De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6146 DINSDAG 23 FEBRUARI 1926 64ste JAARGANG T Verschijnt Dinsdag1-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De vaste zetels in den Raad van den Volkenbond. Men moeit bij de moeilijkheden, die over <Je samenstelling van den Volkenbondsraad ontstaan zijn en waarvan de weerspiegeling eiken dag in min of meer geïnspireerde uit latingen in de pers ie verschalende landen te aanschouwen is, geeni oogeniblik vergeten, dat de Strijd, zooals wjj reeds vroeger opge merkt hebben; in zijn wezen er een is om de hegemonie. Voorts dat het, omdat Duitscblanid volkomen billijk behandeld' wordt, wanneer het als groote mogendheid, die eindelijk geen vijand meer is- dadelijk een vasten zetel' in dien Raad krijgt, geen redien is, Pollen met dooddoeners af te sche pen en feitelijk onbillijk te behandelen. De Engeteche pers geeft door uitlatingen, waarin sprake i&.van een „complot om de uitwerking van Dudtschland's - aansluiting bij den Volkenbond! te niet te doen)" en van een „manoeuvre die, naar te hopen is, mis lukken zal" (Naition) of waarin gezegd wordit, dat Polenfs aanspraken „onzinnig" zijn (New Statesman) slechts steun aan den achterdocht, dat Engeland bij uitbreiding van den Raad verzwakking van zijn positie in de toekomst diucht. Wegens den tegen stand1 van Zweden, zal het niet lukken aan Polen thans te Geniève al is het maar een lossen Raadazetel te verschaffen, maar in September komt de zaak stellig opnieuw dhn de orde, en dan acht de „Daily Tele- graph" een oplossing mogelijk in dezen zin dat de Raad tot twaalf leden uitgebreid wordt, van wie zes vaste (Duitschland; En geland, Frankrijk, Italië, Japan, Spanje) zou den zijn en zes losse (drie voor Zuid-Ame- rikaansche staiteni, één voor Polen als ver tegenwoordiger der Oostzee-staten, één voor een lid van de Kleine Entente en één voor de groep dier kleine Weetersche en Skan- dinaafsche mogendheden). Voor Duitschland ware het geen verstan dige politiek zich „A tort et travers" tegen zulk een compromis ite blbven verzetten, zou het dan van „oellenbouw" bunnen ver denken, teneinde het instituut van Geniève door voontkankerende oneenigheid afbreuk te doen. Er zijn ook aanwijzingen, dat Italië er ooren naar heeft, behalve aan Spanje, ook aan Polen recht te verschaffen, omdat 'Mus- solini, gezien Duitschland's houding in zake Duitsche minderheden, Polen in Italië^ eigen belang in het hooge kapittel wil heb ben. De EngelBche politiek, die Italië's vriendschap niet verbeuren wil, kan er ten slotte zelf belang bij krijgen de Poolsche aanspraken niet meer te bestrijden en Duiitschlandt d'at meest naar Londen luistert, voor een modus vivendi te winnen. („N. R. Ct."). In een onderhoud met een medewerker van de te Madrid verschijnende Liberal heeft de Spaansche minister van buiten- landsohe zaken verklaard, dat Spanje vast besloten is een bestendigen zetel in den Raad van don Volkenbond voor zich op te eischen. Het opnemen van Duitsch land in den Volkenbond en de wijziging van artikel 4 betreffende de samenstel ling van den Raad zijn twee geheel ver schillends dingen. Sinds de Volkenbond bestaat ls steeds een vertegenwoordiger Ingezonden MedtBcelIng. FEUILLETON. door 48) BURTON E. 8TEVENSON. Godfrey stapte de kaïmer binnen en liet zijn licht door het vertrek schijnen. De divan was ledig. Simonds wierp slechts een enkelen blik door die kamer. „Hij kan niet ver weg zijinl" sprak hij. „Hij kiam niet vluchten. In ztih wit kleed. Ga imiee Tom!" Do gevolgd' door zijn helper remde hij de traip af. Ik zag hoe Godfrey zich half omkeerde om ham' te volgen; toen streek hij met zijn hand langs den muur (binnen de deur, vond' het knopje en draalde al de lichten op. Zijn gelaat was bleek en toor nig. „Het ia even goed mijn schuld als van een ander," zei hij woedend. „Ik had moeten weten dat Silva zou zien dat hij het spel verloren had en dat hij in de al- gemeente opwinding zou trachten te ont snappen. Ik had een oogje op hem moeten houden. He oogen waren toch al druk genoeg herig," merkte ik op. „Bovendien is hij misschien niet ontsnapt Godfrey'sigelaat deed'rien dat hij die hoop niet kÉesterde. „Laten wij' eens zien wat er met Mahbnb gebeurd is," zei hij. „Misschien is hij ook gevlucht." En hij deed de binnendeur opent De Vlam in het kolenbekken, was uitgebrand en die rook van Spanje in den Raad gekozen. Dit toont wel hoe billijk de eisch van Spanje is. Londen, 22 Februari. De Evening Stan dard meldt, dat het kabinet thans beslo ten heeft den eisch van Polen voor een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond niet te steunen. Japan ien de Volkenbond. Naar uit Tokio wordit gemeld; heeft iemand; die sprak als woordvoerder van' het dept. van' buitenflandsche zaken te Tokio, het gerucht tegengesproken volgens het welk Japan zich' zou wüem verzetten tegen uitbreiding van den VolkenbondSraad'. De Japansche regeering heeft het zoo druk met binnenlandSche aangelegenheden, dlat zij de eerste dagen nog geen besluit ter zake van den VolkenbondSraad1 zal' kunnen namen. Polen en de Volkenbondsraad. Parijs, 21 FebruarL De Petit Parisien verneemt uit Rome, dat Mussolini aan den Poolschen vertegenwoordiger te Rome formeele toezegging gedaan heeft van den steun van Italië voor het verkrijgen van een vasten zetel in den Volkenbondsraad. FRANKRIJK. Tegen de parlementaire almacht Charles Benblst, de gewezen gezant van Frankrijk in Den Haag, voert strijd tegen de gebreken en misbruiken van het parle mentaire stelsel De Echo de Paris bevat thans van de hand van Benoist een artikel, welks titel boven dit stuk staat: „tegen de parlementaire almacht." Vooreerst volgt hier het begin van het artikel, waarin Be noist schrijft: „Het is een onomstootelijk feit: de zoo gezegde parlementariërs hebben het par lementarisme gedood of ten doode ge kwetst. Ik herhaal het: zjj hebben geen andere vijanden dan zich zelf en persoon lijk wensch ik hun niets kwaads. Mijn vor ming, mijn gewoonten, het milieu, waarin ik heb geleefd, alles verbond mij aan het parlementaire stelsel. Ik heb het veertig jaar lang bestudeerd, vijf-en-twintig jaar lang onderwezen, zeventien jaar lang be oefend. De partij, waartoe ik behoorde, was van alle de meest parlementaire. Het geloof in de voortreffelijkheid van het stelsel, beschouwd als teeken en instru ment van de vrijheid, was het eerste ar tikel van haar program, het wezen, de ziel van haar leer. En de partij had een leer, waarin zij verschilde van hen, die het elegant vinden er geen te hebben! Wanneer ik dus thans harde woorden spreek, dan moet men gelooven, dat ik die niet lichtvaardig, noch zonder droef heid uitspreek. Het is hard het gebouw, dat men voor een tempel hield, boven zich te zien instorten. Nog harder is het door gewetensplicht gedwongen te zijn met eigen handen aan de zuilen van het ge bouw te schudden en het houweel in zijn voorgevel te slaan. Misschien blijven er binnen-in enkele verstandigen en enkele rechtvaardigen: niet genoeg om de fou ten der anderen goed te maken. Welnu! ik zeg, terwijl ik hen toch evenmin wil be- leedigen als de geneeskundige zijn zieken wil beleedigen: „die menschen zijn gek. Niet gek bij wijze van beeldspraak, als metafoor, maar wetenschappelijk, me disch: gek." Benoist meent, dat de laatste daden van Senatoren en Kamerleden, de laatste vo tums (bij de behandeling, van het finan cieele ontwerp) de diagnose vaststellen. Het zijn sprekende uitingen van dezen waanzin. Men kent de soort: het delirium der vergaderingen. Maar niemand weet, tot wat de ziekte in een plotselingen aan val kan verergeren. Men spreke hier niet van overdrijving, zegt Benoist. Al wie niet meer de grenzen van zijn macht ziet, draagt de kiem van dolheid in zich. Onze z.g. parlementsleden zijn gebeten door het Beest. Zij kennen niets, dat in staat zou zijn hen tegen te houden of te beteugelen. Gewapend met de dubbele knots van wet- telijken dwang en fiscalen dwang, hebben zij alles wat noodig is om, onder het uiter lijk van vrede, onder den valschen schijn van recht en vrijheid, tyrannie te oefenen. Charles Benoist ziet in de almacht van de Kamers de ergste wond van het parle mentarisme. Reeds in 1902 heeft hij een wetsvoorstel ingediend, waarvan de be doeling was een opperste hof in te stellen om de rechten en die vrijheid der burgers te waarborgen. Een nabootsing van een instelling, die in de Vereenigdle Staten bestaat en waarmee deze, volgens den schrijver in de Echo de Paris, mogelijk van meetaf aan een meesterstuk van poli tieke kunst in dé moderne maatschappij te hebben verwezenlijkt Niet alleen is het voorstel van Benoist nimmer wet gewor den, maar het heeft nooit het onderwerp uitgemaakt van eenig onderzoek en' er is nooit het geringste stukje rapport over uitgebracht, hoewel Benoist daarop aan drong en 'bij een nieuwe Kamer telkens zijn voorstel opnieuw indiende. Thans echter heeft in de Kamer de afgevaardig de Engerand het voorstel uit het sbof te voorschijn gehaald in den Senaat is senator Las Oases van plan hetzelfde te dioen. Be noist wil met zijn voorstel het onbeperkte parlementarisme tot een beperkt parle mentarisme maken, dit voor zichzelf red den door het de wegen tot buitensporig heid af te Sluiten en het de middelen daar toe af te nemen; een stelsel weer overeind te hdlpem, dat naar de antipoden van' de natie verbannen schijnt te zijn. Het is erom te doen een gezonde orde door ge- Ingezonden Mededeellng. kwam' sléchts niu en1 dan in wolkjes, zwaar van doodelijtoen geur. De Thug was niet gevlucht Hij lag op den vloer een vree- selijk schouwspel Hij lag op zijn rug, met gebalde vuisten, zijn lichaam in kramp krom getrokken, zijn hoofd ver achter over geworpen. De zwarte lippen lieten de lcelijke tanden' zien, en de oogen waren omhoog gerold tot zijn glinsterden als twee leege wlitte bollen. Opzij van Zijn hals, juist onder die kaak, was een afschu welijke zwelling. Godfrey's lantaarn gleed over het lijk van top tot teen en werd akelig toen) ik ernaar keek. ,Jk ga naar buiten!" riep ik uit. „Dat kan ik niet uithouden." Ik rende naar het open raam. Godfrey kwami daar na een odgenbllik bij mijl „Ik voeül mij allesbehalve lekker," zei hdjl, den lantaarn in zijn zak stekend eni zijn glimmend voorhoofd afvegend. „Het is zoo helder ais de dag wat er gebeurd is. Ik zag een schijnsel van Miss Vaughan op den vloer, begreep dat wij niets konden doen met die slang in' de buurt en schoot erop, maar ik rukte alleen maar een stuk van dien kop af en het ding, dol van woede, sprong op den Hindoe af. Niets ter wereld1 had' hem kunnen redden, nadat het zijln tanden in den hals van den Hindoe had' gezet." [Hij rilde en stond een oogeniblik naast mij in1 den tuin te staren. Toen keerde hij zich glimlachend naar imij toe. „Wij héb ben vannacht een knap stukje werk ge daan," zei hij, „zelfs al pakken1 wij Silva niet Ik denk diat Miss Vaughan nu wel van idéé zal veranderen omtrent die Priesteres van Siva!" „Maar Godfrey," vroeg ik, „wat is er gebeurd? Wat deed zij hier binnen? Wat Hij, legde mij door een handbeweging het zwijgen' op. „Dat weet ik niet. Maar zij zal het ons vertellen als zij' (bijkomt. Ik hoop maar dat zij Silva zullen pakken. Dat zou de over winning volkomen maken," Hij zweeg want oen auto kwam de oprij laan in, en> even later zagen wij de schit tering der aoetyleenlamipen. Toen riep een stem naar ons toe: „Halo! zal ik bo ven bomen?" „Bent u het, dokter?" vroeg Godfrey uit het raam leunend. Ha." „Komt u dan dadelijk boven naar [Miss Vauigbans kamer." Wij ontmoetten hem op de trap. „O, bernt u het!' zei hjjt ons herkennend. „Wat is er nu weer ge beurd?" Het ls Miss Vaughan zij is half gestikt." „Maar hoe bent u hier bin nengekomen?" ,Het hek was open," ante woorddé Hinmian, „ik ben dius recht door gereden. Is Miss Vaughan hier binnen??" En toen Godfrey knikte, opende hij de deur en sloot ze weer zachtjes achter zich. „Open1!" herhaalde Godfrey, imij aansta rend. „Opto! Dan1 is Siva langs dézen weg gevlucht!" „Ja, ja!' gaf ik toe. Hij had den sleutel Hij1 was het, die imij uit liet." ,Hn het hek achter je sloot?" „Ja ik hoorde den sleutel omdraaien." Zonder een woord te spreken, rende Godfrey dé trap af. Beneden! ontmoetten wiji Simmonds. „Wij hebben dé tuinen doorzocht," zei hij1, „maar wij hebben nie mand gevonden. Ik heb mijn mannen daar gepoajteerd. Ik heb om meer mannen ge telefoneerd en het hoofdbureau op de hoogte gébracht1* Hij niet in het Ingezonden Mededeellng. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN (ook de allerfijnste casimire), in den gelen winkel by JAAP SNOR, Zuidstraat 16. De gele winkel heeft een faam, ook met zijn NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. zond verstand te herstellen; den Fransch- man niet zonder bescherming te laten, zonder ander pantser dan het dunne, nutte- looze blad papier van de Verklaring van de Rechten van den Mensch, dat geheel versleten en verscheurd' is tegenover somtijds tot razernij' verdwaalde wetge vers, de in hun aanval de wet hanteeren als een bijl en de belasting als een dolik Een oorlogsherinnering. In de Cour dHonneur van de Invalides is Zaterdag korporaal Selder met het rid derkruis van 'het Legioen van Eer begiftigd. 'Korporaal Selder ié de hoornblazer, die den 7en November 1918 in Haudroy aan de Belgische grens op zijn hoorn blies ter aan kondiging dat de wapenstilstand ingetre den was. De plechtigheid, die geschiedde in 'tegen woordigheid van generaal' Gouraud, den gou verneur van Parijs, werd ook bijgewoond door kapitein Lhuülier, die het bevel tot bla zen gaf. Het historische klaroen zal een plaat» in het Legermuseum krijgen. DUITSCHLAND. De werkloosheid. In de afgeloopen week is te Berlijn het aantal werkloozen weer met ongeveer 10.000 gestegen. Er zijn er thans in het geheel 242.315, waarvan ongeveer 178.000 onder stand genieten. De veemgerichten. Het parlementaire onderzoek. In de commissie van onderzoek uit den Pruisischen Landdag deelde voorzitter Goebel mee dat hij een brief ontvangen had van den inmiddels veroordeelden Grtltte-Lehder, waarin deze zijn beschul digingen aan het adres van de volksohe afgevaardigden Wulle en Kube wegens aanstichting tot moord herhaalde en nieuwe beschuldigingen richt aan den rechter van instructie J&ger. Een sluipmoordenaar ter dood veroordeeld De juryrechtbank te Osnahruck veroor deelde den koopman Geilenbrtlgge uit Landenldrear, die beschuldigd was in den nacht van 16 op 16 Deo. LI den Spaar bankambtenaar Haarmann verraderlijk te hebben doodgeschoten en' beroofd, ter dood. Vechtpartijen. Te Alt Landsberg is Zondag hevig ge vochten tusschen volkschen en leden van de Rijksbanier. Zeven personen werden ernstig gewond; een hunner, een lid van een reohtsch radicale organisatie is aan zijn wonden overleden. De volkschen schijnen het incident te hebben uitgelokt Zedenschandaal. Voor de rechtbank van Moabit begon Maandag een proces tegen baron dr. von Ltltzow. Beklaagde, die vele jaren be stuurder van een kostschool was, wordt beschuldigd met niet minder dan 75 aan zijn zorg toevertrouwde Jongens onzede lijke handelingen te hebben gepleegd. Het proces zal het grootste van dien aard zijn dat ooit heeft plaats gehad. Men ver park," zei Godfrey. „flij11® door het hek gevlucht." En hij vertelde van Hinmans ontdekking. „Lk zal een1 net over de heeie Bronx spannen," zei Simmonds. „Ik be grijp niet hoe Iemand, gekleed' zooals hij, kan ontsnappen." En hij1 liep snel weer naar de telefoon. Hu, wij' kunnen niet» doen," zei Godfrey, „wij kunnen dus best een poosje rusten." En hij ging de biblio theek binnen en liet zich in een stoel neervallen. Ik volgde hem, maar terwijl ik ging zit ten en de kamer rondkeek, zag lik iets dat mij! bliksemsnel overeind deed springeni Een gedeelte van de laralbnizeering was naar voren gedraaid en e> hter stond de deur der brandkast open. In een oog wenk laijfik op omijin 'knieën er voor, tastte naar de igesüoten lade, trolk ze open en rende ermee naar de tafel. De vijf pakken bankpapier waren weg. „Wat ls er, Les- ter?" vroeg Godfrey naast mij'. „Er was vijftig duizend dollar ln geldl In déze lade," antwoordde ik, trachtend sa- imlenlh'angiend1 te spréken. Godfrey nam dé lade uit mijn handen en doorzocht den inhoud. Ja, en het ls er nu niet," zei hij zette de Iade weer in1 mijn stoel en wierp zichzelf in een andere. „Ik wou dat ik wist waar Vaughan zijn whis ky 'bewaarde!" mompéldé hij en streek woest met zijin handen door zijn haar. „Dat wordt zelfs mij te sterk!" 1 Hij bleeef een oogeniblik zwijgend naar de open brandkast staren. „Wat mij ver haast," peinsde hij', „is de moed' van den man, die op zulk een1 oogenblik zich op houdt om die combinatie te stellen. Stel Je moedt, dat het zeker 6 tot 10 dagen zal du ren. 600 getuigen zijn opgeroepen; voorts zullen acht deskundigen en 4 verdedigers aan het woord komen. Een blad rekent uit, dat de beklaagde ongeveer 20.000 vra gen Zal te beantwoorden hebben. Baron dr. von Lützow bevindt zich sinds 15 maanden in voorloopige hechtenis. Op verzoek van den voorzitter gaf be klaagde dan een overzicht van zijn leven. Hij is een uitstekend student geweest en maxima cum laude tot doctor in de wijs begeerte gepromoveerd. Uitvoerig zet hij zijn pedagogische opvattingen uiteen en verzekert ten slotte, dat hij het slachtoffer van laster en kletspraatjes is geweest BELGHL De schuld aan de Ver. Staten. De liberale genator Magnette heeft ln den Senaat voorgesteld de schuldregeling met de Ver. Staten niet goed te keuren. Hij heeft een motie ingediend, zeggende, dat België nimmer zijn schuld van er kentelijkheid jegens Amerika zal verge ten, doch dat het dat land voor den wa penstilstand niets verschuldigd is en dat het, voor zoover de schuld van na den wapenstilstand betreft, zal betalen naar mate van de betalingen van Duitschland volgens het plan Dawes. ENGELAND. Kolonisatie van ond-strtJders. Men meldt aan de N. R. Crt uit Londen: Uit het rapport van de commissie van onderzoek inzake de kolonisatie van oud strijders blijkt, dat het rjjk 0V« millloen pond sterling heeft verloren. ITALIË. Het conflict met Oostenrijk. De „Popoio nFItalia" meldlt, dat daar de OostenrijkBche bondékanselier Ramek be vredigende ophelderingen heeft afgeég- over zijn jongste verklaringen) nopens Tlrol, MussoMni' het Lnoiidlenlt als gesloten zou be- schoiïwerk Goede manieren op reis! In de Italiaansche spoorwegooupé's ls een bekendmaking opgehangen, waarin verboden wohlt de wagons te bevuilen of op andere wijze te bederven, o.a. door het leggen van de beenen op de bank. Tegen de overtreding ln de luxe- en de 1ste klasse wagens wordt een boete van 20 a 200 lire, in de andere klassen van 10 a 100 lire bedreigd, onverminderd de vergoe ding der schade, die veroorzaakt ls. Er schijnt tegen zulke onhebbelijkheden ln Italië krachtig te worden opgetreden. Ingezonden Mededeellng. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij' ln Foster's Maagplllen. Zij zijn 'het zachtst werkende laxeermiddel, waaraan ledereen behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het ge bruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per fiaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. voor wat dlat zeggen wil, Lester; om een oamlbdnatie te stelen, moet iemand1 koel en rustig zijn." „Ben man die gedurende die scène boven' onbewegelijk kon blijven zitten," zei ik, „heeft moed voor alles. Niets dat Silva doet, kan mij hierna imeer verbazen!" „Ik ben benieuwd hoe hij de combinatie wist?" „Ik was er zeker van dat 'hij' ze wist Ik moest Miss Vaughan /belet ten ze mij' te vertelen!." Hu, hij! heeft daardoor zijn kans op ontsnapping ver minderd. Elke minuut die hij besteedde voor die brandkast, verminderde die kans. Aha, hier is Simmonds! Wat dunkt je daarvan, Simmonds?" voegde hij erbij' en wees op de 'brandkast. „Senor Silva heeft zich op zdjh vlucht even opgehouden om 50.000 déllar in bankpapier uit de brand kast te nemen' om' izijn reiskosten' te be talen." Si/mmondé lliep naar dé brandkast en kéék ernaar. „Vijftigduizend?" herhaalde hij. „In bankpapier". Haar Vaughan moet wel heel dwaas geweest zijn om al dat géld' hier te houden." „O, dat weet ik niet. Het is een veilige, brandkast én ui stekend verborgen." Tc Zal je vertellen wat ik geloof," zei ik, Jk geloof dat hii het plan had Silva 'het geld te geven. Ge weet dat hij hem een1 millioen wilde schen ken hééft het hem per testament nage laten." „Silva nam dus alleen wat hem toekwam; he?" zei Godfrey lachend. il.Nii ik hoop dat je hem te pakken, krijgt, Sim- mon/ds." (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Po st-Gi roretoenimg No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Men houde steeds 'n fleschje bij de hand, het ls voor U van onschatbare waarde: voor roode en ruwe handen; het be schermt Uw huid tegen scherpen wind en verbranding door de zon. Verzachtend en heelend voor Baby's teere plekken, 't Zuiverste en goedkoopste van dies.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1