T Uw Lippen fWH VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. I VAN ZATERDAG 27 MAART 1926. Onze plaatsgenoot, de heer G. Oosten dorp, slaagde te Amsterdam toot het Ma- Ghlnistendiploma A. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Kikkert, ia benoemd tot Burgemeester van Koedijk. De Wethouder W. O. van Breda zal spreekuur houdeni tem Raadhuize op Woens dag 81 Maart as., inplaats van Maandag 29 Maart, op de gewone uren. De Wethouder D. H. Grunwald zal spreekuur houden ten Raadhuize op Don derdag 1 April ba, inplaats van Dinsdag 80 Maart, op de gewone uren. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres te Oudesluls komt als No. 2 voor Mej. M. H. Moorman, volontaire aan school No. 10 alhier. r— De heer G. Leegwater, Spoorstraat, alhier, verwierf met een drietal paarden op tentoonstellingen verschillende prijzen. Een •rvan kreeg in Schagen den 2den prijs, No 2 den 8den, terwijl No. 8, een 2-jarlg paard, te Zaandatp den lsten prijs behaalde, en den Kamploensprijs, en ook te Amsterdam met den eersten prijs bekroond werd. Gemeente Avondvakteekenschool met 5-Jarigen cursus. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: A. van Elswijk; J. Paans; K. de Klerk; W. de Jong; W. Kramer; P. J. Vrijvogel; J. A. de Looze; M. Koorn; Ph. J. Nieuwland; G. N. Paans; G. Aarsen; H. Hoogland; D. Horsman; J. Huig; H. Reijtenbach; J. Wil- lemse; N. J. Veen. Afgewezen 6. Ambachtsschool. Win ter-Avondcursussen. Het getuigschrift werd uitgereikt aan de leerL-electriciens: J. B. Droogendjjk; J. J. Plasmeijer; S. Hoogvorst; en den leerl.-schoenmaker P. A. Rieswjjk. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmorgen tem Raadhuize aldaar aanbesteed het onderhoud der Ge meentegebouwen, Bruggen, Riolen^ enz. Hiervoor waren vier inschrijvingsbiljetten ingekomen, mL: J. Steeman 9090; J. C van der Plas 9196; Gebr. Van Pelt 9400; A. A. Valkhoff 10657. Verder werd aanbesteed het onderhoud van verf- en behangwerk aan gemeentege bouwen, enz. Hiervoor waren negen biljet ten ingekomen: A. van Pelt 1912.50: Gebr. Hoogerduyn 1970; P. Vermeulen J 2010; M. Kaleveld f 2019; J. de Kok 2028; J Freeke f 2080; S. Schellinger 2090; Gebr. De Boer 2117; O. Th. de Boer 2338. De verbouwing van het Weeshuls. Met verbazing zullen de lezers hebben gezien de mededeeling der heeren Schoef- felenberger en Geurts, waarin zij Burge meester en Wethouders vragen de zaak nog eens weder in openbare behandeling te nemen nu bij de herbesteding geble ken is, dat de aanvankelijke raming aan zienlijk is overschreden. Immers, het ver schil tusschen de eerste aanbesteding en deze herbesteding is ontstaan uit eenige wijzigingen in het bestek, die zijn aange bracht om te komen tot bezuiniging op bet project Deze wijzigingen bestaan in hoofdzaak in een andere houtsoort voor de binnenbetimmering, waarmede eenige besparing bereikt is. Het bouwcijfer is in hoofdzaak vrijwel onveranderd gebleven. Velen, die deze zaak hebben gevolgd, zullen zich hebben afgevraagd waaraan deze aanzienlijke verhooging te danken is. Was de aanvankelijke raming dan zoo onjuist? Geenszins; naar wij meenen tc wéten, zijn de oorspronkelijk geraamde bouwkosten slechts met een bedrag van 6600.— overschreden, welk bedrag voor een groot deel Is ontstaan uit de tenge volge van den watersnood ontstane ver hoogde steenprijzen. Maar het in den Raad van 4 Augustus 1925 gevoteerde be drag van plusminus f 77.000.(waar onder 42.000*— voor verbouwingskosten raadhuis, waarvoor de laagste inschrijver thans is Gebr. Smit, voor J 68.740.voor het geheel was gebaseerd op een zeer glo bale raming, die niet in details ging. Waarschijnlijk is men, bij de uitwerking van de plannen, thanS gestuit op allerlei wenschen en verlangens betreffende de inrichting, die de kosten zoozeer omhoog- gevoerd hebben. Wjj komen in een volgend nummer op deze belangrijke aangelegenheid terug en meenen voor heden met deze korte uiteen setting te kunnen volstaan. taak der oudercommissiee". Wij gelooven niet, dat het noodig is, een extra woord van aanbeveling voor dezen avond te schreven, immers sinds de instel ling der oudercomimissies en ^avonden, is het o. i. wel gewenscht, een spreker over deze zaak te hooren, omdat eenige voorlich ting op dit gebied zeker nog wel wenschelijk genoemd mag worden. Wij meenen dan ook te mogen veronderstellen, dat van de zijde der ouders op een' druk bezoek gerekend mag worden. De Vereeniging „Ars et La bod" (dir. de heer Brakhoven) en het kinderkoor van „Morgenrood" (dir. de heer F. v. d. Meij), zullen hun gewaardeerde me dewerking verleenem, hetgeen ongetwijfeld dezen avond ten goede zal komen» Contractarbeiders aan de Marinewerven. Waar de loonen der contractarbeiders, ressorteerende onder het Departement van Oorlog, met ingang van 1 Maart 1926, vol gens Legerorder 68 zijn bepaald, voor niet- vakLieden op 65 en voor vaklieden op 65 cent per uur, is door bet Bestuur der Cen- trale van Vereendgingeni van Personeel in 's Rijksdienst, vertegenwoordigd door de heeren F. Perdok Hzn. en J. J. Faro, een adres gericht aan den Minister van Marine a.i., waarin gewezen wordt op de loonen voor dezelfde soort arbeiders, werkzaam aan de marinewerven, welke voor eenle klas ge meente varleeren van 46-~65 cent per uur. Adressanten verzoeken Zijne Excellentie aan deze niet gemotiveerde ongelijkheid een einde te maken, door voor de contractarbei ders, werkzaam aan de marinewerven, der zelfde bedragen vast te stellen als die onder het Departement van Öoriog. Heldersche Padvincbters. IWy herinneren aan de uitvoering, welke de Meisjes Padvlndsters Donderdag 1 Apri a.s. in „Casino" zullen geven, en waar zi, o.a. het sprookje „Asschepoes" sullen op voeren. De toegangsprijs voor grooten be draagt 50 cent, scholleren van 6—18 jaar betalen een kwartje. Wlnkelnleuws. De slagerswinkel van den heer de Beurs in de Spoorstraat, is gemetamor- phoseerd in een.... hoedenzaak. Mej. de Beurs, modlste, vond het een prachtige gelegenheid, toen haar vader zijn win kei ophief, hier een hoedenzaak te ope nen. Daardoor werd de winkel inwendig geheel verbouwd. Twee etalagekasten, en een stofvrije uitstalkast werden er in aan gebracht Verder werd de winkel gemo derniseerd door het aanleggen van eleo- triciteit, zoodat het aspect van deze zaak geheel veranderd is. De architect-aannemer was de heer G, de «Beurs. De Gebrs. HoogerduiJn zorg' den voor een heldere uitvoering van hei; schilderwerk, die zich aanpaste bij het goud-gele behang. De firma Harjer zorg de voor de stoffeering, terwijl de heer B, Puinbroek het electrische licht aanlegde. Mej. de Beurs, die zooals we zeiden, zelf modiste is, maakt en vervormt de da meshoeden zelf. Uit het Politierapport Door een bewoonster van de Binnen haven werd Woensdagmiddag aangifte gedaan van een vermissing van een mand, die zij in de poort achter haar woning had neergezet Donderdagmiddag werd een vrouw aan gehouden, die verdacht w?rd van diefstal van een postwissel. Na verhoor werd zi; op vrije voeten gesteld. Dienzelfden middag deed iemand aan gifte dat hij Donderdagmorgen tot de ontdekking was gekomen, dat er een hoeveelheid muizentarwe op zijn erf was gegooid, vermoedelijk met de bedoeling om ^ijn kippen te vergiftigen. ZEEKRIJGSRAAD HKT TIF.Tt, Zitting van Woensdag 24 Maart Een lastig gevat Melkprijsverlaging. Blijkens advertentie in dtt nummer heeft het bestuur van de .josse* melksHjtersver. besloten, den prijs van de melk met ingang vao morgen (Zondag 28 Maart) met 1 cent per liter te verlagen en alzoo te brengen op 14 cent Openbare vergadering Volksonderwijs. Dinsdag 80 Maart wordt door de afdeeling Helder van Volksonderwijs een openbare vergadering gehouden, waar als spreker zal optreden de heer Win. van Diesen van Am sterdam. Als onderwerp heeft hij gekozen: „De verhouding tusachan school en huls en de De korp.-bott R. G. Q. had zich voor denZeekrijgsraad te verantwoorden we gens een geval van diefstal met een mo reel element, in welk geval de wet niet straft en de fis kaal dan ook vrijspraak moest eischen. Dit geval heeft als volgt plaats gehad. Korp. Q diende in October van het vo rig jaar aan boord van Hr. Ms. Triton en was gesteld over de distributie van de le vensmiddelen. Op mysterieuze wijze kreeg hij een tekort, en om dit aan te zui veren, bestelde hij bij de firma B. alhier, voor pl.m. 41.—.— aan kaas en suiker, welke levering door deze firma zonder achterdocht, werd gedaan. Toen echter bij het begin van de vol gende maand een rekening werd inge diend, bleek de commandant van de leve ring niets te weten. De besteller, in casu de korp.-bott., werd voor de vierschaar geroepen en toen kwam het bedrog aan het licht. Met den officier van administratie werd een rege- geling getroffen, dat Q. het bedrag zou betalen en dacht dat daarmede de zaak af- geloopen was. Toen hij dan ook kort daarna weer een oproep kreeg om zich te verantwoorden, was zijn sychische gesteldheid zoodanig in de war, dat hij het raadzamer vond er tus- sche nuit te knijpen, dan nogmaals boete te doen. Op 10 Nov. keerde Q. voor eenige maan den den militairen dienst den rug toe en verscheen niet boven water voor 8 Febr., toen hij, door werkloosheid gedwongen, zich wel aanmeldde. Zooals we reeds in het begin zelden, straft de wet niet voor diefstal met een moreel element, doch alleen voor diefstaf met het oogmerk om zich zelf te verrijken. De fiskaal, mr. Tollenaar, was dan ook genoodzaak Q. voor het eerste feit vrij te spreken. Voor de desertie eisohte hij 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdediger was Mr. 81uys, van Alk maar, die voor de desertie als verlichten de omstandigheid naar voren braoht, dat op den korp. een psychische druk was uitgeoefend, waartegen deze niet was be stand geweest. *n Europeesch matroos. Matroos le kl. M. v. V. voelt inter nationaal, vandaar dat hij, wanneer hij eens „gezellig uit" is, zioh niet noemt on dergeschikte van de Koninklijke Neder- landsdhe Marine, maar „Europeesch" ma troos der 2e kl. Dat klinkt, nietwaar! Dat deze internationale aspiraties hem nog eens voor den Zeekrijgsraad zouden brengen, daarvan had v. d. V. niet kun nen droomen. Maar toch, gisteren stond hij terecht terzake het opgeven van een valschen naam aan een spoorbeambte. Wat was het geval. v. d. V. was met een viertal vrienden op 27 Sept. op stap ge weest naar Amsterdam, waar ze blijkbaar zooveel van 't goede genoten hadden, dat ze 's avonds geen geld meer hadden om naar de Jutterstad te komen. Ze wisten raad en kochtem alle vijf een perronkaar tje, de rest ging vanzelf. Ze hadden slechts in den trein te stappen en reden zonder overstappen naar Nieuwediep. Toen ze hier aankwamen, kwam de aap uit de mouw, en de namen van onze Jan tjes werden genoteerd, y. <L V. gaf daar bij op 'ropeesch, matroos Maarten enz., de waarnemende stationschef verstond al leen „ropeesch" en zoo stond dan v. d. V. terecht voor het opgeven van een valschen naam. Bij gebrek aan bewijs werd v. d. V. vrij gesproken. Voor het reizen zonder plaatsbiljet, werd den matrozen voor eenigen tijd reeds een boete opgelegd. Een moderne bommenwerper. 's Is een woord van den fiskaal, dat we als opschrift namen en wel gebruikt voor de kwallfioatie van den matroos der le kl. T. 8w., die op 26 Deo», na een twist met een „humorist", In een café te Almelo, ln samenwerking met z'n broer, voor 116.70 aan ruiten, glazen, drankflessohen en stoe len stuk ramde. De fiskaal eischte tegen dezen woeste ling 1 maand gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaren en betaling van ongeveer de helft der aan gebrachte schade, oftewel 40.70. De ma troos zal wel voor goed van „humoristen" genezen zijn. Van je vrienden moet je het maar hebben. Matroos B„ die in de Onderzeekazerne dient, is op meer dan onaangename wijze tot de waarheid van dit spreekwoord ge komen. I Zijn vriend en buurman K. F., heeft hem n.L in den nacht van 12—18 Febr. be stolen tot een bedrag van f 28.60, een som die voor een matroos onder de hui dige salarisregeling, niet gering is. Ver der eigende deze vriend zich nog van hem toe een borstrok een brokje en een paar buitenmodel schoenen, dus zoowat zijn heele garderobe. De fiskaal eischte tegen dezen „oneer lijken matroos" 8 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hech tenis en ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid om weer bij de militaire macht te dienen. Dan liever maar zitten. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt. uit Schoonhoven Hij was van verre gekomen en toen nu de avond gedaald was boven de spitsen der torens, zocht hij een nachtverblijf. Maar Schoonhoven heeft geen volks logementen en dus klopte hy aan bij de politie met verzoek om onderdak. De politie verleent dit echter niet en den man werd aangeraden in een der hotels te gaan logeeren. Dat wou hij niet, het was te voornaam voor hem zei hij. Hoo zijn naam was informeerde de dienstdoende agent. A. L. luidde het antwoord. En zijn beroep? Koopman. Het Politieblad werd nagekeken en A. L., zonder woon- of verblijfplaats, stond erin gesignaleerd als te goed heb bende een gulden boete of een dag hech tenis, wegens overtreding der politievel" ordening te Deurne. De koopman werd nu te logeeren ?:ehouden, echter als arrestant. Bij zijn ouilleering werd een som gelds van bijna f 97 op hem gevonden. Op de vraag of hij den volgenden morgen den gulden boete wilde betalen, antwoorde de koop man, nee hij zou toch liever maar gaan zitten. En zoo gebeurde het, dat den volgenden morgen de man op transport werd gesteld naar Rotterdam, waar hij circa half-elf aankwam. Daarvoor waren noodig reis kosten, daarvoor moest een agent mee, daarvoor waren veel beslommeringen vereischt. Maa^ de koopman had zijn gulden in den zak gehouden. De dure collecte voor Drenthe. Het justitieel onderzoek in de zaak van den heer Verschoor (den penningmeester van het Oomité voor de Venen, die van de 62.000, die hij collecteerde, slechts 10.000 afdroeg), wordt nog steeds voortgezet. Alle boeken en bescheiden berusten bij den offi cier van Justitie en den rechtercommissaris, die thans alle posten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Wat de met het onderzoek belaste ambte naren het meest verwondert, is wel het feit, dat aile oontróle heeft ontbroken en de ove rige leden van het ccxmité zonder eenige reserve of eenig onderzoek accepteerden, wat de penningmeester voorgaf. Reeds zijn ver schillende personen gehoord. Zoo heeft men onderzocht, of het zeer hooge honorarium, dat aan den auteur van da circulaire werd Ingezonden Mededeeling. springen bij guur week vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 80 ct. PUROL was, inderdaad is afgedragen» De opsteller van de circulaire heeft erkend, het aangege ven bedrag te hebben ontvangen. Hij deelde nog mede, zeer veel werk te hebben gehad met het samenstellen van bedoelde circu laire. Inderdaad was deze circulaire, verlucht met foto's van plaggenhutten, een meester werk in haar soort en heeft deze er veel toe bijgedragen, dat het publiek tot het zenden van giften werd bewogen. Ook de drukker der circulaires heeft verklaard, de in de boe ken verantwoorde fabelachtige bedragen aan drukwerk te hebben ontvangen» Over de Inkomsten had men weinig oon tröle; daar men daarvoor aanvankelijk uit sluitend was aangewezen op de opgaven van den heer Verschoor. Echter, ten gevolge van de publicaties in de dagbladen zijn bij de politie en justitie alhier verschillende op gaven binnengekomen van personen, die groote giften geschonken hadden. Deze op gaven worden alle geverificeerd met de hoe ken; doch er la meer. Gebleken is, dat het meerendeel der giften den penningmeester per giro is gezonden^ De justitie heeft nu de giro-rekening van den heer Verschoor over het afgeloopen jaar nagegaan en vindt daar in een rijk materiaal voor onderzoek en ver gelijking met de boeken. Het publiek verkeere dus niet in den waan, aat de zaak-Verschoor reeds behoort tot de geseponeerde zaken. Integendeel: Men aoht het lang niet buitengesloten, dat het nauwgezette Onderzoek, hetwelk thans wordt Ingesteld, resultaat zal opleveren. De geschorste ontvanger van Franeker. In de raadsvergadering van Donderdag avond is voor kennisgeving aangenomen een verzoek van den geschorsten ge meente-ontvanger, om hem Ingaand ljApril ontslag te verleenen. In dit verzoek gaf de oud-ontvanger de verzekering, van de ontstane tekorten, waarvan bij de oorzaken niet kon aan geven, geen cent ten eigen bate te hebben aangewend. Het accountantskantoor van den heer Krap te Leeuwarden, op ver zoek van den oud-ontvanger alle reke ningen en bescheiden onderzocht heb bende, was daarbij tot hetzelfde resultaat gekomen als het verifleatiebureau der Ver. van Ned. gemeenten, n.L een kas tekort van f 88.341.36j. Het voorstel van B. en W., om den geschorsten ontvanger met ingang van beden ontslag te verleenen wegens ge bleken opzettelijk onjuiste boekingen voor de bedekking van genoemd tekort, is met algemeene stemmen aangenomen. De zaak-MuvIwtfk. Gisteren is voor bet gerechtshof te Am sterdam het verhoor voortgezet inzake den dood vaneen makelaar Busch. In de eerste plaats werd gehoord prof. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologde te Leiden. Volgens diens meening is de dood van Busch het gevolg geweest van den greep in den' nek. Daartoe hebben meegewerkt zoowel de druk op den nervus vagus, de druk op de bloedvaten als beklemming van de ademhalingswerktuigen. Prof. G. A. van Rijnberk, hoogleeraar in de physiologie te Amsterdam, is dezelfde overtuiging toegedaan; het percentage, dat ieder dezer factoren aan den dood gehad heeft, valt buiten iedere wetenschappelijke waarneming. De hartspecialist dr. J. B. Polak te Am sterdam, evenwel acht den dood het gevolg van kamerfibrillatie tengevolge van een emotie, al of niet door den greep opgewekt. Dr. Kaaskooper, arts te Amsterdam, meent, dat de inleiding tot den dood al was ingetreden vóór de greep, die hij verder van wedirig invloed op den dood acht Prof. J. M. Baart de la Faille, hoogleeraar ln gerechtelijke geneeskunde te Utrecht, meent, dat de dood het gevoig is van stil stand van het hart na kamerfibrillatie, die is ingetreden na de greep, welke hoogstwaar schijnlijk op een of twee der nervi vagi ge drukt heeft. Van groOter invloed waren zon der twijfel de emoties. In laatste instantie was de lichamelijke toestand van Busch de oorzaak van het samenwerken van greeD en emoties tot den dood. Een man met een vol komen normaal hart zou z. 1. tengevolge van deze faotoren overleden zijn. De getuige schrijft geen invloed toe aan den druk op den halsslagader ten opzichte van den dood. De advocaat-generaal handhaaft zijn vroe ger genomen requisitoir. De verdediger, mr. Levy, pleitte vrij spraak. Uitspraak 9 April as. De Gllndhorst-zaak voor Se Utrechtsche rechtbank. Vrijdag werd voor de Utrechtsche recht bank behandeld de geruchtmakende zaak van het opvoedingsgesticht „De Glindhorst". Thans stond terecht de. S. J. Vogelaar, oud 61 jaar, geref. predikant, te Heemstede, vroeger directeur van het opvoedingsgesticht „De Glindhorst", beschuldigd van mishan deling subs. benadeeling van de'gezondheid, suba. uitlokking daarvan, auba wederrech telijke vrijheidsbeneming, aubs. uitlokking daarvan en mishandeling. Gedagvaard waren 18 getuigen A charge en 7 getuigen A décharge. Nadat deze waren verhoord, nam de amb tenaar van het O. M. zijn requisitoir. Spr. deelde mede ln December 1924 van hooger- hand opdracht te hebben gekregen de mis standen van „De Glindhorst" te onderzoe ken. Het oo-educatie-systeem van „De Glind horst" achtte spreker niet gunstig. Doch durfde spr. de verklaringen der getuigen A décharge ten spijt verklaren, dat deze direc teur ia geweest een slecht directeur, daar er PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 'a Morgens 10.30 uur, Da. W. A. F. van Dijk. (Bevestiging van nieuwe lidmaten; zang vun het Kerkkoor). Weaterkerk; Geen dienst. VRIJDAG 2 APRIL. 's Avonds 7 uur, Db. W. A. F. van Dijk en Da. O. O. de Kloet. H. Avondmaal. Huisduinen: 'b Morgens 10 uur, de Heer G. A. Niesaink. Jullonadorp: Geen dienst. 's Avonds 7.30 uur, Zendingsgebouw, Ds. T. Doevendans. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. H. v. Ooijen, van Heemstede. VRIJDAG 2 APRIL. 's Morgens 10 uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 'a avonds 6.80 uur, Cand. A. K. Krabbe, van Meppel. VRIJDAG 2 APRIL. 'aAvonds 8 uur: Ds. O. Zwaan. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: 'a Morgens 10 uur, Da. J. Koater. Doop- bediening. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. Ledeboer, van Amsterdam. Leger dea Hella (Spoorgracht 38), 's Morgens 10 uur, Heilieingsdienst. 's Namiddags 8.80 uur, Openluchtbijeea- komst, Koningsplein, s Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. ontucht is ontstaan op „De Glindhorat". Da Vogelaars verzuim is hoogst ernstig. Ook de pleegvaders deugden niet allen» Zoo was er een bij, die nota bene uit de ouderlijke macht over zijn eigen kinderen was ontzet. Een andere pleegvader bleek veroordeeld te zijn wegens het plegen van ontucht met een aan zijn zorgen toever trouwd kind, terwijl er voort» pleegvader» waren, die 's avonds hun huis en de ver pleegden onbewaakt achterlieten» Ook ontbrak de contróle op de stichting ten eenenmaie, zoodat de zedelijk gezonken kinderen alle gelegenheid hadden de anderen aan te steken. Van den nieuwen directeur heeft spreker niets dan goeds gehoord, maar onder (Mens directie zijn er helaas nog feiten van immoreelen aard gebeurd, zoodat ingrij pende verannderingen op „De Glindhorst" noodig zijn en men volgens' spr. het eerst moet breken met het educatie-systeem. 8pr. betreurt het dit alles te moetien zeggen, maar niet hij wil de stichting in discrediet bren gen, doch het bestuur zelf heeft dit gedaan. Spreker heeft lang overwogen of hij ook niet den pleegvader Ravestein zou dagvaar den. Hij is echter tot de overtuiging geko men, dat de schuld van de pleegvaders voor het grootste deel rust op den directeur, die hem niet zelfs recht, maar zelfs last gaf er op los te ranselen» De ergste feiten, namelijk de onzedelijk heden, konden ds. Vogelaar slechts moreel ten laste worden gelegd. Resten dus de mis handelingen. Spreker is geen tegenstander van tucht en ook in sommige gevallen niet van kastij ding, doch het slaan met een koorden zweep, zooals in twee gevallen bewezen is, noemt spr. geen kastijding meer, maar ernstige mishandeling en dat een vader van een on ontwikkeld gezin zijn kind slaat, acht spr. veel verklaarbaarder dan dat iemand, oio directeur en bovendien predikant Is, met een koorden zweep rondloopt. De drie weken opsluiting van het meisje Sjouke noemt spreker eenvoudig ten hemel schreiend, temeer daar hij minsten» driemaal gewaarschuwd is en hij haar dus niet kan vergeten zijn» Een voorwaardelijke veroordeeling te vra gen, acht spreker eenvoudig belachelijk en een hooge geldboete zou een straf zijin, die niet zwaar genoeg is, daarom eischt spreker, rekening houdende met een blanco Straf register, een gevangenisstraf voor den tijd van eene maand. De verdediger pleitte vrijspraak, subsi diair een geldboete. Uitspraak 9 AprlL betaald en waarvan de quitantie aanwezig I door Bijna te geringe zorgen en mdnHgiiAM Radio-programma. De regeling der golflengten. Op de bijeenkomst te Genève ter rege ling van de golflengten der onderschei den draadlooze zendstations, waaraan da vertegenwoordigen van 20 staten deel nemen, is gisteren een definitief plan aan genomen, dat aan de verschillende Euro- peesche regeeringen ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. Er is onderscheid gemaakt tusschen de groote stations, die een eigen golflengte zullen mogen behou den en de kleine stations, die een voorge schreven golflengte moeten aanvaarden, als de plannen tenminste bij geen regee ring op tegaaMand stuiten. - Het pleidooi Aanvulling Dinadag 90 Maart. Hllvaraum H.D.O, 1090 M. 10.00—11.00 Her-uitzending van de gedeelte lijke progiamma'i van Berlijn, Londen en Parija. ri

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11