T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 15 APRIL 1926. J. F. van Roek. f Autobusdleiist Helder—Wlertngen. Zang- en Reciteer-ver. „Harmonie". Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Hoofdsteunburean. Vereenig Ing Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Uitslag Uitslag Uit het Politierapport Ingezonden mededeellng. Gisteren is alhier in den ouderdom van 76 jaar overleden' de heer J. F. van Beek, gep. directeur van Scheepsbouw bij de Kon. Marine. De begrafenis zal plaats Ihoblben op Zaterdagmiddag te 1 uur. Het kamerlid Van der Bilt is voor belanghebbenden te spreken op Maandag 18 April, van 12 uur tot half twee, in het Bondsgebouw, Bestuurkamer. Wij verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomende adverten tie van den heer Prins, hetrefende de of- ficieele dienstregeling „HelderWierdn- gen" met ingang van heden. Aanbesteding. Ten bureel© van den Intendant der Zee macht te Willemsoord werd Dinsdagmid dag ten behoeve der Zeemacht aanbesteed: a. de levering van kunstijs gedurende het tijdvak van 1 Mei1 November 1926. Ingeschreven werd hiervoor door: J. J. de Beurs te Helder 2.88 per 100 K.G.;"J. Plaatsman te Helder f 2.64 per 100 K.G.; M. A. Kolster te Helder 8.— p. 100 K.G. b. 86000 liter zoete inelk van 1 Mei*—1 November. Hiervoor waren de volgende biljetten Ingekomen: L. de Bruin, Helder, 10.45; O. Smids, Helder, 10.96; P. Keet, Helder, 10.99; D. Bonselaar, Helder, 11.86; Jong-Holland', Helder, 12.95; alles per 100 liter. a. Groenten bij aardappelen, soepgroen ten en uien van 1 Mei—1 Juli. Ingeschreven door: J. v. Os, Helder, 8869.20; O. v. Os, Helder, 3890.—; J. v. Amersfoort, Helder, 4491.60. d. Kruidenierswaren van 1 Mei1 Nov. Ingeschreven door: A. M. Dito, Helder, 2625.10; L. Buter, Helder, 2689.777,; J. W. Londen, Helder, 1998.95; Alg. Coëp. Prod. en Verbruiksver. „Eigen Hulp" 2240.827, Directeur: P. Brizee. 't Is ongetwijfeld een verdienste van den heer Brizee, dat hij met zijn zang- vereeniging niet te hoog vliegt en de kracht van zijn leden niet overschat. Meestal zijn het eenvoudige, niet al te zware nummers, die zijn programma's vullen, echter zijn het geen „alledaagscbe" liederen, die ten gehoore worden gebracht, zoodat voor de zuivere weergave een zeer ernstige studie wordt vereischt. 't Wordt voor een verslaggever bijna een stokpaardje, om aanmerkingen te maken op de bezetting van de koren, in verband met de alten en tenoren. Er is bijna geen gemengde zangvereeniging, die een voldoend aantal van deze stem men heeft en zoo is de begin-critiek van iedere uitvoering„de sopranen en bas sen waren in de meerderheid en domi neerden vooral in de hooge registers". Bij Harmonie moeten we ook met dit gebrek naar voren komen. In de lage registers was de harmoniëering van de stemmen over 't algemeen goed, doch in de hoogte waren de sopranen, hoe zuiver ook, te sterk tegenover de alten en de tenoren te zwak tegenover de bassen. Over 't geheel werd er zeer goed' ge zongen, zoo was al dadelijk de inzet van v. d. Linden's „Harmonie" zeer zui ver. Dit eenvoudige liedje, dat om zijn aardige wijs, groote bekoring heeft, werd uitstekend vertolkt. Eveneens het daarop volgende „De Morgen" van P. Hartog. Wel zakten de stemmen wat, vooral de bassen, maar overigens was de weergave zuiver. Bizonder in den smaak van het publiek viel het prachtige „Largo" van Hëndel. Het plechtige, breed-statige van de mu ziek, waarop het koor inzet, het roerend schoone O Heer, o liefdrijk God, Zie mij voor U gebogen, grijpt in het gemoed van ieder muzikaal mensch in. Steeds is de opvoering van dit groot-rustige stuk dan ook van bui tengewone bekoring. Jammer, dat de woorden niet even lijn zijn als de muziek. Het „groote" stuk dat Dinsdagavond opgevoerd werd door koor en^ soliste, was een „Hymne aan de Kunst" van J. Gronemau, waarbij Jac. Bonset de mu ziek schreef. Hoe „Harmonie" er toe gekomen is dit stuk op te voeren, is ons een raadsel. Of het zich heeft laten verleiden door de lyriek van het vers, of door andere invloeden, weten we niet, maar het beste nummer van den avond was het niet. Het gedicht, een Duitsche vertaling, is pantheïstisch en niet pantheïstisch, 't Is een wonderlijk mengelmoes en als je het leest en herleest, snap je er nog totaal niets van wat de bedoeling van den dichter met dit vers geweest is. Jac. Bonset, die, zooals we zeiden, er de muziek bij schreef, heeft er vermoe delijk ook geen raad mee geweten, en zoo is het stuk vol eigenaardige modu laties. Waar je denkt dat een climax komt, dalen de stemmen en andersom. Mevr. ZijlstraBijlo, die tenelfder ure daarvoor was aangezocht, wegens onge steldheid van den solist, den heer Joh. Bakker, zong een sopraan-solo in dit vers. Het is altijd weer een genot mevr. Zijlstra te hooren. Haar zuivere, glas heldere stem, haar innerlijk doorvoelde voordracht en haar sympathieke ver schijning, maken haar optreden tot een bizondere bekoring. Het bekende „Zondagmorgen" van Oon- raden Kreutzer was een stemmig liedje, dat goed gezongen werd, evenals het daaropvolgende, in forsch tempo gezon gen „Dornine salvam Fac" van Giesén. Het „Wiegeliedje" van Brands, oud plaatsgenoot en directeur van de ver- eeniging, vond bij de Harmonianen een goede vertolking. Het is een uiterst subtiel liedje, dat met gevoel gezongen werd. Het laatste nummer „Spreekwoorden Quodlibet" van Arthur Claessens, moest vanwege het groote succes gebisseerd worden. Het beste van den avond hebben we voor het laatst bewaard, en wel het op treden van de solo-harpiste, mevr. Rosa Spier. Het was het bestuur van Harmonie gelukt mevr. Rosa Spier, die in Januari vap dit jaar voor „Internos" optrad, te engageeren. Dot dit een succes zou worden, stond axiomatisch vast. Immers, bij haar vorige optreden hier ter plaatse ging er een zoo groote roep van haar uit, dat de belangstelling voor nu en hopen we, volgende keeren verzekerd was. En teleurgesteld heeft mevr. Rosa Spier dan ook niet, integendeel. Het instrument, dat zij met zoo groote vaardigheid be speelde, wekte verwondering en ver rukking bij de hoorders. Dat is een wonderlijk instrument, zoo'n harp. De parel-klare klanken die er aan ontlokt worden, de diepere tonen, die ruischend de zaal doorgaan, zijn alle even subtiel, even fljn. Het eiBcht wel een groote technische bekwaamheid, het bespelen van de harp, en een diep muzikaal gevoel. Het in strument heeft zeven pedalen, die uit sluitend voor de .verhoogjng en verlaging van de snaren zijn, sterkere klanken krijgt men alleen door het krachtiger grijpen in de snaren, voor een goede vertolking is dus een zuiver muzikaal gehoor noodig. Het bespelen van dit 47-snarig instru ment vereischt dan ook den geheelen mensch. Het is uiterst inspannend. Mevr. Spier toonde zich een kunste- naresse op de harp. Zij wist stemming te brengen in John. Thomas „Autumn", zij wist met een onbegrijpelijke technische vlugheid de substielste klankjes te spran kelen door de zaal. Zilveren klokjes, die heel ver klingelen, zachte wind die door herfstbosch suizelt en gele bladeren val len doet. 't Was alles één fljn, verrukkelijk spel. Zij speelde achtereenvolgens een „Nor- dische Ballade" van Franz Poenitz. Een stuk vol prachtige melodiën. Autumn van Thomas noemden wij reeds. „Nocturne" van Charles Oberthur en „Mazurka" van Alph. Hasselmans. Direct na de pauze gaf mevr. Spier nog een stuk van Albert Roussel, een van de Fransche impres sionisten, volgeling van Debussy. Dat was zuiver moderne muziek, die het publiek wel wist te appreciëeren. Onder de jongere Fransche componisten zijn er verscheidene, die muziek voor de harp schrijven. Mevr. Spier ontkwam er niet aan om een toegift te geven. Het publiek was zoo enthousiast, dat het de harpiste eenige malen terugriep. Mevr. Spier had veel last van ont stemming van| haar instrument Zij schreef dit toe aan de vochtige atmosfeer. De soliste had evenals mevr. Zijlstra, we vergaten dit te zeggen, onder donde rend applaus van de aanwezigen, bloemen in ontvangst te nemen. Ook vergaten we o schande 1 dat de heer J. A. v. d. Vliet de verschillende zangnummers op' de piano begeleidde. De heer v. d. Vliet, die we hebben leeren kennen als een uitstekend musicus, kweet zich ook hiervan op buitengewone wijze. De taak was lang nkt gemakkelijk. De heer C. J. Lebbe, voorzitter van •Harmonie had den avond geopend, waar- by hij den aanwezigen, en dat waren er niet weinigen, een hartelijk welkom toe riep, terwijl hij aanspoorde tot het lid maatschap van de .Vereen. Dezen zomer zal Harmonie in studie nemen de Mas cotte opera comique van Edmond Audran. Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven op de repetitieavonden in de zaal van de Jongelingsvereon. Spoorstraat. Aan het slot bracht de heer Lebbe een woord van dank, in de eerste plaats aan de soliste en verder aan het publiek, dat zich den geheelen avond, door zuiver genieten, doodstil gehouden had. De heer Lebbe sprak den wensch uit, dat ook op uitvoeringen van zusterver- eenigingen, altijd een zoo groote aandacht, mocht betoond worden. Er werd nagedanst. Wij ontvingen van den heer Jef Laat, be ambte van den filmdienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling eenige gegevens betreffende een .voorstelling, die Dinsdag in de Scala-bioscoop plaats had voor de schoolkin deren. Het Instituut heeft al meerdere derge lijke films vertoond, welke vanwege de ge meente als 8choolfilms worden gegeven. Dit maal had men blijkbaar verzuimd ons een uit- noodiging te zenden, zoodat wij in het geheel niets van deze vertooning afwisten. Daar de heer Last den vorigen keer, zooals men zich zal herinneren, zeer veel pech had met zijn film, die in „Tivoli" in brand was gevlogen, waardoor de voorstelling min of meer mislukte, stellen wij hem thans gaarne in de gelegenheid zich te rehabiliteeren. Er waren 2 voorstellingen, beide in de ScalA bioscoop, de eene om io, de andere om 2 uur, beiden duurden 2 uur. De films waren van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, expli cateur Jef Last. De geheele voorstelling verliep beide keeren zonder eenige storing, in tegen stelling met den vorigen keer, toen men in „Tivoli" zoo'n pech had. Vertoond werden o. a. dezelfde films, welke destijds in Tivoli zooge naamd niet konden draaien. Het programma was beide keeren als volgt samengesteld: i. De Philipsfilm, 2 deelen. Deze geeft een uitstekend beeld van een modern fabrieksbe- drijf, een duidelijk inzicht in de productie der gloeilampen, en vooral ook een overzicht van het vele sociale werk, dat de Philipsfabriek onderneemt. Voorafgaande hieraan heild de hey Last een korte inleiding over het ontstaan van de fabriek en over de lamp en haar tot standkoming. a. Een sprookje: de vliegende koffer. Zeer kunstige sch aduwbeelden, welke op geestige wijze het bekende verhaal van Andersen (dat ditmaal in China speelde) illustreerden. 3. De bekende haringvisscherij- en trawl- visscherijfilm.. 4. Een aai-dige trucfilm, waarbij lucifers uit eigen bewejpng de wonderlijkste figuren vormen. 5. Een film, welke ons in versneld tempo het groeien en bboeien der planten laat zien vanaf het ontkiemen der zaadkorrels tot eindelijk het ontstaan van de vrucht met haar zaadjes. Zelf meent de heer Last, dat deze film de beste van het programma was en zeer hooge paeda- gogische waarde heeft. Hij besteedt dan ook altijd aan de exploitatie ervan bijzonder veel zorg. Bij de mor»envoorstelling was de wethouder Verstegen aamwezig, die, evenals beide keeren de onderwijzers, zijn bijzondere tevredenheid met het gebodene uitsprak. Bij Koninlklijk Besluit van 12 dezer, zijn, voor het tijdperk van 16 April 1926 tot IE» April 1980, benoemd bui ten den voorzitter, aangewezen in ar tikel 88, dei'de lid, der Kieswet, bij het hoofdstembuireau ter verkiezing van de ifflen van d'0 Tweede Kamer der Staten- Generaal ki Kieskring X: tot lid: W. Bier steker, deurwaarder bij de arrondisse- mentsrechtbiank te Alkmaar en het kan tongerecht te Helder; C. Heyblok, lid van den raad dor gemeente Helder; J. Kam man, secretaris der gemeente Helder; M. W. Hornlng, tijdelijk inspecteur der direc te belastingem te Helder; tot plaatsvervangend lid: dr. O. H. Ket- ner, leeraar aan de Rijkshoogerebürger- school te Helder; F. Dekker, te Helder; D. Bakker, commies-chef ter gemeente secretarie te Helder. Wegens plaatsgebrek moest het verslag der gisteren gehouden ledenvergadering tot een volgend nummer blijven liggen. openbare verkooping door Notaris C. J. Baas te Helder, gehouden op Woensdag 14 April j.1., in „Musis Sacxum" alhier: Het huis, ingericht tot slagerij, met erf en slachtplaats aan de Oostslootstraat No. 18, groot 92 cA. Kooper de heer A. van Pelt q.Q. voor 5480. De huizen en erven aan de Cronjéstraat Nos. ia 3 s, 7 en 9, en Heruogstraat Nos. 6, 8, 10, 12 en 18. Kooper de heer J. R. Meijer q.q. voor f 29.205. Het huis met het recht van voortdurende erfpacht op dein grond aan de Stakman Bosse- straat No. 63, jjroot I are 43 centiaren. Kooper de heer P. de Beurs voor 3750. openbare verkooping door Notaris A. En- gelmann gister avond in „Musis Sacrum" ge houden. Woon- en Winkelhuis met erf, tuin en werk plaats aan den Kanaalweg No. 165 te Helder, groot 2 aren 41 cA Verkocht voor 800a Dinsdagavond kwam aan het Hoofd bureau van politie een man met een jongen die aan zijn gezicht zoodanig was ver wond, dat hi;J min of meer versuft was. De man deelde mede, dat hij den jongen aan den Rijksstraatweg nabij de gemeente reiniging op den grond liggende, had aangetroffen met een rijwiel naast zich. Een marine-achepeling deelde mee dat hij den jongen had aangereden. De jongen verklaarde zich van het gebeurde niets meer te kunnen herinneren. Een onder zoek zal worden ingesteld. RA. LDSO VERZICHT. Het zal vrijwel een unicum zijn in ons land, dat 2 wethouders in hun offlcieele functie een '|ournalist te lijf gaan, die zich verstout heeft in wat krasse termen een meening: te verkondigen. Dat j.1. Dinsdag dit letoeeval was en als Dritte im Bunde voegae zich daarbij nog een Raadslid beschouwen wij dan ook als een groote eier. Deze eer is daarom zoo groot, omdatt deze bestrijding, van drie zijden tegelijk ondernomen, een bewijs is, dat men do juistheid onzer opmerkingen betreffende liet Raadhuis gevoeld heeft. Dit blijkt trouwens ook uit de wijze der bestrijding zelf, die in sommige opzichten een doodgewone scheldpartij was, waarbij niet één enkel argument van den over zichtschrijver ontzenuwd was. Een korte repliek onzerzijds is dan ook voldoende een en ander recht te zetten. De heer Holblok wees o.a. op do werkver schaffing, diie van dezen Raadhuisbouw het gevolg ieou zijn. Wij verzoeken den heer Heijblok beleefd ons eens te willen mededeelen Ihoeveel werkeloozen aan de zen verbouw te werk gesteld zullen worden en voor hoe langen tijd dat zal zijn. Wij kunnen naar aanleiding daarvan dan onze meening herzien of inderdaad voor dezen verbouw een uitgave van f 101000.(plus de rest) gew ettigd is. Met belangstelling zien wij die opgave tegemoet. Wethouder Van Breda bepaalde zich tot een plat onisch protest tegen enkele uitlatingen v an den Raadsoverzichtschrij- ver. Hij beyreep niet, dat deze zooiets durfde te schrijven. De heer Van Breda verzuimde evenwel aan te toonen, dat de Raadhuiskweistie op goede en afdoende wijze is opgolost en dat het oude gebouw de uitgaaf van ruim een ton wettigt. Eveneens vergat de heer Van Breda te weerleggen, dat het nieuwe Raadhuis een opkomende, op een keerpunt in de geschie denis staande stad van 3000Ö zielen,niet waardig representeert, zooals wij hadden betoogd. Vandaar, dat wij op deze uitla tingen van den wethouder niet verder behoeven inte gaan. Wij zijn gevoelig voor de ons toegeschreven eigenschappen van moed en durf. De heer Vian Breda (en daar ook de heer Verstegen dit aanvoerde, kunnen wij dat in één adem beantwoorden), eiteerde voorts uit de Held. Crt. van 1 Aug. 1925, waarin een gansch andere toon aange slagen wordt dan thans Inderdaad, maar als dit nu dienen moest om den Raads- overzichtschrijver klein te krijgen, vergist men zich. Vooreerst is het bedoelde artikel geen Raadsoverzicht en inderdaad leek ons aanvankelijk de oplossing, zooals die was voorgesteld, nog niet zoo kwaad. Maar toen later bleek, dat 6r meerdere kosten mee gemoeid waren dan uitdruk kelijk was gezegd, en toen verder bleek, dat men daarvoor kreeg een raadhuis, dat het tegendeel van fraai was en dat nooit waardig eene gemeente als de onze kan represerteeren, hebben wij onze aanvankelijke meegaande houding herzien Wij vinden hierin niets afkeurenswaar digs. Langer en helaas ook erge? maakte het de heer Verstegen. Ook deze heer toonde evenwel in zijn betoog niet aan, dat het raadhuis een waardig, representatief ge bouw is, waarvoor de uitgave van f 101.000.— gewettigd was. Daarentegen heeft de heer Verstegen zich zoover vernederd, dat hij vanaf zijn offlcieelen zetel in den raad uitlatingen van den journalist in het geding bracht, die dezen in de hitte van een discussie in de koffie kamer waren ontvallen 1 Bovendien gaf de heer Verstegen ze, waarschijnlijk on opzettelijk, in onjuist verband weer. Ook dit zal wel een unicum zijn, dat een wethouder in een offlcieele repliek zich beroept op koffiekamer-gezegden. Het oordeel over een dergelijke wijze van polemiseeren laten wij met gerustheid aan het publiek, over. De heer Verstegen meende verder te moeten zeggen, dat hij niet gaat vechten met menschen, die zijn portuur niet zijn. Voor zoover wij deze uitlating begrijpen, bedoelt de heer Verstegen hiermede, dat, in een eventueel debat, de overzicht schrijver het tegen hem zou moeten af leggen. Helaas 1 wij moeten erkennen niet te zijn opgewassen tegen de flux de bouche van den heer Verstegen en zijn geweldige stemmiddelen. De heer Verstegen ontkent verder, dat de soc.-dem. de dragers zijn der idealen van het volk; zij zijn slechts de dragers van de idealen hunner eigen partij. Het zal goed zijn, dat de heer Verstegen deze bewering maar altijd zachtjes uitspreekt en ze niet in het openbaar aanvoert, anders kon het hem wel eens gaan als dien Romein, die uitriep „Varus, geef mij mijn legioenen weder 1" Verder heeft de heer Verstegen het over regenten, die wel hooghartig, maar niet arrogant waren, en voert dit ook alweer als een. bestrijding tegen ons aan. Aangenomen, dat onder alle regenten uit de 16e en 17e eeuw er niet één was, die arrogant was, dan wenschen wij toch te constateeren, dat deze heeren wel een ruimen blik hadden en de dingen groot zagen. De slag is blijkbaar raak geweest, en de boosheid van den Raad jegens de Held. Crt. is naar onze meening ontstaan uit de moeilijke positie, waarin de raadsleden geraakt zijn door de voorstellen maar te accepteeren en nu voor consequenties daarvan komen te staan, die zij in hun hart liever niet wenschten. Mochten de beide wethouders en de heer Heijblok lust gevoelen nader op de zaak in te gaan en alsnog aan te toonen, dat deze raadhuiskwestie wèl in den geest der vox populi is opgelost, dan is daar voor geen nieuwe raadsvergadering noo dig, maar vinden zij in de Held. Crt. de meest mogelijke gastvrijheid. Wij staan heusch niet op de stoep met een zweep klaar; nog nimmer is aan één inzender, die met zakelijke argumenten komt, gast vrijheid onthouden. Maar laten zij dan, alvorens nader op de zaak in te gaan, eens in de buurt van het Singel bij de in aanbouw zijnde woningen gaan staan, daar kunnen zij dan wellicht iets van de vox populi te hooren krijgen. En laten zij dan ook eens lezen wat hun eigen partijgenoot over de aange legenheid in „Het Volk" schreef. Wij veroorloven ons uit „Het Volk"- verslag het volgende te citeeren: „Dit voorstel-was er doorgekomen op „een ietwat globale en daardoor naar den „lagen kant, eenigszins geflatteerde be- „grooting. En nu de plannen een meer „deflnitieven vorm begonnen aan te „nemen, bleek alras, wat door velen reeds „was voorspeld, dat het bij de aanvan kelijk geraamde f 77.000 niet zou blijven, „doch dat wel een ton, zoo al niet meer, zou worden". En verder: „Toen de Voorzitter den Wethouder „van Publieke Werken, den heer Van „Breda (r.-k.), die deze voordracht had „verdedigd, feliciteerde met de behaalde „overwinning 11 tegen 10 stenjmen) „had dit meer weg van een grafrede dan „van een jubeltoon. En zoo werpt het „nieuwe raadhuis zijn zwarte slagscha duwen reeds vooruit op den weg van „den vrijz.'-dem. wethouder, wien deze „raadselachtige houding zijn zetel wel „eens kon kosten en op die van de Hel- „dersche burgerij, die, naar het gerucht, „weldra met een Straatbelasting, alsmede „op die van het gemeentepersoneel, dat „binnen niet al te langen tijd zich met „een loonsverlaging ziet bedreigd". Niet vermeld wordt in dit verslag van „Het Volk", dat de geheele s.d.- fractie er vóór stemde, en dus, volgens de voorstelling van den Volk-correspondent, mede de verantwoordelijkheid zou dragen eener eventueele loonsverlaging 1 Over dit verslag wordt in den Raad met geen woord gesproken, terwijl over den raadsoverzichtschrijver, die ten aan' zien van het plan op zichzelf precies hetzelfde zegt, zich de fiolen van hun toorn uitstorten Foei, de heeren moesten zich schamen over hun houding. De heer Grunwald had zich in het boete kleed gehuld ten aanzien van zijn vergeet achtigheid betreffende de mindere op brengst der 60.000 hoofdelijke omslag. Maar het liep uiterst gemoedelijk af, en, daar de burgemeester ongesteld was en deze vergadering niet kon leiden, was de heer Grunwald bovendien nog geroepen als leider op te treden, 't Ging hem min stens even goed af als den burgemeester. Alleen was de verslaggever wel ietwat verbaasd, dat de Voorzitter den heer Ver- Stegen toestond op dergelijke wijze tegen dezen verslaggever, die uit den aard der zaak zich in den Raad zelf niet kan ver weren, te fuiminoereu. Hoewel wij waar- deeren, dat van hetgeen de Held. Crt. zegt, notitie wordt genomen, ware eenige beperking in dezen voorde waardigheid en het aanzien van den Raad wel geboden geweest. De heer Grunwald dan erkende volmon dig het door hem gepleegde verzuim. De heeren Schoeffelenberger en Geurts de den nog eenige pogingen tegen een der gelijke, voor een wethouder ongehoorde vergeetachtigheid, van leer te trekken, maar daar de Raad zelf uiterst gemoede reerd onder het geval bleef, gaven ook zij tenslotte hun verzet op. Plannen om het tekort te dekken, kon de wethouder nog niet geven. Uitdrukkelijk werd gewezen op het feit, dat deze mindere uitkomsten der gemeentelijke belastingen in geen ver band staan tot den raadhuisbouw. Inder daad, maar wel verhoogt de raadhuisbouw het jaarlijksch budget met ongeveer 6000.dat mag hier toch wel even bij gezegd worden. Zooals men weet stelden B. en W. voor het vermenigvuldigingscijfer onveranderd te laten, zij zouden later met plannen ko men ter dekking van het tekort. De Raad kon zich hiermede vrijwel vereenigen. De heer Zondervan wees op de onjuiste vast stelling der kohieren, die thans van rijks wege geschiedt en oorzaak is van de steeds terugkeerende tekorten. Toen de belasting vroeger door de gemeente geïnd werd, stonden we nooit voor dergelijke tekorten doordat de aanslagen beter bekeken wer den. Schier alle behandelde reclames zijn gegrond, zoo zeide hij, en het volgend jaan komen we weer voor het feit te staan, dat we minder krijgen dan de raming. Naar aanleiding van een schenking van het Bestuur der Vereeniging Ambachts school aan het nieuwe raadhuis deed de wethouder van Breda een beroep op het Heldersche publiek om schenkingen aan dezen bouw te doen als blijk van waar deering. Enkele technische besprekingen van wijzigingen der Bouwverordening, de voorstellen tot vooruitbetaling van water, gas en electriciteit en wijziging van den cearalen Inningsdienst kunnen wij ge voeglijk voorbijgaan. Voor de vooruitbe taling van water, enz. een eisdh des tijds, die der gemeente niet anders dan groote voordeelen kan opleveren was door de heeren Zondervan en Heyblok een overgangsbepaling voorgesteld, die evenwel verworpen werd. Dientengevolge stemden 6 leden tegen de voordracht van het College. Wegens het vergevorderde uur werd het voorstel van een vastrechttarief van gas aangehouden. Voor de rest der agen da kunnen wij naar het verslag verwijzen. Naschrift. De Burgemeester deelt ons imede in zijn antwoord n 1 e t te heb ben gesproken van een rapport van den •heer Kabtelijh, in zake de geschiktheid van het "Weeshuis voor verbouwing tot Raadhuis. Deze voorstelling der zaak is onjuist, want deze laatste stemming betrof uit sluitend de gunning van het werk aan do firma Minneboo en Walboom. Het voorstel- Schoeffelenberger tot intrekking van het raadsbesluit en hot voorstel-Van Loo tot benoeming eener commissie van advies, waren even te voren met 186 en 158 stemmen verworpen. SCHAGEN. •Aan den Winterhandelscursus te Scha- gen is een diploma toegekend aan: V. Vlottes, A. Pc^ker, C. Blankman, P. Ruig, J. A. Sheutker, G. Kossen, K. Kos- sen, J. Douwsma, O. A. Schouten, en S. Grooter; allen te Schagen; A. J. Keff, te DirkshornN. Koning, te St. Maarten; C. Wit, te St. Maartensbrug; J. Jaspers en W. Francis, te Harencarspel; N. M. Waiboer, te Schagerbrug; P. N. Spaans, te Barsingerhorn, S. Grewe, St. Maartens brug; M. v. d. Berg, Breezand en C. Droog, te Kolhorn. De heer S. Jaring te Helder, is benoemd tot Hoofd der School te Schagenbrug. WIEREVGEN. Men deelt ons mede, dat de heer J. de Beurs heeft bedankt als controleur bij de electrische centrale alhier. De heer C. Slikker, gemeente-omroe per, heeft als zoodanig ontslag aange vraagd.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5