IT a Tweede Blad. BINNENLAND PupoI GEMENGD NIEUWS Ingezonden Mededeellng. VAN ZATERDAG 10 APRIL 1926. Adelborsten. De aanmelding voor adelborst bij bet Kon. Instituut der Marine moet plaats hebben vóór 2 Juni o-s. en wel aan het Departement van Marine. Donderdagavond heeft de ,3ond Pen- sioenaotie Zeemacht", waarin de vóór 1918 gepensionneerden der Zeemacht zijn ver eenigd, in een drukbezoohte vergadering, zijn vijfjarig bestaan herdacht. De vergadering nam een motie aan, waarin geprotesteerd werd tegen de ach terstelling der oud-marinemannen en aan gedrongen wordt op een afdoende rege ling. Kiosken In postkantoren. De Haagsohe Kiosk-Onderneming heeft een overeenkomst gesloten met het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie tot het plaatsen van kiosken voor den ver koop van dag- en weekbladen, enz. in alle postkantoren van ons land, waar zal blij ken, dat de gelegenheid daartoe bestaat. Voorlooplg zullen 16 plaatsen in exploi tatie komen. 000 kolenwagens voor de Spoorwegen. Naar de Telegr. verneemt,, is door de Nederlandsohe Spoorwegen aan „Werk spoor" de levering van 400 nieuwe kolen wagens opgedragen en aan de firma Obar- lier en v. d. Zijpe te Keulen de levering van 200 kolenwagens. Staking. Donderdagochtend is onder het vrouwe lijk personeel van de oartonnagefabriek E. F. O., te Schiedam een staking uitge broken. Dertig meisjes hebben de fabriek verlaten. De staking zal vermoedelijk van korten duur zijn. De bakkers en de arbeidswet. Woensdag heeft te Utrecht een confe rentie plaats gehad van arbeidersverte genwoordigers en bestuurders van de patroonsorganisaties in het bakkersbe drijf. Er namen aan de conferentie, die door den R. K. Bond van Bakkerspatroons was uitgeschreven, drie patroonsorgani saties deel, terwijl van arbeiderszijde de moderne, ohristelijke, katholieke en neu trale bond aanwezig waren. De vergade ring was belegd naar aanleiding van de uitlating in het voorloopig verslag, waar uit bleek, dat de minister de kleine bak kerijen wilde „tegemoet komen". De patroons wilden aan den minister verzoeken in ieder geval het beginuur in de groote steden van 6 op 5 uur te bren ger). Hierover ontstond heel wat discussie de arbeidersorganisaties wilden van zoo'n verzoek niets weten. Na langdurige besprekingen besloot men den minister te verzoeken een oommissie in het leven te roepen bestaande uit arbeiders- en {mtroonsvertegenwoordigers, liefst onder eiding van 'n hoofdambtenaar. Deze com missie zal het recht moeten hebben, om de geheele paragraaf IV van de Arbeids wet onder de oogon te zien en eventueel wijzigingsvoorstellen bij den minister in te dienen; mits de minister bereid is met haar wijzigingen te wachten, tot de com missie met haar werk gereed is. (Vrwts.). Wat Is huisvredebreuk? Ben schipper, die van zijn vrouw ge scheiden leefde, zonder dat echter die scheiding tusschen hen door den rechter was gesanctionneerd, was In de thans door zijn vrouw bewoonde woning binnenge- dongen tegen den wil van de vrouw. Te gen hem werd een vervolging ingesteld wegens huisvredebreuk en de politierech ter te Leeuwarden veroordeelde heim des wege tot 20 boete. Hiertegen kwam de veroordeelde in appèl en het Hof te Leeu warden sprak hem vrij, omdat volgons het Hof do man hier niets anders bad ge daan dan gebruik maken van zijn recht, want waar de vrouw woonde mocht hij ook komen. Do Officier van Justitie kwam tegen deze vrijspraak in cassatie en do Hooge Raad besliste dat een man, die als beklaagde van zijn vrouw, gescheiden leeft, niet ónder alle omstandigheden en ten allen tijde maar in haar woning mag binnendringen. Het arrest van het Hof te Leeuwarden werd' dus vernietigd en de zaak voor een hernieuwde behandeling naar het Arahemsche Hof verwezen. Dit laatste college heeft nu het vonnis van den Politierechter bevestigd, waar door dus de 20 boete blijft gehandhaafd. (Telegr.) Onbewaakte overwegen. Donderdagochtend wilde de ruim 80- Jarlige arbeider K. Orsel den onbewaakten overweg bij de halte Tweede Dwarsdiep te Stadskanaal passeeren. Hij wachtte tot de trein uit de richting Stadskanaal voorbij was, stak toen over en werd door den trein, die juist uit de richting Coevorden kwam, vermorzeld. De man laat een vrouw met twee kinderen' achter. Da 23-jarigo M. Atxma, zoon van dien veehouder li, Abma te Folsgare, die oensdagunddag met paard en wagen: op een onbewaakten overweg ibij IJlst door een sneltrein werd aangereden, is in het ziekenhuis te Sneek overleden. Valsche bankbiljetten van tiien galden. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 84-jarige schoenmaker A. H., verdacht van het uitgeven van val- sdhe Nederlandsohe bankbiljetten van 10 in het tijdvak van 16 December 1925 tot 12 Januari 1926, terwijl de valsóhheid of vervalsching hem, verdachte bekend was toen hij de bankbiljetten ontving. Verdachte bekende. Met zekere A., wo nende in Nijmegen, die al ervaring had in de vervaardiging van valsoh bankpa pier, had hij afgesproken valsche Neder landsohe bankbiljetten in omloop te bren gen. In het geheel zijn er 120 biljetten vervaardigd. In het laatst van December was verdachte naar Rotterdam gekomen en hoeft de biljetten in verschillende win kels, vooral in sigarenwinkels, uitge geven. Hij kocht een kleinigheid en het wisselgeld, dat (hij terugontving, deelde hij met A. Op 11 Januari is hij tenslotte In Rotterdam, toen hij in een sigarenwinkel in de Roséstraat een biljet had uitgege ven, gearresteerd. Verdachte zelde door werkloosheid tot zijn daad te zijn gekomen. Het O. M. noemde het feit zeer ernstig. Het is zoo langzamerhand een1 slechte sport geworden om Nederlandsoh geld na te maken. Eisoh vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger drong met klem op cle mentie aan. Uitspraak 16 AprlL Diefstal met geweldpleging. Donderdag heeft het gerechtshof te Am sterdam vonnis gewezen tegen de drie re cidivisten, die oen 66-jarigon boerenaihet der aan den Hetmweg hebben neergesla gen en hem van een klein 'bedrag aan geld hebben beroofd. De verdachten weiden conform den eisch veroordeeld tot 8, 8 en 7 jaar gevangenisstraf. Valsche aangifte. Te Delft werd Dinsdagavond de 20- jarige J. R. door de politie bewusteloos gevonden op den weg langs het provin ciale kanaal bij de Haagpoort. Bij kennis gekomen' vertelde 'hij, op dien weg onver hoeds te zijn aangevallen, met een steen te zijn geslagen, buiten kennis te zijn ge raakt en van 160 te zijn beroofd. Daar de dokter geen noemenswaardig letsel kon vinden en de recherche het verhaal wel wat onwaarschijnlijk vond, weid hij aan een streng verhoor onderworpen. Ten slotte heeft hij bekend 160 te hebben verduisterd ten nadeele van een mond- harmonlca-vereenlging, waarvan hij pen ningmeester is, en de rest van het geld te hebben begraven. Op zijn aanwijzing werd 16 in den grond verborgen gevon den. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt wegens verduistering en' het doen van een valsche aangifte. Haar spaarpenningen gestoten. De 64-jarige waschvrouw M. J. J. v. d. B. uit de Hamelstraat te Rotterdam be waarde haar spaarpenningen in een hou ten kist, die in een ongesloten kast van liaar woning stond. Benige weken gele den is zjj een van de twee sleutels van het hangslot, waarmee de ldst gesloten werd, kwijt geraakt. Toen zij dezer dagen met den duplicaat-sleutel de kist openmaakte, ontdekte zij, dat al haar spaarpenningen totaal een bedrag van 2000 verdwe nen waren. Er viel geen spoor van braak te ontdekken. De politie stelt een onder zoek in. Overreden. Woensdag heeft dr. Hulst uit Lelden het lijk van den 29-jarigen J. M. Grashof, dat Zondagavond aan de spoorlijn Ensche deLonneker werd 'gevonden, aan' een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De sectie 'heeft tot resultaat gehad dat als vaststaand moet worden aangenomen, dat G. door het aanrijden van' een trein den dood heeft gevonden. Aan een der trein wielen zijn ook bij nader onderzoek bloed en haren' ontdekt Mishandeling. Vóór de rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan de 86-jarige schoenmaker A. H., bijgenaamd Thlske de Vloei, thans gedetineerd. De tweede verdachte, zijn broer H. H., „de stomme", zonder bekende woonplaats was niet verschenen. Op den Nieuwjaarsnacht, omstreeks half één, waren de beide broeders aan de woning van den kippenkoopman Eelen gekomen. Zij bonkten op de deur en toen de .vrouw open deed kreeg zij volgens haar getuigenis van den eersten verdachte een slag met een mes op het hoofd, zoo dat zij bloedend verwond werd. Toen kwam dé oude Eelon en even1 later kwamen zijn zoons. Het weid een alge meen© vechtpartij, waarbij de oude Eelen een steek in de bórst kreeg, die tot in de longen was doorgedrongen, en1 een steek in het linkeidijbeen, waardoor een slag ader was geraakt. E. is aan de gevolgen overleden. Verdachte ontkende, ondanks dé 18 ge- tuigon, die allen ongeveer hetzelfde ver klaarde, dat hij de doodelijke steken heeft toegebracht. Hij gaf een' heel andere lezing van het gebeurde, waar echter geen touw aan vaat te knoopen was. Het O. M. was er van overtuigd1, dat bedde broers hun aandeel in deze treurige 1 zaak hebben 'gehad. Spreker eischto ter zake- mishandeling met doodelljk .gevolg tegen A. H. die al 8 jaar .gevangenis heeft ondergaan we gens doodslag één jaar en zes maan den' govangenisstraf en tegen H. H. 9 maanden .gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. Uitspraak 20 April. Verduistering en oplichting. Donderdag heeft de Rechtbank te Am sterdam de behandeling voortgezet van de zaak tegen L. A. B. M. Ie B., 29 jaar ervan beschuldigd als directeur N.V na tionale nachtveiligbeidsdienst „Djaga", in December, Januari en Februari j.1, te hebben verduisterd f 1000.f 500.en f 5000.welke bedragen ht) ontvangen had als deelneming in het maatschappe lijk kapitaal der vennootschap. Ook zou hij in Augustus 1924 den directeur der N.V. Gecontroleerde Particuliere Nacht veiligheidsdienst hebben opgelicht voor een bedrag van f 3.50, door middel van een valschelijk opgemaakte kaart, dat iemand zich bij genoemden dienst aansloot. Verdachte ontkende. Het O. M. meende hier te doen te hebben met een doortrapten oplichter. Hij eischte, met het oog op het feit, dat de verdachte nog nooit veroordeeld is, één jaar en drie maanden gevangenisstraf, benevens terug gave 'van de f 2000 aan den opgelichte B. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Paasch-uittocht Een sprookje. Tentoonstelling Het Ned Boek. Eerste Ned. Paedagogisch Congres. Een stralende Paasfh vol lente-licht en lente-lucht, met als aanloopje, een Zater dag, die de geduldige cijferaars en statistici van het Meteorologisch Instituut als de warmste vroeg-April-dag in de laatste halve eeuw hebben genoteerd. En dus: een record-trek naar buiten,,naar het Gooi, naar de Vechtstreek, maar vooral natuurlijk naar het land van dit seizoen: de bollenvelden om en bij Haarlem. Tientallen extra treinen en trammen, honderden auto's, duizenden fietsers, die al vroeg in den ochtend van den eersten Paaschdag, als een niet-eindi- gende slang, naar het Westen gleden langs de ijzeren en de steenen wegen. Tegen den avond de terugtocht, met als apotheose: bloemen-intocht. Slingers narcissen over de motorkappen, langs het fietsstuur en om menschen-schouders. De stad werd er oud en grauw van, hoe zij ook haar best deed met het groene waas over de gracht-boomen, met haar herlevende parken en plantsoenen, 't Is of zij voelde.: ik ben te stram, te star ente ernstig geworden; daartegen kan ik niet meer op, tegen dat juichende jonge leven daarbuiten, dat met vlammende kleu ren engeurige zephirs lacht om mijn zorgen, mijn cijfers, mijn „feiten van de week" Lacht, in de eerste plaats', om stedelijke kroniek-schrijvers. Alleen droomende dich ters, die de sproken van bloemen en winden verstaan, kunnen nu stand houden op den papieren spiegel van de pers; al het andere wordt door net lichtende, speelsche beeld van dit jonge leven weg-gekaatst. Toch zijn er wel eenige stedelijke feiten te vermelden: opening van het Eerste Ned. Paedagogisch Congres, opening Ten toonstelling Het Boek bijvoorbeeld. Zoo was dan op Donderdag j.1 Neen!! Er was eens, (want ik ga U toch maar eerst nog een sprookje van bloemen en elven en lente vertellen, omdat half Amsterdam in dezen tijd, bij gebrek aan de realiteit, met dergelijke sprookjes, al werkt men ze niet altijd ten volle uit, in het hoofd loopt), er was dan eens een geleerde, die zich in de eenzaamheid had teruggetrokken en in een klein huisje leefde midden in een dichtbe- groeiden bloementuin. Van de bloemen hield hij als van zijn levea Zoo was het eens een schoone lente-avond. Bloemen en strui ken stonden in vollen bloei, er woei een koeltje en de maan scheen helder. De ge leerde keek van zijn boeken op, staarde naar buiten en vond het leven goed. Daar zag hij eensklaps in den maneschijn een klein meisje; zij trippelde zijn huisje binnen en zei: „Ik ben je buurvrouw. Er is een troepje meisjes, dat op weg is om de vier tantes te bezoeken. Zij zouden hier graag wat uitrustea Vindt je 't goed?,rNu begreep de geleerde wel, dat 't hier om iets heel buitengewoons ging en hij stemde dus verheugd toe. 't Meisje dankte', ver dween om even daarna weer terug te komen met een heele schaar vriendinnetjes, die bloemen en bloeiende takken droegea Zij waren slank en fijn, hadden lichtende, kleu rige japonnetjes aan en, als zij zich bewo gen, verspreidde zich een zachte, zoete geur. Nergens in de menschenwereld kon men hun gelijken vinden. Nadat de geleerde hun verzocht had te gaan zitten, vroeg hij met wie hij eigenlijk de eer had. Kwamen zij opgestegen vanuit den bodem van het maan-njeer of van een verre ster?Nee", lachten zijzacht, „van zulk een hooge kom-af zijn wij niet. Wij zijn alle zusters en willen vanavond de vier zephir-tantes gaan bezoeken. Maar de maan scnijnt zoo mooi en hier in den tuin is 't zoo prettig. Wij zijn echt blij, dat U ons wilt „Ja, ja", zei de geleerde. Daar riep het buurvrouwtje plotseling: „De zephir- tantes zijn ook al gekomen.Dadelijk stonden de meisjes op en begroetten de tantes aan de deur. „We wilden juist naar U toekomen'", zeiden zij, „deze heer heeft ons uitgenoodigd hem wat gezelschap te houden. Wat gelukkig, dat U ook juist hier komtl 't Is zulk een prachtigen nacht, dat wij met z'n allen maar eens op Uw welzijn moesten drinkenl" Zij lieten het buur vrouwtje wijn en Bekers halen. „Kunnen we hier zitten?" vroegen de tantes. „O, deze heer is een goed man en dit plekje is rustig en beschut", antwoorden zij. De ge leerde werd voorgesteld en wisselde eenige vriendelijke woorden met hen. Zij hadden iets vluchtigs en onrustigs in hun manier van doen. Zij babbelden zoo maar wat er op los en in hun nabijheid voelde men een soort koude tochtIntusschen was de tafel gedekt met allerlei heerlijke spijzen en de bekers waren volgeschonken met geurige wijn.... 't Werd een feest zooals de ge leerde in de wereld nooit gekend had. De meisjes dansten en zongen, met on-aardsche bewegingen en on-aardsche klanken Het was den geleerde als een droom. Maar toen dat zoo een tijdje was doorgegaan, werden de tantes, die wed wat lichtzinnig waren, al te rumoerig en begonnen met wijn te morsen.... Een van de meisjes kreeg een leelijke vlek op haar japonnetje.,., 't Meisje werd boos en zei: „U bent toch veel te onvoorzichtig! Ja, ik weet 't wel, mijn zusjes zijn bang voor jullie, maar ik niet!".Waarop de tantes zich gekrenkt voelden en, hooghartig kijkend, verdwenen. Toen gingen de meisjes ook weg en ver spreidden zich in de Bloembedden van den tuin. Den volgenden avond kwamen ze weer terug. „Wij wonen allen in je tuin", zeiden ze. ,',Elk jaar worden wij door booze win den geplaagd en wij hebben daarom altijd aan de vier tantes gevraagd om ons te be schermen. Maar na wat er nu gisteren ge beurd is, zijn we bang, dat ze ons niet meer zullen helpen. Maar we weten dat je van ons houdt. Mogen we je daarom een groote dienst vragen? Wil je elk jaar op Nieuwjaarsdag een kleine, roode vlag ma ken en daarop de zon, de maan en de vijf planeten schilderen en die dan in het Oos ten van je tuin ophangen? Dan zijn we veilig, zie je. Deze keer is nieuwjaar al voorbij; doe 't dan nu maar op de aiste". De geleerde beloofde 't. Zij waren erg dankbaar. Toen de 2iste was aangebro ken stak een Oostenwind op; de geleerde plantte gauw het vlaggetje zooals htt hem gezegd was. Toen wakkerde de wind plotseling tot een storm aan. De bosschen Dogen onder het geweld; boomen knapten af. Maar de bloemen in den tuin bewo gen zich niet. Toen zag de geleerde, dat net eene meisje de narcis was, het andere de kastanje-bloesem, weer een ander een an dere bloem of bloesem. En de vier zephir- tantes waren de geesten van den wind. 't Is met die lente toch alevel iets raars! Je zet je om een doodgewone, Hollandsche, Amsterdamsche brief te schrijven en. je komt er toe een oud.... Chineesch sprookje na te vertellenI Hoe kom je, na zoo een afwijking, weer terug op den be- ganen grond der stedelijke gebeurtenissen dezer dagen? Het overgangspunt is de zen keer nogal gemakkelijk te vinden in de tentoonstelling van Het Nederlandsche Boek, die thans in het Stedelijk Museum fehouden wordt en die dezer dagen door ierman Robbers met een inleidende rede geopend werd. Want die expositie staat juist in het midden tusschen de droomen der litteraire kunstenaars en de maatschap pelijke werkelijkheid van vraag en aanbod. Zij is, deze verzameling van wat de va- derlandsche boekenmarkt 'de laatste vijftig jaar aan vooraanstaande producten ople verde, bijeengebracht door een gemengde commissie, waar leden van den Uitgevers bond en van de Vereeniging van Letterkun digen zitting in hebben en reeds een jaar lang doet zij haar ronde door „de provin cie". Voor dat men een en ander aan het verwende publiek in de hoofdstad ter pro paganda van „het .boek" (dat door bioscoop, dans, sport, enz., enz. in de na-oorlogsjaren min of meer in de verdrukking kwam) heeft voorgezet, heeft men eerst willen zien hoe* het publiek elders op deze poging tot eer herstel van èen „goede vorm van ontspan ning" (om het nu maar eens heel bescheiden te zeggen) zou reageeren. Geleerd door de ondervinding kon men dan altijd nog de noodig of wenschelijk gebleken wijzigingen of aanvullingen aanbrengen. Nu: het resultaat mag gezien worden! En aan belangstelling zal het, gezien het bezoek op deze eerste dagen, benevens het feit, dat dit bezoek in de komende weken middels enkele gratis attracties, zooals lê- zingen en causerieën van bekende schrijvers, nog gestimuleerd zal worden, niet ont breken. Belangstelling ontbreekt ook niet voor: het Eerste Ned. Paedagogisch Congres, dat hier Donderdag j.1. geopend werd. Een 1500 congresleden stroomden samen! Het is op zichzelf, al voor dat men aan het eigenlijke werk begon, reeds een succes voor de moedige initiatief-nemers met prof. Kohnstamm, a!ls voorzitter, en G. van Veen, als secretaris, aan 't hoofd. Dit congres is weer een van de teekenen, dat we een tijd tegemoet gaan, die men de tijd der „Paeda- gogische Renaissance" zou kunnen noemen. „De besten van onzen stand", zeide onlangs de wrn. Voorzitterin de vergadering van de Ver. van Hoofden van Scholen, „die door ijverig zoeken en veel nadenken tot de overtuiging gekomen zijn, dat we eigenlijk nog zoo heel weinig positief weten en dat de cirkelgang in de wetenschap der opvoeding zoo nederig stemt als het onze eigen mee ning betreft, zijn verheugd, als ze samen werking vinden met welwillende vrouwen en mannen, die altijd zoeken naar verbete ring en volmaking, gedreven door het ver langen het onderwijs en dus den mensch op hooger peil te brengen". En zoo kan er dan deze Congresdagen, waar die samenwerking hier zeker gevon den zal worden, onder opvoedkundigen in derdaad verheuging zijnl Hoewel.lente-verheuging toch altijd nog iets anders !is dan paedagogische, des noods renaissancistisch-paedagogische Wacht 1 nog even, tot besluit van dezen Paasch-lentebrief, een Hollandsch liedje: 't Is zonneschijn, 't is zonneschijn En alles lacht heel luid, 't Gelach van vogels, o, zoo fijn, Klinkt boven alles uit. De wind is dol, de wind is dol, En sart het jonge groen; Hij heeft de 'lente in z'n bol En denkt aan geen fatsoen. En wij zijn jong, en wij zijn jong En willen geen verdriet; Komt, slaat de zilv'ren vreugdegong Enprijs de wijzen nietl RADIO-RUBRIEK. De nieuwe N. S. F. zender draait proef. De Tel. verneemt, dat dezer dagen tegen middernacht de nieuwe N. S. F.-zender voor het eerst op klein venmogen heeft proefgedraaid. Alles hield izich uitstekend, en luisteraars, die toevallig de proefne mingen volgden', roeimden de zuiverheid van modulatie, al bleef een geringe rna- ohinetoon nog merkbaar. Terugkoppels tering en hoe deze te bestrijden. De uitdrukking „Mexicaanadhe hond" zal den meesten luisteraars en amateurs wel bekend zijn; zij' wordt gebruikt voor hen, die het ontvangtoestel zoodanig in stellen, dat daardoor gilgeluiden in na burige ontvanginstallaties worden veroor- Vroeger (<L 1.11/» 2 jaar geleden) kwa men dergelijke storingen sporadisch voor in Nederland, doch nu verschijnt er geen periodiek of men leest er over de „Mexl- oaansche hond". Eigenaardig is het dat de radiopers zoo weinig aandaoht hieraan besteedt en niet de middelen propageert om deze storingen te doen verminderen. Het storingsvraagstuk is reeds zeer ur gent en zullen wij er daarom een artikel aan wijden. Hoe worden deze storingen veroor zaakt? De terugkoppeling is directe oor zaak. Men weet, dat -oen lampaöhakollng haar groote gevoeligheid verkrijgt door opname van een draadspoel in den anode- kring, welke met de afétemspoel gekop peld wordt. Zonder terugkoppelspoel is de lamp slechts even gevoeliger dan het kristal. Vanzelfsprekend dat ieder dit een voudige middel te baat neemt om uit het toestel te halen 'wat 'r in zit Dit is de wortel van het kwaad, die niet uit te roeien ia Wat is nJ. het geval? Doordat men de terugkoppelspoel in de nabijheid van de afstemspoel brengt ontvangt het toestel niet alleen, doch zendt het ook uit De lamp gaat genereeren (opwek ken) en de aldus opgewekte trillingen worden oev||©braoht op de afstem spoel, die ventenden is aan de antenne en daarin electrische stroompjes van een frequentie opwekt overeenkomende met de afstemming van het toestel De antenne wekt in dien toestand ether- golven op, welke zich voortplanten, in de naburige antenne's weder ontvangen wor den en in den vorm van gilgeluiden in de aangesloten telefoons of luidsprekers hoorbaar worden. Het is een bekend feit, dat de ontvangst van telefonie het krachtigst is wanneer •het toestel „op het radje van genereeren" gébracht wordt Dit doet men door de spoelen dicht bij elkaar te brengen dus vast te koppelen. Evenzoo is het bekend, dat de aanwezigheid van een telefonie- zender zich demonstreert door een gil toon, indien men het toestel in generee- renden toestand brengt en dan aan den condensator draait Voor het opzoeken van een station gaat de luisteraar aldus te werk: hij klapt de spoelen tegen elkaar en draait dan den condensator tot de gil toon gehoord wordt. Daarna gaan de spoelen wat verder uit elkaar totdat uit de gilgeluiden (muziek gedistilleerd wordt; dit is de zoowat algemeen gangbare me thode. Dieae wijze van toestelbehandeling ïs geheel verkeerd en de amateurs weten dit ook wel, waarom' zij het zoo dan ook niet doen. Naast de amateurs is een groep gegroeid' de luisteraars die radio slechts hebben bij wijze van gramo- foon zonder platen en slinger. Zij zijn niet op de hoogte van de radiotechniek en ver oorzaken in hun onwetendheid andere radioliefhebbers vee! last. In de meeste groote plaatsen van ons land zijd de daken der huizen verzadigd van antenne's, naast en boven elkaar ge spannen en daar de radio zich ongetwij feld nog véél meer zal uitbreiden zullen de terugkoppelstoringen ten slotte het luisteren onmogelijk maken.indien de luisteraars niet spoedig op de 'hoogte wor den gebracht van de middelen om derge lijke storingen te voorkomen, althans tot oen minimum te beperken. Onderstaand bevelen wij dan ook in de aandacht van onze lezers aan. Over het algemeen' wordt er geluisterd naar de vier grootste stations, t.w. Hilver sum, Daventry, Königswusterhausen en Parijs „Radio-Paris". d6 'golflengte van deze stations is zoodanig dat de afstem- rning er niet op 1 graad van dén conden sator op aankomt. Het zal dus niet lastig vallen den juisten stand van condensato ren en de spoelmtmmers op een lijstje te noteeren en 'bij het toestel te plaatsen. Is dit eenmaal geschied' dan kunnen1 we in den vervolge, voordat de gloeletroom aangesloten wordt het toestel op het ge- wensohte station afstemmen. „Zoeken1^ Is overbodig, hoogstens even Wjstemmen. Als deze raad opgevolgd wOrdt, !s er al veel storing voorkomen. In een volgend artikel zullen wij nog meerdere middelen- bespreken. Vragen op radlogelbled worden voor onze lezers gratis beantwoord; werk schema's voor zelf te vervaardlgeen radio toestellen verstrekken wij gratis op tin- vraag. Oud-Marinemannen. Doos 30 et moet nsen voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaut inwrijven met qen weinig .Z Q.Q kt t t t 4»

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5