T Papierlinnen Derde Blad. HERMAN NYPELS, BINNENLAND MEY EDLICH BUITENLAND VAN ZATERDAG 20 MAART 1926. Het Gezantschap bfj het Vaticaan. De Tweede Kamer heeft met 48 tegen 41 stemmen verworpen den post op de be grooting Buitenl. Zaken over het gezant schap bij den Paus. De ontwapeningsconferentie te Genève. De correspondent van de N. Rott. Crt te Genève meldt: Naar ik verneem, zal de Nederlandsohe regeering zioh op de eerste bijeenkomst der oommissie van voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie, welke bijeen komst op 18 Mei te Genève zal aanvan gen, zioh laten vertegenwoordigen door jhr. Loudon, terwijl een generaal en een marine-specialiteit hem als deskundigen ter zijde zullen staan. Provinciale Staten van Znld-Holland. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. Limburg, tot lid dier Staten benoemd verklaard mevrouw H. W. B. van Itallie, geb. Van Embden, wo nende te Leiden. Uit de a D. A. P. Het Volk deelt mede, dat er geen ver band bestaat tusschen het voorstel tot weder-instelling van een bezoldigd voor zitter en de partijbestuursvoorstellen tot bezuiniging op de Gewestelijke propagan disten. (Zie berioht 2e blad.) „Noord-Hollands Noorderkwartier". Eenige malen is bij het Hoogheemraad schap Noord Hollands Noorderkwartier de vraag opgekomen, of bet niet gewenscht zoude zijn, ae functies van Hoofdingeland- plaatsvervanger. 12 in getal, af te schaffen.' Een getal van twaalf Hoofdingelanden werd door sommigen voldoende geacht. Dijkgraaf en hoogheemraden hebben nu deze aangelegenheid nader overwogen en zij stellen aan de algemeene vergadering van het hoogheemraadschap voor, bij Ged. Stat. geen pogingen tot afschaffing van dit Instituut aan te wenden. Zij wenschen bij het ontstaan van vacatures onder hoofd ingelanden deze automatisch te doen aanvullen uit de hoofdingelanden-plaats vervangers, zoodat dan als regel slechts eenmaal in de zes jaar verkiezing noodig zal zijn. Dit zal leiden tot aanzienlijke kostenbesparing. Bovendien zijn dijkgraaf en hoogheem raden van oordeel, dat, hoe ruimer inzicht in de zaken van het hoogheemraadschap wordt gegeven, hoe minder bevooroor deeld men daartegenover staat. De plaats vervangers wonen, evenals de hoofd ingelanden zeiven, de algemeëhe verga ringen bij. In de plaatsvervangende leden zien dijkgraaf en hoogheemraden goede pleitbezorgers voor het hoogheemraad schap. De ervaring heeft aangetoond, dat, wanneer van nabij kennis wordt gemaakt met de gestie van het hoogheemraadschap, dit steeds leidt tot.versterking van het vertrouwen. De Koningin naar Maas en WaaL De Koningin heeft gisteren met gevolg per auto, via Tiel, een bezoek aan Maas en Waal gebracht. Na te Tiel te zijn aangeko men, werd per auto naar Wamel gereden. I)aar werden de noodwoningen bezichtigd, die zijn opgericht voor de bewoners der ver woeste woningen. De Koningin onderhield zich korten tijd met velschillende personen. Van Wamel begaf het gezelschap zich naar Dreumel, welke zwaar geteisterde geme nte onder leiding van den burgemeester, de heer A. v. Erp, werd bezichtigd. Uitgestapt werd aan den ouden Maasdijk, de plaats, waar de gemeente het meest geleden heeft. Van Dreumel werd de tocht over den herstelden Maasdijk voortgezet naar Alphen, Ook hier informeerde H. M. naar de maatregelen, die genomen zijn ten bate van de slachtoffers. Vervolgens werd naar Maasbommel gere den. Vla Appeltern werd de tocht naar Alt forst voortgezet. Van het Smeroefonds. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bil On gelukken „Het Oranje Kruis" heeft het Smeroefonds te Batavia een zesde gift, dit maal van 85.000, overgemaakt ten behceve van de slachtoffers van de watersnoodramp. Toepassing van de Kieswet De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een schrijven gericht tot de burgemeesters, voorzitters van de hoofu- stembureaux voor de verkiezing van de le den der Tweede Kamer, waarin hij mede deelt dat de door vele stpmbureaux gevolgde gedragslijn om aan te teekenen de namen van hen, die niet aan de stemming deelna men, niet in overeenstemming is met. de artikelen 72 en 91 der Kieswet, waar sprake is van een aanmeldingsplicht en niet van een plicht om aan de stemming deel te nemen. Niet van hen, die niet aan de stemming deel namen, maar van hen, die zich niet hebben aangemeld, had aanteekening moeten zijn gehouden. Kapverbod. Naar fnen aan de Nw. Rott. Crt- (meldt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een kapverbod ge legd op al de bosschen en houtopstanden die de gemeente St. Odlllenborg (L.) be zit; een maatregel welke, sinds de Nood- bosdhwet 1* opgeheven, nog niet of slechts solden ia toegepast De aanvaring op het Noordzee-kanaaL Nader wordt gemeld1: Ook de „Ariadne" heeft ernstig letsel ge kregen. De kop ligt als 't ware achterover. Het schip Is naar Amsterdam teruggekeerd. Ais op het oogeniblik van ue aanvaring op de Vechtstroom naar ter plaatse zich beman ning had btvonden, zouden er zeker dooden zijn gevallen. Als een mes heeft de boeg van de^^kriadne" in de „Vechtstroom" ge sneden, het anker van laatstgenoemd schip voor zich uit drukkend. Men ziet het nu vast zitten in de ruïne van het volkslogies. De „Ariadne" is er beter afgekomen, waarschijnlijk dank zij haar overhangenden voorsteven, di ehet lager gedeelte bescherm de. Toch is in. de wanden van den voorsteven ter weerszijden een flinke deuk gekomen, de gegoten ijzeren rand van het kluis van het anker is verbrijzeld, de bovenrand van het schip is naar het midden omgebogen, en de neus scheefgeslagen. De quaestle-Geelkerken. Naar het V. D.-bureau verneemt Is gis teren te Utrecht een vergadering gehou den van predikanten en belijdende leden van verschillende Gereformeerde Kerken uit alle deelen des lands, waarin éénparig werd uitgesproken, dat men bezwaar had tegen de besluiten van de Generale Sy node te Assen en overtuigd was aan deze bezwaren uiting te moeten geven. Een oommissie werd benoemd ter for muleering dezer bezwaren, waarna op nieuw zal worden vergadecL Hollandsche Handelsbank. Een verzoek tot surseance van betaling. De Hollandsche Handelsbank te Haar lem heeft heden haar loketten gesloten gehouden. Naar de „N. Rott. Crt." ver neemt, is in de Donderdag gehouden vergadering van de directie en commis sarissen besloten, aan de arrondissements rechtbank een verzoek tot surséance van betaling te doen indienen. Aanleiding daartoe is hoofdzakelijk gelegen in de omstandigheid, dat de liquiditeit van eenige belangrijke debiteurenposten voor het oogenblik zoodanig gering blijkt te zijn, dat een regelmatige voldoening van de verplichtingen der bank niet mogelijk wordt geacht. (De laatste cijfers, welke van deze instelling bekend zijn betreffende bet jaar 1921. Van bet maatschappelijk kapitaal, groot f 1 millioen, was f 600.000 geplaatst en volgestort. Over 1921 werd geen dividend uitgekeerd). Emigratie. Men schrijft aan de N. Rott. Crt: l>e werving voor emigratie naar over- zeesche landen is weer in volien gang. Het is aan den directeur van hetin for matiebureau der Nederlandsohe vereni ging Landverhuizing gebleken, dat onder de aangeworvenen tal van personer. voor komen, die in het land, waarheen zij zich willeu begeven, geen of slechts een zeer geringe kans van a<agen hebben. Bedoelde directeur acht het daarom dringend noodig, allen, die over emigratie naar overzeesche landen denken, weder om ernstig te waarschuwen tegen bet doen van overijlde stappen. Niemand besluite tot vertrek, alvorens inlichtingen en raad te hebben gevraagd aan genoemde vereeniging, Bezuidenhout- sche weg 97, 's-Gravenhage. Postbestellingen. Behalve te Amsterdam, 's-Gravenhage, Groningen, Rotterdam, Scheveningen en Utrecht, is thans op alle plaatsen, waar dagelijks vier postbestellingen plaats hadden, dit getal tot drie teruggebracht. Inpoldering van een gedeelte van den Blesbosch. Donderdag is de eerste spade in den grond gestoken, als begin van de werk zaamheden aan den dijk van ruim 8 K.M., die gelegd zal moeten worden voor den groeten polder vruchtbaar land, die daar de plaats moet innemen van riet, griend en biezen. Landgoederen en bosschen. De besturen van den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland en van de Ver.' tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland hebben aan den minister van financiën een adres gezonden om de be lastingen op bosschen en landgoederen te verlagen. Dit adres werd gezonden met het oog op de onrustbarende vermindering van bosschen en landgoederen in den laatsten tijd, wat te wijten zou zijn aan de zeer zware (belastingen, die op deze goederen drukkem De GHndhorst De commissie, waaraan door 't bestuur der Ver. tot Duurzame verzorging van minderjarigen de vraag ter beantwoording was voorgelegd of de Glindhorst, geba seerd op haar tegenwoordig systeem, moest en kon blijven bestaan, heeft het resultaat van haar onderzoek neergelegd in*en rapport, dat door het bestuur thans volledig gepubliceerd wordt. De commissie komt unaniem tot de con clusie dat met inachtneming van verschil lende door haar genoemde maatregelen de stichting behoort te blijven voortbe staan; terwijl haar grootst mogelijke meer derheid dat voortbestaan wenschelijk aoht met volledig behoud van het tegenwoor dig systeem. Molens. [Hoofdingelanden van het heemraad schap der Strijkmolens van de Schager- kogge hebben besloten, nu de bestaande bemaling met de drie molens niet meer voldoet, tot andere bemaling over te gaan. Tot dat doel zullen twee plannen' aan het oordeel van den hoofdingenieur van den Provinoialen Watenstaat worden ontwor pen: le. het stichten van een gebouw met twee electrisch gedreven ochroefpompen, waarvan de kosten op 49,000 worden ge- Ingezonden Mededeellng. per stuk 10 ets., per dozijn f 1.10. Paplerllnnen Fronts, per stuk 12 ets., per dozijn f 1.40. Paplerllnnen Manchetten, p. p. 10 ets., per dozijn f 1.10. MODE-MAGAZIJNEN, HELDER - SCHAGEN. raamd'; 2e. een plan van het Ingenieurs- buraeu Fr. Erikson te Rotterdam, oan in elk der drie molens een electromotor van 60 PJL te plaatsen, die de bestaande vij zel kan aandrijven. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Bij den aanvang der zitting van Don derdag wordt een voorstel van den heer Van Rljckevorsel (kath.) om het regeerlngsvoorstel inzake het gezantschap naar de afdeelingen te zenden, verworpen met 43 tegen 88 stemmen. De Voorzitter stelt daarna voor geen verdere algemeene beschouwingen omtrent de staatsbegrooting meer te hou den en den spreektijd te rantsoeneeren. De heer B r a a t (platt.) protesteert daar tegen, de heer L. de Visser (comm.) spreekt van mishandeling der begrooting en na eenige discussie wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen met de stemmen dezer beide beeren tegen. Nadat de regeling der werkzaamheden is vast gesteld, worden de beraadslagingen over de Regeeringsverklaring voortgezet en vervolgt Min. De Geer zijn mededee- lingen. De Minister vestigt de aandacht op de vlotte en loyale wijze, waarop de heer polijn aan de oplossing van de crisis heeft meegewerkt Na den heer Limburg hebben mr. Kan en de Haagsche burge meester mr. Patljn nog opdracht gehad tot kabinetsformatie, welke beiden wei gerden. Spr. achtte aanvankelijk zichzel- ven ongeschikt als formateur, vond het evenwel laf, te weigeren. Hij verzocht één dag van beraad, dat is uitstel van publi catie; die dag is tweemaal met één dag verlengd. Bij mislukking zou de opdracht zijn gepubliceerd. Hij schetst zijn pogin gen tot kabinetsformatie*jfj der ministers uit de combinatie-Limburg is in het ka binet opgenomen. Hij bestrijdt voorts de rede van den heer Heemskerk. De heer Veraart (r.-k.) bepleit de vorming van een nieuwe coalitie op ge wijzigde basis. De uiterste noodzaak is tijdens de crisis nooit in formeelen zin aan de orde geweest, de katholieke staats partij is volkspartij in den meest vol strekten zin van het woord. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) geeft een korte toelichting op zijn rede in eersten termijn. De heer A1 b a r d a (s.d.) komt er tegen op, dat, toen in de Kamer eeu voorstel tot Kamerontbinding aan de orde was, pogingen tot kabinetsformatie aanbangig waren, waarvan de kennisneming aan de Kamer werd onthouden. Van den heer L. de Visser sprekend, zegt hij, dat deze „parlementaire leeuw" in enkele maanden tijds tot een schoothondje is geworden. Hij bespreekt voorts de machteloosheid eener nieuw-geformeerde coalitie. De R.K. verliezen steeds meer arbeidersstemmen aan de S.D. en den heer Arts. Mocht in 1929 de coalitie de meerderheid behalen, dan staat zij toch weder machteloos. De heer Heemskerk (a.r.) is niet voldaan over 's Ministers antwoord inzake het gezantschap. De regeering moet dui delijk en onomwonden verklaren waarom zij herstel van dat gezantschap noodig vindt. De heer L. de Visser (comm.) gaat te keer tegen de soc. dem., doch behan delt niet de regeeringsverklaring, en wij behoeven dus van wat hij zeide verder niets te vermelden. De heer Marchant (v.d.) repliceert op verschillende punten. Men wil de coa litie weder herstellen met havermout, papjes, sanatogen en haar dan wederom onder het krachtig regiem brengen van den heer Oolijn, zegt spr. Wij weten wat ons daartegen te doen staat. Na een korte dupliek van den Minister ls het debat over de regeeringsverklaring afgeloopen. |Na Paschen komen echter allerlei speciale punten daaruit in debat. Vergadering van Vrijdag. Zooals bekend was gemaakt, zou de nieu we regeering de kwestie van het gezantschap bij den paus wederom aan de orde stellen, zonder dat, mocht de Kamer den post op nieuw verwerpen, hiervan een regeerings- crisis het gevolg zoude zijn. In de vergade ring van gisteren nu Ijad de regeering een nieuw begrootingsartlkel ingevoegd, waarbij 28.000 hiervoor werd aangevraagd 9.000 jaarwedde en 19.000 verblijfsvergoeding). Amendement-Kersten. De heer Kersten verdedigde «en amen dement om de gelden voor de helft te schrap pen, met de bedoeling het gezantschap af te schaffen. Deze 14.000 strekten voor trac- tement en vergoeding gedurende het loo- pende halfjaar, omdat de gezant thans nog in functie is. De heer Lingbeek had een amendement ingediend om de geiden slechts gedurende vier maanden toe te staan, doch trok dit in. Vóór en tegen het gezantschap. De heer Lingbeek (Staatk. Ger.) zet uiteen, dat het hier gaat om de officieele erkenning van den paus, waartoe h}j niet wil medewerken. Onze staat is gebaseerd op gereformeerden grondslag, en stap voor stap dringt Rome voort De r.-k. heer Van Vuuren meent, dat de gezant bij den paus op dezelfde wijze moet worden behandeld' als de anderen. De heer Heemskerk (a.-r.) zegt dat men deze zaak in een zakelijke sfeer moet behandelen, en gaat na of 's lands belang de handhaving ervan vordert De protestant- sche oppositie is niets andera dan wind, zoo zegt hfj en drong bij den minister op vol ledige opheldering aan. De heer Snoek Henkemans (c.-h.) protesteert tegen deze uitlating van den heer Heemskerk, en ried de. t i-eer Kersten aan zijn amendement in te trekken, opdat wij een zakelijke en zuivere stemming kun nen krijgen. De heer Vliegen (s.-d.) wijst er op, dat na alles wat er gebeurd ls, het onmogelijk is deze aangelegenheid van politieke overwe gingen te ontdoen. Dat de zaak een politiek karakter kreeg, is eigenlijk de schuld van den heer Nolens. Hij zet verder het stand punt der s.-d. uiteen^ die het gezantschap van weinig beteekenis vinden^ eigenlijk een abnormaliteit, omdat het geen gezant is bij een volk of een regeering. 24 Landen (be halve Nederland) hebben wel, 82 (inclusief Zwitserland, dat relatief meer katholieken heeft dan ons land) geen gezant bij het Va- ticaan. Hij zal tegen het regeeringsvoorstel stemmen, doch is bereid mede te werken aan een regeling ten opzichte van den gezant. Het amendement-Kersten vond spr. volko men overbodig. De heer L. de Visser (comm.) is om principieele redenen tegen het gezantschap, alsook tegen het amendement-Kersten. Wel bepleit spr. de instelling van een gezant schap bil de sovjetrepublieken. Uiteenzetting der regeertng. De minister van buitenlandsohe zaken, jhr Van Karnebeek, schetste de ja renlange relaties tusschen den -Heiligen Stoel en Nederland. Het gaat er nu om, of het volledig herstel, dat in 1920 tot stand kwam, thans ongedaan moet worden ge maakt. In 1915 waren er motieven van bij- zonderen aard geweest om weer in relatie met den Heiligen Stoel te treden, zij het door een tijdelijke missie. Spr. ging de beweeg redenen na, die hij in 1920, toen het bijzon dere motief van 1925 was vervallen, had, om op normale wijze het gezantschap te besten- iigen. Met het oog op de belangen voor het land, de internationale positie van het Vaticaan, maar ook op grond van de ondervinding met het gezantschap opgedaan, was voor spr. in 1920 de keuze: bestendiging of opheffing, niet moeilijk. Het voorstel, om in 1920 het gezantschap te bestendigen, deed spr. in ongerepte zelf standigheid en niet om de R.-K. ter wille te zijn. Spr. had zich eengszine verwonderd over de opmerkingen van den heer Vliegen, na hetgeen spr. onlangs In de commissie voor de Buitenlandsohe Zaken had meege deeld. Spr. bestreed de motieven'van den heer Kersten, die bij de beoordeeling van het gezantschap het diplomatieke gewiaht van aien post niet wil zien en het gezantschap alleen beschouwt als de aocrediteering van een gezant bij Christus' stedehouder op aarde, zooals de R.-K. den Paus beschouwen. De minister wees op het diplomatieke be lang van vertegenwoordigers bij den paus; er gaat internationale invloed van uit. Het Vaticaan is een internationaal cent/rum, dat zijn positie en invloed zal behouden. Van overlegging van stukken, om daar mede het belang van bet Vaticaan al» inter nationaal centrum te bewijzen, kan geen sprake' zijn; dit zou het beste middel zijn, om de positie van onzen gezant bij den Hei ligen Stoel onmogelijk te maken. Waarom de portefeuille-kwestie niet werd gesteld. Nu is er gevraagd, waarom spr. niet de portefeuille-kwestie heeft gesteld, waaruit, naar beweerd is, zou zijn af te leiden, dat het gezantschap bij het Vaticaan van niet genoegzaam belang zou zijn beoordeeld. Doch de eisch, hierop de portefeuille-kwestie te stellen, gaat te ver. Deze eisch is daarom niet juist en niet billijk. Bij repliek trok de Kersten zijn amen dement in De heer DresselihuyB(v;b.) meende, dat de rede van den minister weinig argumentennnateriaal bevatte en op 10 November had moeten zijn uitge sproken. Ook 'hij zou tegenstemmen. Onder groote spanning werd gestemd. Het voorstel tot handhaving van het gezantschap werd verworpen met 48 tegen 41 stemmen. Tegen stemden de S. D., V. D„ Vrij heid9bonders, de heeren Zandt en Kersten (St. Ger. Partij); Lingbeek (Herv. Staats partij); Braat (Plattelander); De Visser (C. P.) en de C. H. De fractieleider dr. De Visser had zich vóór de stemming ver wijderd. Voor stemden de R. K. en A. R. Daarna werd voortgegaan met de ver dere behandeling der begrooting. De heer L. de Visser fulmineerde tegen den Vol kenbond, die hij van geene beteekenis achtte en een centrum van oontra-revolu- tionaire gezindheid tegen Sovjet-Rusland. Positieven invloed oefent de Bond niet uit; hij ls nationaal en-internationaal vol komen onmachtig. De heer Braat begon naar aanleiding van het rantsoeneerlngsvoorstel betreffen de den spreektijd (elk tien minuten) ob structie te voeren. Ook de heer de Visser sluit zich in dezen bij den heer Braat aam De heer Hiemstra (s.d.) diende den heer Braat voor zijn voortdurende obstructie eene afstraffing toe. Verklartng van Dr. Nolens'. De Voorzitter wenschte daarop de geheele Begrooting van Buitenlandsohe Zaken in stemming te brengen, doch gal vooraf het woord aan Mgr. Dr. Nolens, voor het afleggen van een korte verkla ring namens de R.K. fractie. De heer Nolens zeide dat zt)n fractie de genomen beslissing in zake het gezant schap ten zeerste betreurde. De fractie blijft van meening dat deze beslissing te gen de internationale usanoes ingaat en niet in 's lands belang is. Met het oog evenwel op den aard van dit Kabinet en de gewijzigde houding van de R.K. fractie tegenover het Kabinet, zal de fractie echter, wanneer geen stemming over de begrooting wordt gevraagd, niet tegen de begrooting stemmen. De Begrooting van Buitenlandsohe Za ken werd vervolgens z. h. aangenomen. De heer Oud (v.d.) vroeg hierna nog verlof den minister van Marine eenige vragen te mogen stellen over het vergaan van den loodssahoener van Terschelling. Over dit verzoek zal nader worden be slist. De vergadering werd daarop tot Dins dag verdaagd. EERSTE KAMER. Het Centraal Stembureau heeft Don derdag in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van prof. Slotemaker de Bruine als lid der Eerste Kamer, tot lid dier Kamer benoemd verklaard prof. Jhr. mr. B. O. de Savornin Lohman, hoog leeraar ln het Staatsrecht aan de Rijks universiteit te Utrecht. VOLKENBOND. De Zuld-Amerlkaansche stem men in het Geneefsche kapittel. De bijzondere correspondent van de Daily Herald zegt van Franoo's toespraak in de Bondsvergadering: „Het was la ten wij het eerlijk bekennen een mooie rede. Hij wraakte met verontwaardiging de onderstelling dat Brazilië gedreven werd door IJdelheid of nationalen trots. „Neen, en andermaal neen!" riep hij. „Brazilië komt er slechts voor op, dot groote Volkenbondsvraagstukken niet uit gemaakt zullen worden door een groep van staten, welke ook en hoe belangrijk ook, maar doe: den geheelen Bond. Het bewonderenswaardige' werk van Looarno moet zijn plaats vinden binnen het raam van den Volkenbond, en niet de Volken bond zijn plaats binnen het raam van Lo oarno." Met deze woorden werden de mo gendheden van Locarno er thans voor het eerst in volle openbaarheid aan herinnerd, dat zij eigenmachtig iets vergeten had den, waarover zij niet te beschikken had den. De reorganisatie van den Volkenbonds raad. De taak der studiecommissie. Hot door den Volkenbondsraad geno men besluit tot Instelling eener oommissie tot onderzoek van vraagstukken die ver band houden met de samenstelling van den Raad en de wijze van verkiezing der leden houdt in, dat de commissie bijzon dere aandaoht zal wijden aan de tot dus- ver door leden van den Bond ingediende verzoeken. Zij zal worden gemachtigd de regeeringen, leden van den Bond, uit te noodlgen voor de oommissie, indien zij dit wensche, haar standpunt uiteen te zetten. De oommissie zal rekening houden met de reeds vroeger door den Raad besproken voorstellen. Zij zal 10 Mei bijeenkomen en een rapport aan den Raad voorbereiden, dat zoo spoedig mogelijk ter kennis van de leden van den Bond zal worden ge bracht. Dultschland en de Volkenbond. Naar de BerHjnsóhe draadlooze dienst meldt, zal de rijksregerring bij de parle mentaire (behandeling van het gebeurde te Genève een imotie van wantrouwen; van den Rijksdag verlangen. De communisten hebben een Interpel latie ingediend, waarin zij intrekking van Dultsohland's verzoek tot toelating ln den Volkenbond voorstellen. DUITSCHLAND. Na Genève. De groote bladen ln West-Dultschland, Frankf. Ztg., Köln. Ztg. en Köln. Volksztg. zijn het eens dat de Dultsche delegatie te Genève, zij moge enkele taktische foutjes, hebben begaan, een waardige en juiste houding heeft aangenomen. Het eene blad legt dan wat meer den nadruk op de taktische foutjes en opmer- kelijkerwljze doet de Köln. Ztg.,, die toch nog tot Stresemann's partij behoort, dat het sterkst. De Frankf. Ztg. blijft meer op algemeen terrein. Het blad constateert, dat het ge beurde Dultsohland's positie heeft ge sterkt en schrijft het over de Volkenbonds- taak: „Het Is een vaak voorkomende mis vatting, dat de Bond een instelling zou zijn, welke alle internationale problemen voor zijn forum te behandelen krijgt Hij dient de groote muur te zijn, waarop acuut oorlogsgevaar te pletter loopt. Maar de oplossing van moeilijkheden, die tus schen de onderscheiden leden bestaan, dient in rechtstreeksch overleg der betrok kenen te geschieden. Deze overtuiging heeft ons naar Locarno geleid en zij heeft verscheiden landen bewogen' onbeperkte arbitrageverdragen te sluiten". De regeling met de vorsten. De laatste weken hebben voor Duitsche toestanden wel twee zeer opmerkelijke gebeurtenissen gebracht. Ten eerste de houding der wijngaardeniers ln h> t Moe zeldal, die niet voor geweld zijn terugge schrokken om hun elschen den autoriteiten kenbaar te maken. En ln de twee Je plaats het negeeren door duizenden en duizenden V er worpen. BOORDEN I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7