„LIEFHEBBEN ZULT GIJ li" KWATTAfv NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOLLE-MELK-REEP Eerste Blad. BUITENBAND. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6170 DINSDAG 11 MEI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Met het oog op den Hemelvaartsdag zal de Heldersche Courant mor gen (Woensdag) verschijnen. Het Advertentieblad komt dus morgen niet uit. VOLKENBOND. De samenstelling van den Volkenbondsraad. De eerste zitting van de studiecommis sie in zake de werkwijze, de verkiezing en de eventueele uitbreiding van het aan tal vaste of niet vast zetels van den Vol kenbondsraad Is gistermorgen door lord Robert Cecil geopend, die in zijn exposé op de dringende noodzakelijkheid wees om tot een positief resultaat te komen. De algemeene indruk 'van dezen eer sten dag was niet ongunstig. De kansen van Spanje en Brazilië op een vasten Raadszetel schijnen nog ongunstiger te zijn dan in Maart. In de oommissie voor de reorganisatie van den Volkenbond is ook Duitschland vertegenwoordigd. Voor het eerst sinds vijf jaar ls bij dit volkenbondswerk ook weer een vertegenwoordiger van Argen tinië aanwezig. ENGELAND. De algemeene staking. Veel verandering is er in den toestand sinds Zaterdag niet gekomen. Verschil lende personen hebben het werk weer op gevat, andere zijn weer in staking gegaan. Tendentieuze berichtgeving. De houding der geestelijkheid. De medewerker van het Hbl. telefo neerde Maandag nader uit Londen: Op de persconferentie hedenmiddag van den T. U. O. toonde men zich zeer geprikkeld over de vele, met name ge noemde tendentieuse of geheel valsche berichten, die de regeering over den toe stand uitgeeft in de „British Gazette" en door de radio en welke in directe tegen spraak zijn met de rapporten, die de sta kingsleiding ontvangt. Ook over het feit, dat heden motorbussen met vrijwilligers beman, langs het hoofdkwartier van de stakers komen rijden, blijkbaar om de vele daar verzamelde mensohen te tarten en tot incidenten uit te lokken, ofschoon Eccleston Equare geheel buiten hun weg ligt en daar anders nooit bussen komen. Men deelde er ons ook mede, dat ver schillende rapporten melden, dat bij on derzoek door stakers in transportmidde len, waarop het ofschrift „Food supply" stond, andere artikelen zijn gevonden, die oneetbaar zijn, vooral z.g. blackleggs" („onderkruipers"), hetgeen toch in een land zonder kannibalen vreemd lijkt. Intusschen beginnen zich thans steeds meer gezaghebbende stemmen bij die van den aartsbisschop van Canterbury te voe gen, die staking der vijandelijkheden vra In gezonden Mededeellng. gen. Zoo heden weer de „Master" van de Oxford University en de uitvoerende raad van de „League of the Kingdom of God", een niet-politieke vereeniging van predikanten. Van de geestelijke autoriteiten heeft zich kardinaal Bourne in een preek in de hoogmis in de Westminster Kathedraal zeer uitdrukkelijk tegen de algemeene staking verklaard, die hij voor alle Ka tholieken zonder moreele rechtvaardiging verklaarde, een directe uitdaging van het wettig gezag, en dus een zonde tegen de gehoorzaamheid, die men aan God ver schuldigd is. Hij verklaarde, dat alle Ka tholieken gebonden zijn, de regeering te steunen. Een onvrijwillige aansluiting. Te Birkenhead hebben zich 600 boot werkers onvrijwillig bij de stakers moeten aansluiten, omdat het personeel van de veerbooten zich bij de stakers gevoegd had. De stedelijke gasarbeiders aan de gas fabriek te Bristol zijn Zaterdagmorgen in staking gegaan en hebben een demonstra tie voor het raadhuis gehouden die orde lijk is verloopen. Hun plaatsen worden door vrijwilligers ingenomen. In Noord-Derby hebben zich 160 man van een omnibusonderneming bij de sta kers aangesloten. In Northampton zijn nog een aantal schoenfabrieken stil gezet door gebrek aan kolen. In Yarmouth zijn verschillende tram bestuurders tot hun werk teruggekeerd, maar in Norwich heeft de staking zich in het algemeen uitgebreid. In de British Worker wordt met trots vastgesteld dat de onlusten die plaats hebben gehad bijna overal het werk zijn geweest van gespuis en grauw, en niet van de georganiseerde stakers. Een aansporing tot verzoening van den aartsbisschop van Can terbury. De aartsbisschop van Canterbury heeft uit naam van de leiders der kerk een be roep op alle partijen gedaan, om de on derhandelingen te hervatten op de basis van den status quo van Vrijdag 80 April. Dit zou in zich sluiten dat de algemeene staking herroepen werd, de regeering haar tijdelijke hulp aan de mijnindustrie hernieuwde en de nieuwe loonschaal door de eigenaars ingetrokken werd. Londen, 9 Mei. De Raad van het vak verbond beweert, dat de regeering ver gunning om het beroep van den aartsbis schop van Canterbury en andere verte genwoordigers van alle kerken ten be hoeve van den^vrede draadloos te ver spreiden heeft geweigerd. De Raad ken FEUILLETON. schetst deze weigering als bedoeld om de openbare meening te. bevooroordeelen, en te beletten, dat het publiek een juisten kijk krijgt op de gevoelens van het volk ten aanzien van den toestand, vooral om dat beteekenis wordt gehecht aan een beroep dat afkomstig is van den aartsbis schop. Een rede van SIr John Slmon. Veel aandacht, heeft de voortreffelijke rede van den liberaal Sir John Simon, die in een uitvoerig juridisch betoog uiteen zette, dat de algemeene staking in den grond geen staking en niets dan onwet tige contractbreuk is, die lederen staker en iederen leider van stakers, die hen tot staking bewogen heeft aan een actie tot schadeloosstelling blootstelt. Simon betreurde het in hooge mate dat de algemeene staking de zaak der mijn werkers volkomen op den achtergrond ge drongen heeft. De goede stemming onder de stakers. Het spreekt vanzelf dat er nu en dan nog al vreugde heersoht. Men zag een Britsch Hidalgo met monocle ais chauf feur op een bus met een agent naast hem, of een keurig maar hongerig meneer met alle werktuigen des oonduoteurs bewa pend kubieke decimeters brood verslin den, of men kon een apothekersbediende met een lorgnet op eenigszins onwennig als bobby zien fungeeren. De vrijwilligers zeiven genieten voorlooplg nog het meest van de dramatische beteekenis en de nieu wigheid hunner positie, en zjj droegen er daardoor toe bij de stemming, ondanks den plasregen, blijmoedig te houden. De cameraderie onder het publiet blijft in den regel prijzenswaard. Uitermate Engelsoh en tegelijk gerust stellend voor lezers die vreezen dat En geland aan den rand van een revolutie staat is het volgend berichtje dat de oorr. van de N. R. Ct. woordelijk uit de Times overnam: Bij een voetbalwedstrijd te Plymouth, die door verscheidene duizen den toeschouwers werd bijgewoond, ver sloeg het elftal van de stakers het elftal van de politie met twee doelpunten tegen een. De echtgenoote van den hoofdcom missaris trapte af. Slechts een zeer gering aantal stakers zijn bij een of andere onordelflkheld be trokken geweest en in de meeste centra is hun gedrag, volgens een draadlooze mededeellng uit Londen, voorbeeldig ge weest. Hun verhouding tot de politie ia veelal uitstekend. Te Lewes is een biljart' wedstrijd tusschen een politie-ploeg en een stakersploeg aan den gang. Te Forest bij Dean hebben stakers zich ter beschik king van de politie gesteld om de orde te - Ingezonden Mededeellng. G. W. GERRITS, Dameskapper special. Antlsepthische bediening. - TELEFOON 457. handhaven en te Hammersmith zien sta kende bus-bestuurders er o >e, dat wan ordelijke elementen niet buoen, die door vrijwilligers worden bestuurd, beschadi gen. Ongeregeldheden. Een sneltrein tusschen Berwich en Newcastle is aangevallen toen hij een overweg passeerde. Een menigte van drie tot vierhonderd stakers wierp met stee- nen. Er werden raampjes vernield en een conducteur en een stoker kregen lichte kwetsuren. De verbinding met het vaste land. Donderdagavond is te Parijs sinds drie dagen de eerste trein met reizigers uit Londen binnengekomen. 's Ochtends om 10 uur vertrok uit Pa rijs een trein met passagiers voor Lon den, om te Galais de boot te nemen naar Dover. v Er zullen voorlooplg tusschen Londen en Galais twee boottreinen daags loopen. Veroordeellngen. Talrijke stakers zijn tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens hinde ren van de politie. Vele zijn ook tot lagere straffen veroordeeld. Shapurji Saklotvala, het Hindoesche communistische parlementslid, la door den politie-rechter in Bowatreet tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke hij ondergaat omdat hij geen borgstelling voor goed gedrag wilde ge ven. Het vonnis werd geveld op grond van een rede die hij Zaterdag 1 Mei in Hyde Park had gehouden. De rechter was van meening dat die rede was „een oproerlgo rede, erop berekend om openbare wan orde te bevorderen". Het vonnis werd hem beteékend nadat Saklatvaia geweigerd had twee borgstel lingen van 260 elk te versohaffen, als zekerheid dat hij twaalf maanden lang „den vrede zou bewaren". Een Deenache sympathlestaklng. aangekondigd. Ingevolge een vertoog van het Inter nationaal Bureau te Amsterdam over de staking ln Engeland, heeft het uitvoerend ooraité van de Deensohe vakvereenigin- gen Vrijdagmiddag den patroonsbond de eerste aankondiging gezonden van „een blokkeering en stopzetting van het werk", m.a.w. van een sympathlestaklng, die echter kraohtens de arbeidsovereenkomst pas over veertien dagen kan ingaan. Een tweede kennisgeving dient in die veer tien dagen te volgen. Een draadlooze toespraak van Baldwln, Baldwln heeft Zaterdagavond draadloos doen weten dat de regeering tot den vrede bereid is, maar onwrikbaar vasthoudt aan den elsoh dat de algemeene staking afge last moet worden alvorens in onderhande ling kan worden getreden. Inval lq het hoofdkwartier van de communistische partij. In het algemeen hoofdkwartier van de communistische partij te Birmingham is een inval gedaan om de verspreiders van valsche geruchten op heeterdaad te jetrappen. Matrijzen en pamfletten zijn daarbij in beslag genomen, waaruit dui delijk de bedoeling blijkt om door het ver- Ingezonden Mededeellng. spreiden van onware berichten een toe stand van p afdek onder de bevolking te doen ontstaan. Enkele personen zijn ge arresteerd. In de graanmaalindustrle te Liverpool en Birkenhead hebben zioh vele mannen bij de stakers aangesloten. Een heffing voor het ataklngs- fonda. De raad van het vakveredhigingsoon- gres heeft gelast, dat alle arbeiders, die werken, vijf procent van hun loon zullen afdragen als heffing voor het stakings fonds. De raad heeft ook een beroep gedaan op de buitenlandsohe vakvereenigingen. De regeering en het arbeiders- dagblad de British Worker. Een'merkwaardigheid is dat Zaterdag de British Worker, het orgaan der arbeiders, in het gebouw van de Daily Herald ia ge drukt. Het regeeringsorgaan heeft het Naar het Engelsoh van DOLF WYLLARDE. Terwijl hij nog wachtte op het zadelen van het paard, ging hij naar het postkan toor, verzond daar een telegram, met be taald antwoord en hoorde tegelijk, dat hij wel aan het doel van zijn rit kon komen, zonder voorbij het hek van het Park te hoeven rijden, zooals hij eerst had ge vreesd. Zoolang hij nog door de straten van Dunston Hóe reed, maakte hij volstrekt geen haast, maar toen hij' eenmaal op den vrijen weg was, reed hij er van door met een snelheid, die er 'hem eenigszins over in deed zitten tegenover den eigenaar van het paard. Wonderwel vond hij zijn weg. Het was praohtlg op de duinen; zoo vreedzaam en stil, dat men zich haast niet kon voorstellen hoe hier nu. misschien geen mijl verder, een vreeslijk treurspel- kon plaats vinden, als hij te laat kwam met zijn waarsohuwing. Hoe vreemd toch eigenlijk, dat hij zoo zeer zijn best deed voor de vrouw, die hem een paar maanden geleden nog openlijk veronachtzaamd had. Wat was Brltomart Miéville hem eigenlijk? Zijn gevoelens jegen haar leken hem nu een strijd tegen het Noodlot. Waarom beschouwde hij haar toch niet als de meeste vrouwen, die zijn levensweg had den gekruist? Waarom kon hij haar niet enkel bewonderen, als een bijzonder sohoone vrouw, die echter geen blijven- den Invloed op hem uitoefende? Hij be sefte nü, dat hij nooit geheel onverschil lig was getveest voor haar persoon, zélfs al had hij er zich ook nég zoo sterk tegen verzet. Hij had, altijd haar bestaan blij ven erkennen in plaats van het te ne- geeren, zooals hij deed met mensohen, waarmee hij 'geen vriendschap wilde sluiten. Aam het smalle ijzeren hek van het huisje bond dp ruiter zijn paard zoolang vast en betrad toen zelve het stukje grond, dat zoo Iets als een voortuintje kon genoemd worden. Het was een zeer stille middag en het geluld van zware voetstap pen werd duidelijk; vernomen, door hem- z elven. Er was geen bel en geen klopper. Hij (gebruikte dus, maar het dikke uitein de van zijn rijzweep, waarmee men hem in de herberg had voorzien. Toen volgde er stilte, en het leek wel dat hij uren waohtte, dat heel de natuur den adem In hield, behalve dan de krekeltjes, die lus tig sjilpten tusschen het gras. Bij' het aanrijden had hij -gemerkt dat er een smal kolommetje rook uit den schoor- ste enopsteeg, anders zou hij vast hebben gemeend, dat de huurders weg waren, zoo stil en verlaten leek het huisje. Het veld, waar hij het mooie Arabische paard had zien grazen, was nu ook leeg. Na eindeloos langen tijd naar het hem voorkwam, althans ging de deur zachtjes open en stond er een ai wat oudere man vóór hem, geheel in het zwart. Zijn gelaat was Aginoourt totaal onbe kend en hij kon een gewone bediende zijn geweest; maar hij had in zijn optreden iets gezaghebbends. „Woont hier ook een dame; een Mrs. Murison?" begon Aginoourt. Hij vroeg zioh later met verwondering af hoe hij die woord had durven uit spreken. „Neen, mijnheer." „Madame Miéville dan?" De man dacht een oogeriblik na. HIJ keek Aginoourt toen meer met nieuws gierigen dan met vijandige» blik aan en zijn gelaat toonde weer het masker van lederen goed-afgeriohten bediende. „Mevrouw is niet thuis," zei hij. „Ik verlangde dan toch wel zeer haar te spreken," zei Aginoourt, „al kwam ze maar één minuut hier beneden aan de deur. Het betreft haar veiligheid. Waar lijk, het is een zeer dringend iets!" „Het spijt mij', maar u leunt mevrouw niet zien," antwoordde de man, even be slist. „In 's Hemels naam, neem dan een boodschap voor (mij1 mee; dan zal ik haar even een enkel woordje schrijven,* zei Aginoourt, haalde haastig zijn zakboek te voorschijn en begon: „Als u uw veiligheid op prijs stelt, draag dan niet het zonneschijf-sieraad; houdt het niét in uw bezit! Ik weet da één van de kinderen van de Zon dn de nabijheid ls: D-arna, een priester van den •tam. Ik had u dit selve willen vertillen dezen oonourrent "zeer kwalijk genomen, dat het geheel door leden van vakver eenigingen gemaakt wordt. Dit is, zoo be toogt de Britsh Gazette, een bewijs, dat de persstaking alleen maar gaat tegen de bladen van hen, die het niet met de Bta- kers eens zijn, dat zij een schennis van het stakingsbeginsel en een ongeoor loofde vorm van oensuur tevens is Zaterdag verscheen de British Worker in berooiden staat Hij ls nog tweemaal zoo klein als hij reeds was, en wel omdat de regeering het blad niet toelaat te be- sohlkken over het papier, dat de Herald ln de dokken en ln een papierfabriek heeft liggen. De British Worker wijst er op, dat alt ?eer ernstig is en dat de regee ring hiermede een ernstige verantwoor delijkheid op zioh laadt, omdat daardoor de dagelijksohe aanmaningen tot kalmte ln dit Juist voor de stakers bestemde blad aohterwege kunnen blijven. Het kan na melijk zijn, dat het Maandag heelemaal niet meer versohijnfen kan. Een Russische cheque ge weigerd. Op de persconferentie van de Trades Union was Zaterdag gevraagd, of het waar was, dat er voor de staking een be drag gekomen was uit Moskou. Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Fosteris Maagplllen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft nonmale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, 'voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig veiwuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. meer ik werd niet toegelaten. Ik voel dat ik verkeerd deed1 u de Inlichting te ont houden, die u verlangde. In 's Hemels naain, laat ik u nü kunnen spreken en het u kunnen1 vertellen; last ik het niet meer op mijn geweten hoeven te hebben, dat ik u niet waarschuwde, zoo veel dit in mijn vermogen was, toen u imij ln Cairo om inlichtingen vroeg. Roy Aginoourt." Terwijl hij den bediende het briefje overreikte, zei hij: „Geef dat vooral aan Madame Miéville. Ik kan filet Instaan voor de gevolgen, als je hierin zoudt tekort schieten!" Had1 hijzelve toch maar één oogenbilk «gang gekregen* dacht Aginoourt; had hij Britcxmart maar gesproken, dan zou hij haar wel overtuigd hebben, dat zij hem gelooven moest! Nu bleef hem (niets an ders over, dan kalm weer terug te gaan naar Dunston Hoe, en tegenover den waard eenig excuus te maken, dat hij diens paard1 zoo hard gereden had. In het voorbijgaan ontving hij aan het postkantoor het telegram dat hij had ver wacht. Het was, of hij alle veerkracht vertoren had, zoozeer voelde hij zich onder den In druk van niet geslaagd te zijn ln z"n on dernemen. Hij zou Dunston junior maar eens gaan opzoeken, en zien dat hij met heen een af spraak maakte voor de patrijzenjacht. HOOFDSTUK XV. Zoowel aan den btilten- en als aan den binnenkant waren de muren van bet huisje witgepleisterd; vandaar dat het nog eens zoozeer in het oog viel hoe de vliegen het leven daarbinnen ondragelijk maakten. Op het witte bed woelde rusteloos een zieke om en om, zich nu en dan in half zittende houding oprichtend, en het ver trek rondkijkend, met brandende oogen. Het leek een kleine man, nog ééns zoo wild van uiterlijk, doordat zijn baard zoo. slecht onderhouden was. Telkens, als hij' zich oprichtte, trad er een) vrouw naast hem, die liefkoozend de armen om hem heensloeg, als suste zij een verschrikt kind: „Wat is er, Hubert?* „Ik ben bang." „Er is niets om bang voor te zijn." „Ik droomde dat ze hier waren." „Er is niemand ln de kamer dan ik. Ze moeten imij voorbij: om jou te bereiken Hij) keek haar met zijn holle oogen ver wezen aan, imaar scheen haar toch# te be grijpen, ging weer liggen en ontwaakte een oogenblik later, waarna dozelfde soène precies zóó weer werd afgespeeld. Zoo had ze nu al urenlang gezeten tus schen het bed en1 de deur, steeds de vlie gen van hem afhoudens en hem sussend, tot hij ten slotte tegen den avond, toen het gelukkig dan ook wat afkoelde, ln een vrij vasten slaap viel, zoodat zij durfde opstaan, op het portaal trad en, heel zachtjes, over de leuning riep: „Markham!" De oude man kwam onder aan de trap en keek naar boven. (Wordt vervolgd). [HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderaohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. 0. en W. Indiö p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen i 3.20. Zondagsblad reep. 10.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorakentag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjardj Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elike regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct 26)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1