Ingezonden Mododoellng, puoDiNarASniCN AJ POLAK <<uu!mtHasa Dit was toen ontkend. Zaterdag werd medegedeeld, dat er Inderdaad een oihèque uit Moskou ontvangen was ten bedrago van eenlge duizenden ponden. Men had echter deze ohèque, die afgezonden w<ts door het Al-Russische Verbond van Vak verenigingen, met vriendelijken dank voor de goede bedoeling teruggezonden. Tegelijkertijd eohter werd medegedeeld, dat men zeer dankbaar was voor alle geld zendingen van anderen kant. Men deelde mede, dat de ondersteuning per staker bedraagt van 12 tot 88 sh- per week. Militaire maatregelen. De militaire wacht voor het paleis en de staatsgebouwen Is militair uitgerust on van munitie voorzien, als voorziohtig- hoklsmaatrogel, die tot dusver nog niet genomen is. Een torpedobootjager is naar Man chester gezonden, waa rtwee schepen met levensmiddelen niet gelost kunnen wor den. Er is daar ook een patroeljedlenst van motorbooten van de marine inge richt. Te Barrow hebben de arbeiders gewei gerd de dokingangen te openen om sche pen binnen tb laten. Er zijn nu vrijwilli gers 'uit Liverpool daarheen gezonden. Te 8outhampton en Liverpool keert de gewone toestand in de sohoepvaart terug. Daar zijn Vrijdag 18 Bchepen binnenge komen en 10 uitgevaren. 10 Bchepen wor den gelost door 8000 man. Vele haven arbeiders zijn naar de schepen terugge keerd. Er monstert soheepsvolk In steeds grooter getale. Er zijn voldoende vrijwil ligere te 8outhampton, dat weinig van de staking te lijden heeft Te Leeds zijn 870 maohinisten weer aan het werk gegaan. Ook te Pendleton en Halifax. Te Sheffield hebben zich meer dan BOOO vrijwilligere aangegeven, te Huil 2500, te Huddereüeld 2000, en in an dere plaatsen eveneens. Behalve de mijnwerkers gaat het aan tal stakers het millioen niet te boven, waarvan een groot aantal bevel tot sta king gekregen hebben zonder geraad pleegd te zijn. Het groote Londensohe hospitaal, Het ziekenhuis en de apotheek ln Whitecha- pel zijn zonder liaht, omdat hot eleotrisoh station in Stepney den stroom heelt afge sneden. Ongeregeldheden to Glasgow. Meer dan 200 arrestaties. Zaterdagmorgen zijn te Glasgow ver scheidene winkels goplundord en werdon de botsingen tussohen stakers en politie in het Oostelijk deel stad zóó talrijk, dat een extra politiemacht, daarheen moest worden gezonden. Door de menigte werd van potten, pannen, ijzeren staven en houweelen gebruik gemaakt. Niettemin werd geen enkele politiebeambte gewond. Meer dan 60 personen werden gearres teerd. In den avond verwachtte men oon her haling dor onlusten, zoodat do politie ln het Oostelijk doel dor stad eon scherpe bewaking instelde. De rust word hier evenwel ulot meer veratoord, doch in het Zuiden on Westen dor stad.word het woe liger. Do ruiten van eenlge winkels moes ten het ontgolden, waarna de ótaluges ge plunderd werden. Opnieuw werden 72 personen gearresteerd, waardoor het tutaul sinds Donderdagavond do 200 heeft overeohroden. De autoriteiten blijven kraohtlg optre den tegen de ocramunlstou en zware straf fen worden uitgesproken voor poglngon tot opruiing. De politierechter ln Bow Street heeft Zaterdag twoo leden van den Bond van Jonge Communisten tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld, om dat in hun bezit pamfletten waren gevon den, waarvan de inhoud in strijd was met de bepalingen van de wet op den nood toestand. In een van de pamfletten werd de jeugd opgeroepen tot daden, omdat ook de soldaten tot diaden komen. Offlclense gesprekken. De Times zegt: Ofschoon men ten volle de juistheid erkende van de onwrikbare houding der regeering nopens een her roeping van de algemeene staking als eerste noodzakelijke voorwaarde, hebben Invloedrijke mannen van goeden wille op het einde van de week offioieuse gesprek ken gevoerd waarbij zij er op uit waron na te gaan, of reeds nu niet de eon of an dere regeling van het gosohll bij de mij nen bereikt zou kunnen worden, die dab van kracht zou worden, zoodra de alge meene staking herroepen is. Leiders aan het woord. Oook, do secretaris der mijnwerkers, heeft verklaard, dat dezen een regeling wonschen en morgen aan den dag vredo zouden sluiten, indien dit met eore kon gebeuren. Oook drong erop aan dat de orde ge handhaafd zou worden on verklaarde zelf ervoor te zijn, dat alle tapperijen gesloten werden. In een druk bezochte bijeenkomst heeft Oramp, de secretaris van do spoorweg beambten, gezegd, dat hot noodig zou kunnen worden „verdere maatregelen" te nemen en „dingen op te houden die men nu noodig heeft". Thomas, oen ander leider der spoorweg beambten, eisohte ook een eervollen vrede. Hij ontkende dat de staking tegon de oonstltutie ging en zeide dat de werk lieden voor niemand onderdeden in trouw aan het land. De voedselvoorziening. De burgerlijke hoofd-oommissarls meldt, dat de voorziening met voedsel en brand- overal bevredigend is. In het geheele land is het rustig en nergens zijn ernstige on geregeldheden voorgekomen. Tussohen troepen en stakers is geen enkele botsing ontstaan; geen sohot is gelost en de troe penbewegingen zijn zeer beperkt geble ven. De pogingen om het vervoer van le vensbehoeften te belemmeren zijn vermin derd en dat vervoer wordt trouwens thans ook doeltreffender beschermd dan in hot eerste begin. Te Londen gaat het vervoer van levensmiddelen uit de dokken volko men onbelemmerd. Het laden en lossen van schepen door vrijwilligere gaat steeds beter en zoo geeft de bevoorrading van Londen geen moeilijkheden. De toestand ln alle havensteden Is aanmerkelijk beter dan in de afgeloopen week. De Ounard- Ujn deelt mee dat Zondag 16 harer sche pen de haven van Liverpool zijn in- en uitgevaren. De spoorwegen. Het spoorwegverkeer wordt bevredi gend gaande gehouden door vrijwilligers en meer dan 106000 spoorwegmannen die aan het werk zijn gebleven of het hebben hervat. Tot dusver is geen enkel ongeval van eenlge beteekenls voorgekomen. Van beteekenls Is dat alle maatschap pijen steeds meer goederentreinen kun nen laten loopen. Do verliezen, door do mijnwerkers ln Yorkshire ln do eerste staklngsweek ge loden door loonderving, beloopon bijna 350.000 pond, terwijl do verliezen, door het stopzetten der productie meer dan 550.000 pond bedragen. De houding dor Dominions. De Raad van den Arbeid besloot na een levendig debat, waarin de algemeene staking ln Engeland werd gecritlseerd, slechts over de gaan tot het verleenen van „morealen steun" aan de stakers. Zaterdag reden vier treinen over lan gen afstand; ln het geheel reden 2574 treinen. De „North Eeastern" liet Zater dag een verbeterden dienst loopen met 760 treinen. De „Great Western" meldt, dat vele stakers zioh hebben aangemeld tot hervatting van het werk. Intimidatie-middelen. De ver deeldheid ln de Laboor Party. De Londensohe correspondent van het HbL telefoneerde Maandagavond: Het offloleele nieuws over de wanorde lijkheden ln Huil is sterk overdreven, vertelde commandant Kenwirthy, die als liberaal afgevaardigde voor Central Hul ln voortdurende verbinding staat met zijn kiesdistrict en juist telefonische berloh- ten ontvangen had. De regeering sou evenwel provooeeren en een gelegenheid zoeken om er met de bajonetten op ln te gaan. Zekere elementen krijgen de over hand ln het kabinet, die naar het voor beeld van Mussollni van de omstandig' heden gebruik willen maken om in de vak- bewoging sohoon sohlp te maken, en een Ïedeelte der liberalen zou niet traohten it te verhinderen. Commandant Kenworthy verwacht de afkondiging van den staat van beleg ln zekere districten. „Dan word lk dadelijk ln de gevangenis gestopt", zelde hi sohertsender wijze. In verband hiermede vernam lk van andere zijde, dat de reao- tlonalre elementen ln de regeering zelfs een hoogen dignitaris als het hoofd der staatskerk, den Aartsbisschop van O an te rbury, verhinderd hebben verleden Vrijdag zijn verzoenende rede te houden voor de radio. Pas Zondag kon dit ge- sohiodon ln zeer gowijzlgdon vorm. In Londens dokken, die geheel door militairen bezet zijn, voeren de'vrijwilli gers het lossen snél uit, ongeveer twee maal zoo snel als gewone dokwerkera. Daarna worden de voorraden met een ge wapend oonvooi naar Hyde Park ge bracht. Gistermiddag zag ik zulk een oon vooi door de City trekken. Het duurdo wel een half uur voor het voorbij" was, want de stoet was drie kilometer lang en werd begeleid door een overvloed van ca valerie on van gepantserde auto's. Het straatpubliek juichte luid, doch bezadigde mensdien achtten zulk een Baraum on Baily-vertooning geheel overbodig! Er Is ln Labour-kringen reeds een zeer pijnlijke spanning ontstaan tussohen do Cook's en de Whltley's eenerzljds en an derzijds de MacDonald's en Snowden's en Thomassen, die steeds gewaarschuwd hebben tegen de onzinnigheid eener al gemeene workstaking en die nu op zulk een vreeselijke wijze gelijk krijgen. Een splijting der Labour-Party is dan ook niet onwaarschijnlijk. Sootlond Yard geeft de algemeenë sta king nog een week den tijd: tot zij ineen stort. Aan de ramp is overigens geen twijfel. De heer Yands Hurat noemde mij voor beelden van de geweldige handelsverlie- zen, die geleden worden. Ohurohill's bud get is dan ook heelemaal naar de maan, zeide hij, en wij kunnen zeer zware extra- belastingen tegemoet zien. Een Nedorlandsch sohlp met margarine door do bemanning gelost- Eon Nodorlandsoh stoomschip is giste ren to Kingslynn aangekomij met 876 ton margarine uit Rotterdam. De Nederland- sohe bemanning van sohip en vrijwilli gers hobbon hot gelost. Do staat van zaken is gisteren vrijwel onveranderd gebleven. Er viel een ver meerdering van de verkeersmiddelen to oonstateeren. Te Dublin ligt de haven stil vanwege de Bteun aan de staking. Lloyd George protesteerde tegen het doodzwijgen van den oniroep van den aartsbisschop van üonterbuiy. Schelden de Hpoorweglleden zich af? De Londensohe oorr. van het HbL seint Een lid van het kabinet, dat zijn naam niet genoemd, wensoht te zlon, deelt ml mede een seml-offioieele mededeoling te hebben ontvangen volgens wolke do spoorwoglleden het werk aan het einde der week zullen hervatten. SpoorW eg-ongelukken. Er zijn drie spoorweg-ongelukken voor gekomen. Tè Bishop Storeford ls oen man gedood; te Edlnburgh hebben drie man nen het leven verloren en te New Castte is een man gekwetst. Mitnwerkorscongres te Ostende. De opening. De eerste bijeenkomst van hot inter nationale mljnwerkersoongres is Zaterdag avond om half 6 in het aohturenhuis te Ostende begonnen en werd om 9 uur ge schorst. Frankrijk, België, Nederland, Engeland, Duitsohland, Spanje, Tsjecko Slowakije en Luxemburg waren vertegen woordigd. Polen en Roemenië hadden zich verontschuldigd. De Nederlandsche gedelegeerde was Van der Bilt. De Jardin, een der Belgische gedele geerden, zat voor. Na een uiteenzetting van den toestand in Engeland door Hodges en Riohardson, werd door de verschillende gedelegeerden mededeeling gedaan vah de uitvoering der besluiten, genomen op de jongste oonferentie te Brussel. Uit deze mededeeling bleek, dat overal de noodigo maatregelen getroffen en toege past zijn om het transport van het vaste land naar Engeland te beletten. De mijnwerkersinternationale verklaar de zich Bolldair en bereid om eventueel in overeenstemming met de stakers ver dere maatregelen te nemen. De Inter nationale drukte de overtuiging uit, dat geen duurzame vrede in de kolenindustrio bereikt zal worden wanneer er geen samenwerking bestaat voor de internatio nale controle op de industrie. In den loop van de oonferentie der mljnwerkersafgevaardlgden deelde de Nederlandsohe gedelegeerde Van der Bilt mede, dat Nederland als kolenproduoee- rend land slechts weinig beteekent, daar do totale jaarproductie niet meer dan 7'/i millioen ton bedraagt, waarvan 8 mil lioen ton wordt uitgevoerd. Als ultvoerland ls Nederland eohter wel belangrijk, doch de bond van transport arbeiders treft alle maatregelen om den uitvoer te beletten. Eerstdaags wordt te Rotterdam een groote meeting gehouden om bet solidariteitsgevoel te versterken. Er werd op gewezen, dat de mijnwerkera internationale in den regel tegen een subsidie politiek gekant blijft. Er werd op aangedrongen, dat de mijnwerkers op bun regeering pressie zouden uitoefenen ter bereiking van een internationale politiek wat betreft de prijzen en de distributie der kolen. Over de houding van de Engelsohe zeelleden, die den uitslag van een refe rendum afwaobten alvorens hunne hou ding te bepalen, was men in de Ostend- sobe conferentie zeer sleobt te spreken. Aan het comité werd dan ook opdracht gegeven zich naar aanleiding daarvan in verbinding te stellen met de Engelsohe Trado Unions. Uit een kort gosprek met Mahlman, seofetarls van den Belgischen Transport arbeidersbond, zou blijken, dat het ook in de bedoeling van de transportarbeiders ligt desnoods net transport van voedings middelen naar Engeland onmogelijk te maken. Uit bot verslag van Hodges bleek ook, dat de mijnwerkers aoooord gaan met een oventueele aanwending van de ln België desgevallend te verzamelen hulpgelden, als steun voor de transport arbeiders, die onvrijwillig tot werkloos heid zouden 'zijn gedwongen of op een undero wijzo onder de Btaking. zouden kunnen lelden. Omstreeks bet middaguur wbb men reeds zoover, dat de gezamenlijke verga dering van do 45 gedelegeerden der beldo internationales, onder voorzitterschap van Brown, secretaris van het I. V. vT, kon worden geopend. De bespreking betreflende de gemeen schappelijk to voeren actie en de eind- resolutie duurde circa twee uren. Hiermee was de conferentie afgeloopen. DUITSOHLAND. Het vlaggeschil. Parlementaire kringen stellen voor Eet vlaggesobil voorloopig op te lossen door de instelling van een commissie, die de zaak zal onderzoeken en vooretellen zal indienen. President Hindenburg heeft den rijks kanselier een brief geschreven, waarin bij over de vlagverordening zegt dat hij er niet aan denkt de in de grondwet voor geschreven rijkskleuren ter zijde te stel len. Hij wil do vlagkwostie slechts op constitutioneelen grondslag behandelen. De naderende kriste. Scherpe centrums-kritiek. De officieele verklaring dat de vlagver- ordoning elke politieke beteekenls ratet, heeft bij de demokreten en het centrum gewerkt als de roode lap op den stier. Hun bladen komen uiterst verbolgen op tegen deze „geheimraden-wijsheid", gelijk de Gennnnla ze noomt en houden staande dat do regeering iqet de verordening in breuk maakt op de grondwet, die de rijks- kleuren imperatief voorschrijft De oen- trumspere stelt ook buiten olken twijfel dat alleen Intrekking van de verordening oen krisls kan voorkomon. Terwijl do Köln. Volksztg. nog schijnt te hopen, dat' de rijkskanselier voor Dinsdag bakzeil zal ïalen, valt de Gennania dr. Luther zoo heftig aan, dat men wel den indruk moet krijgen dat althans de linkervleugel van het centrum dezen kanselier moe is. Het referendum in Duitschland. Naar aanleiding van de berichten ln dagbladen over den termijn van de volks stemming Inzake het verbeurdverklaren van de vorstelijke vermogens venieemt de demooratlsohe Zeltungsdlenst, dat .fle rljksregeering voornemens is, het refe rendum op Zondag 20 of op Zondag 27 Juni te doen plaats hebben. Een „eenheldsvlag" ln Dnltschland? Naar de Tel. verneemt zou president Hindenburg gisteren een schrijven tot de rijksregeering richten, waarin hij deze zal verzoeken, een grondwettige oplossing ln de vlaggenKwestle door de samenstel ling van een eenheldsvlag voor te berei den.- Deze eenheldsvlag ls gedacht als een vereenlging van de rijksvlag en de han- delsvlag. Over deze uitweg uit den in verband met de nieuwe vlaggenverorde- ning ontstanen moeilijken politieken toe stand schijnt heden in den boezem van het kabinet overeenstemming bereikt te zijn. FRANKRIJK. De mislukte onderhandelingen. Schrijvende over de mislukte onder handelingen, te Ooedsjda met vertegen woordigers van Abd-el-Krim, het opper hoofd uit het Rif, gevoerd, zegt de Temps: Wat ons betreft, wij hebben nooit veel vertrouwen gehad in de resultaten van die onderhandelingen, want het scheen ons duidelijk, dat Abd-el-Krim vooral er op uit was om tijd te winnen en het groote Fransoh-Spaansche offensief, dat in be ginsel in de eerste lente-weken was vast gesteld, te vertragen. BELGIE. Geen levensmiddelen hit België naar Nederland? De Belgische commissie voor den ex port is gisteren te Brussel bijeengekomen om te overwegen, of het niet noodzakelijk wordt den export van levensmiddelen naar Nederland stop te zetten, in verband met 4e stijging der kosten van levens onderhoud in België. De exporthandel aan de Hollandsohe grens heeft den laatsten tijd grooten om vang aangenomen. Dagelijks passeeren zeer veel Neder landsche auto's de grens, om 's avonds volgeladen met levensmiddelen terug te keeren. Vrijdagnacht werden driehonderd stuks vee nabij Mollenbeeraoh op Neder- landsoh gebied geslaoht. Dit vee was af komstig uit België. HONGARIJE. Hef bankblljettenprocles te Boedapest RUSLAND. «ft Geknoei DQ aankoop van het buitenland. Eenigen tijd geleden kwamen herhaalde klachten in de Russische pere voor over de Inferieure kwaliteit van de uit het bui tenland ingevoerde goederen. Thans meldt de Dni, dat eenlge hoofdambtena ren Van het volkscommissariaat van han del gearresteerd zijn wegens bevordering van den aankoop in het buitenland van artikelen, die voor de Russische markt niet geschikt zijn. Finland, Estland en Be Bovjet-regeerlng. Uit Re val wordt gemeld, dat het ant woord van Estland op de vooretellen der Sowjet-Unle over het sluiten van een verdrag van non-agressie gelijk is aan het antwoord van Finland en van Lltauen. De regeering van Estland verklaart er in toe to stemmen, dat de besprekingen ge opend worden. POLEN. De kabinetscrisis ln Polen. De besprekingen met Unksoh zijn mis lukt. Een extra-parlementair kabinet is waarschijnlijk. LAATSTE BERICHTEN. ,De algemeen» staking ln Engeland Unruidem, 11 Md De Federale van Transportarbeiders meldt: Gisterenavond werd to Umulden getracht met ongeorga niseerden de Engelsohe trawler Annlews te bunkeren. Het bestuur der federatie begaf er zich heen en liet het werk stop zetten: De betrokken kolonleveranoier zal geboycot worden. Londen, 11 MeL De politieke medewer ker van de Daily Mail meldt: Het ls niet te voorbarig te melden, dat ha de kringen der arbeidtere het sterk besef bestaat, dat de intrekking van het parool tot de alge meene werkstaking vóór het einde dezer week zal geschieden. Sir Herbert SamueL voorzitter van de bekende Kolenoommi#- sle, ls ln contact geweest met de partijen in het inijngeschil en heeft hen op niet- offloleeie wijze geadviseerd met betrek king tot de stappen^ die gedaan zouden moeten .worden om het probleem op te lessen. Do medewerker van de Daily Mali voegt hieraan toe, dat hij ervan op de hoogte ls, dat Stlr Herbert Samuel gehan deld heeft op eigen verantwoordelijkheid en op geen enkele wljzo op gezag van de rogeoring. De stap door hem gedaan echter belangrijk ln verband met ver- Hohlllenido Interpretaties, die gegeven worden aan zekere punten van het rap port der kolonoommissle door de mijn- eigenaren en de mijnwerkers. Te Boedapest staan thans de falsarissen in de bankbiljetten-zaak terecht, maar op zienbarende feiten zijn tot dusver bij hun verhoor niet aan het licht gekomen. Als beweegreden voor de vervalsching van Fransche en Tsjecho-Slowaaksche bank biljetten geven zij nog altijd vaderlands liefde opl „Wij willen dengenen schade be rokkenen, die ons ten gronde hebben ge richt". Een sterk militaristisch luchtje is er zeker aan het geheele geval. De zitting begon Zaterdagmorgen om io uur met het verhoor van kolonel Kurz, den ontslagen directeur van hpt kartogra- fische instituut, die verklaarde onschuldig te zijn. In het najaar van 1924, zoo zei hij, liet generaal Hajts mij bij zich komen en deelde mij mee, dat in het belang van een verheven, vaderlandslievend doel in het in stituut valsche 1000 francbiljetten gedrukt zouden worden. Dit zou geschieden op last van ernstige, betrouwbare zijde. Kurz ver nam ook, dat de zaak door prins Windisch Graetz betaald werd. Hij kende den prins zelf niet, doch wist natuurlijk wel, dat hij oud-minister en chauvinist was, wat hem geruststelde. Begin December kreeg hij de officieele mededeeling van zijn plaatsing aan het instituut. Hij kwam toen tot de overtuiging, dat de zaak onuitvoerbaar was, daar men in het instituut gebruik mOest maken van staats eigendommen. Hajts bracht zijn- bezwaar over aan prins Windisch Graetz, die ze Kurz zelf liet ontvouwen en er op ant woordde, dat kringen, die in nauw verband tot de regeering stonden, met het plan mee- ^ingen en het steunden. Kurz zei toen, dat hij zijn chefs van de zaak op de hoogte zou stellen, wat Windisch Graetz ondoeltref fend achtte; de prins zou met Kurz naar Nadossy gaan, als hij dan met alle geweld waarborgen wilde. Hierop kwam Kurz tot de overtuiging, dat hij niet het recht had een vaderlandslievende daad te belemmeren. Van het werk zelf hracht Gèroe Kurz herhaaldelijk bp de hoogte, Kurz zelf heeft geen enkel valsch francbiljet gezien. Hajts had alleen gesproken van ernstige, betrouwbare lieden, niet van de regeering, Win-disch Graetz zei, dat de beschermers van de zaak de regeering na stonden. Na- inen kon Kurz niet noemen, omdat Win disch Graetz ook geen namen genoemd heeft; klaarblijkelijk had hij Nadossy op het oog. Ook Hajts en Geroe namen het stand punt van Windisch Graetz in en wilden Kurz bewegen mee te doen. Nadossy heeft hij niet gesproken.Voor het drukken der biljetten werden geen machines van het instituut gebruikt. Op een vraag van den president ver klaarden Hajts en Windisch Graetz, dat dc verklaringen van Kurz juist waren. Zij hadden er niets op te zeggen. Het verhoor van Geroe- Majoor Geroe, de directeur van het kar- tografisch instituut, verklaart, dat hij niet schuldig is. In het najaar van 1923, zoo zegt hij, ontbood generaal Hajts-mij en verklaarde, dat er een grootscheepsche va derlandslievende actie aan den gang was. Hajts zou de zaak niet alleen steunen, maar er ook zelf aan deelnemen. Toen hij mij liet gaan, vroeg hij, of ik voor het vader land tot alles bereid was. Als Hongaar ant woordde ik: ja. Ik vernam toen, dat het vervalsching van bankbiljetten van een vreemden staat betrof. Hij nam van mij afscheid met de woorden: In naam van het vaderland. Een week later vroeg graaf Paul Teleki mij om een onderhoud en deelde mij mede, dat er, binnen het kader van een groot scheepsche vaderlandsche actie, verschil lende reproductiewerk/.aamheden moesten worden uitgevoerd, bijzonderheden zou Windisch Graetz geven Daarna schetst Geroe de medewerking van Schultze, die een uitstekend vakman was. Zijn voorloopige raming leek mij on uitvoerbaar. Wegens onze bedenkingen vertrok Schultze plotseling. Hij wa< een reusachtig genie in het bankbij jettenvak.' De president vraagt, of Windisch Graetz of Nadossy hem tot deelneming aan de ver- valschingen hebben overreed. Majoor Geroe antwoordt, dat hij op bevel van zijn supe rieur-generaal Hajts heeft gehandeld. Raba bracht uit Duitschland papier. De Duitschers waren wantrouwend wegens het fabrieksgeheim. Te Boedapest was behalve Schultze nog een tweede Duitscher, wiens naam hij niet kent. De machines zijn te Weenen gekocht en op het Hongaarsche gezantschap te Weenen bezorgd om de douanerechten uit te sparen. Zij werden in 1924 in het instituut opgesteld. In Januari 1925 begonnen de vervalschingen. Hij heeft aan het personeel niets ervan gezegd, dat Windisch Graetz en Nadossy achter de zaak zaten. Voor hen was het een patriot tische aangelegenheid. In September 1925 waren de werkzaamheden voor de verval schingen afgeloopen. Toen nam majoor Kurtz de 'eiding van het instituut van generaal Hajts over. Toen Kurtz kwam werd het werk gestaakt en begonnen de besprekingen met Windisch Graetz. Om tien uur gisterenochtend is het ver hoor begonnen van den beklaagde dr. Raba, particulier secretaris van Windisch Graetz. Raba heeft herhaaldelijk reizen naar Duitschland gedaan. De beklaagde verklaart niet schuldig te zijn, daar hij geen zelfstandige actie ge voerd heeft en oók niet zelfstandig maat regelen genomen heeft. Hij heeft enkel de bevelen van zijn chef prins Windisch Graetz uitgevoerd. Niet alleen als een reeds sedert 8 jaar in- dienst zijnden secretaris, maar ook vanwege de grenzelooze goedheid van zijn chef, had hij al diens bevelen blin delings uitgevoerd. De verklaringen, tot nu toe afgelegd in het proces der bankbiljettenvervalscher», zijn vooral zeer bezwarend voor den vroe- geren premier graaf Teleki. Zoo heeft Win disch Graetz verklaard, dat Teleki den tech nicus van het kartografisch instituut Geroe tot deelneming aan de vervalschingen omver gehaald heeft. Hij zeide ook, dat Teleki tot. de vervalschingen aangespoord heeft met het betoog, dat het een actie gold ten dien ste van het vaderland.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2