„LIEFDEN ZULT (II UIT JAMArltlEP Eerste Blad. BUITENLAND. erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De reorganisatie van dien Volbenbond. Oisterenodhtend zijn belangrijke rede voeringen) gehouden in de oommissie voor de reorganisatie van den Volkenbonds raad. De Palacios (Spanje) verwierp ieder oompromis dat Spanje niet den begeerden vasten raadszetel zou geven. De Brouckè- re uitte zich scherp tegen iedere uitbrei ding van het aantal vaste zetels 'behalve voor Duitschland en Rusland. President Motta verklaart: In den' loop der debatten is tot nu toe geen melding .gemaakt van de bepaling van artikel 4 van het Volkenbondspact, dat iedere staat, in het geval dat zijn bijzondere be langen ter sprake komen als gelijkge* rechtigd medelid aan de beraadslagingen van den Raad zal kunnen deelnemen. Motta verlangt dat aan dit artikel voor taan strikt de hand zal worden gehouden. In tegenstelling met Scialoja is Bonoour (Frankrijk) van meening, dat, al vormt het vaste raadslidmaatschap van enkele groote mogendheden een vaste kern voor den raad, een grooter deel dient te wor den toegekend aan de losse zetels. Als vermeerdering van het aantal vaste zetels vaststaat, is er alle reden voor een over eenkomstige vermeerdering van losse zetels om het evenwicht te bewaren. De vertegenwoordiger van Zweden her nieuwde bet voorbehoud' van zijn land inzake de uitbreiding van den raad en sprak zioh uit voor een rouleering van de losse zetels met een mandaat van drie jaar. De algemeene beschouwingen zijn ge ëindigd. Het schijnt al vrijiwel vast te staan, dat het aantal losse zetels uitge breid zal worden, doch dat alleen Duitsch land bij de vaste leden zal worden opge nomen. Er Is een voorstel door lord Cecil gedaan inzake verkiezing en herkies baarstelling van de losse leden. Het ontwerp-Cecdl is als basis voor de besprekingen aanvaard. ENGELAND. De algemeene staking. Over het algemeen komt er verbetering in den toestand in Engeland, doordat vooral de transportarbeiders van liever lede het werk hervatten. De Britsche re geering zou nieuwe krachtdadige maat regelen willen nemen. t)e toestand. Het aantal vrijwilligers en de specliale politie-agenten, die gehoor hebben gege- aan den oproep der regeering, overtreft het aantal, dat gebruikt kan worden. Of schoon het aantal arbeiders, dat naar het werk terugkeert, klein is vergeleken bij het aantal dat staakt, en ofschoon er geen teekenen wijzen op het instorten van de staking, zijn de diensten van de vrijwil ligers toch van groote waarde voor het besturen van treinen en trams. Het voor komen van relletjes blijft uitzondering en zij zijn, waar zij voor komen, van gerin gen omvang. Er heeft nog geen relletje plaatsgehad, dat de civiele politie niet al leen kon onderdrukken en nergens moest van de vuurwapens gebruik worden ge maakt. Vele buitenlandsche oorrespon denten in Engeland hebben hulde ge bracht aan de tactvolle en goedgeluimde houding der politie, doch de billijkheid gebiedt te erkennen, dat provocatie van de zijde der stakers uiterst zelden is voorgekomen en dat de stakingsleiders FEUILLETON. Naar het Engelsch van 27) DOLF WYLLARDE. „Het spijt (mij, dat ik u zoo lang moest alleen laten. Is er iets gebeurd?" „Alles hadi het gewone verloop. Hij werd zoowat om de twintig minuten wak ker. Maar er was niets bijzonders waar ik je hulp voor noodlg had." „Het is anders een lange wake voor u geweest U is nu zes uur boven gebleven. „Dat hindert niet Nu is hij' ook In slaap." „Komt u dan ook beneden theedrinken! Ik ga dadelijk naar boven," sprak Mark ham beslist. „Wacht erven. Ik wildle je nog een oogenJblik spreken." Heel zacht ging ze nu de trap af en trad in een vertrekje met een mat op den grond en een eenvoudig-blankgeschuurde tafel, waarop echter een keurig Ohineesch theeserviesje stond. Ze nam plaats in den makkelijken rie ten stoel en niemand kon haar zóó zien, daar de keurige witte gordijntjes alle nieuwsgierige blikken buitensloten. Hoe doodeenvoudig ook, was het een gezellig vertrekje. Madame Mléville en Markham' stonden tegenover elkaar aan de theetafel, en voortdurend' en met succes hebben aan gedrongen op de handhaving van de goe de orde onder hun volgelingen. De werk zaamheid van de enkele extremisten heeft zich in het algemeen bepaald tot het ver spreiden van valsche geruchten. De vier groote spoorwegmaatschappijen verklaren dat 12 pet. van het verkeer her vat is. Echter bestaan degenen die wer ken, voor 80 pet. uit vrijwilligers. Uitbreiding der staking. De vakbeweging is van zins de eerst volgende dagen de geheele textielnijver heid stil te zetten, waardoor weer een half millioen werklieden zich bij de sta king zouden aansluiten. Het aantal vrijwilligers over het ge heele land had gisteren het cijfer van 323.608 bereikt. Een aanslag op een passagiers- trein? De expres-trein van Edenburg naar Londen is Maandagochtend bij Newcastle van de rails geloopen. Het déraillement is, naar men gelooft, te wijten aan boos opzet van stakers, daar er een laschplaat weggenomen was. Er zaten vijfhonderd reizigers in den trein, van wie er slechts één gewond is. Het verkeer. Er is een man gedood bij een spoorweg ongeluk te Bishop Stortford waar een passagierstretin op een goederentrein is gereden, die in het station stond. Treinbotsing. Gistermiddag zijn 7 menschen gewond te Brixton, waar een gewone trein op een electrische gereden is. De treinenloop. Volgens de Daily Mail nadert de Engel- sche treinenloop allengs den normalen toestand. Op de vier voornaamste netten liepen er Dinsdag 534, Woensdag 1252, Donderdag 2092, Vrijdag 2708, Zaterdag 8054, Zondag alleen treinen met voedsel en Maandag 8677 treinen. De Sowjet-vakvereenlglngen en de Engelsche staking. Tengevolge van de weigering van den raad van het vakvereenigingsoongres om geldelijken steun van de sowjets aan te nemen, heeft de algemeene raad van de vereenigingen der Sowjet-Unie besloten het geld terug te geven, maar voort te gaan met oollecteeren ten gunste van de Engelsche mijnwerkers en de ontvangen sommen in een speciaal mijnwerkers- fonds te storten, dat op de eerste vraag ter beschikking van den raad van Brit- sche vakvereenigingen of van de mijn werkersfederatie gesteld zal worden. Uit het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Maandag een debat plaats gehad, dat op interessante wijze doet gevoelen, dat men, wat de houding der regeering betreft, toch op sommige punten niet zoo heel erg gerust is over het regeeringsoraan de Brltish Gazette. De niet objectieve regeering werd door sommige leden fel gelaakt De liberaal Kenworthy protesteerde er nog tegen, dat dè regeering haar orgaan en het geld der 'belastingbetalers misbruikt om leden van het Lagerhuis belachelijk te maken. waardleerend sprak zjj>: „Hoe attent van je, Markham, alles vast zoo klaar te zetten! Je hebt zelf toch wel thee gehad?" „Een half uur geledea Nadat u wat ge bruikt hebt., moet u eerst maar een luchtje gaan scheppen; ik zal den boel wel om- wasschen. Nu ga ik naar boven, tot u weer komt, maar haast u volstrekt niet." „Goed. Ik moet ook Ali nog zijn eten gaan brengen. Zeg, Markham, is er van middag ook iemand geweest? Ik meende, dat ik iets aan deur hoorde." „Ja, dat is ook zoo. Maar het heeft den zieke niet gestoord, is het wel?" „Neen! Wie was het?" vroeg zij, met oogen wijd open van schrik. „Iemand1 van dokter Corry? Ik bad1 zoo'n hoop, dat hij vanavond zou kamen." „Neen, van den dokter sprak hij niet en ik geloof ook niet, dat hij met dien iets uit te staan had. Het was een heer, dien ik nog noodt heb gezien en hij vroeg naar u." '„Naar mij? Met néme?" „Hij' vroeg eerst naar Mrs. Murlson en toen naar Madame Miéville." „Wat zou zijn bedoeling zijn geweest?" ,/Dat weet ik niet, want ik heb er hem niet naar gevraagd. Ik zei dat u uit was. Maar dat is waar ook, hij1 heeft een briefje voor u achter gelaten." De man haalde nu het toegevouwen zakboek-blad te voorsohijn en zij, las het; met gefronst voorhoofd. „Roy Aginoourt," herhaalde ze, toen ze het geheel doorgeloopen had. „Wie, ter wereld, kan dat zijn? O, majoor Agin oourt natuurlijk!" Maar ze keek nog steeds met een blik van Met-begrijpen: Achter de schermen wordt gewerkt Londen, 11 Mei. Er zijn aanwijzingen dat er niet-officieele vredesbesprekingen aan den gang zijn, waaraan de arbeiders leiders MacDonald en Thomas, en Sir Herbert Samuel, de voorzitter .der Ko ninklijke kolenoommissie, deelnemen. Het vooruitzicht is bemoedigend. De meening dat er een vredesstap wordt beoogd, wordt versterkt door de spoed- bijeenkomst van de T. U. O. hedenavond, gedurende welke MacDonald en Hender- son zioh naar het Lagerhuis begaven. Een lid van de T. U. O. verklaarde: Wij zijn verplicht den toestand grondig te onder zoeken, niet slechts met het doel om zoo mogelijk de deur te openon voor een her vatting der onderhandelingen, maar om deze deur open te houden. Nog geen deflnltievê stappen. Londen, 11 MeL Hedenavond heerschte er groote opwinding voor het hoofdkwar tier van het T. U. O. Het bericht omtrent eventueels vredespogingen had een groote menigte doen toestroomen. De algemeene raad vergaderde kort na acht uur. Bij hen voegde zich het geheele bestuur van de mijnwerkersfederatie, ter wijl het bestuur van de Labour-Partij vergaderde in een belendend gebouw. Niet-officieel werd medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk was, dat de toe stand zich hedenavond definitief zou wij zigen en dat, welke stappen er ook wer den gedaan, deze in hoofdzaak van voor- loopigen aard zijn. De aartsbisschop van Canter- bury bij Baldwln. De medewerker van het Hbl. te Londen telefoneerde gisteravond: De most reverend Randall Thomas Da- vidson, sedert 1908 aartsbisschop van Canterbury, de 78-jarige primaat van Engeland, wiens vredesvoorstellen aan de regeering en de stakers thans einde lijk ook door de Britsche draadlooze om roep zijn verspreid en die van alle kan ten zooveel bijval ontving, heeft heden middag twee uur lang in Downlngstreet 10 met den premier Baldwln geconfe reerd. Over dit onderhoud werd geen com muniqué aan de pers verstrekt. Van de bijeenkomst van den Uitvoeren den Raad der Mijnwerkers, die vooraf gegaan is aan die van den Uitvoerenden Raad van de T. U. O. met Henderson, Thomas en MacDonald, kwam ik slechts te weten, dat de mijnwerkers asn de sta kingsleiding van de T. U. O. zullen advl- seeren geen regeling te aanvaarden, waarbij van loonsverlaging sprake zou zijn. Uit het typografenbedrfjf. De arbeiders eener groote drukkerij te Cardiff hebben het bestuur van den Ty- grafenbond er van in kennis gesteld dat de leden van den bond het bestuur nooit gemachtigd hebben de staking te steunen. Door de bevelen op te volgen, zeggen zij, hebben wij ons zelf in een onwettige po sitie geplaatst. Daar de regeering waar borgen heeft gegeven tegen bestraffing van hen, die naar hun werk terugkeeren, en daar de staking naar onze meening wettelijk en moreel verkeerd is, stellen wij voor den arbeid te hervatten. Inmid dels vragen wij een geheime stemming over de quaestie van het voortzetten der staking. „Wat zou hij' daarmee bedoelen Mark ham? Lees dat eens." Hij' scheen er in het minst niet door ontzet en vroeg enkel toen hij het haar weer overreikte: „Wat beduidt dat: „Zonmesieraad", waar hJJ van spreekt?" ,A, ik geloof dat dat het begin was van èlle kwaad. Althans imr. Murison maakte zich daar van die 'beangstigende voorstellingen van en naar aanleiding daarvan dan ook heb ik de reis naar Egypte ondernomen." „Ik geloof tóch dat deze man", en hij wees op het briefje, „héél goed weet, waar hij van spreekt". „Dat geloof ik óók. Zooals hij zed, toen ik er hem om vroeg, heeft hij' mij de In lichtingen geweigerd en nü igeeft hjji ze mij uit eigen beweging; alleen wel wat laat dan!" „In ieder geval zou ik u maar raden, dat u igoed zorg droeg voor u zelve en dat u althans in de eerste dagen niet zoo ver van huis ging." „Het is anders belachelijk,'' meende zij. „Er is mij' nog nooit wat overkomen. Ik begrijp zoo waar niet, wèt majoor Agin oourt eigenlijk met zijn waarschuwing be doelt." „Wilt u hem dan ontvangen^ zooals hij u dat vraagt?" „Zeker niet! In de eerste plaats voel ik er niets voor om hier zoo'n dwarskijker binnen te laten en dan is zijn waarschu wing tóch overbodig, dlaar ik het sieraad niet langer in mijn Ibezit heb. Ik heb het in Egypte gelaten ln handen van iemand, die het op zich heeft genomen de door nnlj aanvaarde taak te voltooien." Uitbreiding der staking. Uit Glasgow, Cardiff en Liverpool wor den berichten ontvangen, dat heden een zeer belangrijke uitbreiding aan de staking zal worden gegeven. Volgens de ,,'Scottish Worker", het officieel© orgaan van het Schotsche T.U.O., beteekent dit, dat ca. 80.000 man aan de Olyde in staking zullen gaan en dat alle werven en alle machinefabrieken het werk zullen stoppen. De werven en fabrieken te Dundee, Abei n en andere plaatsen in het Oosten x._a Schotland zullen eveneens in de staking worden betrokken, zoodat het aantal stakers met ca. 100.000 zal toenemen. Tot nu toe was alleen voor de reparatie werven de staking uitgeroepen, nu zullen echter ook de werven, die nieuwe schepen bouwen, in het confliot worden betrokken. Na de moeilijke tijden, die de soheeps- bouwindustrie heeft doorgemaakt en waarin eerst kort geleden eenige ver betering is gekomen, zal deze staking voor de Schotsche arbeiders groote ont beringen meebrengen. De politiek van het T.U.O. ten aanzien van de machinefabrieken, is er een van tactischen aard. Slechts daar, waar het T.U.O. voordeel ziet in een verlamming van het bedrijf, wordt de staking uitge roepen, terwijl in andere machinefabrie ken het werk niet zal worden onderbroken. In de persconferentie van gisterenmid dag van het T.U.O. werd echter mede gedeeld, dat inzake de scheepsbouw en machinearbeiders nog niets was besloten. De„Times"-correspondenten van genoem de plaatsen bevestigen echter, dat er na mens het T.U.O. opdracht tot staking is gegeven. Betreffende het vervoer op de spoor wegen werd voorts nog verklaard, dat thans cijfers kunnen worden verstrekt. Het blijkt thans, dat van de 700.000 ar beiders en beambten van alle rangen, die bij het spoorwegwezen zijn geëmployeerd, circa 525.000 man de stakingsorder hebben ontvangen en circa 500.000 aan dié order gehoor hebben gegeven. DUITSCHLAND. Het vlaggeschlL In parlementaire kringen werd giste renmorgen de vaste overtuiging uitge sproken dat de regeering in de vlagkwee- tie bakzeil zal halen en een voorstel zal doen om de inwerkingtreding van het be sluit tot 1 Augustus uit te stellen. Tot dat tijdstip zal dan naar een nieuwe oplos sing gestreefd worden, die het heele be sluit feitelijk overbodig zal imaken. Berlijn, 11 Mei. De democratische rijks dagfractie hield zich heden met den brief van den rijkskanselier bezig en verklaar de zich bereid aan de besprekingen over de instelling van een eenheidsvlag deel te nemen. Tegen die rechtsradlcaien te Berlijn, De hoofd-oomimisaris van politie te Berlijn deelt mee: „Den laatsten tijd na men de aanwijzingen voor een onderne ming van rechtsradicale zijde op zoo drei gende wijze toe en namen zij' zoo'n vast karakter aan, dat de politie zich' genoopt zag tot ingrijpen, wat overigens eerst na zorgvuldig onderzoek geschiedde. De po litie heeft daarom gisterenmiddag en avond huiszoekingen gedaan ibij, de be trokken rechtsradicale lieden en vereeni gingen. Het in beslag genomen materiaal, dat nog niet 'geheel geordend kon worden, heeft reeds duidelijk aangetoond1, dat de verbonden zich bezig hielden met politie ke strijddoeleinden, die niet in hun statu ten zijn opgenomen. Bij een van de lei ders werd bijv. een aanwijzing aan die centrale van zijn organisatie gezonden, waarin bijzonderheden voor een alge meene aanval op Berlijn gegeven werden. Ingezonden mededeeUng. Beter dan öoed: DE BESTE Den gepenskMmeerden kolonel von Luck, de voorzitter van de sport vereenl- ging Dlympia» is op het commissariaat een ernstig verhoor afgenomen. De bescherming van die republiek ln Duitschland. De juridische commissie van den Rijks dag heeft een voorstel der volkschen om de wet tot bescherming van de republiek ln te trekken verworpen! rniet 11 tegen 8 stemmen. De (Beiersche volkspartij ont hield zich van stemming. Uit dien Dultschen Rijksdag. De plaatselijke keuze verworpea De uitgetelde hoofdelijke stemming over het socialistische voorstel tot Invoe ring van dé plaatselijke keuze heeft gis teren aan het eind van de vergadering plaats gehad tmet het resultaat, dat het ontwerp met 241 tegen 168 stemmen en 0 onthoudingen verworpen is. Een succesje voor de Dnltsóhe droogleggers. De Duitsche geheelonthouders, die sedert eenigen tijd een hardnekkige pro paganda voor drooglegging van Duitsch land voeren, hebben hun eerste resultaat kunnen boeken. De opper-president van de provincie Neder-Silezië heeft, naar het Acht Uhr Abendblatt meldt, een ver ordening uitgevaardigd, waarbij het tap pen en verkoopen van brandewijn en andere geestrijke dranken, behalve tus- schen 9 uur 's avonds en 8 uur 's mor gens, in alle café's, restaurants en hotels wordt verboden. De verontwaardiging over deze veror dening is in alle daardoor getroffen krin gen in Silezië zeer groot. Er heeft Vrijdag een vergadering van ongeveer 9000 café houders en restaurateurs te Breslau plaats gehad, waarin besloten werdjiet geheele personeel (ongeveer 16.000 man) te ont slaan en de etablissementen te sluiten, als de verordening niet uiterlijk 15 Mei is opgeheven. De Neder-Silezische sto kerijen hebben verklaard, dat zij zich bij deze actie van de caféhouders zullen aansluiten en dreigen eveneens met stop zetting van hun bedrijven als protest tegen het tapverbod. HONGARIJE. Het bankbiljettenprocee te Boedapest. Nadat Windisch-Graetz zijn verklaring omtrent het verschaffen van het papier afgelegd had, werd Andres Andor, die valsche bankbiljetten uitgegeven had, ge hoord. Hij zeide, dat Windisch-Graetz hem verklaard had, dat de vervalsching ten dienste van een actie strekte, gelijk aan de opstanden in Boven-Hongarije. Kolonel Jankovltsj had hem een valschen Roemeènschen pas verschaft op den nauin André Anders, opdat in geval van be trapping niet Hongarije, maar Roemenië gecompromitteerd zou zijn. Hij had val sche bankbiljetten tot een bedrag van 17 millioen Hongaarsche kronen mee naar Milaan genomen. Andor kreeg van kolonel Janko- witsj een valschen Roemeenschen pas op een anderen naam, opdat, indien de actie ontdekt werd, niet Hongarije, maar Roe menië gecompromitteerd zou worden. „U is dus niet nieuwsgierig naar de ge schiedenis, die 'hij aanbiedt, u te vertel len,?" vroeg Markham. „Wie weet of die u toch niet van nut kon zijn?" „Neen; dat zie ik niet in. Ik weet èl wat Ik weten moét; wat Mr. Murison betreft. Hij koesterdie een dwaze vrees om het sieraad te behouden, dèt zijnerzijds toch geheel zonder 'bedoeling in zijn beszlt kwaim. Dat is bij hem tot een soort idéé flxe geworden. Ik wilde dat ik hem maar overtuigen kon hoe het wóórlijk weer in het bezit van de oorsronkelijke eigenaars is; ik geloof dat dit veel tot zijn herstel zou bijdragen." „Zou degene, die het óp zich genomen had, dan ook misschien nog niet geslaagd zijn in z'n ondernemen?" „Ik 'heb nog niets van hem gehoord'. Dat verwondert mij wel en stelt mij ook ©enigszins te leur maar hij' kan meer moeielij'kheden hebben ondervonden dan hij wel verwacht had; toch héb lk èlle hoop, dat hij' slagen zalIn ieder ge val, de hulp van Majoor Aginoourt komt wel wat laat!" „Nu, u zult het zeker 't beste weten. Maar laat uw thee nu niet heelemaal koud1 worden. Bj ga onmiddellijk naar bene den." Aan dezen raad igaf Brltomart gevolg. Zij, voor zich, was niets bang, hoe ver laten de plaats ook wezen mocht. Er viel dan ook niets te stelen; het eenige dlnig van waarde was de levendie have, in den stal, die had ze aoo goed) mogelijk, verzekerd tegen Inbraak. Zoodra ze klaar was met theedrinken begaf ze zldh, door het keukentje, naar den uitbouw, die als stal dienst deed; haalde een sleutel te voorschijn, die op een zwaar hangslot paste en moest toen nog een paar ijzeren staven verschuiven; iets, wat onmogelijk ging, zonder een waarschuwend geraas te doen hooren. Op het allereerste geluld van haar voet stappen had AM den sierlijken kop opge heven en Met hij een verlangend gehin nik hooren; én niet zoodlra was „de vrouw" dicht genoeg onder zijn bereik, of hij streek haar imet zijn zaohten neus over den schouder en bedelde om zelve gestreeld en geliefkoosd te worden. „Enkel maar een klontje suiker voor vandaag, AM!" verontsouldigdJe zij' zich. Markham gaat morgen naar Dunston en dan zal hij bjji Bishop een paar appels voor je koopen, hoor!" Het paard was heerlijk verzorgd; zijn, stal was zoo zindelijk en droog en warm," als maar verlangd kon worden. Brltomart hield er zelve dan ook goed' de 'hand aan en Markham was héél den dag ln de weer, in het 'huigje en 'in den uitbouw. Toen kuste ze hem op het voorhoofd, tussóhen de lieve, schrandere oogen, streelde de lange manen, maakte zijn 'hal ster weer vast en verliet den stal. Terwijl ze het huisje binnen trad hoor de ze het karretje van den dokter naderbij rijden en was nog juist hij' tljds, om dok ter Oorry hartelijk verwelkomen. „Ik hoopte wel, dat u vanavond komen zoudt, dokter. Ik heb u al een uur zoowat verwacht" HELDERSCHECOURANT (Wordt Vervolg:').

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1