„LIEFNE88DI ZULT til HU" "VALET" KWATTAf^ NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. VOLLE-MELKREEP BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6170 DINSDAG 4 MEI 1920 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Giroreikentaff No. 16066. ENGELAND. De staking ln de Engelsche kolenmijnen. Er is in vele maanden veel wijsheid over de crisis in de Engelsche steenkool nijverheid gelanceerd, maar van den be ginne af aan is het duidelijk geweest dat zij voorloopig slechts op te lossen was door middel van een loonsverlaging of een verlenging van de werkuren, opdat de Engelsche kolen met succes met die uit andere landen zouden kunnen ooncur- reeren. Den 80sten Juli van het vorige jaar had de regeering besloten de mijnen tot Zater dag subsidie te geven, teneinde hen in staat te stellen de oude loonen, die bij de malaise in het bedrijf niet meer betaald konden worden, door te betalen. Het conflict dat dus op 1 Augustus van het vorige jaar was afgewend is nu toch uitgebroken. La ons nummer van Zaterdag schreven we reeds dat Vrijdagnacht het conflict niet was opgelost en de algemeene sta king was afgekondigd. Dit was tegen hedenmorgen gedaan. De staking zal zich uitstrekken t*»t de spoorwegarbeiders, de transportarbeiders te land en te water, de dokwerkers, de ty pografen met inbegrip van die in het dag bladbedrijf, de metaalarbeiders, de arbei ders in de chemische industrie en de bouwvakarbeiders, behalve die, welke be trokken zijn bij den bouw van ziekenhui zen. Daar ook de arbeiders in de electri- sche centrales en gasfabrieken bij de be weging zijn aangesloten, zal de industrie verstoken zijn van stroom. De gezond heidsdiensten zullen blijven functionnee- ren; evenmin zal er eeniee stoornis zijn in de hygiënische en voedingsdiensten. V De slgemeeoe staking af gekondigd. De N. R. CJrt van gisteravond schrijft: Het is een heel ernstige crisis gewor den, waartoe het geschil in de Engelsche steenkoolnijverheid geleid heeft. De En gelsche mijnwerkers zijn stakers uit tra ditie, zou men kunnen zeggen. Hun tak van nijverheid is in den loop der tijden meer dan eenige andere geschokt door hevige conflict, o.a. wegens de groote schommelingen in prijzen en loonen die in dit bedrijf geen abnormale verschijn selen zijn. Wij lezen dat er reeds in 1768 in Northumberland een staking onder de kolenhouwers uitbrak, die verscheidene weken duurde en gericht was tegen het toen geldende stelsel van jaarlijksche loonoontracten. Maandagnacht om twaalf uur zal de al gemeene staking uitbreken, waarvan het eerste doel een verlamming van de on ontbeerlijke diensten en werkzaamheden voor het leven van de natie is. Het is een revolutionair middel, dat tot leed en ellen de van het gros van de bevolking leiden moet. Succes zou het alleen kunnen heb ben, indien de regeering moest capltu- leeren. Maar daar is bij een volk als het Engelsche dat goed geregeerd wordt en geen reden heeft zijn vrije instellingen Ingezonden Mededeeling. voor de methoden der arbeidersdwinge landij te ruilen, weinig kans op. De cri sis kan slechts kort duren, want de ont zaglijke verliezen en ontberingen, die er het gevolg van dreigen te worden, zullen den grooten hoop, dus de arbeiders zei ven, het zwaarst treffen. Het wordt een krachtproef, waarvan de' uitslag nauwe lijks onzeker is. Is de poging om de re geering de macht uit handen te nemen, mislukt, dan zal men gewaar worden dat het oonflict in de mijnindustrie toch weer doof schikking en overleg geregeld zal moeten worden. De regeering heeft aan Rush, den voorzitter van de vakvereenigingsraad medegedeeld dat zij niet gelooft dat een oplossing van de moeilijkheden in de steenkoolnijverheid, welke tegelijk uit voerbaar en eervol voor alle betrokkenen zou zijn, te bereiken is, behalve door op rechte aanvaarding van het verslag van de kolenoommissie. Indien de vertegen woordigers der mijnwerkers of de oom missie uit de vakvereeniglngen bereid waren, duidelijk te zeggen, dat zij het voorstel van de regeering aanvaardden, strekkende om onverwijld een begin te maken met de reorganisatie van de nij verheid met tijdelijke regeling van de loo nen, zou de regeering bereid zijn de on derhandelingen te hervatten en het sub sidie nog veertien dagen te bestendigen. Troepen naar de mijnstreken. De overheid heeft aan de havens op dracht gegeven den uitvoer van steen kool te staken. De regeering heeft troe pen gezonden naar Zuid-Wales, Lancas- hire en Schotland. •Het zal derhalve niet mogelijk zijn zich in Engeland van bunkerkolen te voorzien. Uitzondering wordt hierop gemaakt voor die schepen, die speciaal in het nationaal belang dienst verrichten. De oproep van den premier. De Britsche minister van binnenland- sche zaken heeft Zaterdagnacht de vol gende draadlooze omroep tot het Britsche volk gericht: „Houdt u goed, bedenkt dat vrede op aarde voor de welgezinden is weggelegd." Hij heeft verklaard dat de re geering alle maatregelen zal treffen om de handhaving der vitale diensten te ver zekeren. Hij riep vrijwilligers op voor het vormen van corpsen. De ontvangst van het beslnlt te Londen. Londen en overig Engeland hebben het besluit van het Trades Union Congress, om Dinsdag de algemeene staking te be ginnen, ontvangen ln dezelfde stemming, waarin het genomen ls: zonder uiterlijke opwinding, zonder felle woorden in de pers en in het algemeen zonder verwij ten aan de mijnwerkers. Doch met den ernstigen en vastberaden wil bij het groote publiek, om, Indien het werkelijk tot een algemeene staking mocht komen, de gevolgen daarvan bbuien de nauwst mogelijke grenzen te houden, nu het T. U. C. besloten heeft deze algemeene staking zoo volledig mogelijk te maken, met uit zondering der levensmiddelenvoorziening en van de gezondheidsdiensten, die ge handhaafd zullen blijven. Zooals tot op het laatste oogenblik overal gehoopt en door velen verwacht werd, dat dé lock-out der mijnwerkers toog voorkomen zou kunnen worden, zoo hoopt men thans en verwachten velen, dat de algemeene werkstaking op het laatste oogenblik nog' vermeden zal kun nen worden. Hen algemeene staking toch tou in dit hoog-gelndustrialiseerde land een ramp zijn, die in haar uitwerking, ook zonder dat het tot onlusten (waar- Toor alle arbeidersleiders, ook Oook, ten dringendste waarschuwen) komt, met een oorlogsramp gelijk zou staan. Het is nog altijd mogelijk dat Baldwin thans zal blijken te beantwoorden aan de verwachtingen, die men van hem als be middelaar in industrieele conflioten heeft gekoesterd en die door zijn krachtelooze Houding in dit conflict sterk zijn geschokt Lloyd George over het conflict Lloyd George heeft in Cambridge een redevoering gehouden. Hij betoogde o.m.: Afgezien van het gelijk of ongelijk in dit conflict zal de geheele burgerij het haar plicht achten de regeering ln de handhaving der orde ter zijde te staan, evenals in de organisa tie der vitale transport- en andere dien sten. De natie komt altijd in de eerste plaats! Het huidige oonflict is betreurens waardig, vooral omdat het onnoodig was. Bij niemand van eenige beteekenis pf van eenige partij bestond het minste verlan gen naar strijd, doch wel de vitale wensch, om dien strijd te voorkomen." Beperking van het steenkool- gebruik. De leider der regeeringshulporganlaa tles heeft verschillende orders uitgevaar digd tot beperking van het steenkool- gebruik voor huiselijke doeleinden* indus trieën, verlichting enz. Ingezonden Mededeellnjz. FEUILLETON. Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDR HOOFDSTUK XTTI. „Ga je mee rijden, Winnie?" ,Jk dacht, dat je vandaag met Dunste op jacht ging?" zei Winnie, «enigszins verrast naar Aginoourt kijkend. „Neen," zei 'hij „die is voor een dag of wat naar de stad; ik heb hen» dus niet gezien, toen ik gisteren de familie een be zoek bracht Slr Plers vroeg mij, tegen dat zijn zoon terug zou zijn." „O!" was M, wat Winnie hierop red en ze ging voort met tuinieren. Aginoourt was nu ongeveer een week thuis eni zijn oogen hadden een andere uitdrukking gekregen, als se op haar rustten. Juist, als zij z'n blik niet merkte, keek hij dubbel scherp. ,yNu, zullen we een ritje doen." JE et kan mij niet schelen," antwoordde Winnie, lusteloos. Maar, als zag ze toen toch in, dat dit niet heel 'beleefd klonk, deed ze haar best toch wat meer belang stelling te toonen en veranderde ze haar antwoord gauw in een: „Zeker! Zorg Jij dan even voor den cart, terwijl ik mijn hoed opzet" „Goed." Hij draalde even, tér hJJ ging met san voor hem ongewone besluiteloosheid. Hij had haar de hand op den schouder ge legd' en het leek of hij iets wilde zeggen, terwijl ze daar zoo naast bom stond. Winnle's hart kromp ineen; zóó zeer duchtte ze een liefkoozlng. Misspdhlen ver moedde hij iets van die vrees; althans, hij nam zijn hand weg met een zucht en verliet het vertrek zonde®" een woord te zeggen. Winnie begreep wel, dat haar gedrag jegens haar verloofde niet heel vriende lijk was geweest; en plichtmatig had ze haar gezichtje tot een glimlach geplooid' ten ze weer beneden kvam. Aginoourt stond te -vachten met den dogcart. Hij hielp haar instappen met zijn gewone zorgzaamhatë; maar eenlgs- zins tot Wlnnie'a teleurstelling stuurde hij' den groom weg; «oodat dit nu toch werkelijk een tête-è-tót* werd. „Jij moet mij maar etf* vertellen, waar heen het 't prettigst njden is: Zóó. Dezen kant. uit?" Winnie was op het om te zeggen: „Neen, niet hierheen!" Want dit was de kant van haar laatste rit met Norberry. Maar dit f<md zij toch weer niet eerlijk, want het *fls beslist de mooi ste weg; en dus zei t»' „Ja; zóó. En dan &Rks linksaf. Maar ik zal je wel waarschuwen." Gelukkig keek hij&aar ^et aan, want ze zag vuurrood. „Verleden week hier udg met Dunste gereden." „Rijdt hij goed?" „Ja; dat vind Ik rf*1- M Toen volgde er *40 P*u«e. Zij deed haar Een goed geschort n gezicht dwingt respect af en helpt U in het leven vooruit te komen. Veiligheidsscheermes De financiën van de vak- vereenlgii t Financieel staan de mijnwerkers niet best voor den strijd. De fondsen van de gewestelijke bonden zijn uitgeput door werkloosheidsbetalingen. De geheele strijdkas van de Federatie van Groot- Brittannië bedraagt waarschijnlijk niet meer dan 4 millioen pond, maar zij kan orediet krijgen door middel van de an dere bonden. De mijnwerkers in Lancashire en Ches- hire bijv. kunnen maar drie weken lang de stakingsuitkeering betalen. De mijn werkers in Yorkshire beschikken over 600.000 pond, die in Zuid-Wales over on geveer 800.000. De stakers krijgen 10 sh. per week, en een kinderbijslag. Verreweg de rijkste vakvereeniglng is de Nationale Unie van Spoorwegperso neel, die onder leiding van J. H. Thomas, het Lagerhuislid, staat en over verschei dene miliioenen beschikt. Staking bij «le „Daily Mali". Bij de „Daily Mail" is Zondagavond een staking uitgebroken, uit verzet van de drukkers en zetters tegen een zinsnede in een hoofdartikel over de algemeene staking. Deze zinsnede luidde: „Wij roepen allen, die de wet eerbiedl- digen.op om hun diensten ter beschikking van koning en land te stellen", wat dus een oproep is om zich bij het vrijwilligers corps van den minister van binnenland- sche zaken aan te sluiten. De redactie weigèrde deze passage te schrappen, waarop de staking uitbrak. Het blad is derhalve Maandagmorgen □iet uitgekomen. De staking bij de „Daily Mail" heeft een onvoorzien en vèrrelkend gevolg ge had. Het blijkt, dat het kabinet in deze staking een reden heeft gezien of aan leiding heeft gevonden om de onderhan delingen gisteren af te breken. De regeering eischt, voordat de onder handelingen hervat kunnen worden, dat de vakvereenigingscommissie de inbreuk, door de staking gepleegd op de pers vrijheid, desavoueert en onmiddellijk en Ingezonden MededeeUng. onvoorwaardelijk de instruoties voor een algemeene staking intrekt. Geringe terugslag op de Ned. mgn- arbeiders. De directe terugslag van de Engelsche mijnwerkersstaking op deNederiardsche mijnindustrie en de arbeiders is niet groot. Uitvoer van Nederlandsche kolen naar Engeland vindt nagenoeg niet plaats en mocht dit tijdens de staking geschie den of Engelsche schepen in Nederland traohten te bunkeren, dan valt eerder een actie te verwachten van den Trans portarbeidersbond en het Spoorwegper soneel, dan van de Nederlandsche mijn werkers. Evenzoo wanneer Nederlandsche kolen verzonden mochten worden naar plaatsen, waar de Engelschen tot nog toe de markt hadden. Van meer invloed is het voor Neder land, hoe de Duitsche, Belgische en Fransche mijnwerkers op de staking in Engeland zullen reageeren. Mocht het in die landen tot een staking komen, dan is de kans niet uitgesloten, dat ook Nederland hierin betrokken zal worden. De ontevredenheid onder de Nederland sche mijnwerkers is groot, zoodat, mocht op het vasteland een staking uitbreken, de mogelijkheid bestaat, dat ook de on georganiseerde arbeiders hier tot staking zouden overgaan. Alles zal afhangen van wat Duitschland, België en Frankrijk zullen doen. De Koning op het Bncklngham- paleis teruggekeerd. Ten einde in nauwe aanraking te blij ven met de gebeurtenissen, is de Koning gisterochtend van het kasteel te Windsor op het Buckingham-paleis teruggekeerd. Persstemmen. Opmerking verdient een ingezonden stuk ln de Times van de bisschoppen in Winchester en Southwark, waarin dezen protest aanteekenen tegen de kras een zijdige voorstellingen in dit blad, volgens hetwelk alle verantwoordelijkheid op de mijnwerkers rust Deze bisschoppen mee- nen dat het gezond verstand eischt het subsidie nog voor eenigen tijd, mits gelei delijk afnemend, voort te zetten. Door het subsidie plotseling af te snijden heeft het volgens hen den schijn of plotseling de heele last van een oonflict in de indus trie, die de ruggegraat van het lichaam der Britsche industrie is, op de mijnwer kers gelegd wordt, die toch het minst in staat zijn hem te dragen en de garantie van een reconstructie niet voldoende ach ten. De brief der bisschoppen is een aan wijzing dat menigeen over de houding der regeering niet zeer gerust is. Maandagavond is een vergadering van de arbeiderspartij in het parlement ge houden, waarin besloten is een debat in het Lagerhuis over de staking aan te vragen. Begeeringsmaatregelen. Alle den burgerlijke commissarissen die door de regeering benoemd en met buitengewone bevoegdheid zijn hekleed voor de voedselvoorziening enz., zijn op hun posten aangekomen. Men aoht geen reden voor paniek aanwezig en rekent op trouwe en eerlijke medewerking van het publiek bij het uitvoeren van de buiten gewone verordeningen. Hyde Park te Londen zal het groote provlandoentrum worden en "wordt voor het publiek gesloten. Men legt er nadruk op dat er een re geering moet zijn en dat als de regeering bedreigd wordt en het volk haar steunt, de regeering moet zegevieren. De regeering heeft maatregelen geno men om een regeeringsbulletin uit te ge- best, zoo weinig mogelijk meer aan dezen, rit te denken en hij zat ook stil voor zich uit te kijken, tot hij ineens zei: „Als Jullie dan te paard gaan rijdt je zeker over de duinienl Dat is toch nog al een halsbrekende toer «eg! Heb je ham al lang gekend, Winnie?" „Hem. Wien?" „Dunste." „Sinds we kinderen waren Dat heb ik je in Cairo al verteld." „Ja, dat is zoo; maar toén heeft het niet veel indruk op mij gemaakt." Andermaal stilte. Even later haalde hij diep adem en «el, snuivend: „Hè, dat doet een tnensch nog eens goed, die opwekkende lucht in te ademen na èl die Jaren, dat je er in een tropisch klimaat zoo nooit eens van genieten konl" Winnie kreeg een gevoel of ze zich nu had laten ontglippen de gelegenheid^ «Re hij haar geboden hiad, om over Dunston te spreken. Intussdhen bleef Norberry zóódanig haar gedachten vervullen, dat zij niet eens lette op het Jachthuisje, dat immers ineens zoo geheimzinnig weer be woond was. Maar Aginoourt létte er wel degelijk op. Het feit op zdchzelve, diaar in die vlakke streek, Ineens, een woninkje te zien, was al iets verrassends, en juist had •hij Winnie om eenige toelichting willen vragen, toen de deur openi^ ging en een vrouwengestaltte in de deur verscheen. Dit was Madame Mlévllle. Ofschoon het karretje op een, behoor lijken' afstand van haar reed, was hem toch niet één enkele bijzonderheid van haar uiterlijk ontgaan. Ze stond' een) oogenblik uit te kijken naar het voorbijrijdend voertuigje, of ze iets andera had verwacht van dat nader bij-rollen van wielen. Ze zag opvalltenid-bleek en groote angst stond! In haar oogen te lezen. Maar wat Aginoourt nog het meest trok, ja, hem, als het ware verpletterde, wis, een plotselinge openbaring van haar leeftijd. Ze 'kon weinig ouder zijh dan Winnie. Ze droeg een gladde zwarte Japon, zonder eenige versiering, en daaroverheen een groote, witte schort, zooals pleegzusters die dragen. Ondanks het verdriet, dat zoo duidelijk op haar gelaat te lezen stond, leek ze, op dat oogenblik,. niet ouder dan drie- of vier-em-twinitig; en de gedachte, dat dit dus haar eigenlijke leeftijd moest zijn, scheen nóg meer schrikwekkends toe te voegen aan hetgeen hij' al wist van haar privaat leven. Hij hield haar persoontje ln het oog, zoo :1ang zijl daar 'bleef staan; toen zag hij eerst, in het aangrenzend veld, 'het prachtige volbloed paard, en' dit was hem een nieuwe openbaring. „Zeg, Winnie, wie woont daar in dat huisje?" vroeg hij, toen ze een eindje verder waren. „In dat huisje?" schrikte Winnie wak ker uit haar gepeins „Ja, wat staat dat daar- verlaten, hè?" En blij, dat ze nu zoo als vanzelf, op een onderwerp was gekomen, waaraan geen pijnlijke herinneringen' waren verbonden, vertelde ze althans het weinige, dat zli er van wist. „Het hoort aan een1 ouden dokter; hij heeft het gekocht van een patiënt die Ingezonden Mededeeling. Een flacon Fosteris Maegpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. ZIJ zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn,, galzucht, 'het zuur, él echte spijsvertering, een beslagen tong. schele hoofdpijn, en verstopping. Foster'a Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flaoan van vijftig ver- suikerde pillen 0A5; In apotheken en drogistzaken. failliet ging. HU heeft het enkele koeren wel eens gebruikt als een Jachthuisje; maar er heeft zich ook nog nooit iemand opgedaan oom het te huren; tot van heit Jaw. „Ik weet niet, hoe de huurder heet. Toen ik zag, dat het verhuurd1 was, heb lk er dokter Oorry naar gevraagd; maar hij scheepte mij af. Hij zei dat het ver huurd was voor den zomer en daar zijn zaakwaarnemer die dingen voor hem in orde bracht, wist hij niets van de huur ders: Hij' zei mU niet eens den naam." JEeni gewaagd iets lijkt het mij' om een huls te verhuren aan mensohen, waar men, zoo nagenoeg, niets van weet" „Maar dat zei tdj niet Hij wilde alleen de zaak niet verder met mij,bespreken en lk had geen lust om mij nu bloot te stel len aan een terechtwijzing van den ouden man, om 'bijvoorbeeld niet zoo nieuws gierig te zijn en imU met mUn eigen za ken te bemoeien, waar hij atonaal 'best te ln staat is." „I* het hier goede Jaohtgrond?" ging Aginoourt nog maar steeds voort „Zou hU het mij niet willen verhuren'" ,HU zou zijn huurders toch niet uit willen zetten? Je künt het vragen, maar hij is een hoogwt-elgienaardig man. Je moet Je dus niet beleedigd achten als hij Je gewoon afsnauwt, want hU ls wat ruw van manieren, ofschoon hij een hart heeft van goud!" „Als hij. het nu enkel verhuurd Wt voor den zexmer, dan kan ik het toch voor den herfst nemen?" zei Aginoourt met een vasthoudendheid, die hemzelven mis schien eenlgszlns verwonderde. (Wordt vervolgd). LDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderache Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indiö p. aoepoat f 2.60; id. p. mail en overige landen f 9.20. Zondagsblad raap. 10.50, f 0.70, f 0.70,1 Lr-. Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct, p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tek«t)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct 28) „Rijdt je hier dik!18?" WJ. U knot werkelijk niet Uw bert doen, zoolang U er niet op *'n voorde«lig»t uitziet U daarom dagelijks roet een Valst Import&an i Ft. S. MUNDMSX» - DIN H4A0.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1