GEMENGD NIEUWS dingen met de Internationale te bemoei lijken. Het was het P. B. onmogelijk, na het be kend worden van deze feiten, nog langer op vertrouwelijke wijze met Wins samen te werken. Bovendien achtte het P. B. zich niet gerechtigd iemand van zoo groote on verantwoordelijkheid en slordigheid) in de zoo belangrijke functie van hoofdredacteur te handhaven." Spoorwegpersoneel. Heden zal de eerste conferentie plaats vinden tussohen de diriotie der Neder- landsche Spoorwegen en den Personeel- raad. In deze conferentie zullen bespre kingen gevoerd worden over de herclas sificatie van een aantal standplaatsen en over de positieregeling van de bureaube dienden, schrijvers en bureelambtenaren. Bond van kapperspersoneel. Zondag is de fusie tusschen de Nederl. vereeniging van personeel in het kappers- bedrijf en den Nederl. Bond van barbiers- en kappersbedienden definitief tot stand gekomen. De nieuwe organisatie zal hee- ten: Nederl. Bond van kapperspersoneel. De toestand bij de Posterijen ien Telegrafie. De Minister heeft thans geantwoord op de vragen, door het Kamerlid Boon tot de regeering gericht inzake de leiding bij het bedrijf der Posterijen en Telegrafie. Het antwoord op die vragen van 18 November lag reeds gereed, zoo zegt de Minister, doch kon door de crisis niet worden verzonden. Ook thans kan de Minister daartoe niet overgaan, aangezien aan zijn evenitueelen opvolger die vrije hand moet -wordlen gelaten. Evenmin wenscht de Minister zich thans uit te laten omtrent de instelling ai' of niet eener meer- hoofdige directie doch wijst er op, dat in de rapporten Nolting en Van Royen de meerderheid der opvatting wijst op meer- hoofdige directie. Toen 1 Juni '25 ir. Da mme als directeur-generaal optrad), beteekende dat niet, dat hiermede eens vooral omtrent den bestuursvorm beslist werd'. De Minister heeft kort na zijn optreden de reorganisatie van het staatsbedrijf in groote lijnen onder zocht en kwam omtrent den vorm tot een conclusie. Hij verzocht den directeur-gene raal zijn vrij langdurig verblijf bij de inter nationale telegraafconiferentie te Parijs te willen onderbreken, teneinde ook hem daar van medeüeeling te doen en tevens uit te noodigen zijn medewerking voor den ver deren gang der voorbereiding te verleenen. Ofschoon de beslissing der regeering niet met zijn inzichten strookte, heeft de direc teur-generaal met bereidwilligheid aan een- en ander dadelijk gevolg gegeven. Hij- heeft vervolgens, in samenwerking met de heeren Duynstee en Van Royen, de bovenbedoelde nota, bijlage der memorie van antwoord', voorbereid. Hij verklaarde zich bereid om, mocht het tot een directorium komen, daar van deel uit te maken, met inachtneming van zekere distincties. De directeur-generaal acht het zijn plicht, de bestaande organisatie en de daarin thuis- behoorende verhoudingen te bestendigen niet alleen, doch ook om binnen het hem be kende geen rekenling te houden met de mo gelijkheid van daarin voorkomende veran deringen, zoolang regeeringsvoornemens tot wijziging van den bedrijfsvorm nog niet de sanctie hebben, die deze behoeven om grondi- slag van beleid te kunnen vormen.' Dien volgens wordt sedert de maand Ootober 1925 de bedrijfsleiding gevoerd1 in een vorm en op een wijze, die niet strookt met bet in zicht en dé wenschen1, die de regeering dien aangaande beeft, doch waarin zij, wegens de crisis, moest (berusten. Naarmate de crisis langer diiurde, deed zich het bezwaar meer gevoelen. Onderge- teekende zag zich herhaaldelijk verplicht, zelfstandig zijn houding te bepalen en be slissingen te nemen, zonder daaromtrent eenig advies te vragen of te volgen, ook niet van den directeur-generaal, In Januari kwam- ondergeteekende voor enkele voldongen feiten te staan, die hij maar uiterst bezwaarlijk voor zijn verantwoording kon nemen. Na rijp 'beraad besloot hij, den directeur-generaal naar buiten niettemin met zijn verantwoordelijkheid! te dekken, doch tevens in te grijpen en tijdelijk zelf de teugels volledig in handen te nemen en een regeling te treffen, waardoor hij een herhaling van dergelijke crisismoeilijkheden niet meer zou hebben te vreezen. Krachtens art. 1 van bet Koninklijk be sluit van SI December 1919, No. 78, trek bij voorts bij zijn beschikking alle -beslissingen in zake de leiding aan zich. Krachtens art. 11 van hetzelfde besluit belastte bij drie hoofdambtenaren met de voorbereiding van zijn beslissingen, onder zijn onmiddellijke -bevelen en rechtstreeksche verantwoorde lijkheid, onderscheidenlijk voor aangelegen heden voor postalen, techndschen en geldle- idjiken aard1. ODe uitoefening van de functie van dire- teur-generaal werd aldus tijdelijk gesplitst en, voor zoover het beslissingen betreft, bij den ondergeteekende gebracht, en, voor zoo ver het behandeling van loopende zaken be treft, verdeeld' over 3 hoofdambtenaren. (Het is zeer juist, dat het geenszins in de bedoeling van ondergeteekende lag, het pres tige van den directeur-generaal te schokken, doch het was evenmin zijn bedoeling, zijn eigen prestige in het gedrang te laten- ko men. Indien de directeur-generaal de ver houdingen en moeilijkheden van den be ginne af in het juiste licht had' gezien, ware de prest'ige-quaestie in het geheel niet aan de orde gekomen. Niemand' op het hoofdbu reau- wist, dat ondergeteekende den direc teur-generaal verlof hadi gegeven, vóórdat tot vorenbedoelde beschikking moest worden overgegaan. Het ligt niet aar» ondergeteekende, da-t deze aangelegenheid naar buiten -niet binnen de kleinst mogelijke grenzen- is gehouden. Een- gepaste deferentie voor de ministerieele verantwoordelijkheid en het inzicht om on vermijdelijke tijdelijke moeilijkheden met kalme wijsheid te onderscheiden en zich daaraan aan te passen, zouden de stroefheid1 van een formeel oorrecte houding volledig (hebben kunneni oorrigeeren. Het is niet juist, dat de ondergeteekende door de regeling omtrent den- dienst tijdens de afwezigheid van den heer Dam-me een directorium heeft voorbereid', zooais reeds uit de bovenstaande uiteenzetting dienaan gaande duidelijk zal zijn. Overigens acht hij het in overeenstemming met een goede constitutioneele practijk om zich, in de hui dige omstandigheden, zijn definitief stand punt omtrent den vorm der -bedrijfsleiding voor te behouden» Tenslotte deelt de Minister mede geen commissie te wenschen van onderzoek om trent personeelsverhoudlngeni bij het hoofd bestuur. Wie nu nóg niet weet wat er bij het hoofd»- bestuur is voorgevallen, die moet er dan maar naar raden! DE WATERSNOOD. Het totaal bedrag der bijl de Algem. Ver- eenii-gde Oommissie ter leniging van- rampen door watersnood in Nederland ingekomen gelden bedraagt thans, na de 37ste verant woording, 2.712.111.56. Aan het -bestuur van den Koninklijken Nati-onaten) Bondi voor Reddiingwezem en Eersite Hul-p bij- Ongelukken Het Oranje Kruis is door het Smeroefonds te Batavia een derde gift van 60.000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van de water snoodramp. Het Nederl. R.K. Huisvestingscomité deelt mee, dat de Land- on Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem te zijner beschik king heeft gesteld: 155.275 K.G. hooi, 6350 K.G. stroo, 3000 K.G. pronkboonen, 1000 K.G. aardappelen, 4500 K.G. 'bieten, 10.000 K.G. grind veevoeder en 2000 K.G. diversen. Bij dienstorder is het volgende ter kennis van het post-, telegraaf- en tele foonpersoneel gebracht 1 „Het is een aangename taak, voorloopig reeds ter kennis van de ambtenaren te brengen, dat de minister van -oorlog, tevens minister van marine a.i., zijn bij zonderen dank heeft betuigd voor de krachtige medewerking, welke van de autoriteiten der posterijen en telegrafie is ondervonden bij de maatregelen, ge troffen door de departementen van marine en van oorlog met betrekking tot het verleenen van hulp in de overstroomde gebieden. Dat Z.E. daaraan toevoegt, dat de snelle hulp, welke in vele gevallen is kunnen worden verleend, voor een goed deel te danken is geweest aan de vlotte wijze, waarop door den dienst der poste rijen en telegrafie is gewerkt, zal vol doening geven aan het geheele personeel van het Staatsbedrijf en met name aan dat, heiwelk bij de ramp meer van nabij was betrokken". TWEEDE KAMER. Bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Dinsdag 2 Maart, om één uur, zal het trekken van de afdeelingen ge schieden. De voorzitter zal voorstellen om, in afwijking van art. 15 van het re glement van orde, dadelijk na het trekken van de afdeelingen over te gaan tot de benoeming van de voorzitters en de tweede-voorzitters der afdeelingen. De onregelmatigheden bij de Nederl. Spoorwegen te Roosendaal. Het onderzoek naar de onregelmatighe den, .die zich- aan het station Roosendaal hebben voorgedaan, is thans vanwege de directie der Nedl Spoorwegen beëindigd) met een direct ontslag van 9 beambten. Na de eerste berichten in de pers over het voorgevallene, die den indruk gaven dis zou er van een dievenoamplot sprake zijn, blijkt thans, dat een en ander sterk overdreven is. 'De geheele zaak komt hierop neer, dat aangehouden werd de ongunstig -bekend staande arbeider der Nederiandsche spoor wegen A. M. M., die met den onder zijn in vloed staanden arbeider De B. verschillende ernstige diefstallen pleegde. Toen M. -een maal aangehouden was, heeft hij door ande ren te beschuldigen, getracht zichzelf schoon te wasschen of zijn schuld te verkleinen. De beschuldigingen waren echter zoo futiel, dat de kwade opzet er duimendik oplag. Toch heeft de directie er aanleiding in gevonden, nog 7 beambten te ontslaan, hoewel zij' ge deeltelijk formeel ontkenden. De totale waar de van al het gestolen© buiten wat de reeds genoemde hoofdpersonen ontvreemdden-, be draagt nog geen 10. Allerminst dus reden van een dievencomplot te spreken. Buiten M. en De B. zij-n geschorst de ar beiders W. J., J. A. en A. en W. de G. we gens door hen bekende kleine ontvreemdin gen-, voorts de arbeiders J. P. wegens het drinken aan een flesch drank uit een ter verzending aanwezigen- voorraad) en de schaalknecht A. van L. wegens het meene men van -een of -twee oesters, -waarvan v. L., die ais zeer oppassend 'beambte bekend staat, een aannemelijke verklaring -meent te kunnen geven. Tenslotte zijn ontslagen op beschuldiging van -bovengenoemden M. de onder-laddng- meesters J. S. en J. van G., de een omdat hij een aardbei uit een zending zou hebben opgegeten en de ander wegens het meene men van eenige In een loods liggende bloem bollen (2 stuks), hetwelk beiden formeel ont kennen. Hun superieuren te Roosendaal beschouw den beide beambten, waarvan de een 20 dienstjaren telt en de ander 85, als de beste, trouwste en flinkste beambten. S. vooral heeft een prachtigen staat van dienst en wist zich o. a. bij zijn dienst te Rotterdam te onderscheiden, waar hij op den 2en Pink- sternacht 1907, onder den toenmaligen chef Carea, de beruchte en voor hem zoo slecht afgeloopen kloppartij- met een zestal inbre kers meemaakte. Vooral het onmiddellijke ontslag van d'eze beide laatste beambten^ heeft onder het tal rijke personeel te Roosendaal, aisook in- de gemeente niet weinig verontwaardiging ge wekt. De organisaties van spoorwegpersoneel hebben de zaak reeds voor het scheidsge recht gebracht. Brand te Rotterdam. Maandagmorgen omstreeks 8 uur bemerk ten de beursbeambte W. van Bennekom en- dé stoker van bet beursgebouw A. van Vugt, die stonden te praten aan den ingang van de beurs aan de zijde van dien Visschersdijk te Rotterdam, dat in dien sigarenwinkel van B. Dirkhof brand' uitgebroken was. Onmid dellijk haalden zij- het in het beursgebouw aanwezige bluschmateriaal te voorschijn. Op de eerste verdieping is het magazijn, dat bij den winkel hoort, gevestigd; op- de tweede verdieping liggen de woonvertrek- kien, en op de derde verdieping zijn de slaap vertrekken-. Op het oogenblik, dat' de brand uitbrak, bevond de sigarenwinkelier zich op de tweede verdieping. Zijn vrouw en zijn beidie kinderen lagen nog 'te bed'. Zoodra de sigarenwinkelier den brand bemerkte, alar meerde hij zijn gezin. Door den dikken rook in het trappenhuis kon hij: echter niet -meer op dé dérde verdiéping komen. Aan blusschen van het vuur in den siga renwinkel viel voorloopig niiet te denken. De beursbeambte en de stoker begonnen daar om met twee stralen op de waterleiding, water te geven in het trappenhuis, in- de hoop, daardoor het gezin Dirkhof gelegen heid te geven, langs dezen weg het bran dende pand te kunnen verlaten. Dit is niet gelukt. Aangewakkerd döor den- sterken wind), greep het vuur in het droge, licht ontvlam bare materiaal, zeer snel om -zich heen. Wel dra had het zich ook aan het magazijn en aan de daarboven gelegen verdieping mee gedeeld, zoodat dé brand al zeer fel was, toen de brandweer ter plaatse verscheen. -Onmiddellijk werden alle pogingen- in het werk gesteld, de vier zich in 'het brandende huis bevindende personen uit hun hachelijke positie te redden. Langs de trappen was het niet meer mogelijk, naar boven te komen. Daarom werd' een ladder tegen bat huis op gezet aan de zijde van den Noord-Blaak. Deze ladder reikte tot het balcon van de tweede verdieping, waar zich de sigarenwin kelier bevond. Toen- deze langs den ladder naar beneden zou gaan sloegen- opeens be neden hem dé vlammen fel naar buiten uit, zoodat hem de pas afgesneden werd. Hij ging weer op het balcon terug en liep naar de zijde van den Visschersdijk, waar hij een raam openschoof. Vervolgens werd' hier een ladder tegen geplaatst. Toen hij zich onge veer halverwege bevond, sloegen opeens ook aan deze zijde de vlammen uit. Door den schrik viel de man van den ladder op straat, bij welken val hij zijn voet verstuikte. Inmiddels waren manschappen van de reddingsbrigade door het belendende per ceel naar het dak gegaan, om te trachten, langs dezen weg de vrouw en de beide kin deren te bereiken» Van het dak van bet brandende huis kwamen zij op de vliering en van daar langs een trap op het portaal van de derde verdieping. Op dit portaal von den zij de 26-jarige vrouw van den sigaren winkelier liggen. Zij bleek reeds te zijn overleden, tengevolge van verstikking door den rook. Zij was gedeeltelijk verkoold1. Het portaal, waarop het lijk van de vrouw gevonden is, wordt aan die voorzijde be grensd) dóór het slaapvertrek van het echt paar Dirkhof en aan den zijkant door het slaapkamertje van de kinderen. De kinderen sliepen in led'ikantjes, die aan weerszijden voor eert raam staan, welk venster uitziet op den Visschersdijk. De brandweer plaatste een ladder tegen dit raam, om de kinderen te redden. Toen men -in het vertrek kwam, vond' men- de beide kindéren, een drie-en- een-half-jarig jongetje en een twee-en-een- haif-jarig meisje, dood liggen, evenals de moeder gestikt door den- rook en met brand wonden bedekt De sigarenwinkel was eerst sedert enkele weken in het pand gevestigd. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het pandi is grootendeels uitgebrand1. De redding van de „AlkaTd". Een bijlzonidere correspondent van het „Hbl." te New-York heeft een onderhoud gehad met d© geredde bemanning van dé „Alkaïd1". Wij onitleeneni daaraan het vol gende: Twaalf dagen had de bemanning van het Nederiandsche schip „Alkali" midden in een woedenden orkaan- -gezeten, twaalf et malen lang had- de z e met fantastisch hooge golven haar schip gebeukt, hier de hutten ingedrukt, daar de luiken losgeslagen en stroomen water naar -binnen gespoeld!. Ein delijk had een zware golf het verniel ings- werir voltooid en er een wrak van gemaakt, dat gelukkig nog in het bezit was van een functioneerend radiotoestel' en zoodoende hulp kon inroepen. De marconist zond zijn SjOjS. de lucht In toen de laatste alles vernielende golf het lot van de „Alkaïdl" bezegeld had', maar in de paar voorgaande dagen was het onmogelijk geworden de juiste plaats te bepalen; trou wens voortdurend dreef het schip af, nadat eenige schepen in de buurt het noodsignaal hadden opgevangen. Het geluk wilde, dat de „Westphalia" van de HamburgAmerika- Hjn een „diirection finder" of radio compas rijk was, zoodat de plek waar de „Aikaïd" zich bevond, toch berekend kon worden. Anders was het sohip met zijn bemanning naar den kelder gegaan. De eerste stuurman van: de „Alkaïd" vertelde mij vandaag, dat dit een nieuwe uitvinding was, nog lang niet op alle schepen aanwezig, maar e\jn redding als deze zou er toch -zeker toe moeten bij dragen elk schip met zulk een instrument uit te rusten. Toen de „Westphalia" in de nabijheid van het zinkende schip was gekomen, (maakten de golven de tewaterlating van een reddings boot onmogelijk en ging er anderhalve dag voorbij aleer hiertoe overgegaan kon wor den» Hoewel er zeven voet water in het ruim stond', was de machinekamer diroog gebleven en kapitein Roos Met al zijn mannen daar beneden om zich aan de warmte te goed' te doen, terwijl bij alleen, ais uitkijk -boven -bleef. Door .bijzonder knap [manoeuvreeren van den Duitschen kapitein en olie-storting op dé golven door beide schepen werd een betrekkelijk kalm water tusschen de stoo- m-ers verkregen, waarin een boot te water werd- gelaten. Teekenend is het voor den geest aan boord van de „Westphalia", dat twee stewards, wier plaatsen in die boot wa ren aangewezen in tijd van nood, er ook nu op stonden om mee te gaan redden; zij gin gen dan ook mee. Er was maar één- reis noodig om alle schipbreukelingen af te halen, die alles moesten achterlaten wat ze bezaten. Alvorens zich bij zijn mannen te voegen, stak de kapitein het bout in brand, opdat het brandende wrak een waarschuwing zou zijn voor passeerend© schepen, wanneer dé nacht zou invallen» Door een misrekening ge raakte hij nog te water, maar hij werd' ge lukkig direct in de sloep getrokken» Over de ontvangst en de behandeling aan boord van de „Westphalia-" waren allen vol lof, zoodat z;j het Mefst met hetzelfde schip naar huis zouden zijn gegaan» Het schijnt echter, dat zij verdeeld over twee vracht schepen- van de HoUandlAmerika-lijn de reis zullen maken» Aanranding. De 15-jarige M. L uit de Alcorstraat is Zondagavond op het Alcorplein te Rotter dam vastgegrepen door een haar onbe kenden man, die een stuk van haar haar vlecht afsneed, waarna hij vluchtte en wist te ontkomen. Later is de haarvlecht op het Alcorplein teruggevonden. BrandL Zondagavond Is brand uitgebroken op de eerste verdieping van pand 21 aan de Breedestraat te Rotterdam, bewoond door den kastelein J. G. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat vonken uit een ka chel op den houten vloer gevallen zijn. Deze vloer en de houten zoldering zijn doorgebrand. Eenige meubelen en wat huisraad ging verloren. De twee kinderen 8 en 7 jaar oud uit het gezin G. zijn door zekeren A. v. d. Velde uit de Chrispijn- laan, met veel moeite gered. Op een trein geschoten. Nabij Schiedam is Zondag op een trein geschoten, waarbij de 20-jarige Ottevan- ger, van Hoek van Holland, in een oog werd getroffen. Hij zal dat oog moeten missen. Het'schot is gelost uit een windbuks, door den 16-jarigen N. H., tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. De trein stond stil aan het station te Schiedam. Vroege lente? Elk voorjaar vermelden de bladen de teekenen, die de lente aankondigen, meestal met de bijvoeging, dat het een bijzonder vroege lente zal zijn. Deze na- winter maakt op dit gebruik geen uitzon dering. Volgens de Petit Parisien zijn thans reeds de ooievaars in den Elzas teruggekeerd, nadat ze reeds eenige we ken zich in het Zuiden van Frankrijk hadden opgehouden. Conclusie van het blad: het zal dit jaar een vroege lente zijn! De belladonnavergiftiging. Voor de rechtbank t© Amsterdam is Za terdag voortgezet de behandeling van de zaak -tegen- P. B., die 12 Februari j.1. terecht heeft gestaan, beschuldigd tot driemaal toe dief stal te hebben gepleegd, voorafgegaan door geweldpleging, met het opzet dien diefstal gemakkelijk te maken, tezamen en in ver eeniging, en betzelfde misdrijf eenmaal te hebben gepleegd niet in vereeniging. De president stelde beklaagde enkele vra gen), vroeg hem of zijn herinneringsvermo gen thans beter -is. Beklaagde antwoordde hierop ternauwernood. Het O. M. meende, dat het wettig en overtuigend bewijs is geleverd. Beklaagde heeft indertijd volledig bekend -bij den rech- ter-oommissaris, dait hij1 de afspraak had ge maakt om zekere personen te berooven, na vooraf een bedwelmend' vergif te hebben gereed' gemaakt» Aan deze.zaak zou niet de minste moeilijkheid verbonden zij-n, ware het niet, dat beklaagde -in het laatst van het jaar 1922 verschijnselen vertoond heeft die van ontoerekenbaarheid getuigen. Het gaat er eigenlijk om of beklaagde thans toereken baar is. Het O. M. meende te moeten meegaan met de verklaring van de doktoren, dat be klaagde de voornaamste dader is. Als we echter dé feiten onder de oogen zien, geven die feiten het beeld van iemand met een- zeer verdorven psyche. In zijn huwelijk werkt hij zelf niet, laat zijn vrouw op weinig eer bare wijze het geld verdienen. -Zelfs als men rekening houdt met het feit, dat de tijd veel doet verbleeken en met alles wat beklaagde reeds heeft meegemaakt, moet er, meent het O. M., -toch een zware straf worden opgelegd. Hij eisebt derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaar. Een internationaal oplichter aangehouden. De politie te Fiume 'hoeft aldaar den internationalen op-lichter Schwob aange houden, di© zich in de Ver. Staten, Frank rijk en -Duitschland1 aan tal van oplichte rijen' door imidüei van valsehe cheques heeft schuldig -gemaakt. Te New-York Is (hij: vroeger al eens gearresteerd, doch uit de gevangenis ontvlucht. In Frankrijk zou hij tenminste 6 millioen franc aan oplich terijen verdiend hebben, te Berlijn alleen al 800,000 mark. Schwob zal -aan d© -Duit- sche justlti© worden uitgeleverd. Een veelzijdig misdadiger. Do Parijsche politie heeft dezer dagen, wegens diefstal van 20.000 francs, een hulsknecht aangehouden, van wien reeds gebleken is, dat uien hiér met een aller gevaarlijkst individu te doen heeft, di© enkele moorden op zijn geweten heeft Hij' trad1 niet alleen onder allerlei naanen op, maar gaf zich ook telkens een ander uiterlijk, door zich op verschillend© wty zen te grimeeren. Nu eens deed 'hij zich voor als oud-strijder, dan weer als huis knecht slotenmaker, teekenaar, electri- cien en' violist (zoo nu en dan trad hij in restaurants op). Ook imoet hij letterkundi gen arbeid' verricht hebben en liederen hebben gecomponeerd, terwijl Ihij voorts vier talen sprak. Ook was hij volleerd' in het maken van valsehe officieel© stukken: voor ieder zijner namen had hij keurig nagemaakte bewijsstukken, o.a. geboorte akten, vervaardigd. Alsof dit nog niet -genoeg ware, moet hij zich op den vrou wenhandel hebben toegelegd. (BdJ een huiszoeking vond men een ge heimzinnig opschrijfboekje, op de manier van dat van Landru Ingericht He ibevatte geheimzinnige aanwijzingen omtrent een aantal mannen en vrouwen. Voorts kwa men- in dit iboekje zijn portretten in ver schillende vermommingen voor, imet de bjjibehoorertde door hem aangenomen namen, Bevaarbaarmaking van den Kongo. -Naar de correspondent van de N. R. Ct te Brussel meldt, heeft kolonel Van Deu ren aan Oarton, den minister van kolo niën, een plan tot bevaarbaanmaking van den Kongo tusschen- Matadl en Kinsrjasa voor zeeschepen van 10,000 ton, aange boden. Kinsjasa ligt op circa 600 K.M. in het (binnenland. Er -zouden- verscheidene schutsluizen moeten worden gebouwd wat natuurlijk niet zonder -groote kosten zou kunnen -gebeuren. Naast de sluizen zouden er echter ook stuwdammen ko men, welke het mogelijk zouden maken, in totaal, ruim 80 ntillloen paardekracht te ontwikkelen, wat van -groot belang wordt geacht door den ontwerper, voor de ©economische, Industrieele en ocxmmer- cleele ontwikkeling van de kolonie. Auto-ongeluk. Twee personen omgekomen. Vrijdagnacht 2 uur Is een auto, be stuurd door den brandstoffenhandelaar Kuipers, uit Emmeroompascuum, bij de -sluis te Nieuwe-Pekela te water geraakt Van de vier Inzittenden! zijn de heer Kui pers en de echtgenoote van den caféhouder A. Drenth, uit Stadskanaal, verdronken. De 'beide anderen, de heeren A. Drenth en K. Attem, wisten zich te redden. INGEZONDEN. Separatisme. Mag ik een plaatsje voor het volgende? In uw blad van Zaterdag 20 dezer staat dat liet R. K. Kerkbestuur enz. alhier op 1 Maart 1926 eenige 'bouwwerken zal aan besteden onder R. K. georganiseerde aan nemers. Niet R.K. aannemers zijn daar van dus uitgesloten. Reeds meerdere malen hoorden wij dat er in R. K. kringen naar seperatisme wordt gestreefd, door o.a. in de kerk den bezoekers aan te -bevelen uitsluitend bij R. K. handelaars te koopen. Hoewel dit drijven niet genoeg is te veroordeelen, zouden- wij in dit verband, wel eens willen weten wat R. K. hande laars. aannemers e.a ervan zouden zeg gen als het niet R. K. deel der gemeente Helder eens -besloot niet meer bij hen te koopen of hen- arbeid te -laten leveren, m.aw. hen uit te sluiten van handel en arbeid. En dit zou toch gewoon leer oan leer zijn. Dankend, J. H. DE N1J8. Geachte Redactie. Mag ik nog een kleine plaatsruimte van u? Met dan k voor de opname. (Het (begint hier ter plaatse iets beter te worden voor de gepensionneerde wedu wen (bij de wet van 1909). -Op Oudejaars avond bracht die penningmeester O. B. mij 14,20 van onderoffcieren, korpo raals, wachtgelders en gepensionn eerden, die (begrepen hebben, hoe de vrouwen van oudKxdlegas ten achter zijn gesteld. Van den vorigen penningmeester had ik ook nog een bedrag van 4 ontvangen, dus tezamen 18.20. De vorige week ontving ik van den Bond van Marine Onderofficieren 16.25 Hartelijk dank namens bestuur ©n -wedu wen, in d© hoop dat velen het voorbeeld mogen- volgen, door een- gift in eens of eten donatie per jaar. De uitkeering moet niet meer verlaagd worden. De weduwen, die er van trekken, dienen ook mede te werken, door donatrice's aan te werven. 1 gulden per jaar kan geen bezwaar zijn! U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de opnam©. Hoogachtend, M. v. VLIET—-WICKEL. Donatrioe van Weduwen- zorg, Hoogstraat 121. Helder, 22 Febr. 1926. Nieuwe Uitgave. Inayat Kha-n, De Ziel, vanwaar zij komt en waarheen zij gaat. Opgeteekende voordrachten 'der zomerbijeenkomst van de school te Suresnes in 1923, uit het En- gelsch vertaald door Mei Tonv de Ridder. - Soefiserie No 4 (Uitgave Soefi-beweging» j p Ooenstraat, 45, Den Haas) -1 Prijs 1.90. Soefisme brengt eenheid van de gods diensten. In beide beteekeniissen, fn dén in ne-riijken zin, die de geestelijke invloed: van alle Boodschappers of Heilanden der wereld ziel als de levenwekkende stroom, ontsprinr gende uit dezelfde één© bron der goddel-iike liefde, en In den uiterlijken -zin-, die het door hen gesproken woord ziet als de verschdb lende verschijningsvormen van die ééne wijsheid der goddelijke kennis. Dat alle godsdiensten, hoe groot hun uiterlijke ver- Hulpverleening. Een derde gift van het Smeroefonds. Een vrouw en twee kinderen gestikt; twee gewonden. I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6