T pasvorm zit Aupings-Matrassen 4 Concurreerende prijzen door eigen fabrikaat JAVA-KAPOK MATRAtóWin alle maten. OUDKERK VAN PRAAG DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Spoorstraat 126 - Tel. 370 VAN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1926. Bij die Lutbersohe gara'ecnto te>- Hel der is beroepen1 Ds. R. Hermianidies te Valkenburg. N Bevorderd tot doctor in Lettoren' en Wijsbegeerte op proefschrift: „Bossche Scholen van 1629 tot 1795" de heer M. de Haas, geboren te Helder. Te 's-Gravenhag© slaagden voor het machinisten-examen, voorL diploma, de heeren J. van Doorn en W. Schneider, alhier. Onze plaatsgenoot de heer W. Schnei der, slaagde te den Haag voor ass.-ma- chinist Spreekuur wethouder Grunv/ald. Wethouder Grunwald zal inplaats van Dinsdag 2 Maart Maandag 1 Maart a.s. van 11 uur v.m. tot 12 m. spreekuur hou den. (De sleepboot „Drente" van de Mij. Wljsmtlller is gistermorgen naar Ter schelling vertrokken om in combinatie imet d'e Stoomboot Mij. „Texel" en de fa Doeiksen te trachten de olietank, die daar eentge weken' geledlen gezonken is, te lichten. Uitslag openbare verkooplng ten overstaan van Notaris Engelmaan op Donderdag 25 Februari 1926. Heerenhuls met erf en schuur aan de Hoofdgracht 78; kooper J. Kreuger q.q. voor 9500. Woon- en winkelhuis en erf aan de Mo lenstraat 68; kooper P. Bftgman q.q. voor ƒ2080. Bouwterreinen aan de Langeetraat; koopers: le perc. H. Riemers voor 330, 2e en 3e perc. P. Beukema voor 4.80. Bouwterrein, gelegen tusschen Wacht- straat en Hospitaalsteeg; kooper A. Schen kels voor 89. K. G. O, Lezing van den heer Alt Wij herinneren bij deze aan de lezing, door den heer Alt a.s. Woensdag te hou den voor A.G.O., waarop hij een tweetal opera's van Richard Wagner zal behande len, nl. das Rheingold en de Walktire, beide deel Uitmakend van den cyclus van den Ring der Nibelungen. De boeiende verhaaltrant van den heer Alt en de fraaie lantaarnplaatjes, die hij bezit, verzekeren hem steeds een zeer aandachtig gehoor, en wjj gelooven, dat ook ditmaal de be zoekers niet teleurgesteld zullen worden, zooals de laatste malen wel eens gebeurd is. Omtrent toegangsbewijzen, uur van aanvang, e.d. geeft de advertentie nadere bizonderheden. Karakorum-lezing Ph. O. Visser. Wij verwijzen naar het in dit nummer voorkomend ingezonden stuk van het A. G. O.-bestuur, omtrent de Karokorum- lezing door den heer Visser. Voor wie het niet weten mocht, zij gezegd, dat de Ne- dietrlandsche Alpenist, Ph. Visser, tezamen met zijn echtgenoote het Himalaya-ge- bergte (het gebied van den Karakorum) hebben bestegen en over deze expeditie lezingen houden. Het Himalaya-gebergte is, zooals men zal weten, het hoogste der wereld. Oefeningen met vliegtuigbommen. tZooals in ons nummer van Dinsdag werd gemeld', zouden Donderdag ter reede van Texel oefeningen worden gehouden met vliegtuigbommen. Eigenlijk was dit niet geheel juist, want ,4e Stier die ais doelschip daarvoor zou worden gebruikt, iag nietter reede, doch nabij .4e Bollen", ten Z.O. van Texel. Daar heen was het oude schip, dat van alle koper en looddeelen ontdaan was, Maandagmorgen gesleept Het weer leek gunstig Donderdagmorgen. De G 2 en G 13, waarop de commandant van de Marine, vice-admiraal Fock, en een groot aantal officieren waren, vertrokken om ongeveer 9 uur uit de haven, om de oefeningen mee te maken, die om 10 uur eouden plaats hebben. Het vliegtuig echter, dat de bommen aan 'boord had, moest bij de eerste opstijging wegens een defect, een noodlanding maken, zoodat de proefnemingen niet konden door gaan. Volgens med'edeelingen van offieieele zijde was het defect in den tij dj van een kwartier hersteld, en zouden de proeven niet doorgegaan zijn, omdat de lucht te zwaar was. Hoe het zij, de proeven gingen niet door en even na 10 uur ikwamen de belde tor- pedobooten weer terug. Tegen den middag werd' het vrij wat hel derder. De zon, die 'bijna den ganschen mor gen in stralende lentepracht aan den hemel had gestaan, had' de nevelen, die het ruime uitzicht belemmerden, deen verdwijnen. Vaag waren de omtrekken van ,4e Stier" aan den horizont zichtbaar. De geheele Texelsche visschersvloot was ter haring vangst getrokken en lag op de spiegelgladde zee in roerlooze rust Tegen „Onrust" lagen een tiental vletten. Met gefijkmatigen tred liepen de haring- Ingezonden Mededeeling. Het beste adres voor Uw ConfecticT-Costuum, omdat in onze modellen een betèren en de prijzen niet hooger zijn trekkers, met hun stoere, sterke lichamen, voor het sleepnet. Boven het Marsdiep cir kelden in zwierige zwenkingen de blanke meeuwen, - die zich blijkbaar verheugden over het prachtige lenteweer. 'De bedrijvigheid' is in de haven direct veel grooter als het mooi weer is. De haringtrek kers, voor wie de gouden tijd' nu gaat aan breken, komen regelmatig met hun vang-, sten binnen. Een 70 tal, hoorden we, was er gisterenmiddag, reeds gevangen, die tegefi een prijs van minstens 7 per tal, van van de hand gaat. - En afnemers waren er voldoende. Een tweetal Vlaardinger „ha- ringfietsen" (een soort trawler) was de ha ven binnengelobpen om aas te halen voor hun kabeljauw- en schelvischvangsten' in de Noordzee. Het was een heele drukte daar op de stoombooten. Met grooten spoed werd de haring geladen, om zoo gauw mogeliijk zee waarts ie kunnen gaan. Ja, op zoo'n lentedag, als de zon met haar stralenzegening het al omvat, waardeer je het kustbewoner te zijn, en te kunnen ge nieten van de glanzende pracht van de zee, die gekoesterd' jen gestreeld door het licht; zich tooit met duizend schitterende glinste ringen. IJsclub „Het Noorden". Bovengenoemde vereen!ging heeft op Woensdag 3 Maart a.& een ledenvergade ring uitgeschreven, welke een eenigszins feestelijk karakter zal dragen. Het versterkt „Luxor Ensemble" heeft welwillend haar medewerking toegezegd. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentiq in dit blad. Zang- en Reclteerver. „Harmonie". Directeur: P. Brizée. (Bovengenoemde vereeniging, welke, zoo als bekenld mag worden geacht, sinds jaren met toenemend succes operette's opvoert, meende goed te doen om voor de a.s. voor jaarsuitvoering eens van dien regel af te wijken. Het 'bestuur wdldie donateurs en ge- rroodigden eens iets buitengewoons aanbie den en deed! pogingen om voor het as. con cert een solist te engageeren. Het slaagde hierin buitengewoon met het verkrijgen) der medewerking van de beroemde harpiste Mevr. Rosa Spier, welke momenteel in Italië en de maand 'Maart in Zwitserland concer teert. Mevr. Spier is hier al geen vreemde, want zij trad met groot succes op bij het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos". Mevr. S. zal van 13 tot 16 April in Neder land zijn en op 13 April bij, „Harmonie" medewerken. Rest nog te vermelden, dat de vereeniging zelf met een geheel nieuw programma op treedt; het geheel belooft dus een buiten gewone avond te worden. „De Passiebloem". Gezelschap Jan Musch. De voorstelling van „Het Schouiwtoo- neel1" op 8 Maart in Casino wordt iets zeldzaams. Kosten noch moeiten worden gespaard, om deze opvoering zoo volledig mogelijk te doen zijin. Het eigen décor wordt medegebracht. Oostumeering en de coratie zal geheel' gelijk zijn als die in de groote steden. Het volledige gezelschap, met Jan Musch en mevr. v. d. Horst aan het hoofd, komt naar Helder. Het nieuws v. d'. Dag zegt: „Het stuk is technisch met verbluffende kennis van imidd'elen en wer kingen in elkaar gezet en geeft aan twee onzer beste tooneelspelers een rol, zooals ze niet voor het grijpen zijn". Om een overzicht te -geven' van den inhoud van „De Passiebloem" dat be ter „Verboden liefde" tot titel had kunnen hebben plaatsen wij hieronder een 'be schrijving uit de Nieuwe Rotterdiamsche Oourant: Witte Bioscoop. In die Witte Bioscoop werd; gisterenavond voor de eerste maal vertoond een film, die bedoelt op aanschouwelijke wijze in beeld te brengen de wordingsgeschiedenis der aarde en waarin op vernuftige wijze allerlei voorwereldlijke dieren zijn gereconstrueerd en door ze beweegbaar te maken die illusie wekken van levend te zijn. Populair en uit den aard' der zaak ietwat naief is deze voorstelling, maar de menigte van voorwe reldlijke monsters, hoewel wat griezelig, is interessant genoeg om ze te gaan zien. Zoo getrouw mogelijk 'heeft men voorts ge tracht een beeldi te geven van dö aardie, in die dagen „woest en ledig". Het programma bevat voorts de verfil ming van een roman van de bekende schrijf ster Elinor Glynn, waarvan de titel „drie weken van liefde" niet nalaten zal te trek ken. Het is een grootseh opgezet filmwerk, waaraan veel moeite en geld is ten koste gelegd. Het behandelt een tragisdh-verloo- pendë liefdes-idylle, die hier en daar nogal gepassioneerd' is. Harold Lloyd was er gisterenavond ook, maar de vertooning ging in zoo'n razend vlug tempo, dat men het bijna niet ver werken kon. Een beetje langzamer draaien, alstublieft! Een andere klucht van een ver-, liefden jongeling, die een vernuftige wijze van geldmaken uitvindt door zich als haar- spécialiteit te ontpoppen, is zeer geestig en zal den toeschouwer menig aangenaam mo ment bezorgen. Van het gebruikelijke Jour naal zijn zeer interessant de oefeningen der drijlvende Amerikaansche brandweer: gewel dige booten, waarbij de Jan van der Heyden en de Jason 'in het niet verzinken. Heel in teressant was een krans van waterstralen, die een der drijvende spuiten uitwerpt. Wij zijn ditmaal bij' het slot begonnen, want u krijgt alles precies in omgekeerde volgorde .dian deze beschrijving. Steun voor de Veenstrefcen. De bladen bevatten de laatste diagen arti kelen, waarin'een beeld' wordt opgehangen van de ontzaglijke ellende; die in een ge deelte van ons vaderland', met name de Drentsche veenkoloniën, wordt geleden. De bevolking dezer streek lijdt gebrek, doordat de afzet der geproduceerde turf telken jare minder loonend wordt, en de verdiensten dientengevolge geringer. Van uiterste kleine weekloonen moeiten de menschen zien rond te komen; de regeering heeft reeds eene poging gedaan hen te helpen door werkver schaffing in de mijnstreek doch deze poging heeft gefaald, voornamelijk ook wel wegens het grooteverschil in werkzaamheden. De gemeente Emmem, welke de grootste is in deze uitgestrekte veenkolonie, en die een aantal dorpen omvat, heeft gedaan wat zij kon, maar is onmachtig ook maar eenigszins afdoende in den nood te voorzien. Thans is een Steuncomité opgericht, dat zich zal bezighouden met de inzameling van gelden. Reeds heeft de afdeeling Heldor van de Vereeniging van Huisvrouwen in ons num mer van Zaterdag jj. medOgedteeld, binnen kort ook hier ter stede eene inzameling, te zullen houden. Bedoeld' Steuncomité mL, dat onder eere voorzitterschap staat van den burgemeester van Emmem, en waarvan Mevrouw H. A. van RielSmeenge, voorzitster van de afdi Emmen der Ned. Vereeniging van Huis vrouwen), oud-Schoolopziener en M van den gemeenteraad, voorzitster is, heeft zich den steun en de medewerking verzekerd van andere vereenigingen om zoo door geza menlijke actie tot een georganiseerde steun beweging te komen. Ter nadere definitie van de ellende, die hier heerscht, laten wij hier eenige frag menten volgen uit den rondgezonden op roep van genoemd Steuncomité. „In honderden gezinnen' in de veenstreken heerscht gebrek. De veenbevolking hongert, lijdt koude. Er ia gebrek aan Weeding en dekking, zelfs aan de'meest primitieve. Van versohooning is geen sprake. Babykieeding is er niet meer. Vele groote gezinnen moe ten teven van slechts 5.tot I 13. per week. Stelt U zelf eens in zulk een geval. Waar schijnlijk kun t ge er U niet eens indenken. In de gemeente Emmem met haar 43000 in woners zijn er zeker duizenden, die niet vol doende te eten en te kleedien hebben. De nood, welke jaren lang, sinds het einde van den oorlog, alhier geheerscht1 heeft, is dit jaar hooger dan ooit te voren. Er kan ge sproken worden van een ohironischen toe stand Binnen afzienbaien tijd opent het verschiet voor hen geen perspectief. De gemeente kan niet helpen. De ingezetenen zelf zijn op verre na niet by machte vol doende in dien steeds stijgenden nood te voorzien. De belaistingen zijn. in verhouding tot de draagkracht der .bevolking reeds te hoog opgevoerd. Groote sommen moeten worden uitgege ven aan armenzorg en werkverschaffing. De kleine middenstand gaat eveneens ten ondier tengevolge van de verarming der veenbevolking." 'In plaggenhutten, in koeten, ineengezet van planken en.bordpapier, op het natte, koude veen, wonen.... neem, venbiyven deze menschen. Verder wordt in de circulaire gezegd1: ,<De noodtoestand!, welke 'in dit gewest heerscht, is erger dan die, veroorzaakt door wervelwind en water,, omdat hq blijvend is en steeds erger wordt. Waar watersnood' en Wervelstorm plotseling kwarmem en gingen, spreken ze natuurlijk dieper tot het daarvoor zoo gevoelige Hollanidsche rnemschenhart. Maar hier werkt een doorvretende kwaal, die gelijk de tering haar slachtoffer, het volksgeluk en de volkswelvaart langzaam ondermijnt.1" De afdeeling Helder der Neö. Huisvrou- wenvereeniging roept dames op, die gene gen zyn voor bovenomschreven doel' te dbl- lecteereni Zij kunnen zich aanmelden bij de bestuursleden der afdeeling: Mevr. Dekker—Klik, presidente, Mevr. v. Willi gen, Weststraat, secretaresse, M. de Boer Jongkees, Koningstraat, J. VoetelinkBa ttings, Hoofdgracht 53, M. Haan—Laagland Winder, Loodsgracht, A. SmitWijtsma, Ingezonden Mededeeling. UITSLUITEND PRIMA HELDER. v. Galenstraat 41, R. Rutgers—Suhndtger, Dqkstraat. Uit het Politierapport Een oplichter. Woensdagmiddag deed een slager uit de Keizerstraat aangifte, dat hij voor een bedrag van i 10.was opgelicht. Bij hem was een heer gekomen, die verteld had een snijmachine by een slager hier ter plaatse voor hepi te kunnen koopen voor een bedrag van f70.De slager had hier wel ooren naar en stemde in den koop toe. Even later kwam genoemde heer terug met de mededeeling, dat de verkooper f10.handgeld eischte. De slager, geen kwaad vermoedend, gaf hem de gevraagde f 10.Al wie echter terugkwam, niet de heer met zyn snijmachine. De slager kreeg argwaan en deed aangifte bij de politie. By informatie bleek van een koop van de snijmachine bij den anderen slager geen sprake te zijn. De zaak is in handen van de politie, die een onderzoek naar den oplichter instelt UIT DE PERS. De politieke lijdensweg. De „Telegraaf" geeft een een resumé van het verloop der regeeringscrisis, welke thans weder in een latent stadium gekomen is door het opgeven van de pogingen tot vorming van een extra- Sarlomentair Kabinet door den heer mr. Limburg. Het blad schrijft dan: Het eenige wat op het oogenblik vast staat is, dat de coalitie gebroken en vooralsnog onherstelbaar bleek, parlemen tair of extra-parlementair, en dat het gevaar, dat een kabinet-Limburg den weg tot een uiteindelqk herstel zou effenen, voorbq is. Verder blijft alles onzekere mogelijkheid. Dinsdag a'.s. komt de Tweede Kamer bijeen om over het S.D.A.P.-voorstel tot Kamerontbinding te beraadslagen. Zal men dan wellicht den R.-K. leider, mgr. Nolens, eindelqk in de gelegenheid stellen zijn oplossing van de toch ook voor zijn verantwóórdelijkheid komende moeilqk- heden te beproeven? Of gaan wq nu met weer nieuwe figuren experimenteeren, en zal b.v. de heer Dresselhuys thans eenig pleizier beleven van zijn niet onduidelijke invite? Na parlementaire, linksche en rechtsche extra-parlementaire kabinetten zou men het thans met een „nationaal kabinet" kunnen probeeren. En ten slotte blijft toch nog altijd „de man op den achtergrond", de mogelijkheid van den wederkeer van het kabinet-Cofijn. Waarom is het niet bq volledige open baarheid gebleven, zooals de heer Marchant deed vraagt het blad. Wij kunnen thans in het geheel niet over den toestand oordeelen. De heer Limburg legge thans zqn kaarten open. Ook voor een herstel onzer politieke groeikracht is het in de eerste plaats noodig, dat onverbiddelijk de verant woordelijkheden komen vast te staan voor het politiek ziekteproces, dat wij thans doorworstelen. Hetgeen op zichzelf be langrijker is dan de vraag, wie thans aan de beurt komt. Een vraag, die het publiek nauweüjks meer interesseert. Ook het „Handelsblad" dringt aan op openbaarmaking der stukken. „De Tqd" heeft van te voren verzekerd als de kabinetsvorming van mr. Limburg mislukt, zpl dat aan ons, katholieken, niet te wijten zijn. Dat heeft men ook gezegd, toen dr. de Visser faalde. Wellicht zullen ook anderen, als Pilatus, hun handen in onschuld wasschën. Mr. Limburg zal ons volk zeer aan zich ver plichten, als hij de kaarten geheel op tafel legt, waarmede hij dit ongelukkige crisisspel heeft gespeeld. De houding door mr. Marchant tegenover hem aangenomen, moge hem niet belëtten diens voorbeeld, waar het goed was, te volgen. Het voorstel der sociaal-democraten tot Kamerontbinding krijgt na dezen uitslag een eenigszins anderen aard. Het belem mert niet langer de pogingen van den derden formateur, die sinds 11 November optrad. Maar dat het voorstel daardoor ook maar één stem meer zal krijgen, is toch zeer dubieus. En dus? Wq willen de slotsom niet trekken» dat nu het kabinet Oolqn nioet worden vast geketend aan de rots der regeeringsver- antwoordelqkheid, al verheugen rich sommigé politieke vogels reeds op het genot, dat de weerlooze Prometheus hun schenken zou. Voor de mogelqkheid de crisis van het parlementarisme ten onzent te overwin nen, lqkt ons dat zeer gevaarlijk. De thans acute ziekte zou in veel erger vorm chronisch worden dan ze dat voor 11 November was. Aan de eenige, naar onze meening waariyk mogelqke oplossing der crisis, willen de partyen niet. Liever laten ze de baan vry voor anti- constitutioneele stroomingen, in de hoop PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.30 uur, Ds. O. C. de Kloet. Onderwerp„Wat dunkt U van den Christus Westerkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Hulsduinen: Geen dienst. Julianadorp: Geen dienst. 's Avonds 7 uur, Zendelingsgebouw, offi eieele opening. VRIJDAG 5 MAART. 's Avonds 7.30, Zendelingsgebouw, Dr. van Osterbosch, van Beverwqk. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. O. Zwaan. DONDERDAG 4 MAART. 's Avonds 8 u., Ds. D. Ringnalda, van Lei- muiden. Biduur voor het gewas. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. J. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, de Heer H. Kuperus, van Zeist. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. H. L. Boerhjst, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. „that something will turn up" dat ons zal vrywaren voor de gevaren, die daaruit zouden kunnen voortvloeien en die zy niet helpen keeren. De „N.R.Ct." schryft: Naar de oorzaken van de mislukking kan men slechts gissen. Gefluisterd werd, dat de heer Limburg het Belgisch trac- taat in zijn programma had opgenomen, en dat dit aan onderscheidenen van de aangezochten een te zwaar risico leek, om mee zee te kunnen kiezen maar het onlangs uitgegeven communiqué spreekt deze geruchten tegen. Ook wisten sommigen te vertellen, dat de heer Lim burg per slot van rekening aan de rech terzijde meer tegen- dan medewerking heeft ondervonden, en dat meh wèl heeft gepoogd, enkele rechter mannen, die hij tot toetreding tot zqn kabinet bereid had gevonden, hem weer afhandig te maken de rechterpers beweert echter, dat men van rechts den heer Limburg met de meeste hulpvaardigheid is tegemoet getreden. Openbaarheid is ook wat dit blad be pleit. Immers, de vraag, wat er nu moet gebeuren, is buitengemeen moeilqk, en eene opheldering zou er mogelijk eenig licht over kunnen verschaffen. Verwacht wordt, dat aan het demissionaire kabinet thans zal worden verzocht wegens ge bleken gebrek aan beter, de teugels van het bewind maar in handen te houden, en dus op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Minister van Swaay zou gezegd hebbenwe kunnen voor het geld niets beters erlangen, dus we moeten het maar ermee doen. Erkend wordt evenwel, dat deze oplossing van de crisis de slechtste zou zijn, die men zich kan denken. Uit de verkiezing van verleden jaar behoorde naar onze constitutioneele be grippen een rechter kabinet voort te spruiten. Als geen ander rechter kabinet kan worden gevormd, ligt er constitutio neel niets onoirbaars in, zoo degenen, die nu eenmaal achter de groene tafel zitten, en naar eigen erkentenis niet mat de Kamer in conflict zqn gekomen, hun taak weer hervatten., Maar het gezag van het kabinet heeft door de gebeurtenissen enorm gelfeden, en inzonderheid is dat van de Roomsche leden geheel heen. Want zoo het oude kabinet blijft, zal dat gezantschap niet weerom kunnen keeren. Het is een somber perspectief, dat zich dan opent, zegt het blad. Eene Kamer, die zich aan de leiding van het ministerie nagenoeg niets gelegen laat liggen, en aan de individueele minis ters stoot op stoot toebrengt. Daartegen over een negental ministers, die zich alles moeten laten welgevallen en er onver schillig onder blijven. Een gemeen overleg van sla je my, ik sla je weer. Een over prikkelde volksvertegenwoordiging, dip zal opgaan in partijstrijd; een kabinet, waarvan geen raad wordt aanvaard. Het conflict hy de Posteryen. -Onder het hoofd „Aanmatigend minis ter" schrijft „Helt Volk": Hei, is een rare geschiedenis aan' het post bedrijf, zooals uit het antwoord van minister Bongaerts zeiven op vragen van het Ka merlid' Boon blijkt. Immers blqkt, dat de miniöter, na den heer Damme geschorst te hebben, zichzelf maar even tot direoteur-generaal uitgeroe pen heelt. Dit nu is de beste methode om het staatsbedrijf der posterijen totaal in de war te sturen. Wij als voorstanders van goede overheidsbedrijven hebben alle reden om hiertegen ten sterkste op te kamen. In ons Socialisatie-Rapport wordt de deugde- lijk overwogen eisch gesteld, dat aan de led- ding van een gesocialiseerd bedrijf een Eerste proefneming mislukt Een prachtige lentedag. Haring- trekkers. c. vaFtriet „Do Passiebloem" is Acacia,d» dochter van do met Esteban hertrouwd» Raimunda. In h»t eerste bedrijf viert men die verloving van, Aoasia met Fautino, die op weg naar huis ver moord wordt. Men verdenkt Acacia's neef, met wien zij vroeger verloofd was, maar dien zij tenslotte afwees, van den moord. In het twoode bedrijf is de neef vrij,gesproken en de dader meng onbekend. De onzekerheid veront rust Rakmindd, die den neef bij zioh laat ko men en van hem, zooals ook bij geruchte van anderen venuoeant, das E&taban den moord door zijn knecht heeft laten plegen. Tusscheit Esteban en Acacia was steeds oen gespannen verhouding. De moeder meondio, diat de doch ter jaloorech was op dien stiefvader, die de liefdé der moedor krijgt. In het dorde bedrijf 'belijdt Eeiaiban aan- zijn vrouw zijn liefdé voor Acacia, die hem onweerstaanbaar aantrok, als eert onontkoombaar noodlot. De vrouw wordt door die deemoedige bekentenis telkens, tuisseben haar wrok dn jaloezie door, weer veq- teederd'. Zij besluiten Acacia naar een klooster of naar familie weg te zenden. Acacia verzet zich hiertegen, verwijt do moedor weer haar liefde voor „dien man" ten koste van haar liefde voor haar dochter. "Wanneer Raimmndo dochter en stiefvader eindelijk wil verzoenen, valt Acacia hem in die armen eiï omhelst hom op een wijze, die aan dien1 aard van haar ge voelens niet kan doen twijfelen. Dan bofcent zij nooit van een anderen man dan van Eeete- ban gehouden te hebben. Nu ontwaakt in Raimunda de jaloezie. Zij belet hen we® te 'gaan, slechts over haar lijk zal hun de weg vrij zijn. Dan neemt Esteban zijn geweer ea schiet Un-iTnniTKlIa. dood.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9