„LIEFHEBBEN ZULT Gil MIJ IIWAÏTA8** J^VA.REM' Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE DONDERDAG 6 MEI 1926 54ste JAARGANG ENGELAND. De algemeene staking. FEUILLETON. Naar het Engelach van Ingezonden Mededeellng. DOLF WYLLARDK Andermaal verviel hij in stilzwijgen, tot hij zich ineens getroffen voelde door het feit hoe stil Winnle er ook bijzat. „W© zijn vanochtend geen heel opge wekt gezelschap klein- dinig", zei -hij ein delijk. We hebben haast geen woord ge sproken op den terugweg en daar is het „Ik weet niet, en waar dacht Jij aan, Roy? „Ik dacht, dat je je wel eens heel erg vergissen kon, noodlottig vergissen; (t?1 'beste bedoelingen", zuchtte hij. „Hoor oens, Winnde, ik moet eens ken nis maken met dien- ouden dokter. Want TOr*m8W> M,r d,t „Ik zal tanite Lydia zeggen dat zij hem te dineeren moet vragen,'7 zei Winnie, die blij was, dat ze nu toch ook eens een wïX zijn ®°U hebben- Aginoourt ter HOOFDSTUK xrv. Dokter Corry wend daja ook te dlnawMt gevraagd, gelijk imet Ajglnoourt en op den majoor maakte hij' onmiddellijk den in druk van een flinken gezonden ouden man, die zeker niet gemakkelijk was voor zijn patiënten; maar dan ook geheel op ging in zijn praktijk en nog net zoo min tegen een mijlenverren rit opzag als toen hij twintig jaar jonger was, mits hij iminsr zag, dat zijn voorschriftten gevolgd wer den en diat hij' vooral niet te doen) had met een ingebeelde ziekte. iMrs. Wallaoe en hij1 bespraken een ge val van moeraskoorts, dat het gevolg was van de vochtige ligging van Lowlands dat volgens den dokter, drooggelegd moest worden. „O, maar dokter Corry! Wilde u dat heerlijke plekje bedierven waar in het voorjaar de maluwen zoo prachtig groei en?" riep Winnle. „En de moeraskoorts, noem' je die óók heerlijk, jongedame? Je zoudt er wel an ders over denken, als je een man had, die op dat heerlijke plekje werkte en dan met de moeraskoorts thuis kwam. Je verdien de lm den hoek te staan voor dat achte loos gezegde, Winnlel" „Ik zal maar gauw achter Majoor Ajgln oourt kruipen," lachte Winnde. „U ver geet dokter, dat ik een beschermer heb!" „Neen, dat vergeet ik niet! Als Majoor Aginoourt een verstandig mensch is, dan verlangt hij' ook een verstandige vrouw en1 zal hijzelve dus de kastijding wel op zich nemen. Want die nonsens moet er uit, uit dat verwarde hoofdje van' je en wel hoe gauwer hoe beter." „Ik beloof u, dat ik haar dadelijk na het diner onderhanden sal nemen, dok ter!" zei Aginoourt, want belden deden ze hun beat, zoo opgewekt mogelijk te zijn. „Roy is verliefd geworden op uw jachthuisje, dokter," zei Winnle onder het dessert. Hij: houdt het voor zoo'n vei lig oord els hij mijn grillen ontvluchten will" „Eh moeraskoorts heeft hij er ook niet te duchten," praatte de dokter wat met haar mee, terwijl hij' de perzik aanvaard de, die zij voor hem geschild had. „Het ligt zoo goed voor de jacht," zei Aginoourt, die het onderwerp wilde vast houden. „Vrij goed; ja. Verleden jaar heb lk er zelf eenige korhoenders geschoten, toen lk daar kampeerde, maar patrijlzen zijn er schaarsch. A propos, Wallaoe, doet Dunston van het jaar druk aan de Jacht?'' ryJa; zijn zoon is thuis en ze hebben het huis vol gasten, met September." „O, die roodharige jongeling 1 Ja, dien heb ik al even 'gezien." Winnle reikte dolkter Corry den wijn: „Neen dank je, kind! Ik moet voorzich tig zijn voor de jicht; weet jeNu, lk zal toch zien, dat lk nog een dagje mee doe. Sir Plens is een eersteklas sport man." „Zoudt u ingaan op een aanbod; om het huisje in den herfst te verhuren, dokter Corry! Ik heb een half jaar verlof en lk w>u erg graag mijn hart nog eens ophalen aan de jacht. „Maar, beste Roy, je gaat ons nu toch ^^LverlJ5!en?" VTO€« Mr* Wallaoe, vriendelijk. „We zijn je heusoh niet imoe, „Ik wild© enkel maar ©en eindje verder opgaan, als lk niet langer misbruik wild© maken van uw gaat/vrijheid," antwoordde Aginoourt, met een glimlach. „Hoeveel vertrekken 'heeft het, dokter Corry?" „Maar heel weinig. Er zijn veel sóhikter jadht-optrekjes te krijgen in den omtrek van Dunston en 5500 telgen de dui nen aan." „Ja, toch kan ik u niet ter wille zijn, In deze: Het is al verhuurd." „Maar uit Whmle's zeggen meende lk op te merken, dat het enkel voor den zo mer verhuurd was; en. „O, haal imy er nu niet hij!" viel het jonge meisje in. „Dokter Corry wilde ime niets vertellen van zijn huurders; düs kan ik er ook niet veel van gezegd hebben „Ik kan er u zélfs niet anders van ver tellen, dan dat de huurder een zieke was, die gehoord had van de versterkende dulnluchl En iemand, die hier dus komt voor rust, val lk niet verder lastig." „Hebt ook van hèm geen bezoek ge had, dokter Oorry?" vroeg Mm Wallace. „Neen." ,Jk begrijp me zoo'n mensch niet," zei Winnle, lachende. „Als ik ziek was en lk moest dan zoo alleen en verlaten zitten, dan 'zou lk zeker hoe langer hoe erger worden!" Nog liet Aginoourt niet los. „Weet u ook soms den naam van uw huurder?" Eerst bleef dokter Oorry nog over zijn perrik gebogen ritten; toto keek htj op, Ingezonden Mededeellng. Berichten van gisteren. met een blik, zóó sprekend, dat Ajglnoourt begreep, hoe de oude man een geduchte tegenpartij kon zijin, aiLa zijn toorn een maal was igewekt. „Ik geloof, dat het een zekere Mr. Mu- rison is. Hoort nieuwsgierigheid tot uw ondeugden, Majoor Aginoourt?" Ofschoon die vraag goed raak was, ging de scherpte er van haast geheel verloren voor Aginoourt, in den sohok, dien hem het antwoord had bezorgd. Veel duidelij ker dan het gelaat van den dokter, zag hij dat schoone, droeve gelaat weer voor zioh; en; overweldigend, werd zijn 'ge moed vervuld van de gedachte: „Zij wonot daar met Murison." Tóch bleef hij1 nog genoeg besef hou den van de werkelijkheid, dat hij zich zei ven hoorde zeggen: „Neen mij' niet kwalijk. Het was ook een dwaze nieuwsgierigheid1, dl© enkel te verklaren valt uit Jaloersohheid op uw huurder." „Dit la anders een gebrek, waar ik In het minst geen sympathie voor voel," ant woordde de dokter streng. „Ik hoop, dat u het althans niet zoo ver zal voeren, om aan het huisje zelve te gaan vragen, wan neer het leeg zal zijn." „Ik denk niet, dat mijn nieuwsgierig heid mij1 zoo ver zal voeren, dokter Oorry.", „Zing eens Iets voor ons, kindje," dron<r Mrs. Walaoe, toen het gezelschapje weer in den salon bijeen was. Winnle liet zich niet bidden, trad on middellijk aan de plano en speelde de in leiding tot ,DU zult mij toch liefhebben." HELD COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Wie is de aanvallende partij De „N. Rott. Crt." schrijft: Men kan zeggen, dat de voorstelling, die thans van weerskanten van het uitbreken van het conflict gegeven wordt, een nieuwe bijdrage vormt tot de móeilijkheid om bij een uitbarsting te bepalen wie aanvallende partij is. De „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, schreef Maandag aan het hoofd van het blad: „Het antwoord van de arbeiders op de oorlogsverklaring van het kabinet". Als een oorlogsverklaring beschouwt zij natuurlijk den eisch van de regeering, dat de raad van het vakvereeni gingscongres de instructies nopens de al- gemeene staking zou herroepen, alvorens de onderhandelingen over het conflict bij de mijnen heropend konden worden. Maar hier staat tegenover, dat het lichaam, het welk de vakvereenigingen vertegenwoor digt, voor de geweldige uitbreiding van het tot de mijnen beperkte geschil aansprakelijk werd toen het besloot tot afkondiging van de algemeene staking. Dit bracht een be perkt en zuiver economisch conflict op al gemeen en politiek terrein over en heeft aan de beweging het karakter van een revo lutionaire woeling gegeven, met het bepaal de dgel de regeering te dwingen, zich naar den raad van het vakvereenigingscongres te richten. Door de grieven van de mijnwer kers over het gemis van waarborgen voor de, reorganisatie van het bedrijf tegenover een door hen te aanvaarden loonsverlaging op den voorgrond te stellen, blijft men bui ten de kern van het groote conflict, dat thans uitgebroken is. De vraag is ook, of de vertegenwoordi gers der vakvereenigingen zulk een ver strekkend besluit zonder raadpleging van de leden hadden mogen en kunnen nemen. Het besluit tot algemeene staking viel Za terdag in een vergadering van dagelijksche besturen van de vereenigingen die bij het Vakvereenigingscongres zijn aangesloten. Er waren tweehonderd gedelegeerden te genwoordig, die 3.6153.529 werklieden ver tegenwoordigden. Van dezen stemden de gedelegeerden van 49.9 ji leden tegen. Maar, geliik gezegd, de leden zeiven zijn niet geraadpleegd. Churchill heeft Maandag in het Lager huis zijn rede besloten met te zeggen, dat indien het bevel tot de algemeene staking slechts herroepen werdi, de regeering onver wijld en met het grootste geduld de onder handelingen over het mijnconflict zou her vatten. Maar, zoo vroeg hij, welke regee ring zou de verantwoordelijkheid met een bijregeering willen deelen? „De regeering zal thans alleen de verantwoordelijkheid op zich nemen, zelfs al mocht het later noodig zijn, maatregelen te nemen, die, indien zij thans werden vermeld, drastisch zouden schijnen". Men moet dus aannemen, dat de regeering niet voor buitengewone maatre gelen zal terugdeinzen. De vergadering van het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft lord Salisbury een overzicht gegeven van de gebeurtenis sen, die geleid hebben tot de huidige crisis. Hij zeide dat de regeering, ten overstaan van de bedreiging, tot het heele volk ge richt, die in de afkondiging van de alge meene staking gelegen was, zich gedwon gen had gezien, de onderhandelingen af te breken. Hij hoopte, dat een betere raad de overhand zou verkrijgen en dat de regee ring nogmaals in staat zou zijn, haar rol van bemiddelaarster op te nemen. Burggraaf Haldane (labour), gispte de regeering, omdat zij de onderhandelingen li 24) kleintje?^**1, zltten' ff6*1®®11*®111' ze®> niet had voortgezet, zelfs onder de bedrei ging met een algemeene staking Hij wan hoopte er echter niet aan dat de partijen nog weer tot elkaar zouden worden ge bracht. De graaf va.n Oxford and Asquith (libe raal) zag niet in, hoe het voor eenige regee ring mogelijk zou zijn, de uitdaging met een algemeene staking niet te aanvaarden. De regeering behoort volledigen steun te krijgen bij het verzekeren van de allereerste belangen van het volk. De graaf van Balfour zei, dat als het parlement zijn bevoegdheden overdroeg aan de vakvereenigingen en de ambtenaren daarvan, het de noodlottigste en meest tra gische revolutie zou hebben volbracht, waarvan de historie ooit had gewaagd. De prins van Wales per vlieg tuig aangekomen. De prins van Wales is Dinsdagavond te 8.15 u. op het vliegveld Croydon aangeko men en met een auto naar York-house ver trokken. De ontreddering van het verkeer. Dinsdagochtend bood de stad een onbe schrijfelijk schouwspel, toen de menschen, die zich naar hun werk begaven, gedwon gen waren, zich te voet, op fietsen en met alle mogelijke voertuigen naar de City te begeven. Al de voornaamste straten raakten ver stopt, ten gevolge van den stroom van voer tuigen, die het verkeer zeer langzaam maakt. Het verkeer van de sporen, ondergrond- sche treinen en autobussen staat volledig stil. Ofschoon het treinverkeer hopeloos ont redderd is en dit feit ook door den direc teur van de groote maatschappijen wordt érkend, is het in enkele gevallen nog gelukt verbindingen tot stand te brengen. De sta kers hebben de treinen nergens gemoles teerd. De meeste kranten in beperkten omvang uitgekomen. Met uitzondering van de „Daily Mail" en de „Daily Mirrer", die in geschil lagen met den drukkersgezellenbond over de wei gering van den laatsten om zekere artikelen van den hoofdredacteur op te nemen, ver schenen alle ochtendbladen, ofschoon in verkleinden omvang. De staking niet algemeen. Naar schatting zijn bij de staking onmid dellijk ongeveer twee-en-een-half millioen werklieden bij de sporen, het vervoer op zee en langs den weg en verscheidene an dere onontbeerlijke industrieën betrokken. De afdoende stilzetting van alk vormen van vervoer moet ten slotte onvermijdelijk andere itakken van nijverheid verlammen, die afhankelijk zijn van aanvoer van brand en grondstoffen. In vele van deze indus trieën ging het werk echter Dinsdag zijn gang. Tienduizenden particuliere auto's in dienst. Tienduizenden particuliere auto's waren voor hét verkeer tot beschikking en ook een groot aantal vrachtauto's die door vrij willigers bestuurd werden. Ook 'de geregelde diensten met chars i bancs tusschen Londen en de omliggende plaatsen bleven loopen en voorts waren er vierhonderd bussen onderweg. Er heerschte volmaakte orde en ook de berichten uit de cenltra in die provincie mel den dat nergens de vrede verstoord is. De opkomst der vrijwilligers. Het beroep van de regeering op vrijwil ligers tot handhaving van de openbare dien- sten heeft een opmerkelijken weerklank ge vonden. De aanwervingskantoren in heel het land zijn de laatste twee dagen overstelpt met aanvragen en Zondag en Maandag werden aan het hoofdkantoor te Londen ongeveer 400 man per uur ingeschreven. Gedeeltelijke hervatting van het spoorwegverkeer. Met behulp van geoefende vrijwilligers hebben Dinsdag de meeste ondergrondsche lijnen te Londen weer een gedeeltelijken dienst kunnen invoeren. Er liepen ook af en toe spoortreinen op de voornaamste lijnen bovengronds en de spoorwegmaatschappijen verwachten spoe dig een geregelden, zij het ook beperkten dienst te kunnen herstellen. De wet voor buitengewone omstandigheden. De wet voor den staat van nood (Emer- gency Powers Alt) van 1920 geeft den re- geeringsdepartemenlten ruime bevoegdhe den om maatregelen te nemen in de tegen woordige buitengewone omstandigheden en haar bepalingen machtigen daartoe aange wezen personen pm bezit te nemen van grond, gebpuwen en fabrieken, die noodig kunnen zijn of kunnen zij voedsel, voeder, brandstoffen, voertuigen, enz., enz. requi- reeren. Wat de pers xegt. Terwijl de conservatieve bladen de blaam op de mijnwerkers en de liberale organen een deel van de verantwoordelijkheid op de regeering leggen wegens de vergissingen, die zij, volgens hen, begaan heeft, betreu ren allen de crisis, welke ontzaglijke ver liezen na zich moet sleepen. De „Daily Chronicle" doet in wat zij misschien voorloopig haar laatste bood schap tot haar lezers noen?; een beroep op beide partijen om zoo spoedig mogelijk den weg te betreden, dien men toch later zal moeten bewandelen, namelijk den weg van vreedzame onderhandelingen. De sociaal-democratische Weensche Ar- beiterzeitung besluit een hoofdartikel over de algemeene staking in Engeland met de woorden: „Het is de grootste beslissing van de moderne geschiedenis. De vraag is hierbij, of het kapitalisme andermaal over de arbeiders zal zegevieren. De heele we reld houdt den adem in.". De rechtzittingen gaan door. Officieel wordt meegedeeld, dat het werk aan de gerechtshoven als gewoonlijk zal worden voortgezet. Een opslagplaats bestormd. Mijnwerkers en hun vrouwen hebben een opslagplaats van huishoudkolen bij de spoorwegen te South Newhem (Northum- berland) bestormd. De kolen waren voor hen bestemd, maar kwamen niet aan tot nadat de mijnen waren stopgezet. De aanwerving van vrijwilligers. Niet minder dan 6000 vrijwilligers heb ben zich Dinsdag aangemeld bij het recru- teeringskantoor te Londen, en in de bui tenwijken en provinciale steden hebben er zich ook duizenden aangemeld. Alle spe ciale politiemannen zijn opgeroepen. Er zijn vlooteenheden uit Portsmouth naar ver schillende deelen van het landi gezonden om de orde te bewaren. Meikdistributie. Er is Dinsdag een uitstekenden voort gang gemaakt met de vestiging van een melkdistributie in het Hyde Park en voor de avond viel was er een flink dorp van tijdelijke gebouwen bij de V ble Arch op getrokken. Militaire maatregelen. Er zijn Dinsdag vier slagschepen voor anker gegaan bij Liverpool en twee batal- jpns infanterie uit een troepenschip in die stad aan land gezet. De troepen waren ge heel in veldtenue, met helmen, geweren en verdere uitrustingstukken. Een regeeringscourant. De regeering zal van gisteren af een krant uitgeven, getiteld „The British Ga- zette", die een stuiver zal kosten en goed gekeurde inlichtingen als ook gewone be richten zal bevatten. Regeeringsmaa tre gelen. De minister van koophandel en trans portwezen hebben een oproep gericht tot het welgestelde deel van de Londensche be volking in het West End om regeerings- ambtenaren, en vooral typisten, gedurende de staking onderdak en voedsel te verstrek ken, opdat deze lagere ambtenaren, die Maandag vaak van 10 tot 15 K.M. geloo- pen hebben om hun bureaux te bereiken, dichter in de buurt zullen kunnen blijven en frisch aan het werk kunnen gaan. De politie verzoekt den winkeliers, hun personeel reeds tusschen 4 en 5 uur vrij te geven, om de vervoermiddelen te ontlasten. De arbeidersleiders zijn bereid, alle trei nen met levensmiddelen door te laten, mits die niet door vrijwilligers worden bediend. De regeering heeft van dit aanbod geen kennis genomen. De organisaties van spoorwegpersoneel bevelen ook dergelijke treinen aan te houden. De post wordt in theorie per vliegtuig vervoerd, maar in de praktijk was er Dins dag geen post. Alle schepen naar het continent waren vol vluchtende reizigers. De habeas corpus act is opgeheven. Daar door zijn arrestaties en huiszoekingen zon der bevelschrift mogelijk, alsook requisities van paarden, wagens en levensmiddelea Ordeverstoringen. In het East End zijn Dinsdag baldadig heden gepleegd. Vrachtauto's en gewone auto's werden omver gesmeten; in enkele gevallen werden de bestuurders gemoles teerd. Een taxi werd over de brug in de Thames gegooid. Een politieafdeeling werd naar de plek der ordeverstoringen gestuurd. De politie sloeg er met de gummistok op in en joeg de menigte uiteen. Van de ordeverstoorders werden er velen1 gewond. Een zestal werd in hechtenis genomen. De meening van Duitseke economische kringen. De Rang der gebeurtenissen in Engeland wordt in Duitsch-economische kringen met de grootste belangstelling gevolgd. Men is er algemeen van overtuigd, dat de staking niet lang zal duren. Modit dit echter toch het geval zijn, dan zou deze staking toch ook wel nadeelige gevolgen voor het Duit- sche bedrijfsleven kunnen hebben. Immers zoodra de gevolgen van de algemeene werk staking zich op de wereld conjunctuur zul len bemerkbaar maken, zal Duitschland aldaar den terugslag ook wel van te be speuren krijgen. Voordeel voor het Duitsche mijnbedrijf verwacht men vrijwel van de staking niet. „Maar het üwe stond mij nu juist zoo aan, omdat dit zulk een geschikte ligging voor anij' heeft." De HamburgAmerika lijn en de staking. De HamburgAmerika lijn neemt op haar stoomschepen, die spoedig moeten vertrekken uit Europa naar'Amerika, geen passagiers voor Southampton mee. Het is vooralsnog niet uitgemaakt of het eerst vertrekkende stoomschip, n.1. de „Deutsch- land", Southampton wel zal aandoen. Geen veran4ering in den toestand. De berichten van het Engelsche stakings front melden, dat er geen verandering in den toestand is. Dit kan ook nauwelijks, want aan weerskanten is de groote mobili satie van de strijdkrachten pas' begonnen en de eigenlijke krachtproef zal nog op zich laten wachten. Met de vrijwilligers, over wie de regee ring in grooten getale beschikt, onder wie vele oud-gedienden uit den oorlog zijn, van alle markten thuis, is een geleidelijke orga nisatie van de geheel ontredderde voor het leven der natie onmisbare diensten gaande. De spoorwegen richten beperkte diensten in, maar de verbinding tusschen Noord en Zuid van het Koninkrijk is niet gemakke lijk tot stand te brengen, omdat daartus- schen belangrijke kruispunten liggen met ingewikkelde sein»- en wissel-inrichtingen, die alleen door ervaren personeel bediend kunnen worden Bij al dien last van de spoorwegstaking, waarmee men reeds eenige jaren geleden ervaringen heeft opgedaan, komt nu de langzame verlamming van tallooze andere bedrijven, die, behalve geen kolen, geen gas en geen electrischen stroom voor energie kunnen krijgen. En dan het isolement voor een eiland als Engeland, nu de scheepvaart vrijwel stilligt. Pas van lieverlede zullen de ernstige ver schijnselen zich gaan vertoonen en dan ko men eerst voor de twee partijen de moei lijke oogeiïblikken, waarin ook de handha ving der orde misschien niet meer zoo vlot zal gaan als nu. De schatting dat deze staking het land op een wekelijksch verlies van een milliaid pond komt te staan, geeft een illustratie van hetgeen er bij dezen strijd gemoeid is. De menschen die aan den kant der regee ring staan, zijn echter van meening, dat de strijd over de mijnen uitgevochten moet worden, opdat nien niet telkens voor nieu we conflicten kome te staan, en aan den kant van de arbeiders oordeelt men natuur lijk, dat de afloop van beslissende betee- kenis moet zijn voor verdere pogingen tot loonsverlaging voor andere categorieën van werklieden. De nieuwshonger van het publiek wordt voorloopig bevredigd door de radio, een regeeringskrant en een enkel blad dat zijn verschijning niet geheel gestaakt heeft. De „Times" handhaaft haar groote tradities doordat zij gisteren als eenige courant le Londen uit is gekomen, zij het dan in pri mitieven vorm en sterk gecpmprimeerd. Het verkeer. De ondergrondsche trein en de tram heb ben het verkeer gedeeltelijk hervat. Dinsdag vertrokken van Glasgow 21 treinen in alle richtingen. Op de Noord- Enge'sche lijnen liepen 15 personentreinen. Reeds op den eersten dag van de staking reden er meer treinen dan ten tijde van de spoorwegstaking in 1919. De spoorweg (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1