T "Backin" Bakpoeder Tweede Blad. BISCUITTAART BINNENLAND DnOehkerls GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 17 APRIL 1920. Mr. Kooien lid van d|en Raad van State. 'Bij KonikHjfk besluit Is 'benoemd tot lid van don fyaad van Stat®, inr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-minister van arbeid, han del en nijverheid. ColIJn weer Kamerlid. Naar H. V. uit Leeuwarden verneemt, wordt daar met stelligheid verzekerd, dat het anti-revolutionaire Kamerlid Leenstra zou worden aangewezen om tot lid van Gedeputeerde Staten te worden benoemd, waarna deze zijn Kamerzetel zou inrui men voor den heer Oolijn. Collectieve Arbeidsovereenkomst Den 26sten April zal de Hooge Raad van Arbeid te 's-Gravenhage te zamen ko men om zijn advies vast te stellen over het voorontwerp van wet tot opening van de mogelijkheid om tot verbindendverkla ring van oollectieve arbeidsovereenkom sten te geraken. Internationale havenarbeidorsconferentle. Naar de Voorwaarts meldt zal de Inter nationale Transportarbeiders-Federatie 0 en 7 Mei te Rotterdam een internationale oonferentle voor havenarbeiders houden Gewestelijke uitbreidingsplannen. Een rogeeringscammlssie. Bij beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid, van binnen landsche zaken en landbouw en van wa terstaat is ingesteld eene oommissie voor de bestudeering van het vraagstuk van gewestelijke uitbreidingsplannen en welke zal advlseeren over maatregelen, die zou den zijn te nemen om vaststelling en uit voering van zoodanige plannen te bevorde ren. De strijd tusschen gas en electricltelt Veisen prefereert gas. Als gevolg van de hooge stroomprijzen van P.E.N. gaan vele inwoners dezer ge meente ertóe over hunne woningen met gas inplaats van met electriciteït te ver- Sdhen. Als tegenmaatregel heeft het P.E.N. thans aan verschillende bouw ondernemers een premie toegekend van 16 per woning, welk© wordt voorzien van electrisch licht. Ook voor de straatverlich ting zal bij wijze van proef in sommige straten gas worden gebezigd. Dinsdag avond had de eerste officieel© proefne ming plaats, welke werd bijgewoond door het geheele gemeentebestuur. De gasver lichting deed voor do etyctrische iet on der en is daarbij veel goedkooper. Het is te verwachten, dat de proef op grooter schaal zal worden voortgezet. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat in deze snelgroeiende gemeente het gasbe drijf een goede toekomst tegemoet gaal De toestand ln Driente. De meening van dr. J. Th. de Visser. Dr. J. Th. de Visser schrijft in de Ne derlander over de indrukken, die hij bij een bezoek aan Drente heeft opgedaan. Hij stelt allereerst vast, dat er werkelijk een noodtoestand bestaat en dat er zoo spoedig, mogelijk geholpen moet worden. Vervolgens bespreekt 'hij de middelen, die aan de hand worden gedaan ter leniging van den nood (emigratie; steun van regee- ringswege aan de veenderijen, opdat deze de turf goedkooper kunnen leveren en1 de concurrentie met de kolen kunnen volhou den; werkverschaffing), waarbij hij de daaraan verbonden bezwaren in het licht steil Het is prachtig, zoo eindigt Dr. de Vis ser, do lijdenden door storm of waters nood te helpen maar Drente, dat zoo veel leed en blijft lijden door de stormen van den tijd, mag niet worden vergeten. Wanneer dan ook de Vereeniging voor geestelijke en maatschappelijke zorg in Drente, of andere vereen i gin gen hoden of morgen een beroep gaan doen op de mild dadigheid der -bevolking vlei ik mij met de hoop, dat de beurzen zullen worden geopend en de provincie in het Noorden, op een behoorlijk stoffelijk en geestelijk peil blijvend zal worden gebraohl Het eindverslag van het Centrale Verrek® nkantoor voor brandstoffen. Verschenen is het eindverslag van de N. V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen. Daarin herinnert de raad van beheer aan het einde, dat aan de werkzaamheden van de vennootschap was gekomen, toen op 15 Januari 1921 alle staatsbemoeienis met den handel en het transport van brandstoffen was opgehesen. Er blijkt een surplus te zijn van 880.069.30 hetwelk volgens de overeen komst van November 1920 aan den staat zal worden overgedragen. In herinnering wordt gebracht, dat dit surplus-saldo 7 8 millioen gulden zou hebben bedragen, indien niet de minister van landbouw, nijverheid en handel in 1920 van oordeel was geweest, dat het algemeen belang medebracht de kolen- prijzen niet verder te verhoogen. Daar door bleef de prijsverhooging in Augustus 1920 12 per ton beneden de verhooging, die aanvankelijk door den raad van be heer van hetC. V.B. voor een voorzichtig beleid werd noodig geacht, terwijl in November van datzelfde jaar een door Ingezonden Mededeel!ng. fom% den raad volstrekt noodig geoordeelde opslag van 15 per ton achterwege bleef, nadat de ministers van landbouw en van financiën zich verplicht hadden een even tueel tekort van bet O. V. B. uit de staats kas te dekken, bij welke overeenkomst tevens de hlerbovenvermelde bepaling werdt gemaakt omtrent de storting van bet surplus in de staatskas. Binnenland. Verdronken. Woensdagavond is de 7-jarige A. W. in het Spuikanaal te Schiedam geraakt en verdronken. Na twintig minuten werd het lijkje opgehaald. Donderdagnacht Is de machinist van de sleepboot Goliath in de buitenhaven te VLissingen gevallen en verdronken. Verduistering van een brief. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft veroordeeld: P. M., 29 jaar, postbode in Den Haag, gedetineerd, wegens verduis tering van een brief, tot 1 jaar gevange nisstraf. Het autobus-ongeluk bij Tholcn. De rechtbank te Breda heeft Donder dag uitspraak gedaan tegen den chauffeur L. van V., die op 29 Deoember te Tholen de autobus bestuurde, welke te water ls gereden, waarbij 7 personen het leven verloren. De chauffeur werd veroordeeld, overeenkomstig den eisch, tot 4 maanden gevangenisstraf, met intrekking vtn het rijbewijs voor 6 jaar en 4 maanden. Diefstal. Woensdagmiddag zou de 14-jarige zoon van den heer N. H., die een pakhuis met kantoor aan het Haagscbeveer te Rotter dam heeft, even op het kantoor letten, tijdens de afwezigheid1 van zijn vader. In het kantoor lag een portefeuille met 965. De jongen werd even weggeroepen, oan te helpen bij het leegmaken van een juist aangekomen kist met goederen. Toen hij terugkwam, was de portefeuille verdwe nen. Verduistering. De firma A., handel ln kolen aan den Bergsingel alhier, heeft aangifte gedaan van verduistering van 600. De reiziger N. D. is in verbond hiermee aangehouden en opgesloten. Noorderlicht Men meldt aan de N. Rott CrL uit Leersum: Woensdagavond was hier een fraai Noorderlicht te zien. Aan den noordelij ken hemel schoten witte stralenbundels omhoog. Het verschijnsel verplaatste zich naar het Westen, waar de hemel een rose Meur aannam. Om half twaalf was dit op zijn mooist. Kannetje met geld. I Toen men te Zouteland© bezig was met het obreken van een steenen vloer, werd een aarden kannetje gevonden, dat 240 zilveren muntstukken bevatte van onge veer anderhalf maal de grootte van een rijksdaalder, te samen 7 K.G. wegende, en 217 gouden stukken, waarvan 65 zoo groot als een rijksdaalder en 162 als een gulden, samen 1 K.G. zwaar. De munten, grooten- deeïs Engelsoh of Spaansoh geld, dateeren uit de jaren 1016 tot 1650. Proces tegen een gemeente. Eenigen tijd geleden besloot de ge meenteraad van Velsen een gedeelte van den Velserdulnerbuurtweg te herdoopen in Frans Naereboutstraat en liet in ver band daarmede een naambord mat dien naatm aanbrengen. Door een -bewoner van dezen voonnali- gen weg is thans aan de gemeente een ©x- ploit beteekend, waarbij hij in' rechten een vergoeding vordert wegens geleden schade door de te spoedige ontvoering van •bovenbedoeld raadsbesluit. De moord op de Noordormnrkt te Amsterdam. De dader van den moord op Cornelia Wijker is nog niet in handen van de politie, die ook nog niet weet hoe hij heet. De vreemdeling die aan het logement aan de Noorder Markt is geweest en toen ge vraagd heoft naar Nelly Wijker is opge spoord. Het is een Griek, die vroeger kennis heeft gehad aan de vermoorde vrouw. Dit bezoek is vermoedelijk de aan leiding geweest van den gewelddadigen dood van de 29-jarige vrouw. Nelly Wijker heeft aan dezen Griek een brief geschre ven, waarin zij hem vroeg naar Amster dam te komen om de oude banden weer aan te knoopen. De Griek is zooals men weet inderdaad gekomen en heeft toen hij Nelly Wijker niet thuis vond een brief achtergelaten welke hij aan den knecht van het logement gegeven heeft. Deze heeft dien brief niet aan de vrouw maar aan den man gegeven. Daaruit begreep de man, dat de vrouw hem wilde verlaten en toen heeft vermoedelijk de scène plaats gehad met den noodlottigen afioop. Van hetgeen man en vrouw voor den kost deden is weinig bekend. Toch is nu we), aan het licht gekomen, dat zij aan de huizen rondgingen om zeep te koop aan te bieden. De Haagsche correspondent van de Tel. heeft met V., de mjn, die op den dag van den moord een bezoek aan het slaohtoffer had willen brengen,-waarin hij niet geslaagd ls, die houder van een volkalogement in Den Haag bleek te zijn, een onderhoud gehad. Hij vertelde, ruim zes jaar met de nu vermoorde in zijn logement te hebben samengewoond. Ongeveer zes maanden geleden, in October van het vorige jaar, verdween zij op zekeren avond spoorloos, zonder opgave van redenen en zonder afscheid van hem te hebben genomen. Verschillende kleedingstukken liet zij achter. Alleen een koffertje met wat goed en een nieuwe fiets, die zij pas van den logementhouder cadeau bad gekregen, nam zy mede. Eerst onlangs vernam hij, dat zij in Amsterdam vertoefde en deed hij haar weten, dat hij haar wel eens wenschte te spreken. Hierop ontving hij op 9 April een brief van haardien hij ons toonde van ongeveer den volgenden inhoud: „Als u soms eens wil schrijven en u wil hierheen komen, schrijf dan welken dag, dan reken ik er op. Dan kan ik zelf eens met u spreken. Mijn adres is als volgt :Mej. Nellie Wijker, Noordermarkt 9, Amsterdam. De reden, waarom ik bij u weggeloopen ben. kan u wel hinderen en wil ik niet zoo schrijven. Beter dat ik het zelf zeg, anderen hebben er niet mee noodig." Dit laatste schreef zij, omdat de heer V. niet lezen en schrijven kan 'en deze zijn brieven door zijn knecht laat voor lezen en beantwoorden. Daarop liet hij weten, Maandag haar te zullen bezoeken en zoo vervoegde hij zich Maandag 12 April 's morgens tegen elf uur aan het logement aan de Noorder markt. Hij bestelde een glas bier en vroeg aan de juffrouw of Nellie Wijker thuis was. Deze antwoordde, dat zij niet boven was, waarop hjj zeide te zullen wachten, daar hij geen zin had lang daar te toeven. De juffrouw had gezegd, dat zij wel tot vijf uur weg kon blijven. Vreezende ook voor een ontmoeting met den man, met wien zij daar leefde ging hij spoedig weg. De juffrouw vroeg hy, Nellie Wijker de boodschap te geven, dat hij er geweest was. Met den trein van twee uur is hij daarop naar Den Haag teruggekeerd. Hij ver klaarde er van opgehoord te hebben, dat zij dienzelfden dag vermoord was. Hy was er nog van onder den indruk en had sinds dien dag nog niet gegeten. De man, met wien zij leefde, kende hij in het ge heel niet. Hij had hem nooit gezien. V. had nog in bet logement vernomen, dat de nieuwe flets, die zij had meege nomen, verdwenen waswaarschijnlijk was deze verhuisd naar de bank van leening. De ouders van het meisje wisten blijk baar nog niet, dat zij bij hem vandaan was. Zjj hadden hem nog onlangs een brief over haar geschreven. De „Alkm. Ort." meldde Donderdag avond By een onderzoek, dat ook door de Alkmaarsche politie in deze zaak wordt gedaan, kwam de recherche in het bezit van zoodanige gegevens, dat zy de Am- sterdamsche politie Donderdagavond zeer belangryke aanwyzingen kon verstrekken omtrent het slachtoffer en den vermoede- lyken dader. Zeer waarschynlljk zal door deze inlichtingen de identiteit van den dader volkomen kunnen worden vastge stold. Buitenland. Een Amerlkaansche uitvinding. Naar het R. C.-bureau te Londen' aan de Daily Telegraph ontleent, heeft het bureau voor de Amerikaansohe luchtvaart, een methode uitgewerkt oan mist te doen verdwyaien. Het beginsel is, door wyzl- ging te brengen in den electrischen span ningstoestand van de ludht, de oorzaken der mistvorming weg te nemen. Er is nu een toestel geconstrueerd, dat op een vrachtauto kan worden rondgevoerd en waarmee 700 kub. vt. in de minuut van mist kunnen worden gezuiverd, althans tot 95 pet. Voor het van mist vrij maken van vlieg velden wordt veel van deze methode ver wacht. Het schynt mogeiyk te zyn by mist op een landingsterrein een baan van 1000 voet hoog en 2000 voet breed van mist te ■uivaren met dit nieuwe toeetal. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Bioscopen-schemering. Opvoeding. Clubhuizen. Instituut voor huishoudeiyken arbeid en doelmatige woninginrichting. Een hotelrat In een van de groote hotels van de place de la Concorde te Parijs heefteen „hotel-rat" drie rijke Amerikaansche da mes voor een half millioen aan kostbaar heden ontstolen. De dames bewoonden op de vyfdé verdieping van het hotel drie kleine, naast elkaar gelegen kamers, waarvan de tusschendeuren niet gesloten waren. Zondagnacht, tegen drieën, werd een van de dames er brandde een nacht licht in haar kamer en de balkon-deur stond open door het geluid van een stoel, die verschoven werd, gewekt. Zy zag een man in haar kamer, die haar handtasch greep en door de open balkon deur verdween. Hoewel de drie Ameri- kaanschen onmiddellyk het hotel op stel ten zetten, is er van den dader geen spoor ontdekt, die in de drie kamers zyn slag had geslagen. Llefdeskonnmer. In een bosdh by Dernburg werden Don derdagmorgen de lyken gevonden van een 24-jarig koopman en zyn 19-jarige ver loofde, die uit liefdeskormner, zooals uit een gevonden brief 'bleek, tezamen den dood hadden gezocht. De jonge man had eerst het meisje en daarna e&n kogel door do slaap gejaagd. Een historisch lichtschip vergaan. Een telegram uit Philadelphia meldt, dat het oude lichtschip, dat sinds 1786 in den mond van de Delawara-rivier lag, Woensdag by een vliegenden storm los geslagen en naar den Oceaan afgedreven is. Het lichtschip was een oud Engelsch schip van 1766, waarop een vuurtoren gezet was en werd tot voor eenige jaren nog geregeld gebruikt. Als curiositeit had meri het schip daarom op zyn oor- spronkelijke plaats laten liggen en de lichten werden alle 8 dagen weer van brandstof voorzien. De vaste bemanning was echter opgeheven, zoodat er geen menschenlevens te betreuren vallen. Zijn pleegkind gedood. Te BerUjn, Neu Köln, ls een 19-jarig meisje door haar 60-jarigen pleegvader met revolverschoten gedood. De moorde naar wilde het meisje huwen maar zy had de voorkeur aan een jeugdiger vereerder gegeven. Gasvereükklng. In een woning in Beriyn-Schöneberg zijn Donderdagmorgen een 46-jarige ge huwde vrouw met haar 4 kinderen in den leeftijd van 10 tot 2t jaar, door gasvaratlk- Hri[g /YngfiV^YT *11 naai Oetkcr's»Recept, gebakken met een door Dr. Oetker op wctenschappclijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gtet. Men gaat onmiddellijk J°t bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 0.48 400 gr. suiker0.22 Vi pakje Dr. Oetkcr's Vanillesuiker 0.02V» 300 gr. tarwebloem,0.11 '/«pakje Dr. Oetker'sBackin 0.04 6 eetlepels water Bereiding: Eierdooiers, suiker, Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dap voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel hij en daarna het stijfgeklopte eiwit. Men vuile een met boter ingewreven spring» vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een matig verhitten oven ongevee- uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co„ A'dam. Goden-schemering, zoo heet een dicht werk uit onze litteratuur, waarin de onder gang van goden-gestalten uit de Noorsche mythen-wereld verhaald wordt. Bioscopen- schemering zou men de zitting van den Ge meenteraad' van deze week kunnen noemen; want daar vormde de ondergang der bios copen de hoofdschotel. Inderdaad schijnt het de bioscoop-exploitanten niet naar den vleeze te gaan. Zij wijten hun dreigenden economischen ondergang voornamelijk aan. de hooge amusements-belasting, terwijl an deren, met wethouder Wibaut vooraan, de ziekte-haard meenen te moeten zoeken in een te versnipperde particuliere exploitatie, die o. a. een ongerechtvaardigd groot aantal kleine rolprent-kijkspulletjes oftewel film theatertjes in kwakkelend leven houdt. Het totaal aantal beschikbare bioscoop-plaatsen in onze stad bedraagt: 12000. Op een ge middeld aantal «porstellingen van 25 in de 7 dagen, geeft alt een mogelijk aantal be zoekers van 500.000 per week. Of wel 15.600.000 per jaar. Er komen er gemiddeld echtermaar 6 millioen. Het aanbod is dus te groot voor de vraag op jullie amuse- ments-markt; daar staat de gemeente en haar 20 belasting buiten; jullie moet zelf maar zien hoe je dat weer in evenwicht brengt. Zoo redeneeren B. en W., die af wijzend prae-adviseerden op een adres tot verlaging der belasting tot 10 Een argu ment, dat de Bioscoop-bond blijkbaar reeds voelde aankomen en dat hij dan ook in een nieuw adjes aan den Raad bij voorbaat trachtte te ontzenuwen door te wijzen op het feit, dat Brussel en Antwerpen resp. 108 en 63 en b.v. Marseille 59 bioscopen telt tegen Amsterdam 38. Hield die fnui kende belasting een gezonde ontwikkeling niet tegen, dan zou men hier dus eerder van een tekort dan van een teveel moeten spre ken, zegt de Bond. Waar tegenover men dan j weer zou kunnen vragen of vergelijkingen met andere steden in dezen wel opgaan en of de bioscopische gesteldheid van de ver schillende volks-aarden hier niet mede een factor is, die grooten invloed heeft, maar die men nu eenmaal niet in cijfers kan vast- et probleem is niet eenvoudig en posi tief uit te maken welke rol de bij velen be ruchte 20 belasting hier inderdaad speelt is ondoenlijk, al verdiept men zich nog zoo ijverig in de lijvigste accountantsrapporten. De Raad bleef dan ook dezen keer in den schemer ronddwalen en zal over veertien dagen nog eens probeeren of hij eruit kan komen. Misschien zal hij tenslotte wel het bemiddelingsvoorstel van den heer Kete laar, die tot 15 wilde verlagen, aanvaar den. Dat lijkt ons niet onwaarschijnlijk, want het overgroote deel van den Raad is noch fel pro-, noch fel anti-bioscoop. Er zijn er maar enkelen, die met een soort verbeten Schadenfreude een eventueele „ondergang" zouden willen meemaken en eveneens maar enkelen, die in de bioscoop een belangrijk stuk volks-paédagogiek meenen te moeten zien. Maar deze laatste zienswijze is toch vrij verbreid. Ten onrechte! Paedagogie, opvoeding, veronderstelt een zekere leiding, althans een zeker idealisme van boven af. Zoo'iets is er in de trilbeelden-wereld niet. Men geeft er het uitgaand publiek precies dat amusement waar het om vraagt. Heeft niet onlangs de directeur van de Para- mount, een bioscopische grootmacht van den eersten rang in een interview ver klaard, dat hij zuiver bleef reageeren op de „vraag" en er niet aan dacht met ander, „beter" werk te komen voor dat hij merkte dat de vraag in die richting ging? Toch is het ni^t ondenkbaar, dat er eens een film-koning zal opstaan, die kans ziet altijd een „tikje" boven het gemiddelde peil van deze publieke vraag uit te blijven en aldus, met behoud van een behoorlijke winst-basis, de massa zal weten te wek ken en te trekken tot een zuiverder genie ten, tot een amusement dat niet leeg laat, maar opheft en sterkt. Heeft Rooyaards in dertijd met zijn Mi dzomernachtdroom en Driekoningenavond b.v. niet iets dergelijks gedaan?.... Wie, behalve een enkele lit teraire boekenwurm, bekommerde zich nog om Shakespeare? Geef „het volk" niet meer dan waar het om vraagt! Al het andere is waan en snobistische kunst-bestreving van den enkeling. Dat lijkt fiksch en ferm en met een juiste werkelijkheidszin gerede neerd. Maar de werkelijkheid was: dat de Midzomernacht en Driekoningenavond in dertijd populair werden als geen ander stuk uit die jaren!! We wachten dus op een soort bioscoop- Rooyaardsl En mocht die inderdaad op staan, dan zou de Bioscoop-bond op meer succes mogen hopen dan wij hem thans voorspellen met zijn noodkreet-adressen om belasting-verlaging. Opvoeding, jeugd- en volksopvoeding, behoeft niet vervelend, duf of cigenwijs- schoolmeesterig te zijn, al werkt het vele praten over paedagogiek, verhooging van het zedelijk peil, of hoe dat meer moge hee- ten, wel eens irriteerend en verleidt het wel eens tot het maken van een sarcastisch, hatelijk-spottend grapje. Ziet b.v, de z.g. jeugd-concerten, die het Concertgebouw orkest de laatste jaren geeft onder leiding van Dopper 1 Het enthousiasme er voor is nog steeds stijgend en de leden van het Paedagogisch Congres, die aan het einde der vorige week zulk een concert bijwoon den, hebben er een staaltje opvoeding mee gemaakt op muzikaal terrein, dat kan hel pen om, ook op veel andere terreinen, den juisten weg naar de toekomst te vinden. Korte, eenvoudige uiteenzettingen; enkele smakelijke historische anecdotes en verder: demonstratie! Er is in die richting zeker nog ontzaglijk veel te doen. De Gemeente wil van haar kant ook niet meer achter blijven en hoopt langzamerhand in verschillende wijken van •de stad „Clubhuizen" in te richten. Het eerste Clubhuis wordt op de terreinen der oude Oostergasfabriek ter beschikking ge steld. Het zal niet alleen onderdak bieden aan vereenigingen voor vrije-jeugd-ontwik- keling (ik schreef er destijds reeds over, maar toen zie boven! lichtelijk spot tend) maar ook aan allerlei ontspannings- en ontwikkelingsvereenigingen van ouderen. De Gemeente stelt zich voor wel, van boven af, een zeker toezicht te houden en een zekere leiding te geven, maar dit te doen op een wijze, die zoo weinig mogelijk in grijpt in het vrije initiatief der vereenigin gen en clubs, die de gebouwen in beheer krijgen. Het „tikje" ast zij, gestadig, er boven op wil leggen, opdat het peil lang- zaam-aan stijge, zal zoo bescheiden en stil mogelijk worden opgeschept. Opvoeding in de huishouding! Ook aan dat onderwerp heb ik me vroeger al eens gewaagd naar aanleiding van een door de Ver. v. Huisvrouwen belegde conferentie over het dienstboden-vraagstuk. Ik hield toen niet „stil en bescheiden" mijn mond, want dit past bij den journalist nu een maal nietl maar maakte mijn opmerkin gen toch, man zijnde met eenigen schroom. Lieve dames,, bedoelde ik toen zoo ongeveer te zeggen, verspil den tijd toch niet aan pogingen om het vak van dienst bode „er weer in" te brengen; we kunnen de evolutie nu eenmaal geen slag terug draaien en die evolutie wil: dat „de dienst bode", zooals we die kenden, al meer en meer verdwijnt. Weest er liever, vóór alles, op bedacht hoe het huishouden vereenvou digd en verbeterd kan worden door het ten- volle toepassen en uitbuiten der moderne technische hulpmiddelen. Zooals gezegd, ik merkte dit met schroom op. Maar nu komt daar een „sub-commissie voor huishoudelijken arbeid" uit dezelfde vereeniging mij ter hulpe snellen. En ik juich! Want hoort haar Voorzitster, Mevr. Van Waveren: „Dienstbodenvraagstuk? Ik houd niet van dat woord, ik houd niet van het ding dat het aanduidt en ook niet van de geforceerde pogingen om aan den nood een einde te maken door op allerlei manieren te trachten de belangstelling voor het dienstbodenvak, die nu eenmaal tot een minimum gedaald is, weer op te wekken". En dan wijst ook zij er öp, dat nog lang niet genoeg al de practische technische uit vindingen van onzen modernen tijd door de huisvrouw gewaardeerd worden. Om die waardeering te bevorderen '(0. a. ook om het onjuiste „te duuri'-argument uit de we reld te helpen) wil men nu komen tot een centraal adviseerend lichaam, een „Insti tuut voor huishoudelijken arbeid en doel matige woninginrichting". Men wil dit in stituut maken tot een vraagbaak voor de huisvrouw; en het doel is datgene te pro- pageeren wat het werk van de huisvrouw (zonder dienstbode!) tot het juiste mini mum kan beperken. Verschillende program punten ter bereiking van dit doel werden reeds opgesteld. Om er één te noemen: Op richting en bevordering van gemeenschap pelijke en particuliere diensten, die het werk van de huisvrouw 'helpen verlichten. (In Londen kan men zich b.v. al vanaf f 60 per jaar abonneeren op stofzuigen, vloeren en meubels wrijven, ramen en deuren lappen, koper en zilver poetsen, enz. enz.). Moge ook deze nieuwe richting in de huishoud-opvoeding slagen!

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5