„LIEFHEBBEN ZULT Gil MIj KWATTAfV: NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA C. VAN TRIET, Confectje-Castuums en Heerenmodes. VÖLLE-MELK-REEP Eerste Blad. BUITENLAND. Spoorstraat 126 - Tel. 370. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6169 ZATERDAG 17 APRIL 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Duitschland antwoord aan den Volkenbond. In iljn antwoord, Donderdagavond te Qenève aangeboden, zegt Stresemann o.m.: Dat de Dultache regeering er in toe stemt, om een vertegenwoordiger af te vaardigen, die zal deelnemen aan de be raadslagingen van de, bij besluit van .18 Maart j.L door den Raad van den Volken bond ingestelde commissie, die de vraag stukken van de samenstelling van den Raad, het aantal van zijn leden, en de procedure van de raadsverkiezing zal on derzoeken en bespreken. Omtrent den persoon van den te zenden afgevaardig de heeft de Duitsche regeering nog geen beslissing genomen- De uitzonderingspositie van Duitsch land zal onze vertegenwoordiger in aan merking moeten nemen, en ik moet er den nadruk op leggen dat zijn deelneming aan de beraadslagingén der commissie in geen enkel opzicht de vrijheid van handelen en besluiten der Duitsohe regeering in zake de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond raken kan. DUITSCHLAND. Duitsche en de Sgwjet-Unle. Duitschland is in onderhandeling ge treden met de Sowjet-Unie. Het verdrag waarover tusschen hen wordt onderhandeld is kort en bevat slechts weinig bepalingen. Ten opzichte van een belangrijk punt is men het nog niet eens kunnen worden. Tegen de verdragen van Locarno zal het nieuwe verdrag met Rusland zeker niet indruischen en ln dit verband ver dient het opmerking, dat vooral van de Duitsche delegatie te Genève op het hand haven van de overeenkomst van Locarno. De onderhandelingen met Rusland be oogen hetzelfde doel als de besprekingen te Locarno over het sluiten van een ga rantie-verdrag. Men wil door het verdrag den vrede beschermen, zulks zoowel in het belang van Duitschland als van ge heel Europa. De grondslag van" de onderhandelingen is, naar de Duitsch rechtsche bladen mee- deelen, Moskou's wensch om zekerheid te krijgen, in verband met de uiteenloopende interpretatie van het verdrag van Lo carno. Rusland heeft zoo verklaart b.v. de „Deutsche Tageszeitung" gestreefd naar het sluiten van een absoluut veder- Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Naar het Engelsch van 16) DOLF WYLLARDE. „Volg mij dan," zei Darna. „Neen» hoeft geen vrees te koesteren. Behalve wanneer gij ,3 ct" soms hij u droeg?" „Bestaat het gevaar, in „Het" dra gen?" vreg Prins Said- haastig. „Ik heb Het niet bij mij! Ik heb het zelfs niet ln mijn bezit. Maar ik heb van Het ge hoord." „Er 1® geen oogenbllkkelijk gevaar, nu gij Het niet hij u hebt," antwoordde Darna kalm. „Mat/f gij zijt een bode; gij brengt nieuws. Waar is H e t." „Dit kwam ik Kale vertellen." „Ik ben ook een van de Kinderen van de Zon," sprak Darna met gedwongen kalmte. „Wat hebt gij Kali beloofd?" „Ik heb geen belofte gedaan, imaar als gij en hij mij een week later hier wilt op wachten, zal ik Het^ meebrengen of u toonen waar Het is." Darna scheen te overleggen. Prins Said stond in het nauwe steegje, waar hij de armen niet had kunnen uit strekken, of, aan èlle kanten, zou hij tegen de bouwvallige huisjes gestooten hebben. Eindelijk sprak Darna, kalm, als kostte het hem moeite tot een besluit te geraken: „Het is goed. Wij stellen vertrouwen ln uw woorden, jonge man, laat ons niet ln keerig neutraliteitsverdrag tusschen Rus land en Duitschland met het doel het hoofd te bieden aan Engelands streven om Rusland te isoléeren. Oorspronkelijk had Moskou een nog veel verder strekkend verdrag gewenscht, maar de Duitsche regeering is daarop niet ingegaan. Duitschland staat er name lijk op, dat beide staten zich slechts ver plichten, niet deel te nemen aan eenigen tegen den anderen staat gerichten aan val. Indien derhalve b.v. Rusland de aan valler mocht zijn, zou voor Duitschland geenerlei neutraliteitsverplichting be staan. Wat de Daily Tegraph zegt De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft o.m.: Ieder die Luther en Stresemann kent, moet overtuigd zijn van hun hartgrondi- gen afkeer van het Bolsjewisme, doch, terwijl zij voor Locarno niet in Tsjitsje- rin's voorstellen wilden treden en na Lo carno en voor Genève er prijs op stelden zich den steun van de landsregeeringen te verzekeren voor het in overweging ne- mp" van het Russisoh-Duitsch financieel en oeconomisoh verdrag, zijn zij thans be reid, of door martij-invloeden of de open bare meening gedwongen, een verdrag met Moskou te overwegen. Ongetwijfeld hebben Moskou en graaf Brookdorff Rant- zau ingezien, dat in de onbetwistbare on rechtvaardigheid,welke het rijk te Ge nève heeft ondergaan, een hulpmiddel is te vinden om de Wilhelmstrasse gunstig voor hun plannen te stemmen, maar kan Duitschland ten slotte Rusland vertrou wen, dat zoo openlijk zijn verlangen om Locarno en den Volkenbond dwars te zit ten te kennen geeft en zich uit Duitsche of Duitsch-Amerikaaneche bron leenin gen wil verschaffen, die het elders niet krijgen kan? Terwijl Tsjitsjerin het Duit sche rijk toelacht, lacht hij ook Polen toe. Tsjitsjerin tracht klaarblijkelijk Polen tegen Duitschland uit te spelen. Het tracht zelfs Polen, Finland en de drie Zuidelijke Oostzee-landen uit te spelen, door er op te staan speciale verdragen voor Polen te sluiten en tevens verdra gen met de rest van deze groep aan te gaan. Tenslotte biedt hij Polen een ver drag aan om het nieuwe Poolsch-Ro,e- meensche verdrag tegen te werken. De medewerker besluit met de vraag of Moskou ook op het oogenblik te Parijs aan het onderhandelen is. Fransche beschouwingen. De Journal zegt in een beschouwing over de Duitsch-Russische onderhande lingen over een aanvullingsverdrag op dat van Rapallo, dat zulk een verdrag sleoht te rijmen zou zijn biet de groote moreele en vreedzame beteekenis van Lo carno. De Echo de Paris eischt, dat Frank rijk de ontworpen verdragen met Belgra do en Boekarest onverwijld zal teekenen. De Petit Parisien is van meening, dat Tsjitsjerin's doel Is de Wilhelmstrasse te compromitteeren en dat Duitschland's doel is druk op Londen en Parijs uit te oefenen bij de opening van de onderhan delingen over de wijziging van de samen stelling van den Raad van den Volken bond. Naar de Matin meldt, zou Duitschland te Londen, Parijs en Rome uitleggingen gegeven hebben, die men bevredigd acht en volgens welke de onderhandelingen al leen een verdrag van goede buurschap be treffen. Opzienbarende royementen. Het royement van de ministers Heldt eni Mtlller en van den hoofdcommissaris van politie Ktlhn te Dresden heeft in Sak sen veel opzien gebaard. In tal van plaat sen zijn al vergaderingen belegd om het geval te bespreken. Te Dresden heeft een zeer druk 'bezochte bijeenkomst zich ten gunste van de ooalitiekoers uitgesproken en plannen geopperd om voortaan afzon derlijk op te treden. Een volkomen scheu ring van de partij lijkt nauwelijks meer te voorkomen. De scheuring in de Saksische sociaal democratische partij. De groepsorganisatie Zwickau Plauen heeft met algemeene stemmen besloten de afgevaardigden van den Saksischon Landdag Schirp en Schurig uit de partij te stooten. Daarmee zijn nu alle 28 afge vaardigden van den zoogenaamden rech tervleugel der partij door hun kieskrin gen uit de partij gestooten. ENGELAND. Een incident ln het Lagerhuis. Een zeer ongewoon incident heeft zich Donderdagochtend om 6 uur in het Lager huis voorgedaan bij de verdere beraad slagingen over de bezuinigingswet. Nadat ,de leden» der arbeiderspartij verdaging ven h°r debat hadden geëlsc^. weigerden zij uit dwarsdrijverij de lobby voor de stemming te ontruimen, waar zij lachend en zingend bijeenbleven. Men moest den speaker uit zijn bed ha len en op voorstel van Neville Chamber- laln werden daarna dertien leden van de arbeiderspartij, o.w. Lanabury en Wheat- lev. geschorst. De achteruitgang van den landbouw. Een officleele statistiek wijst uit, dat Engeland verleden Jaar 7,582,500 ton land bouwgewassen minder verbouwd heeft dan het gemiddelde in de jaren tusschen J906 en 1914 bedroeg. Dit ondanks het feit dat de oogst per acre boven het gemiddel de van vóór den oorlog was De algeheele opbrengst van de voor naamste gewassen voor 1925 was in ver gelijking met het gemiddelde van vóór den oorlog als volgt: gemiddelde vóór den oorlog 483576,000 ton, 1925 40,698,500 ton. De achteruitgang bedroeg voor tarwe 11 pet., gerst 15 pet., haver, boonen, erwten, rapen, knollen 26 pet. De verbouw van aardappelen nam met 14 pet, toe en aan suikerbieten werd voor het eerst 440.000 ton geoogst. den steek en noem uw belooning." „Ik vraag er géén behalve, dat ik misschien eisch, hoe er door een zekere rechtvaardigheid wordt gepleegd." D4t laatste deed hem zeggen de herinnering aan een 'stekenden blik van Madame. „Maar één ding moet gij, van uw kant, be loven." „Spreek, broederl" „Zie dat gij, nóch Kale, nöch iemand van u, ik weet immers niet, 'hoe talrijk gij zijt u begeeft buiten uw eigen wijk. Zelfs moet gij u niet vertoonen ln de Muski, waar de Europeanen komen." Darna overlegde andermaal met zich- zelven en boog het hoofd, ter bevestiging, „Dit zij zoo, broeder. Voor zeven da gen." De Prins keerde zich om en de ander was weer even stil en snel verdwenen als hij gekomen was. Er lag een onheilspellende uitdrukking over het gelaat van den Egyptenaar, toen hij ziioh van de lnlandsche naar de Euro pee sohe wijk van Cairo begaf. HOOFDSTUK IX. In de hall bij Shepheard hing een zwart bord, waarop de data stonden aangetee- ken van de aankomst van de stoomsche pen te Alexandrië, en als de mail aan kwam, kon men daar zeker altijd een paar personen bijeen vinden, die zich naar aan leiding van dit nieuws onderhielden. Madame Miéville, die een paar dagen nè haar bezoek aan den tempel van Mohamed Ali naar de bal trad, zag daar een groep oudere en jongere heeren; één van hen nam den hoed af en maakte er haar op merkzaam op, dat de mail binnen was, Washington én V'ckers. Het kleine aantal oorlc. Kepen, dat de laatste jaren in Engeland wordt ge- bouwd, heeft voor firma's als Vinkers noodlottige gevolgen. Naar D'ougl«3 "Vickers in de jaarvergaderiug van zijn firma meedeelde, zou de fabriek van pant serplaten te Sheffield dit jaar vrijwel ge sloten blijven. De kleine kruisers, die het verdrag van Washington toestaat, zijn slechts weinig gepantserd. Wat daar voor nöodig is kan nog niet een fabriek voor een jaar lang ook maar half werk verschaffen en er zijn vijf lab'ieken van pantserplaten in Engeland. BELGIË. Het molesteeren van MIbl Vandervelde. De justitie te Brussel heeft zich Don derdag beziggehouden met het incident, dat Woensdag is voorgevallen na afloop van een bijeenkomst, georganiseerd door oud-strijders tegen de eventueele invrij heidstelling van Borms, die, zooals men weet, kort na den oorlog ter dood werd veroordeeld. De minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, passeerde de omgeving van de zaal waar de bijeenkomst was gehou den. Een groep oud-strijders herkende hem en jouwde hem uit. De minister kreeg een slag met een wandelstok of een trap tegen zijn been; Donderdag was hij nog eenigszins kreupel. De betoogers dwon gen verder den minister, met ontbloot hoofd te luisteren naar het volkslied, dat door hen werd aangeheven. Nader wordt gemeld: Minister Vandervelde is ernstiger ge wond dan aanvankelijk gedacht werd. De minister heeft een zwaren slag of een schop gekregen en had Donderdag nog veel pijn. Hoewel hijzelf geen klacht in diende, stelde het parket een onderzoek in. ZWITSERLAND. Zwitserland en het Int Gerechtshot De Nationale Raad heeft het besluit, om de verbintenis van Zwitserland zich te onderwerpen aan de verplichte Jurisdictie van het Hit Gereohtshof met 10 jaar te verleasen, bekrachtigd. SERVIEL Een nieuwe reconstructie van het Servische kabinet De koning heeft het ontslag van het kabinet Oezoenowitsj aanvaard, dat dade lijk daarop in gewijzigden vorm, zonder Steven Raditsj, opnieuw is samengesteld. TURKIJE. De Turksche taaL Volgens een bericht uit Konstantlnopel heeft de Turksche Nat Vergadering een wetsontwerp aangenomen waarbij wordt bepaald, dat met ingang van 1927, alle buitenlandsche firma's zich bij' haar brief wisseling met Turksche staatsburgers en de Tkirksche regeering van de Turksche taal moeten bedienen. POLEN. Een Poolsch-Llthausch Incident Om 8 uur Woensdagavond heeft een Lithausche grenswacht een Poolsch lui tenant doodgeschoten, die de afbakenings- zoodat er brieven konden verwacht wor den. Madame bedankte het jongmensch met een glimlach, want zij wist heel goed, hoe deze inlichting dikwijls als het begin van een gesprek werd opgevat; maar verder schonk-ze er niet veel aandacht aan. Toen ze, later op den dag, zich weer naar bovon begaf, om zich te kieedon voor het diner zag ze, op het rek, een brief aan haar geadresseerd; en zonder verwijl be gaf ze zloh daarmee naar haar kamer. Het handschrift had iets kostschoolachtigs, zóó duidelijk en rond waren de letters. In de enveloppe was een velletje papier van dezelfde hand; maar daar keek Mada me bijna niet naar; al haar aandacht be steedde ze aan 'het nog kleiner velletje, dat daar ln gevouwen en met potlood geschre ven was. De boodschap, er in vervat, verslond ze met de oogen., die nu een ongewoon-tee- dere uitdrukking droegen en vochtig wa ren van aandoening. Toen ze aan de on- derteekening was gekomen, sloeg ze de handen voor de oogen en prevelde: „Arme jongen! Och; en daar heb lk niet van geweten 1 Wat zegt Markham?" Nu nam ze het éérst-veronachtzaamde blaadje op en las den inhoud. Met ge fronst voorhoofd begon ze toen het ver trek op en neer te stappen. „Wat moet ik toch beginnen?" over legde zij. „Ik moed, onmiddellijk, naar hem toegaan en mijn werk ln den steek laten. O, dit zal zijn dood zijn! Maar hij schijnt tóch te moeten sterven; en ik zélfs ik, kan hem niet redden!" De woorden kwamen in korte afgebeten zlnneje.s en haar» stem klonk hard en stroef. Eindelijk ging se, met het Ingezonden Mededeellng, lijn had overschreden en, toen hem „halt!" werd geroepen, zijn geweer ter hand had genomen. Het incident had plaats op 800 meter van de afbakeningslijn op Lithausch grondgebied. RUSLAND. SowJet-Rusland en de BaltLache Staten. Ben ontwerp waarborgverdrag. (De Russische regeering 'heeft aan de ministers van buitenlandsche staten een ontwerp-waarborgverdrag toegezonden, waarvan de grondslag overeenkomstig die van het Turksch-Russisch verdrag zou zijn. De belastingdruk. Verlichting voor groote gezinnen. Met ingang van 1 October zijn eenlge wijzigingen in de heffing der inkomsten belasting in werking getreden. Deze wij zigingen beteekenen in het algemeen een verlichting van den belastingdruk voer de groote gezinnen en voor personen met afwisselende inkomsten. ZWEDEN. Ellen Key. Blijkens een bericht uit Stockholm ia Ellen Key, de Zweedsche feministe, die 77 jaar oud is, ernstig ziek. Zij is uiterst zwak en lijdt aan het hart. Men verwacht ieder oogenblik haar dood. Ingezonden Mededeelln*». WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijen geleden. Het Is de taak der nieren om het bloed te fütreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur ea andere vergiftige onzuiverheden is het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom ia het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarloozen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. hoofd op de handen zitten denken. In eens deed de gedachte aan Prins Said haar weer opkijken: „Wat kan hij toch eigenlijk bedoeld hebben?" sprak ze, in zichzelve. „Zou er nog eenlge hoop zijn?.Hij kon mij ver tellen wat ik het liefste van alles wensohte te hooren? Iets, wat ik liever had moeten weten: zoowel voor mijn veiligheid als voor mijn gemoedsrust?".Al lijkt het mij ook grootspraak, ik geloof niet, dat ik eenlge kans onbeproefd mag laten." Haastig nam ze haar oassette en schreef het volgende: „Fr hebben zich omstandigheden voor gedaan, die mij jegens u van houding doen veranderen. Als het geen groot spraak van u was, als u het doel van mijn verblijf hier kende en u kon mij helpen, dan zal ik u beloven, wat u wilt. Ais u nog van dezelfde opvatting is, kom mij dan dadelijk opzoeken. Er valt geen tijd te verliezen. Ik verlaat Oalro onmiddel lijk; met de eerstvolgende boot naar En geland." Ze toekende met haar initialen en belde, waarop ze den bediende orders gaf, om het briefje, onverwijld, bij Prins Said aan huls te laten brengen. Met haar gewone doortastendheid bracht ze den tijd door, die er nog verloo- pen moest, eer de Prins gevolg kon ge ven aan haar oproep, met toebereidselen te maken1 voor de reis; en toen de bedien de kort daarop haar het' bezoek van den Prins aankondigde, was zij ook, dadelijk, bereid bij hem te gaan. Ze vond hem, het vertrek op en neer stappen, met iets gereserveerds ln de hou ding. Met haar eigen briefje in de hand, trad hij op haar toe. Deze verschijnselen komen gewoonlijk is gi£ twij- SPt Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van niet alle tesamen voor, dooh als gif feit, gehruJk dan Foster*s Rugpijn Nieren rheumatlek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Fos- teFs Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodlg hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten land sch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. „Wat beteekent dit?" vroeg hij. „Is dit een nieuwe strik?" „Vindt u dit zelf niet eenigszins belee- digend, Prins?" vroeg Madame, en zette zich aan tafeL „Ik hield u enkel aan uw woord en u vraagt mij, of dit een strik is? Zoo ja, dan zou dit toch uw eigen werk zijn. Heeft dan een strik gespannen, toen u zei, dat u mij helpen kon?" Zijn sombere blik verhelderde nu in eens; en, half-julchende, riep hij: „Hé, dus u heeft mijn hulp noodlg! Ein delijk?" Ze boog bevallig. „Als u mij waarlijk hulp bieden kunt. U weet of vermoedt iets van het doel waarmee lk 'hier in Cairo ben." „Ik weet dèt het in verband staat imet dit," zei hij; zich wat voorover bugend en het sieraad dat zij o<m den hals droeg, even aanrakend. „Is dat èlles?" Hij begreep dat hij voorzichtig moest zijn; want het was bedroevend, zoo weinig als hij van de waarheid wist. „Het ls al wat ik wensch te zeggen; tot ik uw vertrouwen heb!" „Dus u weet méér," peinsde zij over luid; ofschoon ze niets las op zijn listig sluw gelaat. „Ik verlang de ware eigenaars hiervan te vinden> en het hun dan terug te geven," sprak ze, nam het kleinood af en legde het hem op de hand. „Dat klinkt eenvoudig; maar het is even moeilijk en even gewich tig, als een geheime zending voor het gouvernement. Kunt u mij waarlijk hel pen? Weet u wie de eigenaars zijn?" (Wordt verrolt i). HELDERSCH COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Uelderaobe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W Indie p. zeepo*t f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reap. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad re»p. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Loaae nummert der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Pogt-Girorakening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte alt redaction. tektt) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m8 regelt 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adret: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijtno. 4 ct Wij brengen lete aparts In

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1