T DERDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926. Do ontwapeningsconferentie. Kopenhagen voorgesteld? Volgens een te Londen ontvangen be richt uit Moskou heeft de Sowjetiregee- ring geopperd, de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie te Kopenhagen te doen geschieden. ENGELAND. De marconistenstaking. Donderdagnacht is de staking der mar conisten ter zee geëindigd. Het werk zal dadelijk hervat worden, op grond van een schikking waarbij de marconisten zich voorloopig bij de loonsverlaging neerleggen, maar nog nadere onderhan delingen, zoo noodig met inroeping van de beslissing van scheidslieden, zullen plaats vinden. Engeland en Irak De beraadslaging in het Engelsche La gerhuis over de bekrachtiging van het tractaat met Irak heeft zich in kalme ba nen bewogen, omdat de goedkeuring van de overeenkomst een vooraf uitgemaakte zaak was. Vijfentwintig jaar zal Enge land in Irak nog Volkenbondsvoogdij uitoefenen, tenzij het nieuwe land vóór dien tijd zijn mondigheid voor Genève mocht toonen, wat Amery, minister van koloniën die zoo krachtig voor de toevoe ging van het overgroots deel van Mo- soel aan Irak gestreden heeft, vurig wenscht. Nieuw was slechts Ghamber lain's verklaring over een stap van Tur kije in Maart j.L waarbij het concessies voor heel dé olie-exploitatie in Mosoel door Britsch kapitaal aanbood tegen af stand van al wat Turkije van Mosoel aan gebied begeerde. Engeland heeft dit voor stel afgewezen, omdat het,zegt Oham- berlain, als bewindvoerder over Irak des- zelfs bezitrechten en belangen niet ver sjacheren wilde. Ohamberlaki voerde dit aan als bewijs, dat de Engelsche regee ring nooit uit was geweest op de olie. In- tusschen heeft Irak nu èn het bezit van het grootste stuk van Mosoel èn de olie velden zelf op regelmatige wijze van den Volkenbond toegewezen gekregen, zoodat Irak gebaat is gebleken bij Engeland's weigering. Tot den prijs van Turkije's diepe gekrenktheid. (NJt.Ct.) DUITSCHLAND. De schadeloosstelling der gewezen vorsten. De werkloozon-onderstand. [Berlijn, 19 Februari Tussoheni die rijks- regeering en die coalitiepartijen] is een vergelijk tot stand gekomen over dien onderstand van werMoozen. Deze wordt voortaan voor ongehuwde werklooozen Ibejnedien die 21 jaar met 20, voor alle an dere groepen' met 10 pet verhoogd. Dit voorstel is vanmiddag, 'bij dlo be handeling van de begrooting van arbeid In den Rijksdag, aangenomen met de stammen der sociaal-democraten en com munisten tegen. Met dezelfde meerder heid. is een voorstel van de regeerdngs- partijen aangenomen, 'twelk op onrecht matige verkrijging en aanwending van dezen onderstand, zwaardere straffen stelt dan thans gelden. FRANKRIJK Een staatsloterij. Senator Manceau heeft bij den Senaat een voorstel ingediend tot het instellen van epn staatsloterij, met drie trekkingen per jaar. Er zou één prijs zijn van een miltioon frank, twee prijzen van een half millioen, twintig van honderdduizend frank, enz. Nieuwe overstroomingen. Oharleville, 19 Febr. De jongste over vloedige regens hebben de Maas sterk doen wassen. Bij Sedan (Frankrijk) en verschillende plaatsen heeft de rivier de velden over stroomd. TURKIJE EN FRANKRIJK Eonstantinopel, 19 Febr. Blijkens een- bericht uit Angora 'bevat de gisteren go teekende overeenkomst tussohen Frank rijk en Turkije een onzdjtiLigheddsoonvem- tie. De overeenkomst is gesloten door Jou- venel, den hoogen commissaris in1 Syrië, tijdens zijn verblijf te Angora en brengt enkele wijzigingen in de grens van Syrië. RUSLAND. Straatgevechten. Uit Moskou wordt aan de bladenl bericht dat er te Woronesje straatgevechten rijm ontstaan toen de Tsjekaropen vuurden op die menschen, die voor de kathedraal ver zameld waren om een) heilig voorwerp te bewonderen. Negen dooden, vijftien ge kwetsten. Splonnage. Volgens een bericht in de Russische bladen zijn te Odessa door de Gepeoe ver schillende gewezen officieren van het tsaristische leger gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan epionnage ten bate van Roemenië. SYRIË. Beiroet, 13 Februari. De Hedlzjas-spoor- weg is op 7 kilometer afstand van Damas- kus afgesneden. Een trein, fcoimendi uit Palestina, is ontspoord'; tal van menschen zijn gekwetst. De spoorweg van Dam as- kus naar Rajak is eveneens afgesneden. VEREËNIGDE STATEN. De ramp te Bingham In Utah. 115 dooden. Berlijn, 19 Februari. Naar luid' van een bericht uit New York (bedraagt het aan tal dooden bij de ramp te Bingham (Utah), veroorzaakt door aardafschuiving, in to taal 115. CHINA. Relletje te Sjanghai Shanghai, 19 Februari. Een honderdtal öhineesche gedetineerden in- de gevange nis der Fransche concessie, hebben ge poogd' te vluchten. De politie was ver plicht van'do -vuurwapenen) gebruik te maken. Vijf gevangenen rijn gedood» elf gekwetst JAPAN. Een schipbreuk. Tokio, 19 Febr. Het van Java afkom stige stoomschip Arrow" meldt, dat het op 400 KM. ten N.O. van Jokohama der tien leden van het Japansche stoomschip „Taisina Maru" gered heeft dat ten ge volge van storm uit zijn koers werd ge dreven. Negentien leden der equipage, die 8 Februari in de reddingsbooten zee kozen, beschouwt men als verloren. LUCHTVAART. De Royal Aeroclub heeft de Britannia- tropee aan Alan Cobham verleend voor zijn vliegtocht naar Indië heen en terug, met den vice-luchtmaarschalk Sir Sefton Brancker. Vermoedelijk komende week begint Cob ham zijn vliegtocht terug van Kaapstad naar Kaïro. De Grleksche luchtvloot Naar de Daily Telegraph uit Athene verneemt, deelt de leider der Grieksche luchtstrijdkrachten te Soloniki mede, dat de gemeenteraad en andere openbare lichamen dier stad 25 vliegtuigen aan de regeering hebben aangeboden. De postzakken aan boord van het vlieg tuig, dat 7 dezer van Toulouse naar Ma rokko (Casablanca) is vertrokken, zijn verbrand. In deze postzakken kunnen luchtpostzendingen gesloten zijn geweest, welke 4 en 5 dezer uit Nederland werden verzonden. De Poolvlucht Amundsen-Ellswoorth. De N. Rott, Grt, bevat een artikel waar in verschillende bijzonderheden over de voorbereiding van dezen tocht iworden medegedeeld; Naar men1 meldt wordt de tocht ondernomen- met een luchtschip van het halfstijve stelsel, de „Norge". Het luchtschip heeft een lengte van 105 M, de 'grootste middellijn is 20 M. Het weegt 11.000 KG. en zal een draagvermogen hebben' van 21.000 KG. De voortbewe ging geschiedt door 8 Magback motoren van ieder 240 PJL, die het luchtschip een snelheid kunnen 'geven van 110 KM. De kruissnelheid is echter pl.m. 80 K.M. Bij deze laatste snelheid is het benzinever bruik 1 KG. petr KM. Het luchtschip zal by vertrek van de Koningsbaai op Spits bergen 6500 KG. 'benzine meevoeren. Van de Kontngsbaal, op Spitsbergen, tot Point Barrow, ln Alaska (t welk het doel is van dien tocht) bdraagt de afstand ongeveer 8500 KM. Het oanhulsel van die „Norge1 zal ge vuld worden miet waterstof. Van 'groot belang is hoe die draadioozo dienst zal -werken. Het luchtschip zal ze ker de telegrammen- van alle groote sta tions kunnen ontvangen. De zond-instal latie van het luchtschip heeft een wer- ktngsfeer van plan. 10)0 KAL, zoodat, wanneer die toestand1 gunstig zal zijn in het Poolgebied', zal het wellicht mogelijk rijn imieit de kuststations op Spitsbergen en in AiaSka in verbinding te blijlveni Anders moet worden aangenomen, dat er -een zone van p(Lm'. 2000 KM. izal rijn, waarin het luchtschip igeen zendvetrbin- dinig heeft. De reis van die „Nonge" van Rome naar Spitsbergen zal- gaan via Marsedlle, Par- rijs, Landen- en St, Petersbuirg. Misschien met een tussohenlanding te Oslo. Aanvoerders van del expeditie zijn Amundson en Ellsworth, ondergetzagvoer- der is Rijser Lorsen. De navigatie van het luchtschip staat ondier leiding van dien Italiaanschen Kolonel Nobile. Hospitaalvliegtnlg verbrand. Donderdag is In Marokko een vliegtuig van het Roode Kruis, dat een gewonden inlandschen soldaat overbracht van Tadla naar Casablanca, neergestort en ver brand. De beide vliegers, de dokter en de patiënt vonden den dood in de vlammen. Brand ln de „Boeton". Hypotheek-zwendel. Men meldt aan de N. R. Ot. uit Dussel- dorf: De DuitsÓhe politie is een uit Neder land opgezetten hypotheek-zwendel, die voornameiyk in het Rijnsch-Westfaalsche nyverheidsgebied bedreven werd, op het spoor gekomen. Onder de firma West Deutsche Finanzierungsmpy. trachtten personen, die voorgaven over ruime geld middelen te besohikken, in het Roerge bied hypotheken af te sluiten. Zy ver langden daarvoor aanzieniyke voorsohot- ten en hebben die in tal van gevallen ook los gekregen. De toegezegde hypotheken zyn echter uitgebleven. De politie zal zich met de Nederland- sche regeering in verbinding stellen om de zwendelaars ha handen te krijgen. Een muur Ingestort By de afbraak van de tentoonstelling van kunstnyverheid te Parijs op de Es planade des Invalides is Donderdagavond een muur ingèstort Een tiental werklie den werden onder het puin bedolven, van wie er twee opslag gedood bleken. Drie anderen zijn zwaar gewond naar het zie kenhuis gebracht Een brandkast gestolen. Gisterochtend by den aanvang van het werk in een cementfabriek te Fos-sur- Mer, kwam men tot de ontdekking, dat de brandkast uit het kantoor gestolen was. De kast die 200 KG. weegt, bevatte 50.000 frano voor uitbetaling van loonen, voor 4000 franc aan juweelen en voor 140.000 fr. aan effecten en aandeelen van den directeur. De dieven moéten door een venster binnengekomen zyn en zyn zoo voorzichtig te werk gegaan, dat noch de directeur en de onderdirecteur of hun gezinnen, die in het gebouw wonen-, noch de chemicus, die op de benedenver dieping sliep, iets gehoord hebben. De chemicus ontdekte echter by zyn opstaan, dat de dieven hem uit voorzorg in zyn kamer haddenopgesloten. Men vermoedt, dat de inbrekers de brandkast weggevoerd hebben met een motorboot, die niet ver van de fabriek moet hebben gelegen. Ben nnhftkiBfwï schutter doodt of verwondt wlen hfj riet New York, 19 Fèfrr. In Omaha (Nebras- ka), durven db menschen zich pa het val len van den avond met meer buitenshuis vertoonen, evenmin als op plaatsen in huis, waar hun schaduw op straat kan worden waargenomen. De reden is, dat een tot nu toe onbekend persoon, die in het -bezit is van een revolver, er in de af- geloopen week zijn werk van heeft ge maakt op personen te schieten, wier scha duw tegen de ramen of telgen de straat- lichten is waar te nemen. Gisteravond doodde deze persoon een bekend dokter in zyn bureau, terwijl een paar dagen geleiden een ander Inwoner het slachtoffer werd' toen hy de deur van zijui wotning opende, waardoor zyn scha duw zich tegen het licht o p straat aftee- kende. Een chauffeur, die zich gebukt had om rijn motor aan te zetten, werd door een slecht gemikt schot aan de kin igetroffOn, Bij elke gelegenheid ia een leege huls steeds van hetzelfde kaliber op 80 meter afstand van de plaats, waar de getroffene zich bevond, aangetroffen. De politie ls van meening dat hier een maniak aan het werk is. Alle beschikbare politiebeambten en detectives patrouilleeren met honderd vrijwilligers na het vallen van de duister nis door die stadl (Tedegr.) Brand aan boord. Oplichting. In Neuwaldau by Breslau hebben een eigenaar van een heerlykheid Bergner en zyn vrouw oplichteryen gepleegd, waardoor 160 personen voor bedragen van meer dan een millioen mark bena deeld zyn. De vrouw is naar de gevange nis te Sagan overgebracht; haar echtge noot is op het laatste oogenblik naar Zwitserland gevlucht. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Zaterdag 20 Februari Bal Marfne-Oantine, 8 uur. Zondag 21 Februari. Hat Va Gebod. Oaaioa, B hul [Berlijn, 19 Febr. De juridische Rijks dagcommissie heeft vandaag gestemd over het door. de coalitiepartijen ingediende com promisvoorstel inzake de schadeloosstelling aan de gewezen vorsten. Nadat een voorstel der communisten tot onteigening zonder eendge schadeloosstelling verworpen was met algemeene stemmen tegen die der voor stellers en der sociaal-democraten, kwam het gewichtige van art. I van het compromis voorstel in stemming. Het is met telkens wisselende meerderheden aangenomen, maar er zijn twee belangrijke veranderingen in den oorspronbelijken tekst gebracht. Het amendement der Duitsche volkspartij; waar bij de Rajkspresident de rechters in de spe ciale rechtbank op voorstel van de regeering, zal benoemen, werd aangenomen, evenals een voorstel der democraten om de twee keken-bezitters, die ieder een der partijen in geding zouden vertegenwoordigen, te doen vervallen. De speciale rechtbank zal dus uitsluitend uit beroep srechtera bestaan-. Het vuur nog niet gebtuscht. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht seinde het Nederlandsohe stoomschip „Boe- ton", op reis van- Batavia naar Amsterdam, brand -te hebbeni in de lading tabak. De „Boeton" is Donderdagmiddag te Brest aangekomen. Ruim 1 werd volgespoten. Volgens latere berichten kreeg de brand1 een ernstiger karakter. Nadat een explosie in het vethok had plaats gehad), geraakte ook dit in bra-ndl, waarna het vuur zich ook ln m.iim 2 verspreidde. Te Brest werdl hulp ge vraagd aan de Fransche marina Deze zette het schip aan den' grond). Verschillende sleepbooten verleenden assistentia Men tracht den brandi te blusschen door het voor schip onder water te zettem. Volgens een! Lloyd's telegram dldl giste ren heeft de brand zich uitgebreid tot ruim 3. Het voorschip zal onder water worden gezet. -Een gedeelte van de lading, bestaande uit tabak, olie en andere handelsgoederen, is vernietigd. Tien ton buskruit konden echter, na bevochtigd' te rijn, aan wal worden ge bracht. De lading tabak had een waarde van circa een half millioen gulden. 'Woensdag werdl een verzoek om- hulp ont vangen van het Zuidslavische sa „Izvori" van Pernis op weg naar Oardiiff, dat meldde, dat het fn een zware zee in- brand stond by Start Point in het Engelsche Kanaal. De destroyer „Serene" werd draadloos der waarts gedirigeerd; de imarimesleepboot „Rover", de bengingssHeepboolt „Veme" met brandbluschimiddelen aan boord en de mo- torredldlingsboot van) Brixh&m begaven zich er eveneons heen. De „Serene" meldde la ter, dat zy' onder ruw weer in de buurt bleef. Daarna kwam 'bericht,dat de „Izvor" byge- staan door die twee oorlogsschepen -langzaam oostwaarts stoomde en dat er geen- onmidL deliipk gevaar was, hoewei een der ruimen onder water stond. Bectifteutte. Het nieuwe Opera-gebouw. keerB-contróle. Schod-waterballetterL Honderd Jaar ver- Vooraf even een zeer Noodzakelijke rectificatie. 't Is over 't algemeen zeer zeker 't verstandigste den drukfóuten- duivel maar hooghartig te negeeren. Noch met bedachtzame omsingeling, noch met sarcastische spot-uitvallen wordt men hem de baas. Maar dit keer moet ik me, helaas, wel even met hem bezig houden. Zijn laatste gemeene streek was te boos aardig En ik pak hem dus even in z'n kraag en laat hem, ten overstaan van ons allen, even storend herhalen wat hij mij, op het êind van mijn laatste brief, in den mond legde onzen eersten Gemeentelijken In specteur voor de Lichamelijke Opvoeding, den heer H. N. van Leeuwen, een sym pathiek all-round sportsman, die het nieuwe gemeentelijke Instituut tot een succes wist te maken; iets wat men met leed wezen constateerde Niemand natuurlijk heeft dit met leed wezen geconstateerd 1 Integendeelde groote „men" constateerde het met vreug de. Maar met leedwezen geconstateerd werd wél (en deze zinsnede heeft de kwade rakker verdonkeremaand 1) dat door het ontijdig overlijden van den heer v. L., deze, onze eerste inspecteur van de Lich. Opvoeding., niet aanwezig kon zijn bij de kleine, officieele ceremonie, die men bij den aanvang der werkzaamheden voor het nieuwe Stadion hield. Laat ons, na deze kleine strafoefening, beginnen. We beginnen dan, volgens belofts, met de plannen voor de ijsclub-bebouwing, die op 't oogenblik in het Sted. Museum geëxposeerd worden. Naar men weet nam de Wagner-vereeniging, een vereeniging die in het hoofdstedelijk leven diepe wor tels geboord heeft in kapitaal-krachtige kringen, het initiatief tot het stichten van een opera-gebouw, annex hotel, op de terreinen van de ijsclub, tusschen Concert gebouw en Rijksmuseum. Zij schreef onder enkele vooraanstaande Amsterdamsche architecten een prijsvraag uit, misschien wel de moeilijkste op te lossen prijsvraag h. t. s. ooit op bouwkunstig gebied gesteld. Op zichzelf is de opgave opera-hótel al geen kleinigheid, maar de schots en scheve ligging van het te bebouwen ter rein, benevens de eisch, dat het nieuwe bouwwerk zich min of meer zal moeten aanpassen aan, en een „overgang" zal moeten vormen tusschen drie gebouwen van zulk uiteenloopend architectonisch karakter als het Rijksmuseum, het Concert gebouw en het Stedelijk Museum, ver hoogden de moeilijkheden nog tot in het horderd-voudige. En als dan, bij zulk een opgave, een jury van vakmenschen» „zon der eenig voorbehoud, met algemeene stemmen", een bepaald ontwerp voor uit voering aanbeveelt, kan men er zeker van zijn, dat hier door den uitverkoren bouw kunstenaar iets buitengewoons gepresteerd werd. De uitverkorene bleek te zijn archi tect Staal, van wiens talenten .men reeds enkele jaren overtuigd was, maar die thans zijn coup de maitre deed. Voor een leek, die thans in het Sted. Museum langs de verschillende inzendingen loopt en die niet bij machte is de vakteeke- ningen naar behooren te lezen en in zijn fantasie tot drie-dimensionaal bestaan te brengen, springt dit heel bijzondere, deze aparte klasse van Staal niet aanstonds in het oog. Er is b.v: ook een inzending van den architect Wijdeveld, dat men, als leek, geneigd is op éénzelfde lijn te stellen. Maar men laat zich in dezen misschien al te gauw door den uiterlijken schijn verblinden: teekeningen als die van Wijdeveld zijn n.1., ook zonder dat men ze architectonisch kan lezen, op zichzelf kunstwerken die men als zoodanig hoogschat. Wat ons leeken echter wel in het werk van Staal treft, is de wijze waarop hij het schots-en-scheve van het terrein heeft weten op te vangen en om te vormen tot een harmonisch geheel, dat voor het oog evenwichtige overgangen verschaft naar de bovengenoemde drie gebouwen. Maar in alle gevalslagen ook de practische commercieele voorbereidingen voor het groote plan zoo snel en volkomen als dit met deze artistieke voorbereiding het geval is geweest, dan zullen we ons hier binnenkort in een modern, ^mster- damsch, stedelijk „Bayreuth" kunnen ver heugen. Het gemeentebestuur schijnt ver trouwen in de zaak te hebben. Publieke werken, die dit jaar de wegen en straten om de ijsclub heen juist eens goed onder handen hadden willen nemen en een en ander naar de moderne verkeerseischen hadden willen morderniseeren, hebben tenminste al dit voornemen voorloopig prijs gegeven in afwachting van het oogen blik waarop zij met architect Staal in overleg zullen kunnen treden Wél echter oefenen B. en W. op het bestuur van de Wagnervereeniging een zekeren druk uit, met het dringende verzoek hun binnen twee maanden te willen berichten of de plannen inderdaad voortgang zullen hebben. Laat ons allen hopen, dat spoedig met een ja geantwoord wordt. Want, men moge nog zulke aangename herinneringen hebben aan den anderhalven dag schaat- sensport-vreugde, die men op de ijsclub de laatste jaren beleefd heeft, men moge het betreuren, dat een geschikt meetingterrein midden in de stad voor zijn partij, zijn bond, zijn vereeniging verloren gaat, het verdwijnen van het halfslachtige onding, dat Amsterdamsche ijsclub heet, om plaats te maken voor een monumentaal, schoon middelpunt van een onzer mooiste wijken, wordt door ons allen met vreugde verbeidook al kunnen we niet allen'de zware contributie, die de Wagnervereeniging voor het bij wonen van haar voorstellingen eischt, opbrengen 1 Di wel de weg bespoort En rit des Heeren wegen, Di rit blimoedig voort, Godt laat hem nooit Verlegen, zoo leest men op één der oude gevel- steenen, tentoongesteld in een zaal naast die van de Opera-gebouw-plannen, waar onze verkeerspolitie thans met een ver zameling merkwaardige en smakelijk ge rangschikte verkeerscuriosa is ingetrokken. Het is een steen van het omnibusbedrijf van wijlen Sikke Joestens, rechtstreeksche voorganger, dus van de exploitanten onzer hedendaagsche diverse taxi-ondernemin gen. De verkeerspolitie heeft namelijk op deze hare honderdjarige jubileums-expo sitie (het is honderd jaar geleden, dat de overheid zich met het toezicht op het verkeer ging bezig houden) niet alleen een overzicht trachten te geven van de engere verkeersregeling, maar ook van het rollend, of eertijds ook wel sleeënd materiaal, dat geregeld diende te worden. Men vindt er de oude loopfiets naast haar achter-achterkleinkind, de moderne Simplex, de oudste toe-slee naast de modernste auto, sommigen in model, anderen in natura, met daar tusschen alle mogelijke familie-schakels, a.s daar zijn: de enorm hooge, smalle, éénwielige vilocipéde-met-klein, in de diepte daar achter bengelend, staartwieltje, de vreemdsoortige stoomwagens, koetsen en carossen Kern van de zaak is natuurlijkeen overzicht van de verkeersregeling in bin nen- en buitenland en demonstratie van plannen die men ten dezen voor de naaste toekomst koestert. Stop-borden, -electri- sche straat-seinen en signalen, -„Veilig- Verkeerl" aanplak-biljetten, -maquettes van drukke kruispunten, waarop aange geven hoe een behoorlijk verkeer daar moet verloopen, enz., enz., tot zelfs de verkeersagenten in levende lijve toe... Het buitenland, voornamelijk Duifschland, maar ook Engeland en Amerika, droegen met bezienswaardige inzendingen hethunne tot het welslagen van deze amusante en leerrijke tentoonstelling bij. Frankrijk bleef achterweg. Waarschijnlijk heeft men het daar te druk met het uitdenken van reddingspogingen voor de haif-verdronken franc. Men nam er zelfs niet eens de moeite (het mag wel eens, ter luchting van een ergernisje, vermeld worden l) te antwoorden op het beleefde schrijven van onze Verkeerspolitie aan haar Parijsche collega. Tenslotte bedoelt deze heele tentoon stelling niets anders dan het volgende rijmpje eveneens te lezen op een der aanwezige gevelsteenen wat nader uit te spinnen: Al waer Gij siet Denckt wat Gij doet; Alwat Gij doet Denckt aan het ende. Een mensch- en krantkundige collega maakte indertijd eens de rake opmerking, dat de twee klippen waarop een Am- sterdamsch briefschrijver meestal pleegt te stranden, „gemeenteraad" en „tooneel" zijn. Je raakte, eenmaal ln de aan trekkingssfeer van deze gevaarlijke on diepten, nooit meer voldoende vlot 1 Al te waar... Maar sta mij toe, thans ge waarschuwde lezer, toch nog even, voor dat wij weer in de haven terugkomen, rakelings langs een van deze klippen, de gemeenteraad n.1., heen te zeilen. De „woningbouw" was er weer eens aan de orde. Al is de ergste woningnood voorbij, toch blijft er altijd nog voldoende vraag voor huurwoningen onder de f 7. per week en waar de Woningbouw-ver- eenigingen door het Rijk in den steek zijn gelaten, deed de Raad een goed werk met nog maar eens een zeven mil lioen ter financiering van den bouw, als garantstelling, te voteeren. Verder werd twee mille meer gevoteerd voor zwem onderwijs aan de schooljeugd. Er waren zelfs water-enthousiasten die zoover gingen dat zij aan de scholen zwembassins ver bonden wenschten te zien.-.. Zoover zijn we nu nog wel niet, maar, 't dient ge zegd, het zou inderdaad, in verband met rhytbmische gymnastiek-oefeningen, niet onaardige perspectieven openen op toe komstige school-waterballeten. Maar ik zal maar niet hierop door blijven fantaseeren. Gedachtig aan boven bedoelde 'klip.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9