T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 30 MAART 1926. Voor het examen Sen stuurman Groote Stoomvaart slaagde onze plaatsgenoot, die heer L. A. J. te Boekhorst. Aanbesteding. Door den architect J. J. Schoeffelen- berger alhier werd Maandagmorgen aan besteed1 het aioopen van drie woningen en het weder bouwen van drie nieuwe woningen aan de Doggersvaart nabij Helder. Begroo- tamg f 7400. Ingekomen waren de navol- Sn.de biljetten: H. I. Bosch 7838; D. de 7996; G. Bethlehem 8046; H. Hagen 8270; M. O. van der Plas 8300; H. Rie- mers 8460; Gebr. Van feilt 9400; D. de Graal Jz. 9476; Gebr. Ran 9690; G. Hoornaman 9876. Verbouwing van het Weeshuls tot Raadhuis. In ons vorig nummer deelden wij mede terug te zullen komen op de aangelegenheid betreffende den voorgenomen verbouw van het Weeshuis tot Raadhuis. Het blijkt im mers, dat het aanvankelijk geraamde bedrag aanmerkelijk wordt overschreden voor wat de bouwkosten alleen betreft en met eenige ongerustheid vraagt men zich af of de in richting en verbouwing van het welhaast een halve eeuw oude weeshuis inderdaad de zoo veel hoegere kosten wettigen zal Tot onzen spijt was het ons niet mogelijk de gedetailleerde cijfers omtrent dit werk te verkrijgen; wU moeten ons derhalve enkel bepalen bij eene vergelijking van de globale ramingen. Bij de behandeling in den Raad op 4 Augustus van het vorige jaar was dte volgende kosters-begrooting overgelegd: Verbouwing bestaande Weeshuls 42.000 Electr, gas en waterleidingen 2.800 Hulstelefoon en bliksemafleider 950 Bestrating en tuinaanleg 550 Centrale verwarming „11.000 Meubilair (aanvulling v.h. bestaande) 8.000 Oancieigewoning en afsluiitmuur 7.700 Politiepost 4.000 77.000 Bij die discussies daarover gevoerd, heeft de wethouder Van Breda gezegd, toen hij antwoordde op de bezwaren van den heer Grunwald: JWe (ml de heer Grunwald) zegt: ik „ben geen deskundige. Dat is zoo en daar- „uit verklaar Ik dan ook, dat hij zoo hals- „starrig volhoudt, dat dit project bij uit- „voerimg op een ton zal komen te staan. „Ik heb hier een gespecificeerde nota van „de kosten voor mij en die komt niet hoo ier dan 77.000. Nu begrijp ik niet hoe „de heer Grunwald er toe komt om te zeg- „gen: dat plan kost minstens een ton". Hierop interrumpeerde de heer Grun wald: Heb ik dat in de vergadering van het Ooilege ook niet gezegd? De heer Van Breda: „Dan was U daar ook mis, want het is niet waar". (Off. verslagen van den Raad 1926, blz. 703). Hoofdzakelijk tengevolge van deze perti nente verzekering van deni wethouder, is het voorstel tot verbouw met 12 tegen 5 Stem men (4 Raadsleden waren afwezig) aange nomen. Hierop la men begonnen met definitieve plannen te maken (het bovenstaande was nog slechts een zeer globale raming),'waarbij allerlei verlangens en wenschen naar voren kwamen. Deze zijn aldus te omschrijven: lo. Het verplaatsen van de brandvrije kluis buiten het gebouw. 2o. De inrichting van het kadaster. Bo. Uitbouw van het archief met één lokaal centrum van het gebouw. 5o. Vergrootrng van het lokaal militie en ljcvolkin^. Door deze veranderingen werd d0 aanvan kelijke raming, waarop dé Raad zich had vastgelegd overschreden met een bedrag van 16.000. De cijfers voor den bouw samen vattend, komen wij tot een totaal van: Verbouwing bestaande weeshuis f 42.000 Oonoiergwoning ©nl ftMuiitouuir 7.700 Politiepost 100° ƒ63.700 Verhoogd Ingevolge het sub 1—6 vermelde met l"-00" Begrooting van die giemeenite f 68.700 •Hierbij komen dan nog die volgende ibedtagen: a. electr„ gas en water 2.eou b. huistelefoon, enz. o. bestrating d. oenitrale verwarming "^non e. aanvulling meubilair 8.ow 92.000 De laagste inschrijving bi} die herbeste- dlng gaf een inschrijvingsbedrag, alleen voor den bouw, van f ^^40 glas- en schilderwerk 8.622 terwijl reeds aanbesteed is en met den bouw begonnen van de bode- wioning politiepost en aMuitmuur 7.426 glas- en soMldlerweik hiervoor 622 75.209 Hierbij gevoegd die bedragen sub a tot en met e „23.300 98.609 Dé aanvankelijk in dien Raad genoemde etffara zijn dus, ondanks heb feit, dat op de •aoslszgewioeiing a. n ma bedrag van 87(6 is bezuinigd, overschreden met 6609 op de raming, plus 16.000 voor meerdere werk zaamheden. Wethouder Van Breda gaf ons, op eene desbetreffende vraag, thans toe, dat de totaal-kosten wel tot een ton zullen stij gen. Op heit oogenblik worden nog onder handelingen gevoerd met den eersten in schrijver (fa. Minneboo W.), die, zooals men zich zal herinneren, ©en verkeerde cal culatie maakte en zijn imsohrijving introk. Het is natuurlijk de vraag of men daarmede eenig succes her-tikt Door de Raadsleden Schoeffelenberger, Zond erva n, Geurts, Van der Zee, Van Loo en Hejjblok is een spoedeischende verga dering van den Raad aangevraagd, waarin behandeld zal' worden: de herbesteding voor don verbouw van het voormalig Weeshuis tot Raadhuis. Operatieve en oogheelkundige behandeling ln het Marine-hospitaal. Door het lid' van den Raad B. Zondervan zijn de volgende vragen aan het Ooilege van Burgemeester en Wethouders gezonden: 1. Is het Uw Ooilege bekend, dat gedu rende enkele weken verachülenJde personen, welke operatieve behandeling noodlig hebben, niet kunnen worden opgenomen in het Ma rinehospitaal, Burger-a f deeling? 'Zoo ja, welke maatregelen heeft het Ooi lege genomen, om aan dezen hoogst onge- wenscbben toestand ten spoedigste een einde te maken? 2. Is het Uw Colllege bekend, dat in het Marlnehóspitaal niet aanwezig Js een specia list voor oogziekten? Zoo ja, welke pogingen worden dloor het Ooilege gedaan om alsnog te trachten hier in het Hospitaal een zoodanige specialist te krijgen? Autodienst en Postverbinding Wieringen—Helder v,v. Aanstonds na het gereedkomen van den afsluitdijk naar Wieringen werden van daar geregelde autobusdiensten naar Helder vice versa opgericht, dl© de Wieringers uit hun isolement verlosten en waarvan onze stad reeds meer dan eenmaal den gunstigen in vloed ondervond». Bij ital van gelegenheden van openbaar vermaak, concerten, tooneel- vooröteliimgen, enz. zagen wij de groote auto bussen voor „Casino", die de menschen uit Wieringen en Anna Paulowna naar hier brachten, en zoo was al dadelijk Helder mede bij deze verkeersverbetering gebaat. In nog meerdere mate dan tot nu toe zal dit in de toekomst het geval zijn, nu met in gang van 1 April ajs. het postvervoer van Wieringen over Helder geleid wordt. Tot nu toe ging de post met het bekende bootje tot Van Ewjjcksluis, vanwaar zij per tram spoor naar het station Schagen werd ver voerd. Dank zij den ijverigen bemoeiingen van ons gemeentebestuur, is het mogen ge lukken het postvervoer over Helder te lei den. Dat dit voor het verkeer tusschen het voormalige eiland en Helder van groote belteekenis is, zal ieder duidelijk zijn. Tot nu 'toe bestond met deze bussen driemaal daags de gelegenheid van en naar Wieringen te vertrekken; met ingang van 1 April wordt de dienst van den heer Prins uitgebreid tot vijfmaal daags. De uren van vertrek en aankomst dezer autobussen worden met - April hoogstwaar schijnlijk de volgende: L Vertrek Helder 6.20 u.'s morgens Wieringen 6.20 Aankomst Helder 7.20 Deze bus rijdt op den morgen sneltrein. IL Vertrek Helder 660 u. 's morgens Wieringen 760 Aankomst Helder 860 HL Vertrek Helder 1160 u.'s morgens Wieringen 2.45 's middags Aankomst Helder 8.45 IV. Vertrek Helder 4.30 tl 'b middags Wieringen. 6 Aankomst Helder Ij— V, Vertrek Helder 660 u. 's avonds Wieringen 7.20 Aankomst Helder 860 Deze dienstregeling is nog slechts voorloo- pig; wijzigingen kunnen nog worden aange bracht. Des Zondags rijdt een beperkte dienst In' ieder geval kan men verzekerd zijn van tijdige aankomst te Helder, aangezien natuurlijk de post met de vertrekkende trei nen moet worden medegeven. Zooals wij 'boven zeiden, is het voorname lijk aan de ijverige pogingen van ons ge meentebestuur ite danken, dat wij deze voor Helder zoo belangrijke regeling hebben gekregen. Voor het' postvervoer wordt van rijkswege natuurlijk den ondernemer, incasu den heer Prins, vergoeding ge geven; het gemeentebestuur zag terecht het groote belang van dezen regelmatigen dienst in en zegde den ondernemer eveneens finan- tieeten steun toe. Insgelijks is die toegezegd door de Middenstandsvereenlginigen de „Hal- dersche Wiihkeliersvereenigiiig" en „de Hanze" ter plaatse. Br is een contract afge sloten voor meerdere jaren, zoodat imen van dezen regelmatigen dienst gedurende dien tijd absoluut verzekerd kan zijn. De dienst regeling is zóó ingericht, dat de bussen, vertrek Wieringen 7.50 u. en vertrek Helder 4.80 u., tevens voor vervoer van schoolkin dleren van Wieringenl en Arana Paulowna kunnen dienen. Het aantal bussen, dat rijden zal, zal zich natuurlijk regelen naar de behoefte; im ieder geval zijn voorioopig (minstens twee bussen moedig voor het ver voer in beide richtingen. Waar wij onlangs bij' de openstelling der pontonbrug, hebben gezien, dlat ook door de bestüden der zustergemeenten Wierin gen en Arana Paulowna groote belangstelling voor dezen nieuwen verkeersweg werd1 ge toond, daar mag thans de onderstelling wor den uitgesproken, dlat beide gemeenten ook het groote belang van dezen dienst zullen inzien, die immers voor hen ook van betee- kenis te. Wij willen eindigen met onze groote vol doening over het welslagen dieaer poging uit te spreken. De geregeld® autodienst, die thans tusschen Heldier, Anna Paulowna en Wieringen is geschapen, zal, hopen wij, een levendig verkeer tusschen deze plaatsen doen ontstaan, een wederkeerige uitwisse ling van bezoekers, die èn het vreemdelin genverkeer én het zakenverki er in onze stad niet 'dan ten goede zal kunnen 'komen. Dierenbescherming. De afdeeling Helder der Vereenlging voor Dierenbescherming is thans in het bezit gekomen van een eigen bewaar plaats. Het is onze lezers misschien be kend, dat de heer Conneman, wonende in de Breestraat, een gedeelte van zijn erf aldaar belangeloos ter beschikking van de afdeeling heeft gesteld. Met behulp van een 'subsidie van het Hoofdbestuur en gedeeltelijk uit eigen middelen, is de af deeling er in geslaagd aldaar een be waarplaats te bouwen waar men zijn die ren tijdelijk in bewaring kan geven tegen een kleine vergoeding. De hokken zijn netjes en praktisch en bieden ruimte aan 9 honden en 10 katten. De honden hebben een ruim binnen- en buitenhok, welk laatste, bij regen enz., kan worden afge dekt. Voor de poesendames is, zooals dat voor dames past, nog beter gezorgd; zij hebben een zit-slaapkamer, een eetkamer, met aparte W.O. en een keurig-mooi katte- bakje. Blijkens een advertentie in dit nummer stelt het bestuur de hokken gaar ne voor belangstellenden ter bezichtiging. De heer Oonneman stond niet alleen gratis zijn terrein af, maar hij nam ook belangeloos de verzorging der hier onder gebrachte dieren op zich. Dat voor het in bewaring geven van huisdieren eene ge legenheid dringend noodlg was, zou het bestuur der afdeeling, dat sohior dage lijks aanvragen krijgt, u kunnen zeggen, en dus is het begrijpelijk, dat de afdee ling met deze aanwinst, die haar wel een beetje op lasten beeft gebracht, hoogel]jk is aangenomen. Een en ander is netjes groen geverfd, en maakt een prettigen en frisschen indruk. Cabaret-avond Mnsls-Sacrnm. Zaterdagavond ji. hield de Afd. Helder van den Algemeenen Bond van Arbei- ders(sters) in het Bakkersbedrijf in „Musis Saorum" een cabaret-avond ten bate van het bands tjb.c. fonds. In zijn openingswoord deelde de Afd.- voorzitter mede, dat deze tweede feestelijke bijeenkomst ira dit seizoen gehouden werd, om het door de afdeeling gestelde doel voor hét tb.c.-fonds te bereiken. Een zeer variee- rend programma werd hierna uitgevoerd. Alle -medewerkenden zetten hun beste been tje voor, zoodat het een recht genoegelyke avond werd Na de pauze werd' een verloting gehouden van verschillende prijzen, door winkeliers welwillend afgestaan, waardoor wederom aan het fondsbestuur een flink bedrag kon wor den overhandigd Het was voor die afdeeling een mooie avond. De voorzitter sprak na mens het bestuur en afdeeling een woord1 van dank uit aan allen, die 'tot het welslagen van dezen avond! hadden medegewerkt. Een bal besloot den avond Uit het Politierapport. Door een dame werd Vrijdagmorgen aan gifte gedaan, dat zij een hoeveelheid siera den uit haar woning vermiste, die daaruit vermoedelijk tijdens haar uitstedigheid wa ren ontvreemd. Vrijdagmiddag deèd een juffrouw uit de Spuistraat aangifte, dat zij door een bewoon ster van die straat was beleedigd en mis handeld Uit een tent, staande in de P. H. Laan, werd Zaterdagmiddag een kistje ontvreemd, inhoudende twee lenzen en andere fotogra- fiebenoodigdheden. Zondagmorgen deed een bewoner van Tuindorp aangifte, dat toen hij Zaterdag avond met zijn vrouw in een van de straten van dat dorp lep, de besltuurder van een auto recht op hen afreed, daarvoor moest de auto van de rechterzijde naar de linker zijde van den weg. rijden. Toen de auto hen tot op zeer korten afstand' was genaderd, zwenkte de auto met een vaart naar rechts, waar hij weer rakelings een tweetal men schen passeerde. Een onderzoek zal worden ingesteld. De chauffeur Is bij de politie bekend. Iemand deed Zondagmorgen aangif te, dat toen hij dien morgen met zijn auto op den Koningsweg reed, een jongen met een steen op zijn auto had gegooid, waardoor deze was beschadigd 'Een bewoner van de Achterbinnenhaven deelde Zondagavond' telefonisch mede, dat er bij hem een schoorsteenbrand was geweest, die echter reeds was gebluscht. Een agent, die er zich heen 'begaf, verzocht den bewo ner de schoorsteenplaat, waarop nog een hoeveelheid roet lag te smeulen, te verwij deren. Met eenige emmers water werd' het nog smeulende roet gebluschit, waardoor ver der gevaar voorkomen was. Zondagnacht hoorde een agent, die op den hoek van de KeizerstraatSpoorstraat stond, glasscherven rinkelen. Hij begaf zich ln de richting vanwaar het geluid kwam en con stateerde, dat van perceel Keizerstraat 72 een ruit vernield was. Een achttal personen, die voor bedoeld perceel stonden, verwijder den zich bij. de komst van den agent ira de richting van de Keizersbrug. Het gelukte den agent een van die per sonen in de Sluiedijkstraat aan te houden. Deze verklaarde evenwel niets met de ver nieling van het ruit te maken te hebben VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 80 Maart Volksondacwijs. Casino 8 uur Gouverneur-generaal van Nederl.-Indlë. Bij Kon. bed uit is, op zijn verzoek, met ingang van den dag in de maand Septem ber, waarop hij het ambt aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, aan imr. D. Fock, eervol ontslag verleend als gouverneur- generaal van Nederlandsah-Ludiö, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den Lande 'bewezen; is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandedh Indië de buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Was hington, jhr. rnr. A. O. D. de Graaft Uit 'New York wordt aan de N. R. Ot gemeld: Jhr. rnr. De Gnaeff, benoemd tot gou verneur-generaal van Nederi.-Ihdië, blijft tot midden Mei in Washington. Hij keert dan naar Nederland terug en zal daar en kele maanden vertoeven voordat hij naar Indië vertrekt ter aanvaarding van zijn nieuw ambt Teraardebestelling Orelio. Het stoffelijk overschot van Orelio is gisteren te 11 uur per trein uit den Haag aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen, begeleid door de familie leden van den overledene. Op het Stationsplein had zich een groote menigte belangstellenden opgesteld, die den rouwstoet op den weg door de stad naar de begraafplaats Zorgvliet aan den Amsteldijk begeleidde. Het Brandweermuziekcorps onder lei ding van Diepenbeek ging aan den stoet onder het spelen van treurmuziek vooraf. Aan de lijkkoets waren bloemstukken ge hecht om. van „De Co-Opera-tie" en van de Italiaansche Opera. Te voet volgden de 80-jarige Lion van Lier en de operazan gers Dirickx en Jules Moes, Hol Nedcrlandsch-Zwltserscha verzoeningsverdrag. De oorespondent van de N. Rott Ct te Genève schrijft: Bij boodschap van 23 Maart JJ. heeft de Zwitsersche president Haeberlin aan de volksvertegenwoordiging verzocht, het verzoeningsverdrag te wilen goedkeuren, dat op 12 December 1925 te 's-Gravenhage door minister van Garnebeek en den Zwit- sersohen gezant De Pury onderteekend1 is. Het tusschen Nederland en Zwitserland gesloten» verdrag, dat uit 16 artikelen be staat, heeft een considerans, waarin ver klaard wordt, dat dit verdrag voortspruit uit den wensch der Nederlandsche en der Zwitsersche regeering, „om de tusschen Zwitserland en Nederland bestaande vriendschappelijk banden te versterken en langs den weg der veraoenlngsprocedure de regeling van geschillen, die tusschen de beide landen zouden kunnen ontstaan en niet op andere wijze beslecht konden worden, te bevorderen". Zoo is dit Nederlandsch-Zwitsersohe verdrag weer een nieuw teeken van Mot to's soepelheid ten aanzien van den in houd van arbitragé-en-verzoeningsver- dragen. Hij blijft niet star aan zijn voor keur hangen; voor Motta is de hoofdzaak, dat een verdrag tot stand komt. Hieraan heeft Zwitserland het dan ook te danken, dat het thans met bijna alle Europecsche staten verdragen gesloten heeft, die on danks onvolkomenheden toch een grooten vooruitgang beteekenen. De HunroommlssieweL „Het De parlementsredacteur van Volk" schrijft: „Ons bereikt het gerucht, volgens het welk een algemeene maatregel van be stuur tot opheffing van de Huuroommis- siewet het Departement van Arbeid heeft verlaten en om advies naar den Raad van State is gegaan. Volgens een bepaling van de huurwetten, vervallen zij zes imaanden na den dag, die door de Kroon den Raad van State gehoord zal zijn bepaald. Vol gens het gerucht, dat ons bereikte, zou in genoemden bestuursmaatregel de datum van één April zijn genoemd, zoodat de Huurwetten 1 October zouden komen te vervallen. „Wij hebben den directeur-generaal van de Volksgezondheid, imr. Lietaert Peerbotte, naar aanleiding van boven staand gerucht inlichtingen gevraagd HU antwoordde niet gerechtigd te zijn ons ln positieven of ln negatieven zin eeni Infor matie te geven.'1 Rochtscho samenwerking gewienscht? Voor de afdeeling Midelburg van de dhr. Hist. partiji hield Vrijdagavond het Tweede Kamerlid jhr. mr. Rutgers van Rozenburg een lezing over bovenstaand onderwerp. Na een kort historisch over zicht te hebben gegeven van de samen werking van R.-K. en liberalen en later met de A.-R., en van de goede rechteohe samenwerking van 1901 tot 1926, schetste spr. hoe verschillend de opvatting van de christelijke partijen en de vrijzinnige is op het gebied van gezag en vrijheid, en hU kwam tot de conclusie, dat die samen werking tusschen de partijen ,zich stellen de op het standpunt van christelijke staat kunde ten spoedigste moest worden her steld Op een desbetreffende vraag zelde spr., dat het niet waar was, dat de R.-K. de eenige partij was, die gaarn had gespon nen bij de coalitie, integendeel het zijn juist die R.-K., die de meeste offers moes ten brengen; nu pas nog door het verzoek 'van mr. Mardhant om samenwerking af te wijzen. Etectrlficatle spoorwegen. In aansluiting op het bericht, dat b]J de Waggon und Masohinenbau A. G. (Wu- mag) te Görlitx door da Nederlandsche gtettespooawagaa M moteewagao* owt Ingezonden mededeellng. Let op onze prifzenl bijwagens voor sneltreinen zijn besteld, wordt gemeld, dat hiervoor de electrisohe uitrustingen, benevens een twintigtal mo toren aan Heeanaf, Hengelo zijn opgedra gen. Electrisohe lijn den Haag—Rotterdam. Met ingang van 1 April wordt op de lij nen den Haag—Rotterdam (electrisohe tractie) en Scheveningen—Rotterdam (stoomtractie) de nieuwe dienstregeling ingevoerd, welke is aangegeven op de blz. 50 tot en met 55 van den Officieelen Reis gids der Nederlandsohe Spoorwegen. De spoorwegtarieven. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft aan den minister van waterstaat een brief gezonden, waarin het zegt, dat z.L een sterke vermeerdering van het reizigeorsvervoer slechts te verwach ten is, indien een belangrijke tariefsver laging, speciaal voor de derde en tweede klasse wordt ingevoerd. Het verzoekt verder geen tariefswijziging goed te keu ren, waarbij de derde klas-reiziger in nog ongunstiger positie worden gebracht te genover de reizigers ln de belde anders klassen, dan reeds nu liet geval ia. De directie 'dier Nederi Spoorwegen heeft, naar „Het Oenitrum" meldt, aan het R.-K. Werkliedenverbond op zijn schrijven imxaka de tariefsverlaging geantwoord, dat raog niet vaststaat, welke wijzigingen ira de tarieven gebracht zullen worden. De directie merkt op, dat sedert 1914 da gewone tarieven belangrijk meer verhoogd zijn geworden dian de aboranemento-terieven en dat zij de onbillijkheid er niet van inziet, dat met d'it feit bij de verlaging der tarieven rekening gehouden wordt Afhalen van dagbladen. In de Dienstorders wordt meegedeeld, dat voortaan, dagbladen, welke op den dag van verschijning ter plaatse van bestem ming op een zoodanig tijdstip worden ont vangen, dat zij denzelfden dag niet meer worden besteld, gedurende een daarvoor aan te wijzen tijdvak, zoo noodig na slui tingstijd van het kantoor of hulpkantoor, kosteloos mogen worden afgehaald ten kantore, of waar mogelijk, aan het sta tion voor den postdienst ter plaatse. De gelegenheid hiertoe mag echter alleen worden gegeven, voor zooveel zulks zon der kosten voor het bedrijf kan geschie den, en de belangen van den dienst zich er niet tegen verzetten. Nieuwe PaketvaartbooL De Koninkiyke Paketvaart Maatschappij heeft aan de Nederl. Dok-Maatschappij te Amsterdam, den bouw opgedragen van een stoomschip met afmetingen van 188' lengte, 83' li" breedte en 14' 11" holte. Het zal „Kidoel" worden genaamd. Harlng-vlsscherU. In de afgeloopen week is er ten Noorden en Zuiden van Erakhuizen zeer druk maar haring gevischt vrijwel uitsluitend meit staande netten. Toen de viech, tijdens de koude dagen, meer naar t Noorden trok, na men ook nog een twintigtal Bleepnetvis- schens aan het bedrijf deeL De vangst van alle vaartuigen (100 tot 134 per dlag) bedroeg 2698.000 stuks haring (voorafgaande week 1.750.000 stuks), prijs f 3.30—1.70 per .tal In vergelijking met andere jaren had men er op mogen rekenen, dat de nu afgeloopen week de beste zou zyn van dit seizoen, en werkelijk is nu ook de aanvoer en de be somming (totaal ruim 23.000 of f 200 per vaartuig) het grootst geweest. De genoemde besomming is niet slecht, inaar had toch ean- merkeiyik hooger kunnen zyn, als er uit Dultschland wat meer vraag was geweest wyi er in de voorafgaande weken met de harimgviöscherij nog betrekkelijk weinig is verdiend, en vele vissohers door den storm groote schade hebben geleden, is het bedrijf tot nu toe over t geheel nog weinig beloond. (JHbL"). Uit de stdenlndostrte. Men schrijft aan de N. R. Ort. uit Tlel: In verband met de staking op de steen fabriek de Lage Waard van den1 heer Groenendiaal te Hurwenen hebben belde partijen een onderhoud gehad met den ryksbemiddelaar, den heer Fruytier. Be paald resultaat heeft deze conferentie niet opgeleverd. Tusschen zes werkgevers en de samen werkende bonden is mondeling voor de n n campagne een overeenkomst getrof fen. Met twee fabrikanten werd op de be staande basis het bestaande contract schriftelijk verlengd. Enkele fabrieken zullen buiten den komenden strijd blijven. Het personeel ls grootendeels ongeorganiseerd en de werk wijze is een andere dian op de meeste steenfabrieken. Van arbeiderszUde noemt men den toe stand zeer ernstig. De fabrikanten hebben verklaard voor 1 April op elk hunner fabrieken door aan plakking ter kennis van de arbeiders te zullen brengen, dat de loonsverlagingen en intrekking van de kinderbijslag zullen gehandhaafd blijven. Werk ln Elzas Lotharingen. De directeur yam den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling bericht, dat er thans gelegen heid tot plaatsing is ln Elzas Lotharingen voor landarbeiders voor alle werk, dte met paarden kunnen omgaan aa allerlei veLdacbedd (voorschrift v. d. Rijksbouwmeester). 4o. De centrale verwarming komt in het Spoedelschende Raadsvergadering aangevraagd. Inbraak. 8 grootst gesorteerde lleeren- en Jongens- kleedingmagazijnen hier ter plaatse. WD sturen zichtzending ter ver- geiyking en garandeeren voor el- ken prys. Beide Paaschdagen tot 12 uur ge opend.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5