T r TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging tol bestrijding der Tuberculose. BINNENLAND VAN DINSDAG 4 MEI 1926. II Januari 1926. Het 1 Meifeest der S. D. A. P. De S. D. A. P. heeft het ditmaal heel wat beter getroffen met het weer dan ver leden jaar, toen het den eersten Mei den ganschen dag stortregende, zoodat de openluehtfeestelijkheden zelfs moesten worden uitgesteld tot des anderen daags. Weliswaar woei er een tamelijk stijve, noordelijke wind, die het verblijf op straat niet bepaald aangenaam maakte, maar we zijn al blij als het niet regent, nietwaar en nemen het weer maar zooals het is. Voor de fleurige en prachtige vlag gen en vaandels der A. J. O.-ers zijn zulke winderige demonstraties wel geschikt om ze eens ten volle tot hun reoht te doen ko men. Van twee tot drie uur Zaterdagmiddag hebben de A. J. O.-ers op het Stations plein hun bekende dansen uitgevoerd. De aardige pakjes der jongens en meisjes, de fleurige vaandels, de helderwitte petten vun het Fanfarecorps vormen een aardig, aantrekkelijk geheel. Het Is wel van alge- nieene bekendheid, dat de A. J. O. bij de keuze harer dansen veel gegrasduind heeft in do nalatenschap onzer voor ouders. Tal van middeleeuwsche volks dansen, in later tijd in hot vergeetboek geraakt, worden door de A. J. O.-ers weer naar voren gebracht. Hun dansen zijn zeer eenvoudig en weinig gecompliceerd, ze zijn ook niet bestemd om anderen te vermaken, doch uitsluitend bedoeld als afwissoling en spel. De muzikale begelei ding is eveneens uiterst primitief: wie een viool of guitaar kan bespelen, wordt tot speelman gepromoveerd en zoo heeft ieder zijn taak.' Na afloop van deze dansen formeerde zich op het Stationsplein de stoet Deze was minder groot dan verleden jaar; zoo als wij reeds vermelden werd een drietal zegewagens meegevoerd. -Voorts verschil lende doeken met de bekende opschriften, en de vaandels en vlaggen der verschil lende deelnemende bonden en vereenigin- gen. De route hebben wij vermeld; zij be streek ongeveer de geheele stad en de stoet was natuurlijk vergezeld van een phalanx van wat in sporttaal heet suppor ters, door de politie op eerbiedigen af stand gehouden. Schuchter en ietwat be schroomd. hoorden wij het klassieke lied. van „Nieuwenhuis moet zakkies plakken", maar dit kwam niet uit de rijen der A. J. O.-ers.... Natuurlijk was Casino reeds lang voor acht uur propvol. Het was een zeer uit voerig, te uitvoerig, programma, dat voor dezen avond was opgesteld. Wan neer men weet, dat de af deeling Helder der S. D. A. P. tegenwoordig beschikt over: „Kunst aan 't Volk", haar zangver- eeniging, „Helder's Fanfarecorps", het „Arbeiders Strijkorkest", de „A- J. O.", die allen natuurlijk op een avond als deze zich willen doen hooren en uitteraard hun beste beentje voorzetten; wanneerv men voorts weet, dat als feestredenaar de heer Miohels uit Haarlem was overgekomen en zijn zoon Gé had meegebracht, die als leerling van den heer Vincent eenige pianosolo's zou ten beste geven; wanneer men voorts weet, dat elk dezer medewer kenden meer dan een nummer gaf dan be grijpt men, dat het te laat werd en te ver moeiend was. Een volgend jaar zal men dan ook hetzij het programma ovor twee avonden moeten verdeelen, hetzij er de schaar moeten inzetten. Het is er net mee als met de krant: je hebt een massa aar dige en interessante copie, die gezet klaar staat; je gaat opmaken en er is veel te veel om het te kunnen bergen. Wat niet veroudert, blijft overstaan voor een vol gend nummer, de r^st gaat onherroepelijk weer de smeltkroes in, zij het mot bloe dend hart.... Wij zullen dan ook zeer in het kort de verschillende dingen even vermelden- De heer Verstegen opende met een kort woord de bijeenkomst en constateerde, dat de Meidag sohltterend is geslaagd. Ver scheldenen evenwel, die hier met vrougdo begroet zijn, hebben wij vanmiddag in onze rijen gemist. Wij hopen, dat dit niet weer gebeuren zal, wij moeten niet alleen naar binnen, maar ook naar bulten demon- streeren; het is meer dan noodzakelijk. Er is hedenmiddag een soort tegendemon- stratie geweest van een aantal kinderen, die tijdens het voorbijtrekken oranje- liederen zongen. Wij zijn dat niet gewend en wij dulden dat niet, zegt spr. Wij eisohen het recht op onverkort te demon- j streeren, zooals wij dat onverkort aan ieder geven. Spr. heeft gezien, hoe op don Polderweg een hoofdambtenaar van dej werf de kinderen heel vriendelijk toe knikte. Een ander ambtenaar deed dit eveneens. Voor spr. een bewijs, dat achter deze kinderlijke demonstratie groote men- schen zaten, die zelf te laf waren voor zoo'n demonstratie. Met dit protest tegen een dergelijke wijze van optreden zal spr. zijn korte woord besluiten. Nadat het Fanfarecorps een viertal nummers ten gehoore had gébracht, was het woord aan den heer Michels voor het uitspreken zijner Meirede. Uit diens rede vermelden wij het volgende: Spr. heeft maar drio kwartier tijd, en in 't algemeen is dat te weinig. Voor een gezelschap als dit, dat de beteekenis van den Meidag voldoende kent, is het ge noeg. 't Zou evenwel niet goed zijn als niet een enkel woord gesproken werd. De Mei dag is allereerst een feestdag en hoe ster ker de arbeidersbeweging wordt, des te feestelijker wordt hij. Maar t is ook een Ingezonden Mededeellng. Het Consultatiebureau is geopend weke lijks Woensdag van 12—2 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. dag van strijd. Dit mogen ook zij beden ken, die het op hun verantwoording na men een aantal kinderen een soort tegen- demonstratie te doen houden. Met derge lijke kinderachtige middelen is onze be weging toch niet tegen te houden. Die kinderen kunnen we zooiets niet kwulijk nemen, maar zij, die ze daartoe aanzetten, moesten bedenken, dat over een paar jaar deze kinderen groot geworden zijn, en dan wellicht in onze rijen komen. Reeds thans stemmen 20 van de katholieken niet meer als katholiek, en dit percentage zal over eenige jaren wellicht 40 zijn ge- i worden. De volle 100 krijgen we ook nog wel eens. Spr. heeft met veel blijdschap de ult- noodiging hier het Meifeest te komen vie ren, aangenomen. Het verschil met 20 jaar terug is enorm. We waren toen blij, dat we een 150 man hadden. Spr. herinnert zich nog een boutade van Jaap en Thijs, die met den rooden zakdoek van Reitsma spotten. Die tijd is voorbij, en men zal er spottend niet meer over spreken. Dat men thans de kinderen tegen ons mobili- llseert, wijst op angst der tegenpartij, die ziet dat onze beweging niet meer te kee- ren is. De Meidag is een Internationale feest dag, gevierd onder de leuzen „ontwape ning", „aohturendag", „medezeggenschap in de bedrijven". Hoe staat het daarmee? Wij zijn verheugd één dag In 't jaar eens bij elkaar te komen. Maar als wij nuchter om ons heen zien, en we zien hoe het met een van onze voornaamste i eischen: de ontwapening Btaat dan be- i geeft ons wel eens de moed. Overal in de wereld rommelt het en het zwakke plantje van den Volkenbond is nog erg zwak. Zouden wij de macht krijgen een nieu wen oorlog tegen te houden? De verschrik kingen zijn zoo gruwelijk, dat wel ieder zegt: zooiets nooit meer. De moderne oor logstechniek spaart niets meer; de gif- gassen- en microbenoorlog zal zelfs de burgerij niet langer beschermen. Trots deze verschrikkelijke dingen, waarvan spr. staaltjes vertelt, gaat men maar door met bewapening, ook in ons land. We zagen het nog onlangs met de jongste ministerwisseling, die een ver sterking van het militarisme is. Het is wel frappant dat het juist de christelijken zijn die de geweldigste militaristen zijn. Er komt gelukkig kentering: de groei van het N. V. V. en onze eigen beweging zijn daar symptomen van. In Stockholm, aldus spr., Is verleden Jaar een congres van de kerken gehouden, dat zich tegen den oorlog verzette, ook som mige predikanten verklaren er .zich te gen. Daarom is 3e Meidag een dag van strijd en organisatie omdat het hen die nog niet bij ons aangesloten zijn, in onze rijen brengen moet. Zoo ook is het met den strijd voor ver korten arbeidsdag. In 1918 heeft de ar beidersbeweging een groote overwinning behaald op het kapitalisme door den acht- urendag. Maar als we zien hoe daar aan getornd is: we hebben een Arbeidswet die niet wordt nageleefd en het zal nog veel strijd kosten om in werkelijkheid den 8- urendag ingevoerd te zien. Hoe staat het internationaal met den 8-urendag? De Meidag is ingesteld voor de verovering van den 8-urendag. De con ventie van Washington is nog maar door enkele landen onderteekend. Nederland is daar niet bij. Daarom i3 strijd noodig. Medezeggenschap. Men spot met die leuze. Dat hoeft ons niet te hinderen, ook met bet alg. kiesrecht werd vroeger den spot gedreven. Onze partij heeft met taaie volharding er voer gevochten*cn het veroverd. Zoo gaat het met medezeggen schap ook: de arbeiders zijn er niet rijp voor, wordt gezegd, enz.. 't Getuigt van groote onwetendheid, om dat door den oorlog de oogen der arbei ders zijn opengegaan. De arbeiders zorg den tijdens den oorlog voor de productie; het kapitalisme ontketent den oorlog en speelt baas over de producten van ons werk, zij vernietigen wat wij na lange ja ren hebben bereikt En zou men denken dat de arbeiders tevreden zijn mot dezen gang van zaken? Wij zullen de middelen moeten vinden aan dien eisch te voldoen, nl zal dit niet gemakkelijk gaan. Het zal afhangen hoe de loop der go- beurtenissen In ons land is en of Inder daad wettelijke regeling een begin van invoering kan krijgen. Onze partij heeft haar plicht gedaan; onze partijgenooten hebben er studie van gemaakt en aange geven hoe de eisch kan worden ingewil ligd. De productiemiddelen behooren aan de gemeenschap, maar wij eischen Btem in de productie. Wij dachten vroeger: als wij het alge meen kiesrecht hadden waren we er. Maar er zijn nog andere machten: het groot kapitaal dat de sterke macht in ons eco nomisch leven vormt. Natuurlijk wil men den eisch niet inwilligen, omdat deze In derdaad weder een stuk socialisatie Is. Wie deze drie eischen ziet en wat er nog voor te doen is, beseft dat de Meidag ook een dag is van strijd. De gansche ar beidersklasse heeft belang bij dezen eisch. Spr. heeft vandaag nog allerlei oude notulen van de afdeeling doorgelezen. In 1906 telde de afdeeling 16 a 20 leden; de contributie-ontvangst was 22.—. Thans is die 2200.—. Het verslag was ln pes- simistischen toon, waarvan spr. allerlei staaltjes vertelt. De verkiezingen brach ten een schuld van 80.—. Toch waagden wij het een blad uit te geven. Wie dan let op het feit, dat in het heele Noorden bo ven Alkmaar alleen dezo afdeeling Helder bestond, en men vergelijkt dit bij wat spr. heden zag, moet oonstateeren, dat we toch vooruitgegaan zijn. Dus er is ook reden voor feeet-viering. Bovendien, spr. is niet jong in de beweging gekomen; voor bereiding en onderwijs ontbraken ons. Onze kinderen gaan een andere jeugd te gemoet. Zie hier de toekomst, zegt spr., op de A. J. O. doelende, die rondom spr. op het tooneel zit. Wij zijn blij, dat zij straks onze taak zullen overnemen; onzo jeugdbeweging is eene belofte voor de toekomst Het zou verkeerd zijn hen thnnw al te willen belasten met do taak en de zorgen voor het partijleven. Maar zjj mo gen het beseffen dat die taak hen eenmaal opgelegd zal worden! Spr. hoopt dat de A. J. O. moge groeien en bloeien tot heil van de arbeidersbewegingl Spr. was verheugd hier te mogen spre ken. Speciaal in Helder wilde spr. het gaarne medemaken om het groote ver schil tussohen vroeger en nu. Ik hoop van harte, dat deze dag voor hen die buiten onze rijen staan, aanleiding mag zijn zich aan te sluiten. Het overige van den avond was geheel aan feest gewijd. De A. J. O.-ers traden op met een uitvoerig programma, zang, dans, deciamatie, muziek volgden in bonte rij. Na een korte pauze het was al aardig laat kwam Kunst aan 't Volk" met een drietal nummers, waar onder een paar zeer mooie composities. En daarna de jeugdige pianist, die nog wat zenuwachtig was, maar die desniettemin een onberispelijke vertolking gaf van een Nooture van Chopin, een sonate van Mo- zart en eenige kleinere nummers. Men kan van den jeugdigen Miohels nog geen volmaakte interpretatie van deze werken vergen: het zangerige, weemoedige veui Chopin, het brillante, fijne van Mozart misten wij nog hier en daar. Maar dat komt wel. Het .Arbeiders-Strijkorkest" hebben wij niet meer gehoord, want het was inmiddels al over middernacht gewor den. Maar daarvoor bestaat ben ander maal wel eens de gelegenheid. Zoo is inderdaad deze Meidag In alle opzichten geslaagd en gingen de vele honderden aanwezigen dankbaar en vol daan naar huis. Het photobureau „Helder" vervaardigde eenige mooie opnamen van den Meistoet der D. A. P„ welke in onze platenkast zijn opgehangen en in het sigarenmagazijn „Reitsma" (Spoorstraat) verkrijgbaar zijn. Audiëntie. Voorzitter en Secretaris van het Comité tot behartiging der algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier (Cambo) werden gisteren door den Minister van flnantiën, voorzitter van den Ministerraad, in audiëntie ont vangen. In hoofdzaak werden opmerkingen gemaakt op het in den Ministerraad ge nomen besluit, om een der per 1 Jan. 1926 genomen maatregelen ten opzichte van de wijziging der salarisregeling weder ongedaan te maken, waardoor het Marine- personeel thans gedupeerd is, en de per j 1 Juli 1922 het militaire personeel opge- i legde salaris-verlaging 5 waarover tot nog toe de rechtmatigheid niet is aangetoond. De minister beloofde een en ander te zullen nagaan. De Operavoorstelling van „De Haghezangers". Wij herinneren nog eens aan de buiten gewone Opera-uitvoering op Woensdag ajs. ln Casino door het NederL Opera gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, directie Louis Bouwmees ter Jr. De opera „De Postiljon van Lon- jumeau" is iets heel moois; uitmuntend verzorgd en gespeeld door de beste krachten' van ons land. Zelden zal men hier in de gelegenheid zijin zoo iets te zieni en te hooren. Het is een; opvoering die men beslist niet voorbij mag laten gaan. Er zijn in Casino op alle rangen nog zeer mooie plaatsen verkrijgbaar, waartoe gelegenheid 's middags van 3—6 uur. Hieronder volgen nog enkele pers- beoordeelingett. „Do Gouran/t": Louis Morrlaoon bezette de hoofdrol. Het Is een genoegen Lam Ln deze moeilijke rol, die ook van' den acteur voel verlaagt, te alen optreden. Mot dien Boe Henri Bloamgartcn draagt hij het werk vocaal 'geheel en al. Uk>h. Roskamp maakt met veel succes dlo komische rol. De knappe regio van Bouwmeester hoeft ln Nunen.werking met Peele' decoratieve kunst ieta moois gemaakt. „Hot Volk" (Den noag) Enfin, deze rol wordt door Morrleson met do voreiechto verve gespoeld en met oen prachtig geluld gezongen. Als hij zoo'n aria mot zeer voel trillers er uit gejubeld had, dan ibarstto do zoal los ln enthousiast applaus. Het is dan ook odn genot naar zijoi stam te luisteren. Do maai zonder stcon maar mot groot komiech talent, Jbh. Boskamp. Henri Bloemigarton was zoor verdienstelijk. Wat een mooie bae. Mevr. Santhmgiems stem is heerlijkzui ver, haar voordracht lofwaardig en haar tech niek gaat ver boven do middelmaat uit. Uit het Politierapport Vrijdagavond werd aangifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel. Past op uw vohikel! Door een bowoner van het Ankerpark werd aangifte gedaan, dat van een woning van hem, die op het oogenblik onbewoond was, een twaalftal ruiten waren ingegooid. Vermoedelijk was dit gedaan door de voet ballende jeugd. Vrijdagavond trof een agent ln de Spoorstraat een zestal marineschepelin gen aan, die zeer luidruchtig waren, ter wijl er een deed alsof hij dronken was. De man werd naar het hoofdbureau gebracht, waar evenwel bleek, dat hij ge heel nuchter was. Nadat hij dan ook over zijn gedragingen was onderhouden, kon hij op vrije voeten worden gesteld. Vrijdagavond werd aan het hoofdbureau kennia gegeven, dat er op het Konings plein door marineschepelingen gevochten werd. Een brigadier begaf er zich onmid dellijk heen, doch bij zijn komst was de twist reeds geëindigd. Het saamgeloopen publiek werd verspreid. Zaterdagmorgen werd door een winke lier uit de Spoorstraat aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht in zijn werk plaats was ingebroken en daaruit een aantal kleedingstukken waren ontvreemd. De dader had zich vermoedelijk door in klimming toegang tot de werkplaats verschaft. Tegen e6n jongen werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij in een militaire schuilplaats in de duinen een brandje had gesticht. Gisterenmorgen deed iemand uit de Jonkerstraat aangifte, dat er Zondagmid dag in zyn pakhuis ingebroken was en een partijtje bananen en sinaasappelen waren ontvreemd. Art 40 van het Bezoldigingsbesluit Naar het orgaan van den Centralen Bond van Nodetlandsch post-, telegraaf- en telefoonpersoneel mededeelt, zal de procedure over art 40 van het Bezoldi gingsbesluit worden voortgezet De verdediger, mr. Marchant, zal cas satie van het vonnis van hei gerechtshof te 's-Gravenhage verzoeken. Oud-Mlnlster Aalberse Rijtebemiddelaar. Bij' K. B. is op verzoek eervol ontslagen ir. L. A. Fruytler, als Rüj'kébemiddeLaar in hot vierde district onder dankbetuiging van de door hom in die functie bewezen i diensten. Als zoodanig is benoemd prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Arbeid te Den Hjfti' g. Mr. J. Schokking Hd van de Tweede Kamer. In de plaats van jhr. mr. J. W. H. Rut- gers van Rozenburg, die heeft bedankt als I lid van de Tweede Kamer, is Zaterdag dag door den voorzitter' van het centraal stembureau voor de verkiezing van loden der Tweede Kamer, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer mr. J. Schok king, te Leiden. De Huurwetten. In verband met de mededeelingen in zake een eventueele intrekking van de huurwetten heeft het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereeni- gingen een onderhoud gehad met den minister van arbeid, handel en nijverheid. Aan de hand van een omvankelijk fei tenmateriaal uit verschillende plaatsen des lands bepleitte hot bestuur van het N.V.V., aldus het Volk, dat onder de huidige ongunstige toestanden op het gebied der volkshuisvesting er van een intrekking van deze wetten over de ge heele linie geen sprake zal mogen zijn. Op zijn verzoek zal dit materiaal, in een nota verwerkt, aan den minister worden toegezonden. De minister deelde nog mee dat, hoe wel geen bepaalde toezegging kon worden gedaan, niet dan na een onderzoek ook omtrent deze gegevens tot intrekking van de huurwetten zou worden overgegaan. De staking ln Engeland. Een manifest van het bestnnr van den Centralen bond van transportarbeiders aan de Ne- derlandscho havenarbeiders en zeelieden. Het bestuur van den Centralen bond van transportarbeiders heeft naar aanlei ding van de staking in Engeland een ma nifest gericht tot de Nodeiiandscha ha venarbeiders en" zeelieden. Wij lezen daarin onder meer: „Wij roepen u op, in dit oonflict, uw internationalen plicht van solidariteit te vervullen. De volgende maatregelen moe ten daartoe worden genomen': le. Er mag geen ton steenkool naar En geland worden verscheept De haven arbeiders noodigen wij dringend uit, scherp toe te zien, dat zulks niet gebeurt Weigert het werk op schepen, die een la ding steenkool voor Engeland willen In nemen. Geeft ons onmiddellijk kennis, als men zou pogen, dergelijke schepen in la ding te nemen. De zeelieden nemen ont slag, als men hun schip in de kolenvaart, voor het vervoer van kolen naar Engeland zou willen gebruiken. 2o. Aan schepen, die bunkerkolen in Engelsohe havens zouden innemen, doch daarvoor nu naar den Waterweg zouden komen, moeten deze bunkerkolen worden geweigerd. 3o. Mag op Engelsche schepen niet worden aangemonsterd. Het spreekt van zelf, dat als de algemeene staking op Dinsdagochtend ingaat, waarin ook het zeevaartbedrijf is betrokken, dat dan ook hier geweigerd moet worden, op Engel sche schepen aan te monsteren". De houding van de Internationale van Transportarbeidera Heit L T. F. deelt mede: ln verband met het arbeidsoonf lot ln Engeland vergaderde gisterenochtend in Amsterdam het dagelijksdh bestuur van het'L T. F. Van het secretariaat der mijh- werkerafederatie waren telegrammen ont vangen, gevende een overzicht' van den toestand in Engeland en bevattende een beroep'op de solidariteit der bij het I. T. F. aangesloten organisaties van het vaste land van Europa. Op grond van de besluiten van de ln aanvang April gehouden zitting van don gcneralon raad van bet L T. F. beeft hvt dsgsitfksob beatuuB omriddaUQk da noo- Tn gezonden Mededeellng. I bij 3 pakjes van AJ.R's Puddinqsoorteo PUDDINGfABUieU A J DOI A IS - ORONINGtrt dlge maatregelen getroffen teneinde aan het verzoek der Engelsche organisatiea gevolg te geven. De transportarbeiders- orgamisaties van' de voornaamste landen van het vasteland van Europa hebben telegrafisch aanwijzingen ontvangen den uitvoer van steenkolen naar Engeland te verhinderen, alsmede het aanmonsteren op Engelsche schepen. In de havens van Rotterdam en Amsterdam zijn de haven arbeiders reeds door een manifest van den Centralen Bond met een en ander op de hoogte gebracht Een gemeenschappelijke zitting van da besturen van het L T. F. en de Mijnwer kers Internationale zal vermoedelijk bin nen enkele dagen plaats hebben, alsmede een vergadering van het 'bestuur der L T. F. met de vertegenwoordigers der meest belangrijke organisaties welke bij het conflict 'betrokken kunnen worden. In verband met de laatste berichten omtrent de Erugetache mijnwerkerastaJclng heeft het N.A.S.-bestuur zich heden in een brief tot de andere vakcentrales gewend en voor een gemeenschappelijke spoedbe- spreking uitgenoodigd en verzocht voor 6 dezer antwoord te zendien. Mem meldt aan die N. Roti Crt uil IJmuiden: Bij hc. beaftrev. r&ü den Boriïï raaa transportarbeiders te xJimiidón ia van het bestuur der Internationale federatie van transportarbeiders bericht ingekomen^ dat te IJmuiden geen Engelsche schepen, ook geen' stoomtreilers gebunkerd mogen- worden. Ook het bestuur van de IJmuider federatie van transportarbeiders ontving een dergelijk bericht. Voorloopig zal deze order worden opgevolgjL Staking bootdtenst Hoek van Hol land—Harwlch. In verband met de staking ln Enge land wordt de dienst der nachtbooten van Hoek van Holland op Hiarwidh, morgen, gestaakt, zoodat voorloopig de laatste boot naar Enigeland van Hoek van Holland zal vertrekken in den avond van Dinsdag 4 Mei n-s. De Engelsche spoorwegen kunnen er niet meer voor instaan, dat de treinen, welke de aansluiting aan die laatst© boot verbinding bodienen, ia den morgen van 5 Mei zullen löopen. Ingaande beden zal de bootdienst Hap- wichHoek van Holland gestaakt wor den. Lnchtdlenst In verband met die dreigende staking in Engeland zal de Koninklijke Lucht vaart Mij, naar het Haagsche Aneto- kantoor verneemt, morgen en volgend© dagen, des ochtends 8 uur, twee extra toestellen ln de vaart op Londen brengen, die door belangstellenden kunnen worden gehuurd. Het toestel van 2.30 mm. uit Amsterdam en 8.16 uit Rotterdam, zal den gewonen dienst vervullen. Uit de Communistische Partij. Het Volk meldt: Ongeveer veertien dagen geledm ver schenen voor het presidium der Commu nistische Partij Holland twee buitenland- sche communisten, vertegenwoordigers van de Executieve der Komintern. Het waren de Belg Van Overstraeten en de DuitScher Edwin Hurle, beiden rechts ge oriënteerd. Zij verklaarden, gevolmach tigden van Komintern te zijn en togen aan het werk om de stukken der O. P. H. weer aaneen te passen. Het zwaartepunt der kwestie schijnt nog steeds in Rotter dam te liggen, want tot die plaats richt ten de vertegenwoordigers hun pogingen. Er werd druk geoonfereerd en gediscus sieerd en reeds kwam er onder de „offt- cieele" menschen van de O. P. H. rumoer, omdat de vertegenwoordigers der oppo sitie wat al te zachtmoedig handelden. Alle pogingen zijn echter afgestuit op de halsstarrige houding der Rotterdam mers, die intrekking van alle sohorsin- gon vóór het oongres eischten, opdat zij Van Ravesteyn on Van Burink als ge wone afgevaardigden naar het oongres kunnen sturen. De door het presidium opgerichte nieuwe afdeeling Rotterdam moet worden opgeheven. Zij wilden zelfs eerst niet met de vertegenwoordigers der Ekki onderhandelen. Tenslotte is men er toch toe overgegaan een vergadering te beleggen, waar de vertegenwoordigers van de Ekki zouden probeeren een oplos sing te vinden, waardoor de groep oppo santen in de O. P. H. kon blijven. Deze vergadering is mislukt: Van Ravesteyn, die de intelleotueele ziel der Rotterdam- sche oppositie is, verscheen niet Thans belegt men weer een vergadering tegen 8 Mei. Zyn onze Inlichtingen juist, Öan zal Van Ravesteijn op de vergadering van 8 Mei weer niet verschijnen. Als er in den toestand geen verandering komt, zal de oppositie-afdeeling Rotter dam aan het congres niet deelnemen. Dat beteekent, dat de federatie Het Noorden, met welke Rotterdam steeds in verbinding staat, ook niet zal opkomen, zoomin als geheel Twente, behalve Hengelo. Alg. NedL Typografenbond. Volgens het pas verschenen jaarverslag telde de Alg. Ned. Typografenbond op I Januari LL 9400 Udan, tegen 9801 op

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5