GEMENGD NIEUWS Vatfoaan en Quirinaal Rome, 22 Februari. De Paus beeft aan kardinaal Gasparrl een brief geschreven met betrekking tot de aanstaande indie ning in het Italiaansohe parlement van de foorstellen van de ministerieel© commis sie inzake de kerkelijke wetgeving. De Paus herhaalt daarin, dat de geestelijken, leden van de commissie, geen enkel man daat van den Heiligen Stoel hadden, maar vergunning hadden gekregen daaraan deel te nemen, SPANJE. Spoorwegongeluk. Parijs, 22 Februari. De bladen bevatten een telegram uit Madrid volgens hetwelk een trein met honderden menschen, die van een stierengevecht terugkeerden, in een tunnel in botsing is gekomen met een goederentrein. Er zouden 70 menschen gekwetst zijn, van wie 80 ernstig, HONGARIJE. De valsche bankbiljetten. De Arbeiterzeiifcung schrijft, dat graaf Telebi in die vergadering van de commissie van onderzoek gezegd heeft, dat hjji in 1922 in het bijizijn van Nadossy graaf Betihlen omtrent de machinaties van Windischgratiz had ingelicht. Bethlen' hechtte geen) geloof aan zijn mededeeling, maar gelastte Nadfessy een oog in het zei te houden. NOORWEGEN. Het Noorsch-Russische handelsverdrag. Zaterdag is de behandeling van het nieuwe handelsverdrag tussehen Noorwegen en Sowj et-Rusland in het Storting begonnen. Enkele conservat'eve woordvoerders opperen bezwaren tegen het verdrag, omdat het Noorwegen de meestlbegunstiging niet in dezelfde mate toekent ais den landen, die vóór Noorwegen dei Sowjet-regeorlng heb ben erkend. [Men verwacht echter, dat er een meerder heid zal zijln voor ratfficaitfe. Het Noorsohe Storting heeft met 94 te gen 80 stemmen besloten het handelsver drag met Sowjet-Rusland (waartegen van conservatieven kant bedenkingen waren geopperd) te ratificeeren. RUSLAND. 18 ddodlvonnlssien en 133 Jaar vrijheids straffen. In het groote spiounageprooes te Lenin grad is Zaterdag vonnis geveild. Van de be klaagden werden dertien ter dlood veroor deeld en vier tot 10 jaar gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de helft van hun vermogen. Voorts werden drie tot 8 jaar, zeven tot 5 jaar, de voormalige Estiandsche agent te Kingisepp, Tarr, tot 4 jaar, vier beklaagden tot' 8 jaar, vijf tot 2 jaar en diri'e tot 1 jaar veroordeeld. De verdedigers der ter dood veroordeelden hebben gratie aangevraagd bij de Genitaal© Executieve en verzocht die executie uit te stellen. MAROKKO. Abd-el-Krim. Parijs, 22 Februari. Het Journal ver neemt uit Tetoean, dat er anarchie heersbht in bet kamp van Abd-el-Krim. Het moet heel moeilijk beginnen te worden in het gebied van Sjesjoean mannen voor de harka te werven en Inboorlingen, die uit de verblijfplaats van Abd-el-Krim te- rugkeeren, zeggen dat hij bereid is de vredesvoorwaarden van Frankrijk en Spanje te aanvaarden. Tandzjer, 22 Febr. Officieel wordt me degedeeld, dat de Rif-kabylen nieuwe ka nonnen in stelling tegen Tetoean hebben gebracht. Het centrum van de stad is Za terdagmiddag en -avond hevig gebombar deerd, waarbij 6 personen gedood worden, w.o. een hooggeplaatst ambtenaar, en ver- scheidenen gewond. BRITSCH-INDIE. De Brltsch-Indlsche verdediging. Lord Winterton, de onderstaatssecre taris voor Indië, heeft in 't Lagerhuis mee gedeeld, dat bij de Britsoh-Indisohe vloot één plaats op de drie zou worden ingeno men door Indiërs, mits zich voldoende ge schikte candidaten daarvoor aan zouden bieden. Auto-bandieten. Bij Rangoon hebben auto-bandieten Za terdag tweeduizend pond sterling bemach tigd en weggevoerd. Een gedeelte van dit geld is terecht. Er zijn vier personen op gepakt en men is de auto op het spoor gekomen. AUSTRALIË. De boschbranden. Berichten, uit Wagga Wagga (Victoria) te Sydney ontvangen, behelzen dat nu nog vijf groote boschbranden woeden over een front van 160 K.M. Zij bedreigen een groote uitgestrektheid van een bergstreek met veel kostbaar hout, schapen en hoorn vee. JAPAN. De mikado. Londen, 22 Februari. Een Engelseh blad meldde dezer dagen dat de gezondheids toestand van den keizer van Japan op nieuw reden tot bezorgdheid gaf. CHINA. Peking, 22 Februari. Volgens een niet nader bevestigd bericht zou maarschalk Woe pel foe te Hankou vermoord zijn. Londen, 22 Febr. Uit Peking wordt ge meld dat de politieke onderstroomingen er op wijzen, dat er een .groepeering van krachten tegen Feng wordt gevormd en dat de restauratie van de monarchie on der den 20-jarigen ex-keizer H'Soean- toeng door deze groepen wordt beschouwd als het eenige middel om een einde te maken aan den chaos. Twgftzfwidlen mededeeling. kledingmagazijnen. W\j sturen ziohtzen- ding uit een keus van vele honderden oostunjes en garandeeren voor eiken prys. Wy zyn steeds 20 °/0 goedkooper dan elders. 8 unr gesloten. OOST-ENDEE. Spoorwagen ontspoord. De achterste wagen van dien ochtendtrein BuitenzorgBatavia lis, geheel gevuld met handellsemiployés, midden in de stad ont spoord en schuin een berm van den weg opgekropen. De inzittenden zijn door een raampje ontsnapt. Er rijn geen ongelukken. De vemmoedeMjlke oorzaak 'is oud materieel, waardoor een koppeistang is doorgebroken. De toekomst der Indische Ingenieurs. In verband met verschillende berichten, welke over de Technische Hoogeschool te Bandoeng de ronde doen, verzocht Aneta aan den voorzitter der faculto't om een onderhoud. Prof. ir. J. Olay deelde mede, dat de plaatsing van de gediplomeerde inge nieurs van de Hoogeschool tot heden bo ven verwachting gunstig is verloopen. Al len, voor zoover ze niet in militairen dienst zijn, vonden plaatsing. Er werd verder nog medegedeeld, dat zij, die zich in de toekomst voor den dienst van het ijkwezen willen bekwamen, zich in het vervolg het eerste jaar als gewoon student in Bandoeng zullen hebben aan te melden. Na voor bet eerste jaar geslaagd te zijn, kunnen ze dan in één jaar de studie beëindigen en onmiddellijk worden aange steld als ijker op een beginsalaris van 8000 per maand. Elk jaar kunnen voor deze studie vermoedelijk ten minste 6 candidaten worden aangenomen. De „aanslag" op den Boro-Boedoer. Men herinnert zich hoe uit betreurens waardige zucht om zich tot eiken prijs eenige souvenirs van den Boroboedoer te verzekeren, enkele Amerikaansche touris- ten beschadigingen hebben aangericht aan een der reliëfs van dit monument, bescha digingen, welke door het actieve optreden van den dienstdoenden wachter en van den heer Britt gelukkig tot een mininnim beperkt bleven. Bij gebrek aan overtuigend bewijs kon de politie geen verdere maatregelen ne men en moest men de touristen, die zei den te moeten doorreizen naar Batavia, ten einde zich daar in te schepen voor Suez, ongehinderd laten vertrekken. WEST-INDEEL Nood Ie Cayenhe. De West maakt melding van nood in CJayenne voornamelijk als gevolg van den lagen koers van den frano. Daardoor is rundvleesch, dat van Venezuela wordt in gevoerd, bijna niet te betalen en verkoopt men er ezelvleesch voor vier frano per pond. Het toestel hadl Maandag (ie fabriek ver laten. Er was verder niets aan gedaan. Lui tenant Eikerbout, chef-instructeur van de marine, had het Zaterdagmorgen ingevlogen en het is een mooi succes voor de Pander- fabriek, dat het al dadelijk zoo goed voldeed, dat er reeds des middags mee gedemonstreerd kon iworden. Luitenant Eikenhout ging eenige malen met het nieuwe toestel de llucht in. Ook de heer Nleuwenhuls, chef van de Waalhaven, en luitenant Pattlst maakten er een tochtje mee. De vliegers waren uitermate voldaan over het vliegtuig, dat licht en gemakkelijk hanteerbaar bleek en in spijt van deni har den wind, in de lucht dan ook dien indruk maakte. Wellicht nog beter dan de Pander-eendek- fcer zal dit nieuwe vliegtuig voor twee per sonen', geschikt zijn als leer- en trainings toestel. Zeker zal het dfe verlangens bevredi gen van hen, die plannen koesteren in de richting van vliegclubs.. Men heeft die reeds b.v. dn Engeland; in ons Indië schijnt men voornemens tot oprichting ervan over te gaan en het comité Waalhaven te Rotter dam koestert, naar wij meenen te weten, eveneens dergeiyfce plannen. Voor Pander en voor de Nederlandlsche vliegtuigindustrie is* het een goede dag ge weest. („N. R. Ot."). LUCHTVAART. Het vermiste vliegtuig. Het lijk van sergeant Vos aan gespoeld. Zondagmorgen is te Katwijk aan Zee het lijk aangespoeld van sergeant Vos, den waarnemer van het vermiste leger vliegtuig. Het lijk vertoonde een wond aan het voorhoofd. (HbL) Een nieuw Pandervllegtulg. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Waal haven te Rotterdam', in tegenwoordigheid' van genoodigden en belangstellenden', ge vlogen met een nieuw type vliegtuig van de Panderfabriek, een anderhalfdekker voor twee personen, 'een licht en elegant toestel, dat zeer goed bleek te voldoen. De bovenvleugel van dit vliegtuig heeft 10 meter spanwydte en 1.60 meter koorde. In het gedeelte van den vleugel, hetwelk zich boven den romp bevindt, zyn twee benzine tanks, elk van 34 liter inhoud, vervaardigd van> aluminium. Deze 68 liter zyn voldoende voor 5 vlieguren bij een snelheid van 120 K.M. per uur, zoodat afstanden als Lon den—Amsterdam, zelfs bij een tegenwind van 30 K.M. per uur, zonder tusschenlan- ding gevlogen kunnen worden. De ondervleugel is 5 meter lang en 0.85 meter diep. De romp is van ©enigszins eigenaardige constructie. Het voorgedeelte bestaat uit ge laste stalen buis. Dit heeft het voordeel, dat ingeval van beschadiging van het toestel, dfe buis alvorens te breken zooveel Vormveran- deringsarbeid kan opnemen, dat dfe schok grootendeeis gebroken wordt, hetgeen de veiligheid van die inzittenden zeer ten goede komt Het stalen gedeelte van den romp is geheel met aluniinum platen bedekt Het achtergedeelte, dat begint achter de plaats van den bestuurder, is op dezelfde wijze als bij de Pander eendeMcer D., van triplex op gelaagd populieren spanten en sprtfce langs- liggers. De vormen zijn mooi en uit aërodyna misch oogpunt gunstig. Bovendien vereischt. deze rompsoort weinig onderhoud. In dit toestel bevindt zich ©en 6 cyllnder stervormige luchtgekoelde Anzanl-motor van 45 P.K. normaal en 50 P.K. maximaal ver mogen, voorzien van Bosch-ontsteking en AnJaszmagneet en een Zenith-carburator. De olietank van 14 liter inhoud bevindt zich voor de voorste cockpit ondier de beplating. Onder hen die de demonstraties bijwoon den, bevonden zich o.im. overste Donk, kapi tein Viebof en luitenant Verschoor, van, het departement van oorlog; luitenant ter zee 1ste klasse Woldfering ©n luitenant Kra mer van het departement van marine; luite- lant-ylleger Pattist van het departement colonlën; dir. Wolf van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart. De brand op dfe Boeton. Do directie van de Miji. Nederland te Amsterdam heeft uit Brest een telegram ontvangen, meldende, dat de brand op stoomschip Boeton bijna geëindigd is. Het voorschip staat tot aan de schotten van de machinekamer onder water. De militaire autoriteiten verleenen ail© mede werking om het schip leeig te miakeni Een later telegram meldt, dat de brand is göbluscht. De dirictie van de Mij. „Nederland" deelt mede, een telegram te hebben ont vangen, vermeldende, dat het s.s, „Boe ton" is lensgepompt en weer vlot is. Waar- schijnlijk zal het heden van Brest naar Amsterdam vertrekken. Te veel onderwijzers. De School met den Bijbel' schrijft: „Tn 1924 telden de Christelijke scholen In ons land 6119 onderwijzers en onder wijzeressen. In 1925 is dat aantal vermin derd tot 5933. Het bedraagt dus oniimfe en de bij de zesduizend. De Christelijke op leidingsinrichtingen leverden in 1924 nog 536 leerkrachten; in 1925 klom dit aantal tot 599, dus ongeveer 600. Een corps van 6000 leerkrachten heeft natuurlijk geen jaarilijksche aanvulling met 600 nood'ig. Men vult het met 240 reeds aan, als het gemiddeld aantal dienstjaren op 25 wordt gesteld, wat beneden de werkelijkheid' is en een 80 zal zijn. Het is duidelijk, dat de productie voorhands verre boven de be hoefte uitgaat en nog uitgaan zal, al zou na eeniigen tijd het corps zelfs imet een duizendtal vermeerderd worden. Die duizend1 zouden zeker uit dfe nog talrijke wachtenden op plaatsing te vin den rijn? De reis naar de Mlddellandsclie Zee van de „Rotterdam". Men schrijft aan de N. Rott. Crf. uit New York dd. 3 dezer: Gisteravond is de „Rotterdam", van de Holland—Amerika-lijn, haar reis naar Madeira, Lissabon, Spanje, Gibraltar, Al giers, Tunis, Athene, Constantinopel, het Heilige Land, Egypte, Italië en de Riviera begonnen. Een lange rij bekende namen vult de passageierslijst voor deze luxe plezier- vaart, die 67 dagen zal duren. Voor de duurste suite, die bestaat uit twee slaap kamers, een zitkamer en badkamer, werd 21.000 betaald; voor een buitenhut met badkamer voor twee personen 7200. Op de passagierslijst staan ook verschei dene Nederlandsche namen. Een ambtenaar, die z]jn plicht deed, maar. Te Purmerend stond op die markt een koopman uit Amsterdam, die ongestem peld© speelkaarten verkocht tegen 35 cent per spel. Een kommies van do belastingen dacht hierdoor een vangst te doen. Hij kocht ook een spel van die kaarten, betaalde de zeven stuivers en maakte zich daarna be kend. Doch de koopman vroeg daarop heel ge moedelijk naar het bewijs dat zijn kooper „van de 'belasting" was. Toen de kommies naar dat bewijsstuk in zijn zakken ging zoeken, ging de Amsterdammer er in snelle vaart van door. De man van de belasting, die lang niet zoo snel was als zijn kaartenleverancicr, was al spoedig eenige banen achter, met gevolg, dat hij den koopman niet te pak ken kreeg. De kommies had1 een spel kaarten voor zeven stuivers. (Tatogr.) Moord. Vrijdagmorgen is uit de Van Edhtens- vaart, bij 'Zwarte Meer (Drente), het lijk opgehaald van den 23-jarigen E. Huysing. Het lijk was vreeselijik verminkt, het ver toonde snij- en steekwonden. Een dokter stelde vast, dat Huysing niet was verdron ken, doch aan verwondingen moot rijn overleden. Nader bleek, dat Zondagavond1 ©en hevige vechtpartij1 heeft plaats gehad, waarbij H. is mishandeld. Dó dader, do 18-jarig© die V., heeft reeds Ibekend', den moord te hebben geploegd. Een mede plichtig© ia naar Duitscljland gevlucht. Hot is niet poker, of de moordenaar zijin slachtoffer na de mishandeling in het wa ter heeft geworpen. Do V. moet ondier dien invloed van sterkon dirank zijn geweest. Eenige meisjes rijïi van den moord' getui ge geweest; zij hebben niets durven ven tenen. 1 i i Ito waarheid; die zegeviert [Men schrijft aan het „Haagsche Volk": Een politieagent kan voor rare dingen komen te staan, maar zelden nemen de ge varen zulke ernstige afmetingen' aan, als het geval is geweest met den agent J. K. van het bureau RijswJjkscheweg. Deze man had de moeilijke taak om in dfe omgeving van de Paviljoensgracht te zorgen, dat het z.g- „prostitutie-artikel" der algemeene politie verordening werd nageleefd. Voor dit werk worden altijd agenten uitgezocht, van wie men zoo goed als zeker weet, dat rij tegen over dfe vrouwelijke verleiding stevig in hun schoenen staan. Bij agent K. werd dit sterk© karakter ook verondersteld. Vandaar dat zyn chefs er hoogelijk over verwonderd waren, toen zij; ©enige maanden geleden' zeer ©rnr stige klachten over hem vernamen. IWat toch was het geval? Op 12 December was K. verplicht een ppostitué naar het po litiebureau te br#igon. Deze, de 29-jarige mejuffrouw De G., was onschuldig op de Paviijoensgracht aan het kleedjes kloppen, maar probeerde al kloppende een paar hee- ren binnen te lokken. Onder hevig getier en gescheld werd1 de dame opgebracht. In het wachtlokaal van het bureau Ryswijksche- w g, liet zij' zich tegenover de daar aanwe zige agenten op zeer insinueerende wijze over den verbalisant uit. Deze insinuaties namen spoedig een meer positieven vorm aan en Melden in, dat K. tot haar clientèle 'behoordte en herhaaldelyk op visite kwam bij' ©en van hare vriendinnen. Hy! gaf zich uit voor tramconducteur. Deze beschuldiging werd dfeor de agenten druk' besproken. Een collega waarschuwde K„ doch deze ontkende alles. Ook tegenover den inspecteur, die het geval onderzocht, hield hij deze ontkenning vol. De juffrouw wijzigde haar beschuldiging ©enigszins. Zy. verklaarde, dat K. zich met haarzelf inliet en haar alleen had opgebracht, omdat zy wei gerde langer te poffen. De hoofdcommissaris werd met ©en' en ander in kennis gesteld en stelde een zeer streng onderzoek in. Dit liep voor den agent slecht af, daar verschillende getuigen ver klaarden, den man herhaaldelijk in burger- kleeding in en bij' de woning van de prostitué te hebben gezien. De toestand werd voor K. onhoudbaar. Zijn collega's verdachten hem en ook zyn familieleven werd door de krasse beschul diging verstoord. Zijn jonge vrouw kwam er in zeer nerveuzen toestand door te ver- keeren. K. bleef echlter hardhekkig alles ont kennen. Het bewijsmateriaal stapelde zich echter op en'ten eindfe raad vroeg Mj het advies van den commissaris der afdeeling G„ den heer P. Krapier. Deze besloot tegen de vrouw een klacht wegens smaad in te die nen en zoo kwam de zaak Woensdag ji. voor den Haagschen politierechter, rnr. Galkoenl Er werden van de zijdfe der ver dachte twee getuigen gehoord^ die onder eedfe verklaarden, dat zij K. een bezoek by de vrouw hadden zien afleggen. Het waren mejjuffrouw J. P. van het Oranjeplein en een kellner-vleesohhouwer A. V. De be klaagde De G. werd' nochtans tot f 10 boete veroordeeld, niettegenstaande de officier, rnr. Bauduin, 14 dagen gevangenisstraf geëischt had. Hiermede was, dat voelt ieder, de agent nog niet'gerehabiliteerd!. IMr. Bauduin vertrouwde het zaakje niet Hij oonfereerde eens met den heer Kramer besloten werd de twee getuigen en dfe ver dachte eens duchtig aan den tand te voelen. Een scherp verhoor had plaats met het ge volg, dat eerst de protitué De G. bekende, dat de agent nooit hij haar op bezoek is ge weest, en dat de heele geschiedenis verzon nen was. Ook mejuffrouw P. bekende, dat zy zich door de vorige dame tot meineed had l8ten verleiden. De eenige, die nog niet tot volkomen bekentenis is gekomen, is de 'kell- ner V. Deze verklaart echter wel, dat hij zich waarschijnlijk in don persoon heeft vergist De agent K. is thans volkomen gerehabi liteerd en het nobele drietal is in verzekerde bewaring gesteld, als verdacht van meineed. Zij worden ter beschikking van de justitie gesteld. Doodslag to Noderwcert. In hooger beroep heeft zich gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch te ver antwoorden gehad P. H. J. O., een 32- jarige landbouwer te Nederweert, be klaagd van doodslag op P. Verkennis. Hij zou dezen in den nacht van 22 op 23 Sep tember tien steekwonden hebben toege bracht, waarvan twee in de longen. Een slagader was doorgesneden en Verkennis is aan verbloeding overleden. De rechtbank te Roermond had bekl. tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bekl. heeft tot tweemaal toe voor den den rechter-commissaris een bekentenis afgelegd, doch hij heeft deze nu herroe pen. De advocaat-generaal hield zich aan beklaagdes bekentenis. Het is hier weer een geval van kermisklanten die onder den invloed van drank ruzie kregen. Eisch 5 jaar gevangenisstraf. Moord. Zondagnacht heeft te Hannover een 27-jarige werklooze metaalarbeider in de woning van zyn ouders een jong meisje, wier identiteit nog niet is vastgesteld, Vermoord. Na de misdaad te hebben ge pleegd poogde^ de moordenaar het lijk in stukken te snijden. Hierbij werd hij door zijn vader verrast, die hem onmiddellijk zelf naar het nabijgelegen politiebureau bracht. De Nieuw-Guinea-expodltle. Naar Reuter aan de N. Rott. Ot. giste ren uit Batavia meldt, is de kapitein van het O.-I. leger Postumus aangewezen als militair leider van de NieuwljGuinea- expeditle, die wordt ondernomen door de Amerikaansche expeditie van prof. Ster ling. besloot men naast den seoretaris en den penningmeester nog een 2e Beoretaris en Senningmeester te benoemen. Als zoo- anig werden benoemd de heeren O. Duijnker Az. en KI. Minnes. Door de heeren Gebr. Kaan was nog een zilveren lauwertak; door den heer O. O. Bakker, een verguld zilveren medaille; de heer N. Luijt, een zilveren lauwertak; den heer O.' J. Bosker, een zilveren lauwertak; den heer Jb. Bruul, een zilveren lauwerkrans; don hoer P. Bruul, een zilveren kruis; de heeren Gebr. Vroone, een verguld zilveren medaille, en den heer T. Takes, een zilveren lauwertak, geschonken. Zoo gaat het goed. Wie volgt Gevonden voorwerpen. WIERINGEN. Door do muziokvoroeniglng Harmonie is voor hot a.s. bondsconcours gehuurd hot land mot boomgaard |vnn den hoer P. Dekker Oz. to Hippolytushoef. Mot het oog op do volo werkzaamheden voor 't bestuur aan het conoours verbonden, Radio-programma. Aon het Hoofdbureau van Politie alhier is als gevonden terug te bekomen: een koralen taschje met inhoud, een handbeschermer, een glacé heeren ban Ischoen, een zwart fluweelen taschje waarin een bril en een portemonnaie met inhoud, een huisdeursleutel, een sleuteltje en een groen lakceintuurtje. Aan de adressen: Kwast, Middenstraat 76: ©en kip. Postkantoor Ankerpark: een kinderhand- schoentje. Van Os, Spoorgracht 5: een heerenrijwiel. Makelaar, Kuiperdwarsstraat 8: een alpacca ibeursje. A. Roodenbving, Ruijglhweg 27: een vulpen. M. Bakker, Koningsweg 5: een bruine oliejas. Deeling, Spoorstraat 112: een Zeeuwsche broche. Kooiman, Langestraat 40: een reservoir van carbidlantaarn. K. de Jong, Vlamingstraat 4: een kinder- hkndschoen. Van Dam, Achtergracht W.Z. 1: een hals ketting. J. Keizer, Achterstraat 22: een portemonnaie met inhoud. Snijder, Hoogstraat 49: een koralen ketting. A. Visser, Schagenstraat 42: een lorgnet. C. J. Wouw, Wilhelminastraat 17: sen vulpen. Rensmaag, Schoolstraat 5: een handschoen. WOENSDAG 24 FEBRUARI. Hilversum H.D.O'., 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 5.006.30 Voor- avondconcert door het H.D.O.-orkest o. 1. van Fr. Lupgens. 6.307.30 Duitsche les, vanwege de afd. Taalcursussen v. d. H.D.O. Leider: Fred Fry. Leeraar: Hr. Edgar Grün, uit Ber- lin, Wilmersdorff. 7.45 en 10.00 Persberichten. 7.359-30 Uitzending van dien kerkdienst in de Westerkerk ite 's-Gravenhage, alwaar zijn intreêrede hoopt te houden de beroepen predi kant Ds. G. R. Kuyper, Geref. Predikant, eer der te Haarlem. 9.3510.45 Chr. Radio avond. Medew.: de heer J. A. Berg, cellist van het Utr. Sted. orkest; de heer A Diepenveen, begel. Programma v. h. cello-concert, vermoe delijk afgewisseld door eenige zangnummers. I. Adagio u. h. cello-concert van Haydn. 2. Intermezzo, Lalo. 3. Le Cygne, St. Saëns. 4-4 Andante, Gottfried Mann. 5. Tarantelle, Pop per. 6. Gavotte, Popper. 7. Arlequin, Popper. 8. Hongaarsche Rhapsodie, Popper. 8.20 Concert. Negerliedjes en -(muziek door de Roosters. 9.05 Concert, door de koorveree- niging van de Universiteit van Wales. 9.25 Concert door het versterkte Savoy symphoaie- orkesit. 10.20 -Tijdsein, weerber., nieuws. Le zing: War and language. 10.50 D. Varick- liedjes a. d. piano. 11.2012.20 Dansmuziek van het SavoyhoteL Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Concert. Orkest en zang9olisten. Auto-, luchtvaart- en sportkroniek. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 Declamaties. 8.109.20 Kamermuziek. Het Havemannikwartet (2 violen, viola, cello). Werken van Schubert. 9-5011.20 Dansmuziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van Mignon, opera-comique van Thomas. Na de ie acte causerie: Un peu d'humour. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.35—1.50 Operetterevue door orkest. 3.20 Kinderuurtje. 4.30 Mignon i. d. muziek. Orkest en sopraanzang. 6.20 I-ezing: Die Verbreitungs- wege der Krankheits-Erreger. 7.20 Lezing over L. Schilckings. 7.40 Voorlezing „Der Gewia- senswurui". DONDERDAG 25 FEBRUARL Hilversum H.D.O., 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 5.00—6.30 Voor- avondconcert door het H.D.O.-orkest. 6.30— 7-30 Fransche proefles, vanwege de aid. Taal cursus van den H.D.O. Leeraar: de heer Ch. Miche uit Lausamne, leeraar M. O. Pransch. 7-45 cn 10.00 Persberichten. 8.15 Uitzending van het abonnementsconcert uit het Concert gebouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest o. 1. yan VVillem Mengelberg. Solist: Igor Stra winsky, piano. Aangeboden door de N. V. Phi- lips-Radio. i. L'oiseau de feu, Strawinsky, orkest. Pianoconcert, Strawinsky, door L Stra winsky en orkest. Symphonie No. 5, Tschai- kowsky, orkest. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. n.201.20 Het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 1.202.20 Tijdsein, gramofoonconcert. 3-35 Lezing: Our inheritance from the mediae- val world. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Troca- deromuziek. 5-35 .Kinderuurtje. 6.20 Dansmu ziek 7.00 Landbouwbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Doings and personalities in parliament. 7.45 Pianopreludes van Rachmaninov. 8.00 Lezing: The ideal newsnaper. 8.20 „Little Red Sinbad and his wanderful lamp", of „Tihe sleeping puss in the wood", van G. McConnel. Het koor en ver sterkt orkest. 10.20 Tijdsein, weerber. 10.50— 12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Klassiek uur. 8.35 Eaperantober. en boekhoudles. 9.05 Órkest- concert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7-50 „Die Katastrophe", radioroman van H. DJ.T'. 8.20—9.20 Orkestconcert, orkest. H. Hotel, tenor. Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Kinderuuntje. 8.20 Concert door de har monie du personnel communal. 8.30 Lezing: Les avantages et les inconvenlents du ma nage. 9.30 Voortzetting van het concert. 10.20 Nieuwsber. Miinster, 410 M. I3,35—i-5o Orkeatconcert. 3.20 Voorlezing uit „ochattenbilder". 3.50 Werken van Dvorak door orkest, 5,05 Liederen van j)ehemel, Li- liencron door sopraan. 5.35 Lezing: Was musz Jedcrmann von ansteckenden Krankheiten wissen. 6.35 Lezing: Eiine Fahrt nach Rom und Italien ïm Anna Santo. 7.50 Orkeatconcert voordrachten van Joaef Plaut, humorist.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2