BINNENLAND De S. D. A. P. wil Kamerontbinding. De meening In parlementaire kringen. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. Schapenfokkerij ln N.-HolalndL Vrijdag &a (houdt de Ver. tot verbete ring van de schapenfokkerij in N.-Hoi- 1'amdi des morgens te h-alfelf 'in het Land- bouwhuis, te Alkmaar, haar aigemeene vergadering. Bevroren: aardbeien voor export Amerika bestelt reeds 3000 vaten. DE CRISIS. Na overleg met het Partijbestuur heeft Dinsdagmiddag de socaaal-democrat ïsohe Tweede Kamerfractie 'besloten, bijeen- roeping van een vergadering der Tweede Kamer te verweken ter 'behandeling van een voorstel der fractie otm aan de Ko ningin te verweken tot Kamerontbinding over te gaan. Het verzoek van de sociaal-democrati sche Kamerfractie om de Tweede Kamer te doen bijeenkomen ter behandeling van een voorstel om aan de Koningin te ver zoeken, tot Kamerontbinding over te gaan is nog gistermiddag, na afloop van de fractievergadering bij den voorzitter der Kamer ingediend. Het is geteekend door alle leden der fractie, die nog aanwezig waren. (Volgens art. 58 van het reglement van orde der Tweede Kamer, beleegt de voor zitter de vergadering zoo dikwijls hij dit noodig oordeelt of dit door 10 leden schrif telijk, met opgave van de redenen, is ver zocht.) De Kamer bijeen. De Tweede Kamer wordt bijeengeroe pen tegen Dinsdag 2 Maart a.s. om 1 uur. Deze vergadering is door den voorzitter bepaald] ingevolge een ingekomen verzoek van den heer Albarda en zeventien andere leden, om een vergadering 'bijeen te wil len roepen, teneinde de behandeling mo gelijk te maken van het volgende voorstel: „De Kamer besluit in een voordracht overeenkomstig art. 120 deer Grondwet, aan ÉL M. de Koningin te verzoeken wel ontbinding van de Tweede Kamer der Staten^Generaal te willen overwegen". Hoewel men in sommige parlementaire kringen buiten de socialisten niet onsym pathiek staat tegenover den stap der soc.-democratische Tweede Kamer-fractie om de Tweede Kamer bijeen te roepen, meent men toch vrij algemeen, dat het voorstel om tot ontbinding der Kamer te geraken, geen kans op aanneming heeft. Afgescheiden van de vraag, welk kabinet de verantwoordelijkheid voor een ontbin- dingsbesluit zou moeten dragen, bestaat in verschillende parlementaire kringen de meening, dat het geen zin heeft, de Twee de Kamer te ontbinden, omdat er geen conflict tusschen de regeering en het par lement bestaat, waarbij door de regeering de portefeuillekwestie is gesteld. Aanbieding van geschenken. Gisteren hebben, de Koningin en die Prins 'in audiënties gelegenheid gegeven aan hen, die zuilks aangevraagd haldden, om geschen ken aan te bieden. Hedenmiddag zal de tweede reek» dezer audiënties gehouden worden. Om 11 uur gisterochtend werd oin/tvangen luitenant-generaal Muller -Massi-s, comman dant van hetveldleger, met een deputatie van 15 officieren, .ter aanbieding van het geschenk van de officieren van het Neder- lands-clie leger» een schilderij, door Hoynok van Papendlreoht geschilderd. Het schilderij is groot 130 hij 85 cM. en stelt voor een overtocht over den Gelder- schen IJssel in. 'het beguin van de mobilisatie. Op den achtergrond ziet men een torentje in een boschrijk' verschiet en uit het ge boomte komt de colonne, dlie over die gesla gen brug 'trekt Op den. voorgrond zijn in een losse groep bijeengebracht een aantal militairen van verschillende rangen; er .is naar gestreefd, 'in die groep zooveel mogelijk de wapenen en dienstvakken van' het leger bijeen te brengen. Het stuk Is gevat dn een breedle, gouden, lijst, op de onderzijde waarvan een koperen plaat is. aangebracht met de korte opdracht van het geschenk aan de Koningin en den Prins. t Daarna wérd ontvangen flulermnt-koioned Van Oveream, van den generalen staf van het Nederlandsch-Indlisch leger, die namens de officieren van het leger in' NederL-Indië aanbood een album met foto's betreffende het NederL-Inidische leger, 'benevens 350 voor heb- watersnoodfonda. .Hierna werdl, te half-twaalf, audiëntie ver leend aan de nationale landatormoomm issia Een1 geschenk, bestaande uit een -porcalei- nen gedenkt-egel, werd- aangeboden bij mon de van overste Duymaer' van Twist. Hierna had. de ontvangst plaats van een deputabiei, bestaande uit 6 personen, met mr. Teltrode als voorzitter en den heer Vat- tier Kraane als secretaris, ter aanbieding aan de Koningin en den Prins van. een schil derij van Breitner, voorstellende het Dam rak té Amsterdam, benevens van een daarbij behoorend album op kussen. Om kwart na één werden aam de Kóningin en den Prins dOor den heer Van der Meu- leni, oud-dliTecbeur van onderwijs en eere- d'ienst in Nederlandsch-Indlië, aangeboden een schilderij en viler etsen van Baue^, als huldeblijk der ingezetenen van Neder- landsch-Indië. Tenslotte 'kwam, om half één, een depu tatie uit den Volksraad van NedlerL-Indiië aan het Koninklijk echtpaar aanbieden een adres van galukwensch van den Volksraad R. K. Lnndbouwhulshoudschool. Bij' dè Dinsdag te Alkmaar gehouden •aanbesteding voor het bouwen van een R. K. Landboiiwhuishoudsdhool voor meisjes en het uitbreddien van het St. Anthonius Pensionaat te Bergen volgens plannen van den architect J. O. Leyen te Bergen, werd als volgt ingeschreven: O. Noord', Bergen, 186.900; Thundssen en Van Soumbeek, Heemstede, f 186.450; P. Smit, Alkmaar, 129,880. Het werk la gegund aan den laagst/en inschrijver. De locaalspoor naar Broek op Langendijk. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad van Zuid- Scharwoude, is met aigemeene stemmen besloten de gevraagde garantie van f 20.000 per jaar voor de locaalspoorlijn Alkmaar- Broek op Langendijk te weigeren. Hier mee hebben alle drie de betrokken ge meenten, Alkmaar, Broek -op Langendijk en Zuid-Scharwoude, haar medewerking onttrokken. Thans is met het pas geval len besluit van Zuid-Scharwoude, de op heffing dezer locaalspoorlijn, die inder tijd in deze bloeiende, drukke streek met zooveel enthousiasme werd geopend, een definitief feit geworden, waarover de voorzitter van den raad, Jhr. Van Speng- Ier, zijn diepe teleurstelling uitsprak. Selnfeekieiis voor vlsschers. De minister van Financiën hééft aan dé reedersvereenigingen afschrift doen toe komen1 van een brief, door hem tot dé di recteuren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Amsterdam, Rot terdam, Groningen en Breda gericht, houdende mededeeling, dat hem nader is gebleken, dat er bezwaren 'bestaan om1 als sednteeken ingevolge de artt. 24 en 56 der Alg. Wet een vischmand toe te laten, zoo- als bij beschikking van 24 September 1925 is geschied. Het voeren van zulk een mand of ander doeltreffend voorwerp, is nJ. ibjj art 9, sub K, van het K B. van 24 April 1897, laatstelijk gewijzigd1 bij K. B. van 10 Ja nuari 1907, houdende bepalingen ter voor koming van aanvaringen of aandrijvin gen op zee, voorgeschreven voor .alle vaartuigen en -booten» bezig imet de uit oefening van viasoherij met netten, lijnen of het schrobnet Een en and.er ten einde, wanneer zij. varende .zijn, overdag, aan een naderend vaartuig te toonem, dat zij visschende zijn. Het bestaan van eenzelf de sednteeken voor verschillend doel zou tot verwarring aanleiding kunnen geven. Uit de voornoemde beschikking vervalt roet ingang van 1 April 1926 de aanwij zing van een vischmand als seinteeken. De Rijwielbelasting ln de maand Januari 1926. De Rijwielbelasting heeft in dé afge- loopen maand 4.405.548 opgebracht, di. voor 1.488.516 rijwielen, In Januari 1925 beliep de ontvangst 4.284.558. De Regeering en de Federatie van Over heidspersoneel Minister Colijn heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid den- heer L. L. H. de Visser, be treffende een door den Raad van Minis ters uitgevaardigde order aan departe menten en hoofden vari dienst tot ver breking van het contact met den Neder- landschen Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst. De vraag, of het juist is, dat de minis terraad een order heeft uitgevaardigd aan departementen en hoofden van dienst, waarin het verboden wordt, het contact metbovengenoemden bondteonderhouden, wordt door den Minister bevestigend beantwoord. Het contact met den bond, dat reeds, ten gevolge van weinig gepast optreden van de zijde van dien bond, min of meer hokte, is zegt de Minister geheel verbroken na ontvangst van het door den steller der vragen bedoelde telegram (waarin met groote kracht geprotesteerd wordt tegen de verhooging der minister salarissen, en waarin gesproken wordt van: „Uitbuiting der arbeidersklasse"en van een „brutale wandaad van de regee ring"). De regeering meent, dat alleen met organisaties, die een behoorlijk begrip blijken tebezitten van de ambtelijke verhoudingen, vruchtbare aanraking mo gelijk ia. Het verband tusschen de uitgevaardigde order en het bij de Grondwet gewaar borgde recht van vereeniging en verga dering, en van drukpers ontgaat zoo wordt gezegd de regeering ten eenen- male. Indien de genomen maatregel een nor maal functionneeren der vakbeweging onmogelijk zou maken, dragen degenen, die de regeering hiertoe noopten, uit sluitend de schuld. Liever dan op tegen maatregelen bedacht te zijn, zouden zij dus moeten overwegen, zegt de Minister, of zij door een gewijzigde gedragslijn in het vervolg een andere bejegening kun nen uitlokken. Na het voorgaande behoeft, naar de Minister meent, het antwoord op de vraag of de regeering niet van oordeel is, dat de getroffen maatregel zoo spoedig mo gelijk dient te worden teruggenomen, wel niet geformuleerd te worden. 'Evenals dit het geval ls met 'bloembol len, wordlen ook voor aardbeden naar nieuwe afzetgebieden gezocht. Reedis lang was voor dit doei (het oog .gericht op Amerika, maar daar de vruch ten niet geconserveerd mochten worden, werd in 1924 door een' Beverwijkschen exporteur een proef genomen met het be vriezen van aardbeien alvorens ze inge scheept werden. Deze proef is uitmuntend' geslaagd, maarduur: 21 ct. per kilo aardbeden. Voor Amerikaansohe rekening werden verleden jaar 8600 vaten bevroren en voor het komende seizoen is er een order bin nengekomen van1 8000 vaten,. Zooals pas igetzegd zijn de onkosten voor dit bevrie- zingssysteem niet gering warom men voor dit Amerikaansohe afzetgebied nog lang niet optimistisch .gestemd is, tenzij de onkosten sterk verminderd worden1. (Telegr.) Scheepsbouw. De werf van de NederlandBche Scheep»- bouiw-Maatschappij over het IJ, die ge- ruimen tijd buiten exploitatie heeft gele gen, krijgt nu weer druk werk. De nieu we tarikhoot van de Anglo43axon Petro leum Mij. ter vervanging van het exem plaar, dat door brand 'is verwoest, zal er worden .gebouwd en dan volgen binnen kort de „Op ten Noort", van de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij en de „Ghristitaan Huygens" van de „Neder land." Een Nederlandsche kolonie ln Z.-Afrlka? In de Dinsdagavond gehouden aige meene vergadering van de afdeeling Utrechl en omstreken van de Ned. Zuid- Af rikaansche Vereeniging heeft de voor zit de heer L. Penning, schrijver van Zuid- Afrikaansche verhalen, medegedeeld, dat enkele tientallen landbouwers uit de provincie Groningen en den Haarlemmer meerpolder het voornemen hebben, een Nederlandsche kolonie in Zuid-Afrika te vestigen. Een afgevaardigde van hen zal eerst een reis naar Zuid-Afrika doen om zich te vergewissen, of daarvoor geschikt gouvernementsgrond te krijgen is, en ver der ter plaatse nagaan de levensvatbaar heid van zoodanige nederzetting. Voor de oud-gepensioneerden. Het Hoofdbestuur van „Het Marine- fonds'', eene vereeniging, die zich alleen op filantropisch gebied beweegt ten bate van oud-MariDemannen, zendt ons haar rekening-courant. Zoo zij niet mocht bou wen op den weldadigheidszin van edele gevers en geefsters, zouden, bij de weinige en vaste inkomsten der vereeniging, haar middelen spoedig uitgeput zijn. Zij doet daarom een beroep op dien weldadig heidszin en verzoekt toezending van be dragen aan het secretariaat: Nassau- plein 13n, Amsterdam, te willen adres- seeren. Aan ondersteuningen werd het vorig jaar uitbetaald f 1187.50, aan kapi taal bezit de vereeniging f 9000.in kas is f 1388.54. DE. WATERSNOOD. Uit Grave en omstreken. 1 Het binnenwater stijgt De correspondent van de N. Rott Crt. te Grave meldt, d.d. 16 dezer: De Maas voor Grave is in de laatste 24 uur beter weggevallen, nl. 22 cM. Het binnenwater zoowel aan den Noord- Brabantschen als den Gelderschen kant van de Maas stijgt voortdurend, zoodat van de dorpen Niftrik, Heesch, Balgoy en Wychen (gedeeltelijk) steeds meer lande rijen en wegen onder water komen. De bij dag en nacht door de marechaus see bewaakte kistingen houden het water van den polder Wychen uit het land van Maas en Waal. De Rijksmiddelen. Op het eerate gezicht maakt de opgaaf betreffende de ontvangsten der schatkist over Januari een bijzonder gunstigen indruk. De totale opbrengst der gewone bronnen van inkomsten blijkt 43.116.000 te hebben bedragen. Tegenover Januari 1926 was er een vooruitgang van1 2.262.000. De op zienbarende stijging van een jaar geleden was evenwel bijna geheel teweeg gebracht door de rijwiedbeiasting, die begin 1924 nog niet bestond. Laat men haar buiten beschou wing, dan was er toen een vooruitgang van ongeveer 6 ton» wat. nu niet zoo heel veel be- teekende, voorpl niet wanneer men in aan merking neemt, dat'de ontvangsten het jaar tevoren bijna 17 tan achteruit waren ge- loopen» Intussdhien blijft er nu toch tegenover Januari '25 een vooruitgang van 2.262.000 te boeken als resultante van een stijging van 4.060.000 bij een tiental middelen en een daling van 1.798.000 bij een twaalftal andere. De invoerrechten geven een vermeerde ring .te zien van 1J571.70Q, of ruim een derde van het geheele accres. De oorzaak ia hier niet ver ,te zoeken. Een jaar geleden gold nog het oude tarief. Pas in JuÜ werd de verhoogde heffing ingevoerd. Uit de vermindering van' het statistiek- recht met 37.400 valt veeleer een veinmin- dleting van bet handelsverkeer af te leiden, evenals trouwens uit de dezer dagen gepu bliceerde hoofdcijfers betreffende den dn-, uit- en doorvoer. De vermeerdering van 15.000 hij1 de loodsgelden is van' te kleinen omvang om daaruit .bepaalde conclusies ten aanzien van een grooter scheepvaartverkeer te maken. In de tweede plaats dienen de zegelrech ten in de rij der' stijgingen te worden ge noemd met een accres van 842.600. Aanmerkelijk hooger dan verleden jaar zijn ook de ontvangsten uit de inkomsten belasting aangeslagen: 92 miilioen, tegen 86 mihoen voor 1925. In de eerste maand van 't nieuwe jaar is de opbrengst ƒ8.806.000 geweest, of J 618.000 meer dan verleiden jaar, terwijl 1/12 dier raming met 1.139.000 werd) overtroffen. Een vrij 'belangrijk accres, namelijk van 497.800» heeft ook de tabaksbelasting over Januari aan te wijzen, al ziijin de ontvang sten uit dien hoofde zoowel bij December ais 'bij November van het vorige jaar ten achter gebleven. Trouwens ook tegenover 1/12 der raming (de geheele raming werd mede in verband met de ten vorigen jare aange brachte wijzigingen, van 16.6 miffioen op 22 inillioen gebracht) is er eenige achter stand, zij het dan ook slechts tot een bedrag van nog geen 6000. Bij1 de successierech ten was er een stijging van 218.500. Van de stijgingen vermeiden wij' tenslotte die bij de rijwielbelasting, .ten beloope van nagenoeg 181.000. De ontvangst bedroeg •n.1. niet minder dan 4.465.500, waarmee uiteraard het leeuwendeel van het geheele jaar is binnengekomen. De geheele raming is, na de verrassende uitkomsten, welke met deze nieuwe 'heffing behaald zij'n, verder van 6 tot 6 millioen verhoogd, eeh beschei den verhooging ongetwijfeld, gezien liet feit, dat 1925 nagenoeg 6.5 imillioen heeft opgeleverd'. Het grootst is de achteruitgang geweest bij den. suikeiaocijns en wel' tot een bedrag van 770.000. De overige verminderingen blijken van veel bescheidener omvang te zijn. Zij waren, om ons tot de voornaamste te bepalen, 235.600 'bij het personeel, 167.600 bij de dividend1- en tantièmebelasiting, f 90.500 bij de vermogensbelasting, f 141.300 hij de re gistratierechten, 112.800 bij dén jenever accijns, 98.000 bij den bieraccijns en 94.600 bij de grondbelasting» terwijl, be halve het riteds genoemde statistiekrecht, ook de waarborg een verminderde opbrengst en wel tot een bedrag van nagenoeg f 18.000 heeft aan te wijzen. Intusschen zijn er voor bijna al deze middelen hoogere rannngs- eijfers voor het geheele jaar aangenomen. Alleen voor het gedistilleerd en voor liet geslacht is de raming beneden die van het jaar tevoren. De inkomsten ten bate van het 1'eemngs- fondS 1914, ten beloope van 7.470.000, zijn 1/2 ton hij' verleden jaar ten ffchter geble ven, ten deeie door het minder ruim vloeien van de verdedigingsbelastingen 1 A en 1 B. Zij dóen echter weinig af aan den totaal in druk, dat» al moge 'het resultaat dan ook niet zoo gunstig zijn als op het eerste gezicht lijkt, het nieuwe jaar toch stellig bevredi gend voor de rijksinkomsten heeft ingezet. R. Ct"). UIT DE PERS. De Kabinetscrisis. Een simpele oplossing! Mr. E. J. Everwijn Lange meent, dat er geen ministerieele crisis is. De vier R.-K» ministers namen hun ontslag en om de oplossing te vergemakkelijken hebben de andere ministers hun portefeuilles ter be schikking van de Kroon gesteld), zegt hij in dé „Nederlander". Als mr. Limburg niet slaagt? vraagt hij. En hij antwoordt: Dan zal moeten geschieden, waartoe aanstonds had moeten zijn geadviseerd. Dat de nog altoos fungeerende chef van het Kabinet de heer Oolijn, wordt belast irnet H. M. vier ministers voor te dragen ter voorziening in de ontstane vacatures. Slaagt de heer Oolijn daarvoor de ge schikte personen' te vinden en kan H. M. zich met de voordracht vereenigen, dan verleene H. M. ontslag aan de vier R.-K. ministers, die hun ontslag heb ben ingediend en legge de 'beschikbaar stelling van de portefeuilles der overige ministers ter -zijde en de strijd of de sa menwerking tusschen Kabinet en Ver tegenwoordiging worde voortgezet. Onder het hoofd „Een wonderlijk idéé" schrijft de „N. Roti. Crt.": De sociaal-democraten wenschen, blijkens een 'bericht in ons Ochtendblad, door de Tweede Kamer aan de Koningin een verzoek te doen richten» de Kamer te ontbinden. Dit lijkt ons, 'zacht uitgedrukt, een wonderlijk idee. Kamerontbind'ing liö, met uitzondering natuurlijk van. enkele in de Grondwet ge noemde gevallen, een uiterste redmiddel, om een tusschen de Regeering en de Kamer gerezen conflict tot oplossing te brengen. Zij is alléén dan gerechtvaardigd, indien het conflict beitrekkiing heeft op een landsbe lang van de allereerste orde, en er daaren boven reden is om aan te nemen, dat de Kamer, die de uitspraak deed of de beslis sing nam, waaruit het conflict met de Re geering is voortgesproten, diaarbij niet meer de gevoelens en de inzichtten van de kiezers ver-tolkt heeft Van. deze versdhiilenide voorwaarden, die vervuld behooren te zijn, om eene Kameront binding te rechtvaardigen, ls er op het oogenblik geen enkele aanwezige Er is geen belang van eeniige beteekenfis betrokken in de beslissing, die .tot de be spande moeilijkheden geleld heeft Willen de heeren sociaal-democraten de kiezers soms laten beslissen, of er een gezantschap bij den Paus zal worden onderhouden? Om het in verkiezingstermen te zeggen: er is geen groot landsbelang» dait de inzet zou kunnen vormen voor een verkiezingsstrijd. Eene verkiezing op dit oogenblik zou daar door in stee van tot opheldering tot de groot ste verwarring aanleiding geven. De heeren zijn in Juni gekozen, in Sep- tember aangetreden; we hebben daarna hun gelaat nauwelijks meer gezien, en toen we in November voor het eerst hun geluid be gonnen, ite hoorem, 'is er plotseling een eind aan de kennismaking gekomen» Zij- zijn ons niét aangenaam geweest, ze hebben ons niet' gegriefd. Ze hebben onze verwachtingen niet teleurgesteld, noch die overtroffen. Nie mand onzer, gewone kiezers, kan met grond van redenen zeggen, dat hiij zich dn Juni in zijne keuze vergist heeft, noch ook dat zijn stern juist aan rijn dOel heeft beantwoord-. En dan zouden wij thans opnieuw moeten kiezen? Waarom? iMiet welk doel? Om wét tot uiting te brengen? Want het middel zou, ln stee van de op lossing van de crisis te verhaasten, haar -ten minste nog eeniige maanden vertragen. De pogingen van mr. Limburg of wien ook kwamen erdoor stop Ite staan men kan zelfs de vraag opperen,, of mr. Limburg vóór hij' zijne pogingen voortzet, nu niet eerst de beslissing op het sociaal-democra tische voorstel zal willen afwachten! en dan begon alles weer van voren af aan» zon der waarschijnlijkheid dat het dan sneller zou gaan. Het sociaal-democratisch voorstel lijkt ons om dit alles oonstitutloneel slecht gefun deerd, en inopportuun» Het is daarenboven slecht gedacht» De heeren vergeten, naar ons voorkomt, dat een besluit tot Kamerontbinr ding een ministerieel contraseign noodig heeft» De Kamer kan natuurlijk tot de Ko ningin een verzoék richten, van haar consti tutioneel recht tot ontbinding gebruik te willen maken. Doch hét onitbindingsrecht zal niet tot uitvoering kunnen komen» zoo niet de minister door zyn medeonderteeken-ing zich ervoor verantwoordelijk stelt. „Ontbin ding 'is niet gelijk Thorbecke het uit drukte zaak van de Kamer, rii «ak van de Kroon» van het gouvernement". Onze houding tegenover Rusland De N. Rott» Crt. schrijft: Als oen van de 'bezwaren tegen dén stroom van Dultsche uitgiften, die ln de laatste helft van het aflgeloopen jaar over ons land is gekomen, is indertijd naar vo ren -gebracht, dat er een inconsequentie ln school om «enerzijds aan Rusland ons vertrouwen te 'blijven onthouden en tege- lij-kertijd aan het Dultsche bedrijfleven op ruime sdhaal allerlei credieten te ver- leenen in een tijd, dat Duitsohland zelf op uitgebreide schaal als credietgever tegen* over Rusland optrad. Ongeveer eenzelfde standpunt wordt in genomen in het jongste nummer van In- en Uitvoer bij de 'bespreking van onze verhouding met Rusland. „Wij kunnen ons, zegt het blad» het standpunt van de Nederlandsche regeering zeer goed ver klaren. Moge het misschien doqr sommi gen' niet practisch gevonden worden dat men Rusland niet erkent, dat onze scheepvaart en onze handel zoo nadoelen ondervinden, het getuigt van karakter vastheid', "maar het getuigt niet dat men de problemen helder riet. Hoe ware het dan mogelijk een groot staataoredlet aan Dultsche te verlengen, waar Duitsoh land onderhandelingen voert om aan Rus land een vele tientallen nfillloenen tellen* de leendng te verstrekken? „Wat -bereikt uien nu eigenlijk? Wel. dat men Duitsohland mede helpt een land te financieren, dat men zelf niet wil er kennen en financieren. Is er wel eeplg verschil tusschen den Holtandsóhen koop man die in den 80-jariigen oorlog 'buskruit aan de Spanjaarden leverde, en het ln 1925 indirect verleenen van credlet aan een land, dat men juist geen credlet wenscht te verstrekken? „We hébben te dezer plaatse wel eens gewezen op de inconsequentie, dat het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel de credietverleenlng aan Duitsohland tracht te belemmeren, terwijl de leden van deze Vereeniging, indivi dueel, al het mogelijk doen, om de emis sies te doen slagen. Begrijpelijk wordt deze tactiek, wanneer uien ziet dat bij1 de de jongste verlenging van het Nederland sche credlet aan Duitsohland de regeering al even zoo lnoonsequent handelt" ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van 16 Februari. Een valsche doktersverklaring. Een leerling-stoker van de K. N. M. te Helder wenschte eenige dagen verlof om zijn familie te Amsterdam te kunnen be zoeken. Toen hem zulks werd geweigerd, fabri ceerde hij met medewerking van» een 18- jarige kinderjuf, met wie rijn broeder was verloofd, een valsche medische verklaring, waaruit moest blijken» dat de vader van het jongemensch zwaar ziek en dus spoedige overkomst gewenscht was. Hij dikteerde dit attest en de jonge dame zette het fraai klin kende product van des stokers fantasie netjes op papier. Het document had de vereischte uitwer king en de jongelui vertrokken welgemoed naar Amsterdam. Maar de truc bleef niet verborgen en heden stonden beide samenzweerders te recht» De jonge dame wegens valschheid in geschrifte en de 20-jarige leerling-stoker ter zake gebruikmaking van dit valsche ge schrift Gelukkig voor hen, Stonden beide ver dachten niet ongunstig bekend en liep deze ernstige zaak met een sisser af. Tegen het meisje werd gevorderd' 1 maand gev. voorw. met 3 proefjaren en- geenerlei bijzondere voorwaarde en tegen den jeug digen pikbroek 60 boete of 50 dagen» Alweer die Heldersche autobus. .1 Nadat de vorige maal de dagvaarding nietig was verklaard, werd thans opnieuw ln hooger beroep behandeld een zaak tegen H. H., autobusondernemer te Helder, en veroordeeld door den Kantonrechter aldaar wegens het Innemen van een standplaats bij het station zonder vergunning van- B. en W., tot 1 boete of 1 dag. 'Het gaat natuurlijk niét om de knikkers, maar om het recht van 't spel» De autobus ondernemer wil- weten of Burgemeester en Wethouders te Helder de bevoegdheid] heb ben hem te dwingen ld te worden van de autobusondernemersbond, ,De Samenwer king" getiteld, aan wien het gemeentebe stuur van Helder schijnt te hebben opge dragen het verleenen' van vergunningen natuurlijk alleen aan zijn leden. En mr. Kusters, die de -belangen van den. appellant behartigt, betoogde in een uitgebreidl en zwaar gedocumenteerd betoog, dat de geste van het Heldersch dagelijkse!^ bestuur in strijd- was met de artikelen 135*en 150 van de gemeentewet niet alleen, dóch dat de grondrechten van rijm cliënt werden ge schonden» wanneer men hem zou willen dwingen lid te worden van- eene organisatie^ waartoe hij om prinolpieele of andere redle- nen niet zou willen toetreden» Ook betoogde pleiter, dat men hier te doen, had met een ongeoorloofde delegatie van macht Immers toch droeg het Ooilege van B. en W. de be voegdheid vergunningen te verleenen over aan den Autobusondernemersbond J)e Sa menwerking". RequiTeerde dus de officier bevestiging van het vonnis, de advocaat drong aan op wï?»™11 ^tevervolgi-ng, hoewel vol komen toegevende, dat het laatste woord1 ln deze principleele kwestie wel door den- Hoo- gen Raad zal moeten worden gesproken.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6