Burgerlijke stand van Texel vttn 24 tot en met 80 April 1926. WIERINGEN. ANNA PAULOWNA, NIEUWE UITGAVEN. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Rauwe zuurkool als voedingsmiddel. SPORT. Periodieke Zeilwedstrijden. INGEZONDEN. Helder, 29 April '20. Praktisch onvruchtbare discussie. Hooggeachte Redactie, Op 24 dezer schreef lk U reeds, dat mijnerzijds discussie in uw blad met den heer Bottema eindigde met mijn protest tegen zijne strijdwijze. Het antwoord van gisteren versterkte mij in het voornemen geen kolommen meer van U te vragen, om politieke handigheden en onjuiste voorstelling recht te zetten. Gaarne betuig ik instemming, dat, zoo- als met alle nieuwe dingen, de tijd zal leeren of de voorkeur is te geven aan Sonton- i)f Bottema-type vlotbrug, a 1 s e laatste tenminste nog eens wordt uit gevoerd I Er staan in mijn eerste „ingezonden evenwel een paar drukfouten, welker ver betering (U zie mijne copie) mij gelegen heid geeft tot den heer Bottema nog een persoonlijk woord te spreken. Ie. In de 8e alinea der 2e kolom staat: „n i e t" de heer Bottema, in plaats van „m e t" hem. Herinnert de heer B. zich met eigen oogen de eigenschappen van zijn ontwerp te hebben gezien? Is hij eens, dat er hoofd- en bijzaken zijn in elk ontwerp, zoodat: 2e. de fout in de 4e alinea dezer 2e kolom, w$ar staat„waardoor", in plaats van „waarvoor", mij gelegenheid biedt hem er vriendelijk op te wijzen, dat ik veel liever geheel had gezwegen, dan hem niet ten volle recht te doen. Ten slotte: ik geef den heer B. in over weging bij den heer Ir. van Dam te gaan praten over drjjfvermogen en stabiliteit, óók in verband met elkander. De ja- loerschheid tegenover laatstgenoemden, zal dan wellicht nog wijken uit zijn ge moed. Met veel dank voor de plaatsing van dit laatste woord blijf ik, geachte Redactie, gaarne, hoogachtend, Uw dw. dr., „Veritas". Wij willen den heer Bottema nog gele genheid geven op het bovenstaande te ant woorden, waarna wij-de discussie sluiten. (Red. Held. Ot-). Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaand schrijven in uw veelgelezen blad opgenomen. Als bewoner van den Ruijghweg erger ik mij iederen dag aan de verschrikkelijke rookwolken en den stank, die verspreid wordt door de vischrookerijen en -dro gerijen. X Mijn huis staat bijna iederen dag geheel vol met scherpen rook, welke overal door dringt, al houdt men de deuren en ramen nog zoo gesloten. Het is op die manier hier ongezond wo nen. Ten bewijze, dat de rook scherp en vuil is, d'iene, dat wanneer de wasch wit wordt opgehangen, deze na een uur tijd van kleur veranderd is tot geel, en daarbij een luchtje' aangenomen heeft van gerookte visch, dat er niet meer uit gaat of het moet weer gewasschen worden. Ik heb mij al eens afgevraagd of dit nog lang zoo zal blijven voortduren. Ik ver moed wel, dat wij er dezen zomer van zul len blijven profiteerea Maar deze toestand is onhoudbaar. Ik zou willen vragen, heeft het gemeentebestuur zich al van dien toe stand op de hoogte gesteld? En welke maatregelen zijn reeds genomen of zullen genomen worden? Met dank voor de plaatsing, Een Ruijghweg-bewoner. TEXEL. Deze week werden van hier verzonden 147 koelen, 117 kalveren, 6 varkens. GEBOREN; Maria Gerbrlgdina, dL v. J. H. Schraag eni E. Stalt; Keeltje, d v. W. van der Slikke en O. Verhoeve; Fioter Jan, x. v. P. Plaatsman en J. O. Huisman. ONDERTROUWD: J. G. Schoemmialker en H. van der Weide. OVERDEDEN: A. Koorci, 82 jaar, wed. van M. Dfjker; G.. Plaatsman, 60 J., geh. met O. Daalder; N. Molenaar, 84 jaar, wed. van A. Geua; M. Langeveld, TB jaar, geh. znet M. Keijeer. SCHAGEN. Volgens de provinciale verordeningen zullen de groote 'lammerenmarkten gehou den worden op Texel op den 3en Maandag in Mei en de 5 eerstvolgende Maandagen. Uitslag dér verkooping te Nieuwe Nie- dorp, ten overstaan van notaris De Boer te Hoogwoud. Weiland, groot 9 H.A., eigendom van wijlen den heer P. Koop man, in leven burgemeester van Nieuwe Niedorp. Perc 1, 2 en 3, groot 4.74.70 H.A., koo- per C. Nieuweboer, Winkel voor f 11.810; perc. 4, 5 en 6, groot 2.64.90 H.A., kooper J. Vethman, N. Niedorp, voor f 5087; 71, groot 1.60.40 H.A., kooper firma Kamp, Winkel, voor f 5774; totaal op gebracht 22.671. De verplaatsing van den kommies ie klasse G. Hagendijk van Wieringen naar Beemster is ingetrokken, zoo ook de ver plaatsing van D. van Dijk, kommies 2e kl., yan Zand voort naar Wieringen. Bij de Paasch tentoon stellingen in Maart j.1. was door de slagersvakschool te Utrecht een étalagewedistnjd uitgeschreven. Als verreweg de mooiste en beste werd die van Dirk Raat te Schagen bevonden. Het ar rangement van deze étalage was keurig, de samenstelling bestond uit smaak- en kunst volle producten. De gegarneerde zilveren schotels op zwart fluweel op den voorgrond gaven een mooi effect; uit den verderen opstand spreekt ook de Paaschétalage door dé kunstig gemaakte Paascheieren van vet en getruffelde leverpastei, Paaschhaasjes, enz. enz. Aan deze étalage werd met het hoogst aantal punten den ien prijs, een gouden medaille, toegekend. De 2e en 3e prijs ging resp. naar Utrecht en Nijmegen. Friesch vee op Internat. Tentoonstellingen. Het Friesche vee behaalde op de Ten toonstelling te Parijs den kampioensprijs en drie eerste prijzen en te Buenos Aires, hoofdstad van Argentinië, 6 eerste en 4 tweede prijzen. Spoedelschende vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, op Vrijdag £0 April 1920, des voormiddags 10 uur. Voorzitter: de heer L. O. Kolff, Burge- meester Secretaris: de heer O. F. van Duin. Afwezig waren de heeren M. Kooij, W. Hermans en N. Engel. De Voorzitter opent de vergadering en deelt ipede, dat deze vergadering spoed- eischend gemaakt is wegens gebrek aan kasgeld. De notulen zullen worden gelezen in de eerstvolgende vergadering, welke binnenkort ls te verwachten in verband met de plannen omtrent de waterleiding. Daar de stukken, betreffende deze aan gelegenheid thans bij de raadsleden zijn rondgezonden en ook nog advies van de Gezondheidscommissie te Schagen moet worden afgewacht, zal dus nog even ge duld moeten worden geoefend. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel van Burgemeester en Wethouders ter tafel tot het aangaan van een kasgeldleening groot f 16.000.tegen eene rente van 6 0/0 's jaars, welke leening vóór 1 Januari 1927 moet zijn afgelost. Met deze leening zal tevens worden afgelost eene leening groot f 10.000.bij de Zeegras-Exploi tatie, daar genoemde exploitatie binnen kort geld van noode heeft. Daar niemand het woord omtrent dit voorstel verlangt, wordt het zonder hoof delijke stemming aangenomen. Verder deelt do Voorzitter mede, dat de rondvraag bij de eerstvolgende vergade ring zal worden gehouden. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter ge sloten. Donderdag, 29 April, werd de eerste Ouderavond in dit jaar gehouden, voor de ouders der leerlingen van school L Nadat de voorz. der Oudercommissie, de heer V. Kaan, de vergadering geopend had las de secretaris, de heer O. Keijzer, de notulen der vorige bijeenkomst, welke onveranderd werden vastgesteld. Het hoofd der school, de heer A. Kramer, doet vervolgens eenige mededeelingen, de school betreffende: Aan den heer Sterkman was een ziekteverlof, aanvan kelijk voor 0 maanden verleend; de heer Adolfs is] benoemd aan gemeenteschool no. 11 te Helder, met ingang van 1 Mei deze benoeming kwam, hoewel voorzien, ten slotte toch nog heel onverwachts, zoodat nog geen plaatsvervanger gevon den is. De heer Sterkman heeft echter zijn verlof verkort en zal 1 Mei weer in functie treden. In zijn plaats was tijdelijk werkzaam de heer Helleman van Oude Niedorp, die inmiddels benoemd is tot onderwijzer aan de openbare school te Bergen, met ingang zoo mogelijk op 1 Mei.j De heer Helleman heeft echter die be-i noeming nog niet aanvaard en zal voor- loopig aan school I als tijdelijk onder- wijzer werkzaam blijven, thans in de plaats van den heer Adolfs. Wat de leer lingen betreft, de 7e klas is begonnen met 10 en geëindigd met 12 leerlingen. De andere 4 leerlingen gingen naar het middelbaar onderwijs over, n.1. 1 naar de Handelsschool, 2 naar de Mulo-school en 1 naar de Ambachtsschool, eh allen blijken het daar goed te maken. Hierna houdt de heer Kramer een in leiding over Beroepskeuze. Vervolgens heeft een bestuursverkiezing plaats, wijl de Oudercommissie in haar geheel moet altreden. De heeren O. Keijzer, O. Kuiper en V. Kaan, worden herbenoemd en nemen aan. De heer Jimmink echter heeft be dankt wegens vertrek naar elders, terwijl de heer Jonker geen kinderen meer op school heeft en daardoor niet langer zitting in de commissie mag hebben. In hun plaats worden gekozen de heeren Brugman en Liefhebber, die hun benoe ming aannemen. In de pauze hebben de ouders gelegen heid om zich met het schoolpersoneel over hun kinderen te onderhouden, van welke gelegenheid ruimschoots gebruik wordt gemaakt. Na de pauze wordt af scheid genomen van den heer Adolfs, waarbij het hoofd der school woorden van groote waardeering tot den vertrek kende richt en ten slotte, namens de ouders, dezen een bloemenmand aanbiedt De heer Adolfs dankt voor het gespro kene en het ontvangen waardeeringsblijk, waarna nog het woord wordt gericht tot den heer Adolfs door den voorzitter der Ouderoommissie en, bij verhindering van den burgemeester, door wethouder Stam mes namens het dagelijks bestuur. Vrijdag nam de heer Adolfs afscheid yan de school, waarbij hem door de leer lingen een kapstokkleed en gangspiegel werden aangeboden,] Woensdagavond 28 April hield de Coö peratieve Land'- en Tuinbouwers-Aankoop- vereeniging een vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. De heer K. Daalder, die als waarnemend voorzitter de verga dering opende, vond het heel jammer, dat het aantal opgekomenen niet grooter was, vooral omdat juist nu een groote opkomst zoo dringend noodig zou zijn geweest De secretaris, de heer C. Schilderman, las vervolgens de notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna komt allereerst de vaststelling van het uittréegeld ter sprake. Dit bedrag moet niet al te laag gesteld worden, meent voorzitter. Met het oog oogden minder gun- stigen toestand, waarin de vereeniging nogt altoos verkeert, zou, b ij een laag uittrée- geldi, de een na den ander gaan „tippelen", meenend met de betaling van dat geringe bedrag van alles af te zijn en bleef een klein gedeelte getrouwen met den strop zitten. Laat men echter niet denken, dat het zóó gemakkelijk gaat, want die weinigen zou den er dan ook den brui van geven en daar mee was dan d'e ontbinding der coöperatie opeens een feit geworden. Maar laat men niet vergeten, dat op zóó eenvoudige wijze de zaak niet aan het eindi zou zijn. Elk lid toch blijft hoofdelijk aansprakelijk en de liquidatiekosten zijn stellig niet gering, ter wijl een gedeelte der deden niet in staat zal wezen om te betalen. Op de anderen zal dus zooveel te meer verhaald moeten wor den, zoodat die er heusch zoo gemakkelijk niet af zullen komen als .zij nu wel meenen. Het lijkt spreker dus het beste, om te trach ten de vereeniging in stand te houden. Het is zeer zeker waar, zegt spr., we staan nog altoos voor een vrij aanzienlijk tekort, maar .vroeger was het tekort toch nog veel en veel grooter, en volgens den accountant staan wij er heusch zoo wanhopig niet voor. Alleen de omzet moest volgens hem wat grooter zijn. Maar is dat de schuld van het bestuur? Neen, het is de schuld van die leden, welke te weinig of zelfs in 't geheel niet hun benoodigdheden bij die coöperatie betrekken. Als iedier lid maar begon met alles wat hij noodigshad te koopen bij zijn eigen vereeniging, ook ad was een artikel door de omstandigheden momenteel eens een beetje duurder dan in den particulieren handel, dan zou de coöperatie er heel spoe dig bovenop zijn. Spreker treedt daarop in een breedvoerige beschouwing omtrent de vele omstandigheden, die hebben samenge- wekt tot den minden gunstigen toestand, waariA de vereeniging nog altijd verkeert en komt dian weer op het uittréegeld terug, dat naar hij meent, 100 gulden zou moeten bedragen. Lang en breed wordt hier nog over gesproken, tot eindelijk het voorstel vanden voorzitter in stemming wordt ge bracht en aangenomen met 3 stemmen tegen. Enkele dingen, niet in de Statuten voor komende of waarnaar in de Statuten ver wezen wordt, worden vervolgens bii Huis houdelijk Reglement omschreven. De voor waarde, dat elk lid verplicht is zooveel mo gelijk bij de Coöperatie te koopen, ontlokt weer heel wat bespreking, daar eiikelen de uitdrukking „zooveel mogelijk" nader toe gelicht wenschen te zien, doch ten slotte blijft deze redactie gehandhaafd. Voorge steld wordt verder, dat alles dadelijk a con tant moet betaald worden, doch na toelich ting van het Bestuur, hoe het tot nog toe ging en waaruit blijkt, dat die gedragslijn nog zoo kwaad niet was, wordt met 2 stem men tegen besloten, om de oude verkoops- wijze te handhaven. Voorts wordt besloten, om f 0.50 boete te heffen, wanneer een lid ■zonder wettige redenen een vergadering verzuimt. 1 Het presentiegeld voor het bestuur wordt in totaal op f 350 bepaald, te verdeelen overeenkomstig de. gepresteerde werkzaam heden. 1 Tot bestuursleden worden gekozen de heeren J. M. Keppel en P. Borst, die bei den aannemen. Het nu weer volledige be stuur zal de functiën onderling verdeelen. Hierna volgt nog bespreking aankoop kunstmest, waarna de vergadering wordt gesloten. vinden wtJ een aantal interessante pho- to's; ook de Amsterdamsohe hondenten- toonstelling is niet vergeten. Noord-Holland in Woord en Beeld komt alweer met een gansche serie mooie op namen uit Noord-Holland: de Alkmaarder hertenkamp in lentetooi, een schilderachtig plekje in Monnikendam, enz. Veel photo's van de hondententoonstelling, die in Amsterdam gehouden wordt en veel ge mengd- en sportnieuws in beeld. Uit onze onmiddellijke omgeving is er deze week niet veel; wij vinden een brand te Schagen en zoowaar een gouden echtpaar te Helder, n.1. het echtpaar J. WalVeter, die 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. 'at Hoorn er sierlijke en moderne winkels op na houdt, toont ons een opname van een pand hoek Gouw en Nieuwsteeg, en hoe de haven van Enkhuizen er uitziet als de stormbal geheschen is een andere. „De klokken van Oorneville" zijn nu ook in Enkhuizen opgevoerd. fVeradhenen: het April-nunmner van „Morks Magazijn". D e maandelijikaehe karakterschiete is ditmaal ai zeer actueel. H. J. Gaanegieter schrijft ri l over Dr. J. G. Geelkerken. Benige portretten van dien beroemd go- worden dominee en een' paar actueel© foto's (van het gezin Geelkerken op weg naar de kerk en van de verboden predi- Iklnig zelf) gaan bij het artikel. Do „Indrukken uit het land van den witten! Adelaar" worden hier geëindigd met een nog heel interessant artikel met mooie foto'a Jef Vervaefce schrijft over den schilder Ach. van Sassentrouck en geeft daarbij de reproductie -yan twee van diens schil derijen, die het heel bijzondere van zijn talent duidelijk maken. In „Van Heinde en Vei* wordt Josef Marie Theodoor Orello herdacht en iets geschreven over: „Het naturelienvraag- stuk in Zuid-Afrika'1. „De Stad Amsterdam" van Vrijdag be vat op de vóór-pagina een photo van de Ruyteris praalgraf ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam, en natuurlijk tal van opna men. „Helderis Mannenkoor" is ter ge legenheid van het 45-jarig bestaan ge kiekt en in dit nummer vereeuwigd. Even eens werd een opname genomen van de sluis nabij Oostoever, den laatsten dag, dat deze droog stond. De oudste inwoner van Callantsoog is de 92-jarige Jac. Mooij, wiens portret in dit nummer prijkt, tege lijk met dat van zijn zoon M. Mooij, die wegens gevorderden leeftijd ontslag neemt als schipper van de reddingboot. Op verschillende voorjaaremarkten in de provincie heeft de photograaf rondge doold en tal van aardige opnamen ge maakt. Gerrit de Vroome is met zijn karretje gekiekt Uit het buitenland Is alles schimmel? BH het bestudeeren van geneeswijzen van kanker, deed prof. Tissot allerlei waarnemingen waaruit bleek dat onze te genwoordige begrippen over de samen stelling van dierlijke en plantaardige or ganismen onjuist is en dat deze organis men bestaan uit oen geordende reeks schimmels. Het bindweefsel, de spieren, de hersenen, de zenuwen der dieren be staan uit schimmel-draden; wanneer een stukje weefsel, lever, long of spier wordt gecultiveerd of in een buis wordt bewaard, dan treedt schimmel op. De schimmel die önn optreedt is de „voorvaderlijke" oer- schimmel, die zich, bij de ontwikkeling van levende wezens, geleidelijk heeft ge organiseerd om daaruit menschen en die ren op te bouwen. Een plant „schimmelt" op dezelfde wijze, als men een deel van haar weefsel kweekt". Verder ontdekte prof. Tissot bij het waarnemen van bacterie-cultures, dat men ze gemakkelijk kon omzetten en een schimmelvorm doen aannemen. Nadat hij aldus cultures van typheuse koorts, cho lera, diphtherie, pest, tuberculose. Malta- koorts, tetanus enz. in schimmels had om gezet, en anderzijds de oerschimmel van vele dieren had geïsoleerd en gefotogra feerd, 'ontdekte hij het belangrijke feit, dat de schimmel die de typheuse koorts opwekt dezelfde is als die welke maïs op bouwt; die der Malta-koorts gelijk ls aan die der sinaas-appelen; die der diphtorie gelijk aan die van de gerst, die der cho lera gelijk aan die der oitrine- en phal- loïde amanieten (vergiftige paddestoe len) enz. De oorsprong der smetstof. Hierdoor werd dus de oorsprong der smetstof ontdekt; deze bronnen zijn de schimmels die de organismen van dieren en planten vormen, virus van talrijke ziekten was nog onbekend, doch prof. Tissot slaagde er in ze te isoleeren en hun oorsprong te ontdekken. Hij vond ook dat het virus van mazelen de schimmel van de kropsalade is, het virus van roodvonk de schimmel der worteltjes, de virus van de hondsdolheid eveneens de schimmel der worteltjes, der pokken de aardappel schimmel, enz. Tot nu toe was het virus van zekere ziekten slechts onvoldoende of onvol maakt bekend, maar prof. Tissot kon ze oultiveeren en hun oorsprong opsporen. Hij vond dan ook dat de oorzaak van de syphilis geen spirll is, doch wel de schimmel» die de apen typeert, b.v. de macaque, dat de moeraskoorts niet ver oorzaakt wordt door een hematozoon maar wel door een schimmel die de rijstschim- mei ls. Kanker. Hij slaagde er ln aan te toonen dat kanker wordt veroorzaakt door een ab normale vegetatie wan de schimmel die het menschelijk organisme vormt. Gezond menschelijk weefsel aankweekend, kon hij den vorm daarvan veranderen en ze om zetten in kankerachtige elementen; in den meest gevaarlijken vorm van sarkoom, en deze cultures even gemakkelijk verwijde ren als gewone microbecultures. Deze cultuur bevat eveneens de bacterie-ele menten die met andere elementen, de smetstof van kanker vormt, een virus ver want aan de tuberculose. De bacil der tuberculose werd door hem omgezet ln een schjmmel en hij consta teerde dat deze schimmel Identiek is met den schimmel die het mensdhelijke orga nisme samenstelt. Dat was een resultaat van groot ge- wioht, want hierdoor ontstond de weten schap dat tuberculose zich bij den mensch spontaan ontwikkelt, doch met dien ver stande dat besmetting van dep eenen mensch op den ander niet uitgesloten ia Het eerste noodige is dus niet alleen de besmetting te voorkomen, doch vooral om het spontaan optreden der tuberculose tegen te gaan. De smetstof van kanker en de aard van deze ziekte zijn thans bekend. De aard der tuberculose is aangetoond; de bacil van Kooh treedt bij den mensdien spon taan op en wordt gevormd door de leven de stof zelve. De smetstoffen van alle be smettelijke ziekten zijn thans bekend; het zijn de schimmels die zich in bacterie-ko loniën omzetten. Het virus van mazelen, roodvonk, hondsdolheid, kanker, syphilis enz. enz. is thans ontdekt. De bronnen der smetstoffen zijn eveneens bekend: het zijn dierlijke of plantaardige organismen der schimmels die hen typeeren. Het grootste deel der bronnen zijn in ons dagelijkscjie voedsel aanwezig. Salbdo geeft maze'en, aardappelen pikken, wor teltjes roodvonk en hondsdolheid, sinaas appelen en citroenen Malta koorts, tar> we en rogge paratyphe (A.B.), gerst diph- tberitie, maïs, typheuse koortsen De besmetting door voedingsmiddelen is echter uiterst zeldzaam; zij zijn het gevaarlijkst, wanneer ze in een toestand van schimmeligheid en rotting verkeeren. 'Van zeer groot belang ls wel de ont dekking dier smetstof der cholera. Deze komt niet uit Azië, zoo ais imeni geloofde, maar rij is ln elk boedh, ln de maanden Juli, Augustus en September aanwezig en die bronnen ervan rijn twee Boorten paddenstoelen, die er in zekere jaren in overvloed optreden, tweeërlei amanillen. Deze paddenstoelen vergaan op den grond, een zware regenbui is voldoende om de smetstof naar rivieren te brengen en deze rottingsproducten zijn oorzaak der cholera. Het zou dus voldoende moe ten zijn deze paddenstoelen te bestrijden en heit drinkwater te koken. Zoo zou imen de diphtherie geheel kun nen doen verdwijnen, döpr aan de kinde ren geen rogge moer te eten te geven; en geen roggestroo moer te gebruiken in dë stallen der kooien (besmetting door mid del van da molk). Men nuttige dua goan rotte of schimmelige aardappelen als man het poktoengevaar wil vermijden. Dit geldt ook voor alle andere riekten, waartegen men zich thans beter tegen kan behoeden, nu de bronnen van hun smetsof thans bekend: zijn. Aldus hot verslag van de Parfjsohe Ma- tin, dat voor rekening van dit blad bljjiva Er zijn natuurgeneeskundigen, die be weerd hebben, dat vele van onze kwalen hun oorzaak vinden in het koken van ons voedsel; eet rauw voedsel en wordt gezond. 'Ongefwijteld is er in die uitspraak iets waars naast veel overdrevens. De voedings stoffen uit vele plantaardige voedingsmid delen worden döor den darm veeil slechter benut, als zij rauw wordlen gegeten; wij hebben nu eenmaal geen koeiendarm. We moeten dan veel grootere hoeveelheden tot ons nemea Tegen het eten van rauw vkcsch bestaan hygiënische bezwaren; het rauwe vleesch bederft snel, vooral in den zomer en het smaakt ons Europeanen niet. Bovendien zijn de vitaminen tegen koken minder gevoelig dan men vroeger aannam; de meeste gekookte groenten bevatten nog wel degelijk vitaminen. Maar er zijn enkele Voedingsstoffen, die ongetwijfeld zonder bezwaar rauw kunnen worden genuttigd. Tot deze behoort volgens prof. A. Hart- mann de zuurkool, een van die volksspijzen der Duitsche bevolking. Zuurkool is witte kool, die een melkzuurgisting heeft onder gaan; ze bevat vrij veel zuren, melkzuur bacillen en volgens prof. Hartjnann al de vitaminen, die in de versche kool aanwezig waren. De zuurkool is dus te vergelijken met de zure melk; als deze werkt ze pur- geerend. Prof. Hartmann breek nu een ilans voor het gebruik van rauwe zuurkool. Door de 'melkzuurgisting wordén de koolbladeren veel gemakkelijker verteerd. Bovendien kunnen er door den sterken zuurgraad g«en schadelijke bacteriën in aanwezig zijn. In de buurt van zijn woonplaats wordt de rauwe zuurkool vrij veel door de arme be volking gebruikt; volgens hem is ze een uitstekend, vitaminenrijk voedingsmiddel voor de kinderen. Helaas spreekt prof. Hartmann maar heel kort over den smaak; in het eerst is die niet heel lekker, zegt hij, maar spoedig wennen de kinderen eraan. Of dit ook zoo zou zijn bij stadskinderen, waarvan velen toch reeds moeilijk groenten eten, mag wel eerst- onderzocht worden. Maar in ieder geval is er weer een nieuwe leuze op het gebied der voeding: Eet rauw zuurkool. („Münch. Med'. Woch."). Dienstregeling EJS.O.NA. Dagelijksche Passagier»- en Goederendienst Helder - Alkmaar - Punnerend - Amsterdam. Vertrek van Heider: Maandag, 's morgens 7.35 u., 's avonds 10.30 u.; Woensdag, Donder dag, Vrijdag en Zaterdag, 's morgens 7-35 u- Vertrek van Amsterdam: Alle werkdagen 's morgens 9.30 u. Vertrek van Alkmaar naar Am sterdam: morgens 11 uur (behalve Dinsdags). Vertrek van Alkmaar naar Helder: mid dags 1.30 uur. Het bestuur van de Koninklijke Marine- jachtclub zal Vrijdag 0 Mei de periodieke zeilwedstrijden openen. Opgave van deel nemers tijdig voor den aanvang is zeer gewenscht, maar de deelname blijft steeds open. Opgave bij den portier van het Koninklijk Instituut van de Marine. I NederlandBelgië. De „groote wedstrijd", de clou van bet eed zoen, staat weer voor de deur. Morgen ont moeten Holland en BelgiG elkaar ln bet Sta dion te Amsterdam. Nog nooit was de belang stelling zoo groot als nu; het Stadion la dan ook finaal uitverkocht en alleen bij opkoopew zijn nog toegangskaarten tegen fancy-prijwa verkrijgbaar. In de beschouwing, welke wij onlange reefa over den wedstrijd hielden, stelden wij te vraag of de verwachtingen niet te hoog ge spannen zijn. .Terwijl toch het Belgische elftal einde de 11 ln Antwerpen eerder versterkt vooral moreel door de wederopname van den veteraan Swaertenbroeucki it*-n var zwakt ls, le het oranje-team, dat toen eigen lijk meer kreeeg dan het toekwam, aanzienlijk verzwakt door het niet spelen van Buitenweg, van Ldngq en van Heel. "Wij wezen er reeds op, dat hun plaatsvervangers, al doen zij n^g zoo hun beet, toch niet in staat zijn hen be doen vergeten. Temeer na de nederlaag van DUsseldorf, zien wij den strijd van morgen met gemengde gevoelens tegemoet. Eenerzijm do hoop, dat ons pessimisme ongegrond zii blijken en dat de oranje-elf door enthousiasme zal vergoeden wat aan epelkwaliteit ont breekt; anderzijds de vrees dat de fouten la de samenstelling zich zullen wreken en dat do Belgen aan 't langste eind zuilen trekken. He pen doen wij natuurlijk op een eervol resul taat en geloovon doen wij eigenlijk niet, dat het zal tegenvallen. De Belgen verloren dit seizoen Immers toch ook van Oostenrijk, Hon garije en Frankrijk en terrednvoordesl spreekt, vooral ln lamdon wedstrijden, ook een woordje meel Een gelijk spel kan het toch zeker wel worden; een nederlaag zou ons, ge lijk Belgis momenteel, tot tweederangs voet bal-natie degradeeren en dat mag toch niet voor een land; dat aanstonds do Olympiade organiseert! Ondanks alles dius: „houdt er des moed maar Ln!" Vorigs ontmoetingen. De nn te «pelen wedstrijd ls de 81e offl- cioele, zoodat het contact met onze Zuiden naburen al heel wat jaartjes bestaat. Officieus speelden wij den eersten wedstrijd ln 1901, toen de Rottordameche heer C. W. van Hasselt deoe ontmoetingen organiseerde. De uitslagen 19?L?~0' 1902 *-°. 1908 2.-1 en 1904 6—4. In 1905 werd voor het eerst offl- cioed sreepeeldt De stand van de ln Nederland gespeelde wedstrijden luidt: flfêöp. gewroL vwl. y. t. pnt. irBm. Nederland 14 6 2 4 4221 18 120 België 14 4 2 8 21—43 10 0.71 Natuurlijk werden ook reburmnatch.es ge speeld, welke het volgende opleverden: gesp. gew. gel. verl. v. t. put. gsm. Nederland 16 8 4 4 85—39 20 1.28 Belgis 16 4 4 8 29—86 IS 0.74

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 12