Voetbal. s Nederland—België. De belangstelling voor den wedstrijd tegen onze Zuider-buren is altijd bijzonder groot ge weest, maar ditmaal overtreft die toch wel alle voorgaande. Bij den N.V.B. zijn ruim 20.000 aanvragen te veel binnengekomen, waaraan dus niet kan wonden voldaan. Als het nieuwe Olympische Stadion reeds gereed was, zou dit dus zonder twijfel ook geheel uitver kocht zijn. Het is geen wonder, dat reeds nu flinke prijzen gemaakt worden voor de toe gangskaarten eni dat de opkoopers ditmaal wel goede zaken zullen imaken. Of de wedstrijd zelf aan de hooggespannen verwachtingen zal beantwoorden is nog zeer de vraag. De samenstelling van beide ploegen is nu bekend en daaruit blijkt ai, dat de glorie tijd van eenige jaren terug nog niet zal we- derkegrcn. De Belgen hebben na hun neder laag tegen Frankrijk ook weer nieuwe krach ten opgenomen en' is hun elftal ongeveer van gelijke sterkte als in Antwerpen.... toen wij eigenlijk een onverdiend gelijk spel behaalden. Onze ploeg is er sindsdien door onvoorziene omstandigheden zwakker op geworden en de huidige samenstelling waarborgt geenszins een beter resultaat dan te Düsseidorf. Dat de achterhoede, die tegen de Duitschers het eenige goede deel van het elftal was, be- handihaafd is, hadden wij nu v. d. Meulen nog niet beschikbaar ia, verwacht en heeft onze instemming. Ook idie middenlinie bleef ongewijzigd cn wel juist de linie aan wier zwakte Ma geheel juist de nederlaag wordt toegeschreven! De eenige reden hiervoor kan zijn, dat de N.E.C. geen betere speler weet, nu Van Liage en Van Heel wederom zullen ont breken. En men hoopt waarschijnlijk op een beter ingespeeld zijn van Hassink en Sandbeng. Laat ons mede hopenl Wij zyn echter met de „Sportkroniek van oordeel, dat men nu best Krom eens had kunnen probeeren als spil. Waarom men de voorhoede gewijzigd heeft, is ons nog niet duidelijk. Kiichlin was in Düs seidorf nog niet geheel „fit" en is naar onze meemng de beste rechtsbinnen. De goede vleugel SigmondRulsch is nu uiteengehaald, hoewel het daartegenover goed gezien is Tap linksbinnen te zetten. Misschien voelt Ruisch zich naast Gielens even goéd thuis en zet hij dezen tot betere prestaties aan. Op Pijl als internationaal midvoor hebben wij het niet voorzien, wij zagen daar liever den reserve Smeets. Het geheel is een matig elftal, dat echter door de noodige geestdrift wed in staat kan worden geacht tot een kleine zege. Vermelden wij nog, dat de wedstrijd zal worden geleid door den bekenden Zwitser- schen arbiter, F. Herren, en dat de heer Laar mans uit Deventer als grensrechter zal op treden. DenemarkenNederland. Naaï de „Sportkroniek" mededeelt, zal het Nederl. elftal voor dezen op 13 Juni te spelen wedstrijd den igen Mei te Amsterdam worden samengesteld. De wedstrijden van Zondag. N. V. B. Vaa de competitie-wedstrijden, welke nog resten, zijn-er verscheidene in verband' met den N.V.B.-beker uitgesteld, zoodat de hoofd schotel is kampioenschap, promotie en degra datie. Kampioenschap van Nederland. De Westelijke kampioenen hebben ditmaal een thuiswedstrijd. De Stormvogels, die nog wel een kansje hebben, ontvangen het Gro- ningsche Be Quick, dat in den strijd om den eeretitel nog maar weinig presteerde. Dat dit nu opeens zou veranderen, kunnen wij niet gelooven en rekenen wij dus op een flinke zege voor de club van Witte Janv. Van meer be lang is de ontmoeting tusschen Feijenoord en Enschedé te Rotterdam. Hoewel de Rotter dammers in den uitwedstrijd gedeci leerd klop kregen, gelooven wij nipt, dat zij zich op eigen terrein op gelijke wijze zullen laten behande len. Dat het een volledige revanche zal wor den, daar zal Ensdhedé, dat er heel goed voor staat, ook wel oppassen. Zoo zal het dus ver moedelijk na spanaenden strijd een gelijk spel worden, waardoor MW aardig gebaat zou zjjn. Afd. I (Westen) Promotie se klasse. Hilversum zal het nu het lot van Unitas al bezegeld is wei niet zwaar hebben. In Gorkum werd reeds met 1—o gewonnen en ook ditmaal zullen de Gooilanders wel zege vieren. Een gelijk spel tegen DEC brengt dan reeds het begeerde ie klasseschap. ae klasse. D©S ontvangt Hercules en heeft beide pun ten noodig om aan de laatste plaats te kunnen ontkomen. Mogelijk is dat wel. imoeden, dat er wel1 degelijk van een ren contre sprake waa De Mercy deed het voor komen als had men het eerst met de floret ten, in zijn kamer aanwezig, willen probee ren; zUn floret zou zijn gebroken, waaro] Rozier ook de andere had vernield. HU ha' toen zelf voorgesteld den sabel te trekken, «indien ons dat prikt, zooveel te erger", had hjj spottend gezegd. De -Mercy was uitge vallen, had tegen zijn wil getroff en, en voor dat hij het wist, was Rozier gedood. Dat wist hit zich alles te herinneren, teen men de zaak instrueerde; eerst later, bij de open bare behandeling, bleek zUni geheugen min der sterk te zijn! Intusschen kwamen er wel enkele, zeer bezwarende dingen voor hem aan het licht. Rozier wijdde zich met ijver aan zijn admi nistratieven dienst; hij was niet sterk in het schermen, hij' had geen tijd voor den oefeningen. De Mercy was ook geen goed schermer, maar vastgesteld kon worden, dat hjj kort na de oorspronkelijke twist, die hij met Rozier had gehad, les was geen nemen bij een schermmeester, en er bjj dezen zelfs op had aangedrongen om veel lessen te krij gen. Erger nog, hij had1 hem in de laatste phase zijner lessen gevraagd, of deze niet een stoot voor hem wist, dien men den tegenstander onverwacht kon toebrengen tegelijk, dat men zich iü verdedigende hou ding liet vallen. De sabel van de Mercy bleek eerst korten tijd voor het z.gjn. duel te zijn gescherpt; het was met onbekwame hand geschied', zoo verklaarde de korporaal- wapenmeester. Terzelfder tijd dus, dat de Mercy zich overdreven, onnoodig vriende lijk toonde tegenover Rozier, had! hij' zich achter diens rug gewapend met een mate van schermkunst, die hij' wist, dat Rozier niet bezat. Het oogenblik om zijn aanslag te doen, zou hij later kiezen; de aanleiding daartoe wilde hij blijkbaar onder den drang der omstandigheden bepalen'. De krijgsraad, die het geval te behandelen kreeg, zetelde te Lyon, onder voorzitterschap yaa den Kolonel Lacroix. Het verhoor noch 3e klasse B. DWV ontvangt den kampioen QSC, voor wien dit een aardige training is. Van 'belang is de uitslag natuurlijk niet meer, hoewel beide partijen uit overwegingen van eer op de over winning prijs zuilen stellen. Promotie 4e klasse. ZRC, de kampioen van 4 A, ontvangt Zaan- lamdia. De thuisclub heeft een goede kans op promotie en zal minstens één punt kunnen boelken. Neerlandia zal wel met ZNC, de kampioen van 4 B> om de plaats in de 3e klasse moeten kampen, aangezien Victoria al practiach geen kans meer heeft. Een zege van Jolink c.s. is niet onmogelijk 4e klasse B. TCADSV. Reserve xe klasse. Spartaan aRCH a. Promotie Reserve se klasse. WA a (No. laatst res. ie klasse)—Hilver sum a (kamp. res. a B). Als de Amsterdam mers weer verliezen, zijn zij verloren. Reserve ae klasse B. DOS a—Hercules a (beslissingswedstrijd om de laatste plaats). Reserve 3e klasse B. DEC 3—ODE a. Reserve 3e klasse C. Baarn 3Hercules 3. Kampong 3—Allen Weerbaar a. Afd. n (Westen) Promotie ae klasse. Voor Haarlem is de beslissende strijd aan gebroken. In de Residentie moet VUC, dat er momenteel het best voorstaat, worden be- kampt en er zal gewonnen moeten worden om nog eenige kans op ontkomen te hebben. Thuis zouden de roodbroekien wel van CW kunnen winmen en als VUC dan nog in Rot terdam verliest, zou Haarlem nog gered zijn. Groot is de kans dus niet, ook niet op een overwinning »in Den Haag. Want VUC is uit stekend op dreef en nu het ie klasseschap als 't ware voor 't grijpen ligt, zou een gelijk spel zelfs nog tegenvallen. Wij vreezen dan ook, dat wij het aloude Haarlem zullen zien degra- deeren. Promotie 3e klasse. Transvalia (No. laatst a A)—Lugdunum (kamp. 3 A). Olympia (No. laatst a B)Mer- wede (kamp. 3 D). Promotie 4e klasse. Scheveningen (kamp. 4 B)THB (kamp. A). Kampioenschap Reserve 3e klasse. VUC a—VOC 3 (terrein Gouda). Afd. III (Oosten) re klasse. Opnieuw is de beslissingswedstrijd om de laatste plaats vastgesteld, nu op het Vitesse- terrein te Arnhem. Evenmin als den vorigen keer is van te voren te zeggen, wie van de beide, gelijkwaardige krachten winnen zal. Mocht »na de 11 te Deventer wederom een gelijk spel volgen, dan wordt er opnieuw ge speeld. Afd. IV (Zuiden) ie klasse. WillhelminaMW is de laatste ie klasse ontmoeting in het Zuiden. Voor de Maastricht- sche kampioenen is het een goede oefening, terwijl de Bosschenaren natuurlijk gaarne den kampioen klop zullen geven. Wij verwachten een gelijk spel. Promotie ae klasse. Te Maastricht ontvangt MZM, de kampioen van 2 C, de ie klassers. De Valk kan een kleine zege behalen en zou daardoor al een heel eind in de goede richting zijn. Roosendaal ont vangt PSV. De Philips-menschen schijnen een sterke ploeg te hebben, zoodat het ons niet verwonderen zal als zij met De Valk tenslotte uit zullen moeten maken, wie het predicaat „ie klasser" krijgt. Afd. V (Noorden) Promotie ae klasse. Te Groningen ontvangt GVAV de hekke- sluiters der ie klasse. Voor beide partijen gaat het „er op of er onder". De verliezer kan zich uitgeschakeld beschouwen, aangezien Sneek reeds twee maal won. Wij hopen, dat HSC zich zal handhaven. Om den N.V.B.-beker. 3e ronde. Door het mededingen der ie klassers Is het programma veel belangwekkender geworden. De loting leverde vijf ie klasse ontmoetingen op, n.i. HFCHBS, Quick (N.)Velocitas (welke wedstrijd vermoedelijk door Quick 2 mondExcelsior en WWVitesse. Longa wordt gespeeld), Hengelo—Wageningen, Roer- (ZuideL 2e klasser) lootte vrij. Overigens zijn er tal van interessante ontmoetingen.' HRC lootte b.v. tegen Ajax, doch treft het in zoo verre niet, dat de Amsterdammers minstens zes spelers aan het Amsterdamsche elftal moeten afstaan, dat tegen Duisburg uitkomt. Het programma vermeldt: van de getuigen charge noch van die décharge kon veel nieuws opleveren: de feiten, ook de Indirect met bet geval ver band houdende, stonden vast. Waarde werd vooral gehecht aan het oordeel van de des kundigen op het gebied van de schermkunst omtrent de vraag of de woud, die aan Rozier was toegebracht aan den linker kant van het lichaam, het gevolg kon zijn van een Stoot in een loyaal gevecht. Enkele deskundigen zeiden van ja, anderen van neen. Onder de eersten was een der eerste schecmmeesters van dien tijd, die zich met den verdediger van den beklaagde, op schermgebied ook geen vreemdeling, voor den krijgsraad op stelde teneinde in de praktijk zijn oordeel te bevestigen. Van belang waren daarnevens de getuigen uit de Mercy's omgeving, die hem voor het meerendeel schilderden als een hardvochtig, opvliegend' man, van wien mishandeling van dieren vaststaand werd gerekend. Het sterkst uitte zich daarbij een zekere onder-luitenant de Bonnay, die een volledige beschrijving gaf van den toe stand, waarin' de Mercy den avond van het gebeurde verkeerde, en daarnevens de reeds genoemde onder-luitenant Gressien, die zoo ver ging van te verklaren, dat vanaf het oogenlblik, dat de Mercy zijn medebewoner op dezelfde étage was geworden, hij op alles was voorbereid en 'n pistool bij de hand had. Toen hjj dan ook op den avond van het ge beurde rumoer hoorde in de kamer van de Mercy, was hjji daarheen gegaan, maar ge wapend). Daar tegenover stond het oordeel van vroegere superieuren van de Mercy, die hem roemden als een plichtgetrouw man, die zijn verlies in sterke mate hadden be treurd. De krijgsraad aarzelde niet lang; ondanks alles, wat de verdediger in het midden bracht, werd de Mercy schuldig verklaard aan den moord met voorbedachten rade en tot de doodstraf veroordeeld. Deze uitspraak kon echter geen gevolgen hebben; er waren verschillende informaliteiten begaan; de processen-verbaal hadden niet volledig mel- Hollandia (2)—Friesland (1) ,Kinhdm (N.HV.B.) 'tGooi(i), ZFC (1)WA (2), AFC 2>-FlJe°- oord (komt met 2e elftal uit), Laren (3)—Wühel- mina (2e elftal), HRC—Ajax (combinatie), Quick (A 3)—VOC (1), EDO (1)Neptunus (2), Hortus (3) Enschedesche Boys (1), Velox (2) de Valk (2e elftal), Electra(A.V.B.)-D0NAR SDW(3)— Assendelft (4), LSV (2)-THB 2e elftal^ ADO (2) DHS (R.V.B.), Tonegido (H.V.B.)—APGS (4), Overmaas (4)Alliance (2), Delft (3)—Blauw-Wit (combinatie), SW (2)—Heerenmarkt (A.V.BAl phen (3)Ned. Corinthians, DFC (1)—Helmond (2), Eendracht (2)Hertog Hentirik (3), DOXO (1) Xerxes (2), Hercules (2e elftal)NHC(4), /-wol- sche Boys (2)—GW (i), Enschedé (2e elftal)—NEC (2), TEC (4)—UW (1), Apeldoorn (2)—RCH (1), ZAC (2e elftal)—Bato (2), NAC (1)—Lugdunum (2e elftal), VOS (2)—Eindhoven (1), FVC (2)—Spartaan (combinatie), AchlUes (1)KHC (2), Leeuwarden DHC (2). Een record-score. Zondag j.1. speelde voor de Noordelijke 3e klasse A MSC de kampioen tegen Steen- wijk (No. 2). Laatstgenoemde club kwam, in venband met de 'bekerwedstrijden, met een reserve-elftal uit, dat met niet minder dan 40—0 klop kreeg. Men kan .hier inderdaad van een record-score spreken. Hoe het den scheids rechter gelukt is zuiver „boek te houden", is ons niet duidelijk. Ook dit is een prestatie! N.-H. V. B. Alkmaar, terrein V.A.F.C.: Oefenwedstrijd N.-H.V.B.-elftalPurmersteijn I, aanvang 2.30 uur, scheidsrechter Meerman. (Oorspronke lijk zou tegen Alcmaria Victrix gespeeld zijn). Het N.-H.VjJ.-team is nu definitief als volgt samengesteld: Oudes, Alkm. 2, doel; Smits, Uitg. en D. Sougé, Alkm. 1, achter; Grootveld,- Helder 2, De Jong, QSC 2 en Klinkhamer, Alcm. Victr. 3, midden; Weeteling, Zilvenm. 1, Steens, ZFC ,4, N. Ran, Texel, H. Ran, Texel, en C. Don ders, VAFC, voor. Reserves: Van Huyt, HRC 3, K. Thle, QSC 2, Stadt, KFC 2, en Bouma, Geel Wit. ae klasse E. Julianadorp: JVC ITexel 2, aaov. 2 u., sch.r. Annyas. 3e klasse D. OudesluisBarsingerftlorn, aanv. 2 o., sch.r. Oudejans. se klasse F (adsp.-afd.). Tuindorp: HRC aGeel Wit, aanv. ia u., sch.r. C. Geurts Jr. Rauch-beker. Zaandam: ZFC 3Alcmaria Victrix a, aanv. 10.30 u., sch.r. Westervoort. Gouden Kruis. Tuindorp: HRC 3Helder 3, aanv. u., sch.r. Joh. Kok. Bolweg: SVS—Geel Wit 2, aanv. 3.30 u., sch.r. Vlam. Uit den N.-H. V. B. De Adspirantendag. Ingeschreven hebben nog o. a. HRC a, b en c. Geel Wit, SVS en Batavier a en b. In totaal zijn nu 37 elftallen (23 clubs) van de partij. Zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot het spelen van districtswedstrijden. De „Ouda"-beker. Deze wedstrijden zullen worden gehouden 9 en 16 Mei a.s. Op den ien dag zal worden gespeeld op het terrein van „Bergen" te Ber gen en 16 Mei op het terrein van „Helder" te Helder. Beide vereenigingen hebben haar ter rein gratis ter beschikking gesteld, terwijl den 2en dag door „Helder" een wedstriid ter op luistering zal worden gespeeld, vermoedelijk tegen Bloemendaal. Plaatskaarten wedstrijden „Ouds"-beker. H.H. scheidsrechters, consuls en commissie leden van den N.-ll.V.B., alsook die van den A.V.B. (Amsterdam), H.V.B. (Haarlem) en L.V.B. (Leiden), kunnen een plaatsbewijs aan vragen. Zij kunnen er tevens een of meer tegen betaling bij bestellen. Men gelieve er wel nota van te nemen, dat alleen toegang wordt verleend op kaarten, welke door den N.-H.V.B. worden verstrekt. (Officials hebben op vertoon van hun diploma dus geen toegang). H.H. Secretarissen worden beleefd verzocht aan deze mededeeling zooveel mogelijk be kendheid te geven, opdat een ieder hiermede op de.hoogte wondt gesteld. („Alg. Sportblad"). Z.F.C. 1—Rest van Noord-Holland 53. Van dezen wedstrijd, Zondag j.1. te Zaan dam gespeeld, bevat het „Groentje" het vol gende verslag, waaraan wij bet volgende ont- leenien: „De Zondag gespeelde wedstrijd tusschen ding gemaakt van de openbaarheid der zit ting; een der getuigen was niet onder eede gehoord, en de drie doktoren, belast met het uitbrengen van het geneeskundig rap port, hadden niet den specialen eed afge legd, door art. 44 van den Oode voor straf rechtelijke Instructie geëischt. Dit laatste argument was zoodanig overwegend, dat aan e en herziening van het proces niet viel te ontkomen, en dus opnieuw een krijgsraad diende te worden aangewezen om de zaak te behandelen. Bij deze behandeling, opnieuw te Lyon, deed zich een enkel, opzienbarend- nieuw gezichtspunt voor. De getuigenissen van den broeder van Rozier en van den- onder luitenant Gressien, dat de overledene in zijn laatste oogenblikken woorden zou hebben geuit, die een duidelijke aanwijzing inhiel den en op zichzelf het vermoeden vtan den moord reeds deden- postvatten, waren bij de eerste behandeling niet tegengesproken. Ook de verdediger had vergeefs beproefd den indruk daarvan weg te nemen. Nu kwam bjj de tweede behandeling -plotseling de echt- genoote van den militairen dokter Bonnet, den eerste, die aan Rozier medischen bij stand had verleend, verklaren, dat zij) uit den mond van Rozier's broeder had verno men, dat op de vraag, door dezen- korporaal gesteld: -ben je vermoord1, de oudere Rozier neen had geantwoord, en dat ook de vraag: heeft hij je overvallen, ontkennend door dezen was beantwoord. Slechts het woord „lafaard" zou hij hebben gestameld, maar ontdaan van verder zinsverband beteekende dit niets. Gevraagd waarom zij deze belang rijke verklaring niet in het eerste stadium had afgelegd, zeide deze getuige, dat zij het belang ervan niet had ingezien, en dat haar geheugen op dit punt ook eerst was terug gekeerd, nadat zij de verslagen van het eerst gevoerde proces had gelezen. Overigens schonk men aan haar getuigenis niet veel aandacht, en reeds dadelijk kon men- vast stellen, dat dit de Mercy niet kon redden. Deze bleef zijn zelfde onbevredigende hou- ZFC hrt N.-H. de beste der drie, welke tot nu J De Noord-Hollanders kwamen dit^keer^^ een behoorlijke f°inb'n?ftie omrits (ZVV) *«4 Corin- thians uitkwamen, bedankt De opstelling was daardoor: Spor- Schutte, Holl., doel; De Jong, H< ff ken, Held., achter; Schuijt, Alcm, BUnkb Held. én Porssius, Alcm., mild-en, Elfri g Bos, Alcm., Freezen, Holl., Reitsma, Held. en Mulders, Alcm., voor. Dus 5 spelers van Alcmaria Victrix, Hollandia en 3 van Helder. ZFC kwam ge- iheel volledig uit. De wedstrijd had een animeerend verl£°P' het publiek heeft waar voor zijn geld gehad, want 'beide partijen hehben elk 5 maal ge scoord. De noodzakelijke verlenging bracht geen verandering in den stand, waarop be sloten werd de beschikbare 11 draagmed.iules aan de spelers van het bezoekende team te geven. HJi.C.-nleuwa. H.R.C.—Ajax. De Racers zijn bijzonder fortuinlijk geweest voor de loting van de 3e ronde van den Hol- dert-bcker. Niet minder dan Ajax zal op be zoek komen; Ajax, de groote en sterke Am sterdamsche clubl W^nt wel zijn de rood-wit- ten er dit seizoen niet in geslaagd beslag op het kampioenschap te leggen, maar de oorzaak daarvan is niet myidere spelkwaliteit of zwakte, maar wel de onmogelijkheid van de E.C. om een vaste ploeg in het veld te bren gen. Men begon te sukkelen met spelers en bleef sukkelen, he geheele seizoen door. Ziekte en blessures waren daarvan «neest de oorzaak, en dit was een beletsel voor het zoo noodige verband in de ploeg, wat de eerste noodzake lijke stap is op den weg naar het su-ces. Want Ajax op volle sterkte (èn in vorm) heeft in de competitie wedstrijden gespeeld, die het ideale nabij kwamen en in kwaliteit het spel van Feijenoord en Stormvogels, de huidige Weste lijke kampioenen, overtroffen. De Ajaxiden hebben nu hun zinnen op den Beker gezet en we kunnen onze lezers de ver zekering geven, dat het bestuur hier heusch geen „Ersatz"-combmatie naar toe zal zenden. Men is de kracht en het kunnen der Racers bewust, men weet, dat HRC tot een der sterk ste 3e klassers van het Westen behoort. En op een „allegaartje" van alle mogelijke elftal len behoeft men dan ook niet bang te zijn want Ajax zou het lang niet onverschillig zijn om dit seizoen houder van den N.V.B.-beker te worden. Vandaar dat de Amsterdammers tegen HRC zoo sterk mogelijk zullen ver schijnen. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat Ajax over een zeer sterk 2e elftal besdhikt. Wamt als men bedenkt, dat dit team Zondag j.1. Zeeburgia, kampdoen 3 C, met 4—0 sloeg, dan zegt deze prestatie genoeg. HRC krijgt nu nog eens de gelegenheid te toonen, waartoe zij in staat is. De laatste wed strijden stond het peil niet zoo hoog, wat meer kwam door zwakte en onsportiviteit der resp tegenpartijen. Thans wordt dat anders; tegen Ajax zullen de roodhemden in de gelegenheid gesteld worden hun oude spel te geven. Op een overwinning rekenen zoo min wij als de spelers, maar verlies met eere na een sportief en best gespeelden wedstrijd. Dat hopen, dat verwachten wij. De elftallen komen mef de navolgende op stellingen uit: H.R.C.: Beijer, Augusteijn, Hoenderdos, Bol 'haar, Goudswaardt, Christiani, Schapenkötter, Arte, Helder, Prins, Luyt. Ajax: v. Heeswijk, De Kruyff, Anderiessen, de Vlieger, de Bois, Schetters, v. Deyck, Jur- riaans, Brink, Iseger, Twelker. Aanvang half drie. Adspiranten-nieuws. Maandagavond 7.30 uur vergadering voor de adspiramten in het gebouw voor Evangelisatie in de Palmstraat, alwaar de heer Kort, scheids rechter van den N.-H.V.B., een lezing zal hou den over de spelregels. Allen present. Helder-nieuws. HelderK.F.C. Daar de kampioenen Zon dag vrijaf hebben, zullen zij dezen benutten tot het spelen van een oefenwedstrijd tegen de tweede klasser KFC. De Koogers, die buiten verwachting Helder verleden jaar in de pro motiewedstrijden het zoo 'begeerde tweede klasseschap ontnamen, zullen wel laten zien, dat zij een klasse hooger spelen. Voor de wit- hemden is het een mooie gelegenheid om re vanche te nemen. Met dit al wacht ons Zondag een spannende match aan den Bolweg. Aan vang half drie. 0 Sparta-nieuws. SVS speelt Zondagmiddag haar 2den gouden kruis-wedstrijd, ditmaal tegen Geel Wit 2. S. ding aannemen. Hij herinnerde zich het ge beurde, zoo verklaarde hij herhaaldelijk, slechts zwak en flauw; vroeg men hem, weer te geven wat precies gebeurd was, dan aarzelde hjj en zeide, dat er een floers voor zijn geheugen hing. Vroeg men -hem waar om zoo geruimen tijd verloopen was, voor dat hij naar den dokter was gesneld, dan wiet hij het niet; vroeg men hem waarom hij na het dusgenaamde duel zijn sabel weer in de scheede had gedaan en geplaatst daar, waar deze in zijn kamer altijd was, dan her innerde hjj zich niet onder welken indruk hij gehandeld had. Tevergeefs vermaande de voorzitter zoowel van den eersten als van den tweeden krijgsraad hem om dit stelsel van niet-herinneren te laten- varen; tever geefs wees men hem erop, dat dit geen sym pathieken indruk kon maken, dat het beter was schuld en fouten te bekennen niets hielp. Hij -bleef zijn onschuld handhaven; hoewel alle getuigenissen tegen -hem waren, bleef hij- volhouden, dat na het gebeurde zijn kalmte hem had verlaten en dat hij, mocht hij oogenschij-nlijk -kalm schijnen', gehandeld had onder den drang van gevoelens, die hij niet meer kon weergeven! Ook de tweede krijgsraad aarzelde geen oogenblik. Aan dezen krijgsraad was de kei zerlijke commissaris Ohaumeil de Stella toe gevoegd, en het requisitoir, dat hij na het hooren der getuigen nam, zou ook nu nog waard zijn te worden vermeld. Het was, ge zien den omvang der getuigenverhooren-, kort en zakelijk samengevat, maar het was welsprekend in die kortheid, en het gaf den oningewijde een duidelijk inzicht zoowel in de gevoelens, die de Mercy moesten hebben bezield als in de gebeurtenissen, aan d-e mis daad voorafgegaan. Stella aarzelde niet in zjjn meening; hjj kon op grond van al de aanwijzingen, die de Mercy bezwaarden, in hem niet anders dan een moordenaar zien, en als zoodanig vroeg 'hij zijn veroordeeling. Welke ook door den tweeden krijgsraad werd uitgesproken. Ondanks het pleidooi van den verdediger, die ten gunste van de komt volledig uit, waarom ook dexe ontuoe- ting tot een goed einde gebracht kan woden. Begonnen wordt om 12 uur, onder leidingvan den heer Vlam. Het 3de elftal ontvangt Batavier 3, de lam- pioen van een andere afdeeling. Dit beooft een aardige match te worden, daar beiden van gelijke kracht zijn. Aanvang 10 uur. De adspiranten A zullen zich meten me een Helder-adsp. elftal, wat nu om 2 uur zal {laats vinden, daar de tijd van het ie verzet s op "De adsp. B spelen tegen de HRC-ditos, en mocht dit niet doorgaan, dan wordt om 1 uur B- en C-adap. als oefening gespeeld. Korbal. Voor dames en heeren oefening om haf elf, eveneens voor de jongens- en meisjsklas D en C' Handttl. Voor het 2de elftal eveneens om half df ge legenheid om te oefenen. Batavier-nieuws. Adspiranten. Om 10 uur zullen .e A- adspiramt-en op het Tuindorp-terrein «en wed strijd spelen tegen HRC B. Batavier B speelt om 12 uur op het Helder-terrein een rev.nche- wedstrijd tegen Helder D. Feestavond. Zoo lang de voorrard strekt zijn nog introducties verkrijgbaar bij V. de Vries, Molenstraat 168; Nieuwbuurt, Ritjgh- weg 187 en J. van 't Hert, Artilleriestrat 21. S.V. Texel. Aan de S.V. Texel is toestemming verleend tot het houden van Nederlaagwedstrijcen in de maanden Mei en Juni. De uitgeloofdi prij zen zijn vanaf Dinsdag a.s. in de étalag- van de firma Luijckx, Weststraat, te bezichigen. Voor wedstrijden tegen Texel j koeren in aanmerking elftallen spelende in de 4e sn 3e klasse N.V.B. Voor wedstrijden tegen Texel 2 konen ln aanmerking elftallen spelende in de ie Uasse N.-H.V.B. Reglement is op aanvraag •verkrijgbaar" Olympisch nieuws. Programma der spelen. {Herhaaldelijk bereiken het Algeaneer Se cretariaat verzoeken of niet deze of gene wedstrijd) aan het programma der Olymilsche Spelen- kan worden toegevoegd. Daaron is het wel van belang, nogmaals te venmlden, dat het O. I. O. (Comité International Olym- pique) voor de Spelen te Amsterdam hel vol gende programma heeft vastgesteld: Athlotiek; gymnastiek; boksen) schenaon; worstelen1; roeien; zwemmen-; hippische wed strijden (dressuur- en terreiirwodetrijd, spring*- concours); moderne vijfkamp; voetbal; Lawn- tenmis; 'Hockey; waterpolo; wielrennen {baan rennen en wegwedstrijd); zeilen; gevicht- hoffen; oonoours d'art (architectuud, littera tuur, muziek, schilderkunst en beeldlouw- kunst). De wegwedstrijden, welke in iedere sport worden gehouden, worden vastgesteld door de betrokken Internationale Federatie, die ten deele reeds zijn opgegeven, anderdeels op het eerstvolgende congres zullen worden vast gesteld. Bovendien heeft het organiseerende Comité het recht twee demonstraties aan zijn pro- 'gramma toe te voegen, n.1. één van een na tionale en één van een internationale sport Hieruit blijkt dus, dat het programma vrij wel geheel is vastgesteld én dat slechte het C. I. O. wijzigingen kan aanbrengen, waar het betreft het toevoegen van eenige sport; en de Internationale Federaties, voor zoover het de wegwedstrijden ln iedere sport aangaat. Het aantal deelnemers wordt ook door de Internationale Federaties voor iedere sport vastgesteld, met dien verstande dat het Pra- ger Congres verzocht heeft dit zooveel moge lijk te beperken. •Volgens de bepalingen van het C. I. O. dit aantal in personoele wedstrijden per niet grooter zijn dan vier. De Stadion-architect bezoekt den Burgemeester van Amsterdam. De Stadlon-archltectt, de heer J. Wils, heeft verleden week een langdurig onderhoud gehad met dén heer de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, die alle bouwplannen met hem be sproken heeft en hiermede zijn volle instem ming heeft 'betuigd: Afhledflk. Hcldersche Athletiek Kring. Dc mogelijkheid is thans geopend, dat ook adspirant-leden kunnen toetreden tot de „Hcl dersche Athletiek-Kring". Zij moeten daartoe I.contributie betalen per jaar en den leeftijd hebben van 1317 jaar. Aanmelding kan geschieden bij het secreta riaat Kanaalweg 2. Tot op heden hebben er zldh reeds 42 adspi rant-leden opgegeven, waaruit dus wel blijkt de animo, welke er onder de jongens zit. Mercy aanvoerde wat sléchts aan fe voeren viel, zelfs het door de feiten geheel weer sproken, getuigenis van Mevr. Bonnet In riep werd de Mercy ten tweeden male, en met algemeene stemmen, ter dood v,er- oordeeld.JDe vraag echter of hij met voor bedachten rade had gehandeld, werd met een stem tegen in bevestigenden zin beant woord. Voor den tweeden -keer werd hij ter dood veroordeeld- en een voorziening in cas satie kon hem niet baten. Maar Keizerin Eugène had zich voor hem geïnteresseerd, en aan haar invloed op den Keizer was het te danken-, dat deze van zijn recht van gratie gebruik maakte en de Mercy aan de dood straf onttrok. De gratie echter onttrok -hem niet aan de vernedering van al ztfn distinc tieven te worden beroofd, hetgeen in het openbaar te Lyon geschiedde. Daar werd hem zijn vonnis voorgelezen, daar werd hem de gratie medegedeeld, daar werd hij in han den gegeven van een sergeant van zijn vroe- ger regiment, die hem de distinctieven af- Zln ep®ul«tten vernietigde, zijn sa-bel door midden brak en de stukken ervan aan zijn- voeten wierp. Vanaf dat oogenblik ver- ween de Mercy in een gewone gevangenis voor strafrechtelijk veroordeelden; het Fran- sche leger kende zijn naam niet meer. Wat er van- hem geworden Is, hoe hij zjj-n straf heeft u tgezeten, welk lot aan de twee kin eren, in den eigenlijken zin des woords weezen geworden en erger dan dat, ten deel is gevallen de -harde geschiedenis van het menschelijk gebeuren verhaalt het met. Voor haar was de Mercy slechte be langrijk als de man, die aan een moord den schijn van een duel zonder getuigen gaf; de moord eenmaal berecht zijnde, hield zij zich met hem niet langer opl

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 14