonnement e.d. Alle verdere gewenschte inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de postkantoren en bi) de directie te 's-Gravenhage. Een zeelichter gezonken. Zondagmiddag kwam te IJmuidien de Ar- genitijnsche zeesleepboot „ScMifbbau" bin nen, welke rapporteerde, dat de door haar gesleepte Argentijnsche tanklichter „Bruns- buttelkoog", die van Hamburg naar Buenos- Ayres zou worden overgebiacht, Zaterdag avond vp de hoogte van Terschelling is ge zonken. De bemanning, uit vder koppen be staande, kon niet meer worden gered en is hoogstwaarschijnlijk verdronken. Eén der opvarenden van de sleepboot deelde het volgende mede: De zeesleepboot stond onder commando van kapit in O. Peters en behoorde oor spronkelijk aan de Flensburger Schiifsbau- Gesellschaft in Flensburg, die de boot aan eene reederij in Buenos Ayres heeft ver kocht. Dezelfde reederij' had. in Hamburg nog den tanklichter „Brunsbuttelkoog" aan gekocht, welke door de sleepboot zou wor den meegenomen naar de bestemmingsha ven. Van deze gelegenheid maakte men ge bruik om den lichter met bijna 400 ton stookolie te iaden, teneinde deze onderweg bij kleine hoeveelheden te kunnen overgeven ter opvulling van de tanks der sleepboot, welke een zg. oliestoker is. De lichter was van zeer elgenaardigen bouw; oorspronke lijk waren twee afgekeurde Duitsche duik- booten door middel van een tusschentank tot één geheel vereenigd, waardoor een geheel zeewaardig voor olievervoer geschikt zee schip ontstond. Na het vertrek uit Hamburg had men een voorspoedige reis totdat Zaterdagavond on geveer 10 uur tijdens zwaar stormweer uit het Noordoosten op de sleepboot- bemerkt werd, dat vanaf den lichter morse-seinen ge geven werden. Schijnbaar was men daar aar. boord zeer zenuwachtig, want de seinen wa ren niet goed te volgen. Men begreep even wel, dat er iets ernstigs aan boord van den lichter geschiedde. Even later zag men een blauw licht, ten teeken, dat de lichter in nood veikeerde. De sleeptros werd op de sleepboot direct losgeworpen en de steven gewend, terwiji de sleepboot in gereedheid werd gebracht. Nog vóór de boot gevierd was, zag men den lichter met het achterschip in de diepte wegzinken en met het voorschip recht op en neer uit het water steken. Men begon naar de bemanning van den lichter te roepen, doch kreeg geen antwoord meèr. Het geheele drama was binnen tien minuten' af gespeeld. De sleepboot is in weerwil van den storm tot des nachts drie uur op de plaats van het ongeluk blijven rondkruisen om te trachten de bemanning .nog ,op te sporen, doch door de duisternis verloor men het vaartuig uit betoog. Van de vier verdronkenen waren drie mannen gebuwdl („HM-"). De bemanning gered. Vrijdagnacht werd door do kustwacht op Vlieland gerapporteerd, dat zich in de nabijheid van Vlieland een schip in nood bevond. Het 'bleek te zijn het vissohers- vaartuig „Urk 58". Het scheepje was ge deeltelijk onder water geslagea De uit drie -loden bestaande bemanning werd door een sleepboot van Terschelling ge red. Verschillende viscshersvaartuigen zouden trachten het vaartuig te bergen. Vechtpartij met de politie. Zaterdag werd1 in het Vokslogement van een zekeren B. in de Waferatraat in het voormalige Wijk C. te Utrecht een familiefeestje gevierd. De moeder wasi jarig en voor deze gelegenheid waren de familieleden uit Amsterdam overgeko men, terwijl ook een zoon van B„ een voddenkoopman wonende in een woon schuit aan de Oroeselaan aldaar van de partij was. Toen dies avonds omstreeks 10 uur het feest in vollen gang was, 'kwamen eenlge familieleden1 naar buiten en kre gen daar twist. De twist liep zoo hoog, dat een gurvellleerende agent van politie zich ermede bemoeide en den vrede trachtte te herstellen. Deze tussohenkomst beviel den koopman B. allerminst plot seling sprong de man den agent van ach teren op dien nek en 'begon 'hem met zijn vuist te bewerken. De -agent schudde hem van zich af, doch daar de farnildeveete plotseling verdwenen) was, ging men' den agent gezamenlijk te lijf, die zich evenwél met zijn sabel verdedigde. "De feestgan gers werden door de buren bijgestaan', berwijl dO agent assistentie 'kreeg van eenige collega's, zoodat een formeele vechtpartij' ontstond. Niet dan nadat de voddenkoopman kans had gezieni den agent een 'geweldigen beet ln dé onderlip te geven kon1 B,. die ge wond' was, gearresteerd en onder hevig verzet naar den politiepost op het Vredeni- burg overgebracht worden. In zijn oei op het politiebureau verscheurde hij al zijn kleeren. Door den Geneeskundigen Dienst werd' hij, d'aar hij een ernstlgen aanval van delirium tremens had per ziekenauto naar de Rijksklinieken vervoerd, terwijl ie gewonde agent zich eveneens ter behan deling daarheen begeven moest. Scheepsbrand. De stoomboot „Atkinson" is nabij het Siquijor-eiland (Philippijnen) in brand: gevlogen en .gezonken. Twee Engelschen rijn iüeibij verdronken, terwijl zes ande ren nog worden vermist. De bemanning en de overige passagiers, allen Inbooriin- Gn, konden zich in die 'booten ln vedJig- ld brengen. Een boot onder water getrokken. [De Delft is Zaterdagochtend omstreeks 6 uur in do öctbie ter hoogte van de Zwetth een geladen spoelingschuit van den heer Buigt te Pijnaokier onder water getrokken door een sleepboot, diio die schuit sleepte. Do schipper van het vaartuig, wiens naam nog niet bekend is, verdween in de diepte en verdronk. Een gevaarlijk spelletje. Zaterdagavond, omstreeks halfzeven, heeft in het kantoor van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant te den Haag tusschen twee jongens een stoeipartij plaats gehad, welke een doodeiyken afloop zou kunnen hebben. De twee loopjongens waren aan het spelen en stoeienderwijs trok een der jongens een mies, en zeide tot zijm kame raad: „Loop er eens in, als je durft". In de vaste overtuiging, dat 'hij het imes terug zou trekken, maakte de ander een voorwaartsche beweging, waardoor het mes in zijn borst drong, even onder de halsstreek. De jongen zakte hevig bloe dend ineen. De allerijl gewaarschuwde geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis waar men zijn toestand van dien aard oordeelde, dat een R.K. priester gevraagd werd den jongen de H. Sacramenten der stervenden toe te die nen. Men vreest vooral dat het bloedver lies hem kwaad gedaan heeft De tweede jongen is door de politie ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge- steldrfEen nader onderzoek zal moeten uit maken in hoever hem hier schuld treft De moord op dien overwegwachter te Glessen-Nleuwkerk, De procureur-generaal bij het Haag sche Hof heeft bevestiging gevraagd van het in eerste instantie gewezen vonnis, waarbij K. en T. (beiden tot 15 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld. Meisje onder een autobus en gedood. Maahdagmorgen omstreeks twaalf uur is ln de Juriaan Kokstraat te Schevenln- gen een droevig ongeval gebeurd. Eenige meisjes kwamen uit school, zij liepen ongeveer halverwege genoemde straat, midden op den weg, toen een auto bus van de onderneming „Quick" naderde. Enkele meisjes liepen snel naar den over kant, anderen liepen terug naar het trot toir. De zesjarige C. K. uit de Korendijk- straat bleef aarzelend staan. Op dit mo ment was de bus genaderd Het kind raakte onder het voertuig en was helaas op slag dood. Uit het getuigenverhoor is tot nu toe niet gebleken, dat den chauffeur schuld tïeft. Volgens den eersten indruk reed hij met matige vaart, doch hij kon niet meer uitwijken voor 'hét zenuwachtig dribbe lende meisje. De autobus ls voorioopdg vastgehouden. Anti ongeval. Een man doodgedrukt Zondagavond half 7 reed nabq het Prov. Ziekenhuis te Bloemendaal een auto van Graaf Vhn Limburg Stirum, 'uit Bloemen daal, bestuurd door baron Van Heemstra, toen daar juist passeerde een besteller van de Haarlemsche Coöp. Diner-vereeni- ging. Deze werd door de auto aangereden en tegen 'het hek van het Prov. Zieken huis doodgedrukt. De Haagsche kuitenprikker. De Haagsche messenprikker ls op aan wijzen van inrs. Bauduin en Feith naar het obeervatiehuis overgebracht. Hij zal zich spoedig voor den Kinderrechter te verantwoorden hebben. Familiedrama te Soest Een man doodgeschoten. Zondagavond ontstond er een woorden wisseling tusschen den rijkswegwerker J. M. te Soest en diens zwager R. Roest Mertens haalde een scherp geladen revol ver te voorsohyn en loste twee schoten op zijn zwager, welke hem in den linker pols en in de linkerzijde troffen. Roest liep nog eenige meters weg en viel toen 'dood neer. M. nam per rijwiel de vlucht Eenige oogenblikken later eohter had de politie, die onmiddellijk ter plaatse was, hem ge arresteerd. De verslagene, een zeer oppassend ge meentewerkman, laat een vrouw met (file jonge kinderen achter. De rijkswegwer ker maakte zeer veel misbruik van ster ken drank en leefde gescheiden van zijn vrouw. Deze vrouw was bij Roest, die met haar zuster getrouwd was, in huis. Zij werd nog telkens door haar vroegeren echtgenoot lastig gevallen, wat ook de aanleiding is geweest tot dezen twist die zoo noodlottig afgeloopen is. Een dame doodgereden. Zaterdagmiddag werd op den Haagweg te Rijswijk een bejaarde dame, die in ge zelschap harer dochter uit de tram was gestapt en den weg wilde oversteken, door een motorrijder, die vermoedelijk te onbesuisd reed, aangeredën en tegen den grond geworpen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de dame, die te Rijswijk woonde, gisterochtend aan de gevolgen van het ongeval overleden. De Rijswijksche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen den motorrij der, een 21-jarigen student uit Den Haag. Oneerlijke brievenbesteller. De Haagsche politie heeft aangehouden, als verdacht van het verduisteren van verschillende brieven met geldswaardi- gen inhoud, den 3<J-jarigen brievenbestel ler P. M., wonende aan den Zuid-Oost Buitensingel. Reeds eenlgen tijd had de politie ver moed, dat de bedoelde brievenbesteller zich aan verduisteringen schuldig maakte en men had hem dan ook door recher cheurs laten volgen. Toen de man Zater dagavond zijn gewone bestelling afge daan had, werd hij aangehouden en bij fouilleering bleek, dat hij brieven, die hij had moeten bezorgen, had achtergehou den. Een van deze brieven had een gelds- waardigen inhoud. N De man bekende, zich reeds gerulmen tijd schuldig gemaakt te hebben aan het verduisteren van brieven met inhoud van waarde. Hoe groot het totale bedrag was, dat bij op deze wijze zich had toegeëigend, kon hij niet opgeven. De man is in bewaring gesteld. Luchtdruk-remmen. Naar de Köln. Ztg. meedeelt zuilen met 1 April alle (goederentreinen in Duitsoh- landi van luchtdrnk-remimen stelsel Kuntze-Knorr zijn: voorzien. Deze nieu we inrichting aan welker geleidelijke in voering sedert 1917 is 'gewerkt, zal naast igrooter bedrijfszekerheid en sneller goe derenvervoer, besparing meebrengen op de kolen (ongeveer een halve ton per loco motief per maand) en op het personeel. De leiding van een goederentrein zal n.1. voortaan kunnen geschieden door twee conducteurs in plaats van zes of zeven. In' bergachtig terrein biedt de nieuwe rem eveneens voordeelen. Zoo zal in den ge- heelen Harz zonder tandrad gereden kun nen worden Een dansmarathon. Niet alleen Parijs, ook New York heeft weer zijn danswoede. Zestien jonge man nen en vrouwen hebben zich in een strijd overgegeven aan den „Charleston", den laatsten van verscheidene moderne dan sen, die de Amerikanen hebben afgeke ken van den neger in het Zuiden. Elf moesten er 'betrekkelijk spoedig uitschei den; drie meisjes vielen reeds na enkele uren flauw, doch drie hielden toch 221/, uur achter elkaar den venmoeienden dans vol, waarna zij op medisch advies hun prestaties moesten staken. Intussohen ls de dansijver van dansers ln andere Aimerikaanche steden geprik keld en worden daar eveneens voorberei dingen getroffen voor danswedstrijden. De straf voor een verrader. Een zekere Hans Fuhrmann, die een poos lang dranksmokkelschepen, die onder de kust van New York ageerden, loodste, maakte van zijn connecties misbruik en deelde aan de verbodeautoriteiten mee, wat hij van de smokkelbende afwist. De autoriteiten, deden daarop een aantal dranksmokkelaars arresteeren en beloon den Fuhrman voor zijn handlangersdien- sten met de goedbetaalde functie van ver bodsagent. Fuhrman installeerde zich daarop ln het chic Aristo Hotel in de 44ste Straat te New York, waar hij een weelderig leven leidde. Van zijn nieuwe positie heeft hij echter niet lang pleizier gehad .Zaterdag j.L werd zijn met kogels doorboord lijk ln zijn kamer gevonden. Vermoed wordt, dat hij het slachtoffer ls geworden van zijn vroegere vrienden de dranksmokkelaars, die hij zoo snood ver raden heeft De man, die het vonnis aan Fuhrman heeft voltrokken, is zoo omzich tig te werk gegaan, dat de detectieven niet het minste spoor kunnen ontdekken. Een vroege lente? In dten tuin van de Kamer van afge vaardigden te Parijs beginnen de knop pen der seringenstruiken uit te botten. De Figaro vraagt of de oververhitte poli tieke atmosfeer in het Kamergebouw van invloed kan rijn op dit verschijnsel. Vergiftiging door een eendenel. Te Stepney is een vierentwintig-jarig meisje overleden tengevolge van een ver giftiging, veroorzaakt door het eten van een eendenel Bij de lijkschouwing ver klaarde de arts, die den, aard1 van de ver giftiglng 'had vastgesteld, dat de vergif tiging was teweeggebracht döor een bacil, békend staande als „Aertrycke", die door den dop van het ei was binnengedrongen en de hitte, die 'by het koken van het el was ontwikbeldi, had' doorstaan. Dit geval van' vergiftiging was, naar men meent het eerste van dien aardL In de Fransobe Utfcerwtuur waren meer ge- vallen van vOT-giftóging bekend, waarin het eendeniel een rol speelt Vermoed v. ordt, dat 'het ei gelegd werd in eeni varkenskot en dat het aldus ge ïnfecteerd ls niet denzelfden bacil, die varkenspest veroorzaakt Een filmscenario van een koningin. Volgens een bericht uit Los Angeles heeft de direotie van een Amerikaansohe filmonderneming een contract gesloten met Koningin Maria van Roemenië tot het schrijven van - scenario's voor haar films. Het eerste scenario zou reeds ge reed zijn en spoedig in de Vereenigde Staten vertoond worden. Vervoer van vruchten. 'Volgens een draadloos bericht hebben proefnemingen, door professor Thompson te Li verpop! in zijn laboratorium gedaan, de ontdekking tot resultaat gehad van een nieuwe wijze van bewaren van vruchten, waardoor het mogelijk zal zijn, tropische vruchten in te voeren zonder dat deze in kwaliteit achteruit gaan. Beweerd' wordt, dat de nieuwe methode tenslotte „oold1 storage" zal kunnen vervangen, en volgens de „Daily Mali" zullen frultlmporteurs verdere prtfef- r.emlngen op commeroleele basis doen. Thompson zegt, dat de grondslag van de nieuwe méthode is: reproductie, bij het op- s'aan van d'e vruchten, van de natuurlijke atmosfeer, waaraan de vrucht gewend is. Door een eenvoudig apparaat worden de temperatuur en de vochtigheid' van de lucht voortdurend' bewaard, waardoor de vrucht in deze omstandigheid ln zijn oorspronkelijken toestand blijft. Gemeld) wordt verder, dat d'e geschiktmaking van de scheepsruimen ten behoeve van deze nieuwe methode van opslag geen moeilijkheden zal opleveren. Moderne gages. Hoe Chlneezen zich wreken. Familietwisten. Zelfmoorden. Dure processen. SCHAGEN. LUCHTVAART. Op 0 dezer -wordt het tweedie deel van dén luchtvaartdienst KinsrjasaKatanga, in de Belgische Kongo-kolonie, ingehul digd!. De eerste sectie: KinajasaLuebo, 360 kilometer land, ls reeds, sedert lang, ln exploitatie en verzekert de aansluiting met iedere uit Europa aankomende boot Dank zij deze nieuwe luchtlijn zal men in circa 16 k 18 uren', van uit Klnsjassa, de Katangarprovlncie kunnen bereiken. Een record van "Slllevls. De Nederlandsohe vlieger Sillevis heeft Zaterdag, naar uit Parijs wordt gemeldt, een record gevestigd door de 880 K.M., welke de afstand tussohen Rotterdam en Parijs bedraagt met aan boord twee pas sagiers en 270 K.G. goederen, te vliegen in 1 uur 48 min. Het Pander-vliegtuig. Het bekende Nederlandsohe „Pander" kleinvliegtulg 26 P.K. heeft dezer dagen de proeven aan den Franschen Service Technique te Villacoublaye beëindigd. De Fransche technici waren vol lof over de prestaties van het vliegtuig, en de „Pan der" is het eerste en eenige kleinvlieg tulg, dat aan alle zwaren elschen heeft voldaan. Daarna zijn Zaterdag en Zondag door een vijftien-tal piloten van de Union des Pllotes Clvlls de France van het Centre d'entralnement te Orly proefvluchten daarmede gemaakt en allen waren ver rukt over de buitengewone maniabiliteit van het vliegtuig. Auto-gyro ln Engeland. De proelvluohten ln Engeland, met het auto-gyro-vllegtuig van den Spaanschen ingénieur De la Cierva zijn 200 goed ge slaagd dat het Britsche luchtvaart-depar tement het werk aan de helicoptère van Brennan heeft doen staken en last heeft gegeven tot den bouw van vijf auto-gyro- vliegtuigen. (Hbl.) Een reuien-Zeppelln. Uit New York wordt gemeld dat in de Goodyear-fabrieken een reusachtig lucht- Vier opvarenden vertfronken. Vlsschersvaartulg ln nood. Een geslaagd experiment met een nieuwe methode. Nog steeds is de voorliefde voor jazz muziek onverflauwd in de Vereenigde Staten dus ookln Europatot groote vreugde van de leiders van den jazz-band, die, dank zij de geestdrift voor neger- muziek, fabelachtig hooge honoraria op strijken. Eén van de bekendste „dirigen ten" te New-York is Paul Whiteman, dien ieder rechtgeaard jazz-muziekliefhebber kent, hetzij uit een bezoek aan de Nieuwe Wereld, of, wat wel de meest gebruikelijke weg is, via de grammofoon. Deze beroemdheid heeft een vast jaar- lijksch inkomen van 125.000dollar; maar kleine extra's laat de dertigjarige muzikant zich niet ontgaan. De extraatjes bedragen ongeveer evenveel als zijn vaste inkomen 1 Onlangs werd hij te Chicago geïnvi teerd, om een nieuwe dansgelegenheid te openen. Voor dit werk, dat hem een week lang bezig hield, ontving hij 30.000 dollar 1 In een even snel tempo heeft zijn collega Paul Specht, óók beroemd door grammofoon en radio, zich in de contanten weten te zetten. Onlangs werd hem nog een hono rarium van 10.000 pond sterling uitbetaald voor een reeks concerten, in Engeland gegeven. Een derde virtuoos op het gebied der gesyncopeerde lawaai-muziek, een zekere Meyer Davies, werd uitgenoodigd, met zijn kapel te komen spelen op een gemaskerd bal, ten huize van een der bekendste millionnairs te Philadelphia. Na afloop van het bal empocheerde Davies doodbedaard 10.000 dollar 1 Maar ook Europa blijft niet achter. Een zeer middelmatige jazzband-speler te Parijs verlangt een gage van minstens twee duizend francs per avond. Dit bedrag moge ons, die rekenen met den lagen koers, niet bijzonder groot schijnen, in de lichtstad is tweeduizend francs een niet te versmaden sommetje; en zeker niet voor een muzikant, die niet zoo heel veel presteert 1 (Hbl.) De missionaris Valentius Vanderstraeten schrijft uit Jang-Ki (vicariaat van Z.W.- Hupé) aan de Stem van St.-Antonius o.m.: In een zijstraatje hoorden wij de schrijver was vergezeld van een bekenden Chinees, Antonio rumoer, gekijf en verwenschingen. „Voor een klein huisje lag het lijk van een nog onge vrouwdaarrond stonden een hoop mannen en vrouwen aan het raad plegen. Ik hield mij op afstanddaar iedereen met het lijk bezig was had men mij niet bemerkt. Op eens riep een jonge man: (Na-ki-lai) neem haar opl „Een oogenblik daarna hadden zes man de doode vast en droegen ze in een huis aan den overkant van het steegje, wierpen daar het lijk in een kamer en kwamen heel gerust terug alsof er niets gebeurd was. Wat beteekent dat allemaal? vroeg ik aan Antoni. Daar waar men het lijk heeft binnen gedragen woont een weduwe met haar zoon, die slechten omgaqg had met die vrouw; zijne moeder was het te weten gekomen, en in plaats van haar zoon te berispen en te bestraffen, heeft zij Zater dag een halven dag voor haar deur die vrouw staan vermaledijen dat het kraakte. Die vrouw, dat spel moe, wou zich wreken en daarom slikte ze opium in. Natuurlijk moest ze daarvan sterven 1 Haar man en haar familie wreken zich nu op de weduwe, met het lijk van de zelfmoordster in haar huis te dragen. Nu moeten de weduwe en haar zoon volgens Chineesch gebruik (of de wet alzoo luidt, weet ik niet) voor alles zorgen: voor kist, kleeren, bonzendienst, voetzoekers, begrafenis, daarbij nog een som geld geven aan de familie. Is de som die de familie eischt te groot, dan moet de mandarijn er tusschen komen. Geldt dat gebruik voor gansch, China Voor zooveel ik weet toch. Maar er be staan nog andere manieren om zich te wreken over moord of zelfmoord. Kom maar even mee langs die straat, dan zult u nog iets anders zien in dien aard, Ik liet mij gezeggen. Op den hoek var. een rij huizen langs den openbaren weg toonde hij mij nog al een groot huis. De voordeur was gesloten, en vlak er voor lag een groote zwarte verniste doodkist half in en half uit den grond. Die kist lag daar al vijf jaar, de vernis was er afge- regend. In de kist lag een jongeling van de familie Lieou, die in een twist gedood was door den zoon van de familie Li. En is het proces nu nog niet effen Neen, 't zijn twee rijke familiën. De familie Li heeft al veel landerijen verkocht, om maar gedurig een mandarijn en de satellieten om te koopen, opdat zij het proces zouden tegenhouden. De familie Lieou op hare beurt heeft al 6 huizen verkocht, om het proces met geld geven te doen afmakenmaar de mandarijn en zijn kliek weten, dat er nog wat te ver dienen is en zij rekken de zaak zoolang zij maar kunnen. Maar, vroeg ik, waarom trachten die twee familiën niet de zaak in der minne bij. te leggen Dat zou kunnen, als er in beide familiën eenige flinke mapnen waren om de zaken onder elkaar te beredderen en te schikken maar 't zijn sulachtige lui die fel aan het uiterlijke houden ieder wil de bovenhand krijgen 1 Maar ze zullen eindi gen met alles kwijt te geraken. Wat gaan ze dan met de kist en die beenderen aanvangen? Als de satellieten zullen weten, dat de fortuinen verre geschoven zijn en het stroopen zal moeten ophouden, dan zal het proces uitgesproken wordende fami lie Li zal de kist met het geraamte moeten uitgraven, en eene deftige begrafenis be zorgen met de noodige heidensche ge bruiken. Dat had men wel van 't begin af kunnen doen I Zeker! Maar de mandarijn en zijn kliek laten zulke kansen niet voorbijgaan, zonder zich eens wel te doen op de kosten van de twee families!" Antonio geleidde den missionaris daarop naar de woning van een rijken boer, die eveneens over een moord in proces lag. „Wij gingen, kwamen aan de buiten deur en stonden weldra voor de midden kamer, waar de vier daken van het huis samenkomen en door een vierkanten trechter het regenwater in een vierkanten put ontlasten, vanwaar het door een riool naar buiten stroomt Alle Chineesche groote huizen, vooral die van de boeren, zijn op deze wijze gebouwd. D^ar is het klaar en lhchtig; in 't midden dier kamer ziet men dus de lucht. Kijk eens in de midden-huiskamer, zei Antoni. Daar lag een groote ronde hoop aarde, anders niet. Dat is juist een graf; men heeft hier toch niemand begraven zeker? Toch wel. Hier ligt de schoondochter van het huis hier-recht over. Ze heeft zich verhangen't was de schuld zegt men van den zoon van dezen boer. Voor het overige is de historie de zelfde: ze hebben ze hier begraven; nu zijn ze aan 't procedeeren, verspelen hun fortuin, doen elkaar den duivel aan en zullen eindigen in armoede..." (N.R.Ct.) De heer R. Tjassens, rijksklerk aan het Schager kantoor van directe belastingen en accijnzen, wordt met 1 Maart a.»., overgeplaatst naar Groningen. Zaterdagavond werd alhier, een wiel rijder bekeurd, wegens rijden zonder licht en het ontbreken van-een rijwielplaatje. Dit slachtoffer van de rijwielwetgeving, kwam nog wel uit Midden Friesland, Zwaag Westeinde. Zaterdag werd het grasgewas van den polder Schagen, in het Raadhuis aldaar verpacht in 38 perceelen voor f 498.50, in 1925 was de opbrengst f 510.50. Het rietgewas van den polder Schagen werd verpacht in 5 perceeten voor f 19.50. De pachtsom was nu f 20.25. Wegens de duurte van het riet bij het toenemend gebruik bij den villa-bouw, mag deze geringe pachtsom wel een unicum ge noemd worden. Naar wij vernemen zal op uitnoodiging van enkele stemgerechtigden, Dinsdag te Kolhorn eene vergadering gehouden wor den ter bespreking van candidaten voor Hoofdingelanden van den polder Waard en Groet. De stemming voor het bestuur van den polder zal gehouden worden op Zaterdag 13 Februari. Behalve de aftre dende leden, worden als nieuwe candi daten genoemd de heeren P. Trapman te Schagen en R. Schenk in den IJpolder.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6