GEMENGD NIEUWS. leden la, dat Michlel Adraensz. de Ruy- ter, die eenmaal Hongaarsche Gerefor meerde predikanten, die op galeiën waren weggesleept, bevrijd heeft, sneuvelde, zal bjs. Zondag in alle Gereformeerde kerken in Hongarije herdacht worden. UIT DE PERS. De wisseling van Oorlog. Nadat de overzichtschrijver van de N. RGt zijn teleurstelling en ontevredenheid uitspreekt over de vage en raadselachtige termen waarin tegenwoordig de officieele ■tukken, betrekking hebbende op de af treding en vorming van kabinetten of op wisseling van personeel in een ministerie, worden ingekleed, zegt hij: „Ook het jongste communiqué, waarin de wisseling van het hoofd van het depar tement van oorlog werd meegedeeld, was weer een puzzle, dat voor velerlei uitleg ging vatbaar was. Na het communiqué nogmaals te be spreken eindigt de overzichtschrijver zijn beschouwing als volgt. Ten slotte wordt ons dan de eigenlijke redqn van het aftreden van minister van Royen medegedeeld: hij kon zich in geen geval veroenigen met eene oplossing in den geest van het wetsontwerp tot ver- eeniging van de departementen van oor log en van marine van 1920, waarbij aan splitsing van de marine nog niet werd ge dacht De rest van de redenen, die den heer van Royen tot zijn besluit hebben ge noopt, moet men zich nu, bij de nieuwe methode van samenstelling van regee- rlngsmededeelingen, er maar weer bij denken. Er was immers geen verplich ting de samenvoeging van de beide de partementen te doen geschieden „in den geest van'v het ontwerp-1620. Het zou, vol- !ens de regeeringsverklaring ran 11 [aart, ook kunnen plaats hebben „in den geest van" de vorige regeering, zullen wij maar zeggen, dus met splitsing van de marine. Waarvoor wordt dan dat ont werp van 1920 ten tooneele gevoerd? De in het antwoord1 aan Mr. -van Gijn medegedeelde reden heeft alleen zin, zoo men aanneemt, dat -minister Van Royen splitsing van de marine ongewenscht achtte, althans zich daarover nog géén oordeel gevormd had, en daarvoor dus niet verantwoordelijk wenschte te zijn, zoodat hem voorshands slechts de keus restte tusschen de verantwoordelijkheid voor 'een departement van landsverdedi ging in vollen omvang en ontslagaan vrage. En daar de heer Van Royen voor het eerste terugdeinsde hetgeen ons niet verwondert koos hij het laatste. Kort geresumeerd, komt dus de reden der ontslagaanvrage hierop neer, dat de heer Van Royen splitsing van de marine niet verantwoord en den last der verant woordelijkheid voor leger en marine te zamen voor één man te zwaar heeft ge acht in ieder geval de gansche voorge nomen reorganisatie op het oogenblik nog overijld heeft gevonden. Waarvan wij acte verleenen al mee- nen wij. dat het in het antwoord van mi nister De Geer minder omfloersd had kunnen gezegd zijn. DE ZUIDERZEEWERKEN. Driemaandelijks ch bericht Aan de driemaandelijksche mededeelln- gen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee, (April 1928) ontleenen we: Grondboringen. In het begin van Januari werden nog eenlge boringen in zee verricht langs de dijken van den Anna Paulowna- en den Waardpolder, waarna In verband met het winterseizoen de boringen werden ge- Afwatering»- en scheepvaart- kanaal in verband met de afslui titag van het Amsteldlep. Hoewel de met hooge waterstanden ge- aaide stormen in de eerste helft van [aart vertraging in den gang der werk zaamheden, en ook eenlge schade aan het onverdedigde zandiichaam van den zee dijk, veroorzaakten, kwam het zandpro- fiel over ongeveer 2800 M. lengte geheel gereed. Met behulp van den elevator met trans portband werd' geregeld voortgegaan met het aanbrengen van bekleedingBgrond op den dijk. Het aanbrengen van de steenglooiingen op den dijk vorderde goed. De glooiing is over ruim 21 M\ geheel voltooid! en over 1400 M1. gedeeltelijk (tot 2 M. N.A.P.) gereed Een aanvang is gemaakt met den aanleg der klinkerglooiing op het beloop van den binnenberm. Ook het uitbaggeren van het kanaal ging geregeld voort Over de volle lengte werd de diepte van 4 M. N. A. P. ver kregen, terwijl verschillende vakken op de voorgeschreven diepte van 5.65 tot 5.80 M. N.A.P. werden gebracht De zijtak naar de schutsluis bij De Kooi werd tot de in het bestek bepaalde diepte (8.80 N.A.P.) uitgebaggerd. De kanaalbeloopen werden sedert de vorigo opgaaf over eene gezamenlijke lengte van rund 2700 M1. al- gebaggerd, terwijl over 1650 M1. lengte de oververdedlging van kraagstukken werd aangebracht. De aarden baan voor een verkeersweg langs het nieuwe kanaalvak kwam nage noeg over de volle lengte gereed. Uitwateringssluis bij Oostoever (Heider). De bouw van deze sluis werd voortge zet en nagenoeg voltooid. Aanleg van een tQdeiyken ver- btndlngBdam nabij van EwtJeks- slnia Dit werk werd geheel voltooid opge leverd. In het geheel werd in den dam verwerkt ruim 26.500 M\ zand, dat grootendeels uit het Amsteldiep werd gebaggerd, en 8100 M'. kiel, afkomstig van het afgegraven gedeelte van den Balgdijk. Ter verdediging van de beloopen van den dam werd aangebracht ongeveer 8000 Ma. rijbeslag en 400 Ma. kraagstuk. Verhooging en verzwaring van zeeweringen langs de Noordzijde van het eiland Wleringen. Na de vorige opgaaf is in den dijk ge bracht rond 11.500 Ms. specie, terwijl rond 2100 M'. ondeugdelijke dijkspecie ontgraven en aan de binnenzijde van den dijk weder verwerkt werd. Het grondwerk aan den Rinkewielsdijk kwam geheel ge reed, dat aan den Marskedijk vorderde, behalve het aanbrengen der kleibeklee- ding van het noordelijk uiteinde bij dijk- paal 68 tot nabij dijkpaal 70.. Een aanvang werd gemaakt met den aanleg van de wegbeharding met hoog oven slakken op den binnenberm van den dijk. Met de uitvoering van het werk voor den aanleg van den Normerdijk en de verhooging van de zeewering langs het Westerlanderklief werd een begin ge maakt. Met de uitvoering van de verhooging van Vatrop werd met kracht begonnen. Het nieuwe zandprofiel van den Mol- gerdijk kwam over ongeveer 250 M. leng te gereed. Golfbrekend scherm van gewa pend beton lang» de Noordkust van Wlerlngen. Met de uitvoering van dit werk werd begonnen. TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER. Binnenland. Het 20.000 ton» dok van ^Wilton. De sleepbooten „Roode Zee" en „Witte Zee" zouden gisteren van Hamburg ver- trekken, om het 20.000 tons groote dok, dat door de firma Wilton aldaar weid ge kocht naar Schiedam te sleepen. Het dok wordt Maandag te Schiedam verwacht. ZIJ, die zander rijwielplaatje reden. Veroordeeld tot f 5 boete. Voor den politierechter, Mr. Brlët, te Amsterdam, werden Dinsdag niet minder dan 245 rijwlelbelastingovertredingeu be handeld. v Zij, die hun rijwiel zonder belMting- plaatje bereden hadden, werden meest veroordeeld tot 5.boete. Trein cHefstaL Mej. H. R., wonende In de Herman Cos- terstraat in Den Haag, heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat haar In don trein, vermoedelijk tusschen Dordrecht en Rotterdam, een bedrag van J 65 ont stolen is, toen zfj even de coupé had ver laten. Onder vallend gesteente gedood. In de mijn Oranje Nassau te Heerlen is gisteren de mijnwerker F. B. onder vallend gesteente gekomen en gedood. Valsche loten. De marechaussee te Hallum heeft aan gehouden een agent van de Holland Grondcredietbank en hulpbesteller bij de Sosterijen aldaar, die verdacht wordt van et verkoopen van valsche loten, welke hij zelf heeft laten drukken. Hy moet den mensohen, zelfs in Limburg en Drente, waar hij een afzetgebied had gevonden, hebben voorgespiegeld groote winsten met deze loten te kunnen maken. Alle mo gelijke stempels enz. zijn in beslag geno men. Diefstal rijwiel-belas tin gplaatjee. De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag den 38-j. koopman J. A. N. van B. te Utrecht, die zijn zoontje erop uitstuur de om rfjwielbelastingplaatjes van fietsen te halen, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 1 jaar en 4 maan den gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Diefstal met Inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de boerderij „De Roonhoeve", gelegen onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De bewoners werden wakker en de land bouwer ging per auto de dieven, die even eens per auto waren, achterna. BH de Velserpoort verloor hii hen evenwel uit het oog. Juweelen worden vermist tot een waarde van 1000. Ernstig tramongeluk. Maandagmiddag heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad op den Admi raal de Ruyterweg, nabij de Joos Ban- ckerstraat te Amsterdam. Een 5-jarig knaapje van den Admiraalde Ruyterweg was over het hek geklommen, dat de eleo- trlsche trambaan van den rijweg scheidt, en toen de jongen op de trambaan was terechtgekomen, kwam een motorwagen met eenlge bijwagens van de E.S.M. in vrij S'oote vaart uit de richting Amsterdam. e bestuurder kon den wagen niet Bpoe- dig genoeg tot stilstand brengen en het knaapje werd door den motorwagen ge grepen en zoo deerniswekkend gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. De „Valdura" te Botterdam aangekomen. Aan boord van de „Valdura" heeft de gezagvoerder aan den verslaggever van de Telgr. nog een en ander meegedeeld over het ongeval zijn vaartuig overko men. Hij was op weg van Baltimore naar Liverpool, geladen met graan, toen hij, misleid door den mist, op 12 Januari nabij Killmore op de Zuid-Oostkust van Ierland op de rotsen liep. Niet minder dan. twee mdanden is hij daar gebleven. Reeds van den aanvang af wist hij, dat hij het schip zou behouden, al was het dan ook ten koste van de lading. Toen de eerste pogingen omvlot te komen mislukten, zijn de matrozen van boord gegaan. De officieren en het machinekamer-personeel bleven aan boord. Gedurende de twee maanden, dat men daar zat, is er voortdurend aan het vlot- komen gewerkt. De lading graan is over boord geworpen, daar het door de on gunstige ligging niet mogelijk bleek, lichters langszij te brengen. Een bergings maatschappij van Liverpool heeft voort durend met twee groote pompbooten assistentie verleend. Toen het op 18 Maart bijzonder hoog water was de geheele lading was toen uit de ruimen gehaald, terwijl door aan houdend pompen de vóórruimen nagenoeg droog waren slaagde mén er in, met sleepboothulp vlot te komen en naar Liverpool te gaan. Een vrouw naar het schavot De gezworenen in het Gard-departe ment hebben, door bevestigend te ant woorden op alle vragen, die hun waren voorgelegd, een vrouw, die te St Gillis zés menschen door vergiftiging heeft om gebracht, naar het schavot verwezen. Toen de vrouw het vonnis van het hof vernam riep zij uit, dat zij niet alleen de misda den had gepleegd. Een Japansch schip vergaan. 230 menschen vermist Naar Reuter aan de N. R. Ort. d.d. gis-' teren uit Tokio meldt, Is uit Hakodato be richt ontvangen van het vergaan geduren de een storm van een Japansch schip van 1540 ton (de Ohlohibu-Maru) bij een der Koerillen-eilanden. Er worden 280 men schen vonnist Negers verdreven alt Carteret N.-J. Te Carteret, ln den staat New-Jersey, was dezer dagen een moord gepleegd. Een neger, die eenlge vermaardheid bé zat in de kringen der beroepsboksers, had zitten dobbelen met een anderen kleurling Er was twist ontstaan over een futiel be drag enkele centen en de .bokser, John Carroll, had zijn mes gegrepen en den ander dood gestoken. De blanke inwoners van Carteret waren over het gebeurde zo,o verwoed, dat zij te hoop liepen, een negerkerk in brand sta ken, meer dan. honderd negers (mannen, vrouwen en kinderen) uit hun huizen haalden en hen naar de stadsgrens leid den met verbod in de plaats terug te koeren. Van de lieden, die meegedaan hadden aan het in brand steken van die kerk en aan het verdrijven van de negefs, droege velen maskers. De meeste blanken ware voorzien van knuppels en ander wapen tuig, waarmee zij de negers bedreigden. Er waren negers, die tegenstand boden, maar dezen ontvingen ransel of werden gewond. De blanken hebben aan de toegangswe gen naar de plaats Carteret wachten ge plaatst om dien negers den terugkeer te beletten. Zulke dingen gebeuren in 1926 onder den rook van de wereldstad New-York. Carteret is n.1. gelegen aan de Arthur- kil, het kanaal tusschen Staten-eiland en het vasteland. Een zonderlinge levensloop. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dagochtend behandeld de zaak van A. F., Duitscher, 25 jaar, gedetineerd» verdacht van diefstal door inklimming gepleegd in den nacht van 8 op 4 Maart onder Haas trecht, waar hij in de woning van den caféhouder F. Streng heeft weggenomen eenig klein geld, tezamen 8, een porte- monnaie met 9 a 10, een bos sleutels, een horloge en een jas. Ten tweede wordt F. er van verdacht, dat hij in dien zelfden nacht eveneens door het indrukken van een raampje is binnengekomen in de woning van Th. A, v. Dijk en daar heeft ontvreemd een gou den tientje, eenig klein geld, een jas, en vest, een zilveren horloge en een si garenkoker, Verdachte bekende volledig en vertelde allerlei details van de inbraak. Hij was, zoo vertelde hij, uit de gevan genis te Zutphen geplaatst ln het zieken huis te Utrecht, waaruit hij ls ontvlucht. Hij was naar Nederland gekomen om te trachten geld bij elkaar te krijgen, waar voor hij zich te Groningen wilde laten opereeren. Daarvoor was 500 a 600 noodlg. Van origine was verdachte Duitscher, uit Oost Pruisen, het aan Polen toegewe zen gebied. Hij had om bij zijn moeder te kunnen blijven voor Polen geopteerd. Verdachte had in de revolutie van 1922 meegevochten, en was gewond en gevan gen genomen door de Russen. Hij was reeds 5 keer geopereerd in Duitschland, steeds op staatskosten, maar dat had hem niet voldoende geholpen. Uit het Poolsehe leger was hij gedeser teerd, waarvoor hem 4 jaren gevangenis straf was opgelegd. Dien tijd heeft hij nog lang niet uitgediend. Verdachte gelooft, dat hij alle straffen, die hem hier zijn opgelegd en nog opge legd worden, wel niet zal kunnen uitzit ten. Hy zal voor dien tyd wel dood zyn. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Beroovlng. De vierde kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag uitspraak ge daan ln de zaak tegen den 80-Jarigen handelsagent W. Z. en de 24-jarige vrouw Jannigje B., die terecht hebben gestaan wegens medeplichtigheid aan diefstal van sieraden en geld ten nadeele van een procuratiehouder, die zich op 80 Deo. door de vrouw had laten meelokken in de wo ning van het tweetal in de Kattenstraat. De rechtbank heeft den man veroordeeld tot drie jaar en de vrouw tot één Jaar ge vangenisstraf. Het O. M. had onderschei deniyk vier jaar en twee jaar en acht maanden geëischt Het droevige einde van een blinden passagier. Toen Dinsdagmorgen het Zweedsche stoomschip „Gotha", een vrachtboot] e, dat geregeld tusschen Gothenburg, Malmö en Amsterdam vaart, gelost werd, troffen de bootwerkers in het ruim, tusschen de la ding, het Ujk aan van een ongeveer 80- jarigen man. De politie werd van deze griezelige vondst in kennis gesteld. Na onderzoek bleek, dat de man, die boven dien niet geheel gezond moet zijn ge weest, vermoedeiyk gestikt Is. Daar het uitgesloten is, dat de stumper tot de overigens kleine bemanning van de boot behoort, moet aangenomen wor den, dat hij als blinde passagier aan booni is gekomen. Hij had voor leeftocht gedu rende de reis, welke als regel drie a vier dagen duurt, wat brood, scheepsbeschuit en een stuk worst meegenomen; geld droeg hy niet by zich. Uit het paspoort en uit een brief bleek, dat hij Zweed was en in Holland werk dacht te zoeken. Autqbotsing. Kwaadwillige verlating. De, politie te Amsterdam heeft Dinsdag middag drie kinderen ln bescherming ge nomen, die door hun ouders waren ver laten. Het gezin, waarin deze drie kin deren thuis behooren, woonde in de Vechtstraat no. 87. De vrouw heeft een week of drie geleden haar man, een ze keren 8 verlaten. Deze heeft toen by de politie haar opsporing gevraagd en de vorige week is z£j in de woning terugge keerd. Een paar dagen daarna is de man vertrokken, zonder adres achter te laten. Zondagavond j.L ls ook de vrouw heenge gaan. Maandag keerde zy nog even in haar woning terug en deelde aan haar drie kinderen, een jongen van elf en een van acht jaar en een meisje van vier jaar mede, dat xtj mogelijk nog terugkwam. maar dat de kinderen ander» wat nog van den inboedel aanwezig was, gistermorgen maaar moesten verkoopen en daarna naar hun grootmoeder, die te Maastricht woont, vertrekken. De oudste jongen heeft Dinsdagmor gen gepoogd den raad, hem door zyn moeder gegeven, op te volgen. Hy heeft geprobeerd eenig huisraad te gelde te maken. Dit trok evenwel de uandaoht van de buren, die de politie waarschuwden. De politie heeft toen ingegrepen. De kinde ren zullen vermoedeiyk naar het Stads- bestedingshuis gebracht worden. De po litie zal trachten de ouders op te sporen. De ouders zyn Dinsdagavond ln de wo ning teruggekeerd. De vrouw deelde aan de politie mee, dat zy haar man was gaan zoeken. De kinderen waren reeds in het stadsbestedelingenhuls opgenomen en zy zullen daar voorloopig wel bUjven. Moge- Hik worden de kinderen nog eens aan de ouders teruggegeven, maar dit zal nlot eerder geschieden dan nadat de voogdij raad en de kinderrechter een beslissing te dier zake hebben gegeven. Men ver wacht, dat in elk geval een gezinsvoogd zal worden aangesteld. Tegen de ouders is intusschen proces-verbaal opgemaakt wegens moedwillige verlating van de kin deren. De Oranjebank. Op de rol van de rechtbank te 's-Gra- venhage, kwam Dinsdag als nieuwe zaak voor een procedure van de Oranjebank in liquidatie, te 's-Gravenhage, tegen de commissarissen van die Bank. De vordering is ongeveer groot f 200.000 en is gebaseerd op het niet voldoende toe zicht houden door oommlssarissen op de handelingen van den vroegeren directeur, als gevolg waarvan een groot te kort ten nadeele van de Bank ls ontstaan. Tegen enkele der niet versahenen ge daagden werd verstek verleend waarna de zaak werd aangehouden. Vechtpartij. Dinsdagavond kreeg mej. H. W„ die by juffrouw 9. in de Baan te Rotterdam, op kamers woont, bezoek van een derde Juf frouw. Deze derde juffrouw viel niet in den smaak by de hospita, die haar mis noegen over dit bezoek zóó duideiyk deed biyken, dat er weldra twist ontstond, die spoedig in een vechtparty overging. Er werden nog al wat klappen uitgedeeld en tenslotte liep juffrouw W. de deur uit Voor zy evenwel onder aan de trap geko men was, had de verbolgen hospita haar reeds den inhoud van een emmer water achterna gegooid; en de emmer volgde spoedig en tenslotte kwam de kamerver- huurster zelve er achteraan, want door haar opgewonden gemoedstoestand had zy het evenwicht verloren en kwam zy de 88 treden hooge trap afvallen. De echtgenoot van mejuffrouw S. heeft by de politie aanvankeUjk aangifte ge daan, dat Juffrouw W. zyn vrouw van de trap had gegooid. Het politioneel onder zoek bracht evenwel de onhoudbaarheid van deze stelling aan het licht Mejuffrouw 8. heeft zich onder genees kundige behandeling moeten stellen. Verdronken. By den Bennebroekerweg in den Haar lemmermeer ls een 15-jarig meisje in een sloot gevallen en verdronken. Het 8-jarig zoontje van P. Verhey ls ln het boveneind der gemeente Lekkerkerk by het plukken van bloemen in de Kil gevallen en verdronken. Om te knikkeren. De recherche te Delft heeft vijl jon gens van 7 tot 10 jaar opgespoord, die eenlge honderden leege kogelfleschjes van den bier- en limonadehandelaar Post hadden stukgesmeten om zich van de daarin aanwezige glazen knikkers mees tor te maken. Toeval tydens het baden. Een 19-jarig meisje is Dinsdagmiddag, terwijl zy in een badinrichting te Amster dam aan het zwemmen was, door een toe val getroffen. Korten tyd na aankomst in een der ziekenhuizen is zy overleden. Een ondjel Mej. de wed. J. den DuikKrul is in haar woning aan de Korendykstraat te Scheveningen op den leeftijd van 102 jaar en 9 maanden overleden. Zij was de oud ste ingezetene van Scheveningen. Melkvervalschlng. De kantonrechter te Delft heeft giste ren den landbouwer J. de V. te Nooddorp veroordeeld tot een geldboete van 800 subs 14 dagen hechtenis wegens melkver- valsching. De man had 4 tot 12 water by de door hem afgeleverde melk ge voegd. Waarschuwing. Door de Kon. Marechaussee te Finster- wolde zyn, in de omgeving aldaar, eenlge honderden premie-aandeelen van de Holl. Grondcredietbank te Amsterdam, in be slag genomen. De aandeelen waren alle ongezegeld Niet onwaarschyniyk is het dat ook hier ter plaatse van deze aandeelen zyn. Men zy dus gewaarschuwd en zegelt de aan deelen. Buitenland Romanettl gedood. Twintig jaar heeft Romanettl als een door dè justitie achtervolgde in het Kor- sikaansche kreupelwoud geleefd en al was het in het land der vendetta volstrekt geen geheim, waar de man, die moorden op zyn geweten had, zich ophield, het kon de overheid maar niet gelukken hem te pakken te krygen, omdat de vrees, die de bandiet zijn omgeving Inboezemde groot was. En was niet zfln hand, die vlug naar het geweer greep, onfeilbaar zeker? Uit AJacdo komt nu het bericht, dat de gen- darmen Romanettl in een hinderlaag, waarin hij ongetwijfeld door verraad ge- De Kamer hield zich Dinsdag bezig met die voortzetting der Indische begrooting. De s.-d. heer Van Zadelhof bepleitte de belangen van het volksonderwijs en vroeg of hier onwil bij de regeering be stond. Wat. beteekent een bedrag van 41/» millioen gulden bij den geweldigen achter stand, die er is? vraagt hij. Van de in- landsche kinderen genieten slechts 5 onderwijs! De heer Scheurer ,(a.-r.) bepleit verbetering van den medischen dienst. De heer Van Boetzelaer v. Dubbeldam i(c.-h.) verheugt zich daarentegen, dat oip het gebied van het onderwijs een einde is gekomen aan de zuinigheid en nieuwe perspectieven wor den geopend De v.-d. heer J 0 e k e s dringt aan op uitbreiding van het onderwijs en van den geneesk. dienst. De heer L. d e Visser (c. p.) constateert achteruitgang instede van vooruitgang van het onder wijs; dït wordt volkomen verwaarloosd. Hij houdt een fel requisitoir tegen de be- lasting-ontduikenldie lichamen; alleen de suiker wist in 1921 48V1 millioen aan de schatkist te ontduikea. Hij dient een mo tie in strekkende tot verbetering der toe standen te komea Minister Konings berger antwoordt Op verschillende op merkingen en zegt 0. a., dat van veel meer belang dan de uitbreiding van het aantal volksscholen de bestrijding van den onwil om naar school te gaan is. De motie-de Visser wordt Verworpen met 58 tegen 19 stemmen. De heer C r a m e r (s.-d.) behandelt al lerlei kwesties omtrent bevloeiing der sui kerterreinen enz., die ons niet verder in* teresseeren, evenmin de rest en dat wij dus voor belangstellenden zullen reservee ren in de Handelingen. Vergadering van Woensdag. Er waren, van de Indische Begrooting, nog enkele stemmingen overgeblevea De motie-Joekes (ten gunste van de oud-ge- pensionneerden) werd aangenomen met 74 tegen 7 stemmen en het amendement-Cra- mer, dat beoogde die IndKsche Marine-vlieg tuigen evenals de schepen voor de helft in plaats van geheel ten laste van de Indische Begrooting te brengen, werd verworpen met 52 stemmen tegen 26 (die van de S.D.A.P. eh den heer Arts), nadat mihia- ter Koningsberger had opgemerkt, dat deze vliegtuigen uitsluitend in Indië worden gebruikt. Het argument lijkt ons niet sterk: De jagers en de duikboooten worden immers óók alléén in Indië ge bezigd? Tertólotte kwam de Begrooting zelVe in stemming. De heer C ram er verklaarde, dat zijn fractie zou tegenstemmen, omdat er nog niets van een nieuwen koers en van een rechtvaardige houding jegens „de In dische beweging" was te merken. Zij stem den tegen met den heer L. de Visser. Alle overige leden stemden vóór. Daarna werd overgegaan! tot behandeling dér begrooting voor Sürinaine. GiJsteren werd door de Eerste Kamer de Marine-Begrooting aangenomen met 17 tegen 9 stemmen. Gisterenmorgen is op den beruchten weg tusschen Hakkelaarshek en Naarden een autobus, waarin 21 personen zaten, aangereden door een particuliere auto. De autobus, dlie in Diemerbrug tihüisbehoort, kwam van Larea Het ongeluk gebeurde vlak bij Naarden. Door de botsing reed de autobus de vaart in en kantelde om. De inzittenden, die bijna allen gewond Werden, konden door het stukslaan van de ruiten aan één .kant van het gekantelde rijtuig, bevrijd worden. Vier van de gewonden werden per par ticuliere auto naar Amsterdam vervoerd en in het O. L. Vr. gasthuis opgenomen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6