HELDERSOHE COURANT Batiies TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 23 FEDRUARI 1926. Voor de slachtoffers van den watersnood. 'Ingekomen bij Mevr. de BoerJongkees voor de slachtoffers van den watersnood vaaj ffltej. J. f 5 NedL Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel. Afdeeling Helder. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel had Zaterdag in „Casino" een feestavond plaats. Uit de openingsrede van den voorzitter der afdeeling vernamen wij, dat de afd. „Helder" aanvankelijk met 6 leden werd opgericht, welk aantal enkele jaren ge leden tot or«br de 100 was gestegen, maar door de bezuiniging momenteel 65 bedraagt De voorzttter gaf vervolgens het woord aan den heer H. J. van Braambeek, lid'dpr 2de Kamer en secretaris der Nederland sche Vereeniging, die thans de feestrede uitsprak. Spreker liet hierbij de revue passeeren der groote moeilijkheden en den zwaren strijd, die reeds van de oprich ting dezer vereening af dateert. De Neder landsche Vereeniging toch is den werk gevers in Spoor- en Trambedrijf steeds een groote doorn in het oog geweest. Zelfs nog heden ton dage, zegt spreker, komt het voor, dat bij de Trammaat schappijen leden van het personeel ont- Blagen worden, enkel omdat zij lid van hun vakvereeniging durfden te zijn. Dat de Nederlandsche Vereeniging zich echter niet alles laat welgevallen, wat de heeren directeuren aandurven, bewijst, zegt spr., wel het feit, dat bij het bekende en dezer dagen door zeer velen met groote belang stelling gevolgde conflict van de Tram maatschappij ZutphenEmmerik, door ons een nieuw strijdmiddel wordt toege past. Immers, wij hebben daarvoor f 100.000 aan autobussen naar toegezonden. Spreker had nooit durven denken, dat hij nog eens als groot-autobus-ondernemer zou moeten onderhandelen over den aankoop van smeerolie en benzine. Het gaat daar echter om groote belangen, het gaat om het recht van organisatie. En ofschoon de Nederlandsche Vereeniging geen arbi trage heeft verworpen, is zij toch tot langdurigen strijd bereid. Dat zij niet alleen moreel, maar ook flnantieel sterk is, moge hieruit blijken, dat wij dezer dagen te Utrecht een groot gebouw kochten, het welk na restaureeren en verbouwen een slordige f 300.000 kosten zal. Daar verrijst dan, zegt spreker, het sypihool van de groote kracht der Nederlandsche Veree niging. Hij spoort ten slotte de leden aan om na dezen feestavond het werk der organisaties met onvermoeiden ijver voort te zetten. Nadat eenige felicitatie-telegrammen waren voorgelezen, verkregen nog het woord de voorzitter van den Helderschen Besturenbond en de heer Verstegen van de S.D.A.P.-afdeeling. De laatste zette in zijn rede uiteen, hoe het de Nederland sche Vereeniging van Spoor- en Tram personeel is, die in de Nederlandsche Arbeidersbeweging den koers aangeeft. Hij bracht hierbij in herinnering hoe eenige jaren terug de organisaties waren kapot gemaakt. Maar de burcht mocht stuk gemaakt zijn, de fundeering was er nog en op diezelfde fundeering is de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel weer opgebouwd. Deze burcht, flnantieel sterk, wordt ver dedigd door een leger van goed georga- niseerden, aangevoerd door leiders, die met hun groote werkkracht met succes voor het Spoor- en Tramwegpersoneel werkzaam zullen blijven. Nadat door den Helderschen Besturen bond en S.D.A.P.-afdeeling nog bloemen waren aangeboden, dankte de voorzitter allen, die dezen avond gesproken hadden, alsmede hen, die op andere wijze hun waar deering voor de Nederlandsche Vereeni ging hadden geuit. Door een Alkmaarsch Gezelschap werd nog opgevoerd een revue uit het spoor wegbedrijf „Voor de Goal". Ook had nog een verloting plaats, waarna het offlcieele gedeelte van dezen avond ge sloten werd en men tot het gebruikelijke bal overging. Feestelijke Propaganda- en Lichtbeelden- avond. Men schrijft ons:' Door de afdeeling Helder van den Al- gemeenen Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkingbedrijf werd Zaterdagavond in „Musis Sacrum" een feestelijke propa ganda- en lichtbeelden-avond gehouden. Na een openingswoord van den afdee- lings-voorzitter, voerde de Mandoline- vereeniging „Ars et Labor" een zestal nummers uit, welke aan de met aandacht luisterende aanwezigen een warm applaus ontlokte. Hierna trad de Bondsbestuurder, de heer B. Roeg, op met een prachtige serie lichtbeelden, welke ons schetsten do treurige toestanden, waaronder de bak kerij-arbeiders in vroegere jaren moesten leven en werken, toen do nachtarbeid nog niet wettelijk was afgeschaft. Wij zagen ook met welk een strijd, door de oudere vakgenooten, vereenigd in den algemeenen bond, de tegenwoordig veel verbeterde, levenspositie verkregen is. In het tweede gedeelte vertoonde spr. wat op' het gebied van de bestrijding der T.B.O. reeds is tot stand gebracht. Ook het Bonds T.B.O.-fonds, hetgeen nog maar enkele jaren funotionneert, werkt heil zaam. Met een opwekking tot de aan wezigen, om mede te helpen de gevreesde ziekte te bestrijden, eindigde spreker zjjn rede. Na de pauze trad het Arbeiders-Strijk- orchest op, hetwelk eenige nummersten gehoore bracht, welke eveneens een dank' baar applaus hadden in ontvangst te nemen. De voorzitter dankte hierna allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, in het bijzonder de man- doline-vereeniging „Ars et Labor" en het strijkorchest. Tot slot werd ten bate van het Bonds T.B.G.-fonds een verloting gehouden. Hiervoor waren door vele winkeliers en firma's prijzen beschikbaar gesteld. Hier door kon aan het fondsbestuur een flink bedrag worden ter hand gesteld. Eon zeer geanimeerd bal hield de aanwezigen nog eenige uren bijeen. Extra abonnementsvoorstelling. „Het Schouwtooneel". Zooals bij de laatste abonnementsvooristel- ling van het gezelschap Jan Musch reed® is medegedeeld, wordt wegenis het groote suc ces van deze serie nog een extra voorstelling gegeven door het Schouwtooneel op 8 Maart a.s. Voor dezen avond geldt ook diezelfde goedkoops entréep-rijs voor de abonné's der Musch-voorstellingen. Deze laatste abonoer mentsvoorsteliing wordt ook werkelijk iets ^extra's". De „Gaskol-directie is het na vele pogingen bijl het Schouwtooneel1 mogen gelukken alhier een opvoering te krijgen van het beroemde speelstuk „De Passie bloem". De opvoering van dit buitengewone stuk bracht zeer hooge kosten met zich mede. Ten eerste door het groote aantal me- despelenden 14 personen en het mee brengen van de bjjbehoorende toepasselijke decors het stuk speelt Ün Spanlje cos- tumes en requisieten. Ten tweede treden in ,iDe Passiebloem" als hoofdpersonen op èn Mevr. v. dl Horst èn Jan Musch, beiden. Met zulk een .uiterst kostbare voorstelling wilde het Schouwtooneel echter niet naar Helder komen, zonder verzekerd te zijn van een groote deelname. De heer Polak heeft toen zelve de risico op zich genomen en zoo mogelijk gemaakt, dat het gezelschap nu op 8 'Maart met dit buitengewone stuk naar Helder komt. „ï)e Passiebloem", een spel in 3 bedrijven door Jacinto Benavente, die Nobelprijewinner, speelt op een Spaansche boerenplaats en de opvoering ervan is een gebeurtenis van belang in dit seizoen, wijl het Mevr. Van der Horst en den heer Jan Musch de gelegenheid geeft te verschijnen in de volle dramatische kracht van hun schoone talenten. Het is een verbazend' sterk speelstuk, dat het succes der vorige 3 stuk ken nog verre zal overtreffen. Er ln geloopen. Heel hoog, in het nokje van de Marine- Kazerne, zit 's nachts met argusoogeto een wach'tsman de veiligheid van de haven en omgeving te bewaken. Zoodra hij onraad' merkt, stelt hij daar de wacht, beneden k het gebouw van de Kazerne mee k 'kennis, die dam' de noodige maatregelen neemt om de veiligheid te handhaven. In den nacht van Zaterdag op Zondag meldde de milicien, die daarboven dienst had, „onraad" aan den benedfenwacht. Hij had een handwagen voorbiji zien trekken, die ter hoogte van de „Stier" stilhield. Niet ten onrechte veronderstelde dus de waakzame wacht, dat er iets niet k den haak was. De wacht benedten stelde op haar beurt middels het Wachtschip de politie met het geval in kennis, met gevolg, dat eenige agenten, die er op uit trokken, twee personen aanhielden, die lood gestolen 'hadden aam boord van de ,,'Stier". Het tweetal werd in verzekerde bewaring gesteld. Later werd ook de wachtsman van het Wachtschip, als verdacht van medeplich tigheid1 bij dezen diefstal, aangehouden en opgesloten. Uit het Politierapport In den nacht van Vrijdag op .Zaterdag werd door de politie proces-verbaal opge maakt tegdh1 een verlofhouder, die na bezet ten! tijdl bezoekers k zjjn café had. Het drietal nachtelijke bezoekers kreeg eveneens een bekeuring. Op bevel van den Officier van Justitie werd Zaterdagmorgen een man aangehouden en naar Alkmaar overgebracht Zaterdagmorgen deed! iemand aangifte, dat van zijn rijwiel, dat hij ln die vestibule van de Ambachtsschool had neergezet, een carbiidianitaarn was ontvreemd. In een perceel aan de Bknenlhaven ont stond Zaterdagmorgen een begin van brahdi, doordat die vlam in een pan met vet sloeg, die op het gas stond. Door buren werd de brand gebluscht Een gedeelte van den schoorsteenmantel ver brandde, overigens werd geen' schade aan gericht Zaterdagavond! dteed iemand uit Heiiloo aangifte, dat toen hiji 's middag® te ongeveer hall vijl op den Rijksweg, ter hoogte van de Schagervlotbrug reedl, hij' dloor een auto werd aangereden. De autobestuurder week' bij het passeeren! niet voldoende uit Door de aanrijding viel hij' van zijn fiets op den grond en bekwam' een hoofdwond, terwijl zjjn fietslantaarn vernield werd. Letter en nummer van de auto waren hem onbekend!, daar die chauffeur was door gereden1. Tegen twee winkeliers werd proces-ver baal opgemaakt terzake overtreding van de drankwet Zaterdagavond! werd telefonisch aan het Hoofdbureau kennis gegeven, dat'er in een café aan de Laogestraat gevochten werd. Eenige agenten begaven zioh erheen, doch bij hun komst was de orde reeds hersteld. Er had een vechtpartij -plaats gehad tusschen een aantal visschers, die echter voor de komst van de politie den twist hadden bij gelegd!. In, den macht van Zaterdag op Zondag werd aan een agent meegedeeld, dat er ach ter een perceel aan den Kanaalweg» brand was 'Uitgebroken. Bijl onderzoek bleek achter bedbeld perceel een vuilnisbak in brand te staan. De bewoners waren reed® op en bezig aan het blusschen, waardoor het brandje zich niet kon uitbreiden. (Door de directie van „Casino" werd Zater dagnacht politiehulp ingeroepen, omdat twee Markeschepeliingen in de vestibule van „Ga- siko" gekomen waren en zich- daaruit niet wlden verwijderen. Een van» hen, die onder den tovloed van sterken dtrank verkeerde, werd. in verzekerde bewaring gesteld, de an der werd na verhoor op vrije voeten1 ge steld. Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes. Te Leiden is Zondag na ©en korte onge steldheid overleden prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, oud-hoogleeraar in de proefonder vindelijke -natuurkunde en oud-directeur van het Natuurkundig Laboratorium aan die Rijksuniversiteit aldaar. In 1882 werd dr. Kamerlingh Onnes be noemd tot hoogleeraar in de Proefondervin delijk© Natuurkunde aan de Rijksainiversi- teit te Leiden. Tegelijk werd1 hij directeur van het Natuurkundig Laboratorium. Dit Laboratorium was toen weinig -uitgebreid en de jonge hoogleeraar ving dadelijk aan de inrichting te verbeteren ©n te hervormen. Door rijn -uitgebreide kennis, zijn bijzon der organisatievermogen- heef t hij "t Leidsch Laboratorium -tot zulk een hoogte gebracht, dat het aan de spits staat van alle laboratoria op dit gebied. De stoere werker verrichtte pioniersar beid, met betrekking tot de studie der lagere temperaturen, waarvoor hij- het Gryogeen- la-boratorium inrichtte. In 1908 heeft prof. Kamerlingh Onnes het laboratorium geheel gespecialiseerd op het vloeibaar -maken van gassen en op de onder zoekingen! van de lage tempera-turen. Het ontdekken van vloeibaar helium heeft aan zijn naam in de wetenschappelijke wereld groote vermaardheid gegeven en iqet hem ook aan zjjn laboratorium. In September 1924 moest hij wegens het bereiken van den 71-jarigpn leeftijd als hoogleeraar aftreden. Ter gelegenheid van rijn 40-jarig ambts jubileum is hem door de aanbieding van een Gedenkboek een groote internationale hulde gebracht. Trouwens aan huldebewijzen heeft het dezen geleerde nimmer ontbroken-. Lang geleden verwierf hij den Nobelprijs reeds. Voorts was hij' lid van de Parijsche Acade mie en van vele andere geleerde genoot schappen. De Universiteit te Berlijn en- vele andere buitenlandsche -universiteiten ver leenden hem het eeredootoraat, terwijl de Nederlandsche Regeering hem -begiftigde met het Kommandeurskruis en de Orde van Oranje Nassau en den Nedl Leeuw. Dr. H. P. Berlage. Bij K. B. is dr. H. P. Berlage, architect, die Zondag j.l. zijn 70sten verjaardag vier de, benoemd' -tot commandeur in- de orde van den Nederlandschen Leeuw. B. en W. van Amsterdam hebben dr. H.' P. Berlage op zijn 70sten verjaardag schriftelijk mededeeling gedaan van het voorstel van B. en W., tot het aanbrengen van 's bouwmeesters beeltenis met in schrift aan het Beursgebouw. DE KABINETSCRISIS. 'Het Partijbestuur van de SD.A.P. heeft het initiatief van de soc.-dem. Tweede Ka merfractie ondersteund door tot het Neder landsche volk een manifest te richten, waar aan wij ontleenen: De tegenwoordige samenstelling der Twee de Kamer heeft herziening rnoodig, In de crisiis is gebleken, dat uit die Kamer, door den onwil zoowel als door de onmacht van de rechtscihe partijten, geen parlemen taire regeering te vormen is. De rechtsche coalitie, die -na dte verkiezin gen van 1925 nog een regeering kon vor men, is uit elkaar gevallen. Een democratische coalitie kon niet ge vormd worden, omdat dte katholieke partij onder allerlei voorwendsels weigerde daartoe mede te werken. ■Het volk moet in de gelegenheid worden gesteld rijn oordeel over de houding dezer partijen in de crisis uit -te spreken. De kiezers moeten gelegenheid hebben voor de totstandkoming van een nieuwe -par lementaire meerderheid te zorgen. Weliswaar hebben pas acht maanden ge- ledten verkiezingen plaats gehad, maar er is sedert dien -tijd veel gebeurd, waprover 'de Kamer aan dte kiezers rekenschap verschul digd is. Er zijin -ernstige redenen, om aan te ne men, dat dte tegenwoordige Kamer de gevoe len® van het volk niet meer vertegen woordigt. Daarom moet dte Kamer worden ontbon den. De kiezer-s moeten de gelegenheid heb ben een Kamer te 'kiezen-, die de gevoelens des volks wèl vertegenwoordigt. Redevoering van hel Kamerlid Snoeck Henkemans. In een Zaterdag te Nijmegen gehouden vergadering van den Kamerkri-nig Nijmegen der Christeljjk-Histórische Unie heeft het Tweede Kamer-lid de heer J. R. Snoeck Henkemans -een redte gehouden over de Ka- binets-crisis. Wat dte plannen van mr. Limburg betreft, in welke richting deze zich ontwikkelen, welke personen hjj heeft aangezocht, wij weten er niet^ van. Maar wel' kan spr. zeg gen, dat wanneer mr. Limburg mocht slagen en hij een nieuw Kabinet mocht kunnen vormen, dat bereid1 zou zijn dte begrootingen met dte Tweedie Kamer te behandelen-, de chr.-hlstoriflchen tegenover een dergelijk Kahinelt niiet vijandig zouden -staan, niet al- Ingezondien mededeeling. hebben vak last van een gesmette of ontstoken huid Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 et. PUROI leen omdat zij- mr. Limburg kennen als ©en man, die door -bekwaamheid en ais mensch altijd heeft -uitgemunt, maar ook -omdat zij tegenover zulk -een Kabinet volkomen zou den staan zooais rij' hebben gestaan tegen over het Kabinet-Oort van dier Linden. Wij hebben dit Kabinet steeds op de meest loyale wijze gesteund en zullen dit eventueel1 ook het Kabinet van mr. Limburg dloen. Spr. maakte echter het voorbehoud, dat wanneer het programma van het Kabinet en hij dienkt hier in het bijzonder aan dte houding der vrijzinnig-democraten op het gebied van- het onderwijs en de defensie aanleiding zou geven, dat dte beginselen der chr.-histo- ri-schen werden geraakt, d-ezen zich tegen over dat Kabinet zouden moeten stellen. En mocht mr. Limburg komen met een vporstel om op ©enigerlei wijze het -gezantschap bij den Paus te herstellen, dan is het duidelijk, dat de chr.-bistorischen-, evenals zij; sinds 1920 altijd gedaan hebben, zich ten stelligste tegen een dergelijk voorstel zullen ver zetten. Wat betreft het voorstel van de sociaal democraten om Kamer-lontbinding te bevor deren, zeide sipr. niet te gelooven, dat er eenig mensch of cellege is, die ooit aan een ander zou willen- verzoeken een eind' aanzijn leven .te maken. Zoo rit in dit verzoek van de sociaal-democraten al dadelijk iets onna tuurlijks. Maar het is ook niet mogelijk, dat elk Koninklijk besluit de onderteekiening van een Minister behoeft. Welke minister zal dat doen? Galijn -niet, want dan zou hij dien stap al lang hebben gedaan. En ook de pre mier van het nieuwe Kabinet zal het niet doen. De verdediging van het voorstel kan daar om niet anders dan1 zwak zijn en spr. voor spelde het niet de minste kans. Toch heeft het voorstel een goeden kan-t, ni. deze, dat het in staat is het Nederlandsche volk wak ker te schudden uit zijn apathie op politiek gebied. Een rede van baron van Wijnbergen. Zaterdag is te Doetinchem een alge- meene vergadering gehouden van den Bond van R.-K. kiesvereenigingen jin Gelderland. In de middagvergadering heeft mr. A. baron van Wijnbergen een politieke rede gehouden, waarin hij uitvoerig stilstond bij de ministerieele crisis. Na de geschiedenis van het gezantschap te hebben geschetst, trad spr. in een be schouwing van het standpunt der Chris- telijk-Historischen. Indien deze conse quent waren, hadden ze zich in 1915 niet mogen vereenigen met een tijdelijk ge zantschap, noch hadden zij zitting mogen nemen in het kabinet, dat dit gezantschap op zijn program had. Het is verkeerd zich nu op het stand punt te stellen alsof de coalitie toch niet meer te redden is. De roomsch-katho- lieken en anti-revolutionairen hebben niet geschroomd ook vóór de verkiezingen het goed recht der coalitie hoog te houden. De Christelijk-Historischen stelden zich daarentegen op het standpunt dat bij de verkiezingen iedere partij voor zich moest optrekken om na de verkiezingen tot de coalitie toe te treden. Het moet er echter naar toe, dat ook in de verkiezingsdagen de coalitietrouwbestaat bij alle drie rechtsche partijen. Een gemeenschappelijk program zal moeilijk te stellen zijn, maar er moet wel een voortdurend vertrouwelijk en hartelijk contact zijn. Spr. vertrouwt dat de hetze tegen het gezantschap niet zal leiden tot een anti- protestantsche agitatie. De Christelijk- Historischen zijn het onderling over de houding niet eens. Zij zullen moeten kiezen of deelen. Tegenover een kabinet-Limburg zal de houding der R.-K. zeer loyaal zijn. In- tusschen verklaart spr. voor de totstand koming van dit kabinet geen enkele stap ts hebben gedaan en hij aanvaardt er ook geen enkele verantwoordelijkheid voor. Gezien de rechtsche meerderheid, voelt spr. zich niet geroepen mede te werken aan een kabinet van linksche signatuur. Voorloopige begroot tngscredleten. Bij de wet van 21 April' 1922 werd in de instructie voor de Algemeene Rekenkamer een artikel 82a ingevoegd, waarbiji, voor ge val! eenig hoofdstuk dier staatsbegrooting niet vóór 1 Januari van het begrootingsjaar mocht zijn vastgesteld, aan den betrokken -minister de -bevoegdheid wordt verleend, over vier twaalfde gedeelte van de bedragen, zoo als die in de vorige begrooting zijn vastge steld. Daar hiervoor nog nadere regelingen noodlig waren o.a. was niet aangegeven op welke wijze bij den aanvang des jaa-rs gelden moeten worden betaald ais uitvloeisel van contrafltueele verplichtingen, welke niet bij gedeelten -kunnen worden betaald is een wetsontwerp tot wijziging ingediend. Het zal zoo wordt verder in d'e Memorie van Toelichting opgemerkt ook onder de werMng van het nieuw ontworpen artikel onvermijdelijk blijven, -een enkele maal uit zonderingen toe te laten, doch dtze zullen alsdan zeer gering in getal zsijn. Tenslotte deelt de minister van Financiën mede, dat over de wijzigingen vooraf met de Algemeene Rekenkamer overleg is ge pleegd. Dit college kan zich- daarmee ver- eenigen. Sir Arthur Salter te Rotterdam. De directeur van de financieele en eco nomische afdeeling van het Secretariaat van den Volkenbond Sir Arthur Salter, de man, die in de laatste jaren zulk een grooten invloed heeft gehad op de re constructie van Europa, waa gisteren de gast van Rotterdam. Het zilveren huwelijksfeest der Koningin. Een tentoonstelling van de geschenken. De Koningin en de Prins hebben het voornemen van Donderdag 25 Februari af in de Gothische zaal te 's-Gravenhage een tentoonstelling te doen plaats heb ben van de geschenken, welke de Konin gin en den Prins ter gelegenheid van hun zilveren bruiloftsfeest werden aangebo den door verschillende deputaties en groe pen. De tentoonstelling zal op alle werkda gen geopend zijn van des voormiddags 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, tegen een bedrag van 0.25, dat geheel ten bate zal komen van het Algemeen Wa tersnoodlonds te Amsterdam. Zuiderzeewerken. Aan het eind© dezer maand zal een ploeg grondwerkers uit Veel-erveen naar Waerin- gen vertrekken, om bijl de Zuiderzeewerken aan dien arbeid te gaan. Het autoverkeer te Amsterdam. Nu Amsterdam zich in de laatste jaren meer en- meer tot een- „grootstad1" in den vollen zin des woords heeft ontwikkeld, wordt de kwestie van het autoverkeer en de daarvoor noodige garage urgenter. Telkens komen er aanvragen tot het -bouwen van een garage, en aangézi-en zich hier allerlei vragen voordoen', welke -niet zoo gemakkelijk zijn te beantwoorden, is dtezer dagen een com missie, bestaande uit drie hoofdambtenaren, naar Brussel, Parijs en Londen vertrokken, teneinde dit vraagstuk te beetudeeren. Vervroegde loting voor dienstplichtigen. Naar „De Telegraaf" verneemt, bestaan bij' het Departement van Oorlog plannten, om wijziging te -brengen in de loting voor dien dienstplicht. Men overweegt de moge lijkheid, om deze loting te centraliseeren, b.v. in- Den Haag en tegelijkertijd een paar jaar te vervroegen. Het geneeskundig onderzoek zou dan niet alle ingeschrevenen voor den dienstplicht behoeven te omvatten, zooals nu, doch slechts plaats hebben voor de dloor 'het lot aangewezen personen. Ook voor de aanstaande dienstplichtigen is het voordeel van- de vervroegde loting dui delijk. Doordat zij -enkele jaren vóór hun in lijving weten, waar zij aan toe zijn, kunnen zij alle zaken, hun studie etc. betreffende, tijdllg regelen. Het plan zal nog nader door den minister van Oorlog worden uitgewerkt. Het nieuwe systeem zal, naar ons werd medegedeeld, vereenvoudiging en bezuiniging met zich brengen. Zoolang echter de minister demissionair is, kan niet verwacht worden, dat de ge noemde plannen worden uitgevoerd. Het conflict bfj de tramwegmaatschappQ Zutphen—Emmerik. 'Zondag heeft een groot deel der staker® bij de tramwegmij. Zutphen)Emmerik van de directie een schrijven ontvangen, waarbij zjj op straffe van ontslag worden aange maand' het werk te hervatten. Eenige -in de staking vooraanstaande per sonen hebben dteze circulaire niet ontvangen, waaruit mag worden afgeleid, dat de directie hen niet meer in diienlst terugneemt. Ver wacht wordt, dat geen der stakers op dit ultimatum zal reageeren; de meesten hebben dien brief met bijgevoegd formulier in han den gesteld van de stakingsleid'ing. Van de afdeeling Zwolle der NederlandL sche Vereeniging van spoor- en tramweg personeel hebben de stakers een vrachtauto ten geschenke ontvangen. Officieren naar den belastingdienst Enkele dagen geleden is melding ge maakt van het voornemen der regeering om voor officieren tot den leeftijd van 29 jaar, na het volgen van een cursus op kosten van het departement van Oorlog, de gelegenheid te openen tot den dienst bij de administratie der directe belastin- gen, invoerrechten en aocijzen over te gaan. Naar aanleiding daarvan geeft het „Weekblad der dir. belast, invoerr. en accijnzen" een opsomming van de tegen woordige bezetting der belastinginspec ties. Voor 112 inspecties bestaat deze be zetting thans uit: 5 hoofdinspecteurs, 149 inspecteurs dir. belast, inv. en acc., 4 in specteurs dir. belast, 46 tijdelijke inspec? teurs dir. belast., 51 adj.-inspecteurs dir. belast., inv. en acc., 2 adj.- inspecteurs dir. belast., 19 tijdelijke adj.-inspecteurs dir. belast, inv. en acc., 1 tijdelijk adj.-inspeo- teur dir. belast., 4 controleurs grondbelas ting, bestemd om inspecteur te worden, 100 surnumerairs en 50 candidaat-surnu- merairs, totaal 480 personen, waarbij dan nog wellicht ambtenaren der registratie zullen komen. Waarom, vraagt het „Weekblad", is nu nog recruteering van personen buiten het corps noodig? Er lijkt een voldoende re serve, ook al zou men de 46 tijdelijke in specteurs (ook meest oud-militaiian) ge leidelijk willen ontslaan. De Hoofdredacteur van „De Tribune" geschorst (En „De Tribune" van gisteren' is een ver klaring van het partijbestuur der O. P. H. opgenomen, waarin het mededeelt, dat dit zich gedwongen heeft gezien het bestuura- lid Win-9 i-n alle functies te schorsen. Ter motiveering van dit besluit wordt o. a. verklaard), dat -WAns verantwoordelijk moet worden gesteld voor het feit, dat het ont werp vani een schrijven aan Moskou in het bezit van ,,Het Volk" is gekomen. Verder bleek, zoo wordt gezegd^ dat Wins buiten de andere leden van het partijbestuur om, zioh. herhaaldelijk tot leidende partdjge- nooten in de Internationale heeft gewend1 met allerlei achterklap uit de vergaderingen van het P/B. en met allerlei oriitiek op -maat regelen en besluiten, waarvoor hjj- ten deele zelf verantwoordelijk was, terwijl h-iji in het P. B. niet het bemerken, dat hij- op deze wij-ze bezig waa, het P. B. de vervulling van zjjn taak oumogeHjk te maken en di« betrek- Een manifest van het partij bestuur van de S.D.A.P.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5