BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Bil beschouwing geléten. Voor zieken pet. gerekend. Voor het berekenen van de vereischte personeelstprkte is gebruik gemaakt van debemanningslijsten derCommi'ssie-Sluys, waarbij in Nederland zoo ruim gebruik is gemaakt van dienstplichtig personeel als die oommissie mogeMjk achtte. Het resultaat is, dat na volledige reorgani satie, buiten het personeel in opleiding, noodlg zijn a. voor de vloot in Nederland bijna 1600 man beroepspersoneel errin vredestijd ongeveer 120ü dienstplichtigen b. voor de vloot in Ned.-Indië bijna 2400 man Europeescb en evenveel In- landsch beroepspersoneel. Van de grondgedachte is uitgegaan, dat, zoolang het overleg met de Indische regeering nopens de personeelsorganisatie nog niet is beöindigd en de volksver tegenwoordiging zich nog niet heeft uit gesproken, omtrent de reorganisatie der marine, geen personeel-splitsing zal ge schieden. De reorganisatie kan voor de eerst komende jaren aldus worden voltrokken: a. het over en weer dienen in Nederland en in Indië wordt voorloopig behouden voor zoover dat mogelijk Is zonder dat een overcompleet ontstaat. b. Daarnaast wordt, voor zooveel noodig, een deel van het Eurupeesch beroeps personeel bestemd om meer in het bijzon der dienst te doen op de vloot in Indië. De hiertoe noodige maatregelen zullen, na bewerking, in overleg met de Indische regeering, eerst aan het oordeel der volks vertegenwoordiging worden onderworpen. c. Voorloopig wordt als hulpmiddel gebruik gemaakt van diensten van hen, die vrijwillig langer dan normaal in lndië willen blijven. Naarmatejde aantallen van deze categorie grooter zijn, zal minder behoefte bestaan aan de tenuitvoerleg ging van het gestelde onder b. Het hierboven aangeduide systeem geeft een soepelen overgang zonder eenig risico; het tempo kan worden geregeld. In elk geval moet het animo voor lang durig verblijf in Indië worden bevorderd. Het is in dezen gedachtengang van be lang, de vergunning, die bestaat voor on derofficieren boven den rang van korpo raal, hun gezin naar Indië mede te ne men, tot den korporaalsrang uit te brei den. Uit een en ander blijkt, dat het volgen de zal moeten geschieden: a. dadelijk: versobering van personeelsorganisatie door herziening der bemanningalij sten voor zoover bet beroepspersoneel betreft, waardoor met minder personeel kan wor den volstaan. Hierbij wordt gebruik ge maakt van gegevens, die de oommlssle- Sluys in dit opzicht verzamelde». Aanmoediging van vrijwillig langer verblijf in Indië. b. na wijziging der Dienstplichtwet: uitbreiding van het gebruik van dienst plichtig personeel op de vloot in Neder land met overeenkomstige vermindering van beroepspersoneel. a na overleg met Indië en beslissing door de Volksvertegenwoordiging om trent de voorgenomen reorganisatie der marine: het nemen van verder strekkende maat regelen als hiervoor schetsmatig aange duid, om in algemeenen zin den duur van het verblijf in Indië te verlengen ten op zichte van dat in Holland, opdat zoowel in Nederland als in Indië niet meer be roepspersoneel aanwezig is, voor den dienst strikt noodzakelijk moet worden geacht Het 'beroepspersoneel kan, zonder voor uit te loopen op de .beslifling omtrent de voorgestelde reorganisatie der inarine, nadat de Dienstplichtwet zal zijn gewij zigd, kunnen worden verminderd me 760 man. .Zoodra omtrent de reorganisatie der marine beslist zal zijn, kan de verminde ring van het Europeesoh beroepspersonee in Holland verder worden voortgezet naarmate de ervaring gunstig is imet het Hnropeesoh personeel, dat meer in *t bij zonder bestemd is voor dienst op de vloot in Indië en met aanneming en het go- bruïk van Inlansche schepelingen. De Minister geeft hierna nog eeni sche>- ™«tisdh overzicht van den evenitueelen toestand der verschillende onderdeden! en korpsen van het marinepersoneel, zoowel wat officieren als onderofficieren en min deren betreft. Verder blijkt uit de bijlage o.a. nog, dat de Minister inet die Oommissle-SluyB van oordeel is, dat het, wanneer de tzA. in te dienen voorstellen nopens de reor ganisatie deer marine worden goedge keurd, voor den dienst in Nederland niet noodlg la een afzonderlijk korps officie ren van gewondheid dier marine te be houden. De geneeskundige dienden van vloot en leger in Nederland zullen «larion, een vormig en oentraal worden beheerd; de afzonderlijke inspectie van den genees kundigen dienst der marine kan worden opgeheven. Het ligt 1q voornemen, de sterkte van het korps mariniers ongeveer tot de helft terug te brengen. Er zal moeten worden overwogen, of voor dit kleine korps een a&onderiljke officiersopleiding moet worden gehandhaafd, of da* vaoatu- bij het korps sullen moeten worden vervuld door detadheering. Het spreekt vanzelf, dat met het ver minderen van de getalsterkte ren het w»ps ook de encadeering en het beheer zullen worden versoberd en vereenvou digd. De afzonderlijke inspectie aan het Departement van Marine kan worden op geheven; de hoofdofficier der mariniers Rdtterdam zal voor zooveel noodlg haar Pncties overnemen. Nederland en de Engelsthe staking. Boottreinen van en naar Hoek van Holland. In verband met de hervatting van den stoombootdienst Hoek van HollandHar- Wlafi y,y, ingegaan gisternamiddag, zul len de boottreinen van en naar Hoek van Holland van dien dag af weer normaal oopen. Xatordegmorgen te te Rotterdam een Batavierboot uit Londen aangekomen met 119 passagiers en zoo goed als geen stuk goed. De booten op Liverpool en Oorrick heb- jen deze week niet gevaren, maar zullen waarsohijnlijk de volgende week weer gaan varen. NederL Spoor- en tramwegpersoneel. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegper soneel heeft, naar aanleiding van een aan tal ingekomen klachten, bij den Perso- neelraad de positie van de wachtgelders aanhangig gemaakt. In verband hiermee stelt thans genoemd hoofdbestuur door middel van de afdeellngen een onderzoek in naar bedoelde klachten en naar de po sitie der wachtgelders bij do Nederland sdie Spoorwegen in het algemeen. Een vergadering van de tweede Internationale en het L V. V. te Amsterdam. Volgens de Vorwftrts wordt er heden te Amsterdam een gecombineerde verga dering gehouden van de bureaux van de tweede internationale en van de, interna tionale van vakvereenigingen ter beraad slaging van een ondersteuningsactie voor de Engelsche staking. - Fruit van Engeland naar. Holland. Het hoofdbestuur van den Centr. Bond van Transportarbeiders heeft via het bestuur van de LT.F. bericht ontvangen van Bevin, den leider der Engelsche transportarbeiders, dat het stoomschip Andor Hana, geladen met fruit en groen ten van Londen naar Rotterdam vertrok ken is, omdat de Engelsche transport arbeiders hebben geweigerd dit schip te lossen. Er wordt door Bevin een ernstig beroep gedaan op de Hollandscbe haven arbeiders dit schip niet te lossen. Bunkeren. Uit Hoek van Holland wordt :&an de Nw. Rott Crt Gemeld: Maandagmorgen zijn werklieden uit Maassluis begonnen met bunkeren, uit spoorwagens van het sjs. St. George, van den dienst HarwichHoek van Holland. Kon. Luchtvaartmaatschappij. De Kon. Luchtvaartmaatschappij heeft gistermorgen een extra toestel naar Lon den laten vertrekken met passagiers en vruchten. Ook heden gaat er, behalve het toestel in den gewonen dienst, een extra toestel naar Londen. De vliegdienst op Londen. Met ingang van n dezer vervalt het extra ochtendvliegtuig van de K.L.M. naar Londen. Stopzetting cartonlabrlek. Te Oude-Pekela wordt Zaterdag a.s. de cartonfabriek „De Kroon" tengevolge van de staking in Engeland stopgezet. Te IJmulden. Zaterdag ontvingen verschillende groote vlsohexporteurs te IJmuiden de mededee- ling, dat hoewel de Batavier-Lijn den dienst op Londen hervdt en de Harwich- booten zulks heden zullen doen, er geen vlschzendingen zouden worden medege nomen, hetgeen een ware teleurstelling was voor de vele handelaren, die gehoop' hadden een flink kwantum vlsch naar Engeland te kunnen overzenden. Uit de Comm. Partij. De oude afdeellng Rotterdam van de Communistische Partij heeft in haar Za terdagavond gehouden huishoudelijke vergadering, naar de Tel. weet te melden, het verzoeningsvoorstel van Moskou met algemeene stemmen verworpen. - Geen kampeeren te Zandvoort Naar de Tel. verneemt hebben Gede puteerde Staten van Noord-Holland geen aanleiding gevonden, het Zandvoortsche kampeerverbod ter vernietiging voor te dragen. De verordening kan dus nu worden af gekondigd. De Staatsmijnen ln Limburg. De gemiddelde opbrengst per ton steen kolen bedroeg in het afgeloopen jaa 11.02, of 27.8 pet. minder dan in 1924, gem. kostprijs 10.88, of 22.7 tfot. min der. Het bruto overschot bedroeg 4.240.467, waarvan 8.740.457 voor af- schrijvingen wordt bestemd en J öOü.uuu aan reserves wordt toegevoegd, zooaat geen winstuitkeering aan den staat ge schiedt D© zaak-Geelkerken. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt." Ds hoogleeraren Diepenhorst, 1 os en Woitjer en de lector Zevenbergen der Vrije Universiteit, die wegens hun Geel- cerkianisme door de curatoren en direc- ,euren ter verantwoording waren geroepen, zijn Zaterdag gehoord. Voorzitter was de emeritus-predikant B. van Schelven, een bekende figuur uit de classis Amster dam. Aanwezig waren o.a. de heer H. Oolljn en mr. Th. Heemskerk. De hoogleeraren werd gewezen op het flnancieele nadeel, dat de universiteit door hun optreden bedreigde. Elk der ïoogleeraren zette daarna zijn standpunt uiteen, hetgeen aanleiding gaf tot een evendige gedachtenwisseling. Geen der vier genoodigden werd echter ook maar n het minst overtuigd van iets laakbaars in zijn houding, zoodat het practisch resultaat der besprekingen zeer miniem is. De Mlchaelsclubs. Zaterdag is te Utrecht een vergadering gehouden van St. Michaëlsclubs, welke vergadering bijeengeroepen was door de ilaagsche club en onder leiding stond van den heer M. A. Ooms, bestuurslid der ilaagsche club. Omtrent deze vergadering wordt het volgende gemeld: Aanwezig waren een zestig afgevaar digden, vertegenwoordigende een groot aantal clubs uit alle deelen des lands. Tevens waren aanwezig de leden der Tweede Kamer, dr. H. W. L. Möller en prof. dr. J. A. Veraart. Wat de samenstelling van den Partij raad betreft, besloot de vergadering voor te stellen, dat onder de adviseerende leden ook vertegenwoordigers der sociale orga nisaties zouden worden opgenomen, naast jehoud van de adviseerende leden uit den Hoogen Raad van Arbeid. Men meende dat de aan de orde zijnde reorganisatie van de R.K. Staatspartij zonder herziening van het kiesreglement onvolledig is. Naar de meening van de vergadering moet in het reglement een afzonderlijk hoofdstuk aan studieclubs worden gewijd. De volgende redactie van een nieuw ar tikel, waardoor art. 27 vervalt, werd voor gesteld: Leden der R.K. Staatspartij kunnen gemeentelijke studieclubs vormen. De reglementen dezer studieclubs moeten worden goedgekeurd, indien zij aan be paalde voorwaarden*Voldoen. Hierna sprak de vergadering haar teleurstelling uit over de motie van wan trouwen, door de studieclub in Nijmegen tegen prof. Veraart en den heer Bon aangenomen. Had men reden, door het resultaat der reorganisatie-commissie niet bevredigd te zijn, men bad niet bet recht, het vertrouwen op te zeggen. Anderzijds betreurde men het, dat prof. Veraart naar aanleiding van deze motie zoo scherp had gereageerd. Men hoopte, dat noch bet een, noch het ander zich in de toekomst weer zou voordoen. Onder daverend applaus reikte de vertegenwoordiger van Nijmegen prof. Veraart thans de band. DE WATERSNOOD. De hnlpverleenlng. De 64e verantwoording van de alge meene commissie ter leniging van ram pen door watersnood in Nederland toont een bedrag van 81.544.06. Het totaal generaal bedraagt thans 4.869.762.64. Amsterdamsch Bflenkorfpersoneel hot „Paleis" ln Den Haag. Een machtige zwerm van 1200 werkbijen uit den Amsterdamschen Bijenkorf streek Zondagmorgen om 10 uur, per extra trein in de Residentie neer. De Directie had het aardige plan ontworpen aan haar Amsterdamsche personeel ook eens den nieuwen Haagschen Bijenkorf te laten zien. Onder aanvoering van den architect den heer Piet Kramer en leden der Directie, werd 't gebouw bewonderd. Tegen 6 uur was het geheele gezelschap voor een diner geïnviteerd in Hotel „Kur- haus" te Scheveningen. Per extra trein is men 's avonds weer naar de hoofdstad teruggekeerd, de Direc tie sal pleizler van haar origineel denk beeld hebben gehad! (Tel.) Brutale Inbraak. Ruim 16000.— buitgemaakt In den naebt van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de kleedingfabriek van de firma Bervoets aan den Essenburg singel te Rotterdam. Het totale bedrag dat gestolen is, beloopt ruim f 6000. De dieven zijn over een bek geklommen, daarna over een schutting, waarna zij op oen stuk terrein kwamen waar een groote partij hout was opgeslagen. De ongenoode gasten hebben een stapel van dit hout onder één der ramen van de fabriek gezet. Daarna beeft men de Bpijlen verbroken en bet raam uit de scharnieren gelicht, zoodat de toegang ontsloten was. Door een gang zijn de inbrekers in de kantoren gekomen op de tweede étage. In één der lokalen bevond zich een brandvrije kluis, welke men doormiddel van een zuurstofapparaat beeft openge- brand. Geld was er in de kluis niet, alleen eenige papieren. Daarna zijn de lessenaars opengebroken, in één daarvan vond men eenige sleuteltjes welke bleken té passen op een anders kluis in een aangrenzend lokaal. Deze kluis is verdeeld in afgesloten vakjes, welke opengebroken werden. In één van deze bevond zich een geldkistje, dat natuurlijk ook opengebroken werd. De Inhoud, een groot bedrag aan geld, 1b gestolen. In de kluis bevonden zich nog twee geldkistjes, waaruit de inhoud eveneens verdween. Op dezelfde wijze als zij gekomen waren, hebben de inbrekers het gebouw verlaten, met achterlating van hun werktuigen, o. a. een zuurstofapparaat, manometers, brillen, branders en verdere Inbrekers- werktuigen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dieven met handschoenen hebben gewerkt, want vingerafdrukken hesft men niet kunnen vinden. De overval te Naarden-Bussum. De gezochte wel gevonden, doch niet gearresteerd. De majoor-rechercheur van de Bus- sumsche politie eu de rijksrechercheur die in verband met het onderzoek naar den schuldige aan den overval op het Bussumsche spoorwegstation Woensdag j.1. naar Brussel waren vertrokken, zijn Zaterdagavond teruggekeerd. Na lang zoeken hebben zij den gezochte, zekere S., die vroeger te Bussum heeft gewoond, doch die reeds eenigen tijd vóór den overval naar Brussel was ver trokken, wel in de Belgische hoofdstad gevonden, doch 8. ontkende echter per tinent iets van het misdrijf af te weten. De rechercheurs hebben hem een lang durig. verhoor afgenomen. Zijn verklarin gen en ook de feiten, die aan het lioht kwamen, gaven den beiden politiemannen echter geen aanleiding om zijn arrestatie aan de Brusselsche politie te verzoeken. In politiekringen wordt betwijfeld, of men langs dit spoor den dader zal ont dekken. Intusschen hebben de politie nog verschillende aanwijzingen bereikt, welke den dader in andere richting doen ver moeden. Deze aanwijzingen worden thans onderzocht, zoodat de hoop, om den ware te pakken te krijgen, nog lang niet is opgegeven. Fraude bU werkloosheidsultkeerlng. De rechter-oommissaris te Haarlem onderzoekt weer twee gevallen van fraude bij werklooaheidauitkeering. Een auto van een Haariemschen win kelier had den ongehuwden lossen arbei der 8. aangereden. 8. werd ernstig ver wond en moest geruimen tijd in een zie- keninrichting verpleegd worden. De ver zekeringsmaatschappij, waarbij de winke lier verzekerd was, keerde aan 8. een een bedrag van 1000 ineens uit, waar van 8., die zich inmiddels tot het burger lijk armbestuur om ondersteuning had gewend en ondersteuning van I 7 per week ontving, geen mededeellng deed. Voorts is nog gebleken, dat 8. 2 jaar lang bij den winkelier L. elke maand 100 ontving, waarvan ook geen mededeellng is gedaan aan het burgerlijk armbestuur. Een ander geval is het volgende. Een ar beider werd ziek en moest in een zieken- inrichting worden opgenomen. Zijn ka meraden gaven aan zijn gezin 16 por week. Voorts ontving de vrouw van een liefdadige instelling ook een bepaald be drag per week. Toch vroeg zij ondersteu ning aan het burgerlijk armbestuur en zij verzweeg bovengenoemde ondersteunin gen. Toen de man het ziekenhuis verlaten had, was hij nog niet direct in staat te werken, en de ultkeering van drie zijden ging gewoon door. Thans ls gebleken, dat de betrokken arbeider reeds 9 weken aan het werk was, en ln die 9 weken de ult keering van het burgerlijk armbestuur heeft opgestreken. Geheime distilleerderij ln Den Haag. Dezer dagen kwam aan de Haagsche politie ter oore, dat in een perceel aan de Nieuwe Havenstraat voortdurend over tredingen van de Drankwet werden ge pleegd. Zaterdagmiddag hebben eenige rechercheurs van de afdeellng van den justitieelen dienst van het hoofdbureau, welke speciaal belast is met het toezicht op naleving van de Drankwet, vergezeld van eenige belastingambtenaren een inval gedaan in dat perceel. Het bleek al spoedig, dat men te doen had met een geheime distilleerderij. Toen de politie het perceel binnenkwam, waB de bewoner juist bezig het een en ander klaar te zetten voor het maken van ge distilleerd. In tegenstelling met andere clandestine inrichtingen, waar het gedistilleerd vaak met behulp van een ketel wordt gemaakt en waardoor men licht aan ontdekking bloot staat, werd hier een geheel che misch procédé gevolgd. De bewoner, B. genaamd, van beroep chemicus, vervaardigde hoofdzakelijk ge distilleerd op kleine schaal. Toch heeft de politie een aanzienlijke partij bij hem in beslag genomen, o.m. 40 flesschen champagne. Ook verschillende preparaten zijn in beslag genomen. Toen B. zich ontdekt zag, heeft hij in een onbewaakt oogenblik zelfmoord willen plegen. Hij wilde zijn polsslagader door snijden, maar dit gelukte hem niet. Toch verwondde hij zich zoodanig, dat de ge neeakundige dienst overbrengen naar het ziekenhuis noodzakelijk oordeelde. Auto-ongeluk. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Den Bosch: Zaterdagmiddag ontmoette een autobus der Oito-maatschappij, bestuurd door den chauffeur A. Driesseu, nadat hi] reeds de stoomtram gepasseerd was, op de gevaar lijke bocht te Berlloum een extra-tram, waarvan hij de signalen niet gehoord had. Een botsing was niet te vermijden. De auto reed tegen een paal en werd daarna door de tram gegrepen, omverge worpen en zwaar beschadigd. Er zaten 14 personen in de bus; van deze werd een kindje van 10 maanden, dat juist uit het ziekenhuis kwam, het zwaarst verwond, vooral aan het hoofd. De dokters van Berlloum en Ooudewater waren spoedig ter plaatse en verleenden hulp. Het kindje werd in een naburig café binnengedragen; men vreesde dat iet een hersenschudding had gekregen. De heer Torinaer, ontvanger der directe jelastingen aldaar werd aan hoofd en landen gewond en per auto naar de broe ders van Johannes de Deo gebraoht door den heer Kruitwagen, die ook den heer van Tulder uit Eindhoven, welke laatste eveneens aan het hoofd gewond was, naar huis vervoerde. De overige passagiers en de chauffeur zijn licht gewond. Het tramongeluk te Wagen in gen. Men meldt aan de „N. Rott. Crt." nog ter aanvulling van het bericht over het tramongeluk. De 22-jarige Dirkje Meurs is onmïddel lijk gedood, terwijl de 22-jarige Mol ern stig gewond werd. Zes meisjes in den wagen bekwamen lichte kwetsuren. Het duurde geruimen tijd voor men den wagen zoover had opgevijzeld, dat men de beide meisjes op het voorbalcon kon vrijmaken. De gewonde is naar Ziekenzorg, de over ledene naar het ouderlijke huis vervoerd. De machinist Kooien bleef vrijwel onge deerd. De machinist Van Brussel liep een niet ernstige hoofdwonde op, terwijl ook de conducteur Oosterwegel van de tram uit Wageningen licht aan het hoofd ge wond werd. Wat de materieele schade betreft, de beide trams bleven op de baan, maar de locomotieven werden zwaar beschadigd; die van de tram uit Ede liep met een wiel uit de rails; de bagagewagen van de tram uit Ede werd op het volgende passagiers- rijtuig geschoven en vrijwel geheel vernield. Uit Wageningen was onmiddellijk de politie ter plaatse en drie doktoren ver leenden geneeskundige hulp. Dadelijk werd begonnen met den weg vrij te maken. Te 2 uur kwam het parket uit Arnhem op het terrein. Op zijn last werden foto's geno men, alvorens het opruimingswerk kon be ginnen. Het bij het autobusongeluk te Berlicum gewonde kindje van M. Schuurmans, is overleden. Van een dak gevallen. Te Maastrioht te Zaterdag de 18-jarige eiendekker Bastiaans van een dak, waar hij werkte, gevallen. HIJ te in het gesticht Calvarienberg overleden. Inbraak- In het kantoor van den glaahandelaar M. O. aan de v. d. Duynstraat te Rotter dam te een lessenaar opengebroken. Daar uit te een bedrag van 860 gestolen. De dieven hebben zich vermoedelijk door in sluiping toegang verschaft. Auto tegen een boom gereden- Maandagmorgen gebeurde op den Rijks weg RoermondMaastricht even buiten de bebouwde kom te Roermond een erntlg autoongeluk. Hoogstwaarschijnlijk als ge volg van een defect aan de stuurinrichting, reed de vrachtauto van den expediteur Heiboer uit Hoensbroek, die met een lading varkens op weg was naar Heerlen, met een vaart van ongeveer 85 K.M. tegen een boom. De beide inzittenden, de chauffeur G. de Groot uit Hoensbroek en de veehan delaar Heynen uit Roermond, werden uit den auto geslingerd en kwamen terecht op een naast gelegen bouwland. De Groot werd met Ingedrukte borstkas en in ster venden toestand naar het hospitaal te Roermond vervoerd. Heynen bekwam minder ernstige kwetsuren aan het hoofd. De geheele lading varkens kwain even eens op het bouwland terecht, doch de beesten bleven ongedeerd. De auto werd nagenoeg geheel vernield. Auto-ongeluk. Gistermorgen is op den Maatrichtschen weg bij Roermond een met varkens geladen vrachtauto, van de firma Heyboer, tegen een boom gereden. De chauffeur werd met ernstige hoofdwonden en ingedrukte borst kas, in levensgevaarlijken toestand uit den wagen gehaald en naar het Louisahuis te Roermond vervoerd. Het voorste gedeelte van den auto is vernield. Inbraak- Een bewoner van de Jan Hendrikstraat in Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er gisteravond tijden* zijn af wezigheid in zijn woning is ingebroken en dat hij uit een kast een bedrag van ruim f 3000 vermist. De straatdeur vertoonde geen sporen van inbraak; doch het slot van de kast, waarin het geld geborgen was, was blijkbaar ge forceerd. Brand. Te Heer Hugowaard brandde gisteren de woning met groote slagerij van den heer Kam tot den grond af. Ode alle huisraad en gereedschappen gingen verloren. Hevige vechtpartij te Arnhem. Zaterdagavond omstreekB kwart over elven ontstond een hevige vechtpartij tusschen <.es personen in liet volksloge ment van Van B., welke weldra op straat werd voortgezet. Plotseling trok een der vechtenden, zekere A., een scheermes, waarmede hij als een dolle om zich sloeg. Hij trof den logementhouder in den linkerwang, waar door een snede ontstond van den slaap tot de onderkaak. Hevig bloedend zakte de getroffene ineen. A. zelf kreeg een vrij ernstige wonde in den schouder, terwijl een derde, H. geheeten, aan aen pink werd gewond. De beide eerstgenoemden werden naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl II. op het politie-bureau kon worden verbonden. De dader, die niet in het ziekenhuis ter verpleging behoefde te worden op genomen, is gearresteerd. Moord. Bij Stransberg is Vrijdag de 41-jarige gravin von Lambsdorff vermoord. Zij werd met een schot in de borst aan den weg ge vonden. Evenals graaf Lambsdorff, haar man, was de vermoorde van Russische af komst. Beiden waren na de bolsjewistische revolutie naar Duitschland uitgeweken Over de beweegreden tot den moord is niets stelligs bekend. Een fabrieksongtluk. Op de ijzerpletterij „Phoenix" te Duis burg zijn gisterochtend de daken van twee naast elkaar gelegen walsbanen ingestort. ?aen °.0'zaa)t "iet vastgesteld. Het aantal dooden bedraagt vier, dat der zwaar- gewonden twee en dat der lichtgewonden k j lich in de ingestorte gebouwen bevonden, zijn terecht.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6