„LIEFHEBBEN EIILT Gil Ml" GRIEP AbdusïroOP NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA C. VAN~TRIET, C 0 N FECTIE-COSTUUMJS, HOTEL - CAFÉ RÊSÏAURAHT „BELLEÏÜE". T Eerste Blad. BUITENLAND. Spoorstraat 126 - Tel. 370. Nr. 6172 ZATERDAG 24 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschjjnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De waarschijnlijkheid van mgr. Nolens' voorzitterschap van de ajs. internationale arbeidsoon ferentie wordt door Albert Thomas bevestigd. Lord Burnham wordt denkedijk voorzitter van het tweede deel der conferentie, over de scheepvaart. ENGELAND. De crtol» in de Engelsche steenkolen- nijverheid. Mislukte onderhandelingen. De conferentie die vertegenwoordigers van de mijneigenaars en mijnwerkers Donderdag gehouden hebben, is geëin digd met een volkomen impasse. Do crisis ln de mijnindustrie. Na afloop van een bijeenkomst van de eigenaars en de mijnwerkers, welke geen resultaat heeft opgeleverd, (hébben 'beide partijlen mededeelingen verstrekt. Oook, de secretaris van het mijnwer- kersverbond, zeide: „De eigenaars heb ben herhaaldelijk duidelijk en afdoende verklaard, dat, hoewel zij bereid zijn zekere beginselen te 'bespreken, die tot richtsnoer van de overeenkomst moeten dienen, de ioonen gebaseerd moeten wor den op de oeoonomisohe draagkracht van de betrokken districten. Zij verklaarden eens en vooral, dat zij met ons nationaal bestuur geenerlei nationaal minimum percentage wenschen te bespreken en daar dit het 'beginsel is, dat ons congres ons als bindende voorwaarde heeft mee gegeven, konden wij hun ontwerp-over- eenkomst niet in overweging nemen." Lee, de secretaris van de mijneige naars, verklaarde: „De bijeenkomst van de eigenaars en de mijnwerkers was bij eengeroepen ter bespreking van de voor waarden van een nationale overeenkomst tot voorloopige vaststelling van de alge- meene beginselen voor de loonregeling, doch wij rijn niet tot een bespreking van de overeenkomst toe kunnen komen, om dat de vertegenwoordigers van de mijn werkers duidelijk te kennen gaven, dat rij niet bereid waren deze voorwaarde te bespreken anders dan op den grondslag van een uniform percentage voor het heele land, zulks de aanbeveling van de enquêtecommissie ten spijt. De eigenaars verklaarden daarin niet te kunnen tre den. Voorts gaven de mijnwerkers duidelijk te kennen, dat zij1 zich op het standpunt Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeellng. plaatsten' van geeni loonsverlaging van, welken aard ook. De eigenaars 'brachten het vraagstuk van den werktijd ter sprake en wezen er op, dat rij heel wat gemakkelijker voor waarden zouden kunnen bespreken^ welke den mijnwerkers kans zouden ge ven op een behoorlijk loon, als deze toe stemden in een verlenging van den werk tijd. De mijnwerkers waren echter onver zettelijk op het punt van den werktijd en verklaarden, dat er van verlenging geen sprake kan zijn." Over de bijeenkomst van BaldWin met de eigenaars van Woensdag wordt nog gemeld, dat Baldwin met nadruk zijn ver klaring herhaalde, dat het subsidie 1 Mei moet eindigen. Dit besluit geeft, dé wel overwogen meening weer van het heele kabinet. In hoeverre er van „tijdelijken bijstand^' sprake kan rijh, zal heelemaal afhangen van dén toestand, die uit de huidige onderhandelingen voort zal vloeien. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling der gewezen vorsten. De onderhandelingen voorloioplg mislukt De onderhandelingen ln de juridische commissie van den Rijksdag over het compromis-ontwerp in zake de schade loosstelling der gewezen vorsten, zijn door obstructie der sociaal-democraten, voor- loopig mislukt. Opheffing van parlementaire Immuniteit Men meldde Donderdagavond aan de N. R. Ct. uit Berlijn: 'De Saksische landdag had heden te be slissen over het al of niet opheffen van de immuniteit van een aantal afgevaar digden, voor het grootste gedeelte com munisten, die zich aan beleediging of „voorbereiding tot het plegen van hoog verraad" hadden schuldig gemaakt In vrijwel alle gevallen werd tot opheffing der immuniteit besloten, daar de socialist Kühn, de hoofdcommissaris van politie te Dresden, met de burgerlijke partijen meestemde en bovendien verschillende andere socialisten afwezig waren. Het re sultaat van de stemming lokte geweldig tumult uit. De oommunisten gingen zoo te keer, dat de voorzitter de ritting voor een uur moest schorsen. Uit de party gestooten. Max Dörr, het communistische lid van den Pruisisahen landdag is uit de com munistische partij gestooten. Deze uit sluiting staat buiten de polilek. Dörr heeft zich aan verduistering schuldig ge maakt en zal door de justitie worden ver volgd. Aan het verzoek van de communis tische partij om ontslag te nemen als lid van den landdag heeft (hij nog geen ge volg gegeven. Dörr is jarenlang lid en zelfs voorzitter van de communistische fractie van den Berlijnsohen gemeente raad geweest FRANKRIJK. Uit de Fransche Kamer. Pvijs, 22 ApriL Péret heeft in de Ka mer gezegd, dat de frank in verschillende buitenlandsche steden is aangevallen, hier om de lire of de Belgische frank te ver dedigen, ginds wegens de vertraging in de regeling van de onderlinge schulden der geallieerden, maar Frankrijk zal voor die dwang niet zwichten. Nadat Painlevé de kwestie van vertrou wen had gesteld heeft de Kamer met 866 tegen 168 stemmen een amendement ver worpen, strekkende tot vermindering van de credieten voor de groepen van de reser visten. De vredesonderhandelingen ln Marokko. Volgens het Petit Journal heeft Briand Woensdag in de oommissie uit den Senaat voor buitenlandsche aangelegenheden zich over de Marokkaansche onderhandelin gen optimistisch uitgelaten. Hij zeide, dat de volledige overeenkomst tusschen Frank rijk en Spanje bleef voortbestaan. Frank rijk, zeide Briand nog, wil geen dupe zijn noch het gezag van Abd-el-Krim ver- grooten. BELGIE. Deserteurs veroordeeld. De krijgsraad te Luik heeft, naar men aan de N. R. Crt. uit Brussel meldt, twee Waalsche soldaten, Alfred Nanson en Constant Grandjean, by verstek veroor deeld. De eerste kreeg de doodstraf om dat hy in 1914 te Antwerpen is gedeser teerd en verder in dienst is geweest van de Duitsche bezettingsautoriteiten; de tweede werd om dezelfde reden tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Volgens de dag vaarding woont Grandjean sedert het ein de van den oorlog in Nederland. POLEN. De politieke crisis. De correspondent van de Vossische Zei- tung te Warschau seint, dat het besluit van den Poolschen president 't ontslag van het kabinet-Skrzynski niet te aanvaarden groote verontwaardiging by de partijen der linkerzijde heeft verwekt. Daszynski, de 'voorzitter van de sociaal-democratische partij verklaarde den president: „Elk be schaafd vorst en elk beschaafd staats hoofd zou in de gegeven omstandigheden dit ontslag hebben aanvaard". In een officieel communiqué wordt me- FEUILLETON. Naar 'het Engelach van DOLF WYLLARDE. Ping-pang; ping-pang; ping-ping-ping- pong; ping-ping-ping. „Ziezoo. Jammer dat we niet even1 eer der uit waren, dan.dèn," lachte Nor berry. Hadt jy Oom niet op den neus ge raakt! Ja; dat is zooi" „Wat een onbeschaamde omkeering van beschuldiging toch! Zeg, Winnie. „Ik 'ben Miss Falkner," antwoordde de draagster van dien naam, over haar schouder. «Neem me niet kwalijk, Miss Falkner, dan, Winnie is dus zeker niet thuis?" „Hoor eens hier, Mr. Dunston; het is al aardig laat en ik geloof, dat u naar huis zult moeten gaan, als u tenminste nog op tijd' voor de thee wilt rijn." „Tante heeft mij gevraagd om hier te blijven thee-drinken, en dat heb ik aanr .genomen." Ze keken beiden gewild boos, maar ze waren beiden ook (heel jong en toen hij' het niet langer kon uithouden en in lachen uitbarstte, duurde het ook niet lang, of zy viel mee tn. „Hoe jammer toch, dat jij nooit tegen Je verlies kunt," begon Winnie toen weer te plagen. „Want Ik heb gewonnen; dat zal je toch wel toegeven?" „Maar natuurlijk 1 Ik héb het je een voudig laten winnen, toen ik zag dat je op het punt was in hullen uit te barsten, omdat je het anders hadt verforen." Ze maakte een grimas: „Pas op hoor! Dat is nu al onze veer tiende kibbelpartij' van de week; en 't Is pas Donderdag. Zorg nu dat er voor Za terdag geen strubbelingen meer voorko men! „Laten we het dan op een accoord gooien: de eerste die weer twist begint, moet de tegenpartij een boete betalen." „Ja; maar je begrijp toch, dat niemand ooit erkend, hoe hy den strijd begint?" „Ik zal er eerlijk voor uitkomen, daar kan je van opaan! Kyk; den eerste den besten keer dat ik, vóór Zondag, met jou begin roep je „Pax" en dan zal ik, uit de stad, de mooiste doos van Fullen laten komen, Is dat .goed?" „iO, nu ja; dat zal Ik je dan wel ver tellen, als je verliest!" zei 'Dunston junior met een kleur, want hy was rood' van haar èn, zooals daar gewoonlijk mee samengaat, dan ook héél blank van vel, zoodlat 'hy dikwijls bloosde als een meisje. Ze zagen' den butler al met de .theetafel komlen aandragen, want ze zouden bulten theedrinken1; en even later verschenen ook tante Alloe, die Juist wakker was vam haar middagslaapje, sa la el W. J. M. SCHOUTEN. degedeeld dat de president het betrokken besluit heeft genomen om» de voorloo pige begrooting voor Mei r u niet is aan genomen en er voor het oogenblik ook geen kans bestaat een nieuwe regeering samen te stellen. Pilsudski zou vandaag door den presi dent worden ontvangen. In alle politieke kringen wacht men met spanning op het resultaat van dit onderhoud. LITAUEN. De Lltansche minister van buitenlandsche zaken afgezet Reinis, de Litausche minister van bui tenlandsche zaken, is by een besluit van den staatspresident uit zijn functie ontsla gen. Zyn departement wordt ad interim geleid door minister-president dr. Ristras. Omtrent de redenen van de afzetting van Reinis is nog niets naders bekend, maar men vermoedt dat het buitenland sche beleid van dezen minister den staats president heeft bewogen aldus te han delen. TSJECH O-SLOWAKIJE. Het Dnitsch-Rnsslsch verdrag. Het ministerie van buitenlandsche za ken laat verklaren, dat de meedeelingen in de Beriynsche bladen omtrent den tekst van de vrageniyst van Benesj onjuist zyn. Het eerste punt, nameiyk of Duitsclv land van eventueele onderhandelingen met andere staten Moskou meedeeling moet doen, is uit de lucht gegrepen. Ook het overige vormt slechts combinaties. ITALIË. Een reeks van tegenspraken. Grandi, de onderstaatsscertaris van bui tenlandsche zaken, heeft vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers ontvan gen en verschillende onjuiste berichten uit de buitenlandsche bladen weerspro ken. Het is absoluut onjuist, verklaarde Grandi, dat Italië tracht, op slinksche wijze de depreciatie van buitenlandsche deviezen, in het byzonder den Franschen en den Belgischen frank, te bewerken. Het is volkomen onwaar, dat Italiaansche troe pen, bestemd voor een veldtocht tegen Ethiopië, ln Somaliland zyn ontscheept. Valsch zijn eveneens de berichten, die aan Italië agressieve bedoelingen in den Le vant toesohrijven en die gewagen van een Italiaansch-Grieksche overeenkomst Een dergelijk tractaat bestaat er niet De Italianen ln Somaliland verslagen. Reuter seint aan de N. R. Crt uit Kairo, dat daar telegrammen uit Abessynië bin nengekomen zyn, waarin melding" wordt gemaakt van hevige gevechten in het noordeiykdeel van Italiaansch Somaliland. j)e Italiaansche troepen zouden met zwa re verliezen verslagen zijn, maar de ge- beele kust wordt door Italiaansche sche pen geblokkeerd, zoodat de omvang van de nederlaag nog niet bekend is. PORTUGAL. De aardbeving op de Azoren. Omtrent de aardbeving, die er op de Azoren is waargenomen, wordt nader uit Lissabon gemeld, dat er by de aardbe ving van 11 dezer te Fayal geen slacht offers zyn gevallen. Daar zyn slechts en kele tientallen woningen verwoest. Uit Horte werd den 19en dezer gemeld, Ingezonden mededeellng. dat de aardschokken zich daar dageUjks herhalen. Er zyn geen slachtoffers maar de bevolking is door een paniek bevan gen. MAROKKO. De bezwaren der Rlffynen. By de onderhandelingen in El-Aroen tusschen de Rlffynen, en de Fransche en Spaansdie afgevaardigden bleven de Rlf fynen onverzetteiyk ten aanzien der mili taire olausules van den Wapenstilstand. De Fransche en Spaansohe gedelegeer den zyn, om de besprekingen voor te zet ten en de Rlffynen tot het doen van eenige concessies te dwingen, met de be spreking der politieke voorwaarden be gonnen. Maar deze punten bleken nog van te verwijderd belang te zyn om daarover met vrucht offideele beraadslagingen te openen. Er zal ruggespraak met Parys en Madrid gehouden worden. De vredesonderhandelingen mislukt. De drie delegaties zyn uiteengegaan zonder het eens te worden. Zy zullen la ter weer byeenkomen, maar wanneer is nog niet bepaald. goedigheid de jongelui toelachte. „Wat hebben jullie gedaan, kinderen?" „Gepingpongd, tante", antwoordde Winnie, één en al bedrijvigheid imet waterketel en zoo voort „Zoo? En hebben jullie oom nog ge zien?" ,H« is even binnen geweest, zoowat een kwartier geleden; maar hy keerde terug op zijn schreden.laohter Nor- berry. „Pas opl" waarschuwde rij. „Waarom dan?" vroeg Mm Weliace, niets kwaads vermoedende. „Omdat oom den) bal op rijn neus kreeg!" .Hen bal?O, maar!Zou hy zich erg bezeerd hebben? Zou ik niet Be ver eens gaan kyken'?" „Maak u maar niet ongerust Mm Wal laoe. Ik kon hem geen pijn hebben ge daan, al had ik hem alle balletjes tegeiyk ln het gezicht gégoold, want ze zyn zoo licht als elerschillen. Maar ik héb het ook niet gedaan met uw welmeemen. Winnie was meer speciaal de schuldige." „Hoe kén je dat nu zeggen. Je weet toch?" „Niet praten; niet je mond vol!" wees hy Winnie terecht, die juist een stukje cake in den mond- had' gestoken. „Pax!" riep zy. „Goed." Dunston nam zijn zakboek en teekende Iets op. „Vanavond nog zal ik aan Fuller schrijven; als je dan maar be looft, dat je even gauw schuld bekent, als het jouw beurt Is." Voor Mrs. Wallaoe was dit alles Grieksdh, maar haar aandacht werd nu 1b beslag genomes door hot binnentreden van haar echtgenoot, die zich met een blik van voldoening ln zyn rieten stoel liet vallen enl geenérlei sporen van ping- pong-ellende op rijn goedmoedig gelaat droeg. „Wat een tropische hitte, hè? Zelfs wat èl te veel voor de honds-dagen'! Heb je Je brief gevonden, Winnie?" „Neen, oom." „Tn het buffet in den 'hall ligt hij. Een half uur geleden zag ik 'in daar al en ik kwam het Je vertellen; maar ik werd op zulk een ongastvrije wijze ontvangen, dat ik niet wist hoe gauw ik maar weer maakte dat ik wegkwam!" ,/Dat spijt my ontzettend, oom Wlll! Maaê het is zyn schuld1"! „De brief is uit Egypte." „O!" Winnie kreeg een erge kleur en (hierin vond niemand iets bijzonders. Oom Will lachte enkel: „Ik moet zeggeni, dat Aginoourt trouw schryft. Steker wel vier bladrijden vol vu rige betuigingen?" „O, neen; volstrekt niet, oom. Daar is majoor Aginoourt in het geheel de man niet naar!" Winnie speelde maar met haar thee kopje en ze keek niet naar Norberry; maar ze wist dat de spijtige uitdrukking in zijn blauwe oogen haar ellendig zou maken. Hij behoefde niet. zoo te kijken en haar hart 'behoefde zoo snel niet te kloppen', hoè (hy dan ook keek, of niet! zij was de aanstaandè vrouw van Roy Aginoourt; ze droeg zyn ring aan dén vinger; dus wat ging haar nu een an dere man aan? „Kam, kom! Hij zal rijn brieven toch Ingezonden Mededeellng. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tydperk van geluk en welvaart te rijn, niet een van ziekte en pyn, de nieren zijn vaak aan sprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen vah rheumatiek, styfheid, urinestoornissen en blaaazwakve komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaarloozlng bestaat gevaar voor ader verkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en ohronische rheumatiek. De door den tyd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden by het eer ste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden ln het bloed achter blijven en rich door het geheele lichaam verspreideni Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onsohatbaar voor u blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, rij werken uitslui tend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag, blaas of Ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prys f 1.T8 per flacon. niet vullen met dienstzaken of de waarde van Egyptische efefcten? En dan biyft er niet veel meer over, dan dat hy den staat van zyn gevoelens meedeelt!" „Plaag dat arme kind toch net zoo, Will," bracht Miss Wallaoe in het mid den. „Natuuriyk schrijft majoor Agin oourt als alle andere niannen', die ver loofd' zyn. Heb jij dan nooit van derge- lljken nonsens geschreven! Kom. Winnie, ga je brief maar halen, kind! Nu zien wy haar voorloopig niet terug; daar kan je wel van op aan. Want ze zal den brief nu willen lezen." Toen Winnie weg was, kwijnde het ge sprek, want Norberry werd Ineens stil, en Mrs. Wallaoe was bezig met haar thee. Norberry ging verder bulten rijn siga ret rooken; maar of het nu door de hitte kwam hy was vreeslijk uit zyn 'hu meur althans, hy' viel uit by den ongeluk- klgen lucifer, die niet gauw genoeg naar zyn zin branden wilde, en hy' duwde een taik uit dén weg, met ongewone heftig heid. Ineens by het omslaan van een hoek van het tuinpad, zag hy Winnie daar zit ten met den brief in haar hand. Heem (mij niet kwalijk," begon hy, „dat was niet myn bedoeling". ,Gi het hindert niets," sprak het Jöng£ meisje verstrooid. .Majoor Aginoourt •heeft, verlof gekregen en hy komt thu'« „Zóó?" zeide hij. ,„Te lijkt anders niet eens zoo byzonder biyi" Wlnnte keek eerst schuldig, maar daar- nè, ln hooge mate verontwaardigd. (Wordt vervolgd). HELD COURANT ABONNEMENT RER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. aeepo*t f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad re»p. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1—Modeblad re»p. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.35 Lowe nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Giroreikening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded, (kolombreedte al» redaction', cekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regel» 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewij»no. 4 ct Grootste sorteering lage prijzen. 10) „Maar dat mag ook wel!" lachte Win nie, op dlit anders zeer gulle aanbod. „Want jy hebt de (helft opgegeten van de doos choooladé, die ik laatst van oom kreeg! En wat is myn boete?" Ingezonden mededeellng. De meest intieme inrichting van Helder met een gezellig uitzicht op het drukste gedeelte der stad. Prima consumptie. Matige prijzen. Zalen disponibel voor vergaderingen en partijen Gerenommeerde keuken. Nu moet iedereen een flesch in huis hebben. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1