van het Kon- besluit voornoemd, aange zien dit besluit de grenzen, door de wet gesteld, niet vermag te overschrijden. Gelijke toepassing was trouwens ge volgd hij de regeling van pensioenen van burgeriflke ambtenaren en militairen van de landmacht, in wier pensioensgrondslag de over 1926 toegekende toeslag evenmin werd opgenomen. Na de uitspraak van d°noentralen raad van beroep, In mag 3 bedoeld, he 'ft de vo rige regeering besloten om aan deze uitij spraak thans geen verdere consequenties te verbinden dan daaruit voortvloeien voor den persoon, die de pensioensreclame heeft Ingediend, omdat de regeering het inzicht van den centralen raad van beroep, dat de voor het jaar 1925 toegekende be slag geacht moet worden uit zjjn aard niet tijdelijk te zijn, niet kan deelen. Geen Directeur-Generaal bil Landbouw? In zijn antwoord op het afdelingsver slag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zegt de minister o.a., dat hij er toe overhelt het ambt van direo te ui-generaal van den Landbouw niet te herstellen. Hij geeft aanvankelijk de voorkeur aan de instel ling van een vaste oommissie van advies voor land- en tuinbouwaangelegenheden. Dit denkbeeld is aan de groote organisa ties voorgelegd. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1927 zal, naar de minister zich vleit, de zaak beslist kunnen worden. i Dienstweigeraars. Tewerkstelling. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van Zadelhoff betreffende de tewerk stelling van dienstweigeraars antwoordde de Minister van Oorlog: Aangezien er geen bepaalde inrichting bestaat, waar dienstweigeraars geplaatst kunnen worden, moet voor ieder afzonder lijk een plaats worden gezocht bij een of anderen niet militairen tak van Staats dienst De Minister heeft over deze takken van dienst geen zeggenschap, zoodat de hulp moet worden Ingeroepen van de hoofden van andere Departementen, teneinde een onderzoek In te stellen, of bij een van de onder hen ressorteerende instellingen plaatsing mogelijk Is. Dit alles vordert veel tijd. Maatregelen, om de plaatsing te bespoedigen, zijn in voorbereiding. De beslissing, of de bezwaren van hen, die zich op de DieDstweigeringswet beroe pen, al dan niet worden erkend, pleegt steeds spoedig na het verhoor door de oommissie te worden genomen. Aan hen, wlèr bezwaren worden afgewezen, of die onder erkenning hunner bezwaren, met hospitaaldienst worden belast wordt deze beslissing ook spoedig medegedeeld. Aan de overigen echter is tot nog toe, op grond van de bewoordingen van art 3 der Dienst welgerlngswet de erkenning hunner be zwaren medegedeeld in dezelfde beschik king, waarbij zij werden vrijgesteld van den militairen dienst en te werk gesteld bij een niet militairen tak van Staats dienst In verband met de hierbovén ge schetste moeilijkheden om een burgerbe trekking voor dienstweigeraars te vinden, heeft de laatstbedoelde categorie van dienstweigeraars dikwijls maandenlang moeten wachten op de beslissing, waaruit de erkenning hunner bezwaren bleek. De Minister is van oordeel, dat zonder aan de bewoordingen der Dienstweige- ringswet geweld aan te doen, in het be lang der betrokkenen de tot dusver ge volgde gedragslijn aldus kan worden ge wijzigd, dat hun de erkenning hunner be zwaren aanstonds wordt medegedeeld, 'on der toevoeging, dat vrijstelling van den militairen dienst zal volgen, zoodra voor hen een passende werkkring bij een niet militairen tak van Staatsdienst zal zijn gevonden. Tegen de parasieten der liefdadigheid. In de Memorie van Antwoord op het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche Zaken, zegt de minister met betrekking tot het tegengaan van misbruiken hij openbare! Inzamelingen het volgende: De vraag, of en zoo ja, welke maatrege len van regeerlngswege zouden kunnen worden getroffen, ten einde misbruiken b]j openbare inzamelingen tegen te gaan, heeft reeds de aandacht van den minister. Hij zal gaarne overwegen in hoeverre het denkbeeld, om voortaan Eet plaatsen van oproepingen in de nieuwsbladen, of het verspreiden van circulaires ter verkrijging van geldelijke^ steun voor liefdadige doel einden afhankelijk te doen stellen van een vergunning, voor verwezenlijking vatbaar is, of de geheele materie bij de wet ware te regelen. Omtrent een en ander zal het advies van de Armenoommissie worden ingewonnen; voorts zal de minister te dezer zake met zijn ambtgenoot van Justitie in overleg treden. Algemeens vergadering Spoorweg ambtenaren. Zaterdagochtend is in het gebouw van den Verein te Rotterdam de bondsverga dering 1926 begonnen van den Bond van ambtenaren ln dienst bij de Nederlandsdhe Spoorwegen, onder voorzitterschap van den heer K. Bloothoofd. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van verschillende bul- tenlandsche zusterorganisaties. Zaterdagmiddag is de vergadering van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsohe spoorwegen voortgezet. De winst en verliesrekening van den penningmeester, den heer H. Bosch, op een totaal van 86.262 een saldo aanwij zende van 1464 en de balans, een totaal aanwijzende van 124.102, werden na een uitvoerige discussie, waarin op bezuini ging werd aangedrongen, goedgekeurd. Het steunfonds had op j 4499 uitgaven een nadeelig saldo van 967. Het bezit van het fonds is 1 6896. De begrooting voor 1926 werd vastge steld op md totaal bedrag van 188660. Frauduleuze invoer vaii vee uit België. Namens den Zuid-Hollandsohen Bond van veehandelaren hebben de heeren M. de Haas, voorzitter, en H. L Sterner, se cretaris, gisteren aan den minster van binnenlandsche zaken en landbouw een telegram gezonden van den volgenden in houd: ündergeteekenden zijn zoo vrij Uwe Excellentie ln kennis te stellen, dat er we kelijks veel vee uit België naar Nederland vervoerd wordt. Dit Is zeer schadelijk voor veehouders en veehandelaren. Be leefd doch dringend Is ons verzoek, oogenblikkelijk zooveel mogelijk afdoen de maatregelen te nemen om den Invoer van vee uit België naar ons land (hetgeen wettelijk verboden is) tegen te gaan, op dat de veemesterij niet nog meer gedu- peerdwordt De Ruyter-herdenklng. Bif gelegenheid van de herdenking van den sterfdag van Miohiel Adriaansz. de Ruyter door de Kon. Nederl. Vereeniging Onze Vloot op 29 April in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zullen Hr. Ms. pantser schepen Tromp en Heemskerk te Amster dam aanwezig zijn. De commandanten, de état-major, de adelborsten en 80 onder-officieren en man schappen van die schepen zijn uitgenoo- digd, die plechtigheid bij te wonen. De Prins der Nederlanden zal namens de Koningin een krans leggen bij de graf tombe van De Ruyter. Wandtabellen briefpostveraendlngen. Op de kantoren der posterijen zullen verkrijgbaar worden gesteld overzichte lijke wandtabellen van de voornaamste tarieven voor briefpostverzendingen, enz. in het binnenlandsche en het internatio nale verkeer. De prijs van deze tabellen bedraagt 5 cents. De weldadigheidszegels van 1925. Opbrengst mlm f 80.000. Naar de Tel. verneemt, heeft de ver koop van de weldadigheids-postzegels-1925 ruim 80.000 opgebracht Te Amsterdam beliep de opbrengst ruim 18.000. Over het jaar 1924 was de netto-op brengst 66.723.32V»; in 1923 (het eerste jaar van uitgifte dezer zegels) 18JJ65.82. Staking. Sedert eenige dagen is het 67 man sterke fabriekspersoneel van de N. V. Ne- derlandsche anker- en kettingfabriek te Rotterdam, ln staking, in verband met een reeds eerder aangekondigde en thans in gevoerde loonsverlaging. Deze loonsver laging bedraagt 13 cent per uur voor de kleine smeden, 7 oent voor de groots sme den, 6 cent voor de voorslagera, 6 cent voor de hulparbeidera en 10 pet voor de arbeiders in de anker-afdeellng. Het werk ln de fabriek ligt stiL De fiscus en meisjes van een kunstzijdefabriek. Honderden meisjes te Nijmegen, die aan de kunstzijdefabriek te Ede werken, meerendeels tegen een loon van f 14 per week, werden in de rijksinkomstenbelas ting aangeslagen, omdat de fiscus ook als loon aanmerkte het door de fabriek aan spoor-abonnementen, waarop de meisjes dagelijks heen en weer reizen, betaalde bedrag, voor elk harer ongeveer f 800. per jaar. Het secretariaat van den arbeid te Nijmegen, advies-bureau van den Bos- schen diocesanen Werklieden bond, ver zocht den minister van financiën, aan deze heffing een einde te maken, en naar aan leiding van dit verzoek heeft de directeur der directe belastingen te Arnhem het secretariaat bij brief meegedeeld, dat de minister hem heeft te kennen gegeven, dat nu het bq bedoelde werkneemsters regel is, dat zij, elders arbeid verrichtende, blijven wonen ter plaatse, waar het gezin, waarvan zfl deel uitmaken, gevestigd is, aangenomen moet worden, dat de uit oefening van het beroep niet mogelijk is zonder dat de kosten om zich vau de woonplaats naar de plaats, waar de werk zaamheden worden verricht, te begeven en omgekeerd, worden gemaakt, deze kosten als beroepskosten kunnen worden aangemerkt. Pnrv. Waterleidingbedrijf ln Noord-Holland. Met de aansluiting bij de prov. waterlei ding van Schellinkhout, waartoe gisteren is besloten, is het honderdtal in deze pro vincie voL Impopulair is het bedrijf wel geweest doch dit is nu wel een teeken hoe het kan verkeeren. Thans is nog slechts een vijf tal gemeenten niet aansloten. Aikmaara Ziekenhuisplannen. Naar aanleiding van het feit, dat Alk maar op een suppletoire begrooting de voor den eersten keer benoodigde gelden voor het stichten van een centraal zieken huis uittrok, hebben God. Staten de zaak van het stichten van een centraal zieken huis om advies in handen van den inspec teur dor Volksgezpndheid, dr. Doyer, ge steld, die een zeer uitvoerig rapport uit bracht, dat om nadere inlichtingen in han den van B. en W. van Alkmaar Is gesteld. Ged. Staten besloten tevens Alkmaar te berichten, dat er naar hun oordeel weinig uitzicht is op het verkrijgen van een Jaar- lij ksóhe subsidie van 20.000 van de pro vincie. Deze beslissing werd met de kleinst mogelijke meerderheid in het college ge nomen. Vereenvoudigd grensverkeer. Naar de TeL verneemt zal ln Mei bjï. te Genève een internationale conferentie worden gehouden ter bespreking van de mogelijke vergemakkelijking van het ver keer, in verband met paspoorten en de verleening van pacvisa. Ook zal ter sprake komen de kweetia van bijzondere pas-faoilitelten voor emi granten. Op deze conferentie, welke 1 Mei aanvangt, zal ons land zijn vertegen woordigd. Reorganisatie R.-K. Staatsparty. JNaar het Centrum verneemt, kan het voorstel der commlssie-RuyB inzake de reorganisatie der R.-K. Staatspartij, in bestuurskringen der vier groote sociale organisatie van arbeiders, landbouwers, middenstanders en werkgevers geen in stemming vinden. Met name Is men gekant tegen de voor gestelde samenstelling van don Partijraad, waarin genoemde organisaties geen reclit- streeksche vertegenwoordiging zullen krij gen. Men Is daarnaast van meening, dat genoemde organisaties in den Partijraad stemrecht dienen te hebben, doch dat de taak van den Partijraad scherp moet wor den onderscheiden van de taak, welke aan de bondsvergadering wordt opgedra gen. Rijkspersoneel. Te 's-Gravenhage is Zaterdag het alge- meene bestuur van de Centrale van ver- eeniglngen van personeel ln 's rijksdienst in vergadering bijeengekomen. De voorzitter, de heer F. Perdok Hzn., opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij den toestand van de Centrale zeer bevredigend noemde. Ondanks de groote afvloeiing van het rijkspersoneel ging het ledental met meer dan 800 leden vooruit. Het Is de Centrale gelukt haar In vloed onder het personeel der registratie aanmerkelijk uit te breiden, terwijl haar Invloed op het personeel bij de rechter lijke macht zoo was gegroeid, dat verte genwoordiging in de bijzondere oommis sie was aangevraagd. Twee organisaties zullen hoogstwaarschijnlijk Bpoedig tot de Centrale toetreden, waardoor deze dan de grootste combinatie van rijkspersoneel is. La de Zaterdag voortgezette vergade ring van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst zijn, na af doening van enkele huishoudelijke zaken, de besprekingen geopendl over de saia- rieering. Aan het bestuur werd opgedra gen, de reeds ingezette actie voor een salarisherziening met kracht voor te zet ten, waarbij de volgende punten in het oog zullen worden gehouden: a. salaris naar praestatle; b. het opvoeren van het algeheel sala rispeil tot 95 pet. van dat van het Bezol digingsbesluit 1920, zooals dat ls neerge legd ln het salarisprogram der Centrale; c. afschaffing van die classificatie van de gemeenten; d. opheffing van het instituut ambtena ren op arbeidscontract De vergadering was van oordeel, dat het niet ln het belang van Staat en maatschappij ls, dat ambte naren op privaatrechtelijke overeenkom sten werkzaam worden gesteld: e. de scheidingslijn tusschen ambtena ren op jaarloon eenerzijdb en ambtenaren op maand- en weekloon anderzijds moeit Verdwijnen; L de voorschriften voor de bezoldiging moeten worden vereenvoudigd. Op het oogenblik zijn alleen salaris-experts na veel* moeite ln staat het netto salaris voor een ambtenaar te berekenen. De mededeeling van den voorzitter, dat de regeering in afwachting van de tot standkoming van personeelsformaties voor de verschillende diensten steohts on der zeer bijzondere omstandigheden gel den op de begrooting voor 1927 voor be vordering en toelagen mag brengen, ver wekte algemeen© verbazing. Het perso neel was door de verlenging van de be- zoldiglngsschaleni zoodanig gedupeerd, dat men van oordeel was, dat tegen dezen nieuwen bezuinigingsmaatregel krachtig verzet moet worden aangeteekenid. De werklust der ambtenaren zou door deze maatregel ernstig worden geschaad!. De Oentraie zal een actie beginnen voor het verkrijgen van recht van penakxnee- ring op 60-jarigen leeftijd. Daarnaast zal (met klem worden aangedrongen op pre- mievry eigen pensioen. Het' verleenen van premievrij eigen pensioen kan d)e ad ministratie aanmerkelijk verlichten. De giootere kosten) van pranievrij pensioen zullen voor het Rijk pljm. 4 6 mlllioen bedragen. Het salarispeil der ambtenaren zal daardoor met 2 21/, pet. worden ver hoogd. Bij de regeering zal erop worden aange drongen, de op wachtgeld gestelde ambte naren eveneens in de voordeelen van de plooiengladstrijkerjj over het jaar 1925 te doen deelen. Art. 5 van het Wachtgelden- besluit geeft daarop het recht, een récht, dat langs anderen weg niet behoort te niet gedaan te worden. Bij de regeering zal worden aangedron gen op een herziening van de verlofrege ling, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met den gepraesteerden dienst tijd. De vergadering was van oordeel, dat de urgentie van de totstandkoming van de Ambtenaarawet inzake de rechtspositie thans zoo duidelijk aan het lioht is getre den, dat met alle ten dienste staande mid delen er naar moet worden gestreefd, dat de rechtspositie der ambtenaren worde ge regeld en dat voorkomen moet worden, dat de regeling worde vastgekoppeld aan de wettelijke regeling van de administra tieve rechtspraak omdat zij de behande ling van deze materie vooreerst nog niet in onze volksvertegenwoordiging ziet aan de arde gesteld. Men vreesde, dat de re geling van dit recht de kapstok zou wor den, waaraan de rechtspositie 25 jaar ge leden ook reeds is opgehangen. Met de vorming van het weerstands- fonds ging het volgens de daardoor inge stelde commissie goed. Zij verwachtte, dat bij de herdenking van het tien-jarig be staan van de Centrale, in September, tot stichting van het fonds zal kunnen wor den overgegaan. Het bestuur, bestaande uit de heeren F. Perdok Hzn., voorzitter; P. A. Ravelll, 2e voorzitter; J. J. Faro, secretarie-penning DE WATERSNOOD. Hulpverleen lng. De 62ste verantwoording van de alge meene vereenigde oommissie tot leniging van rampen door watersnood ln Nederland geeft een bedrag van f 174.382 aan. Het totaal der ingekomen gelden ia thans 4.256.866. LUCHTVAART. [De permanente luchivaerUxwranissde drong (bij de retgeering, naar aanleiding van het venoek van de West Australische luchtvaart Mij. om een dienst op Soera- baja te openen^ aan op bet uiteenzetten van haar standpunt inzake het civiele luchtvaarbverkeeor. DnltschlandChinaJapan door de lucht Gemeld wojdt, dat te Peking, eenige luchtvaartexperte zijn aangekomen, die de mogelijkheid van de instelling van een direct luchtverkeer Duitschland—China Japan onder oogen zullen zien. De Noordpoolexpeditie Amundsen- Ellsworth-Noblle. De datum van het vertrek van de „Norge" uit St. Petersburg kon Zondag nog niet worden vastgesteld, omdat de meermast en de ballonloods aan de Ko ningsbaai pas over verscheidene dagen gereed kunnen zijn. Met vliegtuigen naar de Noordpool. Van kapitein Wllkens, die met luitenant Eielson in het kleine Fokkervliegtuig op 15 April uit Fairbanks vertrok, is nog geen bericht ingekomen. INGEZONDEN. meester; H. P. Baak, 2e secretaris; H. Groeneveld, H. G. W. Munnik en 1. J. A. Schattenberg, werd bt) aoclamatie herko zen. Als hoofdredacteur en medewerkers aan het orgaan De Centrale werden resp. bij aoclamatie herkozen de heeren F. Per dok Hzn., H. P. Baak, J. J. Faro en H. G. W. Munnik. Da waarheid bovenaL Helder, 24 April 1936. Hooggeachte Redactie. Ontsteld wat ik min of meer over de ver troebeling der hoofdzaak, omtrent het ont werp pontonbrug voor de Gemeente Helder, toen ik toevallig het „ingezonden" van den hoer J- Bottema lat, ln uw blad van heden geplaatst. Ten zeerste betreur ik, dat geheel onnoodig een zaak in het publiek wordt be handeld, op zoo geheel onjuiste wijze, welke vriendschappelijk door mondeling overleg even had kunnen worden rechtgezet. Schrijver deze» heeft dit, zooals U bekend ia, den heer B. aangeboden, maar deze weigerde mijne be middeling; m. L gevolg van koppigheid, welke ik niet had verwacht. De heer B. weet dus nu wie hem van antwoord dient. Om formeele redenen onderteeken ik niet met mijn naam. Belangstellenden kunnen bij U, hooggeachte Redactie, informeeren. De heer Bottema heeft, vermoedelijk door de tegemoetkomende wijze, waarop 'a Rijks werf de zaak deatijds behandelde, vroeger nim mer van ontstemming blijk gegeven, en het geheel nieuw ontwerp der brug, evenal» zijn chef, de hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat, ir. Scharp, toch zeker na nauwgezette kennisneming, en proefneming met modellen, goedgekeurd. Bij de opening der brug ia een objectief, zakelijk overzicht door U gegeven, waarvoor de heer ir. Van Dam op m. i. juiste wijze U alle inlichtingen verschafte. Plotseling verscheen veel later, nl. op 13 April j.1., een korte mededeeling in uw blad, waarin getracht wdlrd met een schaartje te knippen wie eigenlijk de eer van het werk moesten hebben. Dit stukje, dat geheel onvol ledig ia en den gang van zaken niet weergeeft, werd oorzaak, dat U een, blijkbaar van de zijde der hoogste marine-autoriteit, verstrekte, uit eenzetting plaatste in uw blad van 17 dezer. Het was toen reeds duidelijk, dat de heer Bot tema U opname van het eerste stukje had ver zocht. En heden ko-mt zijn „ingezonden" nu den toestand, de voorstelling van den loop der zaken, zooals ik reeds opmerkte, geheel ver troebelen. Het groote publiek moet wel den ken, Redactie, dat de autoriteiten van 'a Rijks werf onbehoorlijk opsnijden over hun arbeid. Niets ia m. L minder waarl Alle hulde aan den heer Bottema voor al zijn werk, dat hij jaren lang goed gedaan heeft. Doch wanneer de beide brug-ontwerpen in uw blad konden wor den afgedrukt, zou elk deskundige, en zouden ook veel eenvoudige lezers, met één oogop slag zien, dat zeer groote, principieele ver schillen bestaan. Uit het „ingezonden" van den heer B. blijkt daarvan niets. Hij beproeft thans zeker 50 van de eer voor zich op te eischen. Ik beproef geen vergelijking, om hem niet on noodig te grieven. Zijn ontwerp zou m i s- schien ook nooit verongelukt zijn. Toch was de stabiliteit een hoofdzaak. De heer B. weet dit. Volle waarheid en vol licht kunnen alléén blijken en op de aangelegenheid vallen, wanneer ik zoo kort als doenlijk den loop van zaken schets. Toen verleden jaar het ontwerp van de vlotbrug van Gemeentewerken werd ontvan gen op Bureau Scheepsbouw der Werf (dat „Waterstaat" er aan had meegewerkt, .werd niet geweten, wèl vermoed), zag de hoofd ingenieur der Marine dadelijk, dat het een vreemdsoortig, ouderwetach ontwerp leek, duur in onderhoud en in< elk geval niet juist uit scheepsbouwkundig oogpunt. Hij (telde het in handen van ir. Van Dam om een voorloopige raming op te maken. Deze kwam geheel zelf standig eenige dagen later bij zijn chef, en stelde voor eens een klein model van pontons te laten vervaardigen, om tot een veel moder ner ontwerp te komen. De hoofdingenieur aarzelde dit reed* te doen vóór de inschrijving, n.b. in hoofdzaak om de Gomeenteautoriteiten niet in het minst te ontstemmen en o'. a. ook, om, na gunning aan dc Marine, eventueel met voorstellen te kunnen komen voor een herzien ontwerp, dat 'dan evenwel z. L wat meer aan de Gemeente zoui moeten kosten. De ir. Van Dam wees toen op zijn nauwe relatie», als lid van den Gemeenteraad, met Wethouder e» Commissie van Bijatand, ook was hij reeda begonnen meen ik, te rekenen. De hoofdingenieur waardeerde dit en vond goed een modlel te vervaardigen (waarvan de heer Directeur behoorlijk werd in kenni» ge steld). Hij besprak een en ander met ir. Van Dam, en toen deze gereed was, kwamen wet houder Van Breda, ook de heer Van O», her inner ik mij, «n de heer Dokter, het model be zichtigen. Bjj die gelegenheid hebben zoowel Ir. Van Dam, als de hoofdingenieur, die zich Intuaschen met het ontwerp had vereenigd, omdat het hom juist bleek, (er werd alleen nog over het aantal ponton» even gedacht en gesproken), het nieuwe plan beacheiden, steeds om vooral niet te ontatemmen, doch met klem verdedigd, en de groote voordeelen aangetoond door belastinic, geheel in verhouding tot de werkelijkheid. De Wethouder en de andere heeren waren volkomen tevreden! De ramin gen werden, na verdere voorloopige uitwer king der planpen door de heeren teekenaart, onder leiding van ir. Van Dam, opgemaakt; teekeningen en ramingen door den hoofdinge nieur nagezien, en gecontroleerd, zooals steeds geschiedt, en de laatste der Directie aange boden. Intuaschen bleek „Waterstaat" in elk geval het nieuw ontwerp te moeten goedkeuren, en op verzoek kwam de hoofdingenieur uit Alk maar, niet de heer Bottema, eveneens de mo dellen op 's Rijks werf bezichtigen. Zonder eenlgen ophef, om elke gevoeligheid te voor komen en te ontzien, verdedigden weder de hoofdingenieur' ea ir. Van Dam krachtig het geheel nieuwe ontwerp en overtuigden blijk baar spoedig &s heeren van 's Rijks Water staat. M.i. een bewij» van bet goede inzicht van laatstgenoemden, ook dus van den beer Bottema. Het werk ia daarna reed| spoedig voor een zeer bescheiden prijs aan de Marine werf opgedragen, en toen door Ir. Van Dam, deel» met advies van ir. Bijvoet, geheel uit gewerkt. De hoofdingenieur beoordeelde ook, op een enkele na, toen b(j ziek was geworden, alle detailteok«:ningen, en de gewichtsbereke ning. Hij neemt dan ook de volle verantwoor delijkheid, op kleinigheden na, mede op zich. De eer van het uitwerken der plannen komt ir. Van Dam en de genoemden toe. Waartoe dient thans de woordenzifterij vin den heer Bottema over de punten van uw laatste mededelingen, geachte Redactie? En is z(jn toorn toillijk ontstoken? M.i. volstrekt niet! Steeds zullen er Marine-autoriteiten zijn, die van hem willen leenen op zijn gebied, maar hij erkemie, dat de pontonbrug aan „De Kooij" een geheel nieuw goed ontwerp ia, waardoor „n t u u r 1 ij k" sommige onder deden geheel, of in beginsel, van zijn ontwerp werden overgenomen. Het is tegen land» belang de aan gename samenwerking en ver houdingen te verbreken, om uiting te geven aan lichte geprikkeldheid. Ik ben dankbaar, dat de heer Direc teur van 's Rijks werf aan de Gemeente Helder echte waar, voor zoover ik het beoordeelen kin, heeft geleverd voor haar geld, en naar ik hoop nog meermalen aolied werk leveren zal, ten bate van Rijk en Gemeente beiden. Moge de Waterstaat tot het trio blijvitn behoorenl Het „ingezonden" op den voet te volgen, en wederkcerijg woorden te ziften, en fouten aan te toonen, zou kolommen vol techniek vergen, en den heer Bottema zeker nog meer verbitteren. Waarom hij in punt ad ie. „v e r- z waard" vet laat drukken, begrijp ik niet. Het ia door hem beoogd er een ironiich slot mede te bereiken, maar ihet faalt volkomen. Verbeterd en versterkt zou omtrent de grendelinrichting juiater zijn uitgedrukt. Mijnerzijds sluit ik reeda met deze uiteenzet ting de schriftelijke discussie, al b I ij f ik tot alle overleg volkomen en hartelijk bereid. Ik vertrouw, dat Gemeentewerken zich gaarne bij mij zal aajisluiten, en elke samenwerking boven verdeeldheid waardeeren blijft. Terecht zeide de heer Bottema eerat, dat van die zijde ook aan het ontwerp werd medegewerkt I (Bovenbouw). Met dank voor uwe bereidwilligheid dit woord van proteat te plaatsen, blijf ik gaarne, Hoogachtend, Uw dw. dn., „VERITAS". Geachte Redactie. Hierbij verzoeken wij U beleefd ons een klein plaatsje in uw geëerd blad af te ataan. Blijken» het veralag van den Gemeenteraad van Wieringein heeft het Gemeenteraadslid, de heer Engel, een klacht gedaan over den chauf feur der finma Prins. Deze chauffeur zou een gevaar voor het verkeer opleveren, alecht uit halen, personen aangereden hebben en veel te woeat rijder llijn. Dit heeft ona zeer verrast, daar wij met g'enoemden-chauffeur reed» meer dere malen mee gereden hebben en juist in hem een zeer betrouwbaren chauffeur zien. Wat het gevaar betreft van dezen chauffeur voor het verkeier, dit moet op zijn minat op een groot misverstand berusten, waaraan wij dan ook ln geen geval twijfelen. Wij hopen echter, dat de heer Engel in zal zien, dat op een ver keer, zooals nu op Wieringen plaat» heeft, niemand berekend waa en dua de medewerking van het publiek een hoofdverdachte ia, waar aan velen, (zij het dan ook door onbekendheid met de moderne- verkeersregelen), tekort schieten. Men ia echter nog te zeer gewoon midden op den weg e«m paard of wagen te plaataen linka aan te houden, kippen loa te laten loo' pen, enz., enz. Wat verder het uithalen betreft, wijkt ge noemde chauffeur steeds belachelijk ver uit, om volgen» zijn zeggen zoo goed mogelijk elkaar te paaaeeren. Ook maakten wij mede dat hij1 atopte voor een lam, dat op den weg liep, hij nam biet op en bracht het weer in de weide bij de raoeder. Zoo zijn er nog meerdere dingen te noemen, waarin is aan te toonen, dat deze chauffeur zoo goed mogelijk zijn verantwoordelijke taak vervult. Maar het spreekwoord zegt- Er ia vlugger iemand beschuldigd, dan bekroond". Wat hier maair al te zeer is gebleken. U, Redactie, dankend voor de verkregen plaatsruimte, verblijven w(j met de meeate hoogachting, Namens eenige passagiers, C. RIJK.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6