lin mi tu uit" Eerste Blad. BUITENLAND. DOET UW SCHOENEN GOED Nr. 6162 DONDERDAG 1 APRIL 1026 BH95" 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 80 en 412 VOLKENBOND. Volkenbond en kinderbescherming. De Volkenbondsooimimissie voor de be scherming van het kind, waarin de regee- ringen van België, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, Polen, Roemenië en Spanje officieel vertegen woordigd zijn, heeft een twee dagen du rende 'bespreking gevoerd over de uit werking van cinematografische voorstel lingen op het welzijn van het kind. Of- sohoon de commissieleden erkenden dat de biosooop onder 'bijzondere omstandig heden in menig opzicht nuttig kan wer ken, werden de gevaren van een bezoek van kinderen aan kino's zoo groot geacht, dat de commissie eenstemmig als haar meening uitsprak, dat Volkenbondsbe- moeiingen ter afwering dier gevaren noodzakelijk zijn. De oommissie heeft dienovereenkomstig den wensoh uitgespro ken dat de aanstaande Volkenbondsverga dering tot de regeeringen van alle Vol kenbondsstaten de uitnoodiglng zal rich ten dat In lederen staat commissies van toezicht of van preventieve oensuur zullen worden in het leven geroepen, ter ver hindering van de vertooning van demora- liaeerende film*- De Volkenbondscommissie voor de bestrijding van den Vrouwenhandel. Na het echec van 17 Maart is de be langstelling in het werk van den Volken bond aan het tanen, hoewel er den laatsten tijd toch zeer belangrijke zaken zijn be handeld. O. m. werd verleden week voor ruim een millioen goudfranken den grond voor een nieuw Volkenbondspaleis aangekocht. Een bewijs van vertrouwen in de toekomst van den Volkenbond. De gang der discussies met betrekking tot den strijd tegen den vrouwenhandel was bemoedigend. In tal van opzichten was vooruitgang te bespeuren. De Volkenbondscommissie kan met voldoening vaststellen, dat haar advies van eenige jaren geleden, omtrent het in dienst nemen van vrouwen bij de politie in verschillende landen was opgevolgd en inderdaad tot een vermindering van den vrouwenhandel had geleid. De com missie besloot derhalve den Volkenbonds raad te verzoeken nogmaals de aandacht van alle staten op dit onderwerp te ves tigen. Er was voorts een langdurigediscussie over de noodzakelijkheid van efn krach tiger bestrijding van den handel in por nografische publicaties. Omtrent dit on derwerp zal de commissie het volgende jaar eveneens trachten preciese voorstellen te formuleeren. Ook het verband tusschen alcoholmisbruik pn vrouwenhandel zal in de volgende zitting aan de orde worden gesteld, nadat reêds thans een voorloopige discussie hierover gehouden is. DUITSCHLAND. Het ontevreden Duitsche spoorweg personeel. De vakvereenigingen van spoorwegper soneel hebben besloten in hooger beroep te gaan van het vonnis van de rechtbank te Berlijn, waarbij de rijksspoorwegmaat- sdhappij in het gelijk gesteld is in haar weigering om de uitspraak, van hot scheidsgerecht, welke het rijksministerie van arbeid verbindend verklaard had, na te komen. Het proces heeft tot dusver al Ingezonden Mededeellng. 60,000 mark gekost en daar beide partijen het ongetwijfeld tot in hoogste instantie zuilen voortzetten, zullen de kosten van dit geschil ten slotte wel tot de 100.000 mark oploopen. De schadeloosstelling van de Duitsche vorstenhuizen. 'Op een vraag van het democratische Landdaglid Crzimek heeft het Pruisisohe ministerie van financiën meegedeeld, dat het thans ontworpen compromis inzake de schadeloosstelling van de gewezen vor stenhuizen den Pruisisohen staat alles zal verzekeren, wat hem toekomt. FRANKRIJK. De moeilijkheden van de Fransche schatkist De compromis-voorstellen van minister Péret 'hebben Maandag alweer een wijzi ging ondergaan, in zoover hij wel In over leg met de financieel® oommissie uit de Kamer een gat van ruim 660 millioen frs. gestopt heeft met verhooging van directe en indirecte belastingen, maar achteraf toch weer een stuk van zijn plan tot ver hooging van de omzetbelasting gehand haafd heeft ten aanzien van den groot handel. Al gaat de commissie hiermee aoooord, de Kamer moet het laatste woord erover spreken en zoo 'blijft alles in het onzekere. De franc blijft nog zakken. Pé ret heeft gezegd: „Als ik het noodige geld niet vóór den 81 sten krijg, kan ik niet In staan voor de gevolgen." De Kamer heeft eenige tegenontwer- pen, strekkende tot vervanging van de „taxe civique" door verschillende belas tingen, verworpen en de voorzetting van de bespreking op heden gesteld De Fransche begrooting. Ingrijpende bezuinigingen. De Senaatscommissie voor da financiën heeft de 'bespreking van de begrooting van uitgaven geëindigd Zij heeft voor on geveer 680 millioen bezuinigingen in de credieten aangebracht. De Fransche socialisten en de financieele ontwerpen. De Senaatscommissie voor de financiën sloten zich te onthouden bij de stemmin gen, waarbij de kwestie van vertrouwen is gesteld. Zij zullen dezelfde houding aan nemen ten opzichte van het ontwerp tot verhooging van de omzetbelasting. De Kamer heeft met 856 tegen 180 stem men- de par. van het artikel der finan- cieele voorstellen aangenomen, waarbij de norm van den hoofdelijken omslag (taxe civique) op 40 francs wordt vastge steld voor personen, die buiten de alge- meene inkomstenbelasting vallen. Voorts sprak zij zich met 814 tegen 255 stemmen voor progressie in deze belasting uit en nam daarna het geheele artikel aan, waar bij de hoofdelijke omslag wordt ingesteld. ENGELAND De werkloosheid. Het aantal werkloozen is de vorige week met 31,448 gedaald. Het is thans 1,089,400. Den 4en Januari bedroeg het nog 1,251,900, een cijfer wj laatste drie jaar steeds ges trom het de tiommedd had. feuilleton. II Naar het Engelaoh van DOLF WYLLARDE. 9) De Engelsche flnanciëfl. De inkomsten in het begrootingsjaar, dat gisteren afloop, bedragen 812.061.658 pond sterling, de uitgaven 826.099.778. Churchill had de inkomsten op 801.060.000 p. st. geraamd. Zonder de subsidie aan de mijnindustrie, die 19 millioen heeft gekost, zou de eer ste begrooting van Churchill een over schot van bijna 5 millioen hebben aange wezen. BELGIE. Een amnestle-motle ln dien Antwerpschen gemeenteraad. De bespreking in den gemeenteraad van Antwerpen van de motie voor alge meen© amnestie van politieke veroordeel den, ingediend door den sociaal-demo craat Eckelers, gaf Maandagavond aan leiding tot een vinnig debat em heftige in cidenten. Eckelers betoogde, dat, waar België en Frankrijk amnestie elsdhten voor de Rijnlandsche seperatlsten, het niet opgaat langer amnestie te weigeren voor de Vlaamsche politieke veroordeel den. Een liberaal raadslid, Baelde, was van oordeel, dat geen verzoening moge lijk is met menschen, die in het buiten land heulen met alles wat tegen België is gericht en die gedurende den oorlog met de Dultschers meeheulden, een uit lating, die het Vlaamsohe nationalistische lid, mr. Stryckers, er toe bracht uit te roepen: J>at is een gemeenheid! Als er van Duitschers sprake is, moet ge zwij gen! Ik stond in de loopgraven en; ris keerde er mijn vel, gij verkooht alleen woorden! Dit verwekte een geweldig tu mult. De hoeren Baelde en Styckers ston den dreigend tegenover elkaar. De an dere raadsleden schreeuwden en tierden, met gevolg dat de burgemeester de ver gadering moest opsohorten en de publie ke tribune door de politie laten ontrui men. Na een kwartier werd de bespreking hervat en mr. Stryckers, dte weigerde zijn woorden in te trekken door den burge meester tot de orde geroepen. Vervolgens keurde de raad met 21 tegen 12 stemmen de motie goed; de sociaaldemocraten, ka tholieke democraten en Vlaamsohe natlo- nalen stemden vóór, de liberalen en de vier oonservatleve katholieken tegen. GRIEKENLAND. De presidentsverkiezing ln Griekenland De presidentsverkiezing is op 4 April bepaald. Daar de besprekingen om Zaï- mis algemeen candldaat te maken schip breuk hebben geleden, heeft Pangaloa zelf een oandidatuur aanvaard. ROEMENIE. Het nieuwe kabinet Het nieuwe kabinet zit ln elkaar. Gene raal Averescu wordt premier, Coga mi nister van 'buitenlandsohe zaken, MItilenu van buitenlandsohe zaken, Niresoo van oorlog. RUSLAND. Groot e manoeuvres aan de Poolsche grens. Op 20 Mei zullen groote manoeuvres van het roode leger aan de Poolach-Rua- sisohe grens beginnen. Dé manoeuvres zouden bedoeld zijn als een demonstratie tegen Polen, datonlangs eveneens ma noeuvres aan de Poolsch-Ruaaische grens heeft gehouden. De uitzetting van de sow Jetambtenanen te Kanton. Naar de Roel meldt, beeft de eowjet-re- geering bij de Chineesche regeering ge protesteerd' tegen de uitzetting van sow- jet-ambtenaren uit Kanton, eischt, dat de Chineesche regeering haar veront schuldigingen zal aanbieden en! de inte griteit van de sowjet-agenten te Kanton zal waarborgen. Voor het geval deze eisch niet wordt ingewilligd, dreigt de sowjet-regeering met repressaiUe-maat- regelen. VlootmanoeuvTes en vlagvertoon. Zoodra de Finsche wateren geheel vrij van ijs zullen zijn zal de Russische vloot manoeuvres houden. Een deel van de vloot zal in den zomer een bezoek bren gen aan de havens van Finland, Estland, Letland en Litauen en misschien ook aan Kiel, Marseille en Genua, NOORWEGEN. Het dreigend conflict ln de Noorsche metaalindustrie bezworen. Het oonflict in de metaalindustrie, dat gisteren zou uitbreken, en waarbij; 80,000 arbeiders betrokken zijn, is voorloopig be zworen. Een regeeringsoommissle heeft de onderhandelingen, weer opgevat. VEREENIGDE STATEN. Vorderingen van Amerlkaansche burgers tegen Duitschland. Het dept van de Schatkist ls voorne mens onverwijld de vorderingen te vol doen die Amerikaansche burgers hebben op Duitschland, en die een gezamenlijk bedrag uitmaken van 8 190,000,000. Tot dat doel zal een fonds worden gevormd. Mills, lid voor N.ew-York van het Huis van Af gevaardigden te Washington, heeft een wetsontwerp van die strekking ingediend. Dit wetsontwerp bedoelt alle oorlogsaan sprakelijkheid tussohen Duitsohland en de V. St uit de wereld te helpen. Daar onder zal dan ook begrepen zijn de terug gaaf van Duitsche eigendommen die in dertijd waren ln beslag genomen en het oogenbllk nog onder Amerikaanse, beheer zijn. CHINA. De strijd ln China. De vreemde gezanten hebben den pre sident een bedrag van een half miljoen dollar ter hand gesteld om de soldij van de politie en de lijfwacht van den presi dent uit te betalen en tevens de troepen af te 'betalen van het derde kwomin tsjoenleger, die zonder bevelvoerders in de omstreken van Peking rondzwerven. Ingezonden mededeellng. Een Japansch schip beschoten. Het Japansche stoomschip Juenkiang, dat van Sjangs'a kwam, is te H&nkou bin nengekomen met elf gewonde Chineesche schepelingen aan boord. Het schip werd beschoten door Chineesche troepen onder voorgeven, dat het bevelvoerders van de tegenpartij vervoerde. Feng te Peking. Woe en Tsjang aan het afdingen. Gisteren werd1 gemeld, dat de bij ver rassing te Peking opgedoken generaal Feng Yoe Hsiang 'bereid was om voor een prijs van 8 millioen dollar Peking weer ta verlaten. Een VJD.tbericht meldt thans, dat Woe Pei Foe en Tsjang Tao Lin twee millioen dolar geboden hébben als hij van het strijdtooneel verdwijnt. Volgens de Daily Telegraph" zouden de banken l1/» millioen dollar fourneeren en zou de inspecteur der belastingen de rest storten. Ingezonden Mededeellng. ,yO, maar hij praat ook zoo veel niet. Hij laat mij aan het woord en. voegt er zoo af en toe eens een kleinigheidje 'DJJ. Soms denk ik, dat ik vreeselijk veel met hem op heb en dan.O, ik weet het niet." „Maar dat zal nog wel komen moe digde Eileen aan. „Ik kwam hem vanoch tend in Cairo tegen," vertelde Wiimie ge heel in vertrouwen, „en hij vroeg of ik met hem mee wilde gaan naar de bazaars. Ik 'ben intusschen blij, d'at we maar nie mand gezien hebben." „Wat zouden ze van je gepraat hebben, als dit geweten wasl Je moet maar heel voorzichtig zijn, WInnlel" „Dat weet ik ook wel. Maar toch mocht dit best, want hij zei dat hij mij niets zou vragen dat Aimée niet goed zou vinden. „Nu, dat klinkt of hij al heel zeker was van zlchzelven. Hij is er niet de man naar om iets te zeggen enkel en alleen om je te overreden." „O, Eileen, spreek toch niet zoo!" En Winnle overdekte het vuurroode geziohtje met de handen. ,jk weet zelve nog heelemaal niet hoe Ik over hem denkl Ik zou schrikken, als hij.als hij' zei, als hij het waarschijn lijk, meende, weet je." „Ik wilde wel, dat ik al zoo ver was met Reggie," zei Eileen heel oprecht. „Maar daar gaat de gong voor de thee." De meisjes vlogen op; ieder voor zloh, zetten ze zeker haar gedaohtengang voort over dit nooit uit te putten onderwerp. HOOFDSTUK V. Prins Said was meer Europeaan dan de Engelsche ambtenaren in Cairo. Maar zijn ras-eigenaardigheden bleven toch even sterk spreken als zijn donkere ge laatskleur; en, als hij sterke aandoeningen doormaakte, dan traden ze aan het licht. Op een avond kwam prins Said dinee- ren bij den generaal en de Jones hadden de schoonheid meegebracht. Toevallig had hij vlak tegenover haar gezeten en het 'had hem niet veel moeite gekost, om aan haar voorgesteld te worden. Nu had hij tot nog toe zijn vorstelijke geboorte altijd als een goede introductie beschouwd, maar hier,' tegenover Madame Miéville, werkte zij toch niets uit. Zij; was beleefd tegen hem, echt de vrouw van de wereld', zooals ze echter tegen ieder an der was. En toch was hij zoo wanhopend, zoo hartstochtelijk verliefd op haar als dit en kel ©e"1 Oostersohe natuur overkomen kan en er schuilt werkelijk gevaar in een der- gelijken gemoedstoestand. Madame zélve zag dit ln het geheel niet, want zij' merkte er niets van. Haar geest was vervuld van veel gewichtiger dingen dan van de gevoelens van Prins Said, Maar ze vond het heel aangenaam praten en rijden met hem, daar hij, als inboor ling, haar van menig ding op de hoogte LUCHTVAART. Havenmeester op SchlphoL Naar de Telegr. verneemt, gaat de hcor U. F. M. Dell&ert, stationschef der Kon. Luchtvaartmij. en chef van den vlieg- dienst der K. L. M., den dienst der K L. M. verlaten; hij wordt in zijn functies op gevolgd door den heer H. Nleuwenhuia, thans stationschef der K. L. M. te Waal haven. De heer Dellaert gaat over ln dienst van de gemeente Amsterdam als burger-havenmeester op SchlphoL TV)t den taak van den burger-havens- meester zal 'behooren: de exploitatie van het door Amsterdam overgenomen terrein met inrichtingen en het sluiten van con tracten met de luohtverkeersmaatschap- pijen, omtrent landing»- en stalllngsgel- den. Tevens zal hij optreden als adviseur der gemeente in vlleg-techniache aange legenheden bij den verderen uitbouw van de luchthaven. kon brengen, dat zij van anderen nooit hooren zou. Sinds den dag, dat hjji haar brief aan Aginoourt had gegeven, was er. een nieu we factor getreden in het gevoelen van den Prins voor haar, het onduldbaar vuur der Jalouzie. Door het lezen van het briefje ging hij een heel andere beteekenis hechten aan ieder woord, dat zij sprak en aan él, wat zij deed. Zelfs, dat Aginoourt toen. ineens vertrok, had hij zoo verklaard', dat die zich, natuurlijk, spoedde naar een plaats van samenkomst, die zij al lang hadden afgesproken. „Wilt u mij' een interview van enkele minuten toestaan en een plaats van sa menkomst noemen," had het briefje wel geluid; maar, in Sald's overspannen ver beelding was dit niet noodig; ze zouden wel samen komen, waar dit zeker al meer had plaats gehad. Aginoourt had daarom niet eens een boodschap teruggestuurd; zóó zeker was hij er van, dat hij wel be grepen werd. De Prins had Madame gadegeslagen met dien blik van een jakhals, toen. zij- dien middag met de thee verscheen en de af wezigheid van den majoor natuurlijk ge waar werd. Ze was bleek en de rest van het gezelschap schreef dit, natuurlijk, toe aan de hoofdpijn, maar hij verklaarde dat heel anders. Toen zij wegging met Lady Jones, kwel de hij zlchzelven al met de voorstelling van hun ontmoeting en dit deed zijn bloed zóó onstuimig vloeien, dat hij' zich zelf niet was. Madame Miéville logeerde bij Shepeard, sinds ze bij de Jones weg was. Ze had een i'articuliere ontvangkamer en had hier even goed haar 'bepaalde bezoekmiddagen als ze dit in een eigen woning zou hebben gehad. Prins Said was hier ook geweest; want of het nu kwam door haar titel óf door haar kalme waardigheid, er werd niet over gepraat dat zij „ontving" wat anders al licht het 'geval zou zijn geweest, met een ongetrouwde Vrouw. Op een middag werd de Prins weer aan gekondigd. Hij vond 'haar alleen en zij ontving hem beleefd en hoffelijk, als al tijd. Zijn verschijning had niets schrik wekkends, zou men zoo, op het eerste ge zicht gemeend hebben; maar, als men hem in de oogen keek, zag men daarin een ÓtheUo-ultdrukkJng. „Ik 'ben blij, dat u mijn eenzaamheid wat komt verlevendigen met uw bezoek, Prins," begon zijl „Ik hoop, dat ik u anders niet kom sto ren in een uur van aangename droomen; die zijn immers al veel te sohaarsch, ln dit bezige leven!" „Integendeel uw komst is een heilzame afleiding voor mijn 'gedachten, die ik eerlijk gezegd', moede was. Waarom moet een mensch dan toch ook maar steeds denken 1" „Ik hoop, dat de hoofdpijn verleden week niet teruggekeerd ls, zei hij, haar in het oog houdend met zijn vurigen -blik. ,De hoofdpijn? Ik weet er nu niets meer van. Düs zoo erg kan die dan toch wel niet geweest zijn. „Heeft Madame dien dag biji Mrs. Smith vergeten, toen zij ons zoo lang op zich liet wachten?" „Uwe Hoogheid sohijnt dien intusschen niét vergeten te zijnl" „Hoe zou dit nu ook kunnen, iets wat De vlucht Kongo—België. De Belgisohe vliegers zijn op hun terug tocht uit de Kongo gisteren te Mongolië aangekomen. Het vliegverkeer DuitschlandEngeland. De oontracten op korten termijn met Engeland over de vliegdiensten Londen Berlijn en LondenKeulen zijn voor twee maanden verlengd. betreft?" Met eenige verbazing zag ze naar de kleur op zijn gelaat en het vuur in zijn oogen. Maar, Madame was zulk een schoone vrouw, dat hulde van de mannen haar zoo iets gewoons was, dat ze haar ook nooit meer tróf. „He-el vriendelijk van u, dat ge zoo zeer in mij belang stelt," antwoordde ze, op zaohten toon. „Belangstellen is het woord niet. O, dit zegt nog niets!" stamelde hij en sdheen zóó zeer overweldigd door zijn hartstocht, dat Madame het nü minder aangenaam begon te vinden om alleen te zijn met hem: Ze voelde niets voor een scène. „Ais we eens ovër iets anders spraken?" stelde zij voor, hem aanstarend met haar groote oogen. Een ónder mocht daardoor misschien tot bedaren zijn 'gekomen, maar niet Prins Said; hij werd ,er slechts nog; meer opgewonden door. „Over iets dnders praten?" herhaalde onw^Akeurig op haar toetredend. „Maar ik 'kan aan niets anders denken. ik weet van niets meer; ik leef nergens anders voor dan voor mijn liefde voor Ja; u kunt den stroom van mijn woorden .nu niet meer stuiten, hoe zeer u dit ook tracht, met uw wonderlijke oogen en uw schoone Uppen en uw koude stem. O, mijn parel van een blonde vrouw! Mijn aans neden liefde! U is een ijsberg; uw bloed brandt!" het mJJne' voèl' hoe dit (Wordt vesrvolfcd.) - HELDERSCHE COURANT Ml

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1