T Tweede Blad. C. Kiesewetters BINNENLAND GEMENGD NIEUWS 1 VAN ZATERDAG 20 MAART 1926. Het ontslag van mr. Donner als raads adviseur van Justitie en van mr. Kan nis secretaris-generaal van blnnenlandsche zaken. Bij Kon. besluit van 17 dezer is aan mr. dr. J. Donner en aan mr. J. B. Kan, bij Kon. besluit van 4 dezer met ingang van 8 dezer onderscheidenlijk beooemd tot minister van justitie en tot minister van landbouw, te rekenen van laatstge noemden datum eervol ontslag verleend, respectievelijk als raadsadviseur bij het departement van justitie en als secretaris- (feneraal bij het departement van binnen- andsche zaken en landbouw, wat laatst genoemd ontslag betreft, tevens met gelijktijdig eervol ontslag uit de functie van secretaris-generaal in algemeenen dienst. Het ligt in de bedoeling, dat beide heeren hun vroegere functie weer zullen opvatlen na het ten einde loopen van hun ministerschap. Derhalvezal voors hands ln de ontstane vacatures niet worden voorzien. Wijziging art 123 L B. B. Initiatief-voorstel van rechts. Het „Oentrum" meldt, dat bij groepen der rechterzijde ln bewerking is een ini tiatiefvoorstel tot wijziging van art. 128 In. dlaatv Regeeringsreglement (verbod van zending in Ned.-Indiö zonder toestem ming van de burgerlijke overheid.) Plannen van het kabinet Golfjn. In een polemiek van de „Standaard" met ,3 et Volk" vertelt het eerste bl^id een paar dingen, die in zoo stelligen vorm althans, voo zoover wij weten, nog niet bekend waren. Het sohrjjft: De werkelijkheid is, dat onder Oolijn niet alleen reeds gelden voor bespoe digde uitvoering de? Zuiderzeewerken waren gereserveerd, maar ook plannen strekkende 'tot verbetering van het wegennet, waarvan in Troonrede en Millioenennota sprake was, in vergevor derden staat van voorbereiding verkeer den; terwijl wetsontwerpen om een aan vang te maken met een verbeterde ver binding van Amsterdam met den Rijn en tot verbetering van de Maas beneden Mook, reeds door het Departement van Waterstaat waren gereed gemaakt, en daarvoor de instemming van het De partement van Financiën was verkre gen. Laat ons hopen, dat deze plannen door de tegenwoordige regeering spoedig in daden zuilen kunnen worden omgezet. Uit de D. A. P. De heer Drees de aanstaande partij-voorzltterP In de S. D. A. P. wordt overwogen, wederom een gesalarieerden partij-voor zitter aan te stellen. Hiermee in verband staan de voorstellen, te behandelen op het Paaschcongres te Rotterdam, inzake bezuiniging op de gewestelijke propagan disten. Het huishoudelijk reglement van de 8. D. A. P. eischt, dat een gesalarieerde party-voorzitter te Amsterdam woont. De huidige voorzitter, de heer Vliegeb, kan aan dezen eisch niet voldoen. De heeren Henri Polak, voorzitter van den Dianiantbewerkersbond; J. Oudegeest, secretaris van het Intern. Vakverbond, en W. Drees, wethouder van Den Haag, zyn voor het party-voorzitterschap aan gezocht. De heeren Polak en Oudegeest hebben moeten bedanken, omdat ze be- zwaariyk hun tegenwoordige functies kunnen opgeven. Onder deze omstandig heden wordt het zeer waarschyniyk ge acht, dat de heer Drees op het congres candldaat gesteld zal worden. Zou de candidaatstelling gevolgd wordeb door een verkiezing, dan zou de heer Drees verplicht zyn, te bedanken als wethouder en raadslid van Den Haag en naar Am sterdam te verhuizen. De heer Drees heeft evenwel te kennen gegeven, dat hij in ieder geval zyn wethoudersfunctie wenscht te blij ven vervullen tot de raads verkiezingen in het volgende jaar, die noodig zullen zyn door de annexatie van Ryswyk en Voorburg. Aanvaring op het NoordzeekanaaL De „Vechtstroom" maakt water. Donderdagavond] omstreeks negen uur ls het s.s. „Vechtstroom" van de Holl. Stoamib. Maatschappij, varende van Am sterdam naar IJmuiden, ter hoogte van de Heanbrugpont in aanvaring geweest met de „Ariadne" van de K. N. 8. M. De „Vechtstroom" was zeer diep geladen. Ook de „Ariadne" had tamelijk veel la ding ln. De schepen raakten elkaar aan de bakboordsboegen. De „Vechtstroom" heeft een lange scheur aan de bovenzijde van het schip tot onder de wateriyn. Het vaar tuig maakt water, doch is door pompen vlot te houden. Het is teruggekeerd naar de plaats van afvaart. De „Ariadne", die ook veel schade heeft, doch geen water maakt, is doorgevaren naar de Surinamekade. Omtrent het dok ken van de schepen staat nog niets vast De ooizaak van'de aanvaring is, nog I niet bekend, het was kalm weer en helder zicht De burgemeester van HarUngen. IX» heer L. A. vander Stok, met ingang van 15 dezer benoemd tot burgemeester van deze gemeente, is oud-marine-officier, thans inspecteur der directe 'belastingen te Beesterzwaag. Hy is van vrijzinnige richting. 8 m 1111 oen administratiekosten. Niet „opzienbarend" maar „ont stellend". Toen de bezuinigingscommissie van de Ncderlandsche Maatschappy van NyXer- heid en Handel in haar jaarverslag over 1924 do aandacht vestigde op de ont stellend hooge administratiekosten van de rijksverzekeringon, is men haar komen beduiden, dat zy beter deed haar mond te houden, want dat zy van toeten noch blazen wist. In de „Sociale Verzekeringsgids" werd betoogd, dat by juiste waardeering der feiten, de administratiekosten ln het by- zonder van de Ryksverzekering6bank heelemaal niet opzienbarend hoog zyn. Er zyn inmiddels nog menscnen, en ernstige lieden, die den indruk hebben, welke de bezuinigingscommissie van de Ned. My. van Nijverheid en Handel tot hare actie bracht. Men heeft Woensdag ochtend de Installatie kunnen lezen van een speciale commissie van deskundigen, die zal onderzoeken, of er niet iets valt te bezuinigen op de administratiekosten der Ryksverzekerlngen. De voorzitter der oommissie in quaestie, de heer' Van IJsselsteyn gewaagde in dit verband van een „ontstellend aantal millioenen" dat „verslonden" werd door de administratie kosten van de verzekeringen. Wy vreezen dat deze uitlating in wy- deren kring instemming zal vinden dan de vertoogen, die ons poogden te doen inzien dat „het gefantaseerde schrikbeeld" der groote kesten „ln het ongekleurde licht van een objectieve beschouwing" zou verbleeken. Wy hebben het feit, dat biykena de jaarverslagen der Ryksverzekeringsbank de kosten van administratie per ongeval in 1922 ruim twee-en-halfmaal zoo groot waren als in 1910. Naar denzelfden maat staf berekend, zouden deze kosten respec- tieveiyk 25 en 65 gulden beloopen. Wy hebben het feit, dat in 1924 de acministratiekosten der sociale verzeke ring meer dan negen millloen gulden vroegen. Dat heeft op de regeering Coiyn, diei deze commissie instelde, dan toch biykbaar evenzeer indruk gemaakt als op de bezuinigingscommissie uit de Ned. My. voor Nyverheid en Handel. Het is voor den laatste een aardig succes, dat thans door deskundigen zal wordentnagegaan, in hoeverre deze ont stellende kosten onvermydeiyk zyn.' (Hbl.) De quaestle-Geelkerken. De bewaking der gebouwen. Voordat het schorsingsbesluit der Sy node nog genomen was, heeft men in Amsterdam-Zuid reeds beseft, dat het noodig was om op alles voorbereid te zyn en dus in de eerste-plaats te zorgen, dat de Marinus-groep de kerkgebouwen niet in bezit kon nemen. Het is n.1. zeer waarschyniyk dat er binnenkort een proces over het eigendom van deze ge bouwen tusschen den kerkeraad eener- zyds en de Marinus-groep, gesteund door clasis en synode anderzijds, zal worden gevoerd. Een dergelyk proces kan echter soms van vrij langen duur zyn en in dat gevel blyven de gebouwen totdat de uitspraak bekend wordt, aan dengene, die ze op het oogenblik, dat het proces begon, in bezit had. Om te voorkomen, dat de malcontenten zich in de gebouwen zou den nestelen, besloot men dan ook deze dag en nacht te bewaken. Een commissie vormde zich en belegde eenige dagen vóór het schorsingsbesluit een vergade ring, waartoe verschillende zeer betrouw bare volgelingen van dr. G. waren uit- genoodigd. Hier besloot men, dat de ge bouwen overdag bewaakt zouden wórden door enkele personen, die speciaal daar voor worden gehonoreerd, terwyl de veel zwaardere nachtelyke bewaking door vrywilligers zou geschieden. Reeds dade- lyk boden zich een honderdtal aan; spoedic door meerdere gevolgd, zoodat thans iedere nacht andere personen de gebouwen bewaken. Delntematlonale Unie van Volkenbonds- vereenlglngen. Een congres ln Nederland? De correspondent van de N. Rott Grt te Genève meldt: In verband imet het uitstel van Duitsdh- land's toetreding tot den Volkenbond zal het jaarlykscibe congres der internatio nale unie van Volkenbondsvereenigingen dezen zomer niet, zooals afgesproken was, te Dresden gehouden worden. De leiders der internationale unie hopen, dat thans Nederland aan dit congres gastvrijheid zol willen geven. Dreigend conflict ln Sè steenindustrie, In een Donderdag onder leiding van den rijksbemiddelaar ÏL A. van IJssel steyn gehouden vergadering van de par tijen, betrokken bij het dreigende conflict in de steenindustrie in Gelderland' en Gverysel zijii de partijen niet tot overeen stemming kunnen komen. Van patroons- zijde werd o.m. een loonsverlaging met 5 pet. gewenischt; van arbeiderszyde achtte men daarentegen o.a. een loonsverhoo- ging met 6 pet. noodzakelijk. Ten slotte heeft de rijksbemiddelaar ln overweging gegeven hy de verdere onder handelingen omtrent een nieuw oollectief arbeidscontract de oude loonen als uit gangspunt te nemen. De werkgevers hebben dat voowtd eet bar beslist afgaweaan. Ingezonden mededeellng. Voor Zonneschermen en Marquisen is het adres: 169 KANAALWEG 174. Tel. 249. De oorzaak van den brand op de Boeten. Er was coprab op tabak geladen. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand aan boord van het stoomschip „Boeten" op 18 Februari 1906 ter hoogte van de haven van Brest. Na behandeling van de reeds bekende feiten; liep het onderzoek over de lading, o.a. tabak en ooprah. Of de tabak behoor lijk gefermenteerd was, kon de gezag voerder niet zeggen. Er was een vereisoht oertificaat van de tabaksoommissie. Wat de oorzaak betreft ls open vuur uitgeslo ten. Een dag tevoren, nadat het stormweer was geweest en de tabak gestut was, in men1 nog in het ruim geweest om te kijken of de stutten behoorlijk gefunctionneerd hadden. De temperatuur ls volgens voorschrift door peilkokers opgenomen, lederen dag op den platvoet en de dagwacht. Op een vraag van een der raadsleden antwoordde gèt, dat htf de tabak niet hooger mag sta pelen dan 0 pakken. Ooprah ey tabak had1 hij op elkaar ge stuwd, omdat dit nergens verboden wordt. Daarentegen had hij Java- en Delitabak gescheiden gehouden. Opgemerkt werd, dat het verboden la, voohtafsaheddénde lading WJ tabak te stuwen en dat ooprah onder vochtafsohel- dende lading gerekend moet worden. De inspecteur van de Scheepvaart, de heer v. d. Boom, als get-desfcundige ge hoord, maakt op deze wijze van Jaden (ta bak met ooprah) eveneens een aanmer king; ooprah toch straalt hitte uit en be ter ware het geweest hiermede rekening te houden. Het onderzoek werd hierna gesloten, Uispraak zal later volgen. Worst met water. De kantonrechter te Apeldoorn heeft Donderdag vonnis gewezen in de zaak van den worst fabrikant L. te Twello. By zyn vonnis nam de kantonrechter als be wezen aan, dat verdachte ten verkoop ln vooraad heeft gehad door kunstproducten gekleurde worst, en dat in deze worst was verwerkt een hoeveelheid ondermelkpoe der, die het watergehalte van de worst aanmerkelijk opvoerde, zoodat ze oudeug- delyk van samenstelling moest worden ge acht Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van 800, auiba 1 maand hech te nis. Verduistering. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de R, recidivist, wegens verduistering van 1600 ten nadeele van een timmerman, die door hem tot chauffeur zou worden opgeleid. De rechtbank had verdachte veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden voorarrest. Het ge rechtshof vernietigde dit vonnis en ver oordeelde den verdachte tot 2 jaar gevan genisstraf. Verduistering van 50,000. De vierdé kamer van de Amsterdam- ache rechtbank heeft Donderdag uit spraak gedaan in de zaak van E. L., pro curatiehouder hij de N.V. Mij. tot Expl. van de Nederlandsche* Plantenboterfe- briek, die terecht heeft gestaan ter zake van verduistering van f 50.000 ten na deele van bovenstaande N.V. Het O.M. had 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorloopige hechtenis. Verkeersongevallen met doodeiyten afloop. Ondanks de tien nieuwe geboden, die de Rotterdamache politie, in navolging van het Haagaohe korps, het publiek aan geboden heeft ibJJ de intrede van 1925 nog hangen hier en' daar de groen-wit om rande plakkaten, want de inhoud blijft nog steeds actueel is het aantal ver keersongevallen met doodelijken] afloop zeer toegenomen. In 1928 bedroeg het 18, in 1924 steeg het tot 23, en het vorige jaar werd; het cijfer 82 (ebt aantal slachtoffers bedroeg 84) bereikt, een toeneming, die in den regel gemakkelijk op den groei van het verkeer geschoven wordt, zonder dat men voldoende rekening houdt met de om standigheden, die het ongeluk tengevolge hadden. Na dé roofmoord te Culemborg. Naar de Telegr. verneemt zijn op last van de justitie te Tiel wederom drie per sonen gearresteerd in verband met den dubbelen (moord te Ouiemiborg in 1923. Twee dezer personen zijn te Trloht aan gehouden, één te Oulemborg zelt Deze aanhoudingen zijn gedaan door eendge beambten van de Centrale Recherche en wel in verband met bet feit, dat nog geen oplossing is verkregen in zake de toestan den bij de politie in het plaatsje. Reeds eerder heeft de Centrale Recherche voor de justitie te Tiel gewerkt. |Wat deze arrestatie betreft, liggen de juiste beweegredenen nog in het duister. Het schijnt dat te Tricht aanwijzingen om trent de verdachten verkregen zijn, die een snel ingrijpen wettigden. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De zaak-Geelkerken. Djodjana en la Argentina. De Rooyaards- schouwburg. Mode-shows en zwembassins. Een „kfjktuln". Sommige philosophen trachten ons aan 't verstand te brengen, dat de geschie denis der menschelijke cultuur zich „in tegendeelen", oftewel „polair" voltrekt. En inderdaad: soms doen zich verschijn selen voor die een dergelyke opvatting met sterk-sprekende feiten schynen te illustreeren. Zulk een verschynsel is b.v. de overgroote belangstelling die er, in een tijd waarin, aan den anderen kant jazz-band, modes en sport hoogty vieren, in onze stad voor de „kwestie-Geelkerken" ook onder dat deel van het publiek dat zich anders nooit om religieuse of kerke- lyke vraagstukken bekommert. De laatste weken werd men reeds gewaar, dat deze zaak in de meest uiteenloopende kringen een „topic of the day" vormde, dat men besprak en waarvan men de verschillende stadia nauwkeurig volgde. En deze week, nu dan eindeüjk met het schorsingsbe sluit van de Asser-synode en de daarop, na het verzet van de Kerkeraad ln Am sterdam-Zuid, gevolgde afzetting, de bom gebarsten is steeg deze belangstelling natuuriyk tot een hoogtepunt. Natuurlyk zat en zit in deze interesse van de niet- direct-by-het-conflict-botrokkenen ook een groot element van, laten we zeggen, op pervlakkige „sportieve opwindingmaar men voelt er toch tevens het échte ele ment ineen soort opstanding, een soort herleving van de theologiceerende karak tertrek in ons volksbewustzyn... Men denkt, by dit alles, als vanzelf terug aan periodes uit onze vaderlandsche geschie denis: Remonstranten en contra-Remon stranten, Armenianen en Gomaristen. De typisch, natlonaal-Protestantsche kerk van het samengaan van geesteUjke be langstelling en cordate werkeUjkheidszln vertoonde zich ook nü weer: fijn-onder scheidende, ln geschikte en gewogen woorden opgestelde adressen en andere naast massale vergaderingen in het Con certgebouw, juridische voorzorgsmaat regelen en zélfs permanente dag- en nacht bewaking van kerkgebouwen. In- tusschentot men meer daadwerkeiyke botsingen.heeft een en ander niet geleld, al bleek onze politie zulks niet tot de on mogeiykheden te rekenen, gezien het feit dat zy, ten deele zelfs bereden, J.l. Zondag in aanzienlijken getale voor de Schinkel- en Parkkerk, waar dr. Geelkerken tegen het verbod uit Assen in, tóch zou op treden, geposteerd was. Zelfs in de kerken zelf waren een aantal rechercheurs in politiek aanwezig. Daarby worden dr. Geelkerken en andere hoofdpersonen in deze kerkeiyke affaire door haar extra bewaakt. Het Ujkt alles wel wat over dreven „voorzorgeiyk"den tyd der, op lichamelijk gebied uitgevochten gods diensttwisten mag men toch wel voorby gelooven I Maar 't is waarmen kan nooit weten hoe ver het opleven gaat van in den nationalen volksziel sluimerende... liefdes-I Het past een neutrale kroniek-schrijver natuurlyk niet op de mériter van de geestelyke strijddagen zélf, in te gaan. Waar echter de zaak-Geelkerken deze week ongetwyfeld een Amsterdamsch feit-van-den-eersten rang was, mocht er niet stilzwy gend worden langs heengegaan. Ook een gebeuren-van-den-eerstqp rang was de „dans-avond" die de Amst. kunst kring „Voor Allen", j.l. Woensdagavond voor hare leden in den Stadsschouwburg georganiseerd had, en waar de Javaan- sche danser Raden Mas Djodjana en de Spaansche danseres La Argentina ons van hun kunst te genieten gwen. De sprong die ik hierneem van de Geel kerken-kwestie naar „de dans" lykt u misschien groot en mogelyk wel wat frivool-oneerbiedigl Het tegendeel is waarl Goed beschouwd is er van „de religie" naar „de dans" maar één stapook heeft men in de oudheid altyd geweten en in dezen tyd gaat men zelfs het, in wezen, nauwe verband ook weer zceken waarvan als één der symptomen nen andere dans avond op denzelfden dag gegeven in het gebouw der Vrije Gemeente, kan gelden. Dóór traden n.1. enkele leerlingen van Gertrud Leistikow op, die, in samenwer king met den voorganger ds. van Wyn- gaarden, een poging deden de oude eenheid in nieuwe vormen te doen herleven. Waarmede zioh dan een tweede voor beeld opdoet van die, ln „tegendeelen" zich ontplooiende werkeiykheidf der philo sophen aan den eenen kant een steeds verder voortschrijden der dans-profanatie in danszaal, café en restaurant; aan den anderen kant een wederom teruggrijpen naar de gewyde of ritueele dans, al blyft dit teruggrijpen voorloopig niet veel meer dan een wankel aanloopje. Maar keeren wy tot Djodjana en La Argentina terugBy hen geen wankele aanloopjes, géén goedbedoelde, maar vooralsnog ól te theoretische pogingen. By hén een „zyn" een „beeld", vol tooid, óf, van een in kunst uitgekristalli seerde „wyding". By den één, by Djod- jona: wyding van een eeuwenoude reli gieuse cultuur; by den ander, by La Argentina, wyding van de onbedorven vitaliteit zooals die, diep in 't bloed van een volk in dit geval het Spaansche leeft. De Javaansche dansen, met hun als gebeeldhouwde, plastische standen, hun relief-flguren, hun gespannen, stille waar digheid, zyn ons de laatste jaren meerdere malen vóor-gevoerd en men heelt ze leeren waardeeren als een schoone droom, gekomen vanuit een oud land en 'een oude tydDe rasechte Spaansche volks-dans echter, zooals hy opbloeit, nog stéeds, in het land der matadors, kenden wy niet. Wat wy, in den loop der jaren in café- chantants, ln revue's, enz. zagen als „Spaansche dans", met roode lappen, wilde beweging"n en „hartstochtelijkheid",was prikkel-aanval. Pas nü, voor t eerst, kwam met La Argentina, de échte..., waarin een onbedorven behoorlijkheid, een na tuurlijke gestie, gestalten krijgt door middel van bewegingen gestuwd door de krachten van een warm bloed en ook door middel van het fascineerend ratelen, klikken en slaan der „castagnetten". En dit allesen hier wensch ik ln 't byzonder op te wyzen van een vol maakte kuischheld, die ons, moderne „dans"-maniakken, beschouwt I LaArgen- tina komt terug; zy had deze Woensdag een overweldigend succes en wist het publiek tot een oud-Hollandsch enthousi asme te wekken. In dat enthousiasme lieeft men, jnaar gehoopt mag worden óók even beseft dat de drang van het bloed ook gewyd kón zyn en dat alleen onze overprikkelde cultuur-zenuwen er iets ónders en héél leeiyks van maken. Mogen by haar wederoptredenjnog meer deren dit gaan beseffen. Ziet als wreede tegenstelling hoe onze hedendaagsche, steedsche dames de drang van het bloed die de naderende lente wekt, vieren! Dag in dag uit „traden" zij op de elkaar snel-opvolgende „mode-shows" die onze groote magazynen deze weken organiseeren ter propageering van de nieuwste „Parijsche voorjaars modellen". Knabbelend aan allerlei zoetig heid en gebak, nippend aan kopjes thee, zitten zy aan, met kanten kleedjes en bloemen versierde tafeltjes in de „mar meren"-en andere galerijen onzer mode-' paleizen en beloeren, becritiseeren er de allerlaatste „creaties"dle minder goedgesi- tueerde zuateren langs hen heen dragen. Men kón er natuurlyk, in een andere stemming, ook „luchtig" en „licht", een beetje spottend-plagend,„vriendeiyk"over schrijven; maar ik laat dit deze keer over aan de vele vrouweiyke collega's, die tegenwoordig al die „gezellige", honne ponnige, babbelende „zy"-rubriekjes en „vrouwen-hoedjes" verzorgen. Na La Argentina en de door haar voor onze oogen opgeroepen zuivere vrouweiyk- heid kan men dit, ons „modern" mode show-gebeuren niet anders dan als vergeef me! min of meer minder waardig vrouwen-gedoe zien. En tóch was Ik moet dit, lieve zusters, ter voorkoming van een natuurlyk by u al gerezen gedachte, wel even ver melden deze Spaansche volks-danseres het tegendeel van wat men in de wande ling „verleidelyk-mooi" noemt! Een be tere een meer natuurlyke bode van de naderende lente dan deze modeshows, is de aandacht die men van de zyde van B. en W. dezer dagen aan onzezwemge- legenheden wydde. „Open" zwembaden telt onze stad te weinig; er zyn er vier, de particuliere inrichting van Obelt meegerekend; en dat aantal is, gezien ook het gelukkige feit dat de „water- lustigen" zich telken jaar vermeerderen, onvoldoende. Het open stadswater wordt daarenboven voor zwemmers stegds onge schikter; het wordt steeds sterker veront reinigd door het toenemende motorboot- verkeer en het gebruik van olie op stoom schepen. Wèl hebben B. en W. nog éven gedacht aan een nieuwe zweminrichting in den Amstel, naby de Kalfjeslaan, maar by nader inzien achtten zy de afstand van het centrum te groot. Zy besloten dan ook maar den knoop door te hakken en een crediet aan te vragen tot stichting van een zweminrichting op speciaal daartoe uit te graven terrein. Waarschyn iyk komt die dan in de uitbreiding-Zuid. Voorjaars-modes,„zwem-voorziening": twee lente-boden! Ook hier weer die meergenoemde „tegendeeligheid": klee- ren-óan de éenkleeren-üit de anderAl dient gezegd dat in dezen de grenzen der tegendeele/i wat aan 't vervagen zyn 11 Ook is om nog even by het hoofd stukje „gemeentezaken" te blyven dezer dagen de voordracht verschenen voor de uitgifte in erfpacht van terreinen ten behoeve van de z.g. Rooyaards- schouwburg. Die komt er dus en zal met zyn, door aen architect Vordink ontwor pen faqade vanachter het Kleine Gart- manplantsoen komen te staren op den Stadsschouwburg. We hebben vroeger al eens het onze gezegd over deze vierde schouwburg-bouw in onze tyd van tooneel- malaise. We geven nu maar geen com mentaar. Laat er ons 't beste van hopen. Tot nu toe, dit kan als vaststaand ge constateerd worden, toont niemand, be halve dan de betrokken aandeelhouders, de aannemer en dergehjke nauw-betrok- kenen, onder het publiek er eenige be langstelling voor. t t ft „Tooneel", dat ls o. m. „kykspel". Maar weet u wat een „kyk-tuin" is Dit i^euwe woord kwam dezer dagen uit den wethouderiyke koker van den heer de Miranda. Het woord is een nieuwe vondst van deze wethouder voor de Volks huisvesting en de zaak zelf eigenhjk ook. De gemeente heeft n.1. enkele blokken huizen in de van Speykstraat, die ver waarloosd waren en slecht geëxploiteerd overgenomen en wil het complex nu wat „opwerken". Aan de achterzyde ligt een stuk grond, verdeeld in tuintjes. Gedeel- teiyk gebruikt als „rommel-terrein" met schuurtjes, hokjes, enz. Dat terrein zal nu tot lust-tuin worden om-gearbeid; maar alleen tot lust-voor-de-oogen; want 't zal worden afgesloten en de bewoners zullen er alleen vanal hun balconnetjes en van achter hun ramen in kunnen staren. Vandaar „kyk-tuin"! Rechten en plichten van wielrijders. Reohtahooiden ia plicht Alleen Hnira inhalen ia geoorloofd en veilig. Rijd een hoek naar links in een grooten boog, die naar reohta in een kleinen. Sifijd nimmer „het hoekje af1. Op het kruispunt heeft .rechts" voor-

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5