UELDEUE COURANT RWATTA^ JAViV.REfP Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Beter dan Goed: DE BESTE VAN ZATERDAG 24 APRIL 1926. Jhr. Rutgers van Rozenburg noemt ontslag. Bjj de Tweede Kamer is Donderdag in gekomen een brief van den heer jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Roosenburg (a-h.), houdende mededeeling, dat hy met ingang van 1 Mei ontslag neemt als lid der Ka mer. Naar in Ohristelijk-historische kringen wordt medegedeeld is het1 bedanken door jhr. Rutgers van Rozenburg als lid van de Tweede Kamer geschied imet de be doeling, aan mr. J. Sohokking, den minis ter van justitie uit het vorige kabinet, de gelegenheid te openen, wederom een Ka merzetel deelachtig te worden. Minister van Royen heeft ontslag genomen. De heer Lambooy benoemd tot minister van oorlog. Het NecL Oorr.-bureau in Den Haag meldt: Daar bij den minister van oorlog, minis ter van marine ad interim, bezwaren zijn gerezen terzake van de voorbereiding van de instelling van een departement van landsverdediging, heeft deze bewindsman gemeend, zijn ontslagaanvrage te moeten indienen bij de Koningin. H. M. heeft dit ontslag aanvaard en tot minister van oorlog benoemd den heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van oorlog. Stoomvaart Mij. „Nederland". Onveranderd dividend. Naar wij vernemen, wordt door de direo- tle der Stoomvaart-Mij. „Nederland" voor- gestold over het afgeloopen boekjaar een dividend van 9 (onv.) uit te keeren. Congres Alg. Ned. Typografenbond. De Alg. NederL Typografenbond houdt dit jaar, mede in verband met het 60-jarig bestaan, zijn congres van 1 tot 4 Juni te Amsterdam. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen. 4 millloen minder ontvangen. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen over 1925 bedroegen 162.667.939.16. De ontvangsten in 1924 waren in totaal 166.933.077.84. Alzoo is over het jaar 1925 4.265.148.68 minder ontvangen dan in het voorafgaande jaar. Nieuw personeel werd in 1925 niet aan gesteld en de exploitatiekosten waren ook belangrijk minder dan in 1924. Aan deze vermindering van de ontvang sten zal het toenemend gebruik dat van .de autobussen wordt gemaakt ongetwijfeld hebben medegewerkt. Bloemkool, spruitkool en druiven voor Dultschland. Voortaan moeten zendingen bloemkool, spruitkool en versche druiven bestemd voor Duitschland, ten blijke hunner Ne- derlandsche afkomst vergezeld gaan van bewijzen van oorsprong, afgegeven door de Kamers van Koophandel en Fabrieken of de plaatselijke politie. De Duitsche douane stelt dezen eisch, wijl volgens haar vorengenoemde goederensoorten van Fran sche afkomst uit ons land als van Neder- landsche afkomst werden afgezonden. Toezicht op den internationalen handel in wapenen, enz. Aan harer majesteits gezant te Bern is opgedragen, het verdrag nopens het toe zicht op den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmaterieel, op gesteld door de conferentie, die van 4 Mei tot 17 Juni 1925 te Genève bijeen is ge weest, op het secretariaat van den Vol kenbond te onderteekenen. Bezoldigingsbesluit en rechtstoestand burgerlijke ambtenaren. Woensdag hebben de voorzitter en de secretaris van het ooimltó ter (behartiging van de aigemeene belangen van over heidspersoneel een onderhoud gehad met de commissie voor de ambtenarenzaken uit de soc.-dem. Kamerfractie over de wen- schelijkheid van een herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925, en over de mo gelijkheid van een spoedige behandeling van het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtena ren. De fractie verklaarde zich gaarne be reid, het binnen enkele dagen te verzen den adres van het comité, waarin deze herinnering aan de hand van een uitvoe rige toelichting zal worden bepleit, ten krachtigste te ondersteunen. Ook zegde zij toe te bevorderen, dat de Kamer zioh zou kunnen uitspreken over de vraag van een spoedige behandeling van het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtena ren, welk wetsontwerp voor behandeling gereed ligt Salarisactie rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur van de Cen trale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst heeft zich tot de Tweede Ka mer gewend met een adres, waarin zijn wenschen vervat zijn ten aanzien van de salarieering van het rijksersoneeL Aan de Kamer wordt verzocht te bevorderen: I. dat het salarispeil van het rijksperso neel tot 95 pat van het peil volgens het Ingezonden Mededeeling. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel noodig. Ml]nhardt's Zenuwtabletten géven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg. Glazen buiige 75 ot. By Apoth. en Drogisteu. Bezoldigingsbesluit 1920 worde verhoogd; 2e. dat de scheidingslijn tusschen jaar- looners eenerzijds en maand- en weekloo- ners anderzijds worde weggenomen, sub sidiair het herstellen van fouten voor de jaarlooners doorwerk© op de maand.- en weeklooners en de rijkswerklieden; 3e. dat de aanstelling op arbeidscontract niet passend voor de ambtelijke verhou dingen, niet verder doorwerkte, en dat de aanstel' ingsvoorwaardm in elk gi*val niet ongunstiger worden gesteld dan voor ge- lijksoortigen in ambtelijke verhoudingen; 4e. dat gebroken worde met een sala rieering op de basis van de classificatie van de gemeenten naar duurte van levens onderhoud: 5e. dat door vereenvoudiging een lees baar Bezoldigingsbesluit worde verkregen De nood in Drente. U>e Stand, meldt: Als vruoht van het bezoek der a.r. Ka merleden prof. dr. H. Visscher en O. Smeenk, verleden jaar aan de veenstre- ken gebracht is een vereeniging Groen van Prinstererstichting opgericht met ze tel te Klazienaveen (gem. Emmen). De be doeling van deze vereeniging ls aan flinke arbeiders, die met lust en ijver zich willen werpen op land- en tuinbouw, de gelegen heid te geven door den tijd eigenaar te worden van een stuk grond op gelijksoor tige wijze als in de Landarbeiderswet is aangegeven. Op deze wijze wenscht de vereeniging de arbeiders uit den nood te helpen met vermijding van de demoraliseerende steun actie, zooals ze heden ten dage gegeven wordt De regeering heeft aan de vereeni ging financieelen steun toegezegd. Nedorlandsche Relsvereeniging. Naar Reizen en Trekken meldt heeft het dagelijksch bestuur der Nederlandsohe Relsvereeniging het plan opgevat in 1927 een reis naar Nederlandsch-Indië en een reis naar Zuid-Afrika te organiseeren. Waarschijnlijk met ingang van 1 Mei a.8. zullen de voornaamste Nederlandsche stations (Amsterdam, Arnhem, Haaflem, Den Haag, Leiden, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Utrecht) rechtstreeksche en kele reis- en retourbiljetten kunnen afge ven naar ongeveer 90 Fransche stations. Het grensverkeer. Men meldt aan de N. R. Crt uit Heer len: De Belgische bezettingstroepen be boetten tot dusver de Nederlanders, die in het bezette gebied kwamen en volgens de nieuwe regeling alleen voorzien waren van een bewijs van Nederlanderschap met 7. Dezer dagen is zoo meldt het Lim- burgsch Dagblad deze maatregel opge heven en ook hier toepassing van de nieu- de regeling van het grensverkeer moge lijk. De Ziekenhuiskwestie te Alkmaar. Men meldt aan de N. R. Crt: Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat de Alkmaarsche gemeenteraad besloot tot overneming in erfpacht van de Cadetten school van het rijk. De directeur van de Apisterdamsche ziekenhuizen dr. Wort- man had een rapport uitgebracht waarin de overneming en verbouw van het ge bouw werden aanbevolen. De oommissie voor de stichting van een neutraal-modern ziekenhuis, diq het rapport mede onder- teekende en waartoe ook R..K. behoorden, stelde als eisch, dat de gemeenten rondom Alkmaar gedurende tien jaren een jaar- lijksche bijdrage toezegden van totaal 16.000. Intusschen hebben de r.-k. in Alkmaar ten zeerste geageerd tegen de stichting van bedoeld ziekenhuis, omdat naar zij betoogden, in de behoefte aan ziekenhuis ruimte werd voorzien door den bouw van het r.-k. ziekenhuis aan de v. Everdingen- straat Mede tengevolge van deze actie hebben verschillende buitengemeenten een afwij zende houding aangenomen tegenover het verzoek om 3teun der oommissie. Thans heeft de gemeente Bergen met 6 tegen 6 stemmen een subsidie-aanvrage van 876 afgowezen, op grond van den staat der fi nanciën van de gemeente. Nadat oen verloting was gehouden ten bate van de stichting van het ziekenhuis ls ln Alkmaar zelve niets meer gehoord van de plannen. Men schijnt nu slechts te willen wachten op hetgeen de Prov. Staten in hunne aJ3. zomerzitting ten dien aanzien zullen beslissen. Het melkconfllct te Amsterdam. De „melkoorlog", te Amsterdam, welke vier maanden heeft geduurd, behoort tot het verleden. In de gisteravond gehouden vergade ring van de veehoudersbonden ls het prin- cipieele besluit bekrachtigd, onder voor waarde, dat deboeren, die hebben „ge staakt", weer aan hun oude afnemers zul len kunnen leveren. De nieuwe regeling zal op 1 Mol In gaan. Voor die maand zullen de prijzen van thans blijven gelden, n.L 10 cent In koop voor de slijters en 91/» cent voor de inrichtingen. In Juni zullen zij weer een cent hooger zijn. Daarna zullen, voor elke drie maanden de prijzen worden vastge steld door een commissie uit den handel en uit de veehouders. De kaasprijzen zul len daarbij als basis worden genomen. Stijgt of daalt tusaohentijds de kaasprijs met tenminste 6, dan zal ook de melk één cent per liter duurder of goedkooper worden. De overeenkomst duurt voorloo- pig tot Februari. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zullen de prijzen slechts vier ma len per jaar veranderen. Dit ls een onge kende rust voor beide partijen. Tot nu wa ren er ongeveer tien prijswijzigingen per jaar en elke wijziging was voorafgegaan door tal van conferenties en vergaderin gen. Mlchlel Adrlaensz. De Ruyter. 1676 2» April 1926. Op den 29 April 1676 stierf admiraal de Ruyter aan de gevolgen zijner ver konding bij Syracuso. Op 18 Maart 1677 werd zijn gebalsemd lijk „met ontroerende plechtigheid" zoo verhaalt de geschied schrijver in de Nieuwe Kerk te Am., sterdam begraven. Driehonderdvijftig jaar is het dus deze maand geleden, dat Holland een zijner grootste helden verloor. Zijn nagedach tenis wordt geëerd in een gebied, waar de zon niet ondergaat. Elk schoolkind kent zijn levensge schiedenis van zijn klimpartij op den Vlissingschen toren, tot aan het grootsche einde. Aan de geschiedenis van Enge land, Frankrijk, Hongarije, Zweden, De nemarken, Spanje, Portugal, Turkije heeft hij bladzijden van beteeKenis toegevoegd. Engeland en Frankrijk dwong hij, Holland als meester op zee te erkennen. En toen, onder Frankrijks leiding, de Republiek van drie kanten werd aange vallen en het volk wanhoopte, aan uit komst, was het de Ruyter, die door zijn overwinning bij Solebay het Vaderland redde. In één ding kan, vreezen wij, onze tijd de Ruyter niet verstaanin zijn zichzelf wegcijferen. Toen de Staten hem in 1675 met een vloot van te geringe sterkte naar de Middellandsche zee zonden, sprak hij tot de Admiraliteit, die bij hem aan drong, het commando te aanvaarden, de beroemde.woorden: „De Heeren hebben mi] niet te verzoeken, maar te gebieden en al werd mij bevolen, 's Lands vlag op eon enkel schip te voeren, ik zou daar mee t' zee gaan. Waar de Heeren Staten hurr vlag betrouwen zal lk mijn leven wagen". Vindt men nog zoo groote trouw Hierin lag de Ruyters grootheid, dat hij niet alleen groot van moed maar ook groot van hart was en den oorlog niet wilde dan ter bereiking van den vrede. Onzen tijd, die persoonlijkheid boven alles stelt, zij het een plicht en een voor recht, zijn nagedachtenis te huldigen èn om zijn daden, èn om zijn grootheid als mensch. Binnenland. Malversaties? Te MaaiStricht is aangehouden G„ di recteur dier coöperatieve melkinrichting aldaar, die verdacht wordt van malverea- tiea Hij is naar ^et huis van bewaring overgebracht. Ernstige vechtpartij. Bij een vechtpartij in een perceel aan den Leydsweg te Enschede heeft zekere te V., een ernstige steek in 'het onderlijf gekregen. De man werd in zorgwékfcen- den toestand naar'het ziekenhuis over gebracht. Het was voor de politie zeer moeilijk otm den dader op te sporen, daar niemand over het gebeurde iets wilde mededeelen. Ten slotte werden de beide gebr. J. ge arresteerd Ook zij wilden geen inliohtin- gen geven. Met groot© moeite is het ten slotte de politie gelukt vast te stellen, dat P. J. den messteek heeft toegebracht Hij zal ter beschikking van de justitie-wor den gesteld J. J. is vrijgelaten. Geheime branderij. Belasfcmgkoramiezen uit Veenendaal en Lunteren hebben te Lunteren bij E. F. aan den Postweg in vereeniging met de Rijkspolitie te Ede een geheime bran derij ontdekt Een volledige installatie en een groote hoeveelheid drank zijn in be slag genomen ea per vrachtauto naar Ede vervoerd Roovem De Oroningsche rechtbank veroor deelde Donderdag den 28-jarigen grond werker B. Enninga te Vlagtwedde en den 36-jarigen grondwerker J. Maathuis te Nieuwoldo, tegen wie ter zake van heroo- ving te Delfzijl drie jaar gevangenisstraf was geëlacht, tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hech tenis. Een gasontploffing te Scheven in gen. Donderdagnamiddag omstreeks halfzes heeft in perceel Wimpelstraat 4, te Sche- veningen een ontploffing plaats gehad, waarbij twee personen gewond werden. In genoemd perceel is een werkplaats voor autogene lassching met carbid-in- richting gevestigd De daartoe ge bezigde ketel bevindt zich in een ge metseld hokje in genoemde werkplaats. De patroon met zijn knecht, waren daar met het snijapparaat bezig, toen plotse ling blijkbaar in dit hoekje opgehoopt acetyleengas ontplofte, en wel met zulk een kracht, dat het geheele hokje uit elkaar sprong. De ketel bleef intact, doch de ebonieten zoldering van de werkplaats werd vernield, terwijl alle ruiten spron gen. Aan de overzijde van de straat js eveneens een aantal ruiten gesprongen, vermoedelijk door het wegspringen van dik matglas. De patroon en de knecht bekwamen brandwonden aan het gelaat en aan de handen. Een Fransche schoener vergaan bi] de Engelsche kust De bemanning gered Uit Norfolk vertrok 8 April het Ameri- kaansche stoomschip „West Eldara", met bestemming Rotterdam. 11 dagen na het vertrek, toen de Amerikaan zich op 150 mijl ten Zuid-Westen van Bishop Rocks aan de Engelsche kust bevond, werd op 6 7 mijl ter stuurboordzijde een 8-master gezien. Het was ongeveer half 8 in den avond en toen men den schoener naderde, werden daar aan boord 2 roode lichten geheschen, terwijl op de voorplecht een vuur werd ontstoken. Men naderde toen het zeilschip zoo dicht mogelijk. Intus schen liet men van den schoener een sloep in zee, welke den commandant de pêche, den heer Marchel Careon, aan boord had. De commandant kwam de gastvrijheid inroepen, van de Amerika nen die haar gaarne verleenden. De gast vertelde, dat de M. F. O., welke 25 Maart Havre had verlaten, bet schip was in Fécamp gestationneerd op weg was naar D oggersbank om daar te visschen. Op bet oogenblik van de redding was de bemanning reeds gedurende 8 dagen bezig het schip met handpompen drijvende te houden. Ten hoogste 4 uur zou men het nog hebben uitgehouden. Het schip was ontredderd, het roer was onklaar gemaakt. Omstreeks middernacht was de ge heele bemanning van de M. F. C. aan boord van de „West Eldafa". .Have en hoed was in veiligheid gebracht, even als de groote zwarte hond Lolo en 2 kanaries. De kapitein van het Fransche schip, de heer Louis Fallu, verliet zijn schip het allerlaatst, nadat hij petroleum had gestort en kruit had gestrooid en beiden had ontstoken. Omstreeks 1 uur zag men de laatste vlammen. Het schip was in de diepte verdwenen. De bemanning, die uit 86 koppen be stond, is veilig aan boord van het Ameri- kaansche schip gekomen. Er waren slechts enkelen licht gewond, doordat de M. F. S. geweldig rolde. Daar evenwel het voedsel grootendeels onder water gestaan had, waren de Franschen hongerig en uitgeput. Aan boord van den Amerikaan vonden ze evenwel een gastvrij onthaal. Donderdag is de „West Eldara" met de schipbreukelingen in de Maashaven aan gekomen. De Fransche consul, do heer Vicault, is de mannen komen bezoeken. Hij heeft zich verder met hun reis naar het vaderland belast. Donderdagavond zijn de 86 koppen van den verganen schoe ner naar Fécamp teruggekeerd. Buitenland. Familiedrama. De daad is een wraakoefening tegen over Polzenius' vrouw en schoonmoeder, die zijn veroordeeling wegens bloedschan de tot een half jaar gevangenisstraf hadden bewerkstelligd. De man had ech ter steeds zijn onschuld volgehouden. Polltieschandaal te Klef. Te Klef (Rusland) zal dezer dagen weer een nieuw .schandaal-proces" plaats hebbent Terecht staan, volgens de Izwes- tia, een 113-tal leden van 'het Kiefsche politiecorps, waaronder twee commissa rissen, beschuldigd van corruptie en aan verwante misdrijven. De hoofdcommissa ris van politie Kowalenko heeft bij de ontdekking zelfmoord gepleegd. Met dit proces zal waarschijnlijk geruimen tijd gemoeid zijn, daar behalve de beklaagden ook een 120 getuigen moeten worden ge hoord. De vermiste skiloop© rs terecht De dirie in het Jungrau-gebied vermiste skiloopers zijn in uitgeputten toestand, imaar overigens gezond, in het Loetsch- d'al door een) reddingscolonne aangetrof fen. Ze hadden, door slecht weer overval len, vijf dagen in een alpenhut doorge bracht en' de laatste twee dagen geen voedsel meer gehad. Vrouwelijke recherche-ambtenarei». [Bij de Berlijnsohe recherche zullen eer lang ook vrouwelijk© ambtenaren worden aangesteld. Zij krijgen dezelfde promotie kansen als hun (mannelijke collega's en kunnen het tot commissaris brengen. Petroleum ln Tasmanla. Ben telegram uit Hobart meldt dat een zeer rijke lelsteenbedding, .geschikt voor petroleumwinnlng, te Ohudleigh, in het district Delorain© (Tasmanla) ontdekt is. Op sommige plaatsen bedekt slechts twee voet aarde de leisteenbedding, waarvan naar schatting mililoenen tonnen aan wezig zijh. Dempsey zal boksen? Naar Reuteris speciale dienst uit Tort Worth (Texas) irneidt, heeft Tex Richard een contract met Dempsey geteekend voor een gevecht ter verdediging van diens titel. De wereldkampioen zou onge veer 450.000 dollar ontvangen en aftn tegenstander zou Gene Tunney zijn. SCHAGEN. Een stugge handel Verleden week hebben wij een kijkje op de markten in het noorden van ons land genomen en nagegaan hoe daar de handel in vet- en gebruiksvee was, Waarbij wij tot de slotsom kwamen, dat de handel in beide afdeelingen zeêr stug was en de afzet te klein naar evenredigheid van den aanvoer was. In het midden van ons land was de toestand al niet beter. Daar treffen wij Zwolle, Utrecht,.Deventer en Dordrecht, als centraalpuntefn van den handel. Ook daar is de stemming slecht, do handel stug en de prijzen in bijna alle afdeelingen van aanvoer lager. Op de grensmarkt tusschen het Noorden en het Zuiden, Zwolle was de aanvoer buiten gewoon groot. Ie kwaliteit vette koeien Ingezonden Mededeeling. f 1.— f 1.10, gelde weide koeien f 175 f 276, kalf- en melkkoeien f 200 f 400. Deventer, rundvleesch 46 66 cent. De aanvoer van weidekoeien was zeer be langrijk, de kooplust was gering. Te Dordrecht werd voor runderen f 0.90 f 1.10 besteed. Utrecht, een der grootste markten van Nederland, waar in 1925 34583 paarden, 12437 koeien, 9569 gras kalveren, 23469 nuchtere kalveren, 33938 varkens werden aangevoerd, waarbij wij den belangrijken aanvoer van al het andere vee en gedierte, maar niet vermel den en die dus wel een der toongevende markten is van den veehandel. Te Utrecht dan waren op 17 April 1500 runderen aangevoerd. Voor een bij zonder best beest, waren wel liefhebbers, doch verder was alles traag. Een volgende keer zullen wij iets mededeelen van de voornaamste markten van het Zuiden, waarna nog Noord- en Zuid-Holland volgen. Thans nog iets in 't bijzonder van Schagen. De markt van 22 April was zeer druk bezocht, terwijl er van bedrjjfsvee te kust en te keur was. Wij willen eerst even stil staan bij de gelde koeien. Zeker onder den invloed vdn den mild gevallen regèn, en het daarop gevolgde mooie wéér" waren de prijzen iets hooger dan in de vorige week. Die verhooging bedroeg van 2h tot 4 cent per pond, waardoor de goéde gelde koeien van f 15 tot f 25 omboog gingen. Toch was de handel zeer goed en de afzet ruim. Melk- en kalfkoeien en jongvee bleven prijshoudend, met iets willigor handel. De 2e afdeeling bedrijfs- vee n.1. wolvee deelde mede ln de gunstig» stemming, overhouders waren 1 en 2 gul den hooger. Wij zagen een koppel ver- koopen voor f 40. Tegen dien prijs werd een kleiner koppel voor export verkocht. Kalveren noteerden iets minder f 10 f 11 voor de slacht, f 20 f 80 voor het bedrijf. Varkens waren te gering in.aan- voer, zoodat de vraag de aanvoer over trof 80 84 cent per K.G. De pold er Gallantsoog verkoos tot Heem raad den heer J. Stammes, te Alkmaar. Lammerenprtjzen. Voor hen, die belang stellen in den lammerenhandel deelen wij de volgende prijzen mede: Utrecht f 12.h f 18.Winschoten f 8.f 11.Steenwijk f 7.f 14. Gorinchem f 16.— f 24.—Groningen f 10.f 14.Leeuwarden f 11.h f 14.—. Dat wordt dus een middenprija van i 10.f 15. In het le kw. van 1926 werden op de Schagermarkt onder meer aangevoerd tusschen haakjes geplaatste cijfers .zijn die van het le kw. 19 2 5; 191 paarden (100)69 stieren (88)149 geldekoeien (291); 752 vette koeien (776); 395 melk en/ kalfkoeien (352)327 pinken (279) 1083 nuchtere kalveren (1038)426 vette schapen (346); 4668 overhouders (4366); 1471 magere varkens (1446)982 vette varkens (1061) 1034 biggen (1473). De Woudmeer, eene droogmaking vaa 1 Maart 1635, zal electrisch bemalen wor den. Het werk is opgedragen aan de N.V. Heemaf. Geplaatst zal worden eea Heemafmotor met een Morkpomp. De heer Wissekerke, te Schagen is met de uitvoering belast. Tram Schagen—Wognom. In 1924 leverde de exploitatie van de Westfriesche tram, tram Schagen—Wog- num, een tekort van f 68000 op. Ver schillende oorzaken hebben daartoe samen gewerkt: gevolg van eene vermeerdering van uitgaven en eene vermindering van ontvangsten. Dit belang'rijk tekort was evenwel reeds voorafgegaan door mindere ontvangsten in voorafgaannfe jaren. Het bestuur van de Nederlandsche spoorwegen, denkt er nu aan, de tram op te heffen, zoo de belanghebbende gemeenten en polders, niet door een financieel offer, het verlies willen dekken. Afgevaardigden van betrokken gemeenten en eenlge polders kwamen met de heeren van Dijk en Oo. van de Ned. Spoorwegen te Winkel bijeen, om deze zaak te bespreken. Het bleek hierbij van alle kanten, dat het voortbestaan gewenscht was. Daarvoor werd noodig geacht, dat het opgerichte comité zou blijven bestaan, om de zaak aan een alzijdig onderzoek te kunnen onderwerpen. Daartoe werd dan ook voorloopig be sloten. Een leerzaam nlteiapjei Twintig leerlingen van de Teekenschool voor Ambachtsleerlingen te Schagen, welke de lessen in het teekenen voor timmerlieden en smeden volgen, maakten Woensdag onder geleide van de leeraren Rezelman en Lefèbre een uitstapje naar Helder, waar'een bezoek werd gebracht aan de Werf en het Vliegkamp. Aan de Werf, werden de werkzaamheden in smeden, gieten en timmeren meer in het bijzonder gevolgd en in het Vliegkamp konden zij zien hoe een vliegmachine in gemonteerd wordt. Wij juichen het initia tief van beide genoemde heeren toe, hopen dat dit tochtje nog meermalen zal worden herhaald. Om geen verkeerde opvattingen omtrent de kosten, te vesti gen, deelen wij nog mede, dat alles op eigen kosten ging. Te Schagen is aan de Landbouwhuis- houdschool een cursus geopend in Dekken en Dienen, waaraan door 11 meisjes uit Hollaads Noordea deelgeaomea wordt. *»- Lq een straat ln het Noord-Oosten van Berlijn heeft de arbeider Polzenius Woensdagnacht zijn dochter zware ver wondingen toegebracht en is daarna uit een venster op de binnenplaats gespron gen. De dochter is tijdens haar overbren ging naar het ziekenhuis gestorven. De vader is zwaar gewond1 als arrestant naar een ander ziekenhuis gebracht

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5