OP EN OM HET BINNENHOF. Radio-programma. Weofe-fcrunlefc. a m Den Haag, 29 April. Hot gwal-Viw Royen--Danbooy. „VemfaBlngon". - Onweer»- wolkjes. Jftrikapeodr De Bioscoop-wet Ben ministerieele crisis beteekent in onze dagen evenmin zelfs al» een Kabi- nets-crisisl, niet» bijzonder» meer. Wij zijn er gewend aan geraakt Maar toch.dat twee maanden na het optreden een Ministerie, dat met de allergrootste inspanning een eind maakte aan een crisis, die maanden geduurd had, een zijner leden moet „loslaten", zelfs in het Parlement-up to date laat men dat niet „zonder meer" (o, Charivariual) pas- seeren. Prof. Van Royen heeft zijn ontslag ge nomen als Minister van Oorlog en van Marine-ad int, is opgevolgd door den heer Lambooy, den Defensie-minister uit het Kabinet-Colijn. Zij, die van de dingen iets meer weten op te vangen dan de ge duldige en duldzama „buitenwacht", wisten wel, dat de positie van minister Van Royen eigenlijk van 't oogenblik af, dat tnr. De Geer hem aan H. M. had voorgedragen als lid van den Raad der Kroon, zeer zwak was. Deze oud-officier van den ouden stempel moest niet9 hebben van de fusie der beide Defensie-departementen. Waar- om de Kabineta-formateur, die deze sa mensmelting in zijn Program had opgeno men, hem dan toch aanzocht?De vraag is vdlkomen gerechtvaardigd. En het be antwoorden ervan buitengewoon lastig 1 In onze dagen worden nu eenmaal ook Ministeries naar 't blijkt, „in onr voorzichtigheid geboren". AHdus geschied de 't in 1925, toen de heer H. Colijn met zijn Kabinet in zee ging, ofschoon hij wist, dat het Damoclea-zwaafd aan een ragfijn koordje boven zijn hoofd hing. En mr. De Geer, wien door de Koningin buitenge wone spoed bij het vormen van een Minis terie was aanbevolen, schijnt bij de pogin gen om prof. Van Royen, die reeds door mr. Limburg was aangezocht, voor de Defensie-portefeuille te krijgen, niet ge noegzaam te hebben gewikt én gewogen, welke „desiderata" deze hooggeleerde oud officier op zijn verlanglijstje had geno teerd. De heer Van Royen heeft o. a. den Staat voor zeer langen tijd gebonden aan het blijven te Gorinchem van de opleiding voor matrozen. Zijne beslissing, dat de kwestie der fusie van Oorlog en Marine geheel moest worden onderzocht, was voor Vader Staat een leellijke finantieele „te genvaller". Het terugnemen van de aan vrage voor torpedo-jagers enz. zette voöral bij de anti-revolutionairen veel kwaad bloed, 't Moest tot eone uitbarsting komenl Onmiddellijk na het officleol bekend worden van de ministerswisseling richtte ae Vrijheidsbonder prof. Van Gijn schrif telijke vragen tot de Regeering. De pre mier heeft cjeze beantwoord op een zoo vage, duistere, ingewikkeflde manier, dat 't werkelijk den schijn heeft, alsof hier de woorden moesten dienen omde we zenlijke bedoeling te bemantelen. Iet», wat overigens van een zoo rondborstige man als mr. De Geer ia, bezwaarlijk kan worden vermoed. Men heeft hier inderdaad te doen met een zonderling geval. Dat prof. Van Royen begrijpt, verstan diger Ca doen mot de portefeuille van De fensie, welke hy uooft had moeten aan roeren, uit handen te geven: 't is niet zoo heel erg. Dwalen is meöschelljk, zegt een oud spreekwoord en ean ander luidt: beter ten-halve gekeerd dan tan-hedo gedwaald. De heer Van Royen heeft rijno profes sorale bezigheden hervat en zal zich In zijn studievertrek, in de College-zaal te Delft, allicht behagclijker gevoelen dan in de p&r lcmentair-pblitieke atmosfeer. Maar, dat een der vier katholieke ministers uit het Kabinet-Colijn, die onmiddellijk na het „Vatikaan-votum" van November 1925 liun ontslag hebben gevraagd, bereid wordt bevonden zitting te nemen jn het extra parlementaire' intermezzo-Kabinet-De Geer, nadat de Tweede Kamer nogmaals heeft „onderstreept", dat zij van een Nederland- schen gezant bij den Paus niet meer wil weten: ja, dit 1» heel „onbegrijpelijk". Dat raadsel wordt door het schriftelijk ant woord, hetwelk minister De Geer den heer Van Gijn heeft verstrekt, allerminst opge helderd. En nu heeft mr. Heemskerk, de voorzit ter van de anti-revolutionaire Tweede Ka mer-fractie, in het gebeurde aanleiding gevonden tot het aanvragen van oene inter pellatie, welke het Lagerhuis hem Woens dag jj. 28 April toestond en die als laatste punt werd geplaatst op de agenda. Men zal zich herinneren de uiterst-onaangename, bijna krenkende wijze, waarop mr. Heems kerk kort geleden bij het debat over de verklaring, het optreden van mr. De Geer, als opvolger van den heer Colijn, besprak. De joviale „bonhomie", welke mr. Th. Heemskerk steeds kenmerkt, was toen zoek. Hij werd hatelijk, agressief tot op de grens van het smalende. Later ver zachtte hij iets in de woorden, in eerste instantie gebruikt, maar de wrok voel de men.bleef toch. De gedachte, dat mr. De Geer eene an dere oplossing van de Kabinets-crisis dan het aanblijven van het ministerie-De Geer .had mogelijk gemaakt, schijnt voor den anti-revolutionair alnverdragclijk te zijn. In de Eerste Kamer hanteerde prof. den doorslag gaf om te beduiden via „Het Volk", dat zij er niet aan denkt haar stem aan het traktaat te geven. Zooals de zaken nu staan, zou men dus tot de conclusie moetan komen, dat mr. Van Kar- nebeek weldra aan het eind van zijn lang durige ministerieele carrière zal zijn ge komen. Intusschen, in diplomatieke behendig heid zal deze bewindsman niet licht zijn gelijke vinden, 't Is dus mogelijk, _dat ook deze dreigende onweerswolk afdrijft, zon- der nieuwe schade te berokkenen aan het Kabinet-De Geer, waarvan pessimisten en zelfs nog anderen hebben voorspeld, dat het „intermezzo" van zijn bestier van zeer korten duur zou wezen. Anema schoon dan met iets zachter manuaal -de tuchtroede. Nu krijgen wij de Interpellatie-Heems kerk over het ge val-Vat) Royen-Lambooyl De hoogbejaarde leider van de anti-revo lutionairen is nog van zessen klaar. Voor minister De Geer naderen dus uren in het Parlement, wcilke hot alleruiterste van zijne slagvaardigheid en van zijn zelfbedwang zullen eischcn. Minister Van Karnebeek's Memorie van Antwoord inzake het Belgisch traktaat laat nog steeds op zich wachten. Intusschen is „uitgelekt", dat ook wat het Moerdijk kanaal betreft geen verandering in het Ver drag is gekomen. Wat voor do S.D.A.P. 't Is deze week geweest periode van met koortsige haast voortwerken. Aan beide kanten van het Binnenhof! President Ruys de Beerenbrouck heeft 't nuttig, oirbaar, noodig geoordeeld om de parlementaire machine plotseling onder extra-hoogen druk te brengen. Twee avond vergaderingen, op 28 en 29 April, tot het houden van de bespiegelingen over de Hoofdstukken Justitie en Onderwijs der Staatsbegrooting voor 1926, welke thans te-langen-leste ook door de Eerste Kamer van de Staten-Generaal is afgehandeld, zoodat H. M. deKoningin gelegenheid vond voor de bekrachtiging van het Staats budget nog vóór den zeventienden verjaar %van onze Kroonprinses, aarom president Ruys zulk een fe- briele haast maakte, alsof wij leefden, in het Parlement, onder den druk van na derende Kerst inplaats van nog een paar weken vóór ons te hebben alvorens Hemel vaartsdag aanlicht, 't is werkelijk onbe grijpelijk!De Voorzitter liet de ver gadering van Dinsdag j.1. voortduren tot ruim zeven uurl En Woensdag j.1., toen er te acht ure avond-vergadering zou wezen, had de heer IJzerman veel moeite om, nadat de Begrooting van Suriname was afgedaan, Praeses ertoe te brengen, te vijf ure niet nog het Budget van Cpracao „aan te snijden''IEen spotvogel zei, clat mr. Ruys 't erop aanlegt, het „record" te slaan van presidialen „Ausdauer", zijn voorganger mr. Kooien te overtroeven. Voor Eet debat, over de Indische Be grooting gevoerd, verwijs ik, na hetgeen daarover door mij reeds werd aangestipt, - naar uwe uitvoerige verslagen. De ver werping, op Vrijdag 23 April, der moties-Cramer en -L. de Visser was na tuurlijk te voorzien. Het voorstel van den sympathiekan soc.-democratischen inge nieur, schrapping van de strafbepaling tegen de leiders van stakingen, werd gesteund, behalve door zijne naaste geest verwanten, door de vrijz.-democraten, mr. Arts van de Katholieke Volkspartij en den communist. De lintwurm-motie van laatstgenoemde, alle schuld van exces sen ln IndlS op de Regeering schuivend en generale amnestie eischend, was den soc.-democraten toch te kras. Slechts de heer L. de Visser schonk er zijn stom aan. Het onhebbelijk optreden van den com munist heeft (n de vergadering van Vrijdag 23 dezer geleid tot iets, hetwelk onder alle andere omstandigheden oncollegiaal en on hoffelijk «ou moeten worden genoemd. De neer L. de Visser kwam aan met. «es moties! Over alle zes verklaarde hij hoofdelijke stemming te vorderen, teneinde te ontdekken, „wie den moed zou heb ban, er-tegen te stemmen". Edoch, een motie moet door minstens vijf leden worden „ondersteund", wil zij onderwerp van beraadslaging kunnen vor men. Deze bepaling is wijselijk in het Re glement van Orde opgenmopn, teneinde onbekookte voorstellen te weren, den geregeldon gang van zaken te beschutten. Nu Is 't vaste parlementaire „adat", dat een voorstel „ondersteund" wordt, door het opsteken van een hand, óók al Is men volstrèkt niet van plan, er zijn stem aan te ^jeven. Deze daad van collegiale „courtoisie" werd op Vrijdag 23 April j.1. tegenover den communist L. de Visser achterwege gelaten. Geen van zijn ze» mo ties werd ondersteund!En hij had deze afstraffing dubbd en dwars door zijn optreden verdiend. Dat het „lesje", hem door de Kamer gegeven, ook maar iets zal baton, is na tuurlijk uitgesloten. Pp Dinsdag 27 dezer is de Tweede Ka mer door het Indisch Budget gekomen. Be houdens stemming over eene motie-Joekes, voor de militaire oud-gepensionneerden eena mildere regeling vragend, met name voor de laagst-gepensionneerden van vóór 1920, die minstens zestig jaar oud zijn. Minister Koningsberger wienis verdedi ging van het Budget een voortreffelijken indruk maakte van t,stevige openhartig heid" en duidelijke, aangenaam te volgen voordracht, stond niet onvriendelijk tegenover deze motie-Joekes, maar gaf er voorkeur aan, eventueelc voorstellen uit Indio af te wachten. De Kamer nam Dinsdag-middag de mo tie met overgroote meerderheid aan. Ter wijl zij verwierp een voorstcl-Cramcr, strekkend om den post voor militaire vlieg tuigen niet geheel ten laste van de Indische Bcgrooting te brengen. Bij de eindstemming hebben de soc.-de mocraten hun stem aan de Indische Bc grooting onthouden, daar blijkens eene verklaring, door Ir. Cramer afgelegd, zij niet de overtuiging hadden gekregen, dat minister Koningsberger in voldoende mate de volksbeweging ln Insulinde, uit economisch en politiek oogpunt bezien, wil steunen. Wie rustig en onbevangen naleest wat dr. Koningsberger in de Tweede Kamer heeft gezegd over zijne plannen tegenover ,vc$«beweging, zai niet zoo hcc.1 ge makkelijk kunnen doorgronden, welke over wegingen hier de S.D.A.P. leiden en be- heerschen,.«x Over de Surinaamsche Begrooting heeft het Lagerhuis Dinsdag j.1. uitvoeriger „geboomd" dan misschien ooit het geval WclS» Ik stip aan, hoe Z. Exc. van Koloniën constateerde, dat er eindelijk tetkenen van „revival" in Suriname zijn te aanschou wen. 't Is nauwelijks te gelooven, dat in deze lijdems-historie ,dan toch licht, uit komst zoude komen. Moge 't niet voor de zooveelste maal een vleugje van opleving te Paramaribo zijn, dra gevólgd door te leurstelling en inzinking I De Eerste Kamer heeft met verrassen den spoed op 27 en 28 dezer de Staatsbe grooting 1926 afgedaan. En in de ochtend-vergadering van 29 April werd met 20 tegen 15, Rechts tegen Links, besloten het Bioscoop-ont werp op 11 Mei a.s. in behandeling te nemenI Men ziet, althans aan deze zijde van het Binnenhof is de „politieke anti these" nog in vollen bloeilIn de week van 18 Mei gaat de Senaat bespiegelen over de dan reeds lang door de Kroon be krachtigde Staatsbegrooting voor 1926. De Eerste Kamer doet 't geen ziertje, geen haartje minder dan de Tweedel.... En de veelpraterij neemt aan beide kanten van het Binnenhof, eilacy, steeds geduchter afmetingen aanl Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het doet verre van aangenaam aan te moeten lezen, dat de ziekte der bankin stellingen nog steeds aanhoudt en het is thans weer een provlnoiale instelling, n.1. de Zaanlandsche Bank te Zaandam, Krom menie en Amsterdam, die de betalingen heeft gestaakt, met de mededeeling, dat surséance zal worden aangevraagd, welk feit verband houdt met groote opvraging van deposito's, zoodat daardoor de credi teuren in gevaar zouden kunnen komen. Dit alles, alsmede hetzelfde evenement bij de Noord-Nederlandsohe Landbouw- bank te Sappemeer c.a. wijst op gebrek aan vertrouwen, ontstaan door de dure lessen, die al menigeen heeft moeten lee- ren de laatste jaren. Natuurlijk doet de verminderde welvaart er veel toe bij om de omzetten ln de provincie steeds meer te doen achteruitgaan, terwijl effecten- en wisselorders liefst bij Amsterdamscho Instellingen worden geplaatst, zoodat de provinciale banken die eveneens moeten missen. Een ander minder aangenaam bericht werd dezer dagen gelanceerd, n.1. dat eenigo leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel to Amsterdam een voorstel hadden ingediend, om voor de toelating van nieuwe leden een zekerheids- stelling te eischen van 10 mille, thans 6 mille, terwijl de 10 voorstellers gedurende 4 jaren voor 2 mille per persoon zullen moetpn borgen, wat wijst op angst en groot gebrek aan onderling vertrouwen. [et is daarenboven ook waarschijnlijk de bedoeling om het aantal leden niet verder dan hoogst noodzakelijk uit te breiden, wat kortziohtlg wordt genoemd, evenals het besluit om de beurs voor buitenlan ders gesloten to houden. Het is thans af te waohten, welke partij do sterkste zal blijken te zijn, zeker ls, dat het aantal voorstellen voor toetreding tot het lid maatschap de laatste weken enorm ls toe genomen. De beurB heoft zich van de loome hou ding der laatste weken weer wat hersteld, zoodat b.v. j.1. Maandag voor Rubber waarden belangrijk betere prijzen werden besteed, bier en daar zelfs 15 h 20 pot. beter, wat echter voornamelijk gezoobt moet worden in dekkingen van de baisse- party, aangezien de vraag van het publiek nog uiterst gering ls. Verder ls er wat meer handel ln Tabakswnarden, doch met zour vorsohillendo tendenz, vandaag vast en morgon flauw, bet eerste op goede prijzen, die voor sommige partijtjes wor- don gemaakt en het laatste op verkoopen, die voortdurend van Indische zijde schlj* non te komen, speciaal ln Senembah en Deli-maatBchappy, welke fondsen sohoift- melen tussohen 485 en 455, rosp. 870 en 800. Naar van Indisohe zijde wordt bericht, 1b de tabak, die te velde staat, zeer Bleoht en heeft enorm van de droogte tefljden. De party, die Dinsdag eohter door de Senembah qnderhands werd geplaatst, bracht f 11.60 per pond op. wat wel een record mag heeten, torwyl daarontogon do taxntlop van do partijen Doll-mant- sohappy Dinsdag door olkaar slechts 80 cent por pond bedroegen, zoodat or in dat artikel wel zeer veol verscheidenheid moot bestaan. Do suikermarkt heoft zioh do laatste week Iets verbeterd, ondor Invloed van de verhoogde verkoopllmlet der Visp voor 1027, terwyi ook de plannen tot beporklng van den aanplant op Cuba hun invloed doen geldon. De aundeelenmnrkt sluit zioh hierbij natuurlijk aan en do suikerwaar- den wortlou iets moor gevraagd, waardoor b.v. H.V.A. weer 600 pot. konden halen. Wat de geld- en wissolkoorson betreft, ls or weinig variatie moer to bospouron, prolongatie noteert ongeveer 8 pot., ter- wyi wïssol Barljs circa 8.80 en Brussel 0 guldon doet, zonder groote sprongen door gebrek ann bandol. vers 2 en 6 (Gem. zan«). Dankzegen» P«lm 119 17. Zegen. 2.30 Uitzending van concert te Amsterdam. De AmBterdarnKhe orkestver. o. 1. van Fr. v. ^iepf?bfe p8 Vrijz. Prot. Radio-Omroep. Preek A Vriiz D. A. Vorster, voorganger van de Ata. vr z. Herv. te Arnhem. 8.00 Persber. en slagen. 8.10 Symphonieconcert door net n. D.O.-orkest (versterkt), o. I. van Willem van Warmelo, ln de zaal „Concordla Busaum. Mevr. GrondijsGontjarenko, plano, aym- phoniën van Haydn, Beethoven en planocon cert van Mendelssohn. Daventry, 1600 M. 9.33 Militaire Zondagsdienst van York Min ster, met medew. van een militaire band. 11.20 Sluiten, a.go Evensong van Kina's College Chapel Cambrldge. 3.50 Concert. De band van de dragonder-garde. B. Davies, tenor. 4-50— S.03 Scènes uit „Naar het U lijkt" van Sha kespeare. 7.20 Godsdienstoefening. Preek, or gelmuzlek en koorzang. 8.00 Vocaal concert door de vereenigde koren van New College Magidalen en Christ Church, Oxford. 8.13 Liefdadigheidscauserie. 8.20 Weerber., nieuws. 8.33 De vereenigde koren. 8.439-33 Concert. Orkest. I. Kiddier, sopraan. D, Noble, bariton. Parijs „Radio-Paris", 1730 M. 12.03 Concert Lucien Paris (plano, viool en cello). 1.05 Nieuws. 7.30 Concert door het or kest Mario Ca^es. KönlgswUsterhausen, 1300 M. 10.30 Concert döor het Bandonlon Strijk orkest. 7.50 Duo en duet. J. Wolfsthal, viool H. Mahlke, viola. N. PisllngBoas, sopraan. M. Seret van Eijken, alt. A. Steiner, cello. L. Soheiweln, fagot. 8.50 Concert. F. S. Bruinier, piano. F. v. Szpanowsld, viola. J. Berger, cello 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 264 M. en Antwerpen, 230 M. I.50 Goncert. Solisten en koor van Cesar Franck. 7.35 Galaconcert. 8.03 Lezing: Les événement» de la sema'ne. 8.209.20 Concert. Münster, 410 M 7-So8.20 Les ii> eenheidskortschrift. 8.20 9.20 Morgenconcert. 10.20 Goethe-imatinée. 11.0511.50 Concert door den toonkunstenaar Paul Mania. 2.40 Lezing: Lustige» aus dem Hundeleben. 3.20 Tziganeconcert. Orkest en zangsolisten. 4.50 Concert. Kwartet Cücilia. 3-50 Schaakles. 6.20 Sportber. 6.25, 6.50 en 7.20 Lezingen. 7.50—10.50 Concert. Orkest en so listen (tenor, sopraan). MAANDAG 3 MEI. Hilversum H.D.O„ 1050 M. 12.00 en 7.30 PoUtieber. 5.00—6.00 Kinder uurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 7.007.30 Radiopraatje door den heer W. Spruit, over Het zoeken en verhe'pen vam fouten ln ont- vangtoes'ellen. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Con cert door het versterkte H.D.O.-orkest, o. 1 van Fr. Lupgens. Mej. Annie Craamer, so praan. De heer Everhard, de blinde pianist 8.309-30 Lezing door Prof. Dr. D. Cohen, over: Zionisme. Daarna wear concert. Daventry, 1600 M- xo.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.20 I.20 Orgelconcert. 2.35 Lezing: Reptlles and their allies, The extinict reptilians. 3.20 Lezing: The pre-war „Jeune fille". 3-35 Orkestmuziek. 4.39 Kinderuurtje. 3.20 Dansmuziek. 6.00 Le zing: Fading and the heavisidelayer. 6.20 Tijd sein Big Ben, weeii>er.( nieuws. 6.43 Piano preludes van Bach. 7.00 Lezing; The city of Stoke-on-Trent and lta Industries. 7.20 Liede ren van Schubert. T. Goodey, tenor. 7.50 Spee ches, zang en muziek van het diner van de Society of Dorset men in London. 8.SO Tijd sein, weerber., nieuwa. Voorlezing: Simple Simon. 9.2010.20 Concert door het Casino- octet on B. Hooper, tenor. 10.2011.20 Dans muziek van het CarltonhoteL Parijs „Radio-Paris", 1750 M. II.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 4.03 Orkestconcert. 7-50 Concert. Kfinlgswüsterhauson, 1300 M. 7.80 Concert. P. Zampa, sopraan. H. Erich- scn, accordeon. K. Naumann, cornet piston. Brussel, 264 M. en Antwerpen, 250 M. 7.20 Fragmenten uit „Boccace", operette van Suppé. 7.50 Voorlezing: La maison sur 1'eau, Gauchez. 8.03 Operettefragmenten. pjo Nieuwaber. Münster, 410 M. 12.33 Orkestconcert. 3^0 Boekvoorlezing. 3.40 Lezing: Goethe und die Tonsctzer seiner Zelt. 4.30 Sportkring. 4.50 Avonduitzending- inlelding. 3.20 Lezing: Die Liebe zu den Ber gen. 3.50—10.50 „Die Melstersinger von Nüru berg", opera in 3 actcn van Wagner. ZONDAG MEI. Hilversum H.D.O., 1050 M. 8.30—9.30 R.-K. Morgenwijding. Spr.: L. v. d. Brockc, redacteur .van „De Tijd", niet me dew. van Mej. Kio van 1'utten, rnczzo-Bopraan. Mej. L. Brom, piano. De heer H. Brom, cello, 1. Largo, llilndcl. Zang, cello en piano. 2. An dante, Mann, cello. 3. Jesu wijs en wonder- machtlg, Haas, zang. 4. Spr.: L. v. d. Brocke. 8. Evangelie der natuur, Zwecrs, zang. 6. Lc rfive, Goltermnnn, cello. 7. Ave Veruin Cor pus, Mozart, zang, cello, plano. 9.45 N. Chr, Radlover. Aansluiting van de Gereformeerde Kerk Duysstrant. Rottcrdam-Dclfshavon. Pre dikant Ds. G. Nomen aldaar. 9.50 Orgelspel. Votum en zegen, l'salm 84 vers i. Schriftle zing: Lucns 13 22—30. Gebed. Psalm 138 vers 1—3. Tekst Lucas 9 i 57—02. Psalm 23 DINSDAG 4 MEI. Hilversum H.D.O, 1050 M. R.-K Radio-Omroep. 7.308.00 Afscheids rede van Mon». Dr. Cnebel aan de Holland- sche weldoeners van hot Hongaarsche kind. 93010.00 Rede lm de Engelsche taal. 12.00 en 7-30 PoUtieber. 6.30—7.30 Engelsche les door den heer Fred Fry. 8.00 en 10.00 Persber. 8.10 Beethoven-Cyclus. Aansluiting van het Con certgebouw te Amsterdam. Orkest o. 1. van Willem Mengelberg. Ouverture Leouora. 1. 2e Syimphonlo Mis lil C-duï. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door ihet radiokwartet en solisten (sopraan, bas, cello). 12.201.20 Lunchmuzlek. 2.35 Lezing: Elementary muslc and musical appreclatlon. 3.20 Tijdsein, cau serie. 3.35 Concert van Marble Arch Pavildon. 403 Kinderuurtje. 4.50 Lezing; Is therè too inuch Broadcasting? g.20 Dansmuziek. 5.50 Omroep voor Europa. 6.20 Weerber., nieuws. 6.30 Lezing: L'étul de Nacre. 6.45 Pianopre ludes van Bach. 7.00 Causerie. 7.20 Welsh pro gramma. G. Dowell, bariton. W. Cockerill, harp. G. Rowlands, sopraan. W. S. G. Wil liams, piano. 8.20 Kamermuziek. De string playera van het Modern chamber orchestra. 8.50 Weerber., nieuws, 9.00 Lezing: Music and the ordinaryjlstcner. 9.23 Kamermuziek (ver volg). 9.8011.20 Dansmuziek van Café de Paris. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (plano, viool en cello). 4.05 Orkeatccxncert. Mme. Juge, zang. J. Joly, viool. L. Radiase, cello. M. Camot, piano. 7.28 Engelsche les. 7.30 Poolsehe avond. KttnlgswUsterhausen, 1300 M. 7-So Danarhythme's, door orkest. Inleiding van A. Schattmann. Tot slot do laatste dansen: boston, shimmy, blues en charleston. Daarna nieuwaber. Bruasel, 264 M. en Antwerpen, 230 M. 4.ao Orkestconcert. 7.20 Galaconcert. Orkest en Molle Mergarf, nopraaa. 7.50 Causerie: La ilttérature beige de langue Fraugalsc. 8.05 Concert. 9.20 Nieuws. MUnater, 410 M. 12.20—12.50 Lezing: Die Gcaolei, Düsseldorf 12.30 Concert. 3.05 Concert. Werken vam Beet hoven, Schumann en Schubert. 4.30 Lezing: Naturschutzpredlgt 6.00 Lezing: Tierleben lm hohen Norden. 6.20—7.00 Itallaanache ie». 7.20 Spaansehe les. 8.03 Sonates van Beetho ven, Bach en Brshms. 9.40 Nieuwaber. UBDUMBK, De Sckager Kogge Strijkmolens. De Strijkmolens van de Schager Kogge rijn tegenwoordig aan de orde van vele besprekingen: van polderbesturen wegens beinalingsaangelegonheden, en de pers we gens eene mogelijke slooping, met als ge volg de vernietiging van een stuk mooi oucb-Hollandsch polderschoon. Zij dienen tot opmaling van het aangevoerde water uit den Schrinkkaagpolckr, den Kaagpol- dër, den Hooglandspoldler, den Slikven- pcflder, den polder Schagen en den polder Burghoro, ter gezamenlijke grootte van 3183.7129 H.A. Het water van deze pol ders, genaamd de Schager Kogge, wordit naar het Oosten gemalen en dan door de 3 Strijkmolens en een stoomgemaal opge malen naar het KoghorndJerdiep, dat het dan in de Zuiderzee loo9t. Zoolang de pol ders hunne gewone bemaling hielden, had de Koggeboezem geen last van eene te hooge opmaling, maar sedert de Kaag polder met één, en de polder Schagen, die ook het water van den polder Burghorn opmaalt, met 2 eilectriscne gemalen, het water naar de Koggeboezem voert, krijgt die boezem ini tijd van veel water, gelijk in den herfst van 1925, last. Toen zijn er stemmen opgegaan, om de Kogge hooger capacitditen te verschaffen. Dat zou dan moeten rijn, om de bemalingskrachten hooger op te voeren. Men dacht daarbij aan een tweede stoomgemaal, of om de strijkmolens van electrische inrichtingen te voorzien. Wanneer de Kogge besloot tot een ade gemaal, dan zouden de molens daarbij ko men te vervallen. Toen stak de storm op tot behoud der molens. De molens behou den werd de leus. De polderbesturen ver gaderden en bespraken den toestand. De meerderheid dier besturen wais voor een electrische bemaling. Ook gingen er stem men op, om dé strijkmolens van een elec trische installatie te voorzien. Enkelen wilden een gemaal en de molens dan maar tot landschaip-opluistering laten. Daartegen verzette zich de Hollandsche zuinigheid. Zij verklaarden zich tegen die monumen- tenvertooning op hunne kosten. Want het onderhoud van molens kost veel geld. Toen dacht men aan den polder Schagen, die een zijner 4 molens heeft laten staan, als eene herinnering aan het verleden, doch die molen is thans aan den vrijgekomen mole naar verhuurd. Daarbij behoort dan ook het bij den molen behoorende land. Zoo rijn dan de molenaar en de polder beiden ge holpen. In dien geest, meent men, zou men ook met die Strijkmolens der Schager Kogge kunnen handelen. Daar elke molen een goede woning bevat, «ou men ze graag kunnen verhuren, voor het ontvangen geld zou men gemakkelijk den molen kunnen onderhouden. De stadsmenschen hielden dan hun natuurschoon en het kostte den ingelanden geen geld. Zoo staan thans de zaken. «Over eenige weken zal over het wel en wee van de Strijkmolens een besluit worden genomen. Wij deetan dat te rijner tijd mede. Warktoverricht. In het Zuiden van on» land vindt men als markten van eenige beteekenis Breda, Tilburg, '«-Hertogenboscb, Roermond, Venlo, Nijmegen en Maastricht En door welke cijfer» ïllustreeren deze plaatsen den algemeenen toestand? De marktberichten meldden van Breda: slachtvee f 1.12 tot 90 cent per .kilo, of nader ingedeeld: ie kwaliteit 1.05 1.ia, ae kw. 0.95 4 f 1.05, 3e kw. 0.90 0.95. Tilburg noteert voor slachtvee 1.05 90 cent per kilo en '«-Hertogenibosch sluit af met 1.10, 0.95 en 0.70 per kilo, respect, voor ie, 2e en 3e kwaliteit Genoemde prij zen van deze drie Noord-Brabantsche markten kon men ook voor Schagen opge ven, en dan had men de waarheid geen geweld aangedaan. In de zusterprovincie van Brabant Limburg, zijn de prijzen al vrijwel gelijk. Te Tilburg wa» nogri wat handel, die eigenlijk meer gesteld wordt op rekening van het nieuwe abattoir, dan wel als gevolg van een bestaande en toe nemende behoeft». Te Venlo besteedde men voor geslacht vee van ie kw. 1.10 i 1.15, en te Maastricht van 1.tot 1.10 voor ie kw. Met de prijzen van 1.05 4 i'8° het althans voorloopig gedaan. Het moet in de beoordeeling nog wel onderscheid maken in den handel van be- drijfsvee en consumptievee. De eerste luis tert nog naar den invloed van zon en regen, de laatste blijft vrijwel overal gelijk. De handel in bedrijfsvee was Donderdag te Schaden zeer levendig, met het gevolg, dat de prijzen iets omhoog gingen, en de afzet zeer belangrijk was. Nu was het een heer lijke zonnige dag, waarop de ruim ge drenkte weiden veel warmte voor den gras- groei ontvingen. De prijzen voor de gelde- of vare koeien liepen van 40 tot 45 cent Wij schatten den afzet op eenige honder den. De geweldige memschentnassa verhin derde ons, om alks in details op te nemen. Ook de schapen voor het bedrijf stonden onder den invloed van den gunstigen dag. De goede overhouders liepen van 39 tot 43 gulden. Ook werden er eenige lammeren met het moederschaap verkocht. Wij zagen een paar schapen met elk een lam verkoo- Cen voor 52 en 53 gulden. Melk- en kalf- oeien liepen van 825 tot 450. Het consumptievee bleef vrijwel ln prijs eeliik Vette koeien ie kw. 1.— f 1.10, kw. f 0.90 h f 1.—, 2e kw. 0.75 4 f 0.80. Nuchtere kalveren 10 4 18 voor het ïebruik, voor het bedrijf f 20 i. f 30. Vette schapen, meestal eenlingen, golden tof 43 gld. De beste vette varkens brachten i>5 cent per kilo op, eenige Engelsche big- gen 86 cent. De Halve Stuiversvereeniging voor om en minvermogend» lijdel-s aan vallende ziekte ontving van de afdeelingen i!n Hol lands Noorden gedurende het tijdperk 28 Nov. 1925 tot 25 Februari 1926 de vol- Ïende bedrogen: Helder f 65, Julianadorp 27.22, Burg YT.) 84.70, Hoorn (T.) 4-18, Koog (T.) 8.40.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2