1ELDERSCIE COURANT VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Dat doet VAN ZATERDAG 24 APRIL 1926. Bij het op 16 en 17 April gehouden examen voor landmachinist te A'dam, behaalde de heer O. O. Steilberg Jr., alhier, het diploma voor groot en klein motorbedrijl, eveneens behaalde hij het diploma voor algemeen stoombedrijf. Aan den heer H. F. Bosch, aannemer alhier, is opgedragen het bouwen van een bloembolle nischuur te Anna i'aülowna. Nutsspaarbank. Tot boekhouder van de Nutsspaarbank is benoemd onze plaatsgenoot, de heer A. J. Witsenburg. Madame 8ans Géne. Eene vergelijking tusschen een voor de film bewerkt tooneelstuk of roman en het origineel daarvan is niet altijd ten voordeele van de film. Doordat zij het gesproken woord mist en dit slechts vrij Gebrekkig vervangen kan, is een flm- ewerking uiteraard veelal slechts frag mentarisch: enkele der pakkendste ge deelten wordep verfilmd en op min of meer gelukte wijze 'tot een geheel samen gevoegd. De laatste jaren hebben in dit opzicht grootere verbeteringen gebracht, en de tegenwoordige film-regie heeft interessante en meesterlijke vondsten ge daan, waardoor aan deze lacune tegemoet is gekomen. "Het verfilmde tooneelstuk „Madame Sans Gêne", waarvan wij gis terenavond de eerste vertolking zagen in de Witte Bioscoop, is een bijzonder ge slaagde poging. Dit is niet maar een gedachteloos neergeschreven woord om nu maar eens een aanbevelinkje te schrij ven, want eerlijk gezegd, hadden we volstrekt niet het plan „Madame Sans Gêne" voor de krant te gaan aanbevelen. Maar wat wij gisterenavond in de Koningstraat zagen, kan uit den grond des harten voor oud en jong warm wor den aanbevolen. Ja, in menig opzicht wint het hier de film van het tooneel, omdat het tooneel gehouden is aan beperkte regie en de film over vrijwel onbeperkte middelen beschikt. De geweldige scènes uit de revolutiedagen, waarbij menschen- menigten van duizenden ten tooneele komen, deprachtige omgeving der Fransche Keizerlijke kasteelen, de toonee- len tijdens de razzia der Nationale Garde in Parijs, de optrekkende legers van Napoleon, zulke dingen kan geen tooneel vertolking, maar uit den aard der zaak slechts de film geven. En juist voor een tooneelstuk als dit zijn zulke scènes zoo aantrekkelijk. Bij deze film hangt van de vertolking der beide hoofdrollen, die van Napoleon en Madame Sans Gêne, veel, zoo niet alles, af. Het knappe, temperamentvolle Parijsche wascheresje, met haar onge breidelde levenslust, haar scherpe tong, haar gouden hart en haar levendig tem perament, en de statige, ernstige figuur van een Bonaparte, zij vereischten beide een prima acteur. Gloria- Swanson vereenigt in zich de eigenschappen, die haar voor deze rol geschikt maken. Zij is misschien niet een van de grootste filmsterren, voor tragé dienne is zij niet in de wieg gelegd, maar een tragische rol is deze Madame Sans Gêne zeer zeker niet. Gloria Swanson is jde volksvrouw, ook als zij hertogin van Dantzig is geworden en haar vroolijke aard verloochent zij niet. Kostelijke scènes geeft zij aan Napoleon's hof, waar zjj doorloopend overhoop ligt met haar sleep en met de hofmanieren; kostelijk ook is haar spel als wasehvrouw-van-de-revolutie. En wat EmileDrain betreft, de Napoleon- vertolker men heeft van den keizer altijd zoo'n legendarische voorstelling, norsch, stijf man, die niet uit de plooi raakt en alleen maar veldheer, geen mensch is. Drain maakt een menschelijke Napoleon, zonder nochtans de waardigheid der figuur aan te tasten. Daaromheen groepeeren zich tal van andere bekenden uit de revolutie-periode Fouché, de politie-commissaris, Niepperg, de prinsessen. Als het noodig is ziet de regie niet tegen eenige honderden per sonen op om een scène te verfilmen. Het stuk neemt bijna den geheelen avond in beslag, doch verveelt geen oogen- blik. Een klein bijprogramma opent den avond, waarvan de klucht menig aange naam oogenblik bezorgt. Doch ook bij de grappige scènes van Madame Sans Gêne, die daarenboven van smakelijken Holland- schen tekst voorzien zijn (het was Mevr. Mann-Bouwmeester, die dezen verzorgde), ging herhaalde malon een hartelijke lach op. Opera. Gezelschap Louis Bouwmeester Jr. Het bekende groote opera- en operette gezelschap „De Hagezangers", dir. Louis Bouwmeester Jr., dat geregeld „Scala" in Den Haag en „Het Paleis v. Volks vlijt" te Amsterdam bespeeld, komt Woensdag 6 Mei in Casino een volledige Opera opvoeren, n.1. de schitterende opera- comique „De Postiljon van Lonjumeau", Een grootsche opvoering door dit be roemde gezelschap met uitgebreid koor en Orkest. De eigen, toepasselijke deco raties Worden medegebracht. In de hoofd rollen treden op de sterren Louis Mor- risson, de gevierde tenor van de Grand Opera te Parijs, Henri Bloemgarten, mevr. Gretha Santagen—Manders, Joh. Bos kamp, enz. De opuoering zal geheel gelijk zijn aan die te Amsterdam en Den Haag en is voor Helder iets bijzonders, daar men hier nog nimmer zulk een opera door beroepsartisten zag uitvoeren. Soirée „Toonkunst". Men schrijft ons: Hoewel het onze meening ls, dat iets wat „Toonkunst" organiseert zichzelf reedis aanbeveelt, willen, wijl toch gaarne aan hetverzoek van het bestuur der ver- oeniiging voldoen en' onze leziers en leze ressen inlichten omtrent de soirée dan sante, die Toonkunst" op Donderdag 6 Mei e.8. in Casino hoopt te geven. Onder leiding van haar emimenten di recteur den heer A. J. Leewens, is een soirée georganiseerd!, waaraan verschil lende goede solisten als mejuffrouw Aa ide Hoogenbosch (sopraan), mevrouw O. W. Velthuys—Huchshorn (piano), de heer Joh. Pala (viool) en anderen hun welwillende medewerking zullen verlee- nen. Ook het vrouwenkoor en een klein koor capella der afdeeling zullen eenige nummers ten gehoor© brengen. Na de pauze zal de bekende, muzikale, geestige klucht in één 'bedrijf „Het Oproer in de Meisjeskostschool" van Frits Rengers worden opgevoerd, waarin mejuffrouw Hoogenbosch de rol van leerares zal ver vullen, terwijl er daarna volop gelegen heid zal zijn op de maat der vroolijke Casino-band te dansen. Een en ander geeft voldoende zekerheid, dat het een gezellige avond1 zal worden. Allen zal de goed geslaagde opvoering van „De klokken van Oornevllle" nog versch in het geheugen liggen. Hoewel de opkomst bevredigend was, heeft het financieel resultaat niet geheel aan de verwachtingen van het 'bestuur beant woord. Om het tekort, dat ontstaan is, te dek ken, is er door „Toonkunst" een verloting op touw gezet, waarvoor de goedkeuring van B. en W. bereids verkregen ia De loten, die 0.25 per stuk kosten, zullen dezer dagen worden aangeboden en wij betwijfelen niet of allen, die iets voor „Toonkunst" voelen, zullen gaarne één of meer loten nemen. Reeds vele prijzen voor de verloting zijn door verschillende per sonen afgestaan. Meerdere geschenken zullen voor dit doel gaarne door mejuf frouw De Boer, Spoorstraat 88, In ont vangst worden genomen. Met de Ned. Arbeiders-Reisvereen. naar Hoorn en de Streek op Zondag 2 Mei. De afdeeling Helder vam bovengenoem de vereeniging is voornemens een uit stapje te organiseeren naar Hoorn en de Streek op Zondag 2 Mei aa. Vertrek des morgens met den trein van 6.27. Aan komst in Hoorn 8.11. Na aankomst be zichtigen en rondwandeling door de Btad. Daarna diner en *s middags zal in over leg met de deelnemers een rijtoer of autotooht door de Streek worden ge maakt. Terugkeer in Helder 11.24 's avonds. De kosten van dit uitstapje zul len 'bedragen 4.—, de kosten voor den rijtoer niet inbegrepen (bij deelname van minstens 10 personen). Ook niet-- leden kunnen deelnemen. Opgave tot deelname en storting reis- som uiterlijk Donderdagavond. 29 April bij de heeren J. A Furst, Sohagenstraat 59 en J. J. de Langen, Sohagenstraat 93, alhier. Gem. Geneeskundige Dienst. Door het lid van den Raad G. J. Eylders zijn de volgende vragen aan B. en W. gericht le. Is het Uw College bekend, dat burger-patiënten verpleegd worden in de zalen der Militairen (tusschen Militairen) 2e. Is het waar, dat er geen oog specialist meer is? 3e. Is het waar, dat er een specialist (voor operatiën) uit Utrecht tijdelijk be noemd is wegens ongesteldheid van den tegenwoordige en heeft het College van B. en W. pogingen aangewend om als tijdelijk te krijgen Dr. Tange, die toch zeker een zeer goede reputatie heeft in onze gemeente. Toelichting: In den Raad van 13 Mei 1924 is het ontwerp-contract aangenomen, waarin als punt 1, staat: le. De Militairen en de burger-patiën ten zullen afzonderlijk op zalen of kamers worden verpleegd. 2e. De burger-patiënten zullen worden verpleegd door vrouwelijk personeel. Vraag 8. Wordt in punt 4, van het ontwerp-contract niet gesproken van: „In alle gevallen waarvoor geen specia list van de Marine aanwezig Is, kan de „hulp van burger-specialisten worden inge roepen". Moet het Gemeentebestuur hiermede genoegen nemen, dat om vroegere mili taire verstandhouding tusschen Dr. Tange en zijn toenmaligen Chef, de gemeente de dupe wordt van deze vroegere verhouding on daarom deze bekwame specialist niet als tijdelijk wordt aangenomen; ja, zelfs niet in de zalen mag komen en hem de nabe handeling van de klasse-patiënten wordt geweigerd, terwijl Uw college en de bur gerij niet anders dan met lof spreken over Dr. Tange. Het uithalen van vogelnesten. (Een woord tot ouders en opvoeders). Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels schrijft ons: Nauwelijks is de broedtijd der vogels begonnen, of er bereiken ons weer klach ten over het verstoren van nesten door de jeugd. Het zijn nu vooral de nesten van zanglijsters en merels, die het moeten ontgelden; binnenkort zullen zeer zeker ook de nesten van nachtegalen, vinken, tuinfluiters, roodborstjes, enz. geplun derd worden. In vele streken wordt er over geklaagd, dat het aantal zangvogels achteruit gaat, maar kan dat wel anders? Het is moge lijk gebleken, den handel in beschermde vogels behoorlijk tegen te gaan, ja zelfs het gevaar, hetwelk er voor de vogels gelegen is in de vuurtorens, min of meer af te wenden, doch er moet ook bereikt worden, dat de Nederlandsche jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zang vogels is geen enkel voordeel verbonden integendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen deze vogels niet mis sen ter wille van den landbouw, den tuin bouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Meen niet, dat het kwaad niet te ver helpen is. Wij kunnon en willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongen bewust tot wreede daden in staat is en de ondervinding heeft dat ook herhaal delijk bewegen. Het komt er maar op aan, onze jongens op het verkeerde van hun handelwijze opmerkzaam te maken en een beroep te doen op hun eergevoel. Welke jongen zal er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schepselen? Op scholen, waar het beschermen van vogels aangemoedigd wordt, zijn gunstige resul taten dan ook niet uitgebleven. Het ware te wenschen, dat elke school over enkele nestkastjes kon beschikken; h^. van nabij gadeslaan van een vogel paar zou stellig bij onze jeugd belang stelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet alleen om vogel nesten, het gaat ook om het beste, wat er in het kind leeft; ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel wordt ver stikt door ruwheid en wreedheid. Ongepaste uitlatingen van een ambtenaar van het O. M.P Op vragen van het Tweede Kamerlid Hermans over die ongepaste uitlatingen van den Officier v. Jjustitie mr. Fockema Andreae tegenover den heer R. Velsink, fotograaf te Doetinchem en wethouder de zer gemeente, heeft de Minister v. Justitie geantwoord: Ad vraag i. Het in diere vraag medege deelde was den ondergeteekende niet be kend. Ad vragen '2 en 3. Bij het ter zake inge steld onderzoek is het den ondergeteekende gebleken, dat de betrokken wethouder der gemeente Doetinchem terechtstond ter zake van beleediging, een politieambtenaar aan gedaan, door, terwijl die ambtenaar, in verband met de staking bij de Tramweg maatschappij ZutphenEmmerik, nabij het emplacement dier maatschappij surveil- leerende was en deze ambtenaar zich op plus minus drie meter afstand van den ver dachte bevond, met den vinger naar dien ambtenaar te wijzen en daarbij op luiden toon te zeggen: „Daar staat die mein- eedige". De substituut-officier van justitie heeft toen ter motiveering van de door hem ge- eischt wordende gevangenisstraf herwet- houderschap van den betrokkene ter sprake gebracht, daarbij echter juist een tegen stelling makend met „dronkelappen", en heeft gewezen 00 het groote verantwoorde lijkheidsgevoel, dat naar zijn oordeel het gehalte van hen, -die dergelijke functies be- kleeden, moge dan anders) geworden zijn dan vroeger toch nog steeds van een wet houder mag worden verwacht. Dat de substituut-officier van justitie de qualiteit van wethouder van den ver dachte in een proces als het onderhavige in het geding heeft gebracht, zulks ter mo tiveering, waarom niet met den eisch van een geldboete werd volstaan, komt den on dergeteekende alleszins verdedigbaar voor; paar zijn oordeel had echter de wijze, waar op zulks is geschied, met name voor wat betreft de daarbij gehouden beschouwing van algemeenen aard, gelukkiger kunnen zijn. Voor het richten van een algemeene aanschrijving aan de betrokken ambtena ren acht de ondergeteekende intu-sscheo geen aanleiding aanwezig. Voor d© rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft wegens diefstal met Inklitm- minig terecht gestaan do 25-jarige J. b. S., geboren te Kerkrad© ©n laatstelijk wo nend© te Breda. Reeds heel jong had hij gestolen en was toen in een tuchtschool geplaatst. Later naim hij dienst in het EngeLsche en vervolgens in het Belgische leger. Hij streed aan den -Yzer on d© Somane, en werd gewond, waaruit hij ©en hoofdpijn overhield. *Hij is vervolgens nog in een zenuwlijdersgesticht opgenomen geweest ©n werd tenslotte student in een missie huis te Kaatsheuvel, waar imen niets bij zonders aan hem ontdekte ©n hij zich goed gedroeg. Wegens zijn hoofdpijn kon1 hij echter niet studeeren en hij werd op zijn verzoek als postulant in de oomniiuniteit opgenomen, tot hij eindelijk igeen roeping meer voelde en1 het Missiehuis vaarwel zegde. Hij betrok in Breda een kamer. In Februari bezocht hij het missiehuis nog eens, doch nu met minder goede be doelingen Toen de kloosterlingen in de kerk waren klom hij naar 'binnen Hij wist er den weg en stal voor 83 aan waarde. Op 8 Maart herhaalde hij zijn bezoek op dezelfde wijlze, ontvreemdde weer wat geld en' trachtte de brandkast te forceeren, doch' slaagde daar niet in, daar hij slechts één sleutel vond en er drie voor noodig waren Het O. M. oordeelde dat de diefstal met veel overleg badplaats gehad en edschte lVa jaar gevangenis straf. De verdediger, mr. Gerrits, verzocht om een psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van befcL Waarom hij gestolen heeft weet hij zelf niet. Hij1 baid nog 700 op de spaarbank en nu heeft hij nog een goede 460, waarvan hij gaarne de schade wil vergoeden Op 6 Mei doet de rechtbank uitspraak. Ingezonden mededeeling. Purol, kan men zeggen van hen, wier huid van handen en gelaat er alt\jd even goed verzorgd uitziet. Volgt hun voorbeeld en koopt een doos Doos 30 et. PUROL Moordaanslag te Amsterdam. Een 20-jarige man is door d£ politie te Amsterdam aangehouden, die verklaar de in de Nieuwe Brugsteeg een 29-jarige vrouw met een mes een viertal steken in de borst en buik te hebben toegebracht. De vrouw is per auto van de G. G. en O. D. in het binnengasthuis ter verpleging opgenomen. Aangereden. Gisteravond is de 7-jarige J. O. F. van den Bergwerg, op den hoek van den Bergweg en den Bergsingel te Rotterdam, bij het plotselingen oversteken van den rijweg onder een door J. A. de W. be stuurden auto geradkt. Het meisje kreeg een schedelbreuk en is per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Ooolsingel overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Overboord geslagen. Gistermiddag is de 9-jarige A. S., thuis- behoorend aan boord van het in de Waal haven te Rotterdam liggend lichterschip „Cito" bij het spelen overboord geslagen en verdronken. Het lijkje is opgehaald. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het ma- nufacturenmagaziju „De Rooster" van deD heer B. K. te Amersfoort. Verschil lende goederen en een klein bedrag aan geld zijn ontvreemd. Denzelfden nacht heeft de politie door een inval in een ander perceel de vermoedelijke drie daders achterhëald; den vierde is zij op het spoor. De politie heeft vermoedelijk de hand weten te leggen op de bende, die den laatsten tjjd door verscheidene in braken de omstreken van Amersfoort onveilig heeft gemaakt. Geëlectrocuteerd. Vrijdagmiddag is een 31-jarige chef electricien, werkzaam bij de Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven tij dens de reparatie van een hoogspannings inrichting met den stroom in aanraking gekomen. Hoewel medische hulp onmid dellijk ter plaatse was mocht het niet meer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Het doorsteken van een dam, De Zutphensche rechtbank bevestigde Vrijdag conform den eisch het tegen twee Markeloosche boeren gewezen vonnis, waarbij zij wegens het doorsteken van een dam tijdens de watersnood in Januari om hun eigen land voor overstrooming te vrijwaren tot een maand gevangenis straf waren veroordeeld. Brand ln de Govert Fllncfcstraat te Amsterdam. Een noodlottig gebeuren heeft de be woners van Jiet daarbij betrokken gedeelte der Govert Flinckstraat te Amsterdam in diepe verslagenheid gebracht; bij een brand zijn in den nacht van Donderdag op Vrij dag twee kinderen omgekomen. Het perceel Govert Flinckstraat 101 heeft twee woonverdiepingen en een zol der, waarvan het achtergedeelte tot woning is verbouwd. Het gezin van den sigaren maker W. Kragten, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, had deze woon ruimte in huur. Donderdagnacht, tegen twaalven, de man was nog niet thuis, hoorde de vrouw van den sigarenmaker, die, evenals de kinde ren, te bed lag, het geluid van een vallend voorwerp. De vrouw schrok van den slag, richtte zich op en zag het volgende mo ment het woon- en slaapvertrek in lichte laaie staan. Vlammen hadden het bedde- goed aangetast van het ledikant, waarin de twee oudste kinderen sliepen, ook hare legerstede vatte vlam. In groote ontstel tenis trachtte de vrouw de kinderen te red den doch voor de vlammenzee moest zij de wijk nemen. Met het jongste kind in de armen, een meisje van bijna twee jaren, nam de vrouw de vlucht. De vlammen verbreidden zich zoo snel, dat ze enkele minuten 'later uit de beide achterramen sloegen en uit het achterge deelte van het dak. De door de buren ge waarschuwde brandweer verscheen spoe dig, pakte flink aan en drong, op de mede deeling van de verbouwereerde bewoonster, dat zij niet wist hoe het met hare twee andtere kinderen was afgeloopen, in het brandende zoldergedeelte door. Daar viel, helaas, niets meer te redden. De kinderen, de zesjarige Wilhelmus Kragten en zijn zusje, het zevenjarige meisje Catharina, lagen verkoold in hun bedje. Het meisje was juist Donderdag weer uit het ziekenhuis thuis gekomen. De moeder, voorloopig bij buren onder gebracht, op de hoogte gebracht van het vreeselijke feit, was radeloos. De vader, die, toen hij zich huiswaarts begaf, even eens het onheil vernam, kreeg ©en zenuw toeval en is door den Geneeskundigen Dienst naar een 'der ziekenhuizen gebracht. De lijkjes werden naar het Binnengasthuis vervoerd. Mejuffrouw Kragten deelde aan de brandweerlieden mede, dat waarschijnlijk de kat een petroleumlamp heeft omgegooid. De brandweer achlt het echter het meest waarschijnlijk, dat de petroleumlamp het houtwerk heeft doen vlam vatten, waardoor de spijker, die de lamp droeg, 'losliet. De zolderwoning is geheel uitgebrand, een gedeelte van de kap van het huis dóór- gebrand. Wat heeft echter deze materieele schade te bettekenen bij het zware verliet, dat PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A F. van Dijk. Westerkerk: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. J. van Rooijen, van Utrecht Huisduinen: Geen dienst Jullanadorp: Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hoop". 's Avonds 7.30 uur, Ds. T. Doevendans Wz., v. h. Pred. N. H. Gem. te A'dam. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Cand. H. Holtrop, van Zandvoort. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. W. Splletholf, van Gorlnchem. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomat. HippolvtvshoftL 's Morgens 10.30 uur, Ds. Buiskool, van Schagerbrug. Den Oever. 's Namiddags 2.30 uur, Ds. Buiskool. deze ouders in hunne kinderen trof!.... Aangaande de wijze waarop mejuffrouw Van Kragten, die moeder der verbrande 1 kinderen, aan het gevaar is ontsnapt, ver neemt het „Hbl.", dat zij, bij het zieft van de vlammen, niet de trap is afgesneid, doch de ramen opensmeet en, aan de achterzijde van het huis, luide om hulp riep. De buurman van twee hoog schoof het raam open, de vrouw zag hem en wierp den man haar jongste kind toe. Daarna klom' zij uit een der ramen, hing gedurende eien ondeelbaar oogenblik aan haar vinger toppen, moest zich laten vallen en werd door den buurman gegrepen. Hij kon haar niet houden, gelukkig viel zij daarna op drooglatten, aangebracht bij het raam van den buurman, die de vrouw toen, door het raam, binnen zijne woning heeft gehaald. Archaeologlsch onderzoek ln Borger. Twee begraafplaatsen. Omtrent de onderzoekingen van dr. Van Giffen in de gemeente Borger, verneemt de N. R. Crt. nog het volgende: La t onderzoekin gsveld zijn twee be graafplaatsen verborgen. Ruim 60 graven zijn reeds ontdekt De begraafplaatsen be staan uit een heidensch en christelijk, zoo als de ligging der graven aantoont. De graven moeten dateeren van 400700 na Christus. Een „gepeperde" vordering. De tweede Kamer der Haagsche recht bank heeft Donderdag uitspraak gedaan inzake een procedure tusschen een inge nieur en dé Rhein-Elbe-Union. De ingenieur had gesteld een vordering te hebben van 83.000, tijdens dé, plei dooien met 12.00 verminderd op de Rhein-Elbe-Union, wegens hem na ge geven ontslag toekomende schadevergoe ding. De Rhein-Elbe-Union had ten doel in Indië expansie te zoeken en de inge nieur was in Indië leider van het concern- geweest (Bandoeng). v De Kantonrechter had van het gevor derde bedrag 3000 toegewezen. De recht bank vernietigde dat vonnis voorzoover daarbij genoemd bedrag werd toegewezen en bevestigde het voor het overige en ver klaarde voorts den ingenieur niet-ontvan kelljk in zijn vordering ten aanzien van het in eersten aanleg toegewezen bedrag. De rechtbank overwoog hierbij, dat ten deze toepasselijk is het Nederlandsche recht, waarbij de verjaringstermijn is ge steld op zes maanden. Gewetensgeld. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat ontvangen zijn bedragen van 140 en 150, respectievelijk onder letters N. N. en W. M„ wegens te weinig betaal de gemeentelijke Inkomstenbelasting. BetirlegelQke bankbreuk. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdagochtend behandeld een zaak tegen den 61-jarigen W. G., wonende te Rotter dam, die terecht stond, verdacht van be- driegelijke bankbreuk, gepleegd in de maanden Februari en Maart te Vlisslngen. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij, wetende dat zijn faillissement niet kon worden voorkomen, ter bedriegelijke kor ting van de rechten zijner schuldeischers, zijn dochter S. J. G. een bedrag van f 7000 heeft ten geschenke gegeven en aan P. v. d. Bogaard een winkelvoorraad ver bene den de waarde heeft verkocht. Autodieven. In den nacht van 18 op 14 Maart J.L is uit een garage aan de Van Speijkstraat een Renault-taxi gestolen. Men zal zich herinneren dat de auto door de mare chaussee te Zundert in beslag ls genomen. Te Vispen zijn nu twee jongeasaoea Een avontuurlijke levensloop. Twee ikinderen omgekomen. WEERINGEN.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11