„LIEFHEH ZULT CU Mli' KWATTALV NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. VOLLE-MELK-REEP BUITENLAND. Beter dan Goed DE BESTE Nr. 6161 DINSDAG 30 MAART 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. VOLKENBOND. De samenstelling van den Vol ken bondsraad. Op 10 Mei ral de studie-commissie voor de problemen van de toekomstige samen stelling van den Volkenbonds raad te Ge- nève bijeenkomen. Gisteren verluidde dat Lord Cecil, die een warm pleitbezorger van het instituut van Genève is, er Enge- land in zou vertegenwoordigen. De com missie bestaat, gelijk men weet, uit de ver tegenwoordigers van de tien in den Raad vertegenwoordigde mogendheden: de vier permanente leden: Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, en de zes tijdelijke leden: Zweden, België, Tsjecho-slowakije, Spanje, Brizllië en Uruguay, waarbij dan nog uit- genoodigd zijn: Duitschland, Polen, Ar gentinië en Zwitserland. Volkenbond en Vrede. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in de ge beurtenissen te Genève aanleiding gevon den, een brief te richten tot de besturen 'der afdeelingen, waarin nadruk gelegd wordt op de noodzakelijkheid, juist in deze kritieke dagen vertrouwen in den Volkenbond te toonen. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. Uit welingelichte bron spreekt men de geruchten over uitstel van de bijeenroe ping van de oommissie van voorbereiding der ontwapeningsconferentie tegen. Uit Washington wordt aan de West minster Gazette gemeld, dat uit het feit, dat alleen de gezant der Vereenigde Sta ten te Bern Amerika op de ontwapenings conferentie van den Volkenbond zal ver tegenwoordigen en dat Hughes en Kellogg geen deel van de delegatie zullen uitma ken, wordt afgeleid, dat de Amerikaansche regeering weinig resultaat van deze con ferentie verwacht. DUITSCHLAND. Het staatsgerechtshof opgeheven. De Rijksdag heeft Zaterdagavond het wetsontwerp tot opheffing van bet staats gerechtshof ter bescherming der repu bliek, aangenomen. De demokraten stem den tegen. De Rijksdag keurt de belastingen goed. De Rijksdag heeft Zaterdag in tweede en derde lezing de belastingwetten goedgekeurd. De belastingverlagingen zullen reed's 1 April in werking treden» De minister van Finan ciën verklaarde, dat het streven der regee ring er op gericht blijft, de omzetbelasting nog verder te verlagen. Dultsch-naüonale absurditeiten. Naar de „Montagmorgen" meldt, is bij d» Duitsoh-nationalen een hoogst merk waardig conflict ontstaan. Op de jongste gedelegeerden-vergade ring, waarop, naar men zegt, ook als nieu we voorzitter, graaf Westarp (in plaats Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Naar 'het Engelsch van DOLF WYLLARDE. „En nu zal ik u nog eens iets laten zien, wat den aneesten anderen ontgaat," sprakWlnnie. „Kijk, die kleermaker strijkt het goed met de voeten!" Het grootste deel van de ruimte van dit tentje was ingenomen door de strijkplank. De strijkijzers waren op vreemde wijze aan de voeten van den kleermaker beves tigd. Aginoourt keek er naar met groote be langstelling. Waarschijnlijk had hij in de Indische bazaars nog wel veel elgenaardi- der dingen gezien,, maar die had hij dan niet genoten in gezalsóhap van Winnie Falkner. „Ik zou gaarne een souvenir koopen van onzen ochtend, hier," zei hij, toen ze weer in drukker gedeelten kwam. „Wat zal 't wezen'? Hier zijn enkele „mummies" en Mozes in het biezenkistje." „Graag zoo'n mummie. En wat mag ik u geven Het liefst had hij 'gezegd1: uzelve, zoo Jong en frisoh en wèèr leek zij:; zoo ge heel in tegenstelling met deze toch zoo ge kunstelde omgeving. Opeens dacht hij met een soort wee moed aan rijn Jeugd terug en bracht ai oh van ds. Winókler) werd gekozen, werd o.a. besloten, dat geen parlementaire fractie der Duitsoh-nationalen leden mag bevat ten, welker afkomst niet „zuiver Arisch" is. Na felle 'bestrijding verleende men aan dit besluit zelfs terugwerkende kracht. Nu 'behoort evenwel tot de Rijksdag fractie der Duitsch-nationalen ook de af gevaardigde dr. Quaatz, die als een zeer energiek vertegenwoordiger van de be langen der „Schwerindustrie" bekend staat Quaatz echter heeft het „ongeluk" van moederszijde van Joodsöhe aflcomst te zijn en zou dus, overeenkomstig voren bedoeld besluit, genoodzaakt zijn, zijn mandaat neer te leggen. In verband met een en ander hadden reeds de vertegen woordigers van Chemnitz (het kiesdistrict van Quaatz) tegen het desbetreffende voorstel geopponeerd, evenwel zonder resultaat De „Montagmorgen" meldt echter, dat Quiaatz er niet aan denkt, zijn mandaat ter beschikking te stellen. Hij is op recht matige wijze gekozen en kan zich niet aan het besluit der gedelegeerden-vergadering onderwerpen, dat 'bovendien ook zakelijk volkomen ongemotiveerd is. Quaatz moet op zeer heftige wijze zijn standpunt heb ben verdedigd en verklaard hebben te zul len afwachten, of men hem uit de parttij zal stooten. FRANKRIJK. De hertog van Orleana t Philips, hertog van Orleans, pretendent naar den koningstroon in Frankrijk, is te Palermo gestorven. Dinsdag is Philips er ziek geworden aan longontsteking, Vrij dag was zijn toestand zóó ernstig, dat de familie gewaarschuwd werd. Amélie, de gewezen koningin van Portugal, heeft den zieke, haar broer, nog levend aangetrof fen. Nog enkele familieleden waren met de geestelijken, die de laatste sacramen ten toedienden, in de ziekenkamer toen de hertog stierf. De flnancleel-polltleke moeilijkheden in Frankrijk. De financieele toestand wisselt eiken dag van aanzien. Het spreekt vanzelf, dat de eigenlijke elementen onveranderd blijven. Alleen het licht, dat de partijpolitiek erover laat spelen, is vol vergassingen. Hiermee is voor de zooveelste maal herhaald, dat de grond der moeilijkheden van politieken aard !s. Die kern kan aldus worden samengevat: tot hoever kunnen de linkerpartijen aan de behoeften van het oogenblik tegemoet ko- Ingezonden mededeellng. zei ven in herinnering, da (hij vele jaren ouder was dan Winnie. Hij beschouwde haar dan ook nog niet als vrouw, maar als •een jong ding, dèt ten zeerste zijn bescher ming noodig had. De uitdrukking van zijn gelaat verraad de hem misschien, want zij bloosde diep en lang en ging zich, in eens, met zóó 'groote belangstelling verdiepen in enkele 'bijzonderheden van de curiosa, dat haar ook ontging, hoe er nog een andere klant tegen dan wand van het tentje stond ge leund. Hij: was gekleed als Arabier, in 't lange, blauwe 'gewaad, dat deze zoo dik wijls dragen, maar het gelaat onder den witten tulband had geen Arabisch type. Hij had breede kaken; een 'bijzonder vier kant voorhoofd, een neus, gespleten als van een' Pool en met lichte oogen, die vreemd uitkwamen, in het donkere gelaat. Juist die vreemde combinatie van Noor delijk en Zuidelijk ras, deed den man af schuwelijk lijken. Hij had in 't Arabisch tot den koopman 'gesproken; maar hield in eens op, toen zijn 'blik toevallig dien van Aginoourt trof. De majoor had geen woord gezegd, maar er trok een uitdrukking over zijn gelaat van herkenning, teleurstelling, of verbittering; In ieder igeval van een aan doening van 'geen aangenamen aard; en zijn lippen vormden1 een woord, dat hij niet uitsprak. „Koopt u nu meteen een van die zil-( veren lucifersdoosjes, Majoor Aginoourt*', zei Winnie, op sierlijk filigran-werk wij zend. „Prins Safd heeft ook zoo'n sigaren koker." En terwijl ze naar hem opkeek, zag ze dat ze voor het oogenblik geen reden men, zonder met hun in de laatste verkie zingscampagne afgeleide beloften in te feilen strijd te komen! Zij hebben de keus tus- schen trouw aan de regeering of aan het nationale belang en verloochening van een deel dier beloften ©enerzijds, en trouw aan hun partijleer en in den steek laten van het ministerie anderzijds. De eenige mogelijkheid van ontwikkeling van den huldigen toestand is dus, dat de frank zoo sterk daalt en de gevolgen ervan zich zoo hevig en algemeen laten voeden, dat doctrinaire overwegingen voor den dwang der feiten moeiten wijken, zoo de betrokken partijen zelf niet door dien nood en den daardoor gevoeden onwil wenschen te wor den geschaad. Tegenover den onverzoenlijken weerzin der Kamer tegen de belasting op den omzet wil Péret die verhooging vervangen door een aantal directe en indirecte belastingen. Hij zal de kwestie van vertrouwen stellen op de onverwijlde aanneming ervan door de Kamer, met dien verstande, dat het percentage van de genoemde belasting zal worden verhoogd in gelijke verhouding als de Kamer op die nieuwe belastingen zal beknibbelen. De flnandeele toestand. Péret, de Fransche minister van finan ciën, is aan het schipperen om op de een of andere manier een compromis tot stand te brengen. De meerderheid van de par tijen van links is in 1924 gekozen op een program, waarop de afschaffing van de omzetbelasting bovenaan stond. Vandaar dat zij a plus forte raison niets willen we ten van een verhooging ervan, die Péret voorstelde, om aan zijn bedrag van ruim een milliard francs te komen, dat hij nog volstrekt noodig zegt te hebben. Zaterdag heeft Péret plotseling aap. de flnandeele commissie laten weten, dat hij van zijn be sluit terugkwam en nu het geld zou trach ten te vinden door verhooging van andere belastingen (op wijn, bier en aloohol en de zegelrechten). Deze week moet de beslis sing brengen, over de nieuwe voorstellen. Komt het niet tot een bevredigende rege ling, dan zal men het met een nieuw mi nisterie moeten probeeren en dan zonder Briand. De ministerraad heeft met algemeen© stemmen de uiteenzetting van Péret goed gekeurd, die aanstuurt op een mogelijk heid van overeenstemming, waarvoor de minister bereid ls, een nieuwe poging tot verzoening te doen, ten einde de begroo ting vóór 81 Maart in evenwicht te bren gen. De flnandeele maatregelen. De financieele Kamer-oommissie heeft in haar vergadering van Vrijdagavond het onderzoek van Doumeris fiscale ont werpen voortgezet Zij heeft zich uitge sproken vóór een belasting op de waarde vermeerdering van onroerende goederen, die 450 millioen moet opbrengen, vóór een verhooging van de rechten van regi stratie bij den verkoop van handelszaken en vóór de verdubbeling van een bijzon dere belasting op den omzet wanneer die omzet meer dan een millioen bedraagt meer had om zich zenuwachtig te maken. Hij dacht nu niet langer aan haar en met den blik volgde hij de gedaante, die zich zoo gauw mogelijk uit het tentje verwij derd had. „Wat had die man een vreemd gezicht", zei ze met een huivering. „Het was toch zeker een Arabier?" „Ik heb eens, in Indië, een bergvolk ontmoet, nagenoeg van hetzelfde type; maar ik heb het nooit ergens anders ge zien." „Hoe heetten ze?" vroeg Winnie, haar best doend, om belangstelling voor te wenden» „Voor 6ns was die naam van hun stam haast niet uit te spreken; maar die betee- kende „Kinderen van de Zon" en ze hiel den er eigenaardige godsdienstige gebrui ken op na; en had men een veete met den stam, dan kon men zin doodvonnis wel geteekend achten." „Verschrikkelijk! Vertelt u er maar niet meer van." „Het spijt mij, dat ik dit dan al gezegd heb!.Nu, denkt er dan maar niet meer aan en vertelt u mij eens liever: heeft u al een souvenir voor mij uitgezocht, of zal het die lucifersdoos worden?" Maar zijn luchtigheid van spreken was slechts een aangenomen iets en Winnie had een gevoel of er een schaduw tus- soheri' hen1 'gevallen was, zoodat ze weer evenzeer van elkander stonden als heel verre kennissen. Zoodra ze dus klaar waren imet hun in- koopen 'beweerde zij dat re naar huis moest en Aginoourt geleidde haar naar De rapporteur-generaal heeft mede gedeeld, dat, wanneer men dia opbrengst de „burger-belasting" op (fcw tmililoen be rekent, de totale opbrengst van de tot dus ver door de financieele oommlasle goed gekeurde belastingen 1880 millioen be draagt. De Kamer heeft, tegen het verlangen van de regeering in, met 268 tegen 266 stemmen een amendement van de socialist Baron aangenomen tot vermindering van de credieten voor Syrië met één millioen. De regeering had de kwestie van vertrou wen niet gesteld. De commissie voor dé financiën heeft de aanvullende belastingen, voorgesteld door Péret, goedgekeurd. Zij betreffen: verhooging van het zegelrecht voor effec ten e.d., rechten op hygiënische dranken, minerale wateren en speciale geneesmid delen, verhooging van het recht van over dracht van onroerende goederen en han delsinventarissen, hetgeen volgens Péret 661 millioen zal opbrengen. De credieten voor Marokko ln de Fransche Kamer, De Kamer heeft het voorloopige twaalf de voor April besproken. Met betrekking tot de credieten voor Marokko en Syrië wees Painlevé erop, dat deze van 70 en 87 millioen ln Februari tot 49 en 28 millioen in April waren gedaald en voegde eraan toe: De wapenstilstand zal heden moge lijk zijn ln Marokko en de vrede binnen enkele dagen. De vrede hangt er alleen van af, of de Riffijnen die willen. ENGELAND. Ben rede van Lord Grey. Lord' Grey, de vroegere liberale minister van buibenlandscbe zaken, heeft Vrijdag avond in een rede te Cambrkige blijk gege ven van een bemoedigenden kijk op den staat van zaken in de wereld. Hij gaf toe, dat men voor een woeligen toestand stond en dat het gebeurde te Genève degenen, die hun hoop op den Volkenbond gebouwd heb ben, ontsteld had. Het was echter een schok geweest, die aanspoorde tot werkzaamheid en geen verdooving verwekt had. Men was er door wakker geschrikt uit de behaaglijke stemming, die na Locarno was ingetreden. (Het vorige jaar was heel goed geweest voor den Volkenbond. Hij had een oorlog op den Balkan tusschen Griekenland en Bulgarije afgewend en het tractaalt van Lo carno werd terecht beschouwd als een ont zaglijke versterking van den Volkenbond' en van het vooruitzicht op den toekomstigen vrede. Het gebeurde te Genève was niet zoo'n groot fiasco als het op het eerste gezicht leek. Het zou een groot fiasco geweest zijn, indien Duitschland zijn aanvraag om toela ting ingetrokken had ,maar deze aanvraag zou in September opnieuw in behandeling komen. Indien het gebeurde geleid had tot het verdwijnen van het tractaat van Locarno, zou het waarlijk een fiasco geweest zijn, maar alle mogendheden van Locarno waren het erover eens, dat het tractaat nog altijd ;eldig blijft. Ook in zoover was het geen De onmisbare Engelsche gezant te Berlijn. In de Engelsche pers verluidt, dat Lord d'Abernon, de bijkans 70-jarige Engelsche gezant te Berlijn, wiens aanstaand heengaan onlangs voor de zooveelste maal aangekon digd was, daar nog een tijdje zal blijven. Dit het rijtuig en reed daar zélf, het grootste deel van den weg, naast. Maar 'het stemde haar wel wat droevig, als ze dacht aan die plotselinge stoornis in hun prettig samenzijn. Dien middag speelde Winnie tennis met jonge dames, die aan den anderen kant van de Brug woonden, een paar meisjes, waarmee ze al had kennis ge maakt zoo lang ze in Cairo was. De oud ste, Eileen, was zoowat van haar leeftijd, en- nadat ze samen gespeeld hadden gin gen ze wat zitten uitrusten en'praten. Ze waren op dat plekje alleen; vandaar dat haar gesprek een zeer vertrouwelijk ka rakter droeg. „Van Reggie Landor heb ik van je ezelrit naar de Struisvogelboerderij ge hoord." „Ja, 't was jammer, dat Jij niet van de partij' kon zijn!" „O, die boerderij heb ik al zoo dikwijls gezien ;maar tóch was ik er wel 'graag hij geweest, dat is zool Wie waren de ande ren1?" „Lady Jones en Mrs. Dickson, Miss Lexeter, Reggie en Majoor Aginoourt. O, ja, en dan nog Madame Mléville, .maar Lady Jones en zij gingen met een rijtuig?' „En Reggie reed zeker mee?" „Ja, die was wat lui." „Zeg, Winnie, denik je dat hij waarlijk verliefd is op Mftdame?" „Wel neen, dat geloof ik niet en ik hoop het ook niet voor hein. Want zij kijkt niet eens naar hem om." „Neen, dat is het Juist.zij neemt in het geheel geen notitie van de mannen; imaar Ik 'heb Reggie en kapitein Potter en Sir Godfrey als schooljongens rien kijken, als Ingezonden mededeellng. ia een aanwijzing, dat de moeilijkheden) om Duitschland te winnen voor een Volken- bondspolitiek, die, hoe zij ook uitvalle, de uitkomst zal zijn van marchandeeren en schipperen, te Londen niet onderschat wor den» In alle moeilijkheden, die na deni oorlog langs den weg van Versailles via de confe rentie te Londen naar Locarno zich opge lost hebben in een bevestiging van dien Europeeschen vrede, heeft Lord d'Abernon als raadsman van de Duitsche regeering, wier vertrouwen hij gewonnen heeft, een belangrijke rol gespeeld. Hij heeft zijn groo- ten invloed te Berlijn weten te verkrijgen en zich daar populair gemaakt, ondanks het feit, dat hij er in 1920 aankwam als gezant van Duitschland's meest gehaten tegenstan der in den oorlog. Pas wanneer Lord d'Abernon voorgoed Berlijn zal verlaten, kan men er zeker van zijn, dat de vredesregeling op ©enigszins hechten grondslag gevestigd zal zijn. OOSTENRIJK. OostenrtJksrh Tsjechisch arbitrage- verdrag. De bondsraad heeft Zaterdagmorgen aan het ontwerp tot scheidsrechterlijke regeling val alle geschillen met Tgjecho- Slowaklje, dat Vrijdag door den Natlona- ien Raad was aangenomen, zijn goedkeu ring gehecht. POLEN. De positie van het Pootoche kabinet De Duitsche bladen hebben gedurende de laatste dagen voortdurend melding ge maakt van geruchten over een aanstaand ontslag van het Poolsche kabinet. De cor respondent van de Vossische Zeltung te Warschau deelt hierover nu mede, dat dit ontslag de eerste weken nog niet moet wenden verwacht De maand: April zal ech ter nog vrij moeilijk voor het kabinet zijn, daar de socialisten verhooging van de ondersteuning aan werkloozen en verkor ting van den militairen diensttijd eischen. Bovendien verlangen zij, dat Pilsudski we der een actieve rol ln het lege» zal ver vullen. De coalitiepartijen zijn Vrijdag tot een compromis gekomen inzake de vaststel ling der ambtenaarssalarissen voor April Zij zullen gelijk blijven aan het ln Maart betaalde. Op deze wijze is een algemeen e of gedeeltelijke ministerieele crisis ver meden. Ingezonden mededeellng. Als ge geer eetlust hebt ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Fosteris Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le ver, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Fosteris Maagpillen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. Madame de kamer binnenkwam I" ,yJa, maar het ia ook waarlijk een schoonheid", zei Winnie.„En ik ge loof niet, dat ik ooit jaloersoh op haar zou kunnen wezen; wiè nu ook op haar ver liefd werd!" „Daar heb je ook heelemaal geen reden toe! Jouw Majoor Aginoourt is de eenige, die in het geheel niet om haar schijnt te geven. Hij ziet 'haar niet eens." „Mijn Majoor Aginoourt", stamelde Winnie, verontwaardigd. „Ik weet niet, wat je bedoelt, 'Eileen; maar ik wilde wel, dat je niet zuiken onzin sprak!" „Het spijt mij vreeselijk, Winnie," be leed het vriendinnetje, „maar als je niet blind bent, dan moet je wel zien, hoe hij altijd om en bij. je ia" En ik heb mijzelve óók verklapt wat Reggie Landor betreft; dus ls het wederzijdsch. Je 'bent toch niet boos, zeg Win?" „Neen. Ben jeheusoh zoo gesteld op Mr. Landor?" „Ik zou veel te zeer op hem gesteld worden'', zei Eileen; „maar ik doe al mijn best dit gevoelen te onderdrukken. Want hij heeft immers toch enkel maar oog en oor voor Madame Miéville?.En Ik weet niet wèt het is, dat me zoo zeer in hem a-Titrekt. Ik geloof zijn levendigheid en de gulle bereidvaardigheid, waarmee hij voor alles te vinden ia We waren zul ke goede kameraden eer Madame ten too- neele verscheen. Majoor Aginoourt zou imij veel te zwaarwichtig zijn. Waar praat jullie zoo al over?" (Wordt vervolgd). HELDER8CHBCOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderach» Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepott f 2.60; id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad raap. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Loue nummer» der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ot. ADVERTENTIEN: 20 at p. regel (gallard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaation. tekat) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regel» 40 ct„ elike regel meer 10 et. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 at. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot 8) Puoomo toean» „Neen, dat geloof ik niet", antwoordde Aginoourt verstrooid. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1