T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Mooie Handen 1 - Ingezonden mededeellrag. VAN DONDERDAG 11 MAART 1926 Den 12en dezer hoopt de heer K. F. Plenckers, thans bij den" Rijks-belasting- accountantsdienst te N.-O.-I, den dag te herdenken, dat hij voor 35 jaren in 's lands dienst kwam. Het nieuwe Raadhuis. Naar wij vernemen zal binnenkort een herbesteding worden-gehouden voor den bouw van het nieuwe Raadhuis. In het plan voor verbouw zijn een aantal wijzi gingen alsnog aangebracht. Bazar „Dorcas". Dinsdagavond 7 uur werd de bazar, georganiseerd door de vereeniging „Dor cas", door Mevr. v. Dijk, presidente van de Vereeniging, geopend. Mevr. v. Dijk zegt dat er geen offlci- eele uitnoodigingen verzonden zijn. Het doet spr. daarom bizonder veel genoegen dat Mevr. Houwing door haar aanwezig heid, blijk geeft van medeleven. Mevr. v. Dijk zegt met trots op de organisatie van deze bazar te kunnen neerzien, omdat bijna alles door leden van „Dorcas" vervaardigd is. De planten' en bloemen die de zaal versieren, zijn door de firma v.Amesfoort en Heijdanus gratis geplaatst. Aan den anderen kant zoo gaat de presidente verder sta ik hier eenigs- zins verlegen, bij de opening van deze bazar. omdat ik bang was, dat het boven de kracht van onze gemeenteleden zóu gaan, die verleden jaar reeds .zorgden voor het zoo schitterend slagen van de lancy-fair. Uw tegenwoordigheid echter de zaal was overvol bewijst dat ik verkeerd heb gezien. Spr. brengt een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt bij de organisatie van deze bazar. Ook de mu ziekgezelschappen en den heer de Hoogh, betuigt Mevr. v. Dijk, namens „Dorcas" haar dank. Met den wensch dat de bezoekers eenige prettige dagen mogen hebben, dat de tafels leeg en de beurs van „Dorcas" vol mag worden, eindigt spr. onder hartelijk applaus van de aanwezigen. Niet minder dan 80 werkende leden telt de Vereeniging „Dorcas" en te verwonderen is het dan ook niet, dat een zoo groote in zending van kleedjes, kussens, spreien en handwerken voor de Bazar is ingekomen. In de bovenzaal van het Alg. Tehuis voor Militairen in de Spoorstraat is de bazar ge organiseerd. Nijvere handen zijn enkele dagen bezig geweest, de meer dan 600 in zendingen, op smaakvolle, aantrekkelijke wijze uit te Stallen, waarvan het resultaat is, dat men in de betrekkelijk kleine ruimte een goed overzicht heeft van wat er alzoo te koop is. Want daarom gaat 't toch eigenlijk. De Vereeniging „Dorcas", die onder het protectoraat werkt van de Ned. Herv. Dia conie, heeft met deze'„bazar" ten doel, het stichten) van een fonds Voor het oprichten van een eigen gebouw en dat is meer dan noodig .voor een vereeniging met een zoo groot ledenaantal1. U steunt dus het „goede doel" door een bezoek aan de bazar, U geniet van het ge zellige strijkje onder leiding van den heer Luca of Seeboldt, of van den zang van de Daleroze-klasse van den heer De Hoogh en U profiteert van de uiterst lage prijzen, waarvoor de handwerken enz. te koop wor den aangeboden^ Juweeltjes van handwerken waren er op de bazar uitgestald. (Als verslaggever heb ja daar natuur lijk niet zooveel verstand van. Nu ja, je hebt wel eens een handwerk gezien, maar of dat nu gemaakt is met 50 of 1800 steken op een pen, daarvan snap je toch niets. Als curio siteit vertelde Mevr. Van Dijk, de presidente van „Dorcas"-, ons, dat er een handwerk bij was, dat gemaakt was met 1800 steken op een pen. Een knappe prestatie! Midden in de zaal, die feestelijk met groen versierd is, is de baby-afdeeling en daar vindt U een heele massa snoezige (dat is toch het goeie woord) babykleertjes. De gewerkte kussens, die in de meest mogelijke kleuren en grootten uitgestald zijn, zullen ook zeker wel koopsters trekken. Vóór in de zaal heeft de firma De Groot, Koningstraat, een stand ingericht met da meskousen, handschoenen en' heerensok ken, een zeker percentage van de opbrengst van den verkoop, wordt in de kas van ..Dor cas" gestort. De firma Gfrunwald heeft een stand met Grunwald's thee, die gedeeltelijk gratis wordt verstrekt. In een apart hoekje zijn de prijzen voor de verloting uitgestald'. Natuurlijk is er ook voor de kinderen ge zorgd. De traditioneels grabbelton zal de attractie'voor de jeugdige bezoekers vormen. De heer Jaarsma heeft zijn talent beschik baar gesteld voor het bestuur van „Dorcas" en heeft een „zeegezicht" geproduceerd, dat apart verloot zal worden. Vermelden we nog, dat de Gebr. Rijf eveneens voor muzikale opvrooijjking van de bazar zorgen en dat het „Stedelijk" bij de opening was, dan kunnen we ons verslag, met nog een aansporing tot een bezoek op hedenavond (de sluiitinigsavondl) eindigen. Rectificatie. In ons nummer van Dinsdag zetten we in ons verslag over den brand' op den Brakke- veldweg, dat het eerst water werd' gegeven met een slang van de „Woningstichting". Dit is echter niet juist [De Gem. brandweer heeft in t gebouwtje Uw handen wArri -i mooier en levens Ini.kfi' door Doos 30 ct. PURCL - Wij1 ontvingen nog een ingezonden stukje van S. over den brand op den Brak ke veldweg, waarin deze als zijn meening te kennen geeft dat wanneer de omstan digheden maar even meewerken, men bij eventueel uitbreken van brand het meeste iint heeft van het kortst bijzijnd materieel, wanneer in de omgeving waar dit is ondergebracht een paar vaste menschen zijn aangewezen om dit in tijd van nood te be dienen. - Noorderlicht Een zeer zeldzaam en uiterst; interessant verschijnsel was Dinsdagavond aan den Noordwestelijken horizon waar te nemen. Verschillenden hebben gezien, dat de hemel, in het begin van den a'vond, sterk rood ge kleurd was, en in de stad dacht men, dat er ergens brand was. De politde wetrd herhaalde malen gealarmeerd, maar een onderzoek wees al spoedig uit, dat we te doen hadden met het interessante noorder- of poohicht. Het is een lichtverschijnsel, dat op onze breedte zelden voorkomt, en dat men in zijn volste pracht in de poolstreken en het noor den van Noorwegen kan waarnemen. Het treedt onder zeer verschillend© vormen op. De normale kleur is witachtig inet een zacht groenachtige tint, bij somber weer echter vuilgeel Bij d© grootste intensiteit treedt groen en rood op. Het poollichit, dat Dinsdagavond hier zicht baar was, was van bizonder sterke intensi teit, en strekte zich uit van W.N.W. t)ot N.N.O. Het werd' waargenomen van 7.20 tot 8.30 u. namiddag. Het hoogste punt van het donkere segment bevond zich precies in het noorden ter hoogte van omstreeks 10°. Bo ven dat segment, en1 daarop aansluitend, was een groene band zichtbaar van 2 3° breedte, naar boven zacht vervloeiende. Daarboven en daaruit schoten breede stra lenbundels omhoog, die tot de poolster reik ten en de sterren van het sterrobeeld de Kleine beer zelfs ietwat deden: verbleeken. Het verschijnsel gaat steeds gepaard met magnetische schommelingen; steeds ver toont de declinatienaald! sterke en onregel matige afwijkingen bij het optreden van noorderlicht dan ook een maguetischen de beroemde natuurkundige, noemde het nooorderlichit dan ook een magnetischen storm. Uit een onrustige beweging van de magneetnaald kan melt zekerheid' het optre den van poollicht in verwijderde streken worden geconcludeerd. De gewone lichtboog van het poollicht bestaat volgens Nordens- kjöld uit een lichtgevenden ring, die om de magnetische pool op aanmerkelijke hoogte boven de aarde zweeft en waarom zich een tweede, grootere, en concentrische ring be vindt, vanwaar het groote en prachtige pool licht uitgaat. De natuur van heti poollicht is electrisch, en ontstaat door uitstraling van de zon. Ook is er verband tusschen de elf jarige periode van werkzaamheid der zon (de z.g. zonnevlekken) en het poollicht. De jongste onderzoekingen hebben, aanleiding gegeven itot de veronderstelling, dat het ver schijnsel ontstaat door een laag kristallijnen in stikstof op groote hoogte. Om weder op het hier waargenomen noorderlicht terug te komen, het ver schijnsel was te 7.45 het sterkéfc. Toen was de hemel zeer rood gekleurd en zooals wij boven zeiden, we,d in de stad algemeen ge dacht, dat er brand was, zoodat een groote massa menschen naar den dijk trok, in de veronderstelling dat de brand! op Texel woedde. Van den dijk af was hert verschijn sel prachtig waar te nemen. Een van de breede stralen, die uit het segment omhoog schoten (naar schatting wel 10 tot 15° breid) kwam uit op het N.tiW. en itrok geheel naar het N.t.W., den hemel op ©en hoogte van pl. m. 40° zeer sterk rose kleurende. Be halve rose werden ook groeingekleurd© ban den en zuilen gezien, die sterk lichtgevend waren. Tegen een wolkenloozen hemel le verde het verschijnsel een buitengewoon fraaien aanblik op. Toen er te luim 8 uur een paar wolkjes kwamen opzetten in het Noordten, teekenden d'ie zich scherp af tegen den eigenaardig wazigen hemel. Te half negen was niets meer waar te nemen. Ook te Haarlem nam mien het ver schijnsel waar. Na 15 minuten was het licht echter verdwenen. Te Roosendiaal (N.-Br.) zag men het eerst tegen half negen en duurde het tot ongeveer negen uur. Dezelfde verschijnselen als hier werden ook daar waargenomen. In Den Haag, waar men het te pl. m. 8.16 zag, werden de roodte wolken zelfs geel en wit, waartusschen dan de lichtstralen ston den, alsof het een hel verlichte regenwolk was. Ik waag mij niet aan een colorische be schrijving, zoo zegt de corr. van de „N. Rott. Crt.", maar ik kan wel zeggen, dat het ver schijnsel sommig© ©ogenblikken toen het was alsof er gloeiende wolken uit zee op kwamen)bijna angstwekkend was, en. mooier den eenig natuurverschijnsel, dat ik ooit meemaakt©. Uit verschillend© andere plaatsen van ons land kwamen eveneens berichten, dat het „Noorderlicht" was waargenomen. Het persbureau V. D. heeft zich ter in formatie gewend' tot het Kon. N ed'. Met. In stituut de De Bilt, waar men mededeelde, dat het hier hetzelfde verschijnsel geldt, dat zich ook op den avond van Vrijdag 5 Maart ji. heeft voorgedaan. 'Het vindt ziiin oorzaak in het grooter geworden aantal zonnevlekken en ging gepaard met een vrij Sterke magne tische storing. Gedurende een periode van ruim elf jaren, voor het eerst in 1928, neemt het Noorderlicht in sterkte toe en na 1980, wanneer de maximum sterkte bereikt zal zijn, zal hét weer geleidelijk zwakker worden. Uitslag Huizenveiling op Woensdag 10 Maart, ten overstaan van Notaris O. J. Baas. Huis en erf aan de Kuiperstraat No. 26; kooper K. P. Groot q.q. voor 925. Huis en erf aan den Kanaalwog No. 64; kooper P. 'Bregman q.q. voor 3190. Huis en erf aan het Molenerf No. 1, hoek' Laan, huis en' erf iaan het Molenerf No, 2, huis ©n erf aan het Molenerf Na 3; kooper H. Zegel voor 1561. Huis en erf aan de Smidstraat No. 22, huis ©n erf aan de Smidstraat No. 24; kooper J. A. Zegel voor 2570. Het huis, in tweeën bewoond, met steeg en erf aan de Langestraat No. 35; kooper P. Bregnran q.q. f 1081. Huis en erf aan die Breedhvarsktraat No. 1; kooper P. Bregman q.q. voor 1065. Voor de Drentsche venen. Ingekomen bij Mevr. v. Meurs' 10.—. Lezing over Indlë. Wij herinneren aan de lezing, die een oud-O. Indisch ambtenaar, de heer Uiter- wijk, op initatief van de vereeniging A. G. O. alhier a.s. Maandag, 15 dezer, zal geven. Daarbij zal de heer Uiterwijk vertellen van een 8-daagsche reis langs Sumatra's Westkust. Gezien de belang stelling, die het Heldersche publiek steeds toont te' bezitten voor onze gewesten, een belangstelling, die gedeeltelijk ook op persoonlijke aanschouwing gegrond is, zullen ongetwijfeld velen van deze gelegenheid gebruik willen maken. Te meer, nu niet minder dan 230 lantaarn plaatjes vertoond worden en de entrée- prijs ditmaal weder op een kwartje is gebracht. Verloting Tuberc. Ver. Typografen. Prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 3608, 3703, 8712, 3714, 3725, 3734, 3761, 3779, 3788, 3798. Bal-Masqué Marine Sanatorlnmfonds. Voor het bal masqué, dat 8 April a.s. gehouden wordt, ontving het M. S. F. prachtige prijzen van bijna alle winkeliers in Heider. Behalve hetgeen reeds beschik baar is gesteld, deden verschillenden nog toezegging, zoodat het bestuur thans voor elke vier gemaskerden een prijs beschik baar heeft. Hierbij is gerekend op 200 gemaskerden en 300 ongemaskerden. Onder de prijzen is een schilderij, een prachtige vaas, een solarlamp enz. JDe Landhaaien''. Zondagavond komt het Amsterdamsche Tooneelgezelschap N. V. „Het Groot Too- neel", onder leiding van Joh. Langenaken en J. Lemaire, in „Oasino" een voorstelling geven van het stuk „De Landhaaien)". Dit Amsterdamsche volksstuk van een lach en een traan heeft in het Rozentheater meer dian 100 opvoeringen beleefd en werd ook door het gezelschap Spree te Rotterdam, maanden achtereen in den Circus-Schouw burg opgevoerd. Zondag wordt deze schets met zang en dans in „Casino" gespeeld door bovengenoemd N. V. „Het gijooi tooneel", hetzelfde gezelschap, 'dat hier onlangs met zulk een grooben bijval „Het Teeken des Kruises" heeft gegeven. Voor prijzen enz. verwijzen wij' naar de advertentie. Ons nieuwe feuilleton, waarmede wij Zaterdag een aanvang maken, is éen En- gelsdh romannetje, gedeeltelijk spelend in Cairo. 'Het zal ongetwijfeld onze lezeres sen een tijdlang aangenaam 'bezighouden, hopen wij. Uit het Politierapport Tijdens de afwezigheid) van de bewoners is Dinsdag ingebroken' in een perceel in de Sluisdij'kstraat. Een portemonnaie, inhoudende 70. en een gouden ring werden ontvreemdt DE STORM. De N.W. storm heeft de laatst© dagen met onverminderde kracht gewoed. Gisteren morgen werd de hevigste windstoot 30 M. per seconde genoteerd. Om ongeveer half drie was het water gisterenmiddag op zijn hoogst. Geweldige golven sloegen tegen den d'ijk en rolden met donderend geweld over de sfeenen glooiing tot óp en over den dijk. Zoo waren we getuige, dat het bekende hokje bij den Windwijzer, waar de visscher- liedenl van den ouden Helder bijna dag en nacht bivakkeerea door een groote golf gedeeltelijk werd vernield1. Een van de vis- scherlui, die de woestheid van de zee gene geerd* had, moest dit met een nat pak ont gelden'. Hij kwam bijna tot zijn middel in het water te staan. Vooral hij den Windwijzer kwamen de golven tot ver den d'ijk op. Zooals men weet, is de glooiing daar dichtgemaakt met cement. Deze cementeering is het resultaat van vele pogingen om tot een afdoende be scherming van dén dijk te komen. Telkens en telkens weer sloeg de diijikfcruin stuk ais hoog© zeeën daar overheen sloegen. Deze cementen afsluiting zal wellicht afdoende blijken, maar nu is weer het andere incon- venient ontstaan', dlat de d'ijk aldus een goed' loopvlak vormt voor de golven. Zij rolden daar zoo nu en dan tot bijna over dien twee den dijk. Het was een prachtig gezicht. Vooral wanneer de zon achter de wolken) te voor schijn schoot en over de wi'tgekuifde golven- koppen, haar stralen spelen liet. Uit verschillend© plaatsen komen berich ten omtrent den- storm. De Loosduinsche groentenkweekers vooral hebben groote schade ondervonden!, doordat over Loosdui nen een windhoos trok,- die in korten tijd' veel verwoestte. De windhoos kwam plotseling, zonder merkbare voorteekenen, opzetten en ging gepaard met zwaren hagelslag. Met zeker heid kan gezegd worden, dat niét die hagel, doch de wind de groote schade aangericht heeft De totale schade aan ruiten bedraagt ruim 7000.en is niet door verzekering gedekt, daar de meeste kweekers wel tegen hagel, maar niet tegen sitonn verzekerd zijn. De directe schade aan de gewassen is niet zoo groot, omdat het meeste nog niet 'boven den grond staat. Het Italiaansche stoomschip „Sinena", op weg van Genua naar Rotterdam, vroeg Dins dagmiddag sleepbootassiStentie wegens een def ect aan de stuurinrichting. Het bevond zich ter hoogte van het vuurschip „Maas". n sleepboot van L. Smit Oo.'s Inter- ionalen Sleepdienst kreeg verbinding met het schip, doch biji het opsleepeni er stond een hooge zee brak de sleeptros en het stuurlooze schip, voortgestuwd door den hevigen noordwestenwind. Mep vast op de strekdam ten zuiden van de zuidpier te Hoek van Holland'. De positie van het schip lijkt hopeloos, zelfs vreesde men, dat het in ballast varend© schip over d© pier zou slaan. Gelukkig is dit niét gebeurd, en het gevaar is thans niet) meer. zoo groot. Te 6 uur is de reddingboot „Preident van Heel" uitgeva ren met dubbele 'bemanning. Zij kon, na vier uren in deni Waterweg te hebben ronè- gezworven, wegens heit ruwe weer het schip niet naderen. Hedenmorgen zal opnieuw een poging worden gedaan; voor de beman ning van de „Sirema" bestaat, naar het zich thans laat aanzien, geen direct gevaar. Op noodseinen van een Duitsch s.s. ver trok Dinsdagnacht om 4 uur de sleepboot Drente van de Mij. Wijsmtlller uit de ha ven. Het schip was door den torenwachter van Eierland gerapporteerd ten Z.W. van T'exel. Om 8 uur gistermorgen strandde het Duitsche schip tusschen Eierland en de Koog. De reddingsvlot van de Krim kon het schip niet bereiken. Om 4 uur kreeg de reddingboot verbinding. De opvaren den, 16 mannen en 2 vrouwen, weigerden echter het schip te verlaten. Twee man nen hadden een been gebroken. Door de hooge zeeën werd het stoom schip, dat zonder lading was, opgenomen en tot tegen de duinen, bij het Slufter ge slingerd. Toen het later laag water werd, kon den de opvarenden zoo aan wal stappen. Het schip was op weg naar Rotterdam toen het door den storm overvallen werd. Bij Enkhuizen lagen een aantal Rijnaken, tjalken en küpperschepen, mót bazalt voos de Zuiderzeewerken geladen, van welke ver scheiden© oin nood verkeerden, en welks op varenden bange uren hebben doorgebracht. Eergisteren werden reeds een tweetal in veilige haven gebracht, doch des nachts moest het reddingswerk worden stopgezet, ofschoon twee schepen de noodvlag hadden geheschen. Gisterenochtend gelukite het de beid© schepen binnen te brengen. Nog an dere werden in veiligheid' gebracht. Nrnsjj Blokzijl zat eveneens een schip in nood'; den burgemeester werd telefonisch om assistentie gevraagd, waarna deze zich met zijn ambtgenoot te Kampen, waar een reddingsboot is gestationneerd, in verbin ding stelde. Nadere bizonderheden ontbre ken nog. Acht mijlen ten N.W. van het HchtscMp Elbe is de Nederlandsche tjalk „Alva" ver gaan. De tot bulpverleenling uitgevaren mo- tonsleepboot „Wotan" uit Hamburg is daar in niet geslaagd tengevolge van het breken van een tros. De bemanning, die uit vier man bestond, is met behulp van een lijn gered). Heft vuurschip „Terschellingerbank heeft een anker met 150 meter ketting verloren. Het wordt op order van mari ne^autoriteite n door de sleepboot „Drente" eerst naar Nieu- wediiep gesleept Het wordt hedenmiddag hier binneniverwacht De Drechteriandsche zeewering had) ten noorden van Enkhuizen en bij' Andijk weer een zwaren stormvloed te weerstaan. De dijkwachten werden opgeroepen: De d'ijk van den Immerhornpolder, bij Enkhuizen, die tijdens den stormvloed van 1916 is be zweken, had het weer hand te verantwoor den. Men vreesde voor doorbraak. Tengevolge van den aanhoudenden storm stond' Urk geheel onder water. De schade is reeds aanzienlijk. Er zijn door den storm niet minder dan 1950 netten verloren gegaan, wat met het varlies van touwen, ankers, knuppels, sten- ?eö enz. een totale schade beteekent van 10.000. lOp initiatief van burgemeester Gravesitein heeft zich *©en commissie gevormd1, om in d'e eerste plaats den- omvang der berokkend© schade vast te stellen en middelen te bera men voor zoo spoedig mogelijke huipver- leening. Men meldde uit Zwolle: De storm heeft het water met groote kracht het Zwarte Water opgestuwd'. In een van de Zwarte Waterdijken werd een gal geslagen. De provinciale waterstaat slaagde er in het voorloopig te dichten. Tengevolge van de was van den Boven- Rijn der laatste drie dagen en de N.W. storm zijn de Benedén-Waal en Merwede sterk wassende en ten' derden male in dit seizoen buiten de oevers getreden. Op het Heegermeer te Sneek is gisterent- avond tengevolge van den storm, de motor boot van Sneek naar Koudum gezonken. De bemanning werd' gered. Zes koeien ver dronken. Brand op Texel. Gisterenmorgen sloeg de bliksem in dé grooté boerenhoeve „P]asendaal"p Zeer spoedig stond' alles in lichte laaie. Huls en inboedel gingen ln vlammen) op, het rundvee kon gered worden, een 40 jonge Ingezonden Mededeeling. vJWi i k i i i JI i u,Mi «uuma iCnVvv .mmmmmmmmmmmm in huis is Ch D'eerste Hulp t. schapen en) een paard' verbrandden mede. De eigenaar en bewoner, dé heer J.Witte, werd bewusteloos opgenomen en moest per ziekenauto vervoerd' wordea Gemeenteraad v. Helder Vergadering van den Raad der ge meente Helder, op Dinsdag 8 Maart, dea avonds 8 uur ten raadhuize. De openbare vergadering vangt te hall negen aan. Afwezig met kennisgeving meivrouw van der Huist en de heer van Dam. Notulen. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 14, 15, 16, 17 eni 21 De cember 1925. Na opmerkingen van den heer D e Z e e vastgesteld. Alvorens met de behandeling der agen da een aanvang te maken, brengt de Voorzitter in bespreking de Geldleenlng. 'Nadat in de vorige vergadering het be sluit tot het aangaan ©ener gelddeening was aangenomen, is dit aan Ged. Staten medegedeeld, terwijl eraan toegevoegd werd, dat de termijn van goedkeuring vóór de volgende week afliep. Nochtans kwam1 de goedkeuring van Ged. Staten niet tijdig, waardoor het aanbod van da Inoassobank vervallen was en deze vrij stond. Den volgendén morgen werd door Burgemeester en Wethouders getelefo neerd over deze zaak, waarop als ant woord! van Ged. Staten kwam, dat inder daad het leeningsbesluit niet 'goedgekeurd was. Daarop is de secretaris naar Haar lem geweest, doch kon evenmin de goed keuring verkrijgen. De gemeente moest wachten tot morgen. Wij wendden ons hierop tot de bankiersfirma en vroegen haar of zij: baar aanbieding 'gestand' ibleef tot morgen. De directie had daartoe geen bezwaren en wij hoopten dat wij dus mor gen de 'goedkeuring zouden krijgen. Hedenmorgen evenwel ontvingen B. en W. een schrijven van de Incassobank, waarin medegedeeld wordt, dat intus- sohen) de geldkoersen zijn aangetrokken, waardoor de mogelijkheid om met rede lijke kans op succes de uitgifte tot den aanvankelijken door de Bank 'gedachten koers te doen) plaatsvinden, verminderd is. Op grond dézer omstandigheid deelt de directie der Bank mede, dat zij met wijziging van den koers van overname de aanbieding gestand wil doen, 'Bedoelde koers stelt zij thans op 96.143 d. i. 0.25 lager. Hedenmorgen is de secretaris naar Haarlem' geweest voor een onder houd' met den griffier der Staten, waarbij hij' de belofte verkreeg, dat morgen dè goedkeuring op de 'leening afkomt De schade, die de gemeente hiermee lijdt bedraagt 1892.50; nochtans advi seert het College de aanbieding te aooep- teeren. Telegrafisch zal daarvan dan aan Ged. Staten kennis worden gegeven. Bij acclamatie vereenogt richt de Raad hiermede. Aankoop schilderijen. Door den heer A. F. M. Dupper Dzn., huize „de Beekhorst" te Epe zijn aan de gemeente een tweetal schilderstukken te koop aangeboden, levensgroot© portretten van den ingenieur Jan Blanken Janszoon, geboren) 15 Nov. 1755, staatsraad en in specteur-generaal van dien Nederland- schen Waterstaat, ontwerper van 'het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, en diens zoon Jan Blanken. De schilderijen meten met lijst 84 bij 71 cJVI. Daar deze sohilde- rijen wellicht een geschikte wandversie ring voor het nieuwe raadhuis zouden vormen, is op verzoek van de gemeente de deskundige, de heer L. Pinkhof, naar Ep« .geweest om ze te 'bezichtigen. Het zijn zeer goed' geschilderde portretten in het genre begin 19e eeuw, en het aanbod is volgens dezen heer alleszins acceptabel Slechts moeten ze ©enigszins (gerestau reerd' worden. De koopprijs bedraagt 300.waarbij dan nog omstreeks 160.voor restauratiekosten komen: Het Ooilege vindt voor het nieuw© raad huis het bezit van een paar schilderstuk ken wenischelijk, en speciaal de oude heer Blanken, door wiens energie het N.-H. Kanaal tot stand is 'gekomen, is waardig een plaatsje in de raadzaal te krijgen. Diensvolgeiis stelt het College voor tot aankoop over te gaan. (De heer Geurts voélt niets voor oudheden', ook niet voor den aankoop van oude schilderijen voor het raadhuis. Met 300.is het raadhuis wel anders te ver sieren. Op zichzelf is het bedrag niet zoo hoog, maar bij elke raadsvergadering weer worden kleine 'bedragen toegesbaan en' aan het eind1 van het jaar worden dat belangrijk© sommen. Wij moeten elke uitgave wel tienmaal onder de loupe ne men, zelfs zijn er plaatsen in Nederland geweest, die in het 'geheel niets meer wil den uitgevea Dat is natuurlijk niet moge lijk, maar spr. kan déze uitgave niet goed- keurea De Voorzitter ineent, dat wij osn een waardig raadhuis te fcrjjgwa favsH «wfa van de Woningstichting een slang onderge bracht, zoodat het dus de brandweer was, d.e het eerst met het blusschingsw e rk begon. Inbraak. Stranding van schepen. Dultsch s.s. „Margarete?' gestrand. Het vuurschip „Terschellingerbank" Storm- en waterschade. Vaseline Chesebrougn Onmisbaar in tal van gevallen: voor geve» lige huid van Bablea; om achrammen, sntj- en brand wondente verzachten en tegenezen, om de huid tegen scherpen wind en verbran ding door do zon te beschermen. Voorroodo en ruwe handen na het dageHJkschtnrerk.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5