v WIERINGEN. J.1. Donderdagavond, hield Ds. de Lange van Krommenie, een voordrachtavond in de Doopsgezinde Kerk, alhier. Tot onder werp voor dezen avond had spreker ge kozen het zoo mooie boek „De keizer van Portugal", door Salma Lagerhof. De aanwezigen, ongeveer een 70, hebben allen een genotvollen avond gehad, waartoe de keurige wijze waarop Ds. de Lange het voordroeg, wel niet het minst bijdroeg. Wij zien Ds. de Lange dan ook gaarne weer eens hier. Bloeddorstige honden hebben te Wes- terland onder de schapen van verschil lende boeren wederom danig bezig ge weest. Schapen van den lieer N. R., vond men te Wosterklief, schapen van dèn heer Jb. D., welke in de Hollebolgweid liepen, waren te Westerland terecht ge komen. De post-autorijder, de heer Jb. Bruul, welke aan de Hollebolg de strijd tusschen de schapen van den heer D. met 2 honden zag, stopte, en wist deze met veel inspanning, want de honden stonden ook tegen de heer Bruul op, te ontzetten.-Eerst reed de heer B. op de honden toe, doch deze weken niet uit, en geraakte de auto in een vrij diépe sjaan (greppel), en zat er vast in. De heer Bruul was alleen niet bij machte zijn voertuig er uit te krijgen en wachtte, 't was vroeg in den morgen, tot er hulp kwam opdagen welke hem hielp en kon toen weer zijn terugreis aanvaarden. Hoe lang zal deze verschrikkelijke honden plaag /iog duren Door de duisternis kon de heer Bruul de eigenaars der honden niet. Aangiftevan 't voorge vallene is bij'den burgemeester gedaan en wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Dat hier voor 't a.s. muziekconcours veel belangstelling is blijkt -uit de vol gende schenkingen welke „Harmonie" alsnog zijn gedaan. Bloemenvereeniging Flora, een zilveren lauwerkrans; IJsclub Voorwaarts, idem; M. Jb. Mostert, idemD. D. Lont, een zilveren lauwertakM. de- Haan, idem S. A. Veerdig, idemO. Scheltus, idem Nut Oost Wieringen, een zilveren kruis; R. Post, idemAlb. Lont, een verguld zilveren medailleJ. O. de Haan, idem M.M.Tijsen, idem; A. Peereboom, burgem. van Ilpendam, idem; His Wilms, namens de Erven Wed. J. vap Nelle te Rotter dam, 1 groote zilveren lauwertak; Gebr. Kos te Anna Paulowna, een zilveren lauwerkrans. SCHAGEN. Wij naderen zoo petjes aan den tijd, dat de weider weer vee om te weiden begint te koopen. Dat vee draagt in verschillende dee- len van ons land verschillende namen. Hier worden ze „geldekoeien" genoemd; Maar hoe de naam ook moge zijn, het doel errnje blijft hetzelfde. Ze worden in de weide vetge maakt voor de slacht. Op de groote voor- jaars weekmarkten maken' deze koeien) een groot deel van den aanvoer uit en de groote markten zijn voornamelijk voor den afzet en den aankoop van deze runderen bestemd. Het zijn voornamelijk de koeien, die in den voorafgaanden herfst gedurende den winter om de melk zijn gegeven. Verder de koeien, die bij de bedrijfsboeren geld1 gebleven zijn, ook; de melkkoeien, die voor het bedrijf niet voordeelig genoeg bleken te zijn, worden in deze afdeeling ondergebracht. Ze komen in twee soorten op de markt voor: geheel droog of nog eenigszins melkgevend. Deze laatste zijn het meest gewild, vooral als ze niet te oud zjjn en daarbij- wat vleesch hebben. Met walt vleesch zijn zij in een goede wei in den loop van de maand Juni veelal marktklaar. Dat is dan in een tijd, dat er nog behoefte aan goed' vleesch is. Wij meenen met het oog óp den toestand te kunnen voorspellen, dat de prijs voor weidevee, bestemd voor de vetkuur, lager zal zijn dan verleden jaar en vorige jaren. De dalende prijzen, die Donderdag op de Schager markt werden) voortgezet, wijzen ook In die richting. 'De v tte koeien waren te Behagen: le kwaliteit f 1.06 a 1.10, 2e kw. 0.90 en 1.3e kw. f 0.70 a 0.80. Een zeer hekend koopman verklaarde ons: „wie meer noteert, geeft de ware markt niet terug". Melk- en kalfkoeien werden mede verkocht tot lager prijs. Daarbij was de han del stug. Nuchtere kalveren met toenemen- den aanvoer liepen van 9 tot 25. De beste en duurste kalveren waren voor het 1 bedrijf. Wij zagen een kalf van bekende af komst verkoopen voor 86. Maar één prijs zet geen markt. De wolveemarkt had tame- lijken afzet. Van prijsverhooging was even wel geen sprake. Benige vette, oude en zware schapen werden stuksgewijze voor binnenlandsche consumptie voor 50 a 65 gekocht. Overhouders, lammeren 1925 voor de slacht 36 a 37, werden gekocht voor België, voor het bedrijf 30 a 37. Vette varkens met vrij1 goeden handel liepen tot 87 cent, zouters idem Londensche biggen 86 en 87 cent, alles per Kilo. 'Benige raadsleden hebben B. en W. om eene vergadering verzocht, waarin het trak tement .van den te benoemen conciërge aan de Openbare en U.L.O.-school nader zal worden vastgesteld'. Zij- meenen, dat een traktement van 1500, 1100 en f 400 te hoog is. Ze zouden' een traktement wen- schen van 1300, 900 en 400. Toen voor eenige maanden van B. en W. een voorstel inkwam om het traktement van de toenmalige wethouders van 400 op 250 te brengen, werd dit verworpen onder het motief „dat aan de traktementen niet geknabbeld mocht worden". BJj den étalagewedstrijd van slagerijen' in Amsterdam verkreeg de heer P. Grin, ge boren te Sint Maarten, den eersten en eere- prijs. Ben vakblad noemt de uitstalling „eene schitterende étalage". (Met ingang van Zondagmorgen wordt de melkprijs te Schagen op 16 cent gebracht. Tot voorzitter van den Oosterpolder, in de plaats van wijlen den heer J. Koomen, is met veel wrjjiving en strijd' gekozen de heer P. Strijker te Winkel. Bij de verkiezing werden meer dan 100 stemmen uitgebracht. IDe NederL Bond! van Paardenslagers heeft vóór de Tentoonstelling te Schagen- in de afdeeling slachtpaard'en 3 prijzen beschik baar gesteld, evenwel onder voorwaarde, dat de prijzen alleen uitgekeerd' zullen worden aan inzenders, leden van den Bond. Eerste prijs een groote zilveren medaille met een fraai diploma, 2e prijs een kleine zilveren medaille met gelijk dtiploma als bij 1, 3e prijs een bronzen medaille met diploma als voren. De verstelcursus aan de Landbouwhuis- houdschool alhier is thans officieel gesloten. De volgende leerlingen volgden den cursus niet alleen met groote belangstelling, maar ook met goed succes: - M. Schoorl,A. Bergmans, E. Bergmans, R. Hofland, M. Krap, H. Hollenberg, C. A. Scheltus, M. Glim, D. Snijders, O. Bakker, allen te Schagen, en.J. Meijer, Schagerbrug. Ten bewijze, dat het onderwijs door de leerlingen gewaardeerd wordt, en dat het belang ervan door de meisjes begrepen wordt, diene, dat zij het verzoek tot het be stuur hebben gericht, den cursus nog met 6 lessen te verlengen. Het bestuur heeft dit toegestaan. INGEZONDEN. 4 Het Witte Kruis en Hulsverzorging. Onze plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" is bij de meeste ingezetenen van Helder om haar nuttige werkzaam heid gunstig bekend. Zij heeft ook steeds gewerkt om haar doelhet verleenen van hulp in ziektegevallen en het helpen bevorderen van gezondheidsbelangen te bereiken. Zij heeft in dit opzicht veel gedaan. Toen, nu 28 jaar geleden, de afdeeling werd opgericht, was haar eerste streven het aanschaffen, bijeenbrengen en beschikbaar stellen van materiaal voor ziekenverpleging. In den beginne was, zooals begrijpelijk is, de voorraad zeèr gering, maar thans bezit de afdeeling een goed uitgerust magazijn. Deze ver- plegingsartikelen worden geborgen in een behoorlijk ingericht gebouw, waar zelfs operatieve hulp kan verleend wor den. Bovendien zorgt de afdeeling, dat aan zieken, die zulks noodig hebben, goed, zuiver zoetwaterijs verstrekt wordt. Maar ook in andere opzichten werkte zij mede, om de gezondheidsbelangen te bevorderen. Zoo richtte zij een woningontsmettings- dienst in, waar vroeger veel gebruik van gemaakt werd, maar welk gebruik later tengevolge van gewijzigde medische op vatting, belangrijk is afgenomen. Verder heeft zij in den loop der jaren zeer veel herstellende zieken naar herstellingsoor den gezonden, om de verloren levens krachten terug te krijgen. Nog heeft zij meermalen cursussen gegeven voor eerste hulp by ongelukken; moedercursussen gehouden, waar tevens raadgevingen voor zuigelingenbescherming gegeven werden en thans is zij siflds een tweetal jaren, in vereeniging met „Het Roode Kruis ijverig werkzaam ter bestrijding der malaria. Maar bovenal moeten wij noemen de wijkverpleging. Ook deze behoort tot de taak van „Het Witte Kruis". De nood zakelijkheid daarvan behoeft niet nader aangeduid te worden; ieder heeft den nuttigen arbeid van de beide wijkver pleegsters wel kunnen nagaan. Uit al het genoemde blijkt dat „Het Witte Kruis" veel in het belang der bevolking heeft gedaan en nog doet. En toch is men nog niet aan het einde; wanneer zich nieuwe perspectieven openen, worden steeds nieuwe wegen ingeslagen. Zoo komen wij tegenwoordig uwe belangstelling voor het instituut Huisverzorging vra gen. Wat hiermede bedoeld wordt, zullen wij trachten in het nu volgende duidelijk te maken. Wie veel met zieken in aanraking komt en in 't bijzonder met zieken in min- en onvermogende gezinnen, wie aan schouwd heeft het leed, dat daar geleden wordt, indien moeder de vrouw aan het ziekbed is gekluisterd, of indien zij, of schoon wel op de been zijnde, te zwak is haar huishouding waat te nemen en voor man en kinderen te zorgen, die ge voelt, dat er voor die groep van zieken en zwakken nog wat ontbreekt en die beseft, dat geneeskundige behandeling en wijkverpleging alleen niet voldoende zijn en dat er groote behoefte bestaat aan huisverzorging, aan hulp in de huishouding. Nu wil het Bestuur der afd. Helder van „Het Witte Kruis" die onontbeerlijke hulp verleenen door aanstelling van huis verzorgsters. Het werk dier verzorgsters, die tijdelijk de huisvrouw vervangen, be staat uit alles wat in de huishouding ver langd wordt; zij moeten de vwoning knap houden, wasschen, de kleeren en het huis- houdgoed zoo noodig verstellen, toezicht houden op de kinderen enz. Haar werk wordt door dames-bestuurs leden gecontroleerd. Die verzorgsters, dat nette, werkzame, gevoelvolle vrouwen moeten zijn, ontvangen voor hun moeielijk werk een behoorlijk loon. Te Alkmaar, Hilversum, Heemstede, Krommenie en enkele andere plaatsen bestaat reeds huis verzorging. Deze nieuwe tak van dienst voorziet in genoemde plaatsen in een groote behoefte, verricht daar nuttig werk en oogstte van de geholpen gezinnen veel dankbaarheid in. Zoodanige instelilng moet noodzakelijk ook te Helder komen, Daarom brengt het Bestuur van de plaatse lijke afd. van „Het Witte Kruis" op de eerstvolgende Algemeene Ledenvergade ring een voorstel ter tafel tot invoering van Huisverzorging. Wenschelijk is het, dat vele leden (meer dan gewoonlijk) ter vergadering komen ofti hun oordeel uit te spreken en hun stem uit te brengen over de aanneming van genoemd voorstel. Mocht het worden aangenomen, dan wordt het arbeidsveld der afdeeling weder grooter, doch het Bestuur ziet daar niet tegen op, omdat zulks in 't belang is van de lijdende menschheid. Alleen moeten wij nog opmerken, dat door die uitbreiding geld, veel geld noodig is. Daarom doet het Bestuur een beroep op alle leden, die sympathie hebben voor het werk van „Het Witte Kruis", zich een kleine contributie- verhooging te laten welgevallen, terwijl tevens' getracht zal worden op andere wijze eenige gelden voor dit doel bijeen te krijgen. Het Bestuur der afd. Helder van de N.-Holl. Vereen. „Het Witte Kruis", J. KAMMAN, Voorzitter. H. ROUKENS, Secretaris. Helder, 26 Februari 1926. A. G. O. Karakorum-voordracht Ph. O. Visser. Waar momenteel de heer Visser heel Nederland doorreist om lezingen te hou den over z'n karakorum-expeditie en hier in Helder zich reeds verschillende perso nen verwonderd toonen, dat een vereeni ging als A. G. O. niet getracht heeft ge noemden heer hier te krijgen, deelt het A. G. O.-bestuur aan belangstellenden mede, dat het reeds in begin Dec. j.1. pogingen daartoe aanwendde, doch we gens de groote onkosten aan de^e lezing verbonden (een deel .van de opbrengst der lezingen moet dienen om de kosten der expeditie te dekken) en de toentertijd nog betrekkelijk weinige bekendheid van den heer Visser hier ter stede, de finan- tieele verantwoordelijkheid met het oog op den stand der kas, niet op zich durfde nemen. Nu er echter algemeene belang stelling voor deze lezing blijkt te bestaan, verzoekt het A. G. O.-bestuur belangstel lenden voor deze lezing hun kaartje, met opgave van het aantal verlangde plaat sen, te willen doen toekomen bij aan de Seoretaresse, mevr. G. H. Teune—van der Vijgh, Spoorgracht 10, terwijl ook de an dere ondergeteekenden genegen zijn deze adhaesiebetuigingen in ontvangst te ne men. De prijzen der plaatsen worden op hoogstens 1.geschat, daar wij, om de kosten te kunnen dekken, over een mini mum garantiefonds van 875.moeten kunnen beschikken. De lezing zal dan plaats hebben in de 2e helft van Maart of n a de Paaschvacantie. Mooht het aan tal liefhebbers voor deze lezing echter zeer groot zijn, dan zal daardoor vanzelf de entrée-prijs dalen. Dr. O.' H. Ketner, Voorzitter. Dilkstraat 40 a. G. H. Teune—v. d. Vijgh, Secretaresse, Spoorgr, 10. P. H. L. Maas, Penningmeester, Kerkgraoht 56. Mijnheer de Redacteur. In Üw blad van Dinsdag j.1. komt de heer J. H. de Nijs op tegen het aanbe- steden door het Kerkbestuur van het ver bouwen der R.-K. Kerk, onder R.-K. geor ganiseerde aannemers. De heer De Nijs moest echter beden ken, dat dit werk betaald wordt met geld, dat alleen door Roomschen is bijeenge bracht en waartoe andersgezinfien geen halve cent hebben bijgedragen. Het ligt dus voor de hand, dat de Katholieken dit specifiek Roomsch werk, het verbou wen van hun Kerk, ook het liefst door een Katholiek aannemer zien uitgevoerd. Temeer ook, dhar de Jtoomsche midden stand het leeuwendeel er aan betalen moet. Het is te beschouwen als een zuiver particulier werk, hetwelk door geen enkele cent uit eeu of andere openbare kas ge steund wordt. En elk particulier is toch vrij in de keuze, wien hij den bouw van zijn huis zal gunnen? Bovendien is de aannemer absoluut vrij andersgezind per soneel te werk-te stellen, alsook geheel vrij in de keuze van zijn leveranciers. En, wanneer het werk afgeleverd is en de heer De Nijs geeft zich de moeite eens te onderzoeken, dan zal hij vreemd op kijken, dat er.nog zooveel niet-Room- schen aan verdiend hebben. Verder heeft de heer De Nijs meer malen gehoord, dat in de R.-K. Kerk den bezoekers aanbevolen wordt uitslui tend bij R.K. handelaren te koopen. Hiermede heeft de heer De Nijs zich een leugen op den mouw laten spelden. Mogelijk heeft de heer De Nijs zijn licht wel eens opgestoken bij een z.g. „Room- sche op wieletjes" of „één, die er niets meer aan doet," maar hij dient dan te bedenken, dat iedere deserteur zijn leger afkamt, De waarheid is, dat (ik ineen 2 jaar geleden) den Katholieken er op gewezen is geen lid te worden van of hun inkoopen te doen bij coöperaties, die een bepaald procent van hun kassaldo, van hun zuivere winst storten in de partijkas eenersooia- listische, communistisohe of anarchis tische partij, waardoor zij daadwerkelijk den strijd tegen hun eigen Kerk met hun geld steunen. Nu zal toch ieder mensch, met een wei nig begrip van logica, de kerkelijke over heden enorme sukkels en goedzakken vinden, wanneer zij maar stilzwijgend door de leden der kerk organisaties zagen steunen, welker doel en theorieën lijn recht tegen haar geloofs- en zedeleer gericht zijn. Maar uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat ieder vrij is in de keuze van zijn leveranciers, ongeacht welke gezindte of politieke partij dezen zouden aanhangen. En iedereen, die niet bevooroordeeld is, kan opmerken hoe de Katholieken zich daarnaar gedragen. In katholieke handelskringen zal men den heer De Nijs kunnen vertellen, hoe bitter weinig katholieken bij hen hun inkoopen doen. Hoe er door de katholie ken alleen op gelet wordt, waar zij het best en goedkoopst terecht kunnen, on geacht of het Israëliet, Protestant, of een ongeloovige leverancier is. Iedere lezer zal wel sterk in twijfel trekken, of rnenschen van de mentaliteit des lieeren de Nijs zoo onpartijdig zijn. De heer de Nijs schrijft van separatisme, maar dan kan hij zijn pen beter keeren tegen de coöperatieve verbruikersvereenigingen, want dat zijn je ware separatistische onder-onsjes, waardoor andersdenkende neringdoenden worden benadeeld en zij, die van een andere partij zijn, van ver diensten worden uitgesloten. Het is én blijft een ongelukkig ver schijnsel, dat men overal personen vindt, die er altijd zoo happig bij zijn, als het er om gaat, het een of ander verkeerd voor te stellen of te bekladden, dat met den naam Roomsch of Katholiek in ver band staat. De heer De Nijs 1b echter de eerste niet en zal ook de laatste niet zijn, die zich vleit met de hoop een hetze tegen de katholieken op touw te kunnen zetten. Zulk geschrijf over valsche ge ruchten, die hij gehoord heeft, en waardoor roekeloos en onverantwoorde lijk onrust en wantrouwen onder inwo ners eener zelfde plaats gezaaid wordt, moest hij als verstandig man achterwege laten. Met dank, geachte Redactie, Jan Zijp. Separatisme. De heer Bosch tracht mij in het vorig nummer een antwoord te geven, maar elk lezer zal hebben kunnen oonstateeren dat het stukje van voornoemden heer Bosch geen antwoord is. Instede daarvan begraaft hij de zaak onder de volgende handigheidjes: le. de R.K. doen nu precies eender als wat de protestanten destijds hebben ge daan; 2e. stelt hij mij de vraag waarom ik destijds daartegen ook niet ageerde; 8e. mijn opmerking is blijkbaar eene verdachtmaking tegen de Katho lieken 4e. constateert h]j dat ik weer abuis ben, mijn zegsman blijkbaar in de war en alles geheel onwaar is van wat ik mededeelde gehoord te hebben omtrent het aan R.K. in de kerk aan bevelen uitsluitend te koopen bij R.K. handelaren 5e. moet ik mijn licht maar eens gaan opsteken bij den R.K. Middenstandsbond. We signaleeren bovenstaande handig heidjes even, omdat ze ten eerste de feiten waarom het draait niet w e g- redeneeren en tweedens een geest van verdaohtmaking «ademen tegen mij, die als persoon tooh los staat var. die feiten. Wat ter wereld doet het er toe, dat protestanten het ook deden en zulks door mij niet is gesignaleerd? Moet ik dat signaleeren ook als ik niet weet dat het feit is gebeurd Mijn oordeel ten opzichte van de hande lingen ten deze door de protestanten is vanzelf niet anders dan het is ten opzichte van die der katholieken. Tusschen haak jes: mij werd medegedeeld, dat de pro testanten ten slotte ook het separatisme zijn gaan toepassen nad^t de R.K. de practijk van uitsluiting reeds jaren lang toepasten. Een logisch gevolg trouwens van hetgeen ik in dit kweeken van haat tusschen menschen onderling juist zie en er daarom de vinger op leg. Waarom is mijn zegsman in de war en waarom is hetgeen ik heb gehoord onwaar? Zjjn de mensohen door wie ik weet dat in de R.K. kerk meermalen wordt aanbevolen uitsluitend bij R.K. te koopen, onbetrouwbaar, dan moet ik daartegen sterk opkomen. Ik ken deze menschen juist als hoogst achtens waardig en in dit opzicht doen ze heelemaal niet voor den heer Bosch onder, die hen beschuldigt van in de w a r te zijn, als gevolg waarvan ik weer abuis ben en een en ander onwaar is. Wat' „De Hanze" daarmede te maken heeft, is me zoo duidelijk als koffiedik. Kan de vereeniging „De Hanze" mede- deelen wat er in de kerk gezegd wordt 't Is frappant. Er blijkt echter uit 'sheeren Bosch' mededeeling, dat het kwaad zich al verder heeft uitgestrekt dan ik dacht en dat zulks nu juist moet plaats vinden onder „eigenaren van Godshuizen", is nog meer frappant. Dankend, J. H. DE NIJS. Geachte Redactie. In uw blad van Donderdag 25 Februari komt onder het hoofd': „Gemeenteraad" een advies voor over een door ondergeteekemde aan dien Raad gericht adres, nopens de uit gifte van grond! in erfpacht. Beleefd verzoek ik U, om het afwijzende advies van B. en W. met een enikei woord In uw blad te mo gen bespreken, daar het niet louter geldt mijn persoonlijk belang, maar het tevens is van algemeen 'belang, hetgeen U moge blij ken; uit het hierbij gaande afschrift van het verzoekschrift, door mij aan den Raad ge richt Wellicht kan U plaats verleenen aan dit verzoekschrift waardoor de lezing van mijn bemerkingen op het advies van B. en W. wordt vereenvoudigd. Want wat is het geval? In de eerste plaats doen B. en W. het voorkomen, alsof ik mij thans beklaag bij dit College over het terugnemen van hun voorstel, tot uitgifte-van grond in erf pacht. Dit is niet juist. Ik heb mij thans met een op zegel gesteld verzoekschrift tot den Raad gewend, nadat ik tevergeefs getracht had, na het bekend worden van het intrekken van de voordracht, bij B. en W. en in het bijzon der bij den Wethouder van het Grond bedrijf, dat mij recht gedaan zou worden. Trouwens kunnen alle leden van den Raad dit onmiddellijk oontroleeren, daar ik hen een afschrift van mijn verzoekschrift heb toegezonden en bij de stukken het origi neel zich moet bevinden. Doch dat is het ergste niet. Erger is, dat in dit afwijzend advies aan den Raad door B. en W. van den gang van zaken een zoodanige voorstel ling wordt gegeven, alsof ik den Wet houder van het Grondbedrijf èn de be trokken hoofdambtenaren heb misleid. Dit nu is in flagranten strijd met de feiten. Ik heb wel eerst op ongezegeld papier een aanvraag ingediend om op het be wuste stuk grond 8 woningen te bouwen en later bij gezegeld adres een aanvrage om voorloopig een stuk te mogen ontvangen, voor 2 woningen. Daarover zijn toen inderdaad door den Wethouder van het Grondbedrijf en mij besprekingen gevoerd, die echter niet in de richting zijn afgewikkeld, als in het advies aan de leden van den Raad wordt medegedeeld. Die genoemde besprokingen hebben er n.1. toe geleid, dat de Wethou der mij verwees naar den Directeur van het Grondbedrijf, onder mededeeling, dat, als deze hoofdambtenaar tegen de door mij ingediende plannen geen bezwaar had, de Wethouder zich er mede zou veree nigen. Na bespreking met den heer Dokter, ging deze met de aanvrage accoord. Op mijn vraag, of Ik dat dan op 't Raadhuis zou medeaeelen, heeft echter de heerD. gezegd, dat ter voorkoming van spraakverwarring, hij het niet gewensoht achtte datik dit zou doen, maar hij zelf zich daar mede zou belasten. Dit is inderdaad zoo geschied. Als dus B. en W. in het advies zeggen „Zooals uit het voorgaande blijkt, is een „en ander het gevolg van eene verkeerde „voorstelling van zaken door den heer „Van der Veen aan de afdeeling Finan ciën en aan den Directeur van Gemeente- „werken gegeven", dan blijkt uit het hier voorafgaande, dat deze conclusie niet juist is, want i k heb mij niet op de afdeeling Financiën ver voegd, (dat is de secretaris van het Grond bedrijf) maar de heer Dokter. Hoe nu ook nog bovendien het College kan zeggen, dat zij tégen den bouw van twee en vóór den bouw van 8 woningen zijn, is mij een raadsel. Immers word ik door B. en W. uitge- noodigd, om een waarborgsom van f 40. te storten voor den grond van 2 woningen. De Oommissie van Bijstand adviseert goedkeurend (zie bijlage) over mijn aan vrage voor 2 woningen. B. en W. stellen aan den Raad in het bewuste voorstel voor, mij den grond in erfpacht te geven voor 2 woningen. Als ik inderdaad het College van B. en W. met mijn aanvrage zou hebben ftetraoht te misleiden, dan zóu dit tooh n die verschillende instanties beslist zijn gebleken en niet eerst, nadat de geheele voordracht bij den Raad zou zijn ingediend. Dooh deze mededeeling van B. en W, komt in een eigenaardig licht te staan, als men weet, wat daarna is geschied. Vóór dat ik mij tot den Raad met het verzoek om recht te doen heb gericht, ben ik, na het ontvangen van de kennis geving, dat de bedoelde voordracht tot uitgifte van grond in erfpacht voor 2 perceelen was ingetrokken, naar den Wet houder van het grondbedrijf gegaan, ten einde te weten te komen, waarom die voordracht was ingetrokken^ Na de toen plaats gehad hebbende bespreking, heb ik zelf gevraagd, om als het College niet mede wilde werken, aan de uitgifte van grond voor 2 woningen ik dan dezelfde grond, met grootere opper vlakte (zooals eerst gevraagd) voor 8 wo ningen mocht hebben, want ik was toch van plan, om achtereenvolgens die hoek vol te bouwen. Als het B. en W. ernst is met die mededeeling in het advies aan den Raad, dan had men toenmaals door aan dit door mij kenbaar gemaakte verlangen gevolg te geven, een gewijzigde voor dracht kunnen indienen. Neen ook dit werd afgewezen. En eerst daarna heb ik een adres ge richt aan den Raad. Indien dus het College inderdaad geneigd was, om aan m ij die grond voor 8 woningen in erfpacht uit te geven, dan had het College dit voorstel kunnen doen en was dan mijn verzoek ora recht te doen, niet aan den Raad verzonden. Want dit is één der door mij ondernomen stappen tot het verkrijgen van recht, nadat ik tevergeefs daarvoor bij B. en W. had aangeklopt. Waar nu het College, zoo in flagranten strijd met de feiten, den Raad voorstelt om mijn verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen, daar hoop ik, dat daaraan door den Raad geen gevolg zal worden gegeven, en minst genomen een nader onderzoek zal gelasten. Doet de Raad dit niet, dan zal daardoor ongetwijfeld Let vertrouwen in het onpar tijdig afwikkelen van aanvragen tot uit gifte van grond in erfpacht, ernstig wor den geschokt en zeer zeker dit de uitgifte zelf niet ten goede komen. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, hoogaohtend, J. v. d. Veen. f Het echtelijk bed ontvlucht Een spookachtig verschijnsel, vrouw in nachtgewaad, rent gillend, als bezeten, de straten van Middelburgs tuindorp door. Eenige waaghalzige gasten wagen he£, na het wegsterven van het angstgegil om de veiligheid hunner huizinge prijs te ge ven en gaan op kondschap uit.... Het blijkt, dat een waardige dochter Eva's, bezweken voor den aandrang harer mede-zusteren en tegen het uitdrukkelijk verlangen van haren Adam, zich den haar tooi den polkavorm had doen geven. Hij, in hooge mate daarover verbolgen, had van de nachtrust zijner gade willen ge bruik maken, haar gansch te kortwieken, te willen gargonneeren. Zij, op haar quivive, had daarvan tijdig de luoht gekregen en was op het fatale oogenblik, dat de sohaar haar onheilspel lend werk zou aanvangen, het echtelijk bed ontvlucht met het bovenomschreven resultaat.... M. Ort. Het gestrande Engelsche s.s. „Edlth". Heb ter hoogte van West-Kapelle ge strande Engelsche stoomschip „Edith" ls in deni nacht van Woensdag door de sleepboot „Achiilea" en het bergingsvaartuig „Meer min" vlot gesleept en opgeassisteerd naar Vlisal-ngen, alwaar het stoomschip In het dok zal worden opgenomen ter inspectie.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11