T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 16 MAART 1926. Leening gejneente Helder. l>e Incassobank bericht, dat de inschrijf ving op 757.000 41/* pet. obligatiën ten laste der gemeente Helder, in stukken! van 1000, op 19 dezer zal' zijn opengesteld te Helde® ten kantore van den) gemeente-ont vanger, en te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gxavenihage te hareni kantore en wel tot den koers van 97 Va pet. Storting 1 April. 'Aan de toelichting ontieenen wjj het vol gende: He aflossing dezer leening zal volgens het plan van aflossing in1 40 jaar geschieden. Vervroegde geheeie'of gedeeltelijke aflos sing mag vóór 1 Januari 1931 niet plaats vinden. He opbrengst dezer leening zal o. a. wor den aangewend voor: uitbreiding gasfabriek, electriciteitsbedrijf en waterleiding; deelne ming in het kapitaal der N. V. „Zeebad Huisduinen"*, voor bouw van seizoenwonin gen), enz.; het grondbedrijf en diverse open bare werken. Lezing over Indlë. He gisterenavond) door den gep. Oost-Ind. ambtenaar Uiterwijk gehouden lezing over Indië, zou men onder het genre „ouderwet- sche A.G.O.-avohd" kunnen rangschikken. De heer Uiterwijk is een uitermate genoe- gelijk en zeer boeiend spreker, die een over vloed van prachtige lantaarnplaatjes ver toonde, en den ganschen avond zijn gehoor letterlijk aan de lippen had hangen. Want wel waren er, zooals op deze AG.O.-avon- den veelal het geval is, een menigte jongens en meisjes voorhanden, die al wel, met het noodige lawaai curagaosjes oftewel apen- nootjes hadden zitten eten en elkander de basten in den nek stopten, maar toen de plaatjes vertoond werden, waren ze koest, zoo koest als muisjes. Altijd natuurlijk, voor zoover een jongen, zonder een cent zit in zijn lijf, dan koest kan zijn. In ieder geval hadden we een kind aan hen, en dat wil wat zeggen. We hebben met den heer Uiterwijk een 8-daagschen autotocht gemaakt door Suma- tra's Westkust, een gebied, anderhalf maai zoo groot als Nederland. Ongelooflijk zooveel plaatjes de spreker daarvan had, en ook is het ongelooflijk hoe hij er zooveel aardige dingen bij kon vertellen en nochtans kon zorgen, dat we om elf uur thuis waren. Van Padang, de hoofdplaats, ging de tocht naar de Padangsche bovenlanden, Pa dang Pandljang, Fort de Koek, de Merapi, Pajacombo, de Ombilinmjjnen, enz. en we kwamen juist op tijd om dien stoomer weder de Emmahaven te zien uitgaan. In Padang hebben we havenwerken gezien en het kanaal, dat gegraven is voor afwate ring der bandjirs. Den apenberg bezochten we en bewonderden den radjah, of apenko- ning, die zich voor een pisang wel liet kie ken. Een Maleische trouwpartij- woonden we bij en genoten van een Öhineeeche begra fenis, die eigenlijk precies hetzelfde is als een Chineesch feest. In de Aneikloof zijn we geweest, en Fort de Koek hebben we bezichtigd; op de helling van de Merapi kon den we een kijkje nemen van de verschil lende vaak zeer fraaie inlandsche bedehui zen, die daar staan Om den berg heen ging onze tocht, waarbij we veel sawahs passeer den, en ook het uitplanten zagen der rijst. Tal van aardige, schilderachtige rijstschuur- tjes waren er in de kampongs. Ieder huis heeft een of meer rijstschuren. Eenmaal zelfs kwamen we ons kabelhuisje van het Koningsplein1 tegen. Maar er stond geen hoogspanning op. Zeer veel kleederdrachten heeft de heer Uiterwijk gekiekt; hiji trof het, daar juist de Gouverneur-Generaal een tocht door de residentie maakte en dienten gevolge de bevolking de beste spullen' voor den dag had gehaald. We kwamen in de kloof der Ajer Poeti en konden daar een vernuftige, zij het primitieve wijze van sawah-bevloeiing zien, die de inlanders er voor hun sawahs toepassen. De bergen zijn te hoog en de rivier ligt te laag voor bevloeiing, maar ze hebben van bamboe een vernuftige installatie gemaakt, waardoor zij toch aan het noodige water ko men. Een heiligen vlschvijver zagen we, waarvan de bewoners, tot hun onuitspreke lijke vreugde, niet inogen worden gevangen noch gegeten. Evenals de eendjes op den Oorsprong, komen hier de vischjes naar u toe als ge rijst strooit. Ze snateren evenwel niet. De Ombilm-mijinen waren voor de jon gens zeer interessant, omdat dit geen onder- grondsche mijnen waren, zooals zij. die van de filim leerden kennen, maar bovongrond- sche: de steenkool bevindt zich in den berg. Zoodra een gang leeg is, wordt zij met zand, door toevoeging van veel water, volgespoten, en als dit voldoende stevig is, wordt een nieuwe gang er boven gegravenaldus haalt men hier de steenkool weg, die dan per trein naar Padang gaat. Ook zagen we de primitieve, maar inte ressante wijze waarop de inlander het sui kerriet uitperst en de bruine, ongezuiverde suiker, tusschen twee pisangbladen ter markt gebracht, is op de boterkarn een niet te versmaden lekkernij. Zóóveel had de heer Uiterwijk ons te laten zien, dat hij ons nog en passant even naar de Oostkust bracht (de residentie wel te ver staan, tot de kust zijn we niet gekomen). En langs een anderen, prachtigen weg bereik ten we weer Padang. Wij zagen hier nog de kaneeltuinen, door de bevolking geëxploi- ^Dit alles geeft maar een flauwe afspiege ling van bet zeer vele, dat deze 8-daagsche reis ons deed zien. De oud-gasten genoten er van, de nlet-in-Indië-geweest zijnde ster velingen watertandden er naar, de spes pa- triae smulde (hoewel de sousemangelen al lang op waren en de „Casino"Hzaal daverde van de krakende bastjes). Het was een ouderwetsche, echt-gezellige AG.O.-avond en de heer Uiterwijk, die nog veel meer kiekjes heeft, moet nog maar eens terugkomen, een volgend winter. De voormalige Visch- en Krabbenmeel- fabriek. De voormalige Vischr en Krabbenmeel- fabriek, staande bij het vliegkamp De Kooij aan het Noord-Hollandsch Kanaal, is thans verkocht aan eenige personen uit Alkmaar, die voornemens zijtn om er binnen korten tijd een naar de eischen des tijds ingerichte wasscherjji in te doen vestigen en in 'bedrijf stellen. Opening clubgebouw der Vereenlging „Het Nederlandsche Melsjesgllde", afdeeling Helder. Zondag j.1. werd onder groote belang stelling bovengenoemd clubhuis in de Jonkerstraat geopend. Toen te 3 uur de padvindsters, kabou ters, vaders en verdere genoodigden in het lokaal bijeen waren, riep de presidente der afdeeling, mevrouw A. Dekkér-Klik, allen het welkom toe en bracht dank aan het gemeentebestuur, dat zoo vriendelijk was geweest deze lokaliteit belangloos ter beschikking te stellen. „Het is U genoegzaam bekend," aldus mevrouw Dekker-Klik, „wat de padvin derij eigenlijk is. Zij zoekt slechts den weg naar een edel en onzelfzuchtig leven. De padvindstersbeweging moet de meis jes stalen naar lichaam en geest en hen maken tot een ster, die den weg wijst aan anderen. Wij willen met elkander de broederschap leeren, voelen voor alle menschen en de dienende liefde leeren betrachten. De padvinderij is geen spel letje, maar als de padvindster groot is geworden, dan zal ze ervaren, dat ze niet voor niets meisjesgezel is geweest, maar dat het karakter is gestaald, het leven vermooid en het duiveltje van het egoisme is onderdrukt geworden. Als we zóó de pandvindstersbeweging aanvoelen en onze meisjes allen hun best doen den naam van het gilde hoog te houden, dan werken zij mede de maatschappij op te bouwen." Na de kabouters en padvindsters er nog op gewezen te hebben toch vooral te toonen het waard te zijn, dat de leidsters, mevr. v. d. Eijck en mej. Van Aken, zich met zooveel toewijding aan dit werk geven en zich zooveel opoffering getroos-" ten, eindigde mevrouw Dekker haar, door allen toegejuichte rede. Onder leiding van mevrouw Rienks werden nu liederen en speelliedjes gezon gen en nadat door de pioniers thee ge schonken was, bezichtigden allen de nieuwe lokalen. Indien er meisjes mochten zijn, die lust, maar vooral roeping gevoelen, zich bij deze beweging aan te sluiten, dan zijn de leidsters en het bestuur steeds gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen te ver schaffen. Opvoering van „Seideravond". Wij laten hieronder van dit belangwek kende tooneelstuk nog eenige persrecensie's volgen. In „Het Vaderland" schreef H(enri) B(orel): Er zal altijd een diepe kloof blijven tusschen tooneelspelers en dillettanten. Maa-r in enkele uitzonderingsgevallen is er een brug. Gisterenavond was die brug wel zeer merkwaardig. Hier speelde een Joodsche tooneelvereeniging een Joodsch tooneelstuk. Een stuk, dat het conflict zóó stelt, dat het hart en ziel eischt, om te kunnen leven. En dat hééft het gehad.... In typeering had men het veelal ver georacht.... Héél een voudig is het genoten© samen te vatten: De stem van het bloed1 sprak en die is immer zuiver, waarachtig en echt. Eft waar dit zoo volkomen! Joodsch is, zoo rasecht, daar mag men wel even bewondering uitspreken voor Jan Fabricius, die zich dit wist in te leven en te dramatiseerenu 'Het talrijk publiek toonde met een lang durig en warm applaus zijn bewondering voor deze ongewone praestatie. He Haagsche Courant" Schreef: 'Dat wij, als out-siders reeds getroffen werden door de schitterende vertolking, zegt genoeg voor de capaciteiten van TjO.P. Het was werke lijk geen wonder, dat den medespelenden na afloop een warm applaus ten deel viel. 'Wij verwijzen onzen1 lezers naar de adver tentie in dit nummer en stippen nog even daaruit aan,-dat de plaatsbespreking morgen (Woensdag) plaats heeft in „Casino", van 8 tot 6 uur. Waar de Commissie vdh het bouwfonds der Isr. Gemeente hier blijkbaar uitsluitend Joodsche kunst van bijzonder hoog gehalte introduceert het ooncert van het Joodsche kerkkoor ligt allen nog goed' In het geheur gen daar hebben wij het - vertrouwen, mede gezien het sympathieke schrijven van den auteur, Jan Fabricius, in ons blad van Zaterdag afgedrukt, dat een gang naar „Ca sino" op Zondag aa zeker niet betreurd zal worden. Naar wij vernemen, blijkt reeds allerwege groote belangstelling uit den voorverkoop van kaarten, die verkrijgbaar zijn bij het plaatsbespreken in „Casino", bij den boek handel en verder overal, waar de gel© aan plakbiljetten met de Hebreeuwsche letters zijn opgehangen. „Z'n Edelachtbare." iZooals bekend zal Nap de la Mar met zijn gezelschap nog eens en nu voor de laat ste maal' een1 opvoering geven van' de ducht „iZ'n Edelachtbare". Enkele weken terug heeft deze voorstelling van dit zeer goede cabaret-ensemble een groot succes alhier gehad, wat dan ook de „Casino"-direc tie deed besluiten! dezen avond nog eens te lerhalen, doch nu met eenl geheel nieuw voorprogramma. De hoofdschotel „Z'n Edel achtbare" blijft en we krijgen dan op a.s. Donderdag een laatste herhaling van dit eenige lachstuk. Wie Nap in deze creatie nog niet gezien heeft, kunnen wij beslist aanraden as. Donderdag eens een kijkje te nemen. Een echte vroolijke avond, met een zeer afwisselend programma, ten tooneele gebracht door Margie Morris, Mevrouw Speenhoff, Nap de la Mar, J. H. Speenhoff wiens laatste optreden het is Vóór hij' in den handel gaat Lian Winnink e. a. Wie eens flink de lever wil laten schudden, ga Nap zien in „Z'n Edelachtbare"! Wlnkelnteuws. Het klinkt een beetje paradoxaal als wij' zeggen, dat de firma Herman Nijp els een nieuwen winkel heeft geopend, die toch eigenlijk weer niet ndeiuw is. De winkel' is niet van den grond af op nieuw opgetrokken, maar wel is het inte rieur zoodanig veranderd, dat wij gerust van een „nieuwen winkel" mogen spreken. 'De oude winkel kon den grooten voorraad goederen, die de firma heeft, niet mee® ber gen. De winkel had verschillende inconve- nienten, die oorzaak waren, dat tot een meer practische inrichting moest worden over gegaan. Immers, de winkel kon niet noe menswaard' worden uitgebreid, zoodat het te weinig aan ruimte, in hoofdzaak practisch moest worden opgelost. En dit is de firma wonder wel gelukt. Inwendig ging allee tegen den grond. Een betonnen vloer werd gelegd, die voor vocht- vrijheidi van den winkel zorgde, 'boven den ■betonnen vloer werd een vloer van Ameri- kaansch grenenhout gelegd^ die het voordeel heeft van stofvrij' te zijn. De étalagekasten, die voorheen uit ver schillende afdeelingen bestonden, zijn nu geheel doorgetrokken. De firma heeft daarin geëxposeerd een klein gedeelte van den voorraad' goederen, die zfj in haar winkel bergt Deze kasten zijn eveneens stofvrij afgesloten. Een zee® practische oplossing van het te kort aan ruimte is d© kast, die men in den winkel vindt en waarin, alweer stofvrij', hee- renjoverhemden, boorden, dassen, enz., enz. zijin opgeborgen. Op iedere lade staat het artikel vermelde Achter in den winkel heeft men de hoe- demafdeeling, terwijl daar ook de paskamer en het kantoor is. Door verschillende spie gels, die in den winkel zijn aangebracht, heeft men overal een goed overzicht De oonfectie- en maatafdeeling bergen groote voorraden en geven den bezoekers een rijke keuze. Alles is in „eiken" uitgevoerd. Het inte rieur is voornaam en rustig. De architect was de heer Ammersdorfer, aannemer de heer Van Os. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Kaleveld, het electrisch licht aangelegd door den heer Van Os, Koningstraat, terwijl de firma Govers het zeil heeft gelegd. Allen werkten tot volle tevredenheid van de firma Nijpels. De winkel heeft zich door deze verbouwing aangepast aan de tijdsomstandigheden, die een practische overzichtelijke inrichting eischem. Voor de bezoekers is het koopen hierdoor prettiger geworden, omdat men geen uren heeft te zoeken, maar een vlug overzicht heef t Leger des Heiig. Men deelt ons mede, dat de Stichting het Leger des Heils van 1328 Maart zijn jaarlijksche zelfverloocheningsaan vrage houdt. De Heilsoldaten zijn dus nu reeds bezig aan te kloppen en vragen vriendelijk om steun voor hun arbeid, die voor zoovelen ten zegen is. De opbrengst dezer collecte komt voor de helft ten goede van het Zendingswerk, de andere helft komt ten bate van het werk in Nederland. Ongetwijfeld zullen de kollektanten van deze instelling (die nu bijna 40 jaar be staat), allerwege wederom blijken van sympathie ontmoeten, zoodat de arbeid kan worden voortgezet. Giften voor deze aanvrage kunnen* ook worden gezonden aan Kommandant W. H. Howard, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. Men gelieve dan aan te geven, dat de gift voor de Z:V. bestemd is. Motor- ©n Rijwieiwet Aan J. Kriigee, bakkersknecht, Helder, is de bevoegdheid motorrijtuigen te be sturen, ontnomen voor zes maanden, in gegaan 10 Maart. Waarschuwing. De Oamanisaris van Politie waarschuwt het publiek tegen een tweetal scharen slijpers, die scharen, messen; enz. aan de deuren slijpen, daarvoor een buitensporig hoog bedrag ©lachen en zeer 'brutaal op treden. Uit het Politierapport Tegen een autobestuurder werd Vrijdag proces-verbaal opgemaakt terzake het rijden zonder licht en het niet voldoen aan de vor dering van een agent om te stoppen. De agent sprong op de auto en belette den chauffeur verder te rijden. Tegen een) caféhouder werd! Vrijdagavond proces-verbaal opgemaakt, omdat hij' zondeT vergunning daartoe, in zijn inrichting mu ziek maakte. Een andere vergunninghouder kreeg dien zelfden nacht eveneens een bekeuring, om dat hij na bezetten tijd nog een tweetal be zoekers in zijin iqrichting had!. Het tweetal nachtelijk© bezoekers kreeg ook een proces verbaal Vrijdagavond constateerden eenige agen ten!, dat er op den Kanaalweg een tweetal marineschepelingen aan het vechten waren. De een wérd) door den ander tegen den grond geslagen en bleef 'liggen. De man, die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde, werd opgenomen en naar het hulp- bureau aan het Molenplein gebracht, waar hij in bewaring word gesteld. Tegen den ander werd terzake mishande ling proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond te kwart over zeven werd door eeil bewoner van de Binnenhaven aan gifte gedaan van vermissing van een dames- rijwiel, dat onbeheerd1 voor een perceel had gestaan, om half acht kwam wederom aan gifte van diefstal van een heerenrijwiel, dat eveneens onbeheerd op de Binnenhaven1 had gestaan, en om negen uur volgde de derde aangifte, weer van een heerenrijwiel van de Binnenhaven. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en vond in het ruim van een in het N.-H. Kanaal liggende 'motorboot de drie gestolen rijwielen. De 'boot zou 's nachts naar Amsterdam vertrekken De rijwielen werden! in 'beslag genomen. De schipper van de boot lag in beschonken toestand' in zijn kooi te slapen Later werd hjj door de politie aangehouden eni naar het Hoofdbureau overgebracht en in bewaring gesteld). Het komt meermalen voor, dat rijwielen onbeheerd hier of daar worden, neergezet, met gevolg, dat reeds eenige malen een rij wiel werd weggenomen dat niet meer boven water kwam. Bovenstaand geval bewijst ook weer, dat het uiterst onverantwoordelijk is; zijn rijwiel zonder toezicht te laten staan. Te begrijpen is het dan ook, dat de politie zeer strenge maatregelen neemt tegen het onbeheerdi laten staan van rijwielen, en dat reeds menigeen deze onbedachtzaamheid met een boete moest ontgelden Want..., die niet booren wil, moet voelen In een perceel in de Schagenstraat ont stond Zondagavond een schoorsteenbrand. Toen een agent, die zich er onmiddellijk heen begaf, ter plaatse verscheen, was de brand reeds door de bewoners met eenige emmers water gebluscht. Tegen een verlofhoudster werd Zondag avond proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de drankwet. RAADSO VERZICHT. Rectificatie. In ons raadsoverzidht j.1. Zaterdag schreven wij over het denkbeeld van den heer Bot om den derden ambtenaar aan den visohafslag af te schaffen: JD© heer Bot verweet voorts dén wet houder van Breda in deze aangelegenheid niet eens 'bij hem; die deskundig is in deze materie; om advies te zijn gekomen."1 Wie het verslag in het vorig nummer gelezen heeft, zal 'begrepen hebben, dat het hier een schrijffout betreft en voor den naam van wethouder van Breda, die van den wethouder Grunwald moet wor den gelezen. Provinciale Staten van Noord-Holland. De 17 ingelanden van den polder Waalen burg op Texel verzoeken aan de Staten, het ingediende bemaliogsplani in dezen vorm niet goed te keuren en de benoeming te be vorderen van een commissie van deskundi gen, die, rekening houdlend© met den tegen- woordigen toestand van den polder, zal bob ben te onderzoeken, welke waardevermeer dering voor de verschillende gronden van Waalenburg redelijkerwijze uit de bemaling mag worden verwacht, en welke verhooging van kosten daartegenover staat. De 24 ingelanden van den polder Eierland zijn van oordeel, dat het thans genoemde be drag van 40.000 niet evenredig is aan de waarde, welke billijkerwijze aan het bestaan de recht van Waalenburg moet worden toe gekend. Bovendien zal volgens hen een zoo aanzienlijke bijdrage een groote moeilijkheid blijken te vormen voor Eierland. Daarom verzoeken zij, de ingediende voorstellen tot bemaling van Waalenburg niet aan te ne men. Art 40 van het Bezoldigingsbesluit Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de be kende quaestie van art. 40 van het Be zoldigingsbesluit. Zooalsmen zich herinneren zal, had de ambtenaar Van der Wielen tegen den staat een vordering ingesteld, waarbij hij over de maand Mei 1924, toen het Kon. besluit, houdende intrekking van art. 40, in werking was getreden, de volle uit betaling eischte van het salaris, dat hij op 1 Juli 1922 genoot, en voor welk salaris toen een waarborg was gegeven. De rechtbank had deze vordering ontzegd. Dit vonnis werd gisteren door het| ge rechtshof bevestigd, waarbij o. m. werd overwogen, dat de overeenkomst tusschen staat en ambtenaar niet is een overeen komst van burgerrechtelijken aard, doch een die wordt beheerscht door het onge schreven objectieve recht, zoodat deze overeenkomst te allen tijde, naar gelang het openbaar belang zulks eischt, zal kunnen worden gewijzigd. Voorts overwoog het hof, dat de staat ongetwijfeld niet naar willekeur met de ambtenaren zal kunnen handelen, doch dat bij vermindering van de wedden geenszins gesproken kan worden van handelen in strijd met de goede trouw en billijkheid, wanneer die vermindering wordt geboden door den toestand van 'slands financiën. Dit laatste nu is een vraag van staatsbeleid, welke niet aan 'b rechters oordeel is onderworpen. Verbreeding van den weg Haarlem— Velsen. Aan de verbreeding van dem weg Haar lemVelsen:Alkmaar wordt diruk gewerkt. Een pieuwe, breede brug is over de Jan Gijzenvaart gelegd. Eenige huizen in' de buurt van deze brug zijn onlangs gesloopt. De rij mooie, oude boomen tusschen Scho ten en Santpoort zal moeten verdwijnen. Ben telegram aan linden. Zaterdagochtend heeft de Leddsdhe Stu- dentenrvereeniitging voor den Volkenbond, in verband1 met de laatste gebeurtenissen te Genève, een telegram van hulde gericht aan protUnden, Zweedsdh gedelegeerde naar de VoUpanlhoinidavargaidiairing De kwestie Geelkerken. Voor het Geref. Kerkgebouw aan de Ge- rardi Brandtstraat te Amsterdam had zich Zaterdagavond een groote menigte gemeen teleden en andere belangstellenden verza meld!, om de beslissende kerkeraadsvergade- ring af te wachten. Om II uur werd Dr. Geelkerken ontboden. Bij zijn aankomst werd de leeraar door de wachtende menigte hartelijk toegejuicht. Omi half twaalf werd van de pui meege deeld; dat de kerkeraad achter dr. Geelkerken zou blijven staan; De spanning ondier de wachtenden uitte zich in geestdriftige toe juichingen. Zondagmorgen preekte Dr. Geelkerken In de kerk in de Gerardi Brandtstraat. Een groote menigte had zich al vroeg voor de kerk verzameld. De politie handhaafde de orde. Om kwart voor tien werden de deuren der kerk opengesteld. Weldra was het ruime kerkgebouw tot in alle hoeken en gangen gevuld Velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen en honderden en nog eens honderden konden geen toegang krijgen. 's Avonds trad Dr. Geelkerken in dé Schinkelkerk op. Ook daar was het stamp vol In beide kerken werd een protest tegen het besluit van de Synode voorgelezen, ove rigens werd met geen woord over de kerke lijke kwestie gerept. Uitvoering van het verdrag met België enz. Ingediend is een wetsontwerp houden de voorzieningen te£ uitvoering van het Verdrag met België betreffende de ter ritoriale reehtex-lijke bevoegdheid, enz. De strekking van het wetsontwerp la de in Nederland te volgen procedure te regelen. Een ontwerp tot goedkeuring van het Verdrag is reeds aanhangig gemaakt op 7 October 1925. Het is thans mot de bedoeling op de be slissing daarover vooruit te loopen, doch wel is het van belang, dat, wanneer het verdrag is goedgekeurd, en bekrachtigd, met de uitvoeringswei geruime tijd niet meer is gemoeid. Communistische Partij. De Federatie Groningen heeft, naar de Vrwts. meldt, n.L een motie aangenomen, waarin een op zeer korten termijn te be leggen congres wordt geëisoht. Als het partijbestuur dezen eisoh niet inwilligt, verklaart de Federatie zelf een oongrea te zullen bijeenroepen. Een nieuwe toekomst voor onze visBchertJ. De berichtgever van het „HbL" te IJmuir deni schrijft: Door eeni Deensch-Amerikaanschen groot industrieel is eene methode uitgewerkt, vol gens welke de gevangen visch wekenlang volkomen frisch zou kunnen wonden gehou den zonder 'bevriezing. Hij) 'heeft zich inmid dels met de regeering van Denemarken in verbinding gesteld' tot uitwerking van een plan, dat van zeer vérgaande beteekenis zou kunnen worden voor de visscherij aller landen. Onze regeering, die meende dat dit plan wellicht ook groote beteekenis voor onze nationale visöhindustrie kan hebben, heeft de aandacht dér Nederlandsche reeders van visschersvaartuigen op deze ontworpen methode gevestigd, opdat zij die nader zou den kunnen bestudeeren en zouden kunnen onderzoeken in' hoeverre die voor hun bedrijf in toepassing kan worden gebracht. Wij waren in de gelegenheid daaromtrent het volgende te vernemen: De heer Larsen; die zich als jonge Deen naar Amerika begaf en daar sedert 25 jaren zich beweegt op het gebied van koeltechniek, bouwde voor eenige jaren in zijn vaderland zelf verschillende ijsfabrieken ten bate van de minder kapitaalkrachtige visschers, die vroeger hun ijs uit Kopenhagen moesten betrekken!, hetgeen niet alleen duur was, maar ook veel verlies veroorzaakte door het smelten tijdens het vervoer. Aan de hand van nieuwe onderzoekingen meent 'hjjl nu iets te hebben! gevonden, wat nog beter d8 visschers eni handelaren in staat stelt hun artikel! frisch te houden. Naar zijne meening is in den loop dé® jaren bewezen; diafi bevriezing beteekent ver mindering der qualiteit van de visch, welke door bevriezing van karakter verandert. Bo vendien is het bewaren van artikelen in vrieskamers kostbaar, wat den prils der arti kelen verhoogt ten nadeel© van aen consu ment. De behandeling der visch aan boord van de vaartuigen werkt bederf in de handt, beweert hij. Zoodra de visch op dek komt wordt ze geopend; de ingewanden worden er uitgehaald en gedurende deze operatie wordt de visch flink met bloed' en vuil uit de inge wanden besmeurd). Daarom moet ze dus weer gereinigd- worden om dit bloed en vuil te ver wijderen. De vi'scb is dan natuurlijk nog tamelijk warm met eenzelfde temperatuur als het zeewater, waaruit ze is opgehaald. Des zomers is dit lauwe zeewater op de juiste temperatuur voor de ontwikkeling der bac teriën. Wanneer de visch nu gereinigd en afgespoeld is op dek, is ze weliswaar schoon gemaakt, maar tegelijkertijd geïnfecteerd, welke infectie spoedig en zeker is op grond' van de relatief hoogere temperatuur der visch. Vervolgens wordt de geïnfecteerde visch opgestapeld met ijs er tusschen, wat van geen nut is, omdat het besmettangspro- oes reeds in vol© ontwikkeling is en de visch ■bij binnenkomst in de haven in een slechten toestand1 verkeert. De uitvinder wil thans het zeewater zelf als ontsmettingsmiddel gebruiken. Dat is zouthoudend genoeg om te kunnen worden afgekoeld tot 3—4 graden Fahrenheit zonder tot ijs te bevriezen. Met deze lage tempera tuur blijft het zeewater practisch gesproken antiseptisch of steriel Indien de visch werd schoongespoeld in een bak met dezen warm tegraad zou de infectie onmogelijk zijn. Te gelijkertijd krijgt men nog het voordeel dat een dOorenee-afkoelmg der viaoh van 6068 graden Fahrenheit tot vriespunt verkregen wordt «onder bacterie of bederf. 757.000 4Va oblig. tegen 971!, pet. Een rtjwieldief. Bemaling op Texel. Een nieuwe methode van conser- veerenf

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5