T s. coltofTkanaalweg Militaire-enBurger- Kleeding naar maat. Colbert-Costuum, f 55.-. e Tweede Blad. BINNENLAND Fijn Kamgaren VAN ZATERDAG 27 FEBRUAR11926. DE CRISIS. Mr. Limburg nlel geslaagd. fitr. Limlbirrg heeft ter kennis van de Koningin gebracht, dat hij tot t#u leed wezen niet geslaagd1 is in de samenstel ling van een extra-parkanientair kabinet en verzocht van de hem gegeven opdracht te worden ontheven. x Elen verklaring van mr. Limburg. Om het gezartsbhap. [Naar aanleiding van het verzoek van mr. J. Limburg aan de Koningin om van de opdracht tot vorming van een extra- parieanentaLr kabinet te werden ontheven, heeft het Haagsdhe Oorrespondentie- bureau zich gewend tot dien formateur, die het meedeelde, dat het zijn bedoeling was een gemengd1 extra-parlementair Kabinet te vormen, bestaande uit personen van links en van rechts. Geruimen tijd ging imet het zoeken dier personen heen. Hoewel hij ten slotte ge slaagd was, de noodige personen bereid te vinden in het Kabinet te treden, is hij bij de nadere besprekingen op moeilijk heden gestuit, met name ten aanzien van het nader detailleeren der gedragslijn in zake het gezantschap 'bij het Vatioaan. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins. De tentoonstelling van geschenken. In de G-othische Zaal aan de Paleisstraat in Den Haag is Donderdagochtend de ten toonstelling van geschenken van de Ko ningin en den Prins geopend. Mlddjenstandscredletwezen. ■Volgens „De TeL" bestaat bij de Begee ring het voornemen een ooanmissie in het leven te roepen ter onderzoek van de toekomstmogelijkheden van het midden- standscredietwezen. P. T. T.-personeel gestraft Inhouding van één dag verlof. Zooals bekend had het bestellersperso- neel van het postkantoor te Amsterdam en Rotterdam den lsten Januari door tij delijk niet aan het werk te gaan, uiting gegeven aan zijn ontevredenheid over het feit, dat de met 1 Januari ingegane sala- rlsverhooging niet van kracht zou zijn voor het bestellersoorpa Naar de Telegr. verneemt, zal dit per soneel worden gestraft met één dag in houding van verlof. De gestraften hebben evenwel recht op beroep. In verband hiermede heeft de Federatie van personeel in openbaren dienst voor Zondag a.s. 's morgens om half tien, een vergadering in gebouw „Harmonie" uit geschreven. De malversaties te Bergen op Zoom. Tegen den uitdrukkelijken wensoh van den burgemeester, den heer Stulemeyer, in, heeft de Raad van Bergen op Zoom Donderdagavond den ontslagen muziek directeur A. J. de Groot weder in zijn functies hersteld. De burgemeester wei gert dit besluit uittevoeren en zal daar van in beroep gaan bij de Kroon. Gisteren hield dé gemeenteraad zich be zig met de zaak der malversaties. Aller eerst moest worden vastgesteld het ver duisterde bedrag. Zonder uitvoerige dis cussies en zonder stemming werd een motie-van As aangenomen, waarbij het op den ontvanger te verhalen bedrag werd vastgesteld op 71.798.Een tweede motie van dezen heer diende den Raad te doen uitspreken, dat het betalen van belasting door gemeentelijke bestuurders en ambtenaren een eerste plicht is en geen privé aangelegenheid. (Men zal zich herinneren, dat èn de ontvanger èn de secretaris hun vrienden en familieleden vrijstelden van belastingbetalen door de niet ontvangen bedragen te verantwoor den). Burgemeester Stulemeyer wees op het groote gevaar dezer motie, die in grijpt in het privé-leven dêr ambtenaren, Waar gaat men dan heen? Aanstonds zal men ook willen nagaan of bestuurders en ambtenaren hun andere schulden wel betalen. En dat zou het werken in deze gemeente onmogelijk maken. Waar het hier om gaat, zeide spr. is dit: „heeft wet houder Vertinden misbruik gemaakt van zijn ambt om niet-betaalde belasting als wèl-betaald geboekt te krijgen?" En dat moet hier wel besproken worden, omdat het nadrukkelijk in het rapport is uitge sproken. Na een korte schorsing van de verga dering, teneinde tusschen burgemeester en voorzitter der raadscommissie overeen stemming te verkrijgen omtrent de redac tie dezer motie, werd deze aldus gewij zigd: „dat de Raad het ontoelaatbaar acht als ambtenaren of bestuurders zich aan den plicht om belasting te betalen onttrek ken en dat de Raad tot uiting wenscht te brengen, dat zulks eenigerlei onderwerp van bespreking kan uitmaken." Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de besprekingen van de onderdeelen van het rapport wees de voorzitter der oommissie, de heer van As, op den chaos bij de boekingen, waarvoor wethouder Verlinden mede-aansprakelijk was. Hij diende een motie in, strekkende wethou der Verlinden mede-aansprakelijk te stel len, hem onbekwaam te verklaren, gezien zijn mislukt optreden Inzake finantiën, Ingezonden Mededeellng. aangemeten oneerlijk, gezien zijn tekortkomingen in zake de vermakelijkheidsbelasting, onbe trouwbaar, gehoord zijn onvolledige en leugenachtige inlichtingen, onfatsoenlijk, in aansluiting met het oordeel van den president van het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Ten slotte verzoekt de motie den heer H. P. M. Verlinden de juiste consequenties te trekken uit de overtui ging van den Raad, en wordt het gelasten van zijn onmiddellijk aftreden gevraagd als wethouder zoowel als raadslid. Wethouder Vertinden hield een uitvoe rige verdediging, waarvan de conclusie was, dat, welke motie er ook zal worden aangenomen, hij zich niet aan zijn ver plichtingen zal onttrekken, en dat hij trots de verdachtmakingen van anderen zijn functie zal blijven waarnemen. In de avondzitting heeft de Raad daar op de motie tegen wethouder Verlinden met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. De onregelmatigheden te Deventer. Omtrent de onregelmatigheden ten kan tore van den oud-gemeente-ontvanger ver neemt de N. R. Ct., dat de gemeente tegen het haar toegebrachte nadeel van 66.000, is gedekt door een borgstelling in effec ten nominaal 26.000, welke een effec tieve waarde van 22.000 zullen vertegen woordigen. De oud-ontvanger kon de fraude ple gen doordat hij verschillende ontvangst- posten buiten de kascontrole hield. Hij liet steeds na de nieuwe boekhouding in te voeren, welke wettelijk in 1924 reeds tot stand moest komen. Had hij dat wel ge daan, dan waren de feiten eerder aan den dag getreden. De fraude is ontdekt door den tegen- woordigien ontvanger en diens personeel. Gebleken is dat de oud-ontvanger alle vervalschingen met eigen hand pleegde, aan medeplichtigheid van anderen wordt niet gedacht. Men strekt het onderzoek tevens uit in de richting van een stichting, aan wier beheer de verdachte deelnam. Uit de mijnindustrie. In de Donderdag te Heerlen gehouden vergadering van de Contact-commissie voor het Mijnbedrijf werd de behandeling van de voorstellen tot herziening der col lectieve arbeidsovereenkomst beëindigd. Omtrent eenige wijzigingen werd over eenstemming bereikt. Aangaande enkele andere punten, waar onder een voorstel van de mijndirecties tot verlaging der toelagen voor overwerk, bleef verschil van meening bo.itaan. De directies zullen deze punten in nadere overweging nemen en daaromtrent later aan de vakbonden bericht zenden. De redding van de bemanning van de Alkald. Medailles voor de redders. Directeuren van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen hebben als blijk van waardee ring voor den moed en de zelfopoffering, betoond bij de redding op 1 Februari in den Atlantischen Oceaan van de beman ning van het in zinkenden staat verkee- rende stoomschip Alkaid, van Van Nie- velt, Goudriaan Oo.'s Stoomvaart-Maat schappij aan den gezagvoerder, de bootbe- manning en de dienstdoende marconisten van het stoomschip, der HamburgAme- rikalijn, medailles met loffelijk getuig- schiilt toegekend. Bewijzen van erkentelijkheid. De directie van Van Niervelt Goudriaan en Oo.'s Stoomvaartmaatschappij hoeft aan (HamburgAmerika-Lijn een bedrag beschikbaar gesteld ooi ondier de beman' ninig van de „Westphalia" te verdeden. Den gezagvoerder, den officieren en den 'bedden marconisten zuilen (bovendien ge schenken aangeboden worden. De gevallen van ontslag op het station te Roosendaal. In ons nummer van Dinsdag j.1. heb ben wij bijzonderheden medegedeeld in zake eenige gevallen van ontslag op het station te Roosendaal, o.m. wegens het eten van een of twee op het perron liggen de oesters en een aardbei. Het „U. D." heeft zioh naar aanleiding hiervan gewend tot de directie der Neder- landsche Spoorwegen, teneinde betreffen de deze feiten inlichtingen in te winnen. Men kon het blad mededeelen, dat de be richten hieromtrent in hoofdzaak juist zjjn. Inderdaad werden arbeiders om rede nen als genoemd ontslagen. Steeds heeft de directie zich deze gedragslijn gesteld, wanneer het diefstal aanging van zendin gen, hoe klein deze misgreep ook zijn mocht. In de eerste plaats dient men toch de belangen te behartigen van hen, die den Spoorwegen goederen ter verzending toevertrouwen. Vruchten worden bijvoor beeld dikwijls in open maanden verzon den; de gelegenheid tot stelen is dan bij het ladingpersoneel dus zeer groot. Stelde men op feiten als deze niet zulke zware straffen als ontslag, dan zou de veiligheid van de goederen van derden niet bijzon der groot meer geacht mogen worden. Het personeel moet weten wat het te waohten staat, wanneer het zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt. De directie heelt altijd dit prinoipe doorgevoerd. Eenigen tijd geleden is ook iemand ont slagen, die twee appels'van een zending had weggenomen. Het ontslag, aan de arbeiders te Roo sendaal gegeven, is trouwens niet onher roepelijk. De organisaties van het spoor wegpersoneel hebben voor de beamten het scheidsgerecht reeds aangevraagd. Gaat dat met den maatregel niet accoord, dan zal de directie op een andere wijze de betrokken personen moeten straffen. Waarheen met de meisjes? Plaats voor meisjes tnef diploma's bu lshou dvakke n. Uit het regeeringsverslag 1928—'24, blz. 266, nemen we betreffende huishoud-, industrie-, kook-, vak- en vrouwenarbeids- scholen voor meisjes over: „De bloei van het nijverheidsonderwijs voor meisjes blijft toenemen. Het leer lingenaantal steeg wederom met ruim 6000 leerlingen, welke zioh verbonden aan de verschillende volledige opleidingen en met ruim 900 leerl. die slechts kortere our- sussen volgden. „Opmerkelijk is het, dat de aanvragen om volledig te worden opgeleid, veel grootere stijgingen vertoonen dan die voor het min of meer beknopte en beknotte onderwijs aan cursussen. Men schijnt hoe langer hoe meer voor de dochters een degelijke opleiding te kiezen in de rich ting, die de aanleg der meeste vrouwen aangeeft. Door de zeer uiteenloopende vakken, welke deze tak van onderwijs voor meisjes biedt, kan ieder den weg kiezen, welke het meest overeenkomt met aanlag en liefhebberij. „Wellicht kan deze keuze van een der vakken, die in het bijzonder in den vrouwe lijken aard liggen, ook de verklaring geven, dat op de scholen en cursussen over het algemeen een goede geest heerscht Weinig klachten worden gehoord over onwillige leerlingen, over ongemotiveerd schoolverzuim, over verloop van cursussen. „Het totaal aantal gesubsidieerde scholen in het jaar 1928 was verdeeld in106 huis houd- en industriescholen met 86 afdee- lingen, 6 landbouwhuishoudscholen en 99 landbouwhuishoudscholen, uitgaande van 18 landbouwvereenigingen. Het aantal leerlingen bedroeg voor de opleidingen 23.669, een stijging van 6268 sedert 1922; voor de cursussen 22.049, een stijging van 942 sedert 1922; voor de landbouwhuis- houdcursussen 2036. „Het totaal aantal leerlingen bedroeg dus 47,754, terwijl wegens plaatsgebrek een groot aantal moest worden afgewezen. „Opgegeven is een aantal van 1687, doch in werkelijkheid is dit aantal grooter, aangezien verschillende Bcholen geen nauwkeurige aanteekeningen hielden. „Niettegenstaande 162 nieuwe leer krachten werden gediplomeerd, is nog niet voldoende in het gebrek aan leerkrachten voorzien. „Nog te veelvuldig wordt door leer krachten, welke het wettelijk geëischte diploma missen, onderwijs gegeven." DE WATERSNOOD. De correspondent van de „N. Rott. Ort." te Grave schrijft, Ad. 26 dezer: De Maas is sedert gisteravond 6 uur tot vanavond 6 uur steeds langzaam blijven weg vallen, ongeveer 1 cM. per uur. Sedert den h oogsten stand is er nu reeds 87 cM. af, zoo dat de dijken weer een flink eind boven het water uitsteken. Toen we vanmiddag bö de werken/ van den nieuwen Maasdijk te Ove rasse! t waren, hoorden wij van den technischen ambtenaar van den rijkswaterstaat Vink uit Nijmegen, dat de kleivoorraad, welke men nog kon ha len tan het nu binnendijk geworden uit einde van den bestaanden Maasdijk, spoedig op zou zijn, waarna de weiken grootendeels wegens gebrek aan klei materiaal zouden ko men stil liggen. Wanneer de Maas nog een meter gevallen is, kan men weer klei krijgen van de uiterwaarden, welke buitendijks er dienself den nacht nog in, verbinding, met het schip te krijgen. Te één uur in den nacht lag de ,;Mancheeter Producer* aan een otevigen tree van de „Zwarte Zee" en kon de sleepreis beginnen. Ook deze ging nog met enorme moeilijkheden gepaaid Het ging door het slechte weer slechte lang zaam vooruit Aan boord van de ^Manchester Producer" begon bot intusschen te njjipen. Men had namelijk een lading vee aan boord De hoe veelheid voedsel en water, die niet berekend was op een vertraging van zestien dagen, begon op te raken. Men 'besloot toen, al vorens de reis met de „Zwarte Zee" te aan vaarden, heit vee, dat zich op het kuildek bevond, prijs te geven, teneinde de dieren uit het ondierdék nog te redden. Zoo ds al thans een deel dier lading behouden. Eerst JJ. Maandag werd het weer wat gunstiger. Men bevond zich toen op 200 mijl afstand van de Azoren. Dank rij het gunstiger weer kon de snelheid' ieits ver groot worden, zoodat men Donderdagmddi- dag behouden te Honta binnenliep. Dezelfde kapitein heeft verleden jaar met de „Zwarte Zee" twee schepen opgepikt, die ten Noorden van Schotland ronddobber den. Hfj bracht deze behouden binnen, in weerwil van de zeer moeilijke omstandig heden, die andere sleepbooten gedwongen hadden, onverrichterzake terug te keeren. In November van het vorige jaar heeft kapitein 't Hart met de „Zwarte Zee" op 600 mijl ten Noorden van de Azoren het Noorsche stoomschip „Staklestad" gered, dat vijf weken lang hulpeloos had rondgedreven. Tezamen met een Amerikaansche sleepboot heeft hij1 het vaartuig toen behouden binnen gebracht. Betaling der aanslagen van N.-EL N oorderkwartier. Voortaan geen uitstel voor polderbesturen. BiJ de oprichting van het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier werden aan de waterschappen, die tot dusver met het onderhoud van een ge deelte der dijken waren belast, welke aan het Hoogheemraadschap in beheer en on derhoud overgingen, jaarlijksohe bijdra gen opgelegA Deze bijdragen betroffen in de eerste plaats de bedragen, waarop het onderhoud aan de oude waterschap pen in de laatste tien jaar gemiddeld te staan was gekomen, tot een totaal bedrag van 188.200 per jaar. Verder zou door die waterschappen in totaal 26 pet. moeten worden bijgedragen van de jaarlijksche uitkeering welke het Hoogheemraadschap aan de provincie heeft te doen, wegens Ingezonden mededeellng. herstelling der dijken na den watersnood 1916, welke uitkeering over 1926 vermoe delijk 86A000 bedraagt. Gedeputeerde Staten die tot nu toe den termijn van betaling aanmerkelijk ruimer hadden gesteld hebben nu te kennen gegeven, dat voortaan omstreeks 1 November het Hoogheemraadschap deze betaling aan de provincie zal moeten doen. Het Hoogheemraadschap heeft nu besloten aan de polderbesturen te berich ten, dat het dientengevolge zijnerzijds ook geen langer uitstel van betaling kan toe staan dan 1 Ootober. Tot nog toe werd steeds op verzoek van een polderbestuur uitstel verleenA Een geschenk voor mr. Aalberse. Een deputtaie uit de hoofdambtenaren van het departement van arbeid, handel en nijverheiA heeft gisteren oud-minister Aalberse als blijvende herinnering aan den tijd van zijn ministerschap een boelp- werk aangeboden: Het departement van arbeiA handel en nijverheid onder minis ter Aalberse, waarin de verschillende af- deelingschefs leder een hoofdstuk hebben geschreven. Het boek werk zal ook in den handel verkrijgbaar worden gesteld. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Het verhaal gaat, dat, enkele jaren ge leden, één van onze jongere, moderne architecten, eiken oohtend voordat hij naar zijn bureau ging, langs de Beurs op het Damrak liep, even met z'n hand langs de baksteen schuurde en mompelde: „Dank je wel, Berlage!" Zooiets was in dien tijd, behalve een iet of wat senti menteel, ook e en „steelsch" gebaar Want een aanhanger van Berlage te zijn en hem als pionier te erkennen van „de" nieuwe stijl, die de toekomst zéker zou gaan beheerschen, beteekende destijds, nog niet zoo lang geleden, zichzelf te rangschikken onder de, door het groote publiek voor geëxalteerd versleten zonder- Op den grintweg Neder-AsseltOver- aaseltt stroomde het kwelwater, hier meer en daar minder, over een lengte van 800 M. over den weg. Op de diepste plaatsen heeft mem bruggetjes gemaakt. Voertuigen kun nen er wel passeerem, maar het blijft voor auto's gevaarlijk, daar ze licht in den lossen weg kunnen wegzakken. Behoudens onvoorziene omstandigheden wordt de spoorweg Mill-Kruispunt Beugen 1 Maart weer geopend. Heden worden noodige proefritten gedaan. Kranig werk van een zeesleeper. De directie van L. Smit Oo.'s Interna tionalen Sleepdienst te Rotterdam heeft van kapitein 't Hart van de sleepboot „Zwarte Zee" bericht gekregen, dat rij veilig met het Engelsche stoomschip „Manchester Pro ducer" op sleeptouw te Horta op de Azoren is aangekomen. „De Telegraaf' teekent hierbij aan: 'Hiermee heeft de Nederlandsche sleep- vaart weer opnieuw haar superieure zeeman schap bewezen. De .Manchester Producer" heeft gedu rende zestien dagen met een gebroken roer hulpeloos in den Atlantischen Oceaan rond gedreven. Niet minder dan vier Engelsche zeesleepens hebben vergeefs getracht ver binding met het schip te krijgen. Een der kapiteins seinde nog, dat de geweldige zeeën het onmogelijk maakten de „Manchester Producer" aan te slaan De „Zwarte Zee" van L. Smit Oo.'s In ternationalen Sleepdienst, gestationnqerd te Queenstown, kreeg op 12 Februari bevel de „Manchester Producer", die toen op 1800 mijl afstand lag, te gaan zoeken. Kapitein 't Hart, die naam heeft bij de internationale zeesleepers en reeds menige roemrijke diaad verricht heeft, vond' in een donkeren stonn- avond het hulpelooze vaartuig. Ondanks de zeer moeilijke omstandigheden slaagde hij lingen die, bij het klimmen der jaren wel van de dwalingen huns artistieken weegs zouden terugkomen. Thans, nu Berlage zijn zevenstigste verjaardag staat te vieren zijn het geen steelsche gebaren meer van den enkeling die den grooten bouwmeester dank brengen, maar wil de geheele bur gerij hem eeren middels een in de Beurs aan te brengen gedenkplaat waarop zijn naam, benevens de jaren waarin hij dit, zijn eerste groote werk tot stand bracht, voor het nageslacht vermeld komen te staan. Ook nog op andere wijze heeft Amsterdam willen toonen hoe hoog het, na de eerste jaren van verguizing, den ubilaris heeft leeren schatten. De Raad ad namelijk besloten hem, bijwijze van verjaardags-surprise, den bouw op te dragen van de nieuwe Amstel-brug die zal komen te liggen in het verlengde van de Amstel-laan, tegenover Schollenbrug. Door toedoen van een op primeurs al te happig blad, dat het vriendelljk-bedoelde geSeimpje ontijdig verklapte, is het sur prise-karakter aan dit offlcieele felicitatie- gebaar ontnomeneen feit dat in de laatste .aadszitting aanleiding gaf tot heftige verontwaardiging en booze vertogen tegen de brutale nieuwsgierigheid der „pers" in 't algemeen. Natuurlijk: jammer is 't, maar zoo erg?..... Och koml Berlage is toch zeker wel iemand die opdracht feestgeschenk, ook zonder de romantiek van een surprise op het ware gehalte kan waardeeren. Want is hij juist niet de man geweest die de romantiek bestreed met een onverbiddelijke en nooit-aflatende felheid?... Die altijd en «veral terug- reep naar nuchtere eerlijkheid, wat dan gr in hét bouwkunstige zeggen wil: naar de eenvoudige grpndregelen van het zuivere ambacht Hij ging in dit terug-grijpen vér, en velen scheen hij in het tot het uiterste doorvoeren van het z.g. construc tieve beginsel (met weglating van al het décoratieve) een dorre rekenmeester. Hij echter begreep, dat slechts met gróote middelen aan de smaakverwildering die in de tweede l^elft der vorige eeuw in bouw- en woningkunst was gaan heersChen, een einde kon gemaakt worden. Het was niet meer doenlijk uit den toen bestaanden chaos de hier en daar nog rondzwevende deelen, inderdaad gezónde romantiek, ge zond decoratief spel, te gaan schiften van devooze.de karakterlooze prul-versiering. Overboord ermee 1 Schoon schip 1 Deze tijd gedoogt geen sierlijkheid. Hij is daar voor te ernstig. Niets anders voorloopig dan eerlijkheid, grimmige eerlijkheid niets dan de naakte, constructieve nuttig heids-vormenVan dien zuiveren grond slag af moeten we weer opnieuw beginnen en dan mogen we gelaten afwachten of het leven, aoor onze kunst héén, weer nieuwe decoratieve vormen zal gaan scheppen opbfoeiend uit dien grondslag. Maar vooral niéts foroeeren in decoratieve richting... Wij moeten, als moderne kunstenaars, den moed hebben voorloopig in onszelven den ambachtsman vóór den artist te laten gaan. Dat was de richting waarin Berlage's arbeid en propaganda ging. Er zijn onge twijfeld velen die lang niet al zijn werken als „dingen-van-schoonheid" waaraan men een vreugde voor altijd beleeft, kunnen ondergaanmaar de invloed van zijn streven, als geheal genomen wordt, en zeker hier in Amsterdam, als zuiverend en als een kracht-ten-goede thans alge meen erkend. Eerbied voor de toekomst, middels het eeren van pioniers als Berlage die langs een open weg ons verder leiden, heeft samen te gaan met eerbied voor het ver leden. Het gebod is gemakkelijker gesteld dan uitgevoerd 1 Vooral waar het gaat om stedebouwkundig schoon. Het juiste even wicht is hier moeilijk te vinden. Daar zijn, aan den eenen, uitersten kant: de vrijwel al het oude óm het oude, sentimenteel- beschermende „Heem-schutters"; en aan den anderen, uitersten kant: de princi- pieele néerhalers en bouwers, zij, die zoodra er ook maar éven gefuisterd wordt van „behoud" van het, oude schoon, klaar staan met banvloek en machtsspreuk tegen menschen die, geen vertrouwe in de toe komst hebben en in het nieuwe schoon... In de dezer dagen door den Raad vast gestelde verordening op de monumenten zorg heeft men nu getracht het juiste midden te houden. Er zal, eenerzijds, door de Schoonheidscommissie een lijst worden aangelegd van behoudwaardige oude ge veltjes, straat- en grachthoeken en wat dies meer zij, anderzijds zal den Bloopers en bouwers, indien zij inderdaad klem mende eischen van een modernen tijd kunnen aantoonen, vrij spel worden ge laten. Het klinkt, in theorie, heel mooi. Maar in de praktijk Wóór zal men ooit een vaste maatstaf kunnen vinden voor het bepalen van wat wérkelijk „oud schoon" is, dat verdient behouden te wor den en voor het bepalen van wat werke lijk onontkoombare eischen des tijds zijn De z.g. vrije jeugd-vorming, d. w. z. de vorming van clubs en vereenigingen, die zich ten doel stellen de ontwikkeling en ontspanning van de schoolvrije jeugd, nam ook in onze stad de laatste jareu snel in omvang toe en daarom mag het ver schaffen van een tehuis aan deze orga nisaties wel een eisch des tijds heeten. Zoo heeft de Gemeente het althans be grepen en zij gaat dan ook een van de gebouwen op het terrein der voormalige Oostergasfabriek als „Jeugdhuis" inrich ten. De exploitatie van dit Huis komt in handen van de Vereenigingen en OlubB, die er de zalen en andere locallteiten van zullen gebruiken. D. w. z. in handen van de besturen dier Vereenigingea en Clubs, Amsterdamsche hulde aan Berlage. Jeugdhuis. Strawtnsky. Monumenten-zorg. Een

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5