HELDERE COURANT VIERDE EN LAATSTE BLAD. VAN ZATERDAG 10 APRIL 1926. Gemeenteraad v. Helder op Donderdag 8 April, des avonds 8 uur. Bij den aanvang der zitting zijn afwezig de heeren van Dam en Heyblok, die even wel staande de vergadering binnenkomen. Notulen. Vastgesteld worden de notulen der ver gadering van 26 Januari, 24 Februari en 6 Maart 1.1. Ingekomen stukken. Missive van Gedeputeerde Staten dd. 10 Maart 1926, no. 109, houdende, bericht van goedkeuring op het raadsbesluit van 24 Februari 1926 tot verkoop van grond aan P. Brands. b. Idem dd. 10 Maart 1926, no. 84, hou dende bericht van goedkeuring op de zesde wijzigingsbegrooting dezer gemeen te, dienst 1926. o. Idem dd. 24 Maart 1926, no. 116, hou dende bericht van goedkeuring op het raadsbesluit van 19 Maart 1926 tot con versie van de geldleening ad f 1.000.000, aangegaan bi) raadsbesluit van 14 Juni 1919. dL Idem d.d. 24 Maart 1926, no. 119, houdende bericht van goedkeuring op de raadsbesluiten van 9 Maart 1926, tot verkoop van grond aan 8. van Amesfoort, J .Boerdijk, Th. W. A. Coppens, F. Wormsbeoher en aan de Wed. P. Pool—Wormsbeoher, tot verhuur van grond aan J. van Os, J. J. de Langen, A. W. van Waardenburg, H. Gijsbeats, O. Smit Jr. en aan J. J. Heijdenrijk en tot uitgifte ln erfpacht van grond aan de Fa. Gebr. Boot. e. Idem dd. 24 Maart 1926, no. 127, hou dende berioht van goedkeuring op het raadsbfeslult van 9 Maart 1926 tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1926. f. Schrijven van het Bestuur der Onder- afdeeling „Alkmaar" van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren dd. 12 Maart 1926, waarbij wordt mede gedeeld, dat het zijn verzoek van 4 Fe bruari 1926 om een bijdrage uit de ge meentekas voor den door die onderafdee- ling opgerichten cursus in de gemeente administratie (diploma B) intrekt g. Berioht van aanneming der benoe ming tot marktmeester van den gemeen telijken vischafslag van J. L. Goedknecht. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. h. Verzoek om eervol ontslag als onder wijzer aan school 4 van T.'Bakker. L Verzoek om ontslag als onderwijzer aan school no. 8 van L. J. van der Kuijl. J. Verzoek om ontslag van W. v. Nieu- wenhuijzen als onderwijzer aan school no. 11. Eervol verleend conform het voorstel op nader te bepalen datum. k. Sohrjjven van de afdeeling „Helder" der Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad", houdende verzoek haar vrij te stel len van de betaling van belasting op ver makelijkheden aq. de betrekkelijke ver ordening te wijzigen in dien zin, dat voortaan de door de afdeeling te houden bijeenkomsten niet meer zullen vallen on der de bepalingen dier verordeningen. (Voorgesteld wordt dit schrijven in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies). L-Amendementen van de leden van den Baad B. Zondervan en O. Heijblok op de voorstellen, opgenomen in de bijlagen nrs. 12 en 18 van 1926, zullen worden be handeld bij de desbetreffende voorstellen, m. Verzoek om ontslag van G. Marinus als lid van de Oommissie tot Wering van Schoolverzuim. Verleend met dankbetuiging voor de be wezen diensten. n. Verzoek van ds. J. Koster om ont slag als lid van de Oie. van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wegens vertrek uit de gemeente. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Verbouw Raadhuis. Verzoek van de raadsleden Schoeffe- lenberger en Geurts om den verbouw van het Weeshuis tot Raadhuis opnieuw in behandeling te brengen. Held. Crt 8.April en 8 April. Tegelijk hiermede komt in behandeling het adres van de afd. Helder van den Ned. Aannemersbond, opgenomen in de Held. Crt van 8 ApriL De heer Schoeffelenberger staat niet aan de zijde van hen, die het Ooilege een verwijt hebben gemaakt over het ver loop van den gang van zaken. Maar spr. wenscht deze zaak te bespreken aan de hand van de raadsnotulen, de stukken in de Held. Crt en de besprekingen in de Oie. van Onderzoek. Spr. heeft ziah gekant tegen de verbouwing; de vergadering, waarin tot den verbogw besloten is, heeft Bpr. niet meegemaakt. Waar ons in die vergadering evenwel een bedrag van f 77.000.is genoemd, daar zou spr., ware hij tegenwoordig geweest, wellicht hebben voorgestemd. Nogmaals, spr. ver wijt het Ooilege in dezen niets: in elke particuliere zaak komen dergelijke din gen wel voor. Het was evenweL de plicht geweest hetzij van het Ooilege, hetzij van den Directeur van P. W., met eene gede tailleerde rekening te komen. Als spr. een plannetje maakt, rekent hij zóó, dat er al tijd wat af kan zonder dat'het werk er onder lijdt. Hier is het omgekeerde ge beurd, men heeft een plan ontworpen, dat niet af was en dit plan is bovendien in een niet voltallige raadsvergadering aan genomen. Had de Raad de gegevens ge had, die hij thans bezit, dan ware waar schijnlijk het plan niet aangenomen. Om op een enkel detail te wijzen: een eiken houten laiubrizeering was niet noodig ge weest, dit is een overbodige luxe, die zeer goed achterwege had kunnen blijven. En deze en dergelijke dingen zijn gebeurd nadat de gelden gevoteerd waren. Een dergolijke gang van zaken is niet de goede. Wat nu het adres der aannemers be treft, het is volkomen juist, dat de 1500.onmogelijk de kosten der veran deringen zijn, ofschoon het zonder teeke- ning moeilijk valt daarover een oordeel te hebben. In de notulen der vergadering van 4 Augustus lees ik, dat de Voorzitter en de heer Grunwald de opmerking maak ten, dat het project wel een ton zou wor den. Deze opmerking is gebleken zeer juist te zijn, want het wordt nog meer dan een ton. Maar de heer Van Breda hield hardnekkig vol, dat het eer minder dan meer zou worden boven de 77.000.—. Thans geeft de wethouder zelf in de Held ert. toe, dat het een ton wordt. Dragen wij het werk op aan Minneboo Wal- boora, dan kunnen wij verzekerd zijn van 500.— aan bijwerk, zoo niet meer. De kosten worden dan (volgens het onder- handsohe aanbod) 101.720.j- 5000 bijwerk het meubilair, dat is zeker wel 118.000.—. Daarvoor kunnen we een be ter raadhuis krijgen op een beter punt in de stad. Indien wJJ voor 120.000 gulden moeten verbouwen, waarschuwt spr. den Raad ernstig: bezint, eer gij begint Spr. begeeft zich in technische uiteenzettingen betreffende de bouwkosten voor een nieuw raadhuis. In Hilversum is een der duur ste villa's gebouWd, welke, den bouwprijs, omgeslagen over den inhoud, een kost prijs heeft van 14.85 per M8. Het Wees huis heeft een inhoud van 8500 M3., dit gerekend tegen 16.per M3. (dus nog meer dan de duurste bouw eener villa) wordt 146.000.— voor een splinternieuw raadhuis. Wat in de bijlage gezegd wordt omtrent de 2 ton, ls goochelen met cijfers. Bouwt men een nieuw raadhuis met eene verdieping erop, of, wat natuurlijk het zelfde is, er naast, dus van grooter om vang, dan wordt de inhoud 11000 M8. en de bouwkosten 180.000.Men zal mij tegenwerpen: en de grond dan? Indien men het bouwterrein op het Molenplein koopt, is men in het centrum der ge meente, men behoeft daarvoor niet zoo veel uit te geven. 'Bovendien kruinen wij, hebben wij een maal een gebouw voor A 180.000.zeg 2 ton, gaan verkoopen. Het bestaand raad huis 9000.het Weeshuis 18000.de Centrale Boekhouding 12000.min een derde, de Arbeidsbeurs, enz. Deze gebou wen brengen tezamen wel 46000.op, zoodat we voor 154.000.klaar zijn. Een ander geval is het of wij dit geld kunnen uitgeven, en dan zeg ik ook neen. Maar nog liever een nieuw raadhuis, dan deze verbouw; met een nieuw raadhuis maakt de gemeente een goeden indruk. Laat men dan erkennen eene vergissing te hebben begaan. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Maak de than# in aan bouw zijnde woning af, zégt spr., en ver huur dit voor woning. Maar ik waarschuw den Raad niet voetstoots met dit plan door te gaan. De heer Van Os is van meening, dat een, eikenhouten lambrizeering te verkie zen is boven een vurenhouten. Men kan op die manier wel bezuinigen, maar het wreekt zich later allemaal. De heer Schoeffelenberger komt, in zijn verdedi ging van een nieuw raadhuis, met iets wat hij zelf afkeurt, n.L eene globale be rekening. Men kan den irihoudsprijs per M*. niet toepassen voor eene begrooting, daarmee kunnen slechts zeer globale ra mingen worden uitgevoerd. Als hieruit 's heeren Soh. deskundigheid moet blij ken, spaar mij dan. zegt spr., voor die deskundigheid. Watdé heer Grunwald be doelde, dat een ton zou kosten, was niet wat thans een ton kost! De heer Van Loo: Maar *t kost even goed een ton! De heer V a n O s: Er is volgens globale verrekeningen een bedrag toegestaan. Daarna zijn allerlei wenschen naar voren gekomen, waardoor het aanvankelijk ge raamde bedrag verhoogd is. Dat is begrij pelijk, omdat men voor een geruime pe riode bouwt. Wil de Raad deze meerdere geldon niet toestaan, dan kan het ontwerp natuurlijk eenvoudiger uitgevoerd wor den en zullen we ons moeten behfelpen. De heer Sch. zoekt de meest ongunstige plaats uit om te 'bouwen; er is geen ruimte voor voertuigen. Hij 'komt voor een nieuw raadhuis tot 180000.—. Hier bij komt dan de grond nog, waardoor er heel wat bijkomt. Maar hij zegt zelf, dat het niet kan. Verdpr trekt de heer Sch. de 'kosten van de overblijvende gebou wen er af, maar d'at geldt voor dit plan natuurlijk ook. We moeten dus maar weer wachten, het tegenwoordig© raadhuis wat bijwïtten en oplappen, en in dé toekomst maar langs de kanaaloevers vergaderen. Htt gaat alleen hierom: er is een 'be drag toegestaan, er komen veranderingen en daarover moet de Raad zich uit uit spreken. We 'behoeven daar niet lang over te praten. Iets anders is het met de besteding. Deze is niet in de juiste HJn. Wel eigenaardig is, dat tegenwoordig de laagste inschrijver dikwijls terugkomt met een bod, vroeger gebeurde dat niet Het ware te wenschen, dat men hem aan zijn zijn bo>d hield Maar aangenomen, dat ze van hun inschrijving worden ontslagen. Er komt een herbesteding, en de laagsten zijn nu de laagsten niet meer. Men had toch mogen verwachten, dat ze nu met een serieus cijfer zouden zijn gekomen. Voor de derde maal komen zij met een djfer, dat nu een paar duizend gulden lager is dan de laagste van de herbeste ding. Dat is nu toch geen manier van doen en wij mogen het aan dergelijke menschen niet gunnen. De heer Geurts heeft in de vergade ring van 7 Augustus gezegd zich zijn stem te willon voorbehoudon in afwachting van hetgeen de wethouder zou zeggen. Voor spr. waren de toosten het bezwaar. De wet houder van Publieke Werken heeft de cijfers als vaststaand gegeven, heeft het betoog van den heer Grunwaud ontze nuwd. De heer Van Os heeft in die ver- dering den heer Grunwald voor dé voe ten geworpen: hoe komt ge toch zoo klak keloos aan dat cijfer van een ton? Nu kan men deze woorden toepassen op den heer van Os zelf: hoe komt gij er toe zoo klak keloos Vast te houden aan het cijfer van wethouder van Breda? Br is gesproken van 8000.— voor meubilair, dat wel min stens 20000.— zal worden. Het bedVag van 101726.—, waarvoor thans geraamd wordt, is 24726.— boven de begrooting, zooals die ons voorgelegd is. Spr. is het met den heer Sch. eens, dat de totaal- kosten wel 120000.— zullen worden en acht een dergelijke uitgave ongeoorloofd. Hoe stelt dé wethouder van finantlën zich voor aan deze hoogere uitgave te komen? Ik zie al een straat- en riooleeringbelas- ting in t verschietl De heer Schoeffelenberger: En een salarisverlaging! De heer Geurts: Laten we dit hooge bedrag niet voor dezen verbouw besteden. De heer De Zee acht het een belang rijk moment in den Raad, dat deze kwestie opnieuw bezien wordt. Eigenaardig, dat d'eze geschiedenis, die al zoo oud is en waarover zoo veel ls gesproken, nog eens weer hier besproken wordt Jarenlang is over een raadhuis gesproken, tot tenslotte dit plan met beide handen is aangegrepen. Eigenaardig is ook, dat thans gesproken wordt over al of niet doorzetten, omdat het plan tot verbouw eenmaal ls aanvaard. Voor spr. gaat de kwestie alleen over dé meerdere uitgave. Wil de Raad deze niet, dan werken wij hier vergeefs en de hoe ren Sch. en Geurts hadden beter gedaan de vorige maal de kwestie der salarisver laging ter sprake te brengen. De heer Sohoeffelenberger: Wij beschikten toen niet over de gege vens, die wij thans hebben I De heer De Zee: De heer Sch. kan niet ontzenuwen, dat het meerdere werk meer dan 5000.— zal zijn. Iemand als de heer Sch. moet dat kunnen beoorde©- len. Al dat gesmoer wat in het adres aan den Raad gezegd wordt, heeft geen waar de. Daar zit meer aohter. Spr. heeft zijn redenen dit te denken. Verschillende ge wijzigde bepalingen in het bestek zijn heel aardig in overeenstemming met dé raming van den bouwmeester. Dat in schrijvingen steeds precies gelijk zijn aan de raming bestaat niet Het maakt een slechten indruk, dat 'Minneboo Wal- boom eerst 17000.te laag waren, en tenslotte met een derde cijfer komen. Dat geeft een eigenaardig Idee van zoo'n aan besteding. De aanbesteder in tweed© in stantie heeft toch oog gelegenheid gehad zijn cijfer te herzien. Beiden hebben ten volle recht en alleen de gemeente als lachende derde profiteert ervan. Als wij het gemeentebelang in het oog houden, mogen wij het werk niet geven aan iemand, die 6000.hooger is dan de ander. In verschillende dingen is spr. het met den heer van Os eens. Het blijkt, dat de heer Dokter wel degelijk de zaak goed bezien heeft. Wat de houtsoort- betreft, een vurenhouten betimmering krimpt erg bjj cenrale verwarming, daarom is eiken hout beter. Spr. protesteert tegen de voorstelling in het Ingezonden stuk van den Aannemers- bond, waarin op insinueerende wijze ge sproken wordt over de gestie van den directeur van P. W. en waarin gezegd wordt, dat den Raad een rad voor oogen wordt gedraaid en Smit de werkzaamhe den voor 5000.wil verrichten. Dat is geen manier. De heer Van der Veer heeft in de vergadering van Augustus voor de f 77.000.gestemd naar aanleiding van de woorden van den wethouder, dat het niet meer zou worden. Later had spr. er spijt van, doch hij kon het niet meer on gedaan maken. De Raad was toen onvol doende op de hoogte, de belastingbllletten zijn sedert gekomen en spr. heeft een an deren kijk op onze finantiën gekregen. Spr. vraagt den wethouder van finantlën hoe dit jaar het vermenigvuldigingscijfer wordt. Spr. wenscht geen cent meer uit te geven dan 77.000; het is dan maar beter met zeer weinig kosten de secretarie zoo lang in het weeshuis over te brengen en de raadsvergaderingen hier te blijven houden. Op die manier kan het weeshuis tenminste productief worden gemaakt. Misschien kan de Arbeidsbeurs er ook bij in. Maar ik neem niet een tweede hy- potneek op mijn huis enkel om het te ver fraaien, dat is geen goede politiek. De heter V a n L o o heeft thans al vier deskundigen gehoord en het begint spr. te duizelen. De avond van 4 Augustus is een beroemde avond. Wie zich toen tegen de raming van P. W. durfde te verzetten, pleegde majesteitsschennis. Maar de pro fetieën van dien avond zijn bewaarheid, en dit zal ons geld kosten. Hoewel ons toen uitdrukkelijk is verzekerd, dat het niet meer zou kosten. Ook thans zijn de deskundigen het niet met elkander eens, maar het betoog van den heer Schoeffe lenberger is door geen der andere des kundigen aangevallen; de 77.000.zul len i00.000 worden en als men straks gaat afbreken, komen er nog wel meer dere bij. Daarbij komt hetgeen ons te wachten staat van de belastingen. Als er een fout gemaakt is, behoeven wij niet op denzelfden weg voort te gaan. Dien vier den Augustus evenwel werden wij zoo'n beetje ontoerekenbaar verklaard als wjj het cijfer van 77.000.— durfden aan te tasten. De heer Geurts: Zeer juistl De heer Van Loo: Ook in andere plaatsen worden adviezen yan deskundi gen buiten den raad om gevraagd, zonder dat men daarmede het prestige van de hoofdambtenaren aantast. Spr. stelt daar om voor een Commissie van deskundigen, buiten dé geöieente woonachtig, te benoe men, om te onderzoeken of het wensche- ljjk is thans met den verbouw door te gaan, nu het bedrag minstens 120.000. - zal worden. De heer D e Z e e: Dat gelooft u maar! De heer Geurts: Zoo goed als u ge loofde, dat het 77.000.zou worden! De heer VanDam heeft de eerste be handeling dezer zaak* niet meegemaakt, staat evenwel op het standpunt, dat men op een eens genomen beslissing van een Raad niet moet terugkomen. Het College was op 4 Augustus niet eensgezind, en het schijnt wel, dat de voorbereiding dezer zaak onder die verdeeldheid heeft geleden en later andere dingen naar voren kwa men, die er een ander licht op wierpen. Men moet de uitgaven niet in haar geheel bezien, doch enkel als jaarlijksche begroo- tlngspost en dan gelooft spr. wel, dat zij te rechtvaardigen ware als werkelijk een afdoende ooncentratie der gemeentedien sten ware verkregen. Nu het besluit ge vallen is, is de zaak anders; wij staan thans voor de detailbehandeling, en ik neem aan, dat dit nu werkelijk het defini tieve bedrag is, dat ons de verbouw kosten zal. Spr. meent daarom verplicht te zijn het meerdere geld mede te voteeren. Een tweede punt ls de aanbesteding. In den laatsten raad heeft de voorzitter ons de les gelezen over het optreden der raadsleden; thans evenwel heeft het Col lege ztlf het recht uit handen gegeven door de beslissing over de gunning over te laten aan den Raad. De Voorzitter: De eerste maal was het een openbare aanbesteding, thans een onderhandsche. I)e heer VanDam betreurt het, dat de Raad uitspraak moet doen in een kwes tie, die hij zeer moeilijk kan beoordeelen. Spr. wenscht dan ook niet mede te stem men. De heer Eylders had een discussie verwacht, die enkel zou handelen over de meerdere uitgaven. Maar men heeft de zaak van den oorsprong af weer opge haald. Van zekeren kant wil men de zaak omdraaien door te zeggen: zij, die zelden, dat het hooger zou worden, h-hbeu ge lijk gekregen. Maar dit is een leugen. De wethouder van finantiën heeft gezegd het wordt 100.000. Geroep: En dat wordt het ook! De heer Eylders: Dat blijkt pas als het raadhuis klaar is. De wethouder van finantiën heeft ook gezegd, de post voor meubilair 8000.wordt wel 20.000. Dat is toch ook een toni De heer Van Loo: Maar een andere toni De heer Eylders: Dat het thans een ton wordt, komt niet door het meubilair. Verschillende factoren hebben daartoe meegewerkt; aan de raming van den di recteur ligt het niet Het College acht 5 belangrijke wijzigingen noodzakelijk; een ervan is zelfs voorschrift van de regee ring. Spr. gaat de verschillende cijfers na der aanbesteding. Zoo zijn gebr. van Pelt bij de eerste besteding 3000.— lager dan Smit bij de herbesteding is Smit 7000. lager dan van Pelt In het eerste geval is zeker gerekend op een reparatie, terwijl in het tweede waarschijnlijk gekubeerd is (gelach). De 15.000.kunnen wel ge rechtvaardigd worden, maar 't gaat voor spr. om de uitgave. Hij vraagt den wet houder van finantiën hoe het staat met de begrooting, waarna deze bij de eerste be handeling verwees. De heer Smits heeft met belangstel ling de kwestie in de bladen gevolgd en voelde zich wat trotsch, dat wij ook een raadhuiskwestie hebben! Voor een com missie zooals de heer Van Loo, ls spr. hui verig; de kwestie is te eenvoudig, wij heb ben een bedrag gevoteerd en er is 15.000 meer noodig. Alleen daarover moeten we spreken. De wethouder van finantiën die in de eerste vergadering tegen het plan was, heeft er zich thans niet tegen verzet De heer Grunwald protesteert daar tegen. De heer Smits wacht met belangstel ling af de motieven, die de wethouder van financiën zal aanvoeren. Commissies kun nen verder achterwege blijven. De heer Bok is van meening, dat het niet aangaat, indien B. en ,W. besluiten tot herbesteding, nog weder onderhande lingen te voeren met inschrijvers van de eerste aanbesteding. Het is een ongeschre ven wet, dat bij een herbesteding de eer ste besteding vervallen is. Althans in spr. vak is dat usance. Het College heeft even wel onderhandelingen gevoerd met Min neboo Walboom niet alleen, maar is zelfs nog verder gegaan en heeft hen, niettegenstaande zij ontheffing vroegen, het werk opgedragen. De firma Minneboo Walboom wordt dus aansprakelijk ge steld voor het werk. Dat is te meer vreemd omdat opnieuw onderhandeld is nadat het cijfer der aanbesteding was bekend ge maakt De groote vraag is thans: kan de gemeente thans een hooger bedrag votee ren dan zij in Augustus deed? Er is in derdaad een besluit gevallen, 'maar dat sloeg op een in die vergadering genoemd bedrag. Spr. is huiverig meer geld utf te gevenjroor^deze^zaak^^^^^^^^^^^ De heer Van Breda beantwoordt de verschillende sprekers, doch alleen voor zoover zij over het cardinale punt spre ken, n.1. of de Raad 'bereid,! zal zijn het meerdere bedrag te voteeren. Voor het eerste bedrag rijn de gelden) gevoteerd, daarna is een verzoek gekomen, oja. van den secretaris, om allerlei verbéteringen. Hiervan zal de Raad straks geen Bpijt hebben. Nu vraagt dé heer Schoeffelen berger: zou de Raad op 4 Augustus ook het hoogere bedrag hebben gevoteerd? Spr. meent van wel. Spr. houdt zich vol komen aan het eerste plan van 77000. die cijfers zijn juist. Voor het tweede plan houdt spr. zich eveneens aan de cijfers van den Directeur van P. W. Meent men, dat ze niet goed 'rijn, dan moet dat worden aangetoond, anders kan spr. zich hier niet verdedigen. De heer Schoeffelenberger heeft ook aangehaald hetgeen de Aanne mersbond in de Held. Crt. belieft te schrijven en is het daarmee een 3. Spr, vindt het dam vreemd, dat Gebr. Smit dan niet voor 10000.— lager inschrijven. De 'heer D e Z e e: Ja, zij laten zich leo lijk in de kaart kijken 1 De heer Van Breda: De cijfers van den heer Schoeffelenberger riji* niet te oontroleeren. Een niouiw raadhuis van de zelfde grootte als het Weeshuis kost, zon der meubilair, 160000.— volgens de be rekening van den directeur van Gemeen tewerken. Op de goedkoope cijfers van den heer Schoeffelenberger gaat spr. niet in. De heer van Os of de herbesteding wel serieus is bezien, omdat de minste inschrijver nog 10000.— boven de ra ming was. Maar door hun inschrijving verklaarden 'M. W. hun oijfer 80 dagen te handhaven. Spr. heeft evenwel de overtuiging 'gekregen', dat hun inschrij ving werkelijk op eene vergissing be rustte. De berbesteding gaf een cijfer, dat ook 10000.— boven het 'bestek van B. en W. was en nu is aan beide laagste in schrijvers gevraagd hun cijfers nog eens te willen herzien. M. W. wilden dit wel, gebr. Smit niet, tenzij met een verslech tering in het bestek, hetgeen spr. niet wenschte. Dit is dan ook de reden van het voorstel van B. en W., dat een goede 6000.— bezuinigt. De heer 'van der Veer is bang voor de belasting. Als die 16000.— evenwel het geweten van den heer van der Veer zoo bezwaart, ben ik inderdaad nieuwsgierig naar wat hij straks zal zeggen' bij de plannen omtrent de waterleiding te Koe-gras, die wel iets meer zullen koeten. De heer Geurts heeft ongeveer het zelfde gezegd van den heer Soh., ook hij is 'bang voor die 15000.die ons ben straat- of iioleeringsbelasüng zullen be zorgen. Spr. begrijpt niet goed hoe dat door die 15000.zou kunnen komen. De heer Geurts: Ik bedoel natuur lijk het heele bedrag. Den vorigen keer stemde ik ook tegen. De heer Van Breda kan voorts het voorstel-van Loo niet steunen. B. en W. hebben oommissies van buiten gehad, ook voor het exterieur. Ware de heer Han- rath, directeur van het technisch burearu in Hilversum, een bureau, dat zich spe ciaal belast met het restaureeren van oude gebouwen, uitvoerder geweest, dan zou de verbouwing wel wat meer hebben gekost. Al was ook de Schoonheidsoom- missie het niet eens over het exterieur, ons werd een compliment gemaakt over het interieur. De heer van Dam kan omtrent de meerdere kosten gerust zijn: Bpr. zou niet weten wat er nog voor bizonders voor den dag zou komen, waardoor de reke ning verhoogd zou worden. Dé detailbe rekening is Juist De kwestie van de an nuleering der eerste aanbesteding, waar over de heer Bok het had, is besproken met de heeren Smit Deze waren ook van de meening des heeren Bok. Spr. was van een andere meening, omdat nergens staat, dat dit verplichtend is. Het is usance, Ja, maar geen wet Tenslotte onderschrijft spr. het woord van protest, dat de 'heer dé Zee uitte tegen het stuk van den Aanne mersbond. De heer V a n O s: De heer van Loo had straks ietwat verhoogde temperatuur en sloeg aan op spr. beweringen. De wethou der krijgt gelijk, dat het bedrag hooger wordt Jawel, maar op geheel andere gron den dan die van het meubilair. Een lid van het Ooilege mag evenwel niet klak keloos een hoofdambtenaar verwijten, dat zijn cijfers niet goed zijn. De heer Schoeffelenberger staat midden in de vuurlinie en is geen enkele maal getroffen. Niemand heeft spr. gegevens aangetast. De technische kwes tie omtrent de houtsoort is er een van vocht of droogte, en dit kan zeer goed worden ondervangen wat het vocht be treft, zoodat een dure houtsoort niet noodig is.. De M'.-berékening deugt niet voor verbouwing, zegt men, is alleen bruikbaar bij- nieuwbouw. Natuurlijk, M. de V., dat weet ik ook weL Maar mijn be rekening was voor ©en nieuw raadhuis. Een dergelijke 'bestrijding is niet eerlijk. Spr. wil tegenover eiken deskundige zijn berekening verdodigen. Over de plaats van een eventueel nieuw raadhuis zou te debatteeren zijn; de heer van Os even wel maakt spr. betoog belachelijk, waar tegen spr. protesteert. Men hoort van eenentwintig raadsleden natuurlijk een entwintig verschillende opinies. Spr. had deze zaak liever in geheimen raad be sproken en' acht haar te belangrijk voor dadelijke beslissing. De heer de Zee heeft van zijn betoog' niet veel terechtgebracht. Wij hadden in die eerste vergadering niet met cijfers to komen, wij kregen ze van 't raadhuis. De heer van Dam wil de gunning aan 't Ooilege overlaten; de Raad heeft evenwel de beslissing over 'de gelden. Ten opzichte van wat dé heer Eylders zeide, heeft spr.' het idee, dat ln deze zaak ook een stuk politiek zit. Toen spr. pij den heer Eylders kwam om voor deze kwestie een spoedvergadering aan te vragen, voelde déze er wel voor, dooh moest eerst „een persoon" bezoeken. Dés avonds, toen spr. hem ontmoette, kwam de heer Eylers van den heer Dokter. Dat ware niet geschied, als de heer Dokter sociaaldemocraa was geweest Het eigen aardige was, dat de heer Eylders op den rand van een krant gegevens had staan omtrent een door spr. gehouden aanbe steding, bewijs, dat het hem meer te doeni kas om mij te bestrijden dan om de kwestie van het raadhuis. Door te stem men voor het voorstel-van Loo geeft m-n

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11