HELDERSCHECOURANT Uw Lippen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 18 FEBRUAR11926 Op de 53e Init. Tenltoonsteliing in het Niieuv» Paleis des Expo&ilti'ons te Partijs, georganiseerd.1 door la Sociétió Oenltaale dPAvicultiure, gethoudleni van 10—45 Fe bruari, behaalde de heer G. J. H. Verstegen met een zwart witlkmf krieltoen 1ste prijs en, met een wit wtiltkiuiflien een Eervoll® Vermelding. Regeling vlschalslag. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, de door B. en W. een nieuwe regeing getroffen betreffende dien afslag van vlsch door d'en gemeenite-afslag. Muziekschool „de Toonkunst". In aanvulling op ons verslag betreffende do 'Uitvoering dor zangklassen van de mu ziekschool van' dien heer De Hoogh, kunnen wij nog medodoelon, dat de leerlingen van Mejuffrouw Roatiieb haar met een prach tige lamp vereerden. Behalve die reeds ge noemde twee werdlen na die pauze nog een drièteli 'bloemstukken overhandigd als be wijs van erkentelijkheid voor de zware taak der beg leidingen. Ook die heer De Hoogh werd! niet vergeten; twee bloemstukken en een mondl werden hem overhandigd door zijne leerlingen. Gerei. Zangvereenlglng „Hallelujah". Directeur; J. F. Asma. Door de Gerei. Zangvereen. „HalMujah" werd Dinsdagavond in de Geref. Kerk een zanguitvoering gegeven, waarvan de baten bestemd waren voor het comité van den watersnood (Het was een goede gedachte van het be stuur op dezen avond, het oratorium „Atha- lila", dlat ter gelegenheid van' het 50-jarig bestaan der Ver. do Nov. gegeven werd; nogmaals op te voeren^ Daardoor was een goede opkomst verzekerd en hoewel de Geref. Kerk niet geheel vol was, gelooven we toch, dat een 500 600 mensdien het concert bijwoonden. De voorzitter van JEallelujah", de heer A. J. Weijland, die dien avond opende, deel de .mee, dat de Zangver. het voornemen had gehad, ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het Konitoklijk echtpaar een uitvoering te geven. Door de droeve omstandigheden van den watersnood echter was besloten een concert ten bate van het watersnoodoomité te geven. Het bestuur en de leden meenden niet beter te kunnen deen, dan „Athaüa" nog maals op te voeren, daar diSt het beste fiunan- cieele succes zou zijn. Spr. dankte die dames en heeren, die den vorigen keer aan' het Oratorium hadden meegewerkt en ook nu weer welwillend1 hun steun hadden gegeven. Voor de personen, die door ziekte of an dere omstandigheden verhinderd waren, had men plaatsvervangers. Zoo werd Mevrouw BrumsenHogherzeil vervangen door Me vrouw Zeilstra—'Bylo, die deze zeer zware taak boven allen lof 'heeft vervuld. Vóór het oratorium werden eenige „Oranjeliederen" gezongen, o. a. Valerius' -„Wilt heden nu treden", een „Feestlied" van Leo Mens en „Neêrland's vreugde" van G. S. v. Krieken. Bij het groote werk zon ken deze liederen natuurlijk geheel in het nieti, en het kan daarom dan- ook alleen ge waardeerd wordten; dat deze nummers op het programma stonden, waar het gold een hulde aan' het Koninklijk echtpaar. Wij kunnen over de uitvoering van „Athalia" betrekkelijk kort zijn, omdat we reeds, bij de vorige gelegenheid, een uit voerig verslag gaven. Het oratorium heeft tal van schoonheden en is rijk aan variaties. Tijdens de getoeele uitvoering, die meer dan l1/» uur duurde, was er in de kerk de grootste aandacht. Machtig suggestieve momenten' komen, er in voor en de spanning stijgt, naarmate de climax in het slotkoor bereikt wordt. Het stuk is fijn muzikaal geïllustreerd en hoewel de begeleiding met het orkest niet zoo tot haar recht kwam, kon men toch be wonderen en genieten de muziek, dile Men- delsBöhn bij he't oratorium' Schreef. Het tempo van het stuk was eenigszins versneld, hierdoor kwamen verschillende gedeelten beter tot hun recht. Over het al gemeen was het invallen goed, doch zoo nu en dan was het minder zuiver en was de zang ook ni'et zoo fraai. (Zoo was ook de samenzang van sopranen en alt niet fijn harmoniëerend. Afzonderlijk waren de stemmen heel mooi!, in het. bizon- der Mevr. ZeilstraBylo met haar prachtig vol en zuiver geluidl, wislt haar hoorders te verrukken. De zware taak, die op haar rustte, vervulde zij met het grootste gemak, geen enkele keer teekenen van moeheid' toornend. Mej. Amniie Hoogenbosch voldeed' ook zeer goed' in de solo's die zij alleen zong, wij hebben in Mej. Hoogeriboëch een sopraan van zuiver gehalte. De stem van Mevr. GünthertBreet, alt, was voor het groote kerkgebouw wat zwak, hoewel zeer zuiver, in een kleinere ruimte zal de stem dan ook veel beter tot haar recht komen. De heer A. Ooppens had de lang niet ge makkelijke taak van de declamatie op zich genomen. Heele stukken moest hij' voordra gen, waarbij hij steeds de juiste intonatie trof eni immer goed den klemtoon legde. Zijn prachtig sonoor geluid was tot in de achterste hoeken van de kerk te hooren en met spanning volgden de menschen de voor dracht. Niet weinig heeft de heer Ooppens bijgedragen tot het succes van dien avond. De begeleiding op orgel en piano waren in goede handen bij de heeren Leewens en Van der Vliiet. Onder daverend applaus moest de solisten aan het einde van die uitvoering bloemen in ontvangst nemen, terwijl de heer Weijland aden een woord van dank bracht, in het bijzonder den solisten, dien pianist en orga nist, den heer Ooppens en het orkest, be staande uit eenige dames en heeren musici, en het bestuur van de kerk, voor bet gratis afstaan van het kerkgebouw. Nadat door de aanwezigen staande twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen waren, sloot de heer Weijland met dank gebed. Gezelschap Nap de la Mar Speenhof. Ou revienlfc ifaoujours ses premiers amours. Nap de Ja Mar en Speenhof, die voor een twintigtal' jaren met een klucht „Z'n Edelachtbare" overal ito het land op traden en successen behaalden, zijn, ma vele jaren van' scheiding, tot elkander terugge keerd. Gisterenavond traden zij' met Margin Morris in' „Casino" op voor een groot pu bliek, aan wie zijj' een uiterst genoeglijken avond bereidden. Nap die la Mar heeft nog niets van zijn oubollige genoeglijkheid' ver loren, hij is vóór aie® de groote mimiiker, die door gebaren en gelaatsexpressie meer nog dikwijls dan door zijn woord', amuseert. Nap en Speenhof: beiden zijn ouder gewor den, wat ernstiger, zwaarwiohtiger. Nap de la Mar was de conferencier;, de inleidende spreker, en hoewel dit niet zijn eigenlijk vak Is, heeft hij, toch zijn praatje klaar, even als vroeger. Maar aan aleriel dingen is te merken; dat hij ouder is geworden, er was aanvankelijk een zekere matheid in zijn op treden, hij is er blasé van geworden zoo langzamerhandi Hetgeen niet wegnam, dat hij, eenmaal ontdooid, weder de oude Nap van vroeger was, levendig, geestig, met één enkele gelaatsuitdrukking een voSe zaal aan het brullen makenldL Ook Speenhof is nog dezelfde van vroe ger; maar hqji wisselt thans zijn liedjes al meit een praatje; dat wei eens zwaarwichtig Is, maar ook wel eens geestig. Mevrouw Speenhof is beter dan haar echtgenoot en zong, alleen en tezamen met hem; verschil lende liedekens. Maigie Morris tenslotte Margie Morris: teer, fijn vrouwtje, dat allergrappigst het HollanÜBch brabbelt en allerleukste liedjes achter den vleugel zingt. Speenhof had, naast enkele oude, tal van nifeuwe versjes; ziin „Vaarwel Marie, ik moet je gaan verlaten" moest dienst doen als entréeliedl, het is het afscheid van een marMfer aan zijn meisje; en was een twin tigtal jaren terug zeer populair. Nap gaf een parodie op het onlangs op gevoerde tooneêlstuk Dr. StiegMtz: Dr. Stiieglte als aanstaande grootvader, een Napoleontische monoloog, waarin hij zich al aanstonds de oude Nap toonde. 'Samen met haar man trad daarna Mevr. SpeenhofPrinz op; de jaren hebben op haar geen vat gehad en zij is nog dezelfde sympathieke, frissche verschijning van vroeger. Na Mievrouw Speenhof kregen we Margie Morris, en- na de pauze de bekende klucht „Z'n Edelachtbare". Hierin was niets veranderd, het is precies hetzelfde diing van vroeger en evenals voor twintig jaren lachte zich een jonger geslacht ook thans weer tranen dn de oogen om Nap's grollen. Ook Mevrouw Speenhof werd het op sommige momenten te kras, en dan lachte zij maar met het pulbiek mee. Het was dus een uiterst genoeglijke avond en men zal' het gezelschap ongetwij feld gaarne hier terugzien. Alberto's Operette-gezelschap. De heer Alb. Boelens trad Dinsdagavond wederom met zijn leerlingen in Casino" op. Thans werd het sprookje van Roodkapje en de Wolf vertoond. Ditmaal was in plaats van de gewone middagvoorstelling een avond-voorstelling aangekondigd; hiervoor waren voor den heer Boelens nogal klem mende redenen; muur opzettelijk was het uur van aanvang wat vervroegd, opdat de kinderen niet te laat naar bedl zouden ko men. Te half acht begonnen, was omstreeks tienl uur de voorstelling afgeloopen. Steeds ■trekken deze operettes veel publiek; ook nu weer was het kleine goed, zoo beneden d'e tien jaar, sterk vertegenwoordigd. De heer Boelens, die deze sprookjes zeil bewerkt, noemde dit vain Roodkapje een „pracht fantasie". Het bekende boelende verhaal, waarnaar wij, in onze kinderjaren in ademlooze spanning luisterden, is getrou welijk gevolgd; maar uit den aard der zaak met wat fantasie omkleed. We krijgen als eerste tafereel Roodkapje'» verjaardag; hier komen al' de buurmeisjes bij haar op bezoek en brengen cadeautjes en drinken ranja. Een aardige vondst was de figuur van Frits, de vriend van Bekkers, Roockapjle's vader. Wanit Frits, gepersonifi'eerdl in een klein meisje, als jagertje verkleed, was liefhebber van een- glaasje wijn, en hij' vermaakte het publilek buitengemeen door zichzelf behoor lijk van dien drank te voorzien. Een tweedte aardige vondst was de creatie van Henry den Stotteraar, tuinman van den baron. Dit was natuurlijk behoeft het nog wel ge zegd te worden? Eliilsabeth van dier Kuij'i, en ze stotterde alsof ze het haar leven lang gedaan had. Het tweede tafereel is buitengewoon span nend. Eerst krijgen we het boscb met) de bloempjes, d'ie netjes op het tooneel ge schaard stonden. En mooie oostuumpjes, dat ze aan hadldenl Een meisje fungeerde voor klaproos, ze had een kleedje aain van ajlemiaal fel-roode klaprozenbladeren, een ander was vergeebmij'-iiietje, viooltje, roos, enz. Rood kapje ziet al die mooie bloempjes, plukt ze en verdwaalt. U kent het verhaak Maar eerst dansen die bloemetjes nog een sierlijk dansje; gracieus bewogen zich al die kinder lijfjes op het rhythme van de muziek en Roodkapje danst mee. Dan wordt het tooneel leeg; alle bloemen verdwijnen; niets te er in het 'bosch dan de duisternis en de étiilte. Dan komt de wolf. Ontzagwekkend, grijs, geweldig. Onhoorbaar komt hij aansluipen,; doodstil is het jeugdig auditorium in de zaal; d'e hartjes kloppen van spanning. Wat gebeurt er nu?.... Daar komt die wolf, de verschrikkelijke. Naarmate hij meer het midden van het tooneel' bereikt, stijgt de spanning.. Dan plotseling brult het dier: een verschrikkelijke, akelige brul, die de zaal in opstand brengt en veel kinderkopjes in moe de/s schoot döet 'bergen. Gelukkig: de spanning wordt gebroken, want de wolf .begint te spreken. Wat meer zegt: hjj begint te mopperen; hjji is zoo hon gerig en er is*niets voor hem te vinden. Büj begint grappig te werden; die barre wolf. Straks gaat hij weer weg en als dan Roodkapje is gekomen, zal' hij haar ontmoe ten en met haar praten. Hij' zal haar den weg wijzen naar haar grootmoeder, aan wie zij wafeltjes moet brengen, maar het is de verkeerde. Hij' is slecht, diie wolf, want hij' smeedt het booze plan eerst de grootmoeder en dan Roodkapje op te eten. 'Dan het derde -tafereel In grootmoeders huikje. Hier was, zoo mogelijk, de spanning nog heviger dan- straks. Zal de wolf er wer kelijk dn slagen Roodkapje, dat lieve meisje, op te eten'? Of zullen ze haar nog bijtijds redden? Er was dm de zaal een kleine jon gen, die boven op den stoel was gaan staan en daar handenwringend stondl Heel zijn lijfje was in- actie; hij1 was zoo volkomen in geleefd in de situatie, dat het een- pijniging voor het kind1 zou zijn geweest als dit tooneel te lang gerekt ware geworden. De heer Boelens heeft de suggestieve kracht wel ge voeld, want het spel verliep vlot en zoo kon het kereltje spoedig tot rust komen. Er waren een menigte jagertjes, die den wolf zouden' jagen, maar aan Henry de stot teraar was het voorbehouden den wolf te doorsteken. Maar och, diie aardige jagertjes! Hun entrée maakten ze op de wijize van het jagerslied uit den Freischütz, ze hadden roode en groene pakjes aan, de allerkleinste zag er in zijn roode buisje, dat hem keurig netjes zat, allerleukst .ufb. Toen de wolf een maal dood was, moest-ie weggesleept won den; ik hield' mijn hart vast, omdat ze alle maal tegelijk door de nauwe opening van de ooulisse wilden, en een verstopping direigde. Maar het giing best. En een aardige groote moeder, dat er was! Mét de'uilebril op ging ze naar bed, en zoo kwam ze ook weer uit de maag van den- wolf. Namen! noemen van alle kinderen, die meededen is onbegonnen werk; het pro gramma vermeldt ze. Rika Pape speelde voor Elsje (Roodkapje) en ze zag er, volgens getuigenis van haar speelgenootjes, eenig uit in haar aardige jurkje. Nelly van Es was grootmoeder Bekkers, Mejuffrouw Wil Middelkoop Roodkapje's moeder, en de houtvester, later wolf, was de heer Boelens zelf. Het jagertje dat zooveel van een glas wijn hield, luistert naar den naam van AIS de Boer. Aardig was ook het kapelmeestertje Willy Groen, vooral ook wegens het leuke jongenspakje. De costuums, die speciaal ontworpen en vervaardigd zijn door den heer Boelens, waren uiterst smaakvol. Dat voor de voor bereiding zeer veel werk veröisoht is, zal ieder, die de voorstelling heeft meegemaakt, ons toestemmen. De bloemendans was in gestudeerd onder leiding van den heer Boe lens; de muzikale arrangementen vervaar digd door den heer Wessel Brouwer, ter wijl mejuffrouw Brigetta Tabeling de piano begeleiding op zich had genomen. Het is natuurlijk de bedoeling meerdere voorstellingen te geven, vandaar dat wij thans eenigszins uitvoerig deze besproken hebben. Zaterdagmiddag der volgende week zal zij worden herhaald; dan kunnen meer dere kinderen, die nu niét konden, meedoen. Demonstratie met PevsU-waschpoedler en Backln Bakpoeder. Op initiatief van de afdeeling Helder der NecL Vereenijging van Huisvrouwen werd Woensdagmiddag en -avond op de bovenzaal van het café van dén heer van Weelde, Koningsplein, den demonstratie gehouden met bovengenoemde poeders. Deze demonstratie werd gegeven door een vertegenwoordigster der firma Ostermann, mevrouw Bergman Persil is een zelfwerkend wasdhmiddel, geen zeeppoeder, zooals andere in den -handel zijnde middelen. Nadat^ eerst- dé wasch (bedoeld wordt hier dé witte wasch) op de gebruikelijke manier in het water gezet is, wordt een weinig persil opgelost in koud water. Vooral niet in warm water, maar beslist in koud water; ook moet men zorgen dat zich geen- kluiten vormen, doch alles geleidelijk oplost Nu wordt de wascb opgezet en laat men haar een kwar tier kolken. Daarna in het warme water laten staan, en; als men het er -met de (hand uit 'kan krijgen; het 'goed afspoelen. Heeft men geen waschketol, maar slechts een tdjl, zoodat de wasch bij gedeelten be handeld moet worden, dan mag de eerste partij niet uit het water worden gehaald; maar moet men de wasch met het water overgieten in de kuip, om dan voor de twee de hoeveelheid wederom nieuw waschwater te maken. Noodig is ongeveer 1 pak per sil op 25 L. water, doch deze hoeveelheid wijzigt zich naarmate het goed vuiler of minder vuil' is. Men' perse de wasch niet te stijf in den ketel: persil' lost het vuil op en scheidt het af, en het zou in zoo'n •geval dan in het andere goed trekken. Men is dan met de wasch klaar; geen tweede sopje is noodig, geen blauwsel. Het spoelen moot met zorg gebeuren; eerst in warm water, daarna in koud, zoolang, tot het water volkomen helder is. Hét hier bedoelde persil met rood merk neemt alle mogelijke vlekken weg; zelfé thee-, wijn-, vetvlekken; enz. Spr. deelt daarvan staaltjes uit haar ervaring mede. De bonte wasch komt nu 'aan de 'beurt, deze mag niet in1 sodawater worden1 gezet, doch in 'gewoon schoon water. Men ge- bruilke het sopje van de witte wasch hier voor; het naar boven gekomen-vuil wordt afgeschept, en als het water te koud is geworden, wordt het warm 'gemaakt. Het mag evenwel nooit koken. Men kam u wel „waschecbte" Meuren garandeeren, maar nimmer „kookeohte". Blijkt bij het in het water zetten; dat een Meur heeft afge geven, dan houde men dat stuk apart en menige het niet tussohen de andére. Daar na moet nog een beeje worden nagewa». achen en gespoeld in water axuart «rijn Ingezonden mededeeUng. Alles kan met Persil behandeld worden, ook wol en zij; spr. toont haar eigen wol len vest, dat steeds met persil behandeld wordt en nog volkomen den glans der nieuwheid heeft. Van het café 'beneden heeft zij twee zeer vuile doeken' geleend; die vol wijn- en andere vlekken zitten en op de 'boven beschreven wijze behandeld worden. Zij worden later vlekkeloos en schoon aan de bezoeksters getoond. Wollen dekens worden niet met persil behandeld; deze worden1 gewasschen in een water, dat geheel verzadigd is met zout Dit wordt zoo dikwijls herhaald, tel kens in een schoon zoutbad, tot het water niet meer vuil wordt. Dan even naspoelen en voorzichtig uitslaan. Backte. Dit vervangt in fijner gebak de gist. Het is 'beter en gemakkelijker dan deze; het wordt droog bewaard, behoeft niet vooraf klaargemaakt als de gist, doch wordt zoo in de pan bij' het beslag ge voegd. Hiermede wordt door spr. een' ge bak bereid, doch de aanwezige dames hadden geen van1 alen1 geduld om te wachten tot dit klaar was, zoodat de even tueel© opvolgsters, die des avonds, kwa men, het hebben opgepeuzeld. Verschillende andere artikelen brengt d'e firma Ostermann nog in den handel, zooals Ata, schuur- en rel nlgl mggrn iddel, portal, conserveermiddel voor eieren ter vervanging van waterglas ed., atanol, azijn-essence, vanillesuiker in korrelvorm, tafelzout, enz. enz., welke ook in het kort door mevr. Bergman worden besproken. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sulkerbewerklngsbedrljf. De afdeeling Helder van bovengenoemden bond! 'houdt Zaterdagavond1 in helt gebouw .jMusis Sacrum", Koningstraat, een feeste lijke propaganda- en liithtbeeldienavondl De lichtbeelden zullen worden toegelicht door den bondlsbestuurder B. Roeg. De Mamdb- lime-Vereeniging „Ars et Labor", en het Arbeiders-Strijkorkeöt zullen hlierbij mede werking verieemen. „Hef 7e Gebod". Men schrijft ons: Het Heijiennans-ensemble ouder leiding van Willem van der Veer, dat hier reeds met zulk een groot succes „Allerzielen", „De opgaande Zou1" en „Dr. Stdeglite" heeft gegeven, komt a^. Zondag in „Casino" met Hejjermansf meesterwerk JHet 7e Gebod", burgerlijke zeden-comedié in 4 bedrijven. •Dit uitmuntende gezelschap, in Helder welbekend geworden; geeft; met Willem van der Veer aan het hoofd, weer een uitstekende en welverzorgde opvoering van dit boeiende Heijermans-stuk. Daarbij zijn de entréeprijzen zoo laag mogelijk ge steld, zoodat men voor betrekkelijk weinig geld een zeer mooie voorstelling krijgt. Voor verdere gegevens zie men de adver tentie. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Januari' werd' de Leeszaal bezocht door 1616 mannen en 118 vrouwen, totaal 1734 personen. A Uitgeleend werdén 491 studiewerken, 1853 romans en 2413 kinderboeken, totaal 4757 banden. Aangeschaft werden de navolgende "wer ken: Abbing, Justine: Een kunstenaar; Barclay, Florence: -De Witte zusters van Woroester; Courths—Mahler: De mooie Californische; Delédda, Grazia: De moeder; D'henit: De erfenis van PierCies; Gogh Kaulbach; Anna van: Het lichtende ver schiet; Günther, Agnes: De heilige en haar nar; Herbert: Vilttoria Oofonna; Herwer den, Oharlotte van: In den Voorhof; Hedjer- mans: De moordi in den trein; v. Halte Gaerthé: Heit verstopte huuske; Klaver: Rabindranaith Tagore; Lagerlöf, Seima: Mèrbaéka; La Ohapelle—Roobol, Suze: Ouders en kinderen; de Man: Het wassen de water; Mensendieck: Functiloueele lichaamsoef eningen voor de vrouw en het ifcind'; Meyier, Fenma de: De zuivere bron; Noordwal; Comélie: Freule Edli'th; Ptran- dello e. a.: Zee verhalen; v. Praag: De weeg schaal; Querido: Zegepraal; Rönne: De oon- sulsvrouw; Salomons, Anjjie: Een meisjes- studentje; Schamelhouit: De volkeren van Europa en de strijd dér nationaliteiten; Schreiner: Losse gedachten over Zuidt- Afrika; StfiMberg, Ester: Zondag; Takes: Hoe werkt toch zoo'n radio-toestel?; Tim mermans: De paisteor uilt den bloeyenden wjjngaerdlt. Ten geschenke ontvangen: Ariëns Kappers: Zielsiuziteht en levens- opbouw; Barrett: The smuggler's secret; üasimlir e.a.: De gouden poort; v. Derk: Geheime genootschappen en orden; Dic- kens: Martin Chuzzlewiit, 2 dln.; Erkes: China; Grondijs: Episoden uilt den Russi- schen revolutie-oorlog; Hugershoff: Karto- grafiSche Aufnahmen.Land' e. a.: Meis ter-novellen; v. 'Maanem: Theosof ie als ken nis, liefde en handeling; Meijer: Geestelijke gymnastiek; Meijér—-iWichmanm, Gara: In leiding .tot de philésophde der samenleving: v. Sendlen: De wijsheid dérWala; Wecrema: Sociale ontwikkeling; Beton-kalender 1926; Verslag der mijnen over het jaar 1924; Provinciaal waterMd'ingbedrijf van Noord- Holland: Verslag 1924; De NedieriamdBohe Heide-Mij.: Wat zfij is, wat zij déet. Uit het Politierapport Dinsdagmiddag deed iemand aangifte, dat, toen hij per motorrijwiel op den Brakkeveldweg nabij den Overweg reed, hij een bespannen groentenwagen moest passeeren, die in dezelfde richting reed. Hij wilde den wagen links paseeeiea en gal bijtijds signaal. De groentenboer week uit. Juist op het oogenbllk, dat hij passeerde,' maakte het paard een zijdelingsche be weging, waardoor hij genoodzaakt was van zijn motorrijwiel af te springen. De motor reed tegen het hekwerk en prik keldraad, dat ernstig beschadigd werd. De motorrijder bekwam geen letsel. Dinsdagavond werd op het Hoofdbureau mededeeling gedaan, dat in een café op den Kanaalweg gevochten werd. Twee agenten begaven er zich onmiddellijk heen. Toen zij er aankwamen, was de twist, die tusschen een aantal burgers en militairen had plaats gehad, juist be ëindigd. Het publiek, dat samengestroomd was, werd tot doorloopen aangemaand, waar door de orde was hersteld. Op den terug weg naar het Hoofdbureau namen de agen ten 2 rijwielen mee, die onbeheerd aan den openbaren weg stonden. Later op den avond werd nog een rijwiel opgepikt en naar het Hoofdbureau gebracht. ZEEKRIJGSRAAD HELDER. Zitting van Woensdag 17 Februari 1926. De berg die een muls baarde. Matroos 8e- kl. H. A. was op 29 Nov. zeuntje aan boord van de Uit pure dienstijver was hij 's morgens om 7 uur bij het „overal" direct opgestaan en met de beste voornemens bezield, was hij aan het werk getogen. Zijn kooi, waarin hij in ongestoorde rust den nacht had doorgebracht, borg hij in het daarvoor bestemde kooienhok op. Vóór dit hok lagen een zestal kooien. De kwartiermeester van de wacht, wien dezen kooienberg hinderde, gaf A. op dracht ze in het hok op te bergen. A. weigerde dit, omdat zijn „zeuntjesplicht" hem riep en vroeg of een ander het niet kon doen. De kwartiermeester maakte van deze „opzettelijke ongehoorzaamheid" rapport op. A. mocht om te beginnen in drie weken niet passagieren en stond gisteren voor den Zpekrijgsraad terecht. De processtukken, bestaande uit ette lijke foliovellen papier, werden voorge lezen, de fiskaal eischte 8 weken ge vangenisstraf en Mr. v. Lookeren Cam pagne, speciaal uit Alkmaar voor dit geval overgekomen, hield een groot en sympathiek pleidooi. U ziet, dat is het bewandelen van den gerechts-ambtelijken weg. Wacht u voor het eerste glas! Kwartiermeester A. P. en korp.-mach. P. Chr, Gl. moesten op 26 Oct. van het vorig jaar met een achttal mariniers en miliciens van de Onderzeedienstkazerne naar een kolenprauw aan de Buitenhaven, om kolen te laden voor de Onderzee dienstkazerne. Om 1 uur gingen de beide korporaals met het troepje marineschepelingen, dat onder commando van kwartiermeester P. stond, op stap. Al spoedig droeg P. de leiding aan een ander op en bleef met den korp. G., waarmee hij den laatsten tijd bevriend was, achter. Nu moet u weten, dat de heeren den avond te voren samen op stap |waren geweest en daarbij flink hadden gepim peld. Zij voelden zich daarvan nog tame lijk ellendig en meenden, door het ge bruik van een pot bier op te zullen kik keren. „Maarvan één biertje kwamen er meer," had G. heel wijsgeerig in zijn verklaring ten processe gezet en het gevolg was, dat toen zij om half vier het café verlieten, G. die op het oog een zeer sympathieken indruk maakte, dron ken was. De commandant van de O.zeedienst- kazerne had beide korporaals gedegra deerd tot matroos le kl., wat in het bi zonder voor G. een groote teleurstelling was, daar hij door zijn leeftijd dan niet meer voor sergeant in aanmerking kan komen. De fiscaal verwees beide beklaagden weer naar hun commandeerende officier. Verdediger in deze zaak was Mr. Vink, die in een uitvoerig pleidooi clementie pleitte. Die heeft het ook niet ver gebracht Nadat deze twee beklaagden van het zondaarsbankje waren verdwenen, ver scheen daarop een 43-j. marinier, die het in zijn jarenlange loopbaan, niet verder had kunnen brengen dan le klasser. Ver moedelijk heeft de drank hem zijn pro moties doen verspelen. Zijn conduite- boekje stond tenminste vol met te groote offers, die hij aan Bacchus had gebracht. Gisteren stond hij ook voor dronken schap en wederspannigheid, het gevolg daarvan, terecht. De fiscaal eischte voor het eerste feit f 5.boete subs. 5 dg., voor het tweede f 20.subs. 20 dg. Onze plaatsgenoot Mr. Zegers, die voor het eerst voor den Zeekrijgsraad pleitte, hield een uitvoerig, zeer goed pleidooi, waarop Mr. Tollenaar repliceerde en zijn eisch bestendigde. Uitspraak in bovenstaande zaken op nader te bepalen datum. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Zaterdag 20 Februari. Bal Marine-Oantine, 8 uur. Zondag 21 Februari Het 7e Gebod. Casino, 8 uur. Dinsdag 28 Februari Be Winteroonoecrt. Casino^ 81/» uur. Zaterdag 6 Maart 8e <9h»ot Bal-MaaQué, Casino 8 uua springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 80 ct. PUROI Heijermans-ensemble.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5