T PUROL Schrale Huid TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 23 MAART 1926. H. F. van den Berkhoff. f In den ouderdam van 42 jaar ia Zater dag te Dordrecht overleden de heer H. F. van den Berkhoff, directeur van de Gem.- Reiniging en ontsmettingsdienst aldaar. Op 1 Augustus 1912 trad de heer van den Berkhoff als opzichter bjj de Gem.- Reiniging, hier ter plaatse, in dienst. In 1914 werd hij benoemd tot directeur, welke functie hij tot 15 Juni 1919 ver vulde, toen werd hij in Dordrecht benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Serano, slaagde te Batavia voor het Machinisten-diploma A. Geref. Kerk. Ds. W. J. J. Velders heeft voor het be roep naar de Geref. kerk alhier, bedankt 41/» leening gemeente Helder. Op een gering bedrag na geheel geplaatst Naar wij vernemen zijn de op 19 dezer ter Inschrijving aangeboden 757.000 4V» obligatiën der gemeente Helder op een gering bedrag na geheel geplaatst Selderavond. Men sohrijft ons: Voor een goed gevulde Casino-zaal speelde Zondagavond de Joodsche Tooneel- vereeniging T.O.P. uit den Haag, ten bate van het bouwfonds der Isr. Gem. te Helder, Jan Fabricius' drama „Seider avond". Vóór den aanvang hield de heer M. A. Grunwald een inleidende proloog, die de scheppingsgeschiedenis van dit werk vertelde en voorts versohlllende toelich tingen gaf, welke voor het goed begrip van dit gansch niet licht verteerbare tooneelstuk, zeker heel goed van dienst waren. Dit werk van Fabricius is van een gansch ander genre, dan wij voor het voetlicht gewend zijn. Wjj achten ons ont slagen van de taak om het verhaal van dit drama hier neer te schrijven, waar de auteur zelf dit reeds eerder in de kolom men van ons blad heeft gedaan. Het leert ons de toestanden en de joden begrijpen, niet zooals wij die hier kennen, maar de joden, die, zooals de heer Grun wald dit in zijn proloog zoo juist defini eerde, de joden, „die heden dikwerf niet weten, waar zij morgen het moede hoofd ter ruste zullen kunnen leggen, die om ringd van verachting en onrecht toch de kracht in hun geloof vinden om hun godsdienst te belijden met een vrijheid van geest, zooals men die alleen kent van menschen, die een onwankelbaar vertrou wen hebben in het geloof der vaderen". Dit drama schetst ons het forceeren van een progrom, met alle ellende daaraan verbonden, maar dit drama teekent ons ook de schildering van het oer-instinct in z'n meest ruwe en onbeschaafde uitingen, tegenover de geestesontwikkeling van medemenschen, die wellicht niet in de beschaving der oppervlakkigheden, maar zeker in innerlijke beschaving, veel en veel hooger staan. Laat ons eerlijk erkennen, dat daar scène's in het stuk voorkwamen, die moeilijk te volgen waren, zooals b.v. de thourostudie in het Beth Hamidrash (de leerzaal), maar daardoor stijgt te meer onze bewondering voor Fabricius, die zich zoo zeer in die sfeer van rabbijnsche ge leerdheid wist in te werken. Doch daartegenover staat zóóveel schoons, zooals b.v. de scène van de be handeling van de Faust in het eerste be drijf en de dialogen tusschen den mensch- lievenden predikant en den anti-semiet Strösser, die zoo glashelder en zuiver zijn uitgesponnen, dat dit ruimschoots de zeker voor velen leege scène der thourostudie deed vergeten. Ook de inval der kozakken in de synagoge was een pracht van con trast tusschen het ruw geweld en de rein heid van godsdienst. De vertolking van dit drama was over het algemeen en zeker voor een dilet tanten-gezelschap, uitstekend. De regiei - en dit kwam ook heel goed uit bij het rumoer der boeren en kozakken was voortreffelijk geregeld en ook de grime was buitengewoon mooi. Wel waren enkele, voor het stuk on- beduidende rollen, veel minder goed dan de hoofdfiguren, maar deze iaatsten werden dan ook voortreffelijk vertolkt. Die van Joswel, de jonge jood, was een buitengewoon fijn gespeelde creatie, ab soluut af in gebaar, in stem en in hou ding. Maar ook de Dominé was heel zuiver weergegeven en ook de domine- sche was In haar moedersmart voorti er felijk. Strösser, de anti-semiet was ook zeerrtitvoldoende, al vergat de vertolker in rn temperament, dat hij toch „Vadei (dus o. i. iets bezadigder) Strösser moest uitbeelden. Moische Schlenker werd even eens uitnemend gespeeld. Deze figuur leefde en schiep een atmosfeer van een zekere bekoring, waaraan men zich moei lijk kon onttrekken. Het zou ons te ver voeren om alle rollen te gaan behandelen. We constateeren met genoegen, dat de regie uitstekend werk heeft verricht, want in ieder bedrijf heerschte de noo- dige stemming. Dit trof ons vooral bij de tweederde, bij den inval der kozakken, die de wetsrollen wilden rooven en bij het weder plaatsen van die wetsrol In de thorakast. WTelk een stemming van innige devotie giag toe» uit va* de groep oude en Jonge joden daar in de leerzaal van de synagoge. Het vijfde bedrijf levert ons de climax. Dit juist maakte het stuk zoo boeiend, omdat de spanning van bedrijf tot bedrijf steeg. De seidertafel-scène, hoe ongewoon ook voor ons, we voelden mede die vrij heid van geest der joden, we voelden mee, dat indrukwekkende, ook al door der traditie van geslacht op geslacht overgeleverde oude en tóch weer nieuwe verhaal van de uittocht uit Egypte. Juist dit vijfde bedrijf was voor ons zoo goed te begrijpen door de verklarende proloog van den heer Grunwald. Het seiderverhaal van de verlossing van de bittere slavernij naar de lokkende vrijheid. Is wellicht een deel van de kracht van het oude volk ook daarin gelegen, dat zij zoo trouw bewaren der vaad'ren tradities En menigeen voelde mede, dat diepe leed, dat wij wel wel nooit zullen leeren kennen, toen daar de kozakken kwamen en de opgehitste menigte om te moorden die vreedzame joden aan hun seidertafel overviel en toen die uitriepen :Sjemang Jisroëil, het geled van de ziel van hun godsdienst. O. i. heeft de Commissie voor den Nieuw bouw van de Synagoge na het Concert van de joodsche zangers onze verwach tingen ook hier niet beschaamd en heeft zij ons doen genieten van joodsche kunst In ieder opzicht. Het publiek gaf door herhaald applaus blijk, dat het dit hoogstaande spel dezer dilettanten wist te waardeeren. Mevr. Hangjas (de vrouw van den dominé) werden bloemen aangeboden. Hoort, zegt het voort! Op Donderdag 1 April aj»., des avonds acht uur, zal men wederom in „Casino" van komediespel, zang en dans kunnen genieten. De Heldersche Padvindsters voeren een operette op, dit keer een oude bekende, „Asschepoes of het Glazen Muiltje", doch ten deele ook met nieuwe krachten, décors en kostuums, een en ander onder leiding van den auteur, den heer Strophius. Hét mag als bekend worden verondersteld, dat de Padvindsters door die opvoering harer operettes trachten aan te toonen, cat ook met eenvoudige hulpmiddelen Iets kan wor den bereikt, waarnaar het prettig Is te kij ken en te luisteren. De simpele, haast abstracte kostuums, door de meisjes zelf vervaardigd, maar In zorgvuldig gekozen tinten- en halftinten gehouden, geven in kleur en makelij als het ware schematisch den rang en het karakter der voorgestelde personages aan. Het witte decoratieve „meu bilair", uit eenvoudige ïncetkunstlge licha men opgebouwd, geeft slechts de noodlge steunpunten voor de handeling (troon, zetel e. d.), alsmede aanwijzingen betreffende het interieur, waarin de handeling zich afspeelt (keuken, zaal). De in warmen toon gehouden effen toomeelbespanning munt eveneens uit door eenvoud en vormt niet meer dan den noodzakeiijken achtergrond, waartegen de gebeurtenissen zich afspelen. Door deze oombinaties wordt bereikt, dat wie de hande ling volgen, niet worden afgeleid door on wezenlijke of overbodige tooneelversiering en dat de aandacht op de spelende en zin gende figuurtjes geconcentreerd blijlt e-en beginsel, dat bij moderne tooneelvertoo- ningen meer en meer ingang vindt, en vooral bij kindervoorstellingen dient te wor den toegepast. Ais gewoonlijk zullen wij enkele fraaie soli en duetten te hooien krijgen, maar ook van de kleine koren wordt veel werk ge maakt De Heldersche Padvindsters hebben in het Nederlandsche Meisjesgilde den naam van goed te kunnen zingen-I Ook de speel- liedjes der kabouters, dat zijn de padvind- stertjes-in-denrdop, beloven heel aardig te worden. Ook zij hebben zich deni geheelen winter ter dege in den zang geoefend. Kort om, wjj-gelooven, dat het een fleurige avond zal wonien en raden klein en groot ten zeer ste aan, Donderdagavond" -1 April naar „Ca sino'" te gaan om te kijken en te luisteren naar al wat daar vertoond gaat worden. Helder's Gemengd Koor. Men sohrijft ons: Zaterdag 20 Maart 'gaf Helder's Gemengd Koor in Casino haar tweede uitvoering. Het koor had zich de medewerking verze kerd van den jongeheer Louis Broekho ven, leerling van den heer Joh. Pala, voor viooL Gemengd Koor telt niet heel veel leden, maar al dadelijk kan gezegd worden, dat er subliem is gezongen. Het programma vermeldde een zevental zangnummers. Aan de eenvoudige, maar mooie liederen was te hooren, dat aan de studie zeer veel zorg was besteed, waarvoor den directeur, den heer F. van der Mejj, allen lof toe komt. In 't bijzonder klonken zeer goed: „Gebed", uit de Opera der Frelsahütz en „Avondbede", beide van O. M. von Weber. Als slot van de koornummers werd uitge voerd het steeds mooie „Serenade van een Landkneoht" van Orlando Lasso. Dit weid zoowel in uitspraak als nuanceering keu rig weergegeven. Door den jongeheer Broekhoven wer den een drietal nummers voor viool ge geven, onder pianobegeleiding van den heer Pala Vooral het „Ooncertino" in b kleine terto, van Leo Portnoff, was een kranige prestatie. De jonge violist werd vriendelijk toegesproken, door den voor zitter van Gem. Koor, den heer L. v. Loo. Onder luiidie bijvalsbetuigingen werd hem een muziekalbum voor verdere studie aan geboden. Gemengd Koor had dezen avond een stil en aandaohtig gehoor, dat door zijn hartelijk applaus zijn ingenomenheid met het gehoorde te kennen gaf. !De avond werd besloten met „Thuisge bleven", een-acter van Mendes da Costa. Ook hieraan was veel zorg besteed, zoo wel aan spel als aan tooneel. Het tooneel- spel oogstte zeer veel bijval. Het geheel is geworden tot een avond, waarop Helder's Gemengd Koor me vol doening kan terugzien. Wlnkelnienws. Eenigen tijd geleden werd door de firma Bern. Meyer aanbesteed de verbouwing van de beide winkels, Spoorstraat en Ka- naalweg. Behalve de detailzaak in onder goederen enz., drijft de firma ook en gros- handel. Om hiervoor wat meer ruimte te krijgen, was een kleine verbouwing van het pand Kanaalweg noodig. Dit is nu ge heel voor den export ingericht, maar daar het spreekwoord zegt „oude liefde roest niet", is toch ook voor de winkelzaak nog een ruimte afgeschoten, thans speciaal voor detailverkoop van kousen cn sokken. In den heer van der Leek vond de heer Meyer een kundig en ambitieus archi tect Deze heer heeft voor eenigen tijd te rug den winkel van den heer A. Veen, buurman des heeren Meyer, geheel gemo derniseerd. Dat ook thans weer een smaakvol en modern geveltje zou worden ontworpen, behoeft niet te verwonderen. Wat het perceel Kanaalweg betreft, hier is door een nieuwe pui een totaal ander aspect verkregen. Het is eigenlijk moei lijk te omschrijven, maar het is uiterst smaakvol, en, ofschoon men er den ont werper van het naastgelegen perceel van den heer Veen, aanstonds in terugkent, is het weer iets geheel anders. Dit gedeelte Kanaalweg is er aanmerkelijk door ver fraaid. De oude winkel is thans in tweeën ver deeld; het aohtergedeelte blijft in taot als expeditie voor de engroszaak, het voor ste gedeelte is geheel gemoderniseerd en de heep van der Leek heeft zelfs nog kans gezien in dit betrekkelijk klein bestek een kantoortje to ontwerpen. Deze winkel wordt a.s. Zaterdag geopend. Het perceel in de Spoorstraat la tege lijkertijd onder handen genomen. Hier was de opgave voor den architect wat moeilijker, omdat slechts de onderste helft van den gevel vernieuwd is. Het boven gedeelte, dat in den oorspronkeljjken toe stand bleef bestaan, moest dientengevolge aangepast worden aan het onderste. Ieder, die er een kijkje gaat nemen, zal het met ons eens zijn, dat de ontwerper op geluk kige wijze in zijn opgave geslaagd is. Ook dit is weer geheel verschillend van de an dere, terwijl toch het persoonlijk oachet aanwezig ls. Door den heer van der Leek ls grooten- deels hout gebruikt voor de beide gevels, (in de Spoorstraat ook steen), dat net 1'riïscbe. moderne kleuren ge *hndercl, en door gekleurd glas versierd, een aan- genamen indruk maakt. De Spoorstraat wordt zoodoende geleidelijk aan gemoder niseerd. Het timmerwerk is vervaardigd door den heer M. C. van der Plas, het schilder werk is van de Gebr. de Boer. Het perceel Spoorstraat is reeds in gebruik gen:.n,ur. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Februari 1926. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 6 bankwerkers, 1 bediende gr. vaart, 1 controleur, 6 draaiers, 5 grondwerkers, 5 losse-werklieden, 1 letterzetter, 4 loop jongens ben. 18 jaar, 1 machinist, 1 monteur, 1 opperman, 1 pakhuisknecht, 1 rijwielhersteller, 1 rijwielherstellers leerling ben. 18 jaar, 1 schilder-halfwas, 5 schilders, 4 smeden, 1 timmermans leerling ben. 18 jaar, 89 transportarbei ders, 1 wagenmakersleerling ben. 18 jaar. Totaal 137 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 ass. boormeester, 10 bankwerkers, 1 chauffeur, 1 controleur, 1 draaier, 1 electricien, 15 grondwerkers, 2 incas seerders, 1 kappersleerling ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar. 2 kleermakers, 3 loopjon gens ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 26 losse- werklieden, 2 machinisten, 1 metselaar, 1 opperman, 1 pakhuisknecht, 1 reiziger, 1 rijwielhersteller, 1 rijwielhersteller ben. 18 jaar, 1 slagersleerling ben. 18 jaar, 1 smid, 4 smidsleerlingen ben. 18 jaar, 3 schilders, 2 schildersleerlingen ben 18 jaar, 4 timmerlieden, 1 timmerman-half was ben. 18 jaar, 4 timmermansleerlin gen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling ben 28 jaar, 157 transportarbeiders, 3 winkel bedienden, 1 wissellooper, 1 wagenma kersleerling ben. 18 jaar. Totaal 258 personen. Geplaatst werden: 1 ass. boormeester, 1 bakker-halfwas, 1 bankwerker, 1 bediende gr. vaart, 1 controleur, 5 grondwerkers, 5 losse-werk lieden, 1 letterzetter, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 1 machinist, 1 monteur, 1 met selaar, 1 opperman, 1 pakhuisknecht, 1 rijwielhersteller, 1 rijwielherstellersleer ling ben. 18 jaar, 7 schilders. 1 smid, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 87 tran sportarbeiders, 1 wagenmakersleerling ben. 18 jaar. Totaal 128 personen. Vrouwen. Aanvragen kwamen in om: 7 aardappelschilsters, 1 costuumnaai- sèer, 8 dagdienstboden, 4 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 2 huishoud sters, 6 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 38 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 'aardappelsohilster, 1 dagdienstbode, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 3 dienstboden intern, 1 huishoudster, 2 huisnaaisters. 9 werksters, 1 winkeljuffrouw, 2 winkel- juffouwen ben. 18 jaar. Totaal 22 personen. Geplaatst werden: 1 dagdienstbode, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 dienstbode intern, 1 costuum- naaister, 6 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 12 personen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In. Februari werd de leeszaal bezocht door 1586 mannen en' 186 vrouwen, totaal 1721 personen. Uitgeleend werden 614 studiewerken, 1724 romans en 2148 kinderboeken, totaal 4881 benden. jUngeachaft warden de navolgende Ingezonden Mededaellng. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, Bchraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver zachtende en spoedig genezende Amjmers-Küller, Jo van: Het huis der vreugden; idem: JenmyHeysten; idem De opstandigen; Alcook: De Ozaar; Altmann: Tegen den stroom; Bowen, Marjorie: George Washington; Breevoort, Johanna: Tot het licht; idem Schipbreukeling; Braam, v.: Examenopgaven bij ,4e Rent meester*; Cneudt, de: De stille bloei; Golumbus: De ontdekking van Amerika; Oonrad: Typhoon; idem: The nigger of the „narciesus"; Cartea: De verovering van Mexico; Ooster, de: De bijbel in het amiahuis; Hamimerstein: Hetgeen God sa mengevoegd heeft; Hamsum: Het laatste hoofdstuk; Hau: Lebenal&nglicih; Hay- kuzo: De priester en zijn discipelen; le Feuvre, Amy: Een gelukkige vrouw; La- gerlöf, Selma: De groote betooverlng; Lombroso, Glna: De ziel van de vrouv Maltzahn: De hofprediker; Man, de: Rijs hout en rozen; Namenhauer: Naai nieuwe stranden; Noord tzij: Gods woord en der eeuwen getuigenis; Penning: De olmihoeve; idem: Vredeburg; idem. De be storming van Arnhem; Pirandello: Le vend dood; Praag, v.: De West-Joden en hun letterkunde sinds 1860; Roos, Mathil- da: Verborgen wegen; Rosen: De Alpen- koningin; Rlldiger: Habermann's pleeg zoon; Kuna: Zoekende liefde; ld.: Uit het stof der aarde; id.: Hij en zijn vrouw: idem: Stemmen; Schrijver: Ontwapend; id.: Het eenzame pad; Schrot, Henriëtte: Jaool Brunner; Sohelden: Zijns broeders hoe der; Timmermans: Anna Marie: Veren Om een leuze; Vis-Duyvis: Ziekenverple ging in eigen woning; Wielinga: De bij bel als 'boek van schoonheid; idem: In d< school der wijsbegeerte; Worbolse: Chrystie Tyndale. Cltrofin. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zullen Donderdag op het Stationsplein, tussohen 11—2 uur, ver schillende modellen van Cltroën-automo- bielen te bezichtigen zijn. Cabaret-avond. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Alg. Ned Bond van Arbeiders(sters) in het Bak kers- chocolade- en suikerwerklngsbedrijl betreffende een cabaret-avond op Zater dag in Musis-Sacrum. Ongelukkig terechtgekomen. Zaterdagmiddag viel door het'breken van een pedaal een marinier, op weg naai Helder, op den Éoe-cUjker weg nabij Alk maar van zijn fiets. De ongelukkige kwam met zijn hoofd op een steen neer en was onmiddellijk door. (Tel.) Op ons verzoek deelde men ons ter bevoegder plaatse omtrent dit tragische ongeval nog mede, dat de ongelukkige was de marinier le kl. A. Keur. Hij was op weg naar 'zijn vrouw, die alhier woon achtig is. Het stoffelijk overschot van den nog zeer jeugdigen man, die een weduwe en een kindje achterlaat hij was zelf nog slechts 24 jaar oud is Zondag met de ziekenauto van het Vliegkamp de Kooy naar het Marine-hospitaal alhier overge bracht. Uit het Politierapport Zaterdagmiddag werd er door een juf frouw telefonisch aangifte gedaan dat er uit haar woning een bedrag van f 10.— was ontvreemd. Een onderzoek wordt in gesteld. Zaterdagavond werd door de politie uit Beverwijk, alhier een man gebracht die op 11 en 12 Maart was bekeurd ge worden en bij die gelegenheid een val- schen naam had opgegeven. Bovendien stond de man gesignaleerd in het Alge meen Politieblad tot het betalen van 3 maal f 10.boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. Bij gebrek aan contanten werd bij gisterenmorgen door een rijksveld wachter naar Alkmaar overgebracht. Zondagmorgen werd er aangifte gedaan door iemand dat er uit zijn winkel een hoeveelheid Sigaren is ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondagnacht werd kennis gegeven, dat er op den Kanaalweg een man lag. De man werd door een agent naar het hulp bureau Molenplein gebracht, waar bleek dat hij in overspannen toestand verkeerde. Hij verklaarde door zijn vader uit de ouderlijke woning te zijn gezet, omdat bij tusscbenbeide wilde komen, toen zijn vader zijn moeder wilde mishandelen. De man is bij familie ondergebracht. Maandagmorgen werd door een sur- veilleerend agent opgemerkt dat door het dak van een schuur, gelegen achter een winkel in de Paardenstraat, veel rook kwam. Daar de agent vermoedde dat er in de schuur brand was, verschafte hij zich toegang tot de schuur, waar bleek, dat een zak vodden, die naast een asch- bak stond, smeulde, welke toen er tocht bij kwam in brand geraakte. Met den bewoner, die door het rumoer was wak ker geworden, werd het brandje gebluscht. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 28 Maart Concert, Luth. Kerk, 8 uur. Zaterdag 27 Maart Cabaret-avond, Muaia-Samua. LENTE! „21 Maart. Begin van de lente". Lente, een nieuwe periode in de natuur, waaruit zij ontwaakt uit den winterslaap. De natuur trekt een nieuw kleedje aan, de aarde tooit zich in bruidsgewaad, de musschen vechten en schreeuwen, maar beginnen onderdehand aan een nieuwe woning, de bloemen en veldgewassen kiemen: heel de schepping verjongt zich en leeft op na de duistere dagen van den wintertijd. Lente 1 Jawel: een ijskoude oostenwind, stijf bevroren grond, dat is op het oogenblik de lente. Wat er nog aan knop of blad is uitgekomen, zal wel te niet gaan, en wie zich illusies maakte, dat hij eindelijk van de zware winterkleeren af kon', die <*iet zich teleurgesteldintegendeel, extra dikke kleeding moet hij laten aanrukken, dikke wollen jumpers doen thans weer dienst en stevige handschoenen. Lente 1 't Mocht wat: verkouden neuzen, heest-, nies-blaas- en pruttelpartijen van hen, die er door moeten. Ja, als je bij de warme naohel zit, lijkt het heel wat. De zon sohijnt zoo heerlijk in je kamer, uw olivia en oyolamen, die voor de ramen staan en den geheelen dag de zonnewarmte ïebben, gedijen er wel, en poes zal ook wel zorgen voor een lekker zonnig plaatsje. Maar blijf maar, als heteenigs- /.ins kan, binnenshuis, want daar buiten Jeugt het niet. Niettemin waren er Zondagmiddag ver scheiden wandelaars, die er een kouden neus aan waagden, 't Was helder weer jn droog, en dat zegt nog al wat ln een land, waar het van de 865 dagen er 800 regent. De koude wind nu ja, men crijgt het nu eenmaal niet zooals men het ;raag hebben wil. Ondanks de kou, on- lanks bet ongezellige, dat een ijskoude vind aan de straten en velden geeft, is er in de natuur toch een onmiskenbare jrang naar opleving, een verlangen naar iet voorjaar, naar nieuw leven. De oosten- vind mag het| en paar dagen tegen kunnen ïouden, tenslotte zal hij het veld moeten uimen. Maanden en maanden lang hebben wij geleefd in de duisternis van de wintersche voude; den eersten mooien dag den besten hebben we ons behaaglijk gekoes terd in de zon en tegen elkander gezegd: t wordt tijd, dat het voorjaar komt! En ou het er ls, officieel gearriveerd is, moeten we ons extra Inpakken ln winter sche kleeding. Dat kan niet, dat is een vergissing; de oostenwind zal dat wel gaan inzien. Maar laat hij het gauw doen, nietwaar? Want onze zomers zijn zoo kort I Het Nederlandach-Belglsche verdrag. De oorr. van de N. R. Crt te PariJa meldt: Sauerwein schrijft uit Den Haag aan de Matin, dat minister van Karnebeek ia aan gebleven om het verdrag met België te verdedigen. Hij zou de eenige zijn, die het kan doen aannemen. Sauerwein ziet in het verdrag het be wijs van ruimte van blik der Nederland sche diplomatie en erkent, dat het een ont zaglijk voordeel aan België geeft en wel bet kanaal MoerdijkAntwerpen. In het algemeen blijkt, zoo sohrijft hij, Neder land het meest toeschietelijk. De spoorwegtarieven. Wèl verlaging. Maar hoeveelf Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt: Naar wij vernemen, ia het onlangs ge publiceerd bericht inzake een verlaging der spoorwegtarieven in dien zin voorba rig, dat het slechts weergeeft een v'oorloo- pig denkbeeld, waaromtrent nog geen be sluit gevallen is. Dat een verlaging met 1 Juli a.a. zal In treden, staat wel vast; of zij in dasen vorm zal intreden, is nog onzeker. Steun voor woningbouw ingevolge de Woningwet De minister' van arbeid, handel en nij verheid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dab voor het dienstjaar 1926 12 millioen gulden beschikbaar iis gesteld voor voorschotten: a. tot verbetering van de volkshuisves ting door krotopruiming en b. tot voorziening in de behoefte san eenvoudige woningen in die gemeenten, waar het partloulier bouwbedrijf volsla gen ln gebreke blijft; En voorts een bedrag van 80.000 tot het verieenen van jaarlijksohe bijdragen tot dekking van 60 pet. vin het op de ex ploitatie der voor het onder a. omschreven doel gebouwde woningen te lijden nader te bepalen maximaal tekort Een textielfabriek op coöperatieven grondslag. Het plan van de baan. De indertijd door het bestuur van het Nederl. Vertoond van Vakvereenigingen ingestelde commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van een textielfabriek op coöperatieven grondslag in Twente, voor welk plan de coöperatie Tot Steun in dan Strijd te Enschedé aan vankelijk een belangrijk bedrag had be schikbaar gesteld, heeft besloten, haar ar beid niet verder voort te zetten. Een gedenkwaardige dag: 16 Maart 1926. De Texelsche Crt schrijft: Den 16en Maart spraken de Provinciale Staten zich bij acclamatie uit voor de be maling van Waalenburg, welke uitslag door menigeen zeker met vreugde is be groet „Het daghet in den Oosten I" Nog een weinig gedulds en met den bouw der benoodigde bemnlingswerktuigen wordt 'n aanvang gemaakt Wel ligt ds tijd, dat man „goud zal puren uit schuim" nog ▼sits, maar ds eezafcs staan ia galsffd sa (Tel.) Doos 80 ct werken:

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5