lokt was, hebben gedood. Zoodat men mag aannemen, dat er een nieuwe vendetta be gint, want, naar Korsikaansche zede, zal deze dood gewroken moeten worden. NI colaas van Rensbnrg, Engelsche bladen, o.a. de „Times", Diaken melding van het overlijden van Nicolaas van Rensburg, de „Siener" zoo als hij genoemd werd. Oom Nicolaas heeft in den Boerenoorlog dikwijls „gesichte" gehad en den commandanten raad gege ven welke stellingen moesten worden verlaten of ingenomen. En maar al te dikwijls is gebleken, dat zijn raad juist was en was succes of een ontkoming aan den vijand aan hem te danken. Berging van Engelsche oorlogsschepen. Met de berging van de wrakken der in de haven van Zeebrugge gezonken Britsche oorlogsschepen wordt thans, naar de correspondent van de Nw. Rott. Ort. te Brussel meldt,weer flink voortgang gemaakt. Het* wrak van den kruiser „Iphigenia" is reeds geheel opgehaald; de metalen stukken wogen, in totaal, niet minder dan 2470 ton. Wat het wrak van de „Intrepid" betreft, vermoedelijk zal het omstreeks 15 Mei eveneens geheel verdwenen zijn. Aan de „Thetis", diefde scheepvaart niet belemmert, zal nog tot Juli moeten worden gewerkt. Opium-smokkelaar». Maandagmorgen ontdekten douane ambtenaren, die in de haven va^ Marseille surveilleerden, twee Chineezen, die ieder een zwaar pak droegen. Toen de Chineezen zich gereed maakten om aan boord te Ëaan van de vrachtboot „Radjah" van de [aatschappij „Nederland", die daar op de thuisreis van Batavia naar Amsterdam aan de kade gemeerd lag, wilden de ambtenaren de pakken onderzoeken, maar de beide Chineezen lieten hun bagage in den steek en trachtten te vluchten. Zij werden evenwel aangehouden en naar het fiolitiebureau gebracht, waar de pak6tten eder tien kilo opium bleken te bevatten. Op het politiebureau verklaarde de eene Chinees, Lam Sow geheeten, dat hij van twee vrouwen deze pakketten gekregen had om ze naar boord te brengen. Hij had, omdat de pakken te zwaar voor hem waren, de hulp ingeroepen van zijn land genoot TsjoengHam. Voor het „vrachtje" had hij 400 frano gekregen. Het onderzoek wees uit, dat de bewuste opdrachtgeefsters jonge Nederlandsche vrouwen waren, een van 29 jaar, zonder beroep, en een 24-jarige „onderwijzeres". De vriend van eerstbedoelde vrouw, de Chinees Lee Dak, zit op het oogenblik in Marseille in arrest wegens gelegenheid geven tot opium-schuiven. De politie veronderstelt, dat de beide vrouwen wel meer zooiets aan de hand hebben gehad en dat zij deel uitmaken van een wijdvertakte bende opium-smok kelaars met handlangers in Nederland en Duitschland. Alle vier gearresteerden werden in ▼oorarrest gehouden. Ernstig ongeluk: Acht dooden. Woensdagavond te 10 uur is te Rum- melsburg een groote kraan ineengestort De arbeiders, die op aanzienlijke hoogte werkzaam waren, stortten naar beneden, waarbij acht hunner den dood vonden. Onder steenkolen bedolven. Te Marseille heeft men aan boord van het stoomschip „Sidi Ferruch", de lijken gevonden van acht Arabieren, die zich heimelijk te Algiers aan boord hadden begeven en die in het kolenruim waren bedolven onder steenkool. Daar andere Arabieren elders verborgen zijn, wordt het schip verder onderzocht Er zouden volgens inlichtingen Van de goed en wel aangekomen inboorlingen twintig a vijf entwintig m ankeeren. Amerikanen vermoord. Twee Amerikaanshhe burgers zijn Dins dag door onbekenden vermoord bij de Bo- liviaansche grens. Hun chauffeur is ook vermoord. De lijken zijn gisteren ontdekt in een met kogels doorzeefde auto. De slachtoffers waren opzichters van de Standard Oil Cy. De politie zoekt naar de daders, wier beweegreden roof schijnt te zijn geweest De gevolgen van een cycloon. De torpedobootjagers Lansquenet die naar het eiland Galatite was gezonden met materieel en levensmiddelen voor de slachtoffers van de cycloon, die het eiland getroffen heeft is te Bizerta teruggekeerd met een 30-tal visschers en hun gezinnen, die de cycloon van alles beroofd had. Er zijn ook eenige gewonden op het eiland. Zelfmoord-epidemie te Moskou. Volgens de Krasnaja Gazeta heersoht er den laatsten tijd te Moskou weer een ware zelfmoord-epidemie, speciaal onder de jongelieden. Koude. Uit het Zuiden van Frankrijk wordt ongewone koude gemeld; in de bergen valt de laatste dagen veel sneeuw. Valuta-processen. In. Duitschland worden thans ongeveer 61/» millioen valorisatie-processen ge voerd, waarvan alleen te Berlijn 280.000. Een detective-spion. Te Breslau is Johannes Bochinske, par- tioulier detective, wegens spionnage tot 7 jaar tuchthuis en 7 jaar eerverlies veroor deeld. Oorlogs-naweeën. Schier dagelijks nog doen zich in de vqprmalige frontstreek, in West-Vlaande ren, ongelukken voor, vaak met zeer tra- gischen afloop, die feitelijk te wijten zijn aan den oorlog. Zoo vonden twee inwo ners van Boeslnghe, bij Ieperen, naar de correspondent van de N. R. Ort te Brus sel meldt, een paar dagen geleden een houwitser die, toen zij hem wegbrachten, plotseling ontplofte. De beide mannen, een hunner was adjudant geweest in het Fransohe leger, werden letterlijk in stuk ken gereten. Wedstrijd voor vlsschetre- vaartulgen. Van 14 tot 19 Sept e.k. zal de La Ro- chelle een nationale en internationale wedstrijd voor motor-visschersvaartuigen worden gehouden, georganiseerd door het onderstaatssecretariaat der Koopvaardij vloot (Sous-Seorétariaat d'Etat de la Ma rine Marehande) te Parijs, dat op aan vraag nadere bijzonderheden verstrekt. Rlvlerbandleten in actie te New York. Uit New York wordt gemeld, dat daar bij een opslagplaats in de North River een brutale poging van rivierbandieten heeft plaats gehad, om een hoeveelheid zijde in balen ter waarde van 100.000 dol lar weg te voeren. Douanebeambten be merkten dat er onraad was, en wisten de roovers te verrassen. Deze konden ont snappen met een klein gedeelte van de buit Ernstig tramongeluk. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat door het ontsporen van een stoomtramlocomo= tief bij Oorderenpolders, drie wagens in elkaar gedrukt zijn. Een 60-tal arbeiders zijn gewond, waaronder 25 ernstig. Cinematogralle diep In de zee. 'Een mededeeling in ^Kinotechnik" heeft 'betrekking op cinematografische op nemingen, die dr. Hans Hartman die de onderzeeache stedenrulnen in de Mid- dellandsahe Zee onderzocht met be trekking tot de fauna diep in zee willen doen. „Chemie und Industrie" ontleent aan het genoemde 'blad het volgende van het cinematografische toesteL Het apparaat bestaat uit een stalen cylinder ingericht voor het verblijf van twee personen, welks wanddikte en weer stand tegen druk zoodanig ztjh berekend, dat hij, zander een vervorming te onder gaan, bestand is tegen een druk, veel grooter dan die, welk» in d» bedoeld» diepten heersoht In den cylinder bevinden zich zuurstof apparaten voor het ademen en eleotri- ache verwarmingstoestellen met het oog op de lage temperaturen op dien bodem der zee. Bovendien zijn in den Cylinder inrichtingen aangebracht voor het bedie nen van de cinematografisohe en fotogra fische apparaten, die zich aan de voor zijde er van bevinden, verder voor de bol vormige, eveneens tegen druk bestand zijnde kwartslampen en voor de propel- lors, die 'bulten aan den cylinder beves tigd zijn en voor het verplaatsen van het geheel dienst moeten doen. Ondier aan den cylinder hangt een even eens cylindrisdh reservoir voor de accu mulatoren, welke den stroom leveren, die voor de verlichting en voor het doen wérken van de verschillend» toestellen vereischt wordt De cylinder wordtt, nadat de beman ning haar plaats heeft ingenomen en na dat het toestel lucht- en waterdicht is toegeschroefd, aan een stalen kabel in zee neergelaten. Het verband tusschen bijgeloof en misdaad. Communistische bladelf opgeheven. ANNA PAULOWNA. Vereeniging „Huiszorg". Dinsdag 27 April hield de vereeniging „Huiszorg" een algemeene vergadering in Veerburg. De voorzitter, de heer O. Keizer, heette de aanwezigen welkom en las daarna, wegens verhindering van den secretaris, den heer A. de Boer, de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ann het jaarverslag, dat vervolgens werd uitgebracht en vastgesteld, ont- leenen wij het volgendeIn de algemeene vergadering van 21 April 1925 werden alle aftredende bestuursleden herkozen. Het bestuur vergaderde 8 Jmaal en steeds in da zaal van het Polderhuis. Door ver trek en bedanken liep het ledental terug van 581 tot 518. Als vaste helpsters waren in 't begin van 1925 werkzaam de dames Boerman en Geuze, die respectievelijk op 1 April en 1 Augustus op hun verzoek eervol ontslag kregen. Voor mej. Boete man kwam in de plaats mej. I. Kok en voor mej. Geuze mej. A. de Moei. De laatste is echter in Deo. weer vertrokken. Voor haar in de plaats heeft het bestuur nog geen vaste helpster kunnen vinden. Bovendien zijn werkzaam geweest 28 losse helpsters, die dienst hebben gedaan in 27 gezinnen, totaal gedurende 673 dagen. In 1 gezin 75 dagen, in 1 gezin 71 dagen, tusschen 25 en 50 dagen in 7 gezinnen en beneden 25 dagen in 18 ge zinnen. Bij het bestuur zijn in den loop van het jaar verscheidene brieven inge komen van gezinshoofden, waarin dank werd betuigd voor verleende hulp. Op 21 November werd een goedge slaagde verloting gehouden, waarvan het batig saldo de vermakelijkheden inbegre pen f 490.65 bedraagt. Van de Nutsver- eeniging te Breezand is ingekomen f 39.50, zoodat de buitengewone ontvangsten be liepen f 530.15. Niettemin bedraagt het saldo ruim f 50 minder dan het vorige jaar, zoodat de financiën steeds in 't oog moeten gehouden worden. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteres, mevr. Faasse, blijkt dat de uitgaven Jbedroegenvoor vaste helpsters f 870.66, losse helpsters f 652.65, advertenties f 22.23; drukwerken, zegels, diversen f 60.89, bodeloon f48.67'/j» tele foon f 50, salaris penningmeesteres f 5, gebracht op de Boerenleenbank f 680, rente Boerenleenbank f 30.86, onkosten verloting f 120.52, tezamen f 2540.48'/2- Ontvangsten: In kas 1 Jan. '25 f237.33, contributiegelden f 888.85, toelagen f 364.90, giften van uitvoeringen f 39.50, rente Boerenleenbank f 30.36, lotengeld f 600, opbrengst vermakelijkheden en- tree's enz. f 111.1VI», gehaald van de Boerenleenbank f 828.20, diversen f 0.20, tezamen f 3000.51'/a- Alzoo een batig saldo van f 460.03. Van de commissie, met het nazien der bescheiden belast, zegt de heer H. Op 't Veld, alleen dit| werk te hebben moeten opknappen en verklaart, alles volkomen in orde te hebben bevonden. Hierop wordt de begrooting vastgesteld in uitgaven op f 1720, ontvangsten f 1225, wat dus een tekort zou geven van f 495. Op de Boe renleenbank staat echter, met inbegrip van het batig saldo, f 1270, zoodat het saldo op het einde van 1926 kan bedragen f 776. De aftredende damesbestuursleden wor den herkozen, terwijl in de plaats van mevr. BlaauboerVader, die bedankte, gekozen wordt mevr. BlaauboerRente naar. Hierna Rondvraag en sluiting, met dank voor de aangename samenwerking. PT.TTTMV H1MTKMT.H Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abounó's gezonden worden aan „De Combinatie", westersingel 27a, Rotterdam. Postzegel van 10 at insluiten. Eenige seizoen-wenken. (Nadruk verboden). Velen, die hun verlangen naar een broedsohe kip nog niet vervuld zagen, vragen angstig-nieuwsglerig, tot op wel ken tijd een kloek nog „gezetkan worden. En dan is ons antwoord: nog gedurende 2 8 maanden kunt u met succes kuikens kweeken, zelfs nog wel langer, maar dan wordt 't wel een groote mqeilijkheld om de dèn dus in het najaar geboren kuikens, gezond en krachtig op te kweeken. In midden-zomer geboren kuikens echter kunnen tot flinke, gezonde dieren uit groeien, al kan de groote zomerhitte wel eens nadeelig werken op het jonge goedje. Let wel: we hebben nu slechts aangegeven, wat k&n. Aanbevelen kunnen we het fokken in midden-zomer en najaar echter niet, omdat de broederij dan onvoor- deelig is. Het meest geschikte broedsei- zoen valt tusschen begin Maart en half Mei, een tijdvak derhalve van circa 12 weken, dat achtereenvolgens benut kan worden voor het fokken van kuikens van zware, midden-zware en lichte rassen. Wie nu nog wil laten broeden, behoort zich te haasten en kan wil hij het grootst mogelijke voordeel zien te ver krijgen nog slechts kuikens van lichte rassen, b.v. Leghorns, kweeken. De dieren behooren niet veel later dan half-Mei geboren te worden, als men ze in October aan den leg wil hebben en in den a.s. winter dure eitjes wenscht te rapen. Krijgt men jonge kippen in October niet aan den leg, dan vangen ze in den regel eerst in het voorjaar met het produceeren van eieren aan. Vandaar dat het laten broeden in midden-zomer en najaar zoo onvoordeelig is. De eerste en beste leg wordt daardoor teruggebracht tot een duur van 6 7 maanden (Februari of Maart—Augustus), in welken tijd ze te weinig eieren en van te geringe markt waarde produceeren om de kosten eenigs- zins te kunnen goed maken. Wie thans nog niet over een brcedsche kip beschikt, moet daarop niet langer wachten, maar trekke „den boer op", waar hij voor weinig geld heel gemakkelijk een oude kip, die broedsch is, koopen kan. Om dezen tijd van het jaar komen die broedsche kippen op alle boerderijen voor en wanneer het oude dieren zijn, doet de boer er voor een paar gulden graag af stand van; als hij ze straks als slachtkip naar de markt moet brengen, krijgt hij er minder voor. Wordt het Mei, eer men een kip te broeden kan zetten, dan raden we aan om eieren te nemen van lichte rassen, die nóg vroeger leg-rijp zijn, dan Leghorns. Men kieze dan b.v. Ancona's of Zilver-Braekels. Onder die rassen treft men V6le uitne mende legsters aan; op een leeftijd van 4'/i 5 maanden zijn ze in den regel al leg-rijp. Vooral Zilver-Braekels zijn zeer sierlijke beesten; beide genoemde rassen echter zijn eenigszins schuw van aard en als de winter te streng is, willen ze den leg nog al eens onderbreken. De meeste menschen meenen het niet kwaad met hun „kippetjes". Nu er weer vol-op groen is, krijgen de beesten er ruim voldoende van. Dat is heel goed bedoeld, maar men mag Iniet vergeten, dat een kip om in conditie te blijven en een hooge eieren-produotie te kunnen geven in geen enkel jaargetijde groen voer onthouden mag worden. Men heeft dat niet altijd even ruim beschikbaar, maar in den winter kan men toch wel steeds een bakje met haver te kiemen zetten en wat suikerbieten koopen om dat voer afgewisseld met een blaadje boerenkool aan de hoenders te verstrek ken'. Hoenders, die heel den winter geen groenvoer kregen en het nu ineens vol-op voorgezet krijgen, doen er nog al eens diarrhee door op. In zoo'n geval zet men gedurende een paar dagen de groenvoe- dering stop. Er is echter nog een ander gevaar ge legen in die royale groen-voedering. Als het gras, spinazie e. d. betreft, waarin langdradige vezels zitten, dan getroost men zich niet de moeite om dat behoorlijk fijn te snijden. Toch behoort men zulks te doen, want die lange vezels gaan in den krop tezamen klitten en veroorzaken er eene verstopping, waaraan de dieren sterven. We kregen meerdere brieven in deze dagen van kippenhouders, die een of meer dieren met zware, hangende kroppen hadden loopen, gevolg van zulke voedering. Soms gooit men het gras bij handen vol in de reneen gedeelte blijft liggen en wordt als hooi. Zulk voer vooral leidt tot krop-verstoppingen. Het eenige, wat tegen zoo'n verstopping gedaan kan worden, is: opereeren. Wel kan men eerst een massage beproeven, maar veel haalt dat gewoonlijk niet uit. Men kneedt, strijkt en drukt den krop eenige malen per dag en in het drink water geeft men het afgezonderde dier enkele druppels zoutzuur. Helpt dat niet, dan moet men opereeren. Op de plaats van insnijding scheert men de vederen weg, maakt in den huidwand een snede van 4 en in den krop wand een van 2'/a cM. krop ledigen en uitspoelen met eene op lossing van '/a gram salicylzuur in 100 gr. water. Men hechte den kropwand met 4 steken, waarvoor men catgut gebruikt, dat later niet uitgetrokken behoeft te worden en den huidwand met 8 steken zijde, die na een week doorgeknipt en uitgetrokken worden. Het hechtmateriaal wordt tevoren in brandspiritus gedoopt. Gedurènde twee dagen geeft men het afgezonderde, in half-donker zittende dier alleen drinken, dan een paar dagen licht voer als gekookte rijst, vervolgens gewoon. De operatie is, mits goed en niet op het laatste moment verricht, niet gevaarlijk. mmmmm i i i nn INGEZONDEN. Beurtvaartdiensten. Heider—Rotterdam v.v. HelderAmsterdam v.v. LAATSTE BERICHTEN. De De Rnyter-herdenking te Amsterdam. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft heden in tegenwoordigheid van Hare Ma jesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden de plechtige herdenking van den sterfdag plaats gehad van den luitenant-admiraal- generaal van Holland en Westfriesland Michiel Adriaansz. de Ruyter. De bijeen komst werd geopend met het spelen van het Wilhelmus en het spelen van psalm 83 op het orgel. De Ruyter liet in zijn stervensuur zich deze psalm voorlezen. Nadat vervolgens mejuffrouw Mia Pel- tenburg een raria uit den „Messias" van Höndel had gezongen, sprak pref. dr. P. J. Blok eene herdenkingsrede uit, waarin hij de verdiensten en beteekenis van de Ruyter voor ons vaderland schetste. Hierna had de kranslegging plaats. Deze geschiedde door HM. de Koningin, de Kon. Ned. Ver. „Onize Vloot", het corps zee-officieren!, het corps adelbor sten, de Vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen", het ötdchtingsfonds voor de de Ruytermediaille, het gemeentebestuur van VMssingen, die dé Ruytersdhool te Vlisaingeni, het bestuur van de Kweek- 1 school voor Zeevaart, dé Kon. Ned. Ver eeniging „Oöa Leger", dé Vereendging „Volksweerbaarheid'1, het Algemeen No- derlandsch Verbond,, groep Nederland, het gezelschap van te Leiden studeerende Zeeuwen „Non surbent in nndl'rf1 eni het bestuur van dé Vereendging van NedorL Gezagvoerders en Stuurlieden! ter Koop vaardij1. De plechtigheid werd besloten met „Wilt heden nu treden" eni „O heer die daer" van Valerius, gezongen door me juffrouw Pelbenburg, en het spelen van hét Hallelujah van Hflndél eni het Wien Neerlands Bloed op het orgel. ttT® Berlijn heeft de rechtsgeleerde Albert Hellwig in een voordracht in de „Duitsche vereeniging voor ethische cultuur" weer eens een fel licht dben vallei* op het feit, dat in onze verlichte eeuw van radio, vlieg tuig en dergelijke schitterende uitvindin gen, in nog zoo vele zielen de duisternis der middeleeuwen woont, welke zich uit in een onverwoestbaar bijgeloof, in welk bij geloof maar al te vaak de aanleiding tot tnenigen moord is te zoeken. Aan de hand- van officieel materiaal toonde hij het ver- bandl aan tusschen deels zware, deels lichte misdrijven en het bijgeloof, dat voortleeft m breede volkslagen tot op den -huidigen Mr. Hellwig zette uiteen, hoe de primi tieve mensch zich door bovenaaCdsche machten bedreigd voelt; vooral bij plotse linge epidemieën, zWare ziekten, enz. zoekt hij de oorzaak buiten die grenzen van het natuurlijke gebeuren. Zoo werden in Sla- vische landien doodgevallen dikwijls ge we- ten aan, vampyren: de menschen zijn niet werkelijk dood, des nachts komen zij uit hun jpaven en vergasten zich aan het bloed dier levenden, legen zulke ongewenschte bezoeken verzekert men zich dan vaak door allerlei merkwaardige middëlen, zoöals het vastnagelen van handen en voeten van een overledene aan de doodkist. Allerlei lijken- schiendingen hebben ook in Duitschland dikwijls bijgeloof tot beweegreden. Het bijgeloof in spoken heeft nog tal rijke fanatieke aanhangers, dlie de spoken vardeelen in goede en kwade geesten. Ook dit bijgeloof leidt vaak tot misdaad. Zoo vertelde mr. Hellwig hoe op een Oudejaarsavond in een klein dorpje in Thüringen boerenjongens en meisjes over spoken praatten en hoe daarbij allerlei mee- ruingsverschil bleek, tot een der aanwezigen bij hoog en laag verzekerde, dat hij op het kerkhof een spook had' gezien. Men wedde om 20 flesschen bier en het gezelschap toog te middernacht in optocht naar de begraaf plaats men zag werkelijk een lichtje dwalen, allen weken terug, behalve twee broers, die erop aftrokken, de een met een revolver gewapend, de ander met een sabel. Herhaaldelijk riepen zij het spook aan geen antwoord. Toen eindelijk het spook ook op dè laatste sommatie: „Ben je een goede geest, meld je dan" bleef zwijgen, sloeg de jongen met de sabel erop los, met het gevolg, dat het spook nu wel ant woordde! Het bleek een onschuldige boer te zijn, die bij de graven een „Kreuzdorn" zocht, omdat daaraan geneeskracht werd toegeschreven voor ziekten van mensch en vee en het gewas, wil de aanwending ervan werkelijk doel treffen, zwijgend gezocht moet worden volgens het volksgeloof vandaar het hardnekkig zwijgen van het spook! De slagvaardige boerenzoon werd echter veroordeeld wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Ontzaglijk verbreid is in de Duitsche landen ook het geloof vaan heksen en aan den z.g. boozen blik. Tallooze strafbare Handelingen vinden hun verklaring in dezen vorm van volksbijgeloof, vooral de Beier- sche rechtbanken hebben daarmede vaak te -doen. Dikwijls leidt de haat, waarmede „heksen" door de landslieden worden ver volgd, tot moord en doodslag. Zoo had b.v. een man in Baden een 8o-jarige heks ver moord „teneinde zich van haar betoovering te ontdoen". Voor die rechters verdedigde hij zich met een verwijzing naar het feit, dat zij behekst was, zoodat hij meende, dat „God niet boos zou zijn, immers een heks doodlen is heel wat anders dan gewoon moorden". Zijn bijgeloof kostte den man tien jaar tuchthuis. Niiet te tellen zijn de op volksbijgeloof berustende middeltjes tegen ziekten. Be halve onschadelijke zijn et ook, die tot groote processen aanleiding hebben gege^ ven, zoo bijv. 'dat van het bakken van zie ken in een oven! Al even gevaarlijk is het bijgeloof, dat b.v. lepra met bloed is te genezen. Tot de goedaardige middelen om vijan dige machten te weren behoort de talisman, vooral de „doodenfetisch", welke echter niet gemakkelijk te krijgen is. Op allerlei wijzen verder kan men het geluk dwingen of wel de liefde, bijv. met behulp van een of ander voorwerp, dat een doode heeft toebehoord. Doodskleeren zijn afdoende talismannen in een proces: zij brengen het gerecht ofp een dwaalspoor en men wordt zeker vrijgesproken! Ook dit bijgeloof leidt natuurlijk tot lijkschennis en is reeds oorzaak gefeest van zware straffen. Toch blijft bij velen de wensch zich een doodenfetisch te verschaffen, op permacht^ OOST-ENDIE. Eenige communisti'sche bladen zijn in Indië ten gevolge van de nieuwe bepalin gen der strafwet opgeheven. Helder, 38 April ipaó. Geachte Redactie. Beleefd verzoek Ik U naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Verltas", voorko mende in uw nummer van gisteren, het vol gende ln nw blad te willen opnemen. „Veritas" beklaagt er zich over, dat de zaak ln het publiek wordt behandeld. Ik heb zulks niet gewild, maar door het voor mij zeer bla- meerende berichtje ln uw blad van 17 dezer werd ik daartoe genoodzaakt. Door het schrijven van „Verltas" ben Ik thans ln mijn meening gesterkt, dat met mon deling overleg het d®0' mij gewenschte resul taat niet zou worden bereikt. Er worden ln het stuk veel .bijkomstigheden ter sprake gebracht, welke met de eigenlijke kwestie niets te maken hebben. Een paar op merkingen ni. die betreffende de „stabiliteit" en „een vreemdsoortig ouderwetsch ontwerp" kan Ik niet onbesproken laten, wat niet wil zeggen, dat Ik van alle overige de juistheid erken. De stabiliteit was ln geen geval hoofdzaak, van de vlotten was die ruim voldoende. Wat „Verltas" echter op het oog /heeft, Is het groo- tere reserve drljfvermogen van de pontons. De praktijk heeft piij echter geleerd, dat aan een grooter drijfvermogen geen behoefte be stond. De woorden „vreemdsoortig, ouderwetsch onderwerp", welke alleen betrekking kunnen hebben op de vlotten, zijn zeer voorbarig. Eerst mettertijd zal blijken of aan vlotten of aan pontons de voorkeur Is te geven. Nu de zaak waarom het gaat. Niettegenstaande ik ln mijn schrijven van 19 dezer meen te hebben aangetoond, dat door Ir. Van Dam niet een geheel nieuw plan Is opgemaakt, wordt dit door „Veritas" nog be twist. Het volgende zal hem zeer zeker van gedachten doen veranderen. „Veritas" schrijft: „Intus9chen 'bleek „Wa terstaat" ln elk geval het nieuwe ontwerp te moeten goedkeuren". Wat ds nu het geval? Een geheel nieuw ontwerp is Waterstaat niet toegezonden, wel een gewijzigd plan. De wij ziging betrof alleen de vervanging van de vlot ten door pontons. Overigens zijn ln het oor spronkelijke plan, zooala dit door mij ln hoofd lijnen is ontworpen, .behoudens een paar onbe- teekenende uitzonderingen, geen wijzigingen aangebracht. Tenslotte nog iets over de mededeellng van „Veritas" aan het begin van de voorlaatste alinea. Ik ben er van overtuigd, dat hij niet zou hebben nagelaten fouten in mijn „Inge-, zonden" aan te toonen, indien hem dit moge lijk ware geweest. En het zou hem niet moei lijk zijn gevallen dit te doen en had ook geen kolommen vol techniek gevergd, Indien inder daad een geheel nieuw „ontwerp" was ge maakt.' Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., J. BOTTEMA Ondernemer: C. N. v. Konlna®hrOBgen, Loodsgracht go. Driemaal wekelijksche Goederendiensten met de schroefbooten Bertha I, II, III en IV. Vertrek van Helder naar Rotterdam: Maandagmorgen 6 uur: vla Haarlem, Leiden, Den Haag en Delft Woensdagmorgen 6 uur: vla Haarlem, Lelden en Gouda. Vrijdagmorgen 6 uur: vla Haarlem, Lelden, Den Haag en Delft Vertrek van Rotterdam naar Helder: Maandag-, Woensdag-, Vrijdagmiddag 13 uur: via Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Alphen a.d. Rijn, Ledden, Westzaan en Krommenie. Ondernemers: Gebrs. v. K o n 1ng s b r a gge n Pzna. Loodsgracht 31. Tweemaal per week van Helder vla Alkmaar, Zaanstreek naar Amsterdam. Vertrek van Helder: Maandags- en Woens- dagsmorgens om 6 uur. Vertrek van Amsterdam: Dinsdags- en Don derdagsavonds om 6 uur. Ligplaats te Helder: Loodsgracht ai; te Amsterdam: Damrak, steiger 3.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7