„LIEFHEBBEN ZILT CU MU" Plekken! huid looster- balsem 7 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6175 ZATERDAG 1 MEI 1926 54ste JAARGANG FEUILLETON. Overstroomingen van de Wolga. op de <m Geysendorffer ln actie. maak BEN EINDE AAN DIE NOODELOOZB PIJN. (Wordt vervolg HELD COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Counmt f 1.50; fr. p. P. binnenland f 2.-, Ned. O. en W. Indië P. zeepost f2.60; id. p. mail en'overige landen f 3.20. Zondagsblad rösp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.-. Modeblad re»p. f 0.95, f 1.26, f 1.25, 11.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p, 0 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glroirekenin* No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. rssrel (galjard) Iagea. meded. (kolombreedte al» redactdon. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regel» 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. eitra). Bewijsno. 4 ct Ingezonden Mededeellng. WEEKOVERZICHT. De crisis ln de mijnindustrie. De Engelsche industrie gaat het slecht sinds den oorlog. Jarenlang heerscht ei op het Britsche eilandenrijk: groote wer keloosheid; deze week, voor het eerst se dert meerdere jaren is het werkeloozen- cijfer iets beneden het millioen gedaald. En ondanks deze malaise dreigt in de mijnindustrie een arbeidsconflict, dat an derhalf millioen personen omvat. Men be grijpt, hoe dit dreigeüd gevaar de gemoe deren bezig houdt en hoe alle verantwoor delijke personen de ministers in de eerste plaats trachten, dit conflict te vermijden. De zaak is als volgt: De Engelsche mij nen werken met verlies, doordat de we reldproductie van kolen hooger is dan het gebruik en de productiekosten der kolen in Engeland hooger zijn dan in andere landen, 't Spreekt dus vanzelf, dat, waar méér geproduceerd wordt dan noodig is, alleen die kolen worden afgenomen, die het goedkoopst zijn. De staat steunde in de laatste jaren de industrie met honder den millioenen, maar kan dat op den duur niet volhouden. De arbeiders werken 7 uur per dag, voor zulken zwaren arbeid ruim genoeg en ze verdienen een loon, waar werkelijk niets meer af kan. Ondanks dat verlie zen de mijn-eigenaren. Deze laatsten stel len nu voor om den arbeidsdag te verlen gen en het loon iets te verlagen, anders kunnen ze niet door laten werken. En de arbeiders gevoelen begrijpelijkerwijze noch iets voor werktijd-verlenging, noch voor loonsverlaging. Wat nu? Met die vraag houdeb sinds weken alle knappe bollen zich in Engeland bezig. De arbeiders erkennen den moeilijken toestand, maar meenen, dat verbetering Is aan te brengen door het aanbrengen van technische verbeteringen. Het Engel sche mijnbedrijf is achter. Overschrijdt in Duitschland de gemiddelde productie per arbeider, die van 1918, in Engeland bedraagt diezelfde productie nog maar 80%. Intusschen, belangrijke technische verbeteringen vorderen vele millioenen en de eigenaren zeggen, dat die kapitalen op het oogenblk niet te verwerven zijn. Dagelijks zijn de onderhandelingen tus- schen de leiders der mijnwerkers en mijn eigenaars gevoerd, en voor heden moest een oplossing gevonden worden, daar de Rijkssubsidie met ingang van 1 Mei werd stopgezet De Amerlkaansche schulden- regelingen. De toestand is dan ook zeer ernstig om dat de partijen nog niet tot een overeen komst zijn gekomen en de kans dus zeer groot is dat de steenkolenmijnen worden stilgelegd. Amerika heeft regelingen getroffen om trent de schuldafdoening aan haar door verschillende Europeesche Staten, w.o. Frankrijk en Lethland. De regeling met het laatste land loopt over 62 jaar. Onzin! vond een Amerikaansche senator, want in dien tijd is Lethland al weer lang een deel van Rusland. Als men nu bedenkt, dat Lethland haar onafhankelijkheid dankt aan het door Wilson gepropageer de zelfbeschikkingsrecht der volkeren een der beruchte 14 punten! dan moet men toestemmen, dat deze senator al heel weinig vertrouwen heeft in de scheppin gen van den Grooten President. De regelingen met de gewezen vorsten. De strijd om het bezit van de gewezen vorstenhuizen is nog steeds niet geëin digd, of liever, ia sinds Woensdag pas goed begonnen. Toen immers moesten de besprekingen over het compromis-ont werp van de juridische commissie van den Rijksdag worden gestaakt, omdat er. geen overeenstemming bij een meerderheid was te bereiken. Nu dit compromis-ontwerp van de baan is, zal men alleen nog door middel van een referendum, over het algeheele ont- eigeningsontwerp hebben te beslissen. Onteigening is een dankbare leus onder de groote massa, die eerst onder de in flatie en daarna onder de stabilisatie zwaar geleden hééft. Objectief beschouwd is deze eisoh echter onrechtvaardig en de kans, dat een democratisch voorstel, be treffende het verieenen van een rente wordt aangenomen, is dan ook niet ge ring. Waarschijnlijk zal begin Juni reeds het referendum worden gehouden. De 40 mil lioen kiezers zullen daar aan deelnemen. De onderhandelingen te Marokko. De vredesonderhandelingen ln Marok ko duren nog voort, zonder dat er even wel tastbare resultaten bereikt worden. ENGELAND. Het Rnsstech-Dnltsche verdrag. Lloyd George schrijft ln de Daily Chronicle: Óndanks alle tegenspraken uit Berlijn beteekent het verdrag met Rusland een nieuwe oriënteering van Duitschland naar het Oosten. Het verdrag heeft weliswaar den -vorm van een neu traliteitsverdrag maar indien Rusland met den Volkenbond ln conflict zou ko men zou Duitschland (kunnen stemmen tegen het nemen van sancties tegen Rus land en dan is het ook de vraag of het verdrag niet beteekent, dat Duitschland zich verplicht heeft in den Raad van den Volkenbond te beletten dat Rusland ooit als aanvallende partij zal worden be schouwd. Verbetering Engelsche wegen. Churchill deelt mede dat dit jaar 252 millioen gulden uit het daartoe bestemde fonds aan de verbetering der Engelsche wegen ten koste gelegd zal worden. DUITSCHLAND. Minister Marx zal aftreden. Marx, de rijksminister van justitie, heeft zich bereid verklaard als opvolger van Fehrenbaoh, voorzitter van de cen- trumsgroep in den Rijksdag te worden. Hij zal weldra ontslag nemen als minis ter en als zoodanig worden opgevolgd door dr. Bell, de vice-voorzitter van den Rijksdag, gewezen minister van koloniën. FRANKRIJK. I Het parlement Kamer en Senaat hebben nu de begroo ting aangenomen en zijn tot 27 Mei uit eengegaan. De begrooting wijst aan ontvangsten een bedrag aan van 87.498.739.468 frank; aan uitgven 'n bedrag van 87.338.869.202 frank, zoodat er een overschot is van 160.870.266 frank. De Fransche kroon-pretendent Prins Victor Napoleon, pretendent naar den Franschen troon, heeft te Brussel een beroerte gehad. Zijn toestand is ernstig. Het Dnitsch-Russische verdrag. (De Hoamme Libre zegt te weten, dat Frankrijk met Enigeland en de bondge- nooten in centraal Europa overlegt om aan Duitschland eenlge duidelijke vragen te stellen, waarop het schriftelijk zal moe ten antwoorden. PERZIK. Perzlë en de Volkenbond. Perzië verzoekt een zeteL Perzië heeft naar de „Voss. Ztg." Naar het Engelsoh van DOLF WYLLARDE. 22) HJJ naim haar paard mee naar den stal en ging zonder Mr. of Mra. Waliaoe te zien waardoor hij een uitmoodiglng voor den lunch ontging. De lange uren kropen otm tot het tijd was, om naar het station te gaan, en Wiimle liep nu traag naar 'boven om zich te kleeden heel anders dan ze dien ochtend de trap was opgevlogen, om haar rijkleed aan te doen. De dogcart stond voorr de deur, toen ze weer beneden kwam, en haar gezichtje was bleek onder de verbrande huid door. Ze liet die teugels aan den igroom en de gedachte was haar een Ferliohting, dat Thomas er tenminste bij zou zijn, als zij terugreden en dat ze dus geen tête-è-téte hoefde te duchten. Het kwaim haar voor dat de weg naar het station gekrompen was sinds ze dien den laatsten keer gereden had, zoo gauw waren ze er al en stond zij op het perron, stoomde dé trein binnen, gingen de portieren open en zag se de flinke, via Londen verneemt een scherpe nota gericht tot het secretariaat van den Volken bond, waarin het aandringt op een vasten zetel in den Volkenbondsraad. De Per zische regeering betoogt, dat „indien lan/l waa'w rr aT ,t 1 etel krijgt er tegen kan worden Duitschland zoo'n ze Perzië geen bezwaa!6- kan worden ge maakt". Dat wordt nader gemotiveerd met de opmerking dat Perzië bij den Volken bond het eenige land is, die de belangen kan verdedigen van 400 millioen Moham medanen. RUSLAND. Tekort aan hoogleeraren te SL Petersburg. De Krasnaja Gazeta van 15 April bevat verklaringen van eenige Peterburgsohe professoren, die wijzen op het groote te kort aan hoogleeraren, dat te St. Peters burg bestaat Vooral is dit het geval in de medische faculteit Den laatsten tijd zijn ernstige moeilijkheden ondervonden bij de bezetting van eénige leerstoelen; eerst na lang zoeken is het gelukt daar voor geschikte personen te vinden. Ongeveer 450.000 ambtenaren. Naar de sowjet-bladen melden bedraagt het aantal staatsambtenaren in het hui dige Rusland ongeveer 450.000, die geza menlijk per jaar 288 millioen roebel be zoldiging ontvangen, hetgeen een gemid delde bezoldiging van 68 roebel per maand uitmaakt. Nadat het water aanvankelijk was ge zakt, is, volgens een kou van 27 April de Wolga opnieuw op verschillende plaatsen buit iaar oevers getreden. Verschillende dov ,on zijn over stroomd; de bewoners zitten op de daken in afwachting van redding. Verscheidene mensohenlevens vallen te betreuren. MAROKKO. De Riffijnen verwerpen de voorwaarden. Semi-offioieel werd Donderdagmiddag uit Oedjda gemeld, datde Riffijnienlde Spaansoh-Fransche vredesvoorwaarden, welke hun Woensdag waren voorgelegd, verworpen hebben. VEREENIGDE STATEN. De Fransche schuld aan Amerika. Het Fransche aanbod goedgekeurd. Het Fransche aanbod ter regeling van de ooriogssohuld is goedgekeurd. Het gaat uit van den grondslag van betalingen gedurende 62 jaar, de eerste twee jaren van 80 mlllioon dollar, de volgende twee jaren van 82 millioen dollar eni zoo ge leidelijk stijgende tot een maximum van 125 millioen dollar per jaar. KORTE BERICHTEN. Ooolidge heeft de overeenkomst nopens de Italiaansdhe schuld geteekend. OOST-DTDIE. Tegen het communisme. 'De uitgifte van het orgaan der Sarekat Rajat Mowo te Solo is stopgezet; vijf redacteuren, die propaganda maakten voor het communisme, zijn gearresteerd. Ontduiking van douanerechten. Het „Bataviasch Nieuwsblad" verneemt met betrekking tot een onderzoek der boeken, ingesteld bij een firma aan de Kali Besar te Batavia, dat tot dusver nog geen enkele juiste aangifte voor de douane werd aangetroffen. Alle aangiften waren 85 tot 60 beneden de waarde. Naar betrouwbare schatting heeft de fir ma op deze wijze stelselmatig jaarlijks voor een ton aan doaunerechten ontdo ken. De meest oompromitteerende stuk ken zijn aangetroffen, die ten duidelijk ste aantoonen, dat met opzet geknoeid ia. Een schriftonderzoek stelde vast, dat bo vendien vervalsching van facturen op groote schaal plaats had. Ingezonden Mededeellng. h Puistje» en zweertje» zjjn onaangenaam en moeilijk te verdrijven omdat telken» andere plaat»en 7/'A besmet worden. Geneest U met Akker*» uid Jf dan wordt Uw huid weer blank en gaaf. Overal verkrygh. te poreelttncu potten 20 Gr. 50 ct 50Gr.fL- 100Gr.lL7S De oudste K. L. M.-püoot, de heer Gey sendorffer, heeft 28 April om den K. L. M^dienst gaande te houden, die door een zware mist in de Duitsche bocht moeilijk heden ondervond, ln den tijd tusschen 12 uur 's (middags en 8 uur 's avonds drie maal het traject Hamburg—Amsterdam gevlogen. Hij toog oan 12 uur uit Ham burg naar Amsterdam, legde daarna het traject Amsterdam—Hamburg af en keerde des avonds om 8 uur weer uit Hamburg te Schiphol terug. De afstand Amsterdam—Hamburg be draagt 899 KM., zoodat ln het geheel door den heer Geysendorffer 1167 K.M. werd afgelegd. Het vliegtuig was een der nieuwe Fok ker F VII A-machines der K.LM. berioht uit Moa- LUCHTVAART. Byrd's Pooltocht Terwijl de Norge te Petersburg is, haast de Amerikaansche expeditie onder Byrd's leiding zich op de „Ghantier" langs de kust van Noorwegen naar het Noorden. Het schip deed Trondhjem niet aan, maar nam de bestelde goederen aan den mond van de fjord in ontvangst door middel van een stoomboot die ze overbracht Zelfs Tromsö .zal rnien voorbij varen, aan de „Hobby", die de expeditie in dienst nam, overlatende er de brieven af te halen. Men weet, dat Bynd van plan was van Spitsbergen te vliegen naar Pearland ten noorden van Groenland, om daar een ba sis aan te leggen voor verschillende ver kenningen naar het Noorden. Mocht hij wenachen te trachten Amundsen vóór te zijn met het vliegen over de Noordpool, dan ligt het voor de hand, dat htJ reeds van Spitsbergen uit een poging daartoe zal wagen. breedgeschouderde gestalte op zich af' komen. Het was of Winnie zich aan de plek genageld voelde. Ze kon geen schrede naderbij treden en stond hem af te wach ten met de verschrikte uitdrukking van een kind in de oogen. Aginoourts begroeting was conventio neel; in overeenstemming met tijd en plaats. Hjj sloot haar hand innig in de zijne en vroeg: „Hoe gaat het, liefste? Wat ben ik blij, dat ik je weer terug heb." „Ik ben ook blij, je weer te zien, Royl" deed Winnie zich geweld aan om te zeg gen!. „Wil je den besteller je bagage maar naar The Park laten brengen? Dan kan het er bijna gelijktijdig met ons zijn. De dogcart wacht buiten." Terwijl hij die beschikking maakte, had zij den tijd ziich wat te herstellen en haar gezichtje ln een behoorlijke uitdruk king van vreugde te plooien. Toen hij weer terug was, had ze zelfs haar toppunt van moed' bereikt, stak haar hand door zijn arm en zei: „Wat zie je er goed uit, Roy. Daar ls de cart, wil jij rijden?" «Ik wilde, dat ik hetzelfde van jou kon zeggen',sprak hij, terwijl de groomi met eerbiedigen groet hem de teugels overgaf. .Je zag er zoo bleek en ontdaan uit, toen ik je pas in het oog kreeg, dat ik ai bang was dat je op het punt van flauwvallen zoudt zdjh. Wat is er? Scheelt er wat aan?" JHeeimaal niet!" antwoordde rfj, zoo Ingezonden Mededeellng. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellen dige rugpijn I Van dat gij opstaat, tot pij naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan 1 Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast? Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nie ren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal. Meerdere waarschu wingen volgen spoedig, ais duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind komen, zenuw achtigheid, rheumatische pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger 'bij verwaar- oozlng. Laat zich geen chronische nier ziekte ontwikkelen, doch kom uw eigen nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik 'osteris Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. Fosterts Pillen hebben duizen den blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen vertegen bulten- andsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. luchthartig als het haar maar mogelijk was. .Maar het is verschrikkelijk warm geweest de laatste dagen en de hitto is altijd afmattend. Tante heeft me al kinine gegeven, maar ik heb niet» op met medi cijnen." „Over het geheel heb je daar gelijk in, maar in zoo'n geval kan wat kinine toch wel goed doen. Je zag er in Oalro veel beter uit, kindje!" Winnie dacht hoe zij er in Egypte niet alleen anders uitzag, maar er zich ook anders had gevoeld. Kortom, zij was een heel ander meisje. En zou hij dat nu toch zoo op het eerste gezicht gemerkt hebben. „Wat heb ie èl dien tijd uitgevoerd sinds Maart? plaagde hij' haar weer wal .Mooie dingen gekocht, in de stad, of hier op het land, de kippen gevoederd?* Dat hlji haar dus nog steedis zoozeer als een kind1 'behandelde, hinderde haar nü haast niet meer, nu ze zich immer» op echt vrouwelijke wijze voor hem opof ferde. „Ik heb toch ook nog wel een enkel nuttig ding gedaan, naar ik hoop," 'ant woordde ze droog. „En wat heb jij1 in Egypte uitgevoerd?" „O, wat overal elders voor imdji te doen valt, vermeerderd met enkele technische bijzonderheden, die je toch niet begrijpen zoud't kindje I Dus, dat ls dan het Park niet waar? Een mooie streek waar jij van daan komt, meisje!" „Ja, antwoordde Winnie, met rechtena- tigen trots op haar land van heuvelen en dalen. „Jjj komt ergens anders vandaan. hè, Royl" „Ja, uit een van de kolendistricten, ik vrees, dat je het daar heel leelijk zoudt vinden, na wat Je hier gewoon 'bent Was dat niet het goed van da Dunstons, dat we daar zoo even voorbij reden?" „Ja." „Is Dunston Junior nu thuis?" „Ja." „Ik moet eens met hem op de patrijzen jacht, ten minste als hij1 mij vraagt! Hoe ziet hij1 er uit? Dat kan ik mij heelemaal niet meer voorstellen."/ „Hij heeft rood haar," zei Winnie vrij onnooizel en zich afvragend, hoè lang die marteling nu nog duren moest „Arme kerel, dat kan hij toch niet hel pen!" lachte Aglnoourt Intusschen lijkt het mij' een vreeselijfce bezoeking; want vrouwen hebben altijd wat te zeggen op rood haar." ,Jk heb er niets op te zeggen, maar je vroeg mij, hoè hij er uitzag.V;èn. „Nu, ja; ik bedoelde eigenlijk wat voor soort man hij is. Doet hij, aan rijden en jagen; of houdt hij' daar niet van." „Hij doet er juist heel wat aan.over het geheel, geloof ik, dat hij een tamelijk goed exemplaar, van de gewone soor; man ia Maar het zal, heusoh, 't beste zijn dat' je eens naar Grande Dunston gaat, dan kun je er zelf over oordeeleni Daar komt tante Lydlia aan de deur. Roy. Toe gauw." Hij keek haar aan, zooV vreemde klank van verlichting was er in dien toon van haar stem. Winnie stelde heem voor aan zijn gast vrouw en dat hij op die een aller-aange- naamsten indruk had' 'gemaakt, daar gaf Mra Waliaoe blijk van, in de geestdrif tige wijize waarop ze zich later tegenover haar man over den majoor uitliet. „Een uitstekend mensoh, zeker; en wat een knappe man om te zien. Juist de ge schikte echtgenoot voor Winnie! HÜji is oud genoeg om voor haar te zorgen, zoo als een jongere man dit nooit kon gedaan hebben. Waarlijk; dit is mij1 een heel pak van 't hart; want zij1 zelve is nog zoo jong en de gedachte is wei eens bij mij, opge komen of zij' soms niet wat te gauw was overgegaan tot haar verloving met m and, dien zij toch nog pas zoo kort kende!1* „Daar zouden de Smith's anders wel voor gewaakt hebben," zei Mr. Waliaoe. .Maar toch betwijfel ik het, of ze nu zoo heel goed bij elkaar komen. Het verschil zit iminder in de jaren, dan, in het tem perament. Winnie s is zoo'n luchthartig klein ding, daardoor schijnt ze haast dan ook nog jonger dan ze is." Het „luchthartige kleine ding'' kwam anders hoe langer hoe meer tot het besef van de reusachtige taak, die zij op zich genomen had. „Als hij mij nog méér vragen stelt ovr Norberry, dan word lk gek," bedoot ze haar overdenkingen

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1