T VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 6 MAART 1926. 5 Maart slaagde te Batavia voor 1ste officier Groote vaart onze vroegere plaats genoot de heer G. P. Simonse. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Ver. tot bevordering van het vreemdelingen ver keer „Helders Belang", waarin mededee- ling wordt gedaan van een algemeene ledenvergadering op Woensdag 10 Maart, 's avonds 8 uur in hotel „Bellevue". Jubileum K. C. Valkenburg. De dag van Donderdag is voor onzen zetter K. C. Valkenburg, die zijn 25-jarig jubileum bij onze drukkerij herdacht, tot een feestdag gemaakt Zijn collega's kwa men des avonds in grooten getale opzet ten en het was, in' de 8e Emmadwarsstraat, den heelen avond een gaan en komen. Op het alleronverwachts klonk den jubilaris zang in de ooren, die afkomstig bleek te zijn van Helder's Mannenkoor, dat hem een serenade kwam brengen op dezen heuge- ljjken dag. Verbouw Raadhuis. Gisterenmorgen werd door B. en W. ten raadhuize aanbesteed de verbouw vani het weeshuis tot raadhuis ingevolge de plannen, reeds vroeger door ons gepubliceerd. Het merkwaardigste van de ingekomen inschrij- vingsbiijetteni was wel, dat de hoogste en laagste inschrijver een prijsverschil hadden, dat niet minder dan 44.784 bedroeg, op slechts een 5000 na het bedrag, waarvoor de laagste inschrijver, houdt hij zijp inschrij ving althans staande, het werk wil verrich ten! Het is natuurlijk voor een buitenstaan der ietwat gevaarlijk bespiegelingen te maken, en wij zouden, dian ook niet gaarne durven beweren», dat de laagste inschrij- vingscijfera op eene vergissing moeten be rusten. De daaropvolgende inschrijver is „maar" 21j510 hooger dan de laagste. Tus- schen dezen en den hoogsten ligt een ver schil van 23.274. Het oorspronkelijke ontwerp heeft, na het votum van deö Raad, waarbij de gelden voor den verbouw werden toegekend, wijzigingen ondergaan, en het was ons niet mogelijk de officieele ramingscijfers op te geven. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat het hier alleen betreft den verbouw, dus zonder bijkomende werkzaamheden van cen trale verwarming, verf- en» schilderwerk (dat trouwens tegelijkertijd afzonderlijk aanbe steed' is), meubilair, enz. De cijfers der aanbesteding zijn als volgt: Th. Minineboo H. Walboom 49.990; Gebr. Van Pelt 71.600; Gebr. Smit 74.420; M. O. van der Plas 75.300; Star- renburg Boerdijk 76.600; G. Lastdrager 79.935; 'H. Riemers 82.230; H. Freeke 82.640; J. de Vries, Amsterdam 89.470; J. Pik, Wieringen 94.774. Glas- en schilderwerk: Gebr. Hoogerduijn 3522; A van Pelt f 3750; M. Kaleveld 3979; J. de Kok 4862; Gebr. De Boer Boer 5065; J. Freeke 6260; S. Schellin- ger 5300. Heit omslaan en zinken van de Marinesleepdienst HL De Raad voor de Scheepvaart deed Donderdag uitspraak betreffende het om slaan en zinken van de sleepboot der Marine „Sleepdienst Hl", in de haven ttlhior» De Raad is van oordeel dat dit ongeval is veroorzaakt door de onvoorzichtige wijze van manoeuvreeren van de „Flores". Over die wijze, waarop dit schip de haven wilde verlaten het laten omtrekken van het achterschip wil de Raad geen kritiek oefenen omdat bij de toedracht van het ongeval de opzet der te maken manoeuvre geen rol heeft gespeeld. Ook op de wijze, welke thans is gevolgd, had de „Flores" het ongeval kunnen en moeten voorkomen. Het is natuurlijk te betreuren dat op een oogenblik, waarop het zoo dringend noodlg was, de sliphaak niet kon worden losgegooid. Volgens ver klaring van den torpedist-majoor, gezag hebber van de sleepboot, zat de borgpen tusschen blok en beting. Dit alles neemt echter niet weg dat de daad, welke tot het omtrekken van de sleepboot heeft geleid, is het onoordeel kundig werken met ,de schroeven door de „Flores". Het volle kracht vooruitgevon terwijl men wist dat de sleepboot zooveel mogelijk trachtte het achterschip stuur boord uit te trekken, is onverantwoord. Schipper en loods voerden aan dat deze manoeuvre noodlg was, niet omdat het voorschip op den Texelschen steiger lag gericht immers daar was men toen nog ver vandaan maar omdat het achterschip te dicht bij den dam kwam.. Indien echter werkelijk het gevaar van tegen den dam te loopen, nog wel met dezen harden Z.O.wind, aanwezig was, dan zou de „Flores" zelf daartoe hebben medegewerkt doordat zij teveel achteruit had gewerkt. Op welk oogenblik de fout van de „Flores" ook is gemaakt, in elk geval heeft dit schip, naar 's Raads oor deel, te wild gemanoeuvreerd en te weinig rekening gehouden met de aanwezigheid van de sleepboot. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. ■Wij hebben reeds meegedeeld, dat van wege dii.t Instituut in „Scala" een filmver- tooning zou worden gegeven, waarbij een duidelijk beeld van de Nederlandsche Noord- zeevisscherij zou worden gegeven. Bedoelde filmvertoondng had gisterenavond plaats. Reeds bij een vroegere gelegenheid dealden Ingezonden mededeellng. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten wij mede, dat het Instituut een eigen instal latie bezit, waarmede het ons land doortrekt. De auto is geheel als woonajito 'ingericht, doch in plaatsen waar bioscopen zijn, be hoeft uit den aard der zaak het eigen appa raat geen dienst te doen en kan men van de bioscoop-toestellen gebruik maken. Des midddgs was voor de schoolkinderen een voorstelling in de „TivolT-bioscoop gegeven, die evenwel jammerlijk mislukte. Daar de projectie in „Scala", die des avonds gegeven werd, in geen enkel opzicht te wenschen overliet, verdiepte het bestuur zich natuur lijk 'in gissingen, waaraan dit échec te wijten was. Het meest voor de hand liggend was de onderstelling, dat het projectie-apparaat in „Tivoli" krachtiger was dan voor deze films wenschelijk. Een dergelijke leerfilm wordt langzamer gedraaid dan de gewone bioscoopfilm, en waarschijnlijk is de lamp te warm geweest voor die langzame bewe ging. Hoe het zij, de middag-voorstelling mislukte totaal, en dit is daarom zoo te be treuren, wijl deze als ondexwijsfilm door de gemeente bekostigd werd. De avondvoorstelling in „Scala^ was, zoo als we zeiden, uitstekend. Het was jammer, dat het gebeurde van den middag vele ouders klaarblijkelijk bad' weerhouden de voorstel ling bij' te wonen, zoodat dok financieel een en ander een nadeel voor de kas opleverde. De film van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" hadden wij bij een vroegere gelegen heid al eens gezien, doch blijkbaar was zij des middags niet ongedeerd uit deni strijd gekomen, want de toen vertoonde was vol lediger dan wat wij' gisterenavond te zien kregen. 'Zeer mooi waren de opnamen van de vischvangiat, zooals die tegenwoordig op de Noordzee wordt uitgeoefend' door trawlers en zeilschepen. Het geheele bedrijf wordt ons getoond, wij zijn voortdurend in de na bijheid dez^r stoere mannen, die vaak voor zeer karige belooning, zulk een barden, wreeden arbeid moeten! verrichten. En ont roerende momenten waren er, als de oude moeder haar vertrekkenden jongen goeden dag kust en hem nawuift, zoolang haar oude oogen hem zien. Behalve deze, was er nog een „folkloristi sche" film, die eenige aardige oud» gebrui ken in beeld geeft, en eenige aanvulling: een Weetal geestige Amerlkaarische truc films, die verbazend aardig Waren voor kin deren en grooten. Voorts een aantal leven de portretten van Kamerleden: sociaal-demo cratische en Vrijhéidsbondsche,' mr. Mar- schant en Kleerekoper, Mevrouw Bakker— Nort en Suze Groeneweg, TroeMra en mr. Dresselhuys. Heniri ter Hall stak de tong tegen ons uit. Dat was niet aardig van hem. Een en ander ging gepaard met explicatie van den reizenideni exploitant, den heer Last, en droeg aller tevredenheid weg. Het Witte Kruis. Donderdagavond 11 hield de afdeeling Helder van de N.-HolL Vereeniging „Het Witite Kruis", onder leiding van den Voor zitter,- den heer J. Kamman, in Hótel „Bel levue" een algemeene ledenvergadering. Nadat met een welkomstwoord de verga dering was geopend, en de notulen waren gelezen, die goedgekeurd werden, deelt de voorzitter, naar aanleiding van eeniige vra gen door den heer Van Aken ,in de vorige vergadering' gedaan, mede, dat het water in 't Zwembad aan de Binnenhaven door Dr. Ten Poorten is onderzocht en deze rapport heeft uitgebracht, waaruit bleek, dat het water wel niet geheel zuiver, maar toch niet nadeelig voor de gezondheid was en ten 2de, dat bij het GemeenteDtstuur plannen be staan een nieuw zwembad te stichten en dat dit waarschijnlijk niet in de Binnenhaven zal geplaatst worden. Vervolgens is aan de orde verslag van de afgevaardigden, die de Alg. Vergaderingen der Vereeniging, die 17 en 18 Sept. te Alk maar en 26 November kil te Hilversum wer den gehouden. Dr. Bakker rapporteert over de verschil lende punten, die daar behandeld zijn en geeft een overzicht van het gouden jubileum der Vereeniging in Alkmaar gevierd en over de feestelijke opening van het verbouwde „Heideheuvel" te Hilversum. De afge vaardigde ontvangt den dlank der vergade ring voor zijn bemoeiingen en zijn verslag. Hierna las de secretaris, de heer Roukens, het jaarverslag der afdeeling over 1925, waaraan wij het volgende ontJeenen: De toestand der afd. is zeer gunstig te noemen; het bestuur, gesteund- door de leden, is ook in 1925 werkzaam geweest ter berei king van het d'oel der vereeniging; de finan ciën geven geen reden tót bezorgdheid. De aldeeling telde op 31 Dec. 1925 3106 leden tegen 3017 op 31 Dec. 1924, dierhalve in 1925 een vermeerdering van 89 leden. 'Het bestuur onderging eenige verandering. In- de Ootobervergadering werd in plaats van Dr. A. Grunwald, dlie wegens zijn vele bezig heden! bedankte, gekozen Dr. P. v. d. Nieu- wenhuizeni en de heer P. Korff, die bij zijn périodlieke aftreding verzocht niet meer in aanmerking te komen, werd vervangen door den heer J. Smit, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren J. Kamman, voorz.; W. J. Bakker, vice—voorz.; de dames Mevr. A. DelgorgeMeijers, Mevr. B. A. Ketter de Jongh; de hoeren M. A. Kolster, P. van Dalen, P. v. dl. Nieuwenlhuizen* J. Smit en H. Roukens, secr.-penn. In 1925 werd van het verplegingsmate- riaal wederom een druk gebruik gemaakt. Er kwamen 1968 aanvragen in, waarop 3695 verplegingsartikelenj in bruikleen werden afgegeven. Hiervan waren 87 aanvragen voor onvermogendën (niet-leden), die 180 artikelen ontvingen. Op voorschrift van heeren doktoren wer den 326 kwart-staven zoetwaterijs kosteloos aaif zieken verstrekt, welk ijs geleverd werd door de Ijsfabriek „Het Noordonf' alhier. Doen den ontsmetter K. de Vries werden 8 woningen, waar besmettelijke ziekten had den1 geheerscht, ontsmet. Dat het aantal ont smettingen jaarlijks vermindert, ia een ge volg van de veranderde inzichten van H.H. medici ten opzichte van het nut der ont smettingen. Ook de uitzending van patiënten naar herstellingsoorden was dit jaar veel minder dan anders. Slechts .1 patiënt werd vanwege de afdeeling in „HeicfteheuveP verpleegd, waarvan de verpleegkosten voor 3/4 gedeelte werden gerestitueerd!. Dat dit jaar niet meer dere aanvragen kwamen voor uitzending wjjst voorzeker op den gunstigen gezond heidstoestand van 1926 in deze gemeente. De Oommissie der Malariabestrijding heeft ook in 1925 nuttig werk verricht De malaria werd duchtig bewerkt en menig anopheles óf malariamug onschadelijk gemaakt. Dat de Oommissie niet stil zit bleek nóg dezer dagen door de lezing van Dr. Rienks bij de vertooning der iMalariafilim 'De Wijkverpleging beeft ook in het af- geloopen jaar aan vele zieken daadwerkelijke hulp verleend. De beide wijkzusters hebben bjj betalende patiënten 5324 en bij onvermo- genden gratis 1629, dus in 't geheel 685^ be zoeken afgelegd. Bovendien hebben zij on derscheidene malen geassisteerd bij *t afleg gen van gestorvenen, bij bevallingen-, bij 't transporteeren van zieken naar elders, hulp' verleend- in de polikliniek enz. Ook in Koegras werden bezoeken gebracht en wel per auto en' dit was een kostbaar iets. Maar het werd door de "Koegrassers ten hoogste gewaardeerd. Deze waardering be-' paalde zich niet alleen tot woorden* maar uitte zich ook in stoffelljken vorm. Zoo ver leende de Boerenleenbank 100 en het Dirk van Foreestf onds 50 subsidie aan de Wijk verpleging. Voorwaar mooie blijken 'van waardeering. (Met de best© wenschen voor d»e afdeeling eindigt het-venslag, dat onder dankzegging aan den samensteller onveranderd wordt vastgesteld. Aisnu is aan de orde het bestuursvoorstel, om tot invoering van Huisverzorging over te gaaa De Voorzitter leidt dit punt in en zegt, dat het voorstel na het ingezonden stuk in de courant weinig toelichting be hoeft. Het groote nut van huisverzorging Is daarin duidelijk aangetoond. Van zeer veel belang is huisverzorging voor mln-gefortu- neerden, die bij Ziekten hulp noodg hebben in de huishouding. Naar aanleiding van dit voorstel heeft een levendig debat plaats. Ai- gemeeni is men zeer ingenomen met dit voorstelen de besprekingen bepalen zich hoofdzakelijk tot onderdeelen. Zoo wordt ge vraagd, of de hulp, die verleend' wordt, be taald moet worden of kosteloos .is, waarop geantwoord wordt, dat de hulp voor onver- mogenden kosteloos is en voor anderen een zeker bedrag, afhankelijk van den imaat- schappelijken welstand, betaald dient te worden-. Ter sprake komt ook nog die vraag, wie als verzorgsters aangesteld moeten wor den, of men vaste of losse helpsters imoet aanstellen. De bedoeling »is losse verzorgsters aan te stellen, die per dag betaald' worden, want in Alkmaar beeft de praktijk geleerd, dat dit de voorkeur verdient. Nog wordt gesproken, wie als verzorg sters aangesteld moeten worden, men- -meent, dat daar voor in aanmerking moeten komen nette vrouwen, weduwen, vrouwen, wier mannen naar zee zijn en dergelijke. De moeilijkheid om geschikte verzorgsters te krijgen, wordt ook onder het oog gezien; daarom zag het bestuur gaarne, dat men adressen opgaf van vrouwen, die hiervoor in aanmerking konden komen. Ook bespreekt men de financieele zijde, waarop door dén voorzitter nadei# inlichtingen worden gege ven en ook wijst op de wenscheljjkheid om de contributie voor dif doel eenigszins te verhoogen en die te brengen voor de leden van 3.op 3.50 per jaar en voor leden- begunstigers van 1.60 op 1.75 per jaar, terwijl de meerdere kosten cmoeten verkre gen wprdem uit andere bijdragen en uit de kas der afdeeling. Tenslotte wordt het voorstel in beginsel met algemeene stemmen aangenomen en het bestuur -machtiging verleend het voorstel nader uit te werken pö in de volgende alge meene vergadering met uitgewerkte plannen te komen. 'Vervolgens komt 'ter taf el de rekening en verantwoording ov r 1925, dlie door de hee ren Van Aken, Tiemes en VisSer is nage zien. Eerstgenoemde rapporteert, dat de boeken en bescheiden door de commissie nauwkeurig zijn nagezien en alles in de beste orde is -bevonden, waarop hij voorstelt den penningmeester dank te zeggen voor zijn accuraat beheer en de rekening goed te keu ren. De penningmeester doet daarna eenige mededeellngen over de ontvangsten en uit gaven de® rekeningen* waaruit blijkt, dat de ontvangsten van de rekening Witte Kruis hebben bedragen» f 6648.89 en de uitgaven 6700j26, zoodat er 61.37 meer is uitge geven dan ontvangen, waardoor het batig saldo, waarmede het jaar begon 1894.09) met J 51.37 wordt verminderd en 1926 be gint met een batig saldo van 1842.72. De rekening der Wijkverpleging bedraagt in ontvangsten 4616.011/» eni in uitgaven 5033.31V2, zoodat er een nadeelig saldo is van 417.30, hetgeen waarschijnlijk door de Provinciale Commissie wel vergoed wordt Na deze med'edeelingen wordt overeen komstig het advies d'er financieele oommissie de rekeningen goedgekeürd; de commissie dank -gezegd voor het nazien der administra tie en den penningmeester voor zijn, accu raat beheer. Hierna is aan de orde de begrooting over 1926, de versohillenide posten worden behan deld, enkele nader besproken en de begroo ting van „Het Witte Kruis" in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 10.477.72, die Van de Wijkverpleging tot een bedrag van 5540. Aisnu is men- genaderd tot de rondvraag, doch daar niemand het woord! verlangt, sluit de voorzitter de vergadering met een dank betuiging voor de opkomst en met de beste wenschen voor den- bloei der afdeeling. Ver. van personeel ln 's Rijksdienst „Onderling Belang". In „Casino" trad Donderdagavond voor bovengenoemde vereeniging op Mr. K. J. v. Nieukerken, advocaat en procureur te Am sterdam, met het onderwerp „Stand van het vraagstuk van den rechtstoestand der Amb tenaren1". Door een honderdtal belangstellenden werd deze lezing bijgewoond. De heer L. van Loo, die de vergadering opende, zeide, dat deze vergadering er nu eens niet een zou zijn van protest tegen loonsverlaging of ver slechteringen door de regeering over de ambtenaren gebracht, maar over den rechts toestand van de ambtenaren. Hij' drukte zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst Het bestuur had op dezelfde Mangsteliing gerekend'als bij de andere vergaderingen. De heer. Mr. Van Nieukerken behandelde het onderwerp zuiver wetenschappelijk. De lezing werd met belangstelling gevolgd. Het heeft voor ons geen zin, een breed voerig verslag van deze lezing te geven, daar belangstellenden voor dit onderwerp over twee weken de lezing in druk kunnen krij gen bij het bestuur van de Centrale Ver. van personeel in 's Rijksdienst Hoe komt 't zoo zeide de heer Van Nieukerken dat hier te lande de rechts toestand der Ambtenaren grootendeels nog tot de vrome wenschen behoort? Ik zou meeiren, dat naast het gewone antwoord, ni. dat meer belangrijke politieke vragen oplos sing vergden, en dat het wetenschappelijk is vastgekoppeld aan de administratieve rechtspraak, waarmede men nu nog niet goed raad weet (getuige de debatten in de laatste Juristenvereeniging over het Ko ninklijk Vernietigingsrecht) ook aan dit ant woord een plaats toekomt, nl. dat de liberale vrijheidsidee onzer landgenooten eigenlijk in den grond afkeerig is van ambtenaren, van bureaukratie, van administratieven) om slag, tot zekere hoogte van Staat en Staats organen zelve, getuige het weinig militaris tische van onzen landaard'. In den oorlogstijd er» vooral in den laten oorlogstijd drong ook tot de Nederlandsche burgerij met kracht naar voren dé Staats idee, de overtuiging, dat lo den) Staat orde moet heerschen, wilde ook zij de ambtena ren aan den Staat, binden en dezen boven de maatschappelijke verwarring stellen. Het aantal ambtenaren was door de sociale en commercieels bemoeiingen van- Staat, Provincies en vooral van de Gemeenten, ge tuige de ontwikkeling dér publieke bedrij ven, ontzaglijk toegenomen. Destijds voedde de burgerij ook bijna aan den lijve hoe noodzakelijk 't was, dat ze op de trouw der ambtenaren moest 'kun nen rekenen zonder welk een revolutie denk aan November 1918 onmogelijk was te keeren. Dientengevolge werd de Rechtstoestand der Ambtenaren plotseling een brandend vraagstuk. Inmiddels zijn de economische en politieke omstandigheden aanmerkelijk gewijzigd; de vakorganisaties en daarmede de ambtenaren* ontwikkelen lang niet meer de kracht van November 1918; het gevaar dat de Maat schappij den Staat cs. zal overheerschen, is geweken* en als van ouds heeft het ambte narendom wezenlijk nog maar matige be langstelling van de burgerij; die veeleer zoekt de administratieve uitgaven te beper ken en het aantal ambtenaren, zooveel mo gelijk te verminderen. Alleen voor zoover de belangen van de ambtenaren in dienst van andere publiek rechtelijke lichamen samenvallen met die in dienst van het Rijk, worden deze in de Cen trale Comm. van Georg. Overleg behartigd, gel-ij-k bij de behandeling van de laatste Wij- zigingsontwerpeni der Pensioenwet 1922. Zoolang in het salarisvraagstuk, waar mede directe materieele voordeélen voor de Rijksambtenaren in het algemeen zijln- te verkrijgen of nadeelen kunnen worden af geweerd, géén stabiliteit noodgedwongen of tot genoegzaam algemeene tevredenheid zal zijn verkregen, zal een eensgezinde actie der 5 groote vakorganisaties voor den Rechtstoestand zich niet gemakkelijk ont wikkelen. Immers zijn die vakorganisaties behalve de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren en Uwe Centrale allen politieke organisaties, onderiing niet vrij van naijver en wedijver, die hun waar wel als de beste aan de ambté naren moeten voorhouden en deelnemen aan het ingespannen politieke leven». Voor politiek en geld in den buidel 'bestaat gewoonlijk meer belangstelling dan voor een moeilijk en idieel vraagstuk ris dat van den rechtstoestand. Daarbij komt nog, dat voor tal van cate gorieën van ambtenaren vooral de lagere reeds een rechtstoestand min of meer be vredigend geregeld is, die dus minder bela ng hebben bij een Wet op den Rechtstoestand, althans dat -belang niet meer dagelijks zoo tastbaar voélen. Naarmate bovendien meer regelingen en dus meer verscheidenheid van regeling ont staat, moet'het streven! naar -een éénvormige Rijksregeling, welke het ambtenaarsrecht voor een goed)-deel onttrekt aan die regeling der lagere publiekrechtelijke corporaties, meer hinderpalen, complicaties en bezwaren overwinnen. Evenmin mag onvermeld blijven het door het Socialisatierapporb wakker geworden en door de actie van Dr. Hettinga Tromp in verband met de weldra in te voeren verorde ning voor de Amsterdamsche Gemeente- Ambtenaren* verfjjndie en voorloopig nog wakker blijvende instituut der Medezeggen schap der Ambtenaren. ■We moeten onderscheiden/ de practische medezeggenschap, ni. het meepraten door de ambtenaren en andere ondergeschikten over hun belangen én dé medezeggenschap zooals deze in het Sociriisatierapport en door Dr. EL Tromp wordt verstaan, n.1. bun mee beslissen, mee-wetgeven over rechten* be langen en welke andere regeling ook. voor dat politieke vraagstuk is uiteraard PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.30 uur, Ds. C. Met, v. Zaandam. Westerkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Halsduinen: Geen dienst. Jallanadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. IJ. van Dijk, van Schagen. 's Avonds 7.30, Zendelingsgebouw, Dr. van Osterbosch, van Beverwijk. Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. Tinholt, v. Valkoog. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. A. Verwaal, van Alkmaar. 's Avonds 6.80 uur, Ds. J. A. Raabe, van den Burg, Texel. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. J. J. Buskes, van Oosterend, Texel. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. v. d. Berg. WOENSDAG 10 MAART. 's Avonds 8 uur, Ds. B. v. d. Berg. Bidstond voor het gewas. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Lnthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Prol. Pont, van Amsterdam. Leger des Heils (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen- komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. veel meer belangstelling dan voor het ont werp Rechtstoestand». Het stelsel van Dr. Hótitinga Tromp, be lichaamd in een achttal artikelen) tellend Wetsontwerp, verdraagt zich dus niet met het reusachtige moeitevolle werk van Staats commissie en Regeering; 't doet dit werk veeleer te niet en brengt in de actie naar den rechtstoestand hopelooze verwarring. Al zijn ook de politieke omstandigheden niet gunstig voor het spoedig wet worden van het Wetsontwerp Rechtstoestand, zoo ligt in de actie naar medezeggenschap mede een urgente reden voor Regeering enVolks- vertegenwoordiging, als belichaming van den Staat, om de behandeling te bespoedigen. Voor de niet-politiek georganiseerde amb tenaren staan hier uiteraard nog grootere belangen op het spél dian voor d© wel-politiek georganiseerdem. Bij den Nederlandbchen rechter vindt een verongelijkt ambtenaar heel weinig heuL De bestaande jurisprudentie komt hierop neer: dat* de ambtenaar alleen en uitsluitend' kan klagen over een recht gekoppeld aan een geldvordering* wanneer en zoolang deze ver ordening in een wettelijk voqjschrift of in zijn bestaande aansteilingwoorwaarden grond vindt. Wanneer regelingen veranderd' worden' te zijnen nadeele, dan acht de Nederlandsche rechte® zich gewoonlijk onbevoegd- de vorde ring te onderzoeken, dian verklaart hij den klager niet-ontvankelijk. Een en ander moge voor de Rijksambte naren niet prettig zijn, zij vinden echter hun bezoldigingsaanspraken nog belichaamd' in heb Bezoldigingsbesluit 1925 enz., dus in een wettelijk voorschrift, maar voor de ambte naren in dienst van lagere publiekrechtelijke lichamen, die er veelri geen sriarisregeMn- gen op na houden», dlie ten aanzien van wij zigingen volle vrijheid hebben* die aanstel lingen kunnen wijzigen, garanties wegne men* terugwerkende 'kracht aan salarisver- minderingen en pensioenbijdrage verhaal, en andere nadoelen kunnen toekennen* is de huidige rechtspraak nog veel verderfelijker. In het algemeen kunnen we dus zeggen, dat de ambtenaren van den gewonen rechts weg reeds zijn afgesneden), behoudens hun op geldend- wettelijk of administratief voor schrift toegekend salaris, toelagen e.d.; d. w. z. dat zij machteloos staan tegen latere eenzijdige wijziging van hun aansteildnga- of arbeidsvoorwaarden, al zijn die nog zoo dik en duidelijk en voor bepaalden tijd of voor altijd geldend overeengekomen. Dit geldt zoowel voor Rijksambtenaren als voor die bij de lagere publiekrechtelijke lichamen' en niet alleen voor salaris, maar voor alle onderdeelen en elementen der ar beidsvoorwaarden». Nu wil ik gaarne toegeven* dat in tri van wettelijke voorschriften stukken uit den Rechtstoestand reeds zijn geregeld, waarvan dus de nakoming kan worden geëischt. Het Bezoldigingsbesluit b.v. regelt voor die ambtenaren in dienst van Rijk en Rijks instellingen de wedde zelve en het wedde- verloop. Het Wachtgeldbesluit heeft geregeld den rechtstoestand der ambtenaren, d'le wegens opheffing van hun betrekking of verandering in de inrichting van hun dienstvak worden ontslagen, d. w.z. van die zoogenaamde af gevloeide ambtenaren* aan wie gedurende meerderen tijd nog behoorlijke Inkomsten gewaarborgd zijn. De weinig bevredigende .pnactijk voor de gevallen dat wettelijke voorschriften bestaan, wordt uiterst ver overheerscht door den mis stand, dat over aUe publiekrechtelijke corpo raties en haar bedrijven gerekend, slechts weinigen een rechtatoeetandregeling be zitten. Öpr. komt nu tot de behandeling van het ontwerp zelve. Hij' bespreekt de verschil lende hoofdstukken tamelijk uitvoerig. Wanneer men het Ontwerp doorloopt, dan moet bet dunkt mij toch duidelijk zijn, dat de Rechtstoestand der Ambtenaren in hat Algemeen, d* w. s. hij alle publiekrechtelijke I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11