"Mafs. WK", arts aangehouden, die, nadat ze eenlgen tijd in Frankrijk en België hadden gezworven, weer naar Nederland terug wilden. De auto-dieven zijn naar Botterdam overge bracht, waar ze na door de politie te zijn verhoord, weder op vrije voeten gesteld zijn. Verdronken. De 24-jarige EI te Waddinxveen gleed Donderdag te water en verdronk. Regen en hangeL Een bijzonder zware regenbul, gevolgd door een dito hagelbui, heelt Donderdag middag in Alkmaar in een uur tijde een groot aantal huizen totaal onder water ge zet, doordat de goten het vele water niet spoedig genoeg konden afvoeren. De stra ten waren bedekt met een dikke laag ha gel, waarop tal van wagens en fietsen aan Eet glijden raakten. Aanhouding. De politie te Utrecht heelt een 36-jari- gen timmer, recidivist, aangehouden, in wien men vermoedt den dader gevonden te hebben van verschillende insluipingen, die den laatsten tijd te Utrecht zijn ge pleegd Poging tot doodslag? - 24-jarige B. H. V. heelt Donderdag voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan wegens poging tot doodslag. Op een dansles te Haarlem had hij op het 19- jarige meisje F. Mooye uit Heemstede twee revolverschoten gelost, maar hij had h»«r slechts heel licht gewond Hij had verkeerlng met het meisje gehad, maar er was iets tusschen gekomen. Toen hij zag dat het meisje vriendelijk tegen een an deren jongeman was, was hij kwaad ge worden. Verdachte beweerde niet op het meisje gemikt te hebben. Hij had ook op zich zelf willen schieten, maar de revolver was hem afgenomen. Het O. M. eischte 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loooplge hechienis. De verdediger mr. O, J. Nieuwenhuls, vroeg vrijspraak. Het O. M. eischte zes maanden gevan genisstraf en vroeg verdachte's onmiddel lijke gevangenneming. Na raadkamer wees de rechtbank dit verzoek at Uitspraak 29 April. Vadermoord De rechtbank te Winschoten heeft gis teren) den gedetineerden 18-jarigen B. W. wegens vadermoord tot dertig maan den gevangenisstraf veroordeeld, met af trek van de voorloopige hechtenis, en den 16-jarigen H. W. tot beschikbaarstel ling van de regeer ing onder toepassing van straf. Inbreken Ie Winschoten. Ts Winschoten ls Donderdagnacht verschillende plaatsen Ingebroken, het rijkspoetzegelverkoopbureau van de firma Polack is voor ruim honderd gul' den aan postzegels gestolen. Oplichting en verduistering. De 06-jarige K. T., ambtenaar ter se cretarie te Wehl (Gelderl.) ls gearres teerdels verdacht van oplichting en ver duisteringen. Bestrijding van de wormstekigheid. De plantenziektekundige Dienst te Wa- genlngen schrijft: Het gunstigste tijdstip voor de bestrij ding van wormstekigheid bij -appel en peer valt in een korte periode (16 2 weken) onmiddellijk na den bloei. Het vlindertje, welks larve de worm- stekigheid veroorzaakt, legt haar eitjes op de jonge vruchtjes. De rupsjes, welke na enkele weken uit de eitjes te voor schijn komen, begeven zich naar de kelk- holte, waar zij zich naar binnen vreten. Indien nu door een bespuiting met een arsenlcum-preparaat een weinig van deze stof in de kelkholte gebracht wordt, wor den de rupsjes bij het naar blnnenvreten vergeven en sterven spoedig. Van vele appelsoorten krommen kort na den bloei de slippen der kelkbladeren zich over de kelkholte, zoodat deze afge sloten wordt. Dan is het niet meer moge- lijk de sproeivloeistof daarin te doen doordringen. Het is daarom beslist nood zakelijk de bespuiting met het arsenicum- preparaat direct na den bloei uit te voeren. Het meest gebruikte maagvergif is Parijsch groen of Urania groen, waarvan 0.1 pet. is 1 gr. per L. water voldoènde ls. Om bladverbranding te voorkomen, moet aan de vloeistof 1 pet. kalk (10 gr. per L. sproeivloeistof) toegevoegd worden. Parijsch groen kan ook door Bordeaux- sche pap gemengd- worden. De tweede bespuiting met Bordeauxsche pap tegen schurft wordt wel eens tevens benut om de wormstekigheid te bestrijden. Per L. Bordeauxsche pap wordt dan 1 gr. Pa rijsch groen toegevoegd. De tweede bespuiting tegen schurft, welke in den regel toegepast wordt, als de vruchtjes de grootte van een knikker hebben, moet in dit geval vervroegd worden. Appels verdragen een tweede bespuiting met Bordeauxsche pap niet; deze moeten met Californische pap behandeld worden. Parijsch groen kan echter niet met Oa- lifornische pap vermengd worden. Wil men de tweede bespuiting van appels met Californische pap tevens doen dienen voor de bestrijding van worm stekigheid, dan moet men inplaats van Parijsch groen Loodarsenaat gebruiken. Hiervan is 6 gr. per L. sproeivloeistof C/s pet.) noodig, Mededeeling No. 20 van den Planten- zlektenkundigen Dienst bevat een uit voerige beschrijving van de wormstekig heid en haar bestrijding. Alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen en door de technische ambtenaren en controleurs, die in versohillende streken werkzaam zijn gesteld. amsterdamsche brieven. Gold Rush. Juwellerecongres. Propaganda, -r Zand, wind en wet Lnchtverblndlng met IndiS. tntt etenmiijngen, aangezien de van die van verleden jaar zl)n g hoewel er enkele goede uitzondering men wordt het duidelijk, dut h J 1926 niet zoo slecht ls geweest, epeciaal in het tweede halfjaar moet er overal M hoorlljk verdiend zijn. In Deeemberech ter kwam er achteruitgang en ais het zoo doorgaat als thans, dan wordt1W0 een slecht jaar voor handel en industrie, want er wordt overal steen en been gekilaag over traagheid van afname en slechte D- talere. Vooral de voortdurende zwakke hou ding van Franken wordt zeer ongunstig beoordeeld. en er wordt gevreesd* dat net einde van de reductie nog niet te zien ls, wat alles bij Belgen en Franschen wel eens op losse schroeven zou kunnen zet- ten. De Fransöhe Franc noteert heden Dins dag 8.25. De Belgische Idem 9.05, welke koersen dus een laagterecord beteekenen. Ter beurze werd Dinsdag bekend, dat de eisoh van de partij der Jurgensaan- deelhouders tot dividendbetaling over drie jaren, ls toegewezen, zoodat daar door practisch komt vast te staan, dat de rechter het ermede eens ls, dat betaling van dividend moet volgen als het ls ver diend. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Ofschoon men ter beurze nog niet kan spreken van drukte zijn er tenminste eenlge teekenen van meer bewegelijkheid, doch In neergaande richting. Speciaal wat betreft Rubber- en Tabakswaarden. De eersten wegens liquidaties van posities, zoowel in het product' als in de fondsen, wegens bijna onafgebroken waardever mindering, de laatsten wegens oncontro leerbare geruchten van droogte in Indië, die voor den oogst zeer schadelijk zou zijn. Wat het rubberproduct betreft ls de val van de prijzen, die ongeveer een half jaar geleden golden, wel zeer sterk: thans is de waarde slechts circa 1.25 per pond, terwijl toen zel^s 8.15 is gemaakt voor een klein kwantum door de Wai-Suma- tra. Het ls dus thans voldoende duidelijk, dat de laatste plaats verre- van normaal was, terwijl men thans nog van een be hoorlijke winst kan spreken, zoodat de meeste maatschappijen nog goede jaren kunnen maken op basis van circa 2 shil ling per Engelsoh pond. De fondsen heb ben natuurlijk danig geleden en het is het eenvoudigste om onderstaande verge- gelijking te beschouwen: Hoogste koers thans 440 820 246 170 695 416 en 66 Biv. 815 216 263 163 255 176 A'dam Rubber Amsterdam Tapanoell Hessa Bandar Preanger Vioo Deze voorbeelden geven voldoende aan, hoe de toestand is geworden en dius hoe er verloren is in Rubberaandeelen, zooals er omgekeerd verdiend la Het is natuur lijk in geen enkel opzicht na te gaan wat er in bedragen is bijgelegd den laatsten tijd, doch het zal voor de meeste houders op hooge prijzen wel bedenkelijk gaan worden, reden waarom er thans vele li quidaties aan de markt komen van zwakke houders en van houders, die het niet lan ger vertrouwen. De Tabakken hebben voor sommige waarden eveneens een goede knauw ge had* b.v. Benam/bah, die van circa 490 tot 460 vielen, ia een paai dogen Wal be- radio-rubriek. 9 VOOR HUIS EN HOF. In d|en moestuin Zoo velen; die er van houden om in den moestuin wat te liefhebberen, verschieten in het voorjaar al hun kweekerskruit, d.1 het groentenzaad. Voorjaar is nu eenmaal de tijd van zaaien, tmeenen zei Het gevolg is, dat ze in Jund vol-op in de groenten zitten en dat het dan heel gauw lsaf- geloopeni Vele groenten kunnen en behooren opeenvolgend te worden gezaaid; worte len b.v. zaait men elke maand om steeds joneig veische peentjes te kunnen1 hebben. In Mei zaait men de winterwortelen al, maar tevens zaait men in die maand' weer een 'bedje zomerwortelen en ga daar ook volgende maanden mee door tot Augustus. Als men een bedje wortelen gezaaid heeft, sbrooie men er wat kalk over tot alles goed' wit ziet, tegen wormstekig heid. In Maart zaait men al dorperwten, de vroege, maar tot in Juni zaait men volgers en vanaf Juni tot einde Juli kan urnen om de 8 weken nog late doppers zaaien. In het algemeen moet men reken in g houden met de soorten, die voor den tijd van het jaar geschikt zijn en late zich daarom trent door zijn zaadhandelaar voorlichten. Voor oapucijners en kropsla geldt het zelfde. Spinazie kan men nu eten, maar ook in den zomer 1 Vooral als midden-zomer voor bij is en' groente weer schaarsch gaat worden, waardeert men een maal veredhe spinazie. Boonen worden pas in Mei gezaaid op 't einde van April kan men *t echter op een beschut plekje met een beetje stam- princessen probeerea Krijgt men dan nog nachtvorst, nou dan heeft men 't spel verloren, maar Anders kan men vroeg in het voorjaar boontjes eten. (Bieten en kroten kunnen nu gezaaid worden. In den stertnln. We wilden het met een enkel woord hebben over het stekken* deelen of scheu ren van planten, die we in den tuin of in de kamer verzorgen. Veelal acht men den nazomer Augusus en September voor deze werkzaamheid 'het meest ge schikt, maar velen' doen het met succes in het voorjaar, wat ook wel meer vol doening geeft, omdat de hergroei spoedi ger te constateeren valt. Bijna alle heel- of half houtachtige gewassen* die we in de kamer verzorgen kunnen, leenen zich voor vermenigvuldiging door middel van stekken; om eenlge populaire planton te noemen: Pelairgoniums, Fuchsia's, Helio troop, Begonia's. Men neme flinke top- elnden af en snijdt deze daarna met een scherp mesje vlak af onder een der blad- knoppen. De onderste bladeren neemt men geheel weg; slechts drie of vier laat men aan het takje bevestigd; en zjjn die overblijvende bladeren bijlzonder groot, dan worden ze nog wat ingesneden. De niet-bewortelde stekken immers (kunnen nog niet veel water opzuigen; ls de ver damping door de bladeren te groot, dan sterven ze dus af. De stekjes worden in zandige aarde ultgepoot en vrij stevig aangedrukt; ze worden regelmatig voch tig gehouden en men plaatst ze buiten het zonlicht tot ze goed beworteld zijh. Om uitdrogen te voorkomen* plaatst men wel eens glazen stolpen over die pot ten, doch In een matig-warme serre, waar de lucht niet te droog is, is zulks niet noodig. In een gewone aarden pot kan men meerdere stukjes 'bijeen plaat sen en die later afzonderlijk oppotten- voorkeur geven we aan het afzonderlijk planten in kleine stekpotjea. Sommige soorten fijnere kamerplanten worden be worteld door do stekken er van in flesrih- jes water te zetten. Alle plantensoorten, die in of boven den grond wortelstokken vormen en bo ven de aarde uitspruitsels ontwikkelen, kan men vermenigvuldigen door deelen of scheuren. Ondergrondsche wortelstok ken hebben o.a. clivia's ©n de zjg. blad planten. Men vermenigvuldigt deze een voudig door een uitspruitsel of een paar blaren van de moederplant af te scheuren met eenlge wortels. In voedzame blad!- aarde met oude verteerde koemest opge jut, hernemen ze spoedig den groei; men houdt ze vooriöopig bulten direct zonlicht en houdt de aarde vochtig. Atmosferische storingen. Zij JULIANADORP. TEXEL. 1 v!^tWee^-'ïirdien Tam vereooden: 118 kxwteQ, «n kaderen* 9 varken*. .jit&k S op Uft Geniale enkelingen vallen buiten eilke generaliseering en uit hun prestaties kan men al evenmin theorieën of voorspellin gen afleiden omtrent de ontwikkeling van het vak of het milieu waarin zij leven en werken. Men staat bij hpn voor een geheel apart verschijnsel, dat op zichzelf onder gaan moet worden en dat plotseling, in weilike omgeving ook, zich opdoet. Zoo staan we hier deze week voor The Gold Rush van Charley Chapllin; dat de kunste naar zich hier ails hulpmididel van de film bediende om zijn rijke fantasie gestalte te geven is.bijizaak; het zegt niets, noch pro- noch anti-film, noch ook kan men er een aanwijzing in vinden in welke richting de weg naar het film als kunst ideaal zou moeten loopen The Gold1 Rush is inderdaad een mees terwerk, dat men zonder verder vragen ondergaat; dat ontroert en door het lachen heen de weemoedl wekt, zooals het door het tragische heen de gouden glans van een hooge humor spelen doet. Voor wie het nog niet wist, wordt hier het bewijs ge leverd, dat Charley meer, veel meer is dan de grapjanes, de dolle film-clown, waar voor velen hem verslijten. Door het onbe holpen malle heen, met behulp van het hoedje, het stokje, het snorretje en de schoenen, teekent zich hier het beeld af van het visioen, dat de kunstenaar in zijn ziel draagt: het visioen van den naieven mensch onder de slagen van het lot. Het lot, dat hem, als hij het kinderlijk ver trouwd ineens op het onverwachtst neer slaat; en dat hem, als hij het een anderen keer, kinderlijk beangst wantrouwt vrij-uit z'n gang laat gaan. Niemand weet meer of hij lachen of huilen moet; men zou het beiden tegelijk willen doen. En als dat het geval is, staat men altjijdi voor groote kunst. Charley Chaplin en zijn Gdd Rush, tinctie en wars is van opdringerigheid' Heeft de Ver. van Beeldende Kunstenaren niet besloten schilderijen van haar leden voor het vervlog ook in huurkoop te geven?. Laat ons ter opluchting uit de juwee- len- en modewereld overstappen naar het kampeeren in de vrije natuur. Ik heb U vroeger al eens verteld' van het Zandvoort- sche kampeer-dramaEen drama is echter geen opluchting en ik zou hier dan ook niet meer op terug komen, ware het niet, dat dit Zandvoortsche treurspel, met als hoofdmotief, het kampeer-verbod der vroede vaderen van deze badplaats, groote kans heeft tenslotte te verloopen in een vroolijk, juridisch kluchtspej van zand en wind en wet. Wat toch is 't geval? Het dreigende kampeerverbod, waarbij het per politie verordening verboden wordt 's nachts op het Zandvoortsche strand te kampeexen, kwam er dezer dagen in den Raad dier ge- mieerite met één stem meerderheid door. In Zandvoort zelf nu heeft dit verbod lang niet de algemeene sympathie en zoo heeft zelfs een der wethouder? dezer dagen de schijnbaar gedupeerde hoofdstedelijke kam peerders den weg gewezen om aan dit vacantie-vreugd fnuikende verbod' te ont komen. In de nieuwe verordening 9taat: „Zand voortsche strand". Maar wat is dat, wet telijk gesproken]? Het strand behoort, langs de geheele kust, aan het Rijk; hier en daar, en zoo ook te Zandvoort, wordt het vanaf de zee tot aan dje hoogwater-lijn aan een gemeente verpacht. Vanaf die hoogwater-lijn tot aan den voet deT dui nen, en dat is in Zandvoort nog een heel stuk, heeft de gemeente niets meer te zeggen en kan zij dus ook niets meer het is hier het gesprek van de week ook in verordenen. Slaat daar dus, kampeer- kringen, die, zich anders weinig of niet metders, uw tenten voor den nacht op! Gij isch gebeuren in Tuschinsky hebt daar alleen met het Rijk te maken! het bioscopisch waar de film draait, inlaten. En in dit week-overzicht mochten zij dius wel voor alles genoemd worden Maar ad is Amsterdam dan ook tijdelijk Charley Chaplin-stadi, het is vanouds Diamant-stad, een naam, die het nog steeds met recht en met eeré blijft dragen, ook al heeft zich na den oorlog een gedeelte van de diamant-industrie en -handel naar Antwerpen verplaatst. Onze diamant-slij perijen, onze diamant-beurs, onze A.N.D.B. met zijn Bondsgebouw, zijn bezienswaar digheden, die zelden door officieele buiten- iandsche beizoekers worden overgeslagen. Dat op Amsterdam het oog viel toen werd uitgezien naar een plaats van samenkomst voor het eerste internationale juweliers congres, spreekt dus wel haast vanzelf. Eri Maandag j.1. kwamen hier dan ook de ver tegenwoordigers van „edel metalen" en eajelgesteene grootmachten uit vijftien ver sohillende landen bijeen. Ze zijn druk aan het vergaderen geslagen, hebben in de sec ties allerlei rapporten voorgelezen en aan genomen en lieten door schei- en natuur kundigen verschillende! demonstraties hou den over de herkenningsmethoden van echte en half-echte paarls, over straal-breking in den diamant, enz. Alles zooals dit bij een deftig congres behoort. Het moet vooral den schijn wekken, dat men in de eerste plaats bijeenkomt ter vermeerdering en wetenschappelijke furideering van zijn vak kennis. Men is, en dit geldt heusch niet alleen voor juweliers, te onoprecht om rondweg de eenvoudige waarheid te be kennen: dat men bijeenkomt om, vereenigd, middelen te beramen den omzet te ver- grooten; dat men bijeenkomt, ook, nergens anders voor dan om er eens uit te zijn en daarbij tevens onder het verorberen van enkele aangename feest-diners als ter loops nog een paar veei-belovende relaties aan te knoopen Ik spreek daarmede niet in 't bijzonder kwaad van de juweliers; ik spreek alleen kwaad van de congressen hoogmoedswaan zin, dlie neg steeds hand1 over hand toe neemt. En die wij journalisten meestal maar al te gretig aanwakkeren door het geven van ellenlange, gewichtige ver slagen Overigens: de juweliers bezweken pas laat. Dit is pas hun eerste internationale congres. Maar de nood der tijden, die met zijn, weeldebelastingen, zijn goedikoope, artistiek fraaie half-edelsteenen, zijn dou blé en géro-zi'ver, de vraag naar de echte steenen, het echte goud en echte zilver be denkelijk deed dalen, dwingt ook hier tot verweer en tot propaganda. „De propaganda voor het dragen van juweelen en het gebruik van goud en zil ver, werd tot nog toe niet gemaakt, het geen zeer wel te verklaren is uit dien aard van het vak, dat zich in den regel kenmerkt door distinctie en bescheidenheid en wars iis van opdringerigheid. Edoch, het getij verandert en de bakens 'dienen verzet". Al dus Voorzitter Begeer. Besloten werd dan ook ten congresse tot stichting van een internationale organi satie, die deze propaganda; krachtig ter hand zal nemen. Naast den aanval, die er via onze vrouwen dioor middel van mode tijdschriften, mode-shows, mannequins en wat dies meer zij op onze mannen-beurzen gedaan wordt, staat ons dus nu weer een nieuwen aanval, via dezelfde schakel, te wachten doormiddel ja van wat?.... Ju- weelen-tijdschriften, -paarlen collier jazz banden met neger-dansmeisjes, aan armen, haLs en beenen behangen met kettingen en sieraden?Je kunit in d'ezen tijd alles verwachten Misschien ook zal ons de gelegenheid geboden worden allerlei juweliers-goederen in huurkoop te ontvangen, dat lijkt niet onwaarschijnlijk, gezien het feit, dat de huurkoop-methode onlangs ook door kun stenaars werd geadopteerd alls middel om uit een geringien afzet-nood te komen en die kunst toch zeker niet minder dan het juweliersvsk ridi „kenmerkt" door dis Maar als nu dat Rijk door middel van een aanvullende regeling eens onder één verbods-deken met de gemeente ging lig gen, wat dan? In dat geval kruipt ge nog maar wat meer terug tegen de duinen aan, want daar, vlak aan den voet, heeft ook het Rijk niets meer te zeggen, maar bevindt gij U onder die hoede van.de gemeente Amster dam! Amsterdam heeft namelijk ten behoeve van zijn waterleiding die duinen gepacht en tot die duinen behoort, volgens de wet, ook het er tegen opgewaaide zand, „zoodat men de afscheiding tusschen zand en duin niet meer kan zien".. Kan dit, als in die komende vacantie- maanden kampeerders met deze wetenschap toegerust naar Zandvoort tijgen, inderdaad geen klucht van verbalen, processen, zand, wind en wet worden? Bij wijze van slot-streep nog even een krachtige toekomst-haal onder dezen brief. Toekomst-lijn dioor onze Kamer van Koophandel deze week in een adres aan de Regeering voor de luchtverbinding Am sterdamIndië. De voorbereidingen voor deze verbinding moeten zoo spoedig moge lijk een aanvang nemen, zegt zij. Het gaat thans inzake deze toekomst-verbinding, heet het in dat schrijven, al niet meer over „of", maar over „hoe". En als we niet gauw voortmaken, dreigft zij verder, dan is Engeland, d'at reeds bezig is die lijn SingaporePort Darwin, via Indië, te organiseeren, ons voor en halen we het noodt meer in. Een krachtig woord, onze energieke K. v. K. waardig! Bespraken we in de vorige artikelen die temckoppelstoring, thana zullen we het eens heDDen over dien kwelgeest van de radio, „de atmosferische storing", die zich vooral in de warme zomermaanden laat k°Da groote wetenschappelijke onderzoe kers zooails Lodge, Fleming en Marconi, hebben sinds de uitvinding van de radio eezocht om de atmosferische storingen te elimineeren, echter nagenoeg zonder resul- Met bijzondere hulpmiddelen en scha kelingen is de storing eenigszin» te vermin deren, doch niet op afdoende wijze. Een van de middelen om de hinderlijke bijgeluiden te doen verminderen is de aard- antenne. Deze bestaat uit een goedi geïso leerde draadspoel, welke op eenige diepte n den grond is begraven. De aardverbin- Sng (tegencapaciteit) wordt vervangen door een andere, eveneens geïsoleerde, spoel van gelijke grootte. Pr^°"de£^n" delijk is komen vast te staan, dat stations, welke op de gewone wijze, hetzij met bui ten- of raamantenne, niet hoorbaar waren, door het 'optreden van atmosferische sto ringen, op de aardantenne tamelijk goed door kwamen. Vdgeris velen is het echter nog de vraag of dit wel te danken is aan den vorm der antenne; men zegt n.1., d'at de golven, die door de aardantenne ontvangen worden, niet dioor de lucht komen en de kromming van de aarde .volgen, doch dóór de aarde gaan, zoodat de afstand tusschen sein- en ontvangstation belangrijk verkleind wordt Vooral bij radiotelegrafie of -telefonie over groote afstanden is dit wel een factor van beteekenis. In Nederland heeft men voor de ont vangst van Malabar (het station in Ned.- Iradië dat met Kootwijk werkt), ook proe ven met de aardantenne gedaan, eveneens met goede resultaten. Vooral m Zuid-Ame- rika wordt diit type zeer veel gebruikt De raamantenne heet ook een middel tegen atmosferische storingen te zijn; veel jarige proeven hebben mij geleerd dat dit niet het geval is. Hoe komt het dan dat vellen die meening deelen? Een eenvoudig voorbeeld kan het verklaren. Indien we ons in een muziekzaal bevinden, waar een vio list een concert geeft, zullen we zonder moeite het vioolspel kunnen beluisteren. In eens begint iemand uit het orkest de groote trom te slaan, met het gevolg, dat we den violist niet meer kunnen hooren en slechts de harde trommelgeluiden waarnemen; de zwakke vioolmuziek komt niet boven de harde trommelgeluiden uit. Bij de radio hebben we iets dergelijks. Ontvangen we srtations op grooten afstand, dan zal de inkomende energie gering zijn en de atmosferische electriciteit deze verre in sterkte overtreffen; de resulteerende ge luiden in de telefoon zijn naar evenredig heid. Ligt het te ontvangen station dicht in de nabijheid, dan wordt de verhouding wel iets gunstiger, en de atmosferische ontladingen minder starend. Gaat men nu op raamantenne ontvangen, dan zijn de storingen minder.... maar de signalen zijn ook zwakker. Hetzelfde toestel geeft met een raamantenne veel zwakkere ont vangst dan met buitenantenne, zoodat het schijnt alsof 'de storing minder ia. Zouden we de signalen op dezelfde steikte brengen door een extra versterker bij te schakelen, al direct zou blijken dat de staringen weer even hard zijn. Marconi patenteerde diverse schakelin gen, waarmede eenig succes te behalen ia. Deze schakelingen zijn met veel tusschen- kringen en twee of meer detectors. De meeste systemen zijn echter zoo ingewik keld, en de afstemming zoo lastig, dat ze voor den omroepluisteraaT niet toe te pas sen zijn. Zoo juist lezen we in de Engelsche bla den, dat Sir Oliver Lodge een weten schappelijk onderzoeker van naam een nieuw systeem heeft uitgevonden, waar mede de luchtstoringen succesvol bestreden kunnen worden. Gegevens werden nog niet gepubliceerd, zoodat we er niets naders over kunnen mededeelen. We vreezen ech ter, dat de berichten wel wat voorbarig zijn, al zoo dikwijls zijn er uitvindingen aangekondigd als onfeilbaar afweermiddel van de atmosferische electriciteit, die later in het geheel geen nut bleken te hebben. De luisteraar zal zich voorloopig 's zomen nog met gestoorde muziek tevreden moeten stellen. De fa. Van Santen stuurde ons ter be proeving een tweetal Utility-schakelaars, die vervaardigd worden met i tot 6 con tacten. Zij kunnen gebruikt worden voor versterkt-om versterkt, serie-parallel, voor het sluiten van verschillende kringen etc. De contacten zijn zoo ruim gehouden, dat de verbindingen gemakkelijk gesoldeerd kunnen worden. Door hun uiterst geringe capaciteit zijn die electrische verliezen mi nimum, terwijl goed contact dbor de zeer practische constructie gewaarborgd is worden geleverd met draaiknop en boom. hef- Naar wij vernemen, heeft de Voetbal- vereeniging „J.V.C." besloten, ter herden king van haar vijfjarig bestaan een twee- terrein 1 te orKaniseeren op haar r>a^AatUm y°°F dere k*tiviteiten is be- Jum as' °P d€n «"ten dag v™ €en v°etbalwedstrijd, volks- verma^ehjkheden worden gehouden, ter- j op den tweeden dag wedstrijden op geT°I?€ "pielen en een gecos- tom«rcfe voetbalwedstrijd zal plaats vin- eds 1S toezegging ontvangen voor een danstent en een luchtschommel.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 12