T V VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. 1 VAN ZATERDAG 17 APRIL 1926. Onze plaatsgenoot, de heer S. Jaring, onderwijzer aan school 5, Is met ingang 1 Mei a.& benoemd tot hoofd der O. L. school te Schagerbrug. Bij het onlangs te Leiden gehouden examen slaagde voor de 4de klasse van het genootschap Mathesis Scientiaraum Genitrix de 'heer L. Labout Jr. leerling der Ambachtschool alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor di ploma B Machinistenexamen, onze plaats genoot de heer J. v. Straten. Het kamerlid Van der Bilt is voor belanghebbenden te spreken op Maandag 19 April, van 12 uur tot hall twee, in het Bondsgebouwv Bestuurkamer. Straatweg naar Hulsduinen. In verband met het in den Raad ge- wprokene over verbetering van den straat weg naar Huisduinen, wordt ons mede gedeeld, dat in den loop van dit jaar door de Genie zal worden overgegaan tot het vervangen van de bestaande brug over de zoogenaamde kleine gracht, door eau brug van gewapend beton van de- zettde breedte als de nieuwe brug over de ujroote gracht. bovendien zullen de twee uitbouwen vao de wachterswoning aldaar worden weg^ jbroken. ÏUi en ander zal een aanmerkelijke verbetering voor het verkeer opleveren. De pontonbrug bil de Kooy. In oni nummer van Dinsdag j.1. namen wij een bericht op betreffende de ont werpen Tan de plannen voor een brug over het V.-H. Kanaal nabij de Kooij. Blijkens nadere mededeelingen, die ons beieikten, is de loop van zaken anders geveest dtn wij voorstelden. Het oorspronkelijke plan was afkomstig van den technischen ambtenaar bij den Rtjkswatersiaat Bottema. Dit was geheel gebaseerd op den bouw der andere vlot bruggen in het Kanaal en omvatte als drijvend gedeelte dan ook een vlot van denr.tn-drijf baiken en een groot aantal klein* pontons; deze laatste met het oog op btt vereischte draagvermogen. Een afwijking van de overige drijf bruggen voraxje de ligging van het brugdek. Bij de bettaande vlotbruggen ligt dit vrijwel onmiddellijk op het vlot, bij de ontworpen brug was dit een stuk hooger geprojec teerd, hetgeen blijkens de genomen proe ven de stabiliteit niet ten goede kwam. Het geheel was uitgevoerd in houtcon structie. Op 's Rijkswerf werd een geheel nieuw Slaii gemaakt, geheel gebaseerd op zercosstructie. De 2 vlotten met de kleine pontons werden vervangen door 4 i r ote ijzeren pontons, de koebrug wert ook in ijzer geconstrueerd, de overgang van koebrug op het drijvend gedeelte werd uit een stuk gietstaal ver vaardigd, de grendelinrichting vereen voudigden verzwaard, de beweging voor het opentrekken, die bjj de bestaande vlotbruijen en ook bij de ontworpen brug aan eenjzijde werkte, werd naar het mid den getfacht Ook de lieren voor het opentrekken ontworpen door de Heemaf werdgi gebouwd naar een nieuw, op 's Rijkswtf uitgewerkt plan. Uit een en ander blijkt dus, dat de brug gebouwd |s naar een geheel opnieuw door den lngefeur van 's Rijkswerf, den heer Van Damï opgezet en uitgewerkt plan. De lanlhoofden en remmingswerken werden ui| het eerste plan overgenomen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, te Helder. Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabietten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten. 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Met de Ned. Arbeiders-Relsvereenlglng nnnr de bloemenvelden op Zondag 25 April. De afdeeling Helder van bovengenoem de Vereeniging is voornemens een uit- stapje te organiseeren naar de Bloemen velden In de omstreken van Haarlem op Zondag 25 April aa Vertrek 's morgens met den trein van 7.29 u., aankomst in Haarlem 9.17. Vervolgens met de tram naar Hillegom, vanwaar onder leiding van de afd. Haarlem der N. A. R.-V. een mooie wandeling zal worden gemaakt door de bloemenvelden naar Lisse. Van dtfar wordt weder per tram naar Haarlem teruggekeerd. Daarna diner en verder beziohtigen van de bollenvelden bij Haar lem; Terugkeer in Helder 11.24 's avonds. De kosten van dit uitstapje zullen bedra gen 4.80, alles inbegrepen (bij deelname van minstens 10 personen). Ook nietrleden kunnen aan dit uitstapje deelnemen. Opgave tot deelname en storting der reissom uiterlijk Donderdagavond 22 April bij den heer J. A Furst, Schagen- straat 69 alhier. Psychometrische seanco-avond. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, zal mevr. de Wed. Dr. Akkringa uit den Haag een voordracht houden over het Spiritisme en de occulte verschijnselen in het algemeen. Zij zal tevens eenige -psychometrische experi menten houden. Voor bizonderheden zie men de advertentie. Uit het Politierapport Woensdag werd door een bewoner van de Spoorstraat aangifte gedaan van ver missing van een ijzeren kraan met toe- behooren van zijn erf. Dienzelfden dag werd door iemand aan gifte gedaan, dat zijn 10-jarig zoontje mishandeld was door een bewoner van een nabijgelegen straat. In den nacht van Woensdag op Donder dag werd kennis gegeven, dat een auto één der hofjes aan de Achterstraat was binnengereden en aldaar eenige opschud ding had veroorzaakt. Bij nader onder zoek bleek, dat men do auto in een nabij gelegen pakhuis wilde opbergen en de bestuurder, door de duisternis misleid, een verkeerde ingang binnengereden was. Daardoor ontstond een woordentwist tusschen den bestuurder en een bewoner, waaraan door een agent een einde werd gemaakt. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Maart 1920. Aanvragen kwamen in om: 10 bankwerkers, 6 draaiers, 2 grondwer kers, 1 kellner, 1 kellnersleerling beneden 18 jaar, 1 kleermaker, 1 los-werkman, 1 letterzettersleerling beneden 18 jaar, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 3 metselaars, 1 smid, 1 sigarenmakersleerling ben. 18 jaar, 1 stoker, 4 schilders, 1 tuinmans- ieerling ben. 18 jaar, 1 terreinwerker, 52 transportarbeiders, 2 timmerlieden. To taal 91 personen. Aanbiedingen kwamen In van; 1 bankwerker, 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 banketbakker, 1 boekhouder, 1 broodbakker, 2 chauffeurs, 1 electricien, 7 grondwerkers, 1 granietwerker, 1 kap persleerling ben. 18 jaar, 1 kantoorbe diende, 1 letterzetter, 2 landarbeiders, 2 loopknechts, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 14 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 machinist, 3 machine-bankwer kersleerlingen ben. 18 jaar, 4 metselaars. 3 opperlieden, 1 reiniger, 1 scheepstim mermansleerling ben. 18 jaar, 1 stoker, 1 schoenmaker, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 45 transportarbeiders, 2 tuinlieden, 6 timmerlieden, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 vliegtuigmaker, 1 witter, 2 winkelbedienden. Totaal 116 personen. Geplaatst werden: 10 bankwerkers, 1 draaier, 2 grondwer kers, 1 kleermaker, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 los-werkman, 1 letterzettersleerling ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 stoker, 1 smid, 4,schilders, 52 transportarbeiders, 1 ter reinwerker, '5 timmerlieden, 2 timmerlie den-halfwas, 1 tuinmansleerling beneden 18 jaar. Totaal 86 personen. Vrouwen. Aanvragen kwamen ln om: 8 dag-dienstboden, 9 dagmeisjes ben. 18 jaar, 17 dienstboden intern, 1 huisnaaister, 1 huishoudster, 17 werksters. Totaal 63 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 aardappelschilsters, 1 costuumnaaister, 4 dag-dienstboden, 7 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 huishoudster, 1 kantoorbediende, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 28 personen. Geplaatst werden: 6 aardappelschilsters, 1 dag-dienstbode, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 huishoudster, 16 werksters. Totaal 28 personen. GEMEENTERAAD. In ons Verslag in het vorig nummer Is door een misverstand aan het einde der discussies betreffende de mededeeling van den wethouder van financiën en de eventueele vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer een gedeelte weggeval len, waardoor de schijn gewekt wordt als zou de Raad tenslotte het cijfer gehand- handhaafd hebben. Aan het eind der discussies n.L heeft de Voorzitter gezegd, dat hem van ver schillende zijden was verzocht om uitstel der vaststelling van het heffingspercen tage voor den hoofd, omslag. Spr. ver klaarde zich daarmede accoord, doch gaf als zijne meening te kennen, dat dit cij fer niet hooger mocht worden. Hierop vroeg de heer Borkert naar spoedige in diening van gedetailleerde plannen. Ook in ons Raadsoverzioht is deze verkeerde voorstelling gewekt. Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van den hoofd, omslag is dus op het oogenblik nog niet vastgesteld. PREDIKBCURTEN. ZONDAG 18 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst. Westerkerk: 's Morgens 1.30 uur, Ds. O. C. de Kloet. Onderwerp„Uitverkiezing (Zang van het Kerkkoor). Hulsduinen: 's Morgens 10 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Jullanadorp: 's Avonds 7.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Avondmaal. Zendingsgebouw. 's Avonds 7.30 uur, Ds. T. Doevendans Wz., v. h. Pred. te Amsterdam. Anna Pnulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. IJ. van Dijk* Eenlgenbnrg. 's Avonds 7 uur, Ds. O. O. de Kloet. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. M. O. Slotemaker de Bruine, van Terkaple. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. R. W. de Jong, van Broek op Langendijk. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, de Heer Spijkhove, van Driebergen. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Afscheid. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. C. O. G. Visser, van Rotterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. FINANCIEELE EN ECONOMISCHE BERICHTEN. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Maart 40.125.600 opgebracht, of 4.266.000 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de opbrengst 118,979.900, of 8.955.000 meer. Vergeleken met Vu der mming bedroeg de stijging 4.430.900. De Rijwielbelasting heeft over de maand Maart 1926 495.249 opgebracht tegen 384.174 in Maart 1925. De opbrengst over de eerste drie maanden van dit jaar beliep 5.337.096 (zelfde tijdsbeloop 1925 4J69.781). Nationale Bankvereenlglng. Aan het jaarverslag over 1926 der Na tionale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende: Het afgeloopen jaar 1925 kenmerkte zich door een daling in den rentestand eenerzijds, anderzijds door levendigheid in het effecten-bedrijf. Beide factoren, welke in onze rente- on provisie-winst tot uitdrukking komen, in aanmerking ne mende, achten wij de resultaten van ons bedrijf in het afgeloopen boekjaar bevre- digdend. In September 1925 werd door ons over genomen het bedrijf van de Lochemsche Bankvereeniging te Lochem en Borculo en met onze in deze plaatsen gevestigde kantoren vereenigd. Het aantal onzer ves tigingen, met inbegrip van correspondent schappen en geregelde zitdagen, bedraagt thans 177. Het debiteuren-cijfer daalde in het af geloopen jaar weder, terwijl het aantal der debiteuren bleef stijgen. Het totaal der door derden ons toevèr- trouwde gelden vermeerderde in het af geloopen jaar. Ook het aantal personen, hetwelk van onze safe-inrichtingen gebruik maakt, blijft bil voortduring eene stijging aan- toonen. Van onze giro-afdeeling werd dit jaar wederom een druk gebruik gemaakt. Door het groot aantal onzer vestigingen zijn wij in staat op circa 180 plaatsen in ons land de gireering rechtstreeks en op de meest snelle wijze te effectueeren met een garantie voor de richtige uitbetaling tot aan de begunstigden toe. Deze afdeeling blijkt in ons geldverkeer een blijvende plaats te hebben ingenomen. Ook het afgeloopen jaar hebben wij geen credietpromessen in herdisconto ge geven, terwijl wij bovendien gedurende het geheele boekjaar een belangrijk te goed onderhielden bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Na een nauwkeurige revisie van onze debiteuren achten wij deze, in aanmerking nemende de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, volwaardig. Aangenaam is het ons te kunnen con- stateeren, dat niettegenstaande de meer dere levendigheid in verschillende takken van ons bedrijf de onkostencijfers niet zijn gestegen. Onze onkosten-rekening blijft overigens onze voortdurende op merkzaamheid behouden. Wij vertrou wen, dat de verdere perfectioneering van onze organisatie en administratie dezen post kunnen doen dalen. De indeeling van onze kantoren in dis tricten is thans geheel tot stand gekomen, nadat in den loop van dit jaar de kan toren onzer Instelling gelegen in de pro- ivincie Zeeland, welke tot dusverre nog niet in een district waren opgenomen, thans vereenigd zijn met het reeds be staande district Zuid-Holland. Wij stellen u voor evenals verleden jaar uit de winst 600.000.te bestem men voor onze speciale reserve tegen de biteuren, opgenomen onder crediteuren; 1 100.000.— toe te voegen aan de statu taire reserve en 150.000.af te schrij ven op gebouwen. Wij stellen U voor daarna het dividend te bepalen op 41/* Het handhaven van een conservatieve dividend-politiek meenen wij te moeten blijven voorstaan in het belang van aan deelhouders. De verdeeling der nettowinst ad 1.621.768.67, na aftrek van de uitkee- ring volgens art. 16 der statuten van tan tièmes aan plaatselijke directeuren, be dragende 292.768.25 (v. j. 291.760.87) lflflt# toe: 1 een afschrijving op gebouwen van 150.000 (onv.), een toevoeging aan het reservefonds van 100.000.(onv.), een toevoeging aan de Bpeciale reserve tegen debiteuren, op te nemen onder crediteuren van 600.000.— (onv.) 4V* dividend 450.000.— (onv.) en een reserveering voor belasting van 40.725.— (onv.) ter wijl alsdan een overblijvend winst-saldo van 88.265.42 (v. j. 83.820.16) op nieuwe rekening is over te boeken. UIT DE PERS. De N. Rott Crt schrijft: De heer Joh. J. BeJinfante is een der meest gezaghebbende personen op het ter rein van de arbeidswet Deze heer heeft vernomen dat thans de winkels het eerst aan de beurt zijn, om onder werking van de Arbeidswet te worden gebracht. De keuze is op de winkels gevallen, omdat kantoren een veel lastiger materie voor regeling vormen. Winkels timmeren aan den weg" en kunnen daarom vrij uniform gereglementeerd worden. Er zijn ook veel meer kantoren dan winkels, daar letterlijk iedere zaak er een 1HHH Hifl Deze vereeniging hield Woensdagavond haar jaarlijksche ledenvergadering op de bovenzaal van het café Van Weelde. Zooals altijd was het bezoek uiterst gering; van het Dag. bestuur was slechts de penningmeester, de heer Van Heusden, tegenwoordig. In 't geheel werd de vergadering bijgewoond door 9 personen. De waarnemende Voorzitter, de heer Van Heusden, dtelde mede, dat de Voorzitter, dr. C. H. Ketner, en de secretaris, de heer Colpa, beiden wegens ongesteldheid verhinderd waren tegenwoordig tc zijn. Als secretaris fungeerde de heer H. J. Murinus, voor welke waarneming de wd. voorzitter dien heer dankzegt. De notulen drr vergadering van 23 April 1925 werden geitzen en goedgekeurd, waarna ter tafel kwamen de verschillende verslagen. Wij hebben uit dtze verslagen het belangrijkste vermeld. De waarnemend secretaris deelt mede, dat de gedelegcer(e van den Bond v. M. Mari nepersoneel, de hetr J. van der Rijst, vervangen is door den heer A W. Krielen, ter vergadering aanwezig. Verschillende vragen werden over het jaar verslag gesteld. De heer M a r i n u s besprak een kwestie, die gerezen was naar aanleiding van een verzoek van een 15-tal menschen om een leesportefeuille op bouwkundig gebied in te stellen. Dit zou door hefibcstuur zijn afge wezen, over welk feit men nitt te best te spre ken was. Spr. meent, dat een dergelijk optreden niet goed is voor de propagalda. De Voorzitter licht di\ geval toe; de voorstelling van zaken is eeiisszins anders. Het bestuur was onmiddellijk bereid tot zoo n portefeuille, wil Je daar zelfs wel geld op toe leggen, omdat dit bij de litérair* portefeuilles ook geschiedt en men een techïiscihe porte feuille op gelijken voet wilde behandelen. Evenwel werden dusdanige eischert'loor 4® In trekkenen gesteld, dat het bestigr daaraan, onmogelijk kon voldoen, zoodat d* zaak af sprong. De heer Tuk bespreekt den achteruitgang van het aantal leden (94), en vraagt of wel vo doende bij hen, die bedanken, pogingen wor den gedaan ze te behouden. Spr. bepleit een persoonlijke propaganda, alsmede maandelijk- sche contributieheffing. De Voorzitter licht uitvoerig dezen te ruggang ree De ervaring leert, dat veel van hen, die bedanken, in den loop van het jaar terugkomen. Op de alg. bestuursvergadering ook al ,W<:S'e ^an een maandelijksche inning er zicJi tegen Spr' verUaarde De heer Koning wijst op de Held. Crt., zeer l'n bnin« ook k™t, hetwelk klarht ®°^e ?an dat blad Op de klacht van den Voorzitter, dat hiervoor sp'r darmee 20U me" er een «Pecialen looper mee kan .is en en de contributie eenigszins kan ver- hoogen om de kosten te dekken. er^VLr wordt nader van gedachten gewis- eld alsmede over de mogelijkheid de kwitan ties in een andere jaarperiode dan bij den aan vang aan te bieden, daar men dan vele rekenin gen enz te betalen heeft. De heer Koning meent, dat het aantal leden te gering is in ver houding tot het aantal gezinnen en zet uiteen hoe hij zich den gang van zaken voorstelt. De heer Brouwer bepleit de instelling eener speciale commissie, die te onderzoeken heeft op welke wijze het ledenaantal kan worden op gevoerd. Dit zal in het Dag. Bestuur worden overwogen. Het verslag van den secretaris wordt vervolgens goedgekeurd. Verslag directrice. De heer K o n i n g vraagt naar den nieuwen romankatalogus. Deze is in bewerking; er was veel vraag naar een supple ment voor den wetenschappelijken catalogus, zoodat men die eerst heeft gemaakt. Over de kwestie of het niet beter is den ouden roman- catalogus té vernietigen in plaats van dien uit te verkoopen, omdat alsdan een nieuwe kan worden gemaakt, ontstaat eenige discussie; de directrice, Mejuffrouw Van der Graaff, merkt op, dat er tot nog toe 'geen tijd was om dezen katalogus te bewerken. Het verslag wordt vervolgens goedgekeurd. Verslag penningmeester. De Voorzitter (tevens penningmeester) merkt naar aanleiding van de publicatie in de Held. Crt., waarin al lerlei aanmerkingen werden gemaakt betref fende de al te sobere toelichting der verschil lende posten, op, dat hij meende sober te moe ten zijn teneinde aan het publiek nog wat te vragen over te laten. De heer Koning merkt in dit verband op, dat in de toelichting in het geheel geen cijfers worden besproken, slechts zeer enkele worden genoemd. .De heer Brouwer ontwikkelt enkele be- zwarfcn tegen de wijze van inrichting der be grooting. Zoo is bijv. een post contributie voor 1926 en 1927 weder op 1700 geraamd, hoewel slechts ƒ1593 werd ontvangen. Een wijze finan- cieele politiek brengt z. i. mede, dat de ramin gen zoo. strak mogelijk worden gehouden. De Voorzitter: De post ontvangen con tributies is regelmatig opgevoerd, zooals uit de statistieken blijkt. Spr. acht 't ongewenscht den post lager te ramen. De heer Koning merkt op, dat er veel minder leden zijn, zoodat we dus aan dit be drag van 1700 niet toekomen. De Voorzitter: Er komen steeds nieuwe leden bij, waardoor het terugloopen gecom penseerd wordt. De heer Van Aken brengt rapport uit van de finantieele commissie. De rekening is in de beste orde bevonden en spr. stelt voor den penningmeester voor zijn beheer te déchar- geeren. De Voorzitter licht enkele posten uit de begrootingen toe. Zoo is de post onderhoud opgevoerd voor eenig verfwerk, dat zal plaats hebben. De ontvangsten konden 500 hooger worden geraamd door de verhoogde contri butie van de gemeente. Daarentegen wordt van provincie en rijk minder ontvangen. Ook dit verslag en de verschillende begrootingen wor den goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aftredenden zijn van het algyneen bestuur de heeren J. W. van Aken, J. Brouwer, H. J. Marinus, A. M. Engelmann en A. C. de Koster. Daar ditmaal slechts vijf leden aftreden en voor andere jaren 6 en 7, stelt het bestuur voor dit aantal uit te breiden met 1 of 2 leden. De heer Koning vraagt waarom dit_geschiedt. De Voorzitter ant woordt, dat men dan wat meerdere speling heeft voor leden van het Dag. bestuur. Besloten wordt het alg. bestuur met 2 leden uit te breiden. Aanbevolen worden de heeren S. Koning en Van der Graaf, en Ds. De Kloet en D. C. A. de Zwart. Bij stemming verkrijgen de heeren Van Aken 7, Brouwer 7, Marinus 7, Engelmann 8, De Koster 8 en S. Koning 6 stemmen, zoodat deze gekozen zijn. Blanco I stem. Ds. De Kloet verkrijgt 4, de heeren Van der Graaf en De Zwart elk 3 stemmen, zoodat nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Alsnu verkrijgen Ds. De Kloet 2, de heer Van der Graaf 2 en de «heer De Zwart 5 stemmen, zoodat deze laatste gekozen is. Tot leden der finantieele commissie worden bij acclamatie herkozen de heeren Van Aken, Tuk en Brouwer, als plaatsvervangende leden de heeren Marinus, Van der Poll en Engel mann. Rondvraag. De heer Van der Graaff vraagt of de Multiplicator heeft voldaan. De Voorzitter antwoordt, dat deze uitstekend voldoet. Alleen de boetekaarten konden er niet op worden vervaardigd, daar de post ze niet als drukwerk toeliet. De heer Van der Graaff vraagt naar de kosten, die door deze installatie zijn uitgespaard. De Voorzitter kan daarop geen antwoord geven, daar men eerst over enkele jaren hierover een overzicht heeft. Gevraagd werd om In den loop van het jaar nog eens een algemeene bestuursvergadering te houden, waar de naar voren gebrachte wen- schen konden vyorden besproken, en nog en kele andere kwesties betreffende reclame e. d. Daarna wordt de vergadering gesloten. In de maand Maart werd de leeszaal bezocht door 1816 mannen en 144 vrouwen, totaal 1960 personen. Uitgeleend werden 613 studieboeken, 1857 ro mans en 2153 kinderboeken, totaal 4623 banden. De navolgende werken werden aangeschaft: Wagner: Dramatische werken, 3 dln.; Pur- sington: De triomf van dc daad; Te Weehei: Amiroe, u. h. Dajaksche volkaleven; Eernat- maa: De jeugdbeweging in Nederland; Her- mans: Gezondheidsleer voor Ned.-Indië; Sto- pes: Hij en zij en hun kind; Haring en van Haefent: Geneesmiddelen in de praktijk; Ver- meylen: Gesch. der Europ. plastiek en schil derkunst, dl. 3; Worp: Algemeene muziekleer; Noordtzij: Om de heilige erve; Wilde: Een vrouw, vaq geen beteekenis; id.Een ideaal echtgenoot; i.1.: De ernst van Ernst; id.: Lady Windermere's waaier; id.: Het portret van Do- rian Gray; Strindberg: Doodendans; id.: De heks; id.: De roode kamer; id.: De indringer; id.: De zoon der dienstmaagd; id.: De biecht van een dwaas; id.: De vader; v. SchenJel: Shakespeare; id.: De berg van droomen; id.: Blanke gestalten; Baki: Himmeifahrt; Ben jamin: La prodigieuse vie d'Honoré de Balzac; Benoit: Atlantis; BoudierBakker: De moe ders; Cervantes: Don Quichotte; Conrad: The shadow line; id.: De neger van de „Narcissus"; v. Deyssel: Frank Rozelaer; id.: Een liefde; Diers: Kinderloos; Dostojewski: De jonge hospita; id.: De speler; Exel: De incabruid; v. GoghKaulbach: Op den rand; id.: De zusters; Rider Hagigard: Liesbeth, Jaarsma: Dageraad; De Jong: Merijntje Gijzen's jeugd; Muiford: Het geheim des levens; v. Moerkerken: Hab- kabalgo en zijn broeders....; Stevenson: The strange case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde; Tchechow: De roman van een onbekend mensch; Trowbridge: Cagliostro; Wallis: De koning van een vreugderijk; Yver: Het ge heim der zaligheden; Isaachsen-Dudok v. Heel: In het heiligdom; Bonsels: Leven, vaarwel! Maeterlinck: La mort; Mitchell: De lotgevallen van Frangois; Fletcher: De tragedie van Joljan v. Oldenbarneveldt; Erts-almanak 1926; Koe nen: De Moeder; Kipling: Door wolven opge voed; Frapié: Vertell. rond de bewaarschool; 1 HoogstratenSchoch Onkeltje Schmitz: j Marietje; Louise B. B.: Leonie; id.: Njootje en Nonnie; Schieber: Alle goede geesten; Irvine: De heilige in haar hoekje; Webster: De tarwe- prinses; Rönue: Roode rozen van 't geluk; Rung; De paradijsvogel; Robbers: Sint-Elms- vuur; Noord wal; Greet Hemming; Overduyn— Heyligers: Als de sennah's bloeien; De Jong v. Beek en Donk: Hilda v. Suylenburg; v. Zeg gelen: Marianne Hoogland; id.: Een broeder- dienst uit 1815; De vrede van het Maerland. Ten geschenke ontvangen: Bang: Grafin Urne; Bartsch: Der letzte Student;, id.: Elisa- beth Rött; Blicher—Clausen: Inga Heine; Grillparzer: Des Meeres und der LiebeWellen; Nieulant: Liefde's kronkelpaden; v. Ompteda: Maria da Gaza; Tovote: Frau Agna; W ohl- brück: Du solist ein Mann sein! Eschelbach: Die beiden Merks; M'Goven: Solved mysteries; Dr. Abraham Bredius 18551925- Debetzijde: Kas en coupons 2.945.368.24 (v. j. 2.612.274.46), Credit-saldi bij bankiers en kassiers 8.943-378.94 (v.. f 5.853.689.26), Vreemde valuta 60.604.51 (v. j. 33.677.54)> Wisselportefeuille I7-95I.I25.53 (vorig jaar 19.757.83378), Leendepót 1.670.250.56 (v. j. 1.836.628.54), Effecten 602.151.56 (v. j. 306.053.860, Prolongatie gegeven en voor schotten tegen effecten 13.232.254.13 (v. j. 11.737.528.28), Debet-saLdi in rekening-cou rant 46.351.928.97 (v. j. 48.949.139.69), Vor deringen wegens gestelde borgtochten 3.973.062.12 (v. j. 3.771-966.97), Gebouwen 4.292.008.70 (v. j. 4.352.894-62). Creditzijde: Kapitaal 10.000.000.(onv.). Reserve 2.400.000 (v. j. 2.300.000), Leen depót 1.670.250.56 (v. j. 1.836.628.54), Depo sito en credit-saldi in rekening-courant 79.515.263.15 (v. j. 79090.418.28). Te beta len wissels en giro-crediteuren 554.844.4c (v. j. 524.336.940, Nederlandsche Bank en bankiers 1.329.722.6L (v. j. 1.113.791.n), Ge stelde borgrtocihten 3.973.062.13 (v. j. 3.771.966.97), Dividend en belasting 490.725 (onv.) Onverdeelde winst 88.265.42 (v. j. 83.820.16). Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt 2.791.854.27 (v. j. 3.031.086.78), dat der pro visie 2.440.783.95 (v. j. 2.255.168.36). De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: honoraria 2.686.537-33 (v. j. ƒ2.686.297.22) en hedrijfsonkosten ƒ1.008.162.38 (v. j. 1.070.406.75). De netto-winst bedraagt 1.621.758.67 (v. j.Jf 1.616.295 53).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11