„LIEFHEBBEN ZULT (II Mi' NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6174 DONDERDAG 29 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 DUITSCHLAND. Het Duitsch-Russische verdrag. Van particuliere zijde seint men uit Berlijn aan de Nw. Rott. Crt. De tekst van het verdrag van Berlijn en meer nog de begeleidende nota's, die er de beteekenis van bepalen, bevestigen de bedenkingen die tegen het verdrag van te voren reeds met stelligheid konden worden gemaakt. Zelfs is de tekst nog vrijmoediger in zijn uitdrukkingen dan men in den laatsten tijd in do diploma tieke centra te Berlijn had verwacht, die dan ook, naar ik verneem, niet zonder verwondering van een en ander hebben kennis genomen. Rusland heeft in het verdrag van Ber lijn aan den Volkenbond door middel van Duitschland een zwaren slag toegebracht. Het heeft met .een v.erdrag in het Westen een soort van barrière tegen den Volken bond opgericht om in het verre Oosten rustiger zijn gang te kunnen gaan. Maar om deze barrière te versterken, is het doende tegelijkertijd met de randstaten en met Polen tot dergelijke verdragen te komen. Want naar de communist Stoeoker zonder een blad voor den mond te nemen heeft gezegd„Terwijl Rusland dit ver drag met Duitschland sluit, vertrouwt het Duitschland tegelijkertijd niet, want Duitschland wil met dit verdrag nog niet bepaald tegen den Volkenbond voor Rus land partij-kiezen maar zijn weg naar beide kanten openhouden en deze moge lijkheid eventueel gebruiken om toch voor den Volkenbond te opteeren maar op betere voorwaarden dan voorheen mogelijk was en in een soort uitzonderings positie met privileges. Van daar dat Rusland zich nu ook weer gelijktijdig tegen Duitschland wil verzekeren, door zijn verdragen met de randstaten en met Polen, welke overigens nog niet tot stand zijn gekomen. De Indruk te Londen. Men onderzoekt te Londen met zorg den tekst van het Duitsch-Russisch ver drag. De algemeene indruk is, dat ver scheidene zinnen van het verdrag vaag en onduidelijk zijn en tot verschillende uitleggingen kunnen leiden. Niettemin schijnt er op het eerste gezicht niets in het verdrag te zijn, dat tot het maken van bezwaren aanleiding kan geven. Fransche persstemmen. Zooals de zaken nu staan kan Duitsch land, volgens de meening van Matin en Echo de Paris, moeilijk in den Volken bond worden opgenomen. Daartegen ver zet zich zoowel de inhoud van dat artikel als de cynische formuleering. De Oeuvre daarentegen ziet niets in het verdrag dat niet volstrekt correct is. Dat blad voert tegen bovenstaande redeneering aan dat Duitschland, als het 't nemen van sanctie tegen een Roemenië of Polen aanvallend Rusland wil verhinderen, daartoe geen verdrag behoeft te sluite'n. Duitsche persstemmen. De geheele pers betuigt instemming met het Duitsch-Russische verdrag. Noch tans maken de Duitsch-nationale bladen voorbehoud en zijn ontevreden, dat het verdrag Duitschland's gedragslijn t. a. v. de Locarno-politiek ongewijzigd laat. De schadeloosstelling van de gewezen vorsten. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.: De strijd om het bezit van de gewezen vorstenhuizen is eigenlijk Woensdag pas goed begonnen. De juridische commissie van den Rijksdag heeft haar beraadsla gingen over het zgn. compromis-ontwerp gestaakt, nadat maar al te duidelijk was gebleken, dat men het over dit ontwerp toch niet eens zou worden. In elk geval zal geen nieuw ontwerp worden inge diend, voor het referendum over het voorstel tot algeheele onteigening van de socialisten en communisten gehouden is. De debatten over dit voorstel zijn Woensdag in den Rijksdag begonnen. Nu het compromis-ontwerp van de baan is en men alleen nog over het onteige- ningsontwerp zal te beslissen hebben, zal het referendum wel eerder kunnen wor den gehouden dan eerst werd vermoed, waarschijnlijk reeds bO Mei of 6 Juni. De Rijksdag, die dus zelf geen oplossing heeft kunnen vinden, laat thans de op lossing aan het kiezerscorps over. De plaatselijke keuze ln Duitschland verworpen. Na een uitvoerig debat in de begro tingscommissie uit den Rijksdag is een motie tot opheffing van het recht tot plaatselijke keuze in de gemeentewet met 16 tegen 14 stemmen aangenomen. Hier door is het plan tot invoering van de plaatselijke keuze verworpen. Da Engelsche bezetting to KOnlgsteln. Naar de Frankf. Ztg. meldt, klagen de ingezetenen van Königstein, een bad plaats in den Taunus, steen en been over de woningrequisities door de Engelsche bezetting, die ofschoon kleiner dan de Fransche vroeger, tweemaal zooveel hul zen heeft betrokken. Nu het badseizoen nadert, dreigt dat voor de bevolking een groot nadeel te worden, en de toezegging van de bezet tingsoverheid, dat zij zou trachten in het voorjaar de sterkte der troepen in de bad plaatsen te verminderen, is tot dusver niet ingelost. Integendeel hebben de Engelschen de laatste dagen te Königstein weer nieuwe woningen in beslag genomen en de be woners er uitgèzet. De nestor van den Rijksdag £0 jaar. Wilhelm Bock, de nestor van den Rijks dag, werd gisteren 80 jaar. Hij is sinds 42 jkar sociaal-democratisch lid van de Duit sche volksvertegenwoordiging. Hij begon zijn loopbaan als schoenmaker en is lange jaren voorzitter van de vakvereeniging van schoenmakers en redacteur van het blad dezer organisatie geweest. ENGELAND. De crisis ln de Engelsche mijnindustrie. De Engelsche ochtendbladen waren FEUILLETON. nogal optimistisch, omdat de mijneige naars zich bereid hadden verklaard gis teren met de mijnwerkers te onderhan delen, zonder vooropgestelde beginselen, terwijl zijtot dusver hadden verklaard, dat van een nationale regeling der loonen geen sprake kon zijn. Veel reden tot op timisme is er echter niet en men kan zeggen, dat de toestand vrijwel onver anderd is. De vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben verklaard, dat zij over loonen, zooals in Zuid-Wales zijn aangeboden, niet willen onderhandelen, terwijl de mijn eigenaars in districten, die zij van de nationale regeling willen uitsluiten, aan merkelijk lagere loonen dan in Zuid-Wales zouden willen betalen. Uit een en ander volgt dus, dat de toe stand nog steeds als ernstig moet worden beschouwd. Uit het Lagerhuis. De Engelsche regeering en de Raad van den Volkenbond. De minister van buitenlandsche zaken, Austen Chamberlain, heeft. Woensdag middag in het Lagerhuis verklaard, dat het eerste doel van de Brltsche vertegen woordigers in de oommissie, belast met het onderzoek van de samenstelling van den Raad van den Volkenbond, zal zijn, de toelating van Duitschland tot den Vol kenbond en tot den Raad te verkrijgen. De minister voegde hieraan toe, dat hij en Cecil zich als vertegenwoordigers zul len laten leiden door de in Maart ontvan gen instructies, doch dat* de Britsche re geering met het oog op dè gewijzigde Bi- tuatie verklaard heeft, dat- zfl zich thans bfi haar houding ten aanzien van de toe komst van den Raad van den Volkenbond door geen enkele verplichting tot onder steuning van een eisch van welken staat ook zal leiden. FRANKRIJK. Het Duitsch-Russische verdrag. Volgens de „Echo de Paris" verwekt de tekst van het Duitsch-Russische verdrag ongerustheid, ln diplomatieke kringen te Parijs is men, volgens het blad, vrijwel eenstemmig van oordeel, dat die bepalingen van het verdrag te ver gaan. Er zal ter stond een giedachtenwisselingl tusschen Frankrijk en Engeland en andere belang hebbenden over dit verdrag worden ge opend. De Fransche schuld aan Engeland. Péret heeft de commissie van financiën meegedeeld, dat de storting van dit jaar 4 millioen pond sterling zal bedragen, welk bedrag in mindering zal komen van de annuïteiten, die bij de definitieve over eenkomst zullen worden vastgesteld. De vrijwillige bijdragen. Dat niet alleen Franschen vrijwillig een bijdrage storten voor de amortisatie-kas, hebben wij ree|ds gelegenheid' gehad te ver- Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 21) Norberry haid zijn dagelljksche bezoe ken aan the Park niet gestaakt, dit kon hij; niet gedaan hebben, zonder dat het de aandacht had getrokken zoowel van zijn eigen familie, als van Mr. en mrs. Wallaoe, na zijn voortdurende tegenwoor digheid in hun huls gedurende den zo mer. Maar de voortzetting was een ware beproeving voor helde jongelui. Mis schien dat Norberry nog altijd hoopte op een soort crisis, die gelukkiger toestand voor hem zou wekken; maar Wlnnle bleef gewoon vriendelijk tegen hem tot den dag) dat Aginoourt werd verwacht. De trein zou aankomen, omtrent thee tijd en ze zou naar station Dunstone rij den en hem gaan afhalen, maar de ge dachte, wat ze nu nog al dien tijd zou doen, maakte haar rusteloos. Joen Nor berry dus, tegen een uur of elf, binnen kwam, was hij' zeer blij, met de afleiding, die hem dit bezorgen zou. „Ik kwam eens even kijken, of je ook lust hebt ln een ritje 1" vroeg hij. „Of vindt je het te warm?" „O neem Dan heb ik tenminste iets te doen," „Goed. Ga JU je dan aven kleeden, dan zal ik je paard laten zadelen. Je wilt zeker den Cheahire rijden?" „Ja. Ik zal dadelijk klaar rijn; dat weet je weL" Onder het kleeden neuriede ze weer: „Giji zult (mij toch liefhebben". „Gek; maar ik moet altijd aan Madame Miévlllle denken, als ik 'dat lied zing. Waar zou die nu wezen? Wat had Roy het land aan haar." Ze vermeed zorgvuldig een hlik naar de schrijftafel, waarop een 'groot portret vafi majoor Aginoourt stond, in zilveren lijst. Hij was in uniform en het was net of zijn ernstig gelaat haar soms verwij tend' aankeek; zoo zelfs dat ze wel aan vechtingen had om het maar veilig en wel in de lade te sluiten maar daar toóh geen enkelen keer gevolg aan had ge geven. Norberry stond haar al op te wachten, toen ze de treden van het bordes afkwam. „Waar zullen we heengaan?" vroeg Wiirnie. „Niet dezen kant," antwoordde hij. „Dien ga je vanmiddag al, en je hebt toch ook geen lust om den heelen dag zoo nabij het station te dwalen?" Ze zei niets, maar ze sloegen nu den tegeniovergestelden weg ln en dit was een heele 'klimpartij voor de paarden, zoodat het nu maar langzaam ging. En, èf, zullen we er flink den draf in zetten, sloeg hij voor, en dit deden ze dan ook en onbeschrijfelijk genoten ze van dien weg door het dal. „Gaan we langs Lowlands?" .vroeg Winnle. „J«fc en dan' zóó weer inaar den groo- ten weg. Kijk eens naar dat huis, daar Winnle hield de Oheshlre in en keerde zich om in het zadel om1 te kijken. Het huisje waar Notberry van sprak, was wei nig meer dan een hutje, wit-geplelsterd, van één verdieping en met een rieten dak. „Het moet verhuurd rijm," riep ze, „want er komt rook uit den schoorsteen." „Ja; dat zèl well Hoe 'kwam dat paard daar anders uit de lucht gevallen?" „Maar ik dacht, dat het nooit be woond zou worden, 'behalve wanneer dan Dokter Oorry het als een jaóht-optrekje gebruikte" „Hoort het dan aan Oorry?" „Ja; die heeft het een paar jaar ge leden gekocht." „Bn logeert hij 'er zelf wel eens?" „Het heeft niet meer dan vier kamer tjes. Ik zal het toch dokter Oorry eens vragen wie dit gehuurd heeft. Oom plaagt hem altijd zoo met zijn landgoed' op de duinen!" Ze zagen niet, terwijl ze verder het dal doorreden, dat de deur van het hutje Ijlings open1 ging en dat een man' van middelbaren leeftijd, met een hlik achterdocht, hen 'belden nakeek. In zijn deftige zwarte [kleeding had hij nöoh van een sportman, nèch van een boer. melden. Thans heeft iemand, te Brussel wonend, tienduizend frank zonden met een brief erbij, waarin hij m. schrijft: Hoewel ik niet de eer heb Framschman te zijn, ben ik zoo vrij een bescheiden bijdrage te zenden voor de vrijwillige inschrijving, waarvan het doel is de financiën van Frank rijk, het land waar ik zooveel vrienden tel, te verbeteren. f HONGARIJE. De Hongaarsche bankbiljetten- vervalschlngen. Weenen, 28 April. De Weensche politie heeft verschillende lieden gearresteerd, op wie valsche Hongaarsche bankbiljetten tot een bedrag van een millioen kronen zijn gevonden. RUSLAND. Lltanen en de Sowjet-nnle. Naar de „Roel" meldt, zijn de onder handelingen over een handelsverdrag, die sedert eenigen tijd tusschen Litauen en de Sowjet-Unie gevoerd werdlen, afgebroken vanwege de weigering der Litausche re geering om exterritorialiteitsreehten te verleenen aan een door de sowj et-regeering te Kofno te vestigen hanjddlsvettegenwoor- diging. De Wolga buiten z#n oevera. Moskuo, 28 April. De Wolga en zijn zij rivieren zijn bultern hun oevers getreden. Uitgestrekte gebieden rijn overstroomd. Uit vele plaatsen] worden grooto verliezen aan menschenlevens geméld. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. De spoorweg verbinding tusschen Wladimir en Nisjhnl- Nowgonod is verbroken. Foentlkof ter dood veroordeeld. Het opperste gerecht te Bakoe heeft de ter dood verooideeling uitgesproken van Foentlkof, gewezen president van de Kau- kasische Republiek, die beschuldigd werd gedurende de Engelsche bezetting 26 sow- i etoommissarissen te hebben laten dood schieten. Foentlkof was door ztjn eigen dochter aangegeven. TURKIJE. Turksche militaire maatregelen. In Turkse maakt men zich danig on- erust over het expansie streven van _talië, de reis van den Italiaanschen dictator naar Libië heeft de gemoederen >g ongeruster gemaakt. Zaterdag 17 April seinde hetoffloleele „legraafagentsohap van Angore, de „Agenoe <f Anatolie" aan alle provinciale gouverneurs het volgende communiqué. „Hoewel de geruohten, in omloop ge bracht over de reis naar Libië van den heer Mussolinl en over de oogmerken daarbij door den eersten minister van Italië nagestreefd, tot voorzichtigheid aanleiding geven, zoo kan wordep mede gedeeld, dat men over het algemeen te Angora van meening is, dat er nog geen reden is om zich zenuwachtig te maken. De opvatting te Angora is, dat het voor alsnog onnoodig 1b zich op te winden, of de terughoudendheid, tot nu toe betracht, op te geven. Trouwens, alle voorzorgs maatregelen zijn van onze (Turksche) zijde genomen. Het comminuqué is wel een bewijs dat men den Italiaanschen premier niet ver der vertrouwt dan men hem ziet. Volgens bericht uit Konstantinopel blijven de Turksche troepentransporten naar Smyrna én Adana aanhouden. Ook geschut en munitie wordt daarheen ver voerd. Zou er dus weer een oorlog voor de deur staan VEREENTGDE STATEN. Amerika en de Volkenbond. De regeering heeft den Amerikaan- schen vertegenwoordigers bij den Volken bond geweigerd, deel te nemen aan de conferentie over de passen, die ln Mei te Genève wordt gehouden. De schuldenregellng met Eoropeesche staten. Uit Washington wordt gemeld, dat de Senaat in snelle opeenvolging de over eenkomsten omtrent de schulddelging met Letland, Estland en Roemenië heeft ge ratificeerd. Men verwacht dat de Senaat dezen Woensdag (gisteren) het verdrag met Taj echo-Slowakije zou bekrachtigen. Inmiddels wacht de Fransche gezant uit Parija Instructies over de revisie van het Fransche aanbod. Hulp van Amerlkaansche Joden voor Eoropeesche raagenooten. BRITSOH-INDIFI De onlusten! te Oiloitta. Voor het eerst sinds de herleving van de onlusten in de inlandsohe wijk te Oal- crutta is het gisteren rustig gebleven. Alle inlandsohe winkels zijn edhter geslo ten. Het aantal dooden bedraagt sinds Vrijdag 54, dat der gewonden B76. Het vraagstuk, waar de overheid zidh op het oogenblik voor riet geplaatst, is het op- ruhneni van het straatvuil, dat ïlch de laatste dagen heeft opgehoopt, to dat ln het huidige tropische seizoen ^mak kelijk epidemlën zou kunnen veroor zaken. KORTE BERICHTEN. De Finsch-Russische onderhandelingen nopens een velllgheldspaot zijn afgebro ken. De Belgisohe Kamer heeft het wetsont werp tot verkorting van den militairen dienst aangenomen. LUCHTVAART. Vliegongeluk. Biji de begrafenis van eeru Poolsoh ko lonel, die het slachtoffer van een vliegt ongeluk is geworden, heeft Dinsdagoch tend' een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie vliegtuigen waren ter eere van den overledene boven de begraafplaats ver schenen. Een der vliegers kwaan door een ongelukkige manoeuvre achereenwolgens in botsing met de beide andere vliegtui gen. Hét vliegtuig, dat het eers geraakt werd; viel naar beneden en werd geheel Zoodra de ruiters 'genoegzaam uit het gezicht wareni, trad hij op één van de uitbouwtj es toe, die als stal dienst deed, en liet daar het bewuste paard uit, dat Norberry's bewondering zoo zeer had gewekt. Hiet was donkerbruin bijna zwart met lange, fladderende manen en staart, die het een ongewone verschij ning deden zijn. Bovendien had het een prachtig-fijn-gevonmden 'kop en slanke pootem „Daar Al!" zei de imian, terwijl hij' hem naar een veld bracht; nu kan je hier weer eens vrij1 de beenen uitslaan. Het spijt mij, dat ik je zoolang opgesloten moest hou den, maar we moesten zien te vermijden, dat ze zoo nieuwsgierig naar je keken, als dat jongmensoh gisteren deed!" Winnle en Norberry reden een tijd ln stilte voort. „Nu is er een eind aan dat alles!" dacht Wlnnle en voelde zich ellendig. „Ik ihOef het mij zelve niet te ontken nen, dat Ik zoo ongelukkig ben, omdat. Roy nieta mne .Berry is! Waarom' ben ik toch zoo zeer op hein gesteld?.Hij' Is niet half zoo knap van uiterlijk en naar den geest en zulk een persoon van ge- wicht als Roy; en töoh; en töch!.f „Ze heeft mij de handen gebonden, doordat ze mij' op in'n eerewoord' heeft laten beloven, dat lk niet zou spreken," dacht Norberry, van zijn kant. „Ik zou de zaak wel opgehelderd' en geheel ln orde gebracht hebben tegenover Agin- oourt, als zij mij maar had laten begaan. Het zou niet aangenaam zijn geweest; maar ik zou het gedaan hébben voor héér. Nu zal1 alles zoo voortgaan tot de arme kerel tot dé ontdekking komt.in hoe verre hij' het recht heeft mij een schurk te noemen; of anders tót zij hom trouwt èn de Hemel helpe ons dén Hij hield zich echter goed tót ze vlak 'bdji het hek van het Park waren. Toen legde hij zijn hand op den teugel van het paard1 en 'bracht het tot staan. „Winnle," sprak 'hij heesch, „dit is onze laatste rit". „Ja, dat weet ik," antwoordde zij adem loos. „En ik mag niets zeggen^ niet waar; dat heb je mij verboden. Maar zou je het geval nog niet eens goed onder de oogen willen zien?" „Dat heb lk al gedaan, Berry; telkens en telkens weer!" „Maar denk je dan heusch niet dat het 'beter zou zijn voor alles uit te komen, tegenover hem?" „Dat kan ik niet Hij: vertrouwt mij'. Het' zou onteerend zijn," sprak zij, terwijl haar oogen vol tranen schoten. Hij keek haar aan, lóngen léngen tijd, met zielvolle oogen. Het was voor het laatst dat hij haar zoo wilde aan kijken eni hij' wilde de uitdrukking ln haar gezichtje 'goed ln rijn geheugen prenten. Eindelijk nam hij de hand van den teugel van den Cheèhlre en ze reden verder zon der een woord te spreken. Geen van 'belden hadden ze meer Iets gezegd toen ze voor de deur afstegen; en Wlnnle trad het huls binnen, met han gend hoofdje. Ze zag Norberry nlèt weer. (Wordt vervolg - HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersohe Courant f 1.60; fr.p.p.binnenland f2—, Ned. O. en W. Tndië p. zoepoét f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reap. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,' f 1.36 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Giroorekenteg No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redactdon. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. links. Daar heb ik gisteren ook langs gereden en toen zag ik er een bijzonder mooi paard grazen in een van de velden." „Soms; in het najaar, maar verder heb ik er nooit Iemand gezien. Ik begrijp niet, wie het gehuurd kan hebben." „Een excentriek persoon natuurlijk, die héél afgezonderd van ieder ander wenscht te zdjin!" sprak Norberry. De Joodische gemeenschap te NeV-York heeft een campagne geopend voor de bij- eenbrenging van een fonds van 15 mil lioen tot verleening van bijstand! aan de Joden, die in ellende verkeeren in Pollen en andere landen van het Europeesche vasteland. De Fransche Senaat begrooting voor 1926 274 tegen 7 stemmen. heeft Dinsdag d!e aangenomen met

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1