Os witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. doet uw schoenen goed Nr. 6144 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag*, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Moeilijkheden van allerlei kanten. Het voornamen;, aan de Canadeesche re- geerimg toegeschreven, om zijn parlement een besluit voor ito steilten; waarbij' Canada zich van, Locarno afzijdig houdlt, werpt ©eni licht op die zich geleidelijk ontwikkelende zeUatandigheidspoltitiek dier dominions, die de Britsche politiek tot een logge machinerie dreigt te maken. De eigen inzichten der overzeesche gewesten komen soms weer Londen (te stade, zooais in het waagstuk van uitbreiding van den Volkenbondsraadl met nieuwe zetels, enz. Prof. Gerothwohl, diplo matiek medewerker van de „Daily Tele- graph", meent reeds een gameenschappe- hjken stap der dominions, welke met een protest tegen zulk een uitbreiding gelijk zou staan, te kunnen aankondigen. Aange zien die Raad eenstemmig moet zijn^ als hij zijn samenstelling wil veranderen, houdt Engeland, met een beroep op zijn dominions, het in zijn macht allé gegadigden naar nieuwe vaste of losse zetels af te wijzen. Maar op dezelfde wijze maakt de eisch der eenstemmigheid het Spanje weer mogelijk, roet in het eten te werpen bij- de toelating van Dultschland tot den raad. Hierop doelt het in bedekt dreigende termen gestelde be licht van Balga uit Madrid: „Er gaat een gerucht, dat wij slechts onder voorbehoud medledeeien, volgens het welk dn sommige kringen de meerling be staat, dat Spanje zijn stem over de toelating van Duiitschland tot den Volkenbond af hankelijk zou stellen van de houding van Duitschland ten opzichte van het toekennen aan Spanje van een vasten zetel in den Raad van den Bond". Wie zal nu reeds de resultante van de krachten, welke van allen kant aan het werk zijn, durven aangeven? De vaste zetels In den Raad van den Volkenbond. Uit Londen wordt aan de N. Rott Crt gemeld: Een eminent autoriteit inzake den Vol kenbond, wiens naam, indien hij' gepubli- ceert werd, aan zijn verklaring groot ge wicht zou geven, deelt den diplomiatiekcn medewerker van1 de Westminster mede dat de situatie, door de nieuwe pretenden ten naar vaste zetels in den bondsraad geschapen, nog steeds vol gevaar is en dat aan de openbare meening die onge twijfeld tegen den voorgestelden stap is, boo volledig mogelijk uitdrukking gege ven moet worden. Verder vertelt deze me dewerker echter weinig geruststeliendH. Naar hij verneemt immers, zouden stap pen) gedaan worden om de overdreven vrees die vooral de Poolsche eisch wekt, wat tot bedaren te brengen. Chamberlain zou zeker het werk van Locarno niet in gevaar brengen en het voor Duitsdhiand mogelijk maken toe te treden, maar men moet wel bedenken dat het lidmaatschap van Duit9cihiLand, van den bondsraad) geen belooning van Duitschland' voor die ondier- teetoening van het pact van Locarno was, maar een voorwaarde. Het staat daarom niet aan Duitschland te protesteeren, ais andere leden hetzelfde voorrecht vragen. De Bondsraad zal deze kwestie billijk en onpartijdig te ibeoordéelen hebben. 'Dit antwoord1 zou gegeven worden wan neer Groot-Brittanje en Frankrijk hun gezichtspunt voor den bondsraad.) uiteen zetten. [Het is te hopen, dat de oorrespon dent hiier niet de heerschende meening weergeeft. Het toetreden van Duitschland tot den Bond' was inderdaad een voor waarde voor het pact van Locarno, maar Duitschland1 zou aan geen toetreden ge dacht hebben1 als daar het vaste lidmaat schap van den bondsraad niet bijkwam. Zondier dat immers zou de Bond voor Duitschland gemakkelijk een val kunnen blijken. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat de Britsche regeering deze opinie als de hare zou uitspreken. Het zou het feit van steun aan de Fransche politiek niet alleen bevestigen, maar door een mani feste drogreden verergeren. Eten resolutie van de Engelsche Ar belt" vrafractle in het Lagerhuis. De Aibeldersfractie van het Lagerhuis heeft een resolutie voorgesteld', welke voldoening uitspreekt over het feit dat Duitschland een verzoek tot toetreding tot den Volkenbond heeft gedaan, te voor waarde goedkeurt, waarbij Duitschland volgens de overeenkomsten van Locarno een permanente zetel in dOn Raad wordt toegekend, doch te kennen geeft dat een vermeerdering van het aantal permanente zetels in den Raad teneinde de edscheü van andere mogendheden te bevredigen zou kunnen worden beschouwd' als een inbreuk op de overeenkomsten' van Lo carno en' derhalve niet zou mogen worden ondersteund door de Britsche regeering. De resolutie zal waarschijnlijk voor het vertrek van Sir Austen Ohamberlain op 6 Maart naar Genève onderwerp van be spreking uitmaken. Duitschland en de Volkenbond. Berlijn, 17 Febr. In politieke kringen is men hier thans van oordeel dat ingevolge de van verschillende kanten ingebrachte bezwaren tegen een uitbreiding van het aantal permanente Raadszetels in de Maartzitting van den Volkenbond alleen Duitschland een permanenten Raadszetel zal krijgen en dat de beslissing over een eventueele verandering der samenstelling van den Raad tot het najaar zal worden uitgesteld. ENGELAND. Storm op de Britsche kust Het slechte weer aan de Britsche kust heeft, zoo meldt de Britsche draadlooze dienst, de laatste dagen verschillende schipbreuken) veroorzaakt. Maandag werd vruchteloos gezocht naar de bemanning van twee trailers uit Swansea, die aan de kust van' Galway verloren zijn gegaan. Het aantal vermisten) bedraagt 24, maar men' heeft nog niet alle hoop opgégevei\ Het is mogelijk dat zij een haven hebben gevonden op een of ander afgelegen eilanld. Er is geen spoor van wrakhout gevonden. De bemanning vani het Italiaansche s.s. „Iilberta", dat bij' Bolt Head' in-Devonshire strandde, werd door een reddingsboot en een ludhtpijl-toestel na veel wederwaar digheden gered. De bemanning van de reddingsboot van Brixhaim legde daarbij grooten imoed aan den Idag. De reddings boot kwam ter plaatse aan na een moed- zaïmenl tocht door 20 mijlen! stormachtige zee en1 was niet in staat langszij te ko men. Ten slotte werd er verbinding ge FEUILLETON. 45) door BURTON E. STEVENSON. DRJENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. In groot gevaar. Ik kwaimi terecht in een dich t kneu* pedlboschje en stond' weer op zonder ern stiger kwetsuren dan een paar krabben op mijn 'handen en tmijn gezicht, die ik op dat oogenblik heedemaal niet voelde. Da delijk had ik het pad' gevonden en rende zoo hard ik kon naar het huis. Voor mij uit schoot een dénkere schaduw, die ik voor Godfrey hield, en achter imij kwam •het stampen van de zware laarzen, die al leen van Slmimonds toonden zijn. En toen kwam' uit de richting van het huis het kraken van gebroken glas. Ik bereikte het 'grasveld, stak het over en liep het korte laantje door, dat eindig de bij die deur der bibliotheek. Daar wa ren drie mannen, en SiimmondB kwam' een oogenblik later hijgend aanrennen. De rechercheurs hadden hun electriscbe lantaarns in de hand en ik zag dat zij een van die ruiten der deur hadden ingesla gen dat een hunner een hand door de ring had gestoken en van binnen het trachtte te openen. Ben scherp ge kregen met een vuurpijl-lijn en drie leden der bemanning werden op deze wijze djoor de zee in betrekkelijke veiligheid) ge bracht. Intusschen was er om) het land- vuurpijltoestel gezonden, dat op een rots boven die plek van die stranding werd' ge plaatst. Het eerste schot was raak en de overige 27 leden der bemanning werden aan wal gebracht Het Spaansche aa „(Mo Amoros" is Wj Stradbally, graafschap Waterford, op de rotsen geloopen. De bemanning van 84 koppen werd er dloor een' reddingsboot afgehaald. DUITSCHLAND. Malversaties te Berlijn. De gemeente Berlijn is door malversa ties van drie gemeente-ambtenaren, die valsche kwitanties voor de grondbelasting hebben uitgeschreven en de geïnde bedra gen opstreken, voor sommen die in de honderdduizenden loopen, benadeeld. BELGIE. De staking der metaalarbeiders. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: Het compromisvoorstel-Pastur, ter be ëindiging van de staking in de Belgische metaalindustrie, is thans ook door de sta kers uit het centrum en uit de streek van Charleroi met groote meerderheid aange nomen. In arbeiderskringen hoopt men, dat, als de werkgevers het voorstel ook aannemen, het werk de volgende week zal kunnen worden hervat. Het conflict in de metaal industrie zou dan meer dan aoht maanden hebben geduurd. OOSTENRIJK. De rede van MossollnL Weenen, 17 Febr. In de centrale oom missie uit den Nat. Raad legde bonds kanselier dr. Ramek heden een uitvoerige verklaring af nopens de door Mussolini in zijn rede van 0 Febr. in de Italiaansche Kamer aangeroerde quaesties. Hij zeide o.a.: De bondsregeering heeft terstond na het bekendworden der rede van Mussolini haar gezant bij het Quirinaal opgedragen, Mussolini om opheldering te vragen om trent de juiste beteekenis eener passage. Mussolini verwees onzen gezant naar zijn zoo juist in den Senaat genouden rede. Reeds daaruit bleek, dat zijn woor den slechts beteekenden', dat hij n'mrner zou toestaan, dat er een wijziging werd gebracht in den dooi; de vredesv erdragen g'-seijopen toestand. In h -i belang d*r on derlinge betrekkingen was het hem wen- schelijk voorgekomen, de Bondsregeering door die passage er van in kennis te stel len, dat hij nimmer een aansluiting bij een andere staat zou dulden. Overigens deelde hij mede, dat hij er nimmer aan had gedacht Oostenrijk op eenjgerlei wijze te verontrusten. Geen enkele soldaat zou ooit den Brenner overschrijden. In het bezit van dit antwoord heeft de Bondsregeering de vraag, of zij den Vol kenbond op de Italiaansche bedreiging met oorlog opmerkzaam moest maken, voor zichzelf met «„neen" beantwoord, want na deze verklaring bestaat er geen formeele bedreiging meer. HONGARIJE. De valsche bankbiljetten. Naar Belga uit Boedapest meldt, is het aanvullend onderzoek van de politie afgeloo- meegedieeld, dat waarschijnlijk nog een na dere instructie zal' gelasten, pen en het resultaat ervan aan' het parket Graaf Teïefci, zoo meldt hetzelfde cxxrres- pondentiebureau, heeft zidbi vrijwillig bijt de poMe aangemeld) om zich ter beschikking te stellen voor het geval men hem noodig zou hebben. Wat hij veifelaafd heeft, is niet bekend, maar men gelooft niet, dat de graal op eendgerlei wijze bij die vervalschings- alfaire betrokken is. Volgens een bericht uit Londen zijn die berichten uit verschillende Europeeecbe hoofdsteden het er over eens, dat het af treden van graaf Belthlen te verwachten is. Als reden geeft men aan, dat Bethlen noch bjj het ministerie, noch bij den regent den noodlgen steun vindt voor zijn besluit om de vervaJschingsaffaire tot volle klaarheid te brengen en de schuldigen zonder aanzien des persoons te vervolgen. Naar de parle mentaire oorrespondent van de „Daily Te- legraph" schrijft, hoopt men te Londen, dat deze berichten ongegrond zullen blijken, daar men niet weet welk Hongaarsoh staats man in het buitenland zooveel vertrouwen zou kunnen genieten als hij. Daarom is 'het te hopen, dat geen andere mogendheid Bethlen's positie door dreigementen zal ver zwakken. Buitenlandsche tusschenkomst of alleen al de wensch daartoe zouden zijn moeilijkheden slechts vermeerderen. Wat Horthy betreft, zoo schrijft dezelfde medewerker, heeft het besluit van de kleine entente te Temesvar, dat de strekking had', dat de buurlanden de keus van een monarch niet zouden belemmeren, mits men geen Habsburger zou kiezen, Horthy in de kaart gespeeld, daar het gelijk staat met een wenk aan Horthy om zichzell tot koning te laten uitroepen. Of hij inderdaad een ongevaar lijker koning zou zijn voor de andere erf- staten dan de een of andere aartshertog, staat echter nog te bezien. Scliulz meldt zich aan en legt uitvoerige verklaringen af. Berlijn, 17 Februari. De geheimzinnige Schulz, die volgens de berichten uit Boe dapest zoo'n belangrijke rol bij het val- schemuntersschandaal zou hebben ge speeld, heeft zich gisteravond vrijwillig ter beschikking van de Beriijnsohe politie gesteld. Hij werd onmiddellijk aan een verhoor onderworpen, dat tot diep in den nacht duurde en vanmorgen werd voort gezet. Schulz verklaarde o.a., dat prins Win- dis'oh-Gratz hem in 1928 had overreed zijn medewerking te verleenen 'bij het maken van. valsche francsbiljetten. Aanvankelijk had 8ohulz dit geweigerd, maar toen de prins hem mededeelde, dat het een zuiver politieke actie gold, die door alle Hon- gaarsche regeeringsautoriteiten werd goedgekeurd en ondersteund, was hij Ingezonden Mededeellng. kras en de hand kwam weer te voor schijn. „Ziezoo," sprak de man, en hij wierp de dleur open en iging opzij om zijn su perieur te laten voorgaan. „Wat is er niet in orde?" vroeg Simmonidis. „Ik weet het niet maar het dienstmeisje heeft het licht voor het raam gezet." „Heb je niets gehoord?" „Geen geluid." Simlmonds weifelde hij wist niet of hij' het recht had, midden in den nacht in een slapend huis binnen te dringen. Maar zulk een 'gedachte scheen Godfrey niet te •koesteren. Zonder een woord te spreken, greep hij de lantaarn uit Siimmonds hand en ging de deur in. Simlmonds volgde hem, ik liep achter en de twee andere mannen kwamen het laatst, eveneens met brandende lantaarn. Drie lichtstralen aohoten door de bibliotheek en dteden zien, d'at het vertrek ledig was. Ook de hal was leeg, en' Slechts het tikken van de groote kldk verbrak de stilte. Godfrey was met één sprong de hal door en rende bij drie tredlen tegelijk de trap op. Af na kt zoo veel leven als ge kunt!" riep hdj, ons toe, en 'het stampen van onze voeten schéén luid 'genoeg om de dlooden te doen ont waken. Het ibovenportaal was eveneens leeg, en toen stond' mijn hart bijna plotseling stil, want dé lichtkring van Godfrey's lantaarn 'bleef rusten op een in het wit gekleede gestalte, die van bovenaf halver wege de trap was afgeslepen. Het was het dienstmeisje, dat haar nachtjapon om zich heen vasthield, en haar gezicht was even wit ais haar nachthemd. Godfrey sprong op haar toe. „Wat is er?" vroeg hij. „Wat is er niet in orde?" „Ik heb een kreet ge hoord," hijgde het medBje. „Ergens bene den. En een worsteling in het donker. Een kreet van een vrouw. Hij werd plot seling verstikt." Godfrey sprong naar ons toe en Ibij het licht der lantaarns zag ik dat zijn gericht doodsbleek was. „Wie heeft een extra re volver?" vroeg hij; en een' der recher cheurs drukte hem er een in de hand. „Vooruit nu mannen," voegde hij erbij, liep dé hal door, wierp de buitendeur naar Silva's kamer open) en trok de por- tière erachter oprij'. Mijn hart klopte in mijn' keel, toen ik over Godfrey's schouder keek naar het geen d'aar binnen lag, en toen slaakten mijn metgezel en ik tegelijkertijd' een' uit roep van verbazing. Wamt de kristallen ■bol gloeide zachtjes, en1 met gekruiste beenien zat op den divan, met gevouwen handen en oogen starend' in meditatie Silv®. Wij hieven hem' allen eén oogenblik aanstaren, toen streek Godfrey als versuft eeniige malen roet rijn hand! over rijn oogea „Gij! twee mannen blijft hier dé wacht houden," sprak hij. „Ben1 uwer moet rijn' lantaarn op dien man gericht houden en dé andere richte hem' op dén) grond. Er is hier ergens een cobra." Ben kring van licht gleed trillend! over den vloer, terwijl een der mannen) zijn lantaarn er op richtte. Maar ik zag geen spoor van Toto. „Lestecr, Jij en Slmimonds gaat met mij mee," voegde Godfrey er- 'bij, keerde terug naar dé hal' en klopte op d« deur van Mum Vauighams slaapkamer. mede naar Boedapest gegaan. Hier was zijn wantrouwen geheel in slaap gesust door het feit, dat de Landespolizeichel Nadossy gemeene zaak met de valsche munters maakte en de eerste drukproeven in het kartografisch instituut zouden wor den vervaardigd. Schulz was er echter al gauw achter gekomen, dat prins Windisch Grfltz en zijn handlangers slechts over beperkte middelen beschikten en dit had hem weder argwanend gemaakt Hij wilde naar Duitschland terugkeeren, maar men behandelde hem in Boedapest vrijwel als gevangene en eerst in November 1928 was het hem gelukt er stilletjes tusschen uit te knijpen. Een politieke aanslag. Dinsdiaigvoormldtfétg is te Boedapef* een aanslag gepleegd op den) afgevaardig de van de Democratische partij, Vaszonyi Toen. dé afgevaardigdé Vaszonyi, wiens optreden! in dé commissie van onderzoek over de valsche muntersaffaire bekend' is, rijn woning verliet en in een auto iwilde plaats némen, sprong een jonge man naar voreii en wilde den afgevaardigdé te lijf gaan. Hij werd door den chauffeur onscha delijk gemaakt doch direct hierop snelde een andere mam toe en bedreigde Vaszo nyi met een revolver. Deze wist hetrn hel wapen uit de hand te slaan. Beidé aanvallers werden gearresteerd. Het zijn vroegere officieren en leden van de organisatie van Ontwakende 'Honga ren. Een stormachtige parlementszittlng. Bij het begin der Dinsdag gehouden ritting van de Nat Vergadering kwam 'het tot stormachtige tooneelem. Onder het grootste lawaai, minuten lang door geschreeuw onderbroken, ver klaarde Bethlen, dat hij nog geen offl- cieele medadéehngen nopens den aanslag op Vaszonyi bezat Hij had met groote ontzetting van het gebeurde kennis geno men en veroordeelde 'het ten stelligste en hij kwam op tegen dé 'beschuldiging, als zou de regeering tot zulke daden aanlei ding hebben gegeven. POLEN. Splonnage ln Opper-Sllerië. Warschau, 10 F,ebruarL Uit Kattowitz wordt aan die bladen gemeld, dat de aan houdingen in de splonnage-zaak in Opper Sileziö gedaan, nieuwe bewijzen hebben geleverd voor de deelneming van tal van personen, die gewichtige posten beklee- den in een aangrenzend land en in Po len. Een der aangehouden afgevaardig den heeft zelfmoord gepleegd. SPANJE. Nog meer valschemnntertj. Zooals draadloos wordt gemeld, is te Barcelona een valschemuntersbende ont dekt, die 1000-pesetablijetten drukte en in omloop bracht RUSLAND. Daklooze kinderen) in een asphaltketel. Het aantal daklooze kinderen is in Kus- .and zeer groot Zij huizen in hoien, m ke.- ders, dn vaten, enz. Sommigen van hen slapen 's winters in de asphiaitketeus en. ee- zen beschouwen zich als bevoorrecht, wan: in zoo'n ketel iB helt tenminste warm. Een beschrijving van zulk een kolonie in een asphaltketel gaf nu mevrouw Kaiiiniin, oe echtgenoote van den president van de Sov jet-Unie („Pnawda" van 26 Januari). Haai verhaal' is zeer belangwekkend. Er kwam geen antwoord en hij klopte Er kwam geen antwoord) en hij klopte weer. Toon probeerde hij de deur te openen, vond ze ongesloten en liet een bundél lichtstralen door do kamer glijdem Toon vond hij het knopje voor het eleo- trisoh licht draalde hot op en trad do ka mer binnen. Het vertrek was leeg evenals de aangrenzende kleedkamer en badka mer. De dekens van het bed waren terug geslagen, gereed om het meisje te ont vangen), maar het ledikant was niet aan geroerd. Godfrey keek nogmaals Jn de grootste spanning de kamer rond' en ging toen heenl, terwijl hijl de lichten Jet branden. Er waren slechts eeniiye oogenbliikken noodig om de andere vertrekken te door zoeken. Alle waren1 ledig. „Ais Mina Vaughan hier in de nabij heid was en ongedeerd," zei Godfrey, „dan zou het geraas dat wij maakten haar al hierheen gébracht hebben om- te zien wat er gaande was. Br is slechts één plaats waar rij kan rijn." En1 hij' ging ons vastberaden voor naar de deur van Silva's kamer. De Yogi haid zich niet bewogen. God frey bekeek hem een oogenblik en1 liei zijn lantaarn vol op het gebaarde gelaa rusten. Toon stapte hij over don drempel en1 liet rijtni licht voor zich uit over den vloer schijnen. „Laten wij; eens rien wat de Thuig uitvoert," zei hij, Uep do kamer door en opende do deur naar hot kleine vertrék waar wij al eens tevoren Mahlbub hadden gerioni Er hing oen scherpe rook ln de kamer en Godfrey ging met «sni uit roep achteruit. „Komt hier, mannen!" riep hij en Simmend» «n ik sprongen op hem toe. Ben oogenbQilk kon ik niets zien, de gol vende rookwolken verblindden en ver stikten mij, ik kon do tranen langs mijn wangen voelen rollen en mijn keel gloei de alsof ze verbrand waa To en de rook ietwat optrok, kon ik iets zien van dat gene wat ln het vertrek was. In het mid den van den vloer stond een open kolen bekken, met een dunne gele vlam, die erboven zweefde, nu eens helder, dan weer dof, terwijl de rook eromheen golf de. Voor het kolenbekken zat MalhJbub, met gékruiste Ibeemem, dé voeten omhoog, rijn handen met de palmen tegen elkaar gedrukt voor rijn gezicht „Maar hij zal stikken," hjjgd© ik, en ik begreep werke lijk niet hoe het mogelijk was voor een ménsahelij'k wezen, in zulk een atmosfeer adem te halen. En toen, terwijl de rook weer opzij ging, zag ik de slang. Haar kop zwaaide lang zaam heen en weer; de afschuwelijke kop was gezwollen1; de gele oogen zonder oog leden waren vast op ons gericht Sim mend» zag het ook en deed een stap ach teruit „Wij deden 'beter hier vandaan ie blijven," hijgde hij, „tot die kleine lieve ling in zijn mandje is weggeborgen." Maar Godfrey greep hem 'bij den arm en trok hem terug 'töt Men drempel van de deur. „Kijk, Simtmonds!" riep hij uit, woest in zijn tranende oogen wrijvend, „daar tegen dén muur is daar Iets - of is het alleen: nuaar de rook?" (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Halderaohe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Nod. O. en W. Indië p. aeepoM f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 126, f 126, f 1.95 Loste nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Poet-Güiwekenin» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (gedard) Ingea. meded. (kolamtoreeflte al» reflftcfïon. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regel» 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct Horthy als candMaat-ntonarchf

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1