De witte Priester van Siva Wiberf Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6150 DONDERDAG 4 MAART 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 VOLKENBOND. De wassende moeilijkheden over de Volkenbondspollüek. Onder dat hoofd schrijft de N. R. Ort.: De mogendheid die zich kan verkneu teren over de eiken dag een beetje was- seiïde moeilijkheden aangaande de Vol- kenbondspolitiek is de Russische Sowjet- Unie. Te Moskou hoort men het brooze gebouw van Genève kraken. Nogmaals dient vooropgesteld dat ook zonder den Poolschen eisch groote moei lijkheden zouden gerezen zijn over de Raadszetels. Bij het compromis, dat al een tijdje in de maak is, was voorzien dat Spanje op schuivende naar een vasten zetel plaats zou maken op zijn los-vasten zetel voor Polen, indien het niet gelukte dit onder de permanente Raadsleden opgenomen te krijgen. De moeilijkheid met Spanje kan dus ook op deze schikking haren terug slag laten gelden. Een andere kwestie van kardinaal be lang is het streven, om de bepaling dat de Raad voor zijn besluiten eenstemmig moet zijn, te wijzigen. De voorwaarde van eenstemmigheid is intusschen niet alleen van belang voor Engeland, maar ook voor alle mogendhe den, die den tekst van het tractaat van Versailles niet tegen hun eigen zin ge- d zouden willen zien. Zij maakt b.v. Poolsch veto (door dit land recht streeks uitgesproken, indien het op dat oogenblik lid van den Raad is, of anders, middellijk, door zijn bondgenoot Frank rijk) mogelijk tegen een wijziging in het Oosten, die Duitschland zou trachten door te zetten. wijzigd een P' De dag van Zondag alleen lijkt te kort om onder de voornaamste gedelegeerden te Genève de verschillende kwesties on derhands te regelen. De vergadering van den Volkenbondsraad zou, indien de tijd metterdaad te krap is, dus uitgesteld moe ten worden of anders zou inen er zich over dienen te verstaan, de heele kwes tie van de Raadszetels voorloopig in den kalmeerenden sohoot van een oommissie De Nederlandsche regeering heeft er haar verwondering over uitgesproken, dat de bui tengewone Volkenbondsvergadering voor de toelating van Duitschland reeds tegen 8 Maart is bijeengeroepen. Zij is van oordeel, dat deze datum te weinig ruimte laat voor het plegen) van overleg over de mogelijke wijziging in de samenstelling van den Vol kenbondsraad. Het is niet uitgesloten, dat Nederland zich niet zal scharen aan de zijde van hen, die tegelijk met Duitschland ook nog aan enkele andere staten een permanenten zetel zouden willen toekennen en in ieder geval wijst de opmerking van de Nederlandsche regeering over den datum van de vergadering er op, dat de Nederlandsche delegatie op uitstel van een dergelijke veelomvattende beslissing zal aandringen. De correspondent van het Berinier Ta- geblatt" te Rome seint aan zijn blad, dat de politiek van Italië in de kwestie van de zetels in den Raad van den Volkenbond met die van Engeland zal overeenstemmen iMen verwacht voorts te Rome, dat Polen een der zes niet 'bestendige zetels in den Raad van den Volkenbond zal verkrijgen en dat Duitschland zich met deze oplossing vér- eemlgen zaL FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVENS0N. Miss Vaughan keek mij aan. „Wij allen verlangen het te hooren," zei ik, „hoe u argwaan kreeg hoe u den handschoen hebt bemachtigt alles." Haar gezicht werd ernstig en een schaduw gleed er overheen. „Laten wij plaats nemen," sprak zdji, en Juist salueerde de agent bij de deur en Simimonds stapte de kamer In. Ik zag hem zijn hoofd schudden op God- frey's vragenden blik, en ik wist dat Silva niet gevonden was. Toen stelde ik hem Miss Vaughan voor. „Mr. Sim imonds," verklaarde ik, „is met de leiding van deze zaak belast; en hij was het die het huls Het bewaken uit de vrees dat u iets kwaads zou overkomen." „Dat weet ik" zei Miss Vaughan, Simmonds harte lijk de hand drukkend. „Annle heeft mij vanmorgen alles ervan verteld Ik weet niet hoe ik u danken moet, Mr. Sim monds.". WO, ik was het eigenlijk niet protesteerde Simmonds met een kleur tot achter zijn ooren. „Het waren Mr. God- frey en Mr. Lester. Zij waren in doods angst." „Wtt waren in angst, gaf God frey toe, „voornamelijk nadat wij u bij dat nachtelijk vuurwerk hadden gezien. Jttébt u dat jsainnf* vroeg xtj anel, „maar Volgens mededeelingen afkomstig van het lorelgn Office kan,'ook indien heden gele genheid1 wordt gegeven tot een debat in het Lagerhuis over de quaestie van de perma nente zetels in den Raad1 van den Volken bond!, daarbij geen verklaring nopens het standpunt) der Britsohe regeering van Bald- wni worden verwacht. Men gelooft, dat het Britsche standpunt eerst 'bekend zal worden gemaakt als Ohamberlain een of twee dagen te Genève zal zijn. De bladen meenen te weten, dat Oham berlain zich heeft vereenigd1 met het alge meens Britsche standpunt, volgens hetwelk alleen aan Duitschland in' den loop van de volgende week een permanente zetel dient te worden gegeven, maar dat hij er nog niet van overtuigd is, dat Spanje geen recht heeft om terstond eveneens een zetel te krijgen. Volgens een bericht van Oentral News uit Genève verwacht men in Belgische poli tieke kringen, dat België- zich in beginsel tegen uitbreiding van het aantal zetels zal uitspreken, ofschoon Vandervelde geen defi nitieve instructies heeft ontvangen. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat het Ja- pansche departement van buitenflandsche zaken van oordeel is, dat het verstandiger zou zijn aan Brazilië een zetel toe te kennen dan aan Polen of Spanje, omdat men, indien uitbreiding van den Raad gewenscht wordt geacht, van de gelegenheid gebruik moest maken om er een Amerikaanschen staat in op te nemen. De correspondent van het Hbl. te Ge nève meldt: Ik verneem uit goede bron, dat een compromis gezocht wordt. De raad zou na opneming van Duitschland aan de As- semblée voorstellen de verdere uitbrei ding voor het oogenblik te beperken tot toevoeging van een niet-permanenten ze tel, welke dan stilzwijgend voor Polen zou zijn bedoeld. Daarna zou het gansche vraagstuk van uitbreiding van den Raad worden onderworpen aan een bijzondere studiecommissie, die aan een volgende Assemblée rapport zou uitbrengen. Tot deze procedure zouden Spanje en Brazi lië alsook Londen en Parijs reeds hebben toegestemd. Uit welingelichte onofficieele Poolsche kringen kringen verneem ik verder, dat de Poolsche regeering geenszins verdere medewerking in den Bond afhankelijk stelt van verkrijging van een raadszetel, maar de oandidatuur hoofdzakelijk zal verdedigen op grond, dat Polen de be langrijkste staat is van Oost-Europa, zoo lang Rusland buiten den bond blijft FRANKRIJK. De concentratie der marine. Heit feit d)at in Engeland wordt ge streefd naar een grooter concentratie der vloot en1 dat Italië in vijf jaar tijd' 1877 mlllioen1 francs minder dlan Frankrijk voor zijn vloot heeft uitgegeven, alleen door een inkrimping der marinediensten te land, heeft In Frankrijk indruk Ingezonden Mededeellng. DOET UW SCHOENEN GOED hoe „O, wij hadden een week lang de vertooning gezien. Het feit dat het giste renavond niet plaats vond, vertelde mij dadelijk dat er iets niet in orde was." „Nu," zei Miss Vaughan diep ademhalend, terwijl zij weer ging zitten en ons wenkte haar verbeeld te volgen, „het schijnt mij toe dat u ook een verhaal te vertellen hebt. Maar ik zal eerst 'het mijlne doen. Waar zal ik beginnen?" „Begint u," stelde ik voor, „bij het oogenblik waarop u het complot hebt vermoed." „Dat was toen u miij vertelde van Freds 'gevangenneming, Toen u mij! verteld© van den zakdoek en van de vingerafdrukken, wist ik dat iemand tegen hem samenspande. En toen, plotseling, viel mij iets in." „U sprong op," zei ik, alsof u een schot had' getrof fen, en u liep naar de boekenkast en haalde het album met de vingerafdrukken en zag dat Swalns bladzijde was verdwe nen. Dat scheen u heelemaal overstuur te brengen." Dat deed' het ook, en ik zal u vertellen waarom. Mijn vader was vel© jaren verzamelaar van vingerafdrukken. Al zdjtn vrienden dwong 'hij, eraan bij te dragen; en wanneer hij nieuwe kennissen kreeg trachtte hij' tevens hun vinger afdrukken te bemachtigen. Hij geloofde dat iemands karakter geopenbaard wordt door zijn vingerafdrukken, en hij bestu deerde ze zorgvuldig. Het was een soort stokpaardje, maar het viel om de een of andere reden niet in den smaak van Se- nor Silva. Hij weigerde niet alleen af drukken van zijn vingers te maken, maar hij bespotte mijn vaders theorieën en er waren raak hevige discussies daarom gemaakt En het „Journal des Débats" dringt er dian ook op aan dat Frankrijk eveneens een aantal zijner arsenalen en marinewerven zal sluiten. Het is onmoge lijk alle Fransche arsenalen, ni. vijf wer ven en drie marinediepots te handhaven, terwijl [Engeland' zdcb met slechts vier te vreden stelt Het successievelijk sluiten van de werven van Rochefort, Oherbourg en Lorient is dlus een gebiedende nood- zakeljjkheidl Enigeland gaat zelfs nog ver der, want volgens de conclusies van het rapport der commissie-Oowijn zullen ook Chattam en Sheerner eerlang worden ge sloten. Aldus zouden er twee arsenalen overblijven voor de machtige Britsche vloot, iets wat voor de zes maal minder sterke Fransche strijdmacht zeker vod- doende ia Op het spoor der Fransche treindleven. Nadat een premie van 12.000 francs was uitgeloofd kreeg de politie reeds eenige anonieme brieven met betrekking tot den roof in den sneltrein Parijs—(Belfort, welke aanwijzingen voor het opsporen der bandieten bevatten. Voorts is Iemand! komen opdagen1 met de mededeellng, dat hij eenige mannen plannen had hooren benamen voor een treindiefstaL De polintie heeft de identi teit van dleze imenSchen vastgesteld. Zij achtte het, niet waarschijnlijk, dat de ban dieten' In den veelbesproken grijzen tor pedo-auto gekomen en gegaan zijn. Men is overtuigd), dat de dieven in den trein gezéten hebben. (Telegr.) De Fransche flnancleele wet In de Kamer. Het communistische en het socialistische tegenontwerp zijn verworpen. De Kamer heeft bij de behandeling van het ontwerp tot het finanoieel herstel, dat zij uit den Senaat heeft terugontvan gen, met 899 tegen 82 stemmen een com munistisch tegenontwerp verworpen, dat eene belasting van 10 a 25 pet voorstelde op de fortuinen van meer dan een mil joen en het instellen van een monopolie voor den handel met het buitenland. Blum verdedigde het socialistische tegenontwerp tot instelling van een bui tengewone heffing op den verworven rijkdom, het instellen van een nationaal tabaksbureau, de verlaging van de mili taire uitgaven met een miljard en de af schaffing van de aandeelen aan toonder. Het socialistische tegenontwerp is met 295 tegen 188 stemmen verworpen. De Kathedraal te Retma De vereeniging van vrienden van de kathedraal te Reims heeft den minister van schoon© kunsten, honderdduizend frank ter hand1 gesteld, met de bepaling erbij, dat dit bedrag bestemd' was voor het herstel van het groote raam, in den voor gevel. Een bankbiljettenfraude? Volgens een telegram uit Tourooing aan de „Paris Midi" hebben de douane beambten op een te Kortrijk wonend bankbeambte een bedrag van 227.000 francs Fransche bankbiljetten gevonden. Het geld is in beslag genomen en de be diende naar het parket verwezen. DUITSCHLAND. Bezetting en schadevergoeding. Een Fransche proefballon? De Beriijnsche correspondent van het Journal schrijft: Luther en Stresemann zullen te Genève een inkrimping van de bezettingstroepen op den linker Rijnoever en een vervroeg de ontruiming van het geheele Rijnland opperen. Als Briand op dit punt conces sies wil doen, zou Duitschland volko men bereid zijn ten gunste van Frankrijk over te gaan tot een vervroegde aflossing van een deel van zijn schuld, gelijk dat in trent. Op een avond na een bizonder hef tig debat beweerde Senor Silva dat hij door hypnotische suggestie zijn bediende Mahbub kon dwingen lederen, vingeraf druk te reproduceereni dien hij verlangde. Ma'hbubs vingertoppen waren op de een of andere wijze bewerkt toen hij' een kind was, zoodat zij slechts een reeks rechte lijnen vertoonden." „Ja," zei ik, „zijn af drukken werden genomen (bij het 'gerech telijk onderzoek." „Vader zei dat wanneer Senor Silva ham het bewijs van die be wering kon leveren, hij nooit weer naar de vingerafdrukken zou (kijken. Senor Sil va vroeg een week om de vingerafdruk ken te bestudeeren, teneinde ze in zijn geheugen te prenten; na verloop van dien tijd werd' de proef 'genomen. Het was heel 'buitengewoon. Senor SilVa, vader en' ik zaten aan gind'sche tafel onder het licht met het boek met de afdrukken voor ons. Mahbub werd geplaatst aan het kleine zij tafeltje in dén versten hoek met zijn rug naar ons toe en Senor Silva begon hem te hypqotiseeren. Het duurde slechts een oogenblik, want hij kon Mahbub onder hypnose brengen alleen maar door met zijn vinger naar hem te wijzen. Hij zei dat Mahbub een schitterend sujet was, omdat 'hij hem honderden koeren gehyp notiseerd had en hij' hem absoluut onder controle hieldl Toen legde hij een inkt kussen op de tafel voor 'hem anders niet. Mijn vader schreef zijn naam en den datum boven het vel papier en Senor Silva plaatste het voor Mahbub. Toen ging hij bij ons zitten^ zocht een, bladzijde met vin gerafdrukken uit en vroeg ons onze ge het plan-Dawes is voorzien. Naar bevoegde kringen verzekeren heeft Stresemann hieromtrent een plan kant en klaar dat hij te Genève met Briand wil bespreken. Uit den Rijksdag. Duitschland en de Volkenbond. De communisten hebben een spoed- edscheiDd voorstel ingediend! om de regee ring! te verzoeken de aanvraag tot toetre ding tot dien Volkenbond alsnog in te trekken. - De rede van Luther. In zijn rede te Hamburg heeft de rijks kanselier over de Volkenbondskwestie nog gezegd: „Indien de thans van ver schillende zijden geopperde uitbreiding van den Raad reeds vroeger overwogen ware, had men Duitschland daarvan in kennis moeten stellen. Nu heeft het pas uit dagbladberióhten daarvan gehoord. Spr. zou het ongerijmd vinden als men het door wraking van het-Duitsche stand punt tot een te niet doen van de toenade ringspolitiek waarop te Locaruo de kroon is gezet, mocht laten komen. Dr. Luppe ln zijn ambt hersteld. Nu het hoogste gerechtshof het hooger 'beroep van 'dien officier van justitie heeft verworpen, is dr. Luppe Dinsdag nog in zijn ambt van eersten burgemeester van Neurenberg hersteld geworden. BELGIE. Uit den Senaat De Senaat heeft Woensdagmiddag met algemeene stemmen de wet tot ratificatie van het tractaat van Locarno in haar ge heel aangenomen. Ook het wetsontwerp, waarbij België de verplichte oompetentie van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage erkent is heden eenstemmig goedgekeurd. Grondverschuivingen. Een gevolg van ontbossching? De ooit. van de N. R. Ct. te Brussel meldt dat de grondverschuiving op de helling van den Muziekberg, nabij de Zuid-Vlaamsche stad Ronsse, aanhoudt en een gelijkaardig verschijnsel thans ook op een anderen grootendeels ont- boschten heuvel van deze zeer schilder achtige streek, den Patersberg, wordt waargenomen. Ook daar glijdt een deel van den heuvel geleidelijk naar beneden, boomen en afsluitingen medesleepend, er zijn reusachtige kloven en putten ont staan welke aan de gevolgen van een aardbeving doen denken. Uitbreiding van de haven van Triest Voor uitbreiding van die haven van Triest heeft de Italiaansche regeering een crediet van 42 millioen lire toege staan. In den loop van dit jaar zal met die werkzaamheden worden begonnen. NOORWEGEN. De kablnetakrisla Volgens het Berliner Tagebiatt tracht men in Noorsche politieke kringen Frid- jof Nansen te bewegen zich te belasten met de samenstelling van een extra-parle mentair kabinet Het verdrag van Locarna De commissie voor de buiteniandSche politiek uit den Poolschen landdag heeft imet 18 tegen 1 stem het verdrag van Lo carno goedgekeurd. De tegenstemmer was de vertegenwoordiger dier Oekralnera De Fransche Kamer heeft Dinsdag het verdrag van Locarno met 418 tegen 71 stemmen 'bekrachtigd. ENGELAND. De stalen hulzen. Het Lagerhuis heeft de plannen tot bouw van 2000 stalen hulzen in Schotland met 294 tegen 124 stemmen aangenomen. dachten daarop te richten. Na eenige oogenlblikken vroeg (hij mij het inktkus sen bij Mahbub te gaan halen. Ik deed' het en wij zagen dat die vingerafdrukken pre cies gelijk waren) aan die op de bladzijden waarnaar wij hadden gekeken. Mijn vader raakte ze met zijn vinger aan en zag dat ze versch waren, daar de inkt dadelijk vlekte. Zijn naam stond in het hoekje van de bladzijde, waar (hij hem had neergezet Er kon geen twijfel bestaan dat Mahbub op de een of ander© manier in staat was geweest de afdrukken na te maken en met een tweede stel afdrukken) en toen weer met een ander. Ik geloof dat er zee ln het geheel waren en iedier ervan was ge slaagd." ,Was dat van Swain een ervan?" vroeg Godfrey. „Neen, maar toen Mr. Lester mij vertedde dat Fred verdacht werd' door deze vingerafdrukken, ging de gedachte mij door den geest dat, wan neer Senor Silva en Mahbub die van an dere personen konden namaken, zij' ook die van Fréd konden immiteeren; en toen ik in het album keek en zag dat de blad zijde eruit was gescheurd, was ik zeker dat dit was gebeurd" „En dus besloot u in het huis te blijven, Silva's vertrouwen te winnen door te doen alsof u u wilde laten bekeeren en te zoeken naar bewijzen te gen hem," zei ik. „Dat was heel moedig van u, Miss Vaughan". „Niet zoo moedig, als u wel denkt," sprak zij hoofdschud dend. „De geloofde niet dat er eenig wer kelijk gevaar bestond met de drie dienst boden in huis." „Slechts op het laatst," vervolgd© Miss V aughan, „begreep ik heit gevaarlijk» ka hgeumden mededeellng. SPANJE. Een koninklijke reis door de lucht? Een fantastisch bericht wordt uit Ma drid aan heit Journal gezonden. De koning en de koningin van Spanje zouden van plan zijn een vliegtocht naar Zuid-Ameri ka te ondernemen. Tien watervliegtuigen moeten, volgens den 'berichtgever van heit Psrijsche Wadi voor dien tocht van het ko ninklijk echtpaar en het gevolg ln orde zijn gebracht Primo Rivera en nog en kele ministers zouden' ook van de partij zjj;nh HONGARIJE. De valsche bankbiljetten. Uit Boedapest wordt aan (Weensche) „Abend" gemeld, dat de zoon van den Hon- gaarschen premier» Bethlem, Andreas Beth- len, is gehoord, diie in het buitenland valsche bankbiljetten in omloop moet hebben ge bracht. Groot opzien, zoo vertelt het blad, werd gewekt door het fait, dat in den zomer van 1923 de jonge Bethlen „op wensch van zijn vader" plotseling naar Amerika vertrok, ten einde daar zoogenaamd een geheel onderge schikte betrekking bij een bank te gaan be- küeeden. Vóór en tijdens zijn reis hield An dreas Bethlen zich ook in Weenen en Parijs op, waar hdji groote bedragen, die in dé hon derden mlllioen liepen, inwisselde. Het wa ren) bijna alle valsche francsbiljetten, waar voor door hem dollars werden gekocht. De Fransche gedelegeerden in Boedapest kregen kennis van deze aangelegenheid1 en een onderzoek werd door hen ingesteld. Hierbij bleek, dat de jonge Bethlen, die nog in den zomer van 1925 zeer sterk in de schulden zat, in den loop van Augustus en September al zijn schulden heeft betaald. Vast staat ook, dat hij op zijn reis koer! >rs- bagage heeft medegenomen, die door de Hongaarsche autoriteiten was verzegeld. Daarin bevonden zich de Fransche francs- biljettén. In Parijs moet hij, volgens ge noemd blad; op één enkelen namiddag meer dan driehonderd millioen kronen in omloop hebben gebracht. In Weenen werkte hij eveneens „z,eer goed", terwijl hij ook naai Amerika valsche biljetten heeft medegeno men. Hieromtrent 'bezitten de Fransche autoriteiten zeer nauwkeurige gegevens. Ingezonden Mededeellnü. ^^Tabletten- voor rookers rakter van den man Zij zweeg en rilde. „Vertel ons wat er gebeurde," zei Ik. „Het was op Zondagmiddag," vervolgde zij, „d>at ik naar Senor Silva ging en hem vertelde dat ik (besloten had den wensoh mijns vaders uit te voeren, afstand van de wereld te doen en een priesteres van Siva te worden. Ik zal nooit den gloed in zijn oogeru vergeten, terwijl hij luisterde zij brandden letterlijk in mij'.„Ahal" zei Godfrey, „was het dat?" Zij; kéék 'hem vra gend aan. „Die stap van uw kant bracht Silva ln verlegenheid' en hij moest zijn best doen u ervan terug te houden. Uw vaders testament gaf hem dat kostbare •landgoed en een millioen dollar. Als geld' alles was wat hij zocht, zou hij' daarmee tevreden zijn geweest en hij zou getracht hebben van u af te komen. Dat deed' hij niet dat Zijn oogen gloeiden van opwin ding toen u hem uw besluit te kennen gaf bewijst dat hij u liefhad en u ook wilde hébben." Een verhoogde blos kwam op de wan gen van Miss Vaughan, maar zij beant woordde moedig zijn blik. „Ik geloof dat dit waar is," 'békend© zij met zachte stem. „Mijn vermoeden 'hiervan deed mij weife len maar ten slotte besloot ik dat er geen reden was omi hem te sparen' en een onschuldig man voor hem te laten lijden." „Voornamelijk ais je den onsohul- dlgen man liefhebt," dacht ik, maar het l gelukte mij die woorden onuitgesproken te laten. (Wordt vervolgd.) COURANT Nederland acht te weinig tijd beschikbaar voor overleg. Het Itallaansche standpunt. 62) Het Brltsche standpunt voor loopig nog niet bekend gemaakt. Een compromis te wachten De zoon van Betlüen er bij betrokken. - A

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1