GEMENGD NIEUWS Ingezonden Mededeellng. 0 levert het beste bewijs van selfrertrou wen en selfres- pect, door U eiken morgen te scheren. m«tt meer van* Het U de ©entend lelie «bel m©4» ertaa blijft altijd ecberp. *VALET" Veiligheidsscheermes h MtWPiMM» WW HAM De mlnlsterleele crisis. Brunet bedankt ten tweeden male voor de kabinetsformatie. Deze wordt aan Jasper opgedragen, die bedenktijd' ver zoekt. FRANKRIJK. BU de mijnwerkers. Het nationaal bestuur van het mijnwer- kersverbond heeft Vrijdag vergaderd. In zake het btnneland spraken de vertegen woordigers van verschillende bekkens zich uit voor een algemeene loonsverhoo- ging binnen den kortst mogelijken ter mijn. Minister Péret te Londen. Péret, de Fransche minister van finan ciën, is in gezelschap van twee deskun digen te Londen aangekomen, om over de kwestie van de Fransche schulden aan Engeland met Churchill te beraadslagen. HONGARIJE. Het bankblljettenproces te Boedapest Prins Windisch-Graetz heeft op de te rechtzitting van Vrijdag geweigerd te zeg gen of de minister-president kennis droeg van de vervalsohingszaak. Hij zeide alle verantwoordelijkheid van zijn daad op zich te nemen en geen verklaringen te willen doen over zijn betrekkingen tot de regeering. Teleki heeft Zaterdag als getuige ver klaard, dat de regeering van niets heeft afgeweten. Bij het kruisverhoor bleef al leen Raba bij zijn tegenovergestelde ver klaring. Windisch-Graetz weigerde iets te zeggen. Ook Zadravecz ontkende, dat de regee ring iets geweten had. Hir, hot lid van de nationale vergade ring, die ook als getuige gehoord zou worden, Is Zondag met een ernstige her senbloeding van de woning van Goem- boes, den bekenden anti-semitisohen lei der, naar een ziekenhuis overgebraoht, zoodat hij gisteren niet gehoord kon wor den. Men zegt, dat een onbekende ge poogd heeft Hir te vergiftigen, omdat zijn verklaringen ongunstig voor de regeering geweest zouden zijn. De getuigenverklaringen van gisteren hebben de mogelijkheid voor het ministe- rie-Bethlen om vol te houden, dat het bui ten de zaak heeft gestaan, aanzienlijk ver minderd, nog afgezien van de verklaring van den op mysterieuze wijze verongeluk ten afgevaardigde Hir, dat Bethlen door zijn bemiddeling den vervalsohers een schriftelijke vrijgeleide verzekerd zou hebben. Pater Bonls, de secretaris van veld- b'issohop Zadravecz, verzocht hem niet te hooren, omdat hijzelf strafbaar is, wat het gerecht inwilligde. Graaf Anton Szigay zei, dat Windisoh-Graetz hem uitdrukke- kelijk Bethlen genoemd had en Rakovszkl van medeplichtigheid had besohuldlgd. Desgevraagd door den president, wei gerde Windisoh-Graetz deze verklaring te weerleggen. De getuigen Mikea, Pallaviolni en Friedrioh leggen verklaringen af, bezwa rend voor den premier Bethlen. Er zullen confrontaties plaats hebben om deze vérklaringen bader te toetBsn. Er wordt gezegd, dat de brieven van Bethlen ten gunste van Windisoh-Graetz en Meszaros, waar Hir in een prooes- verbaal melding van gemaakt zou hebben, van Augustus 1928 zouden zijn en dat de tekst ervan aldus zou luiden; „Ik ver oorloof de vervaardiging van de voorde propaganda noodzakelijke soorten druk werk en verklaar, dat deze actie met mijn vooraf verleende goedkeuring ge voerd wordt (was geteekend) Stefan Beth- DE REVOLUTIE IN POLEN. Pilsudski overwinnaar. Naar die Neue Freie Presse méldt, heeft het Poolsohe gezantschap Zaterdag een telegram uit Warschau ontvangen dat Wojciechowaki als president ten bate van Pilsudski is afgetreden. Het ministerie Witos is ontbonden. Pilsudski tracht een nieuw ministerie te vormen. Maarschalk Pilsudski is een man van links. Toen hij kort geleden een artikel in de Kurjer Pozanny schreef, oan de re geering van Witos aan te vallen, omdat rij ad. al het goede werk van graaf Skrzynsld op het gebied van de Ibuiten- Jandscbo politiek te niet dioedi en de Ibui- tenlandsoho staatkunde en het leger tot speelbal van partijpolitiek maakte, werd de oplaag van het blad in beslag geno men. Dit wekte groote verbittering bij Pilsudski en zijn aanhangers en zou, bij de soherpe politieke malaise, voor oen groot deel ook gevolg van den slechten oeoonomlschen toestand, den stoot heb- ben gegeven tot den opmarsch naar War schau tot verovering van het regeerings- kasteeh Belvédère bezet De troepen van Pilsudski hébben Vrij dagmiddag om 5 uur zonder veel strijd Belvédère, den zetel van dén president, dat tevoren door dien president en de mi nisters uit het kabinet Witos verlaten was, bezet Pilsudski begaf zich onmid dellijk naar Belvédère, omringd door den generalen staf en geestdriftig toege juicht door een geweldige menigte, die zich in de voornaamste straten opgehoopt had. In de stad hoersoht de beste orde. Tengevolge van de bezetting van Belvé dère is de strijd geheel gestaakt Hel nieuwe kabinet De Poolsohe afgevaardigde prof. Bar tel, wien Rataj, de voorzitter van den Landdag met de vorming van het nieuwe kabinet had belast heeft zulks reeds ge daan. In dit kabinet Is Pilsudski minister van oorlog, terwijl de leiding van het de partement van buitenlandsche zaken op gedragen ls aan August Zaleski, gewezen gezant te Rome. De arbeid hervat Te Warschau staan alle arbeiders aan de zijde van Pilsudski. Nu de nationalis ten do nederlaag hébben geledén, heeft de sociaal-democratische partij het bevel uitgevaardigd den arbeid te hervatten, Generaal Haller tegen Pilsudski Halier zou zelf van plan zijn een nationale garde te vormen, waarmede hij tegen het leger van Pilsudski wil opruk ken Alle elementen, die zich met den nieuwen stand van zaken niet tfenschen tevreden te stellen trekken zich thans te Posen samen Onder de regeeringstroe- pen, die voor Warschau lagen, heersoht de grootste verwarring. 'Bij de straatbetoogingen te Warsohau zijn de redactiebureaux van de monar chistische Warszawsanka en dé nationaal- democratische Gazette Poraima vernield. Het einde van den strijd. I De Vossische Zeitung verneemt uit Warschau, dat de troepen uit de provin cie, die aan den oproep van de vorige regeering gehoor hebben gegeven en naar Warschau oprukten, 'bevel hébben gékre- 1 gen in goede orde naar hun garnizoen terug te koeren. Te Warschau wordt ver wacht, dat zij1 aan het parool van Wojci- chowsfld en Witos gevolg zullen geven. Naar de „New York Herald" uit War schau verneemt, zijn er ijlings troepen tegen generaal Haller uitgezonden, die aan het hoofd van 10.000 man tegen War schau oprukt. Men verwachtte Zondag en Maandag den beslissenden slag. Niet- mln wordt nog alles gedaan om bloedver gieten te vermijden en tot een overeen komst te geraken. Nieuwe strijd? Met groote spanning verwacht men de bijeenroeping van de Nationale Vergade ring voor de presidentsverkiezing, welke krachtens de grondwet onverwijld, dat is praotisch binnen 8 tot 10 dagen, moet plaats hébben. Er kondigen zich evenwel moeilijkheden aan door de houding der linksch radicale partijen, de sociaal-de mocraten, de Wlzwolenie en de Boeren partij. Alle drie partijen publioeeren ver klaringen, waarvan dé gemeenschappe lijke .zin is, dat de vruchten van de over winning van Pilsoedéki over de reactie niet door een Nationale Vergadering verloren mogen gaan, waarvan de meerderheid rechts ls. Deze partijen eisohen derhalve onmiddellijke ontbin ding van het parlement en uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Daarbij is de moeilijkheid!, dat het Poolsoh parlement alleen door eigen besluit .zichzelf kan ont binden. Onmiddellijke ontbinding zou dus alleen door een dictatoriale verordening in strijd met de grondwet mogelijk zijn. Verschillende berichten. Te Warsohau ls de toestand weer nor maal. De barricaden en loopgraven zijn uit de straten verdwenen. Het spoorweg verkeer laat echter nog heel wat te wen- schen over. Voor de pers ls reeds een nieuwe oensuur ingevoerd. Enkele bladen van de reohterzljde kunnen niet verschij nen, daar hun gebouwen nog bezet. Mi nister-president Witoe en de generaals, die aan zijn zijde hebben gestaan, zijn nog geïnterneerd, maar men vermoedt, dat ze spoedig in vrijheid zullen worden ge steld. Uit een communiqué van de regeering blijkt, dat bij de geveohten te Warschau 206 personen gedood en 960 gewond zijn, voor de groote meerderheid bestaande uit burgers, wat een gevolg ls van de groote nieuwsgierigheid der menigte, die zich overal begaf waar geschoten wordt, on d^inks het verbod van de militaire aan voerders en ondanks hun voorzorgsmaat regelen. Spoorwegverkeer, post en telefoon zijn weder in normale werking. Verschillende staten, onder meer Frankrijk, Rusland en de Vereenigde Staten hebben feitelijk reeds het nieuwe regiem erkend. De nationalisten hopen nog op een suc ces in het parlement, waar zij de meer derheid hebben. De socialisten eisohen daarom parlementsontbinding en nieuwe verkiezingen. De nieuwe regeering zou volgens een draadloos bericht uit Praag hiertoe besloten zijn. De vlocht van WojclchowskL Omtrent de vlucht van Wojciechowski wordt nog gemeld, dat de president door een achterdeur en verder door het Lazien- kipark Belvédère verlaten heeft, nadat zijn biechtvader en alle soldaten voor de presidentieele vlag het doodslied der ge vallenen hadden gezongen. Wojciechows ki en zijn volgelingen, bij elkaar een hon derd man, begaven zich te voet, onder een kogelregen, naar Wiljanow, waar zij op nieuw door Pilsudski's troepen werden omsingeld. De president-verkiezing zal binnen aoht dagen gehouden worden, waarop het mi nisterie Bartel zijn ontslag zal indienen en gereconstrueerd zal worden. 1 Communistische samenzwering. Te Wladimir Wolynskl zijn eenlge ad- vooaten en een commissaris van politie aangehouden wegens een communistische samenzwering. RUSLAND- Militaire vooroefening- Naar dé Iswestla méldt, ls to Pg- tersburg een aanvang gemaakt met de „militarisatie" van de middelbare len. Op 90 middelbare scholen wordt thans militair onderwijs gegeven; op de overige zal dit onderwijs het on. najaar aanvangen. Het onderwijs wordt gegeven door officieren; van het Potersbuxgsohe garnizoen. De stand van den oogst Volgens de Ekon. Sjisnj staat in geheel Oekraïne het winterkoren er beter voor dan het vorige jaar het igeval was. De landlbouwwerkzaamheden worden evenwel ernstig belemmerd door het gebrek aan werktuigen en trekvee. In het Oosten der Sowjet-Unie wordt de oogst bedreigd door een sprinkhanenplaag. Bi verband hier mede heeft de regeering te Moskou een bedrag van 400,000 roebel beschikbaar gesteld tot bestrijding van dit euveL Eén groot ngn*al th.c.-ÜJders. Naar de Krasnaja Gazeta mededeelt, bedraagt het aantal tuiberculose-lijders te St. Petersburg thans ongeveer 18,000, dat is ongeveer 11 pet. der bevolking. Spe ciaal in de textielindustrie en onder de typografen is het percentage groot Fraude. Naar uit Moskou gemeld wordt, zullen tengevolge van de revisie der buitenland sche handelsvertegenivoordi gingen, ver schillende employé's bi) deze vertegen woordigingen ontslagen worden. Boven dien zullen sommige hunner .vervolgd worden wegens frauduleuze handelingen. Aanhoudingen. Volgens de Roel zouden in de afgeloo- pen twee maanden zoowel te St. Peters burg als te Moskou ongeveer dagelijks arrestaties hebben plaats gehad, welke een politiek karakter dragen. Eendeels zijn het vertegenwoordigers der nieuw- opgekomen bourgeoisie, anderdeels per sonen behoorende tot de vroegere aristo cratie, die door de Ge-pe-oe worden ge arresteerd. Deze arrestaties vinden, naar verder gemeld wordt bij de bevolking weinig bijval ROEMENIE. Fraaie verkiezingsmanieren. De verkiezingscampagne in Roemenië heeft plaats onder de grootste terreur van de zijde der regeering, zooals men zelfs in Roemenië nog niet beleefd heeft In enkele Zuidelijke- provinciën van Bes- sarabië werden candldaten van de Roe- meensohe Boerenpartij met geweld ver hinderd hun lijsten In te dienen. De dor pen werden door gendarmes omsingeld, die beletten, dat deze oandldaten in con- 1 tact komen met hun kiezers. De prefecten hebben aan de candldaten wel vrijgeleide-biljetten gegeven, maar deze worden door de gendarmes niet ge respecteerd. Er zijn namelijk verschillen de biljetten uitgegeven, blauwe voor de regeerings- en roode voor de opposltle- candidaten. De gendarmes hébben, naar enkele bladen weten te melden, in het ge heim Instructie gekregen, alleen de per sonen met blauwe biljetten door te laten. Dezer dagen overkwam het zelfs den voormallgen premier Bratianu, dat hij door een gendarme werd gearresteerd. Eerst na langdurige onderhandelingen werd hij op vrije voeten gesteld. ALBANIË. Een avontuur van fascisten. Invallen ln Albanië. Volgens betrouwbare beriohten uit Ti rana zijn fascistische benden met motor booten van de. Italiaansohe kust, in het bijzonder uit het gebied van Brindisi, goed gewapend en uitgerust naar Albanië ge komen en zijn zij van Tirana uit het ge bergte binnengedrongen, waar zij reeds verscheidene gevechten tegen Albanee- sohe regeerlngstroepen hebben geleverd. De Albaneesche regeering weigert In lichtingen ln verband met deze aangele genheid te verstrekken. MAROKKO. Aan de Matln wordt uit Rabat gemeld: Ten gevolge van den opmarsch van de Fransoh-Spaansche troepen hebben de Riffijnen Targwist, leen van Abd-el-Krim, ontruimd. De troepen hebben zich ln de veroverde stellingen gevestigd. De ten Noorden van de Werga bezette linie wijst een voort gang van meer dan twintig kilometer aan, die in de laatste dagen is verwezenlijkt. VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche leger. Een verklaring van Wllbur. De marinebegrootlng voor het fiscale jaar 1926 ls op 819.650.075 vastgesteld, 11a ampele bestudeering door de beide Huizen van het Congres. Hoewel zuinig heid is betracht blijft de vloot in uitste kenden staat. Ook ls ontwikkeling mogelijk. De terrei nen voor luchtschepen te Lakehurst (New Jersey) en Los Angeles (Oalifornië) blij ven instand. AUSTRALIË. Een staking ln de kolenmijnen. Uit Sydney wordt gemeld, dat eeni kort geleden uitgebroken staking onder het personeel van de locomotieven van de ko- lenmijntreinen voortduurt De scheep» vaart ln Australië, begint onder het ge brek aan steenkool to lijden. KORTE BERICHTEN. Het DultschSpaansche handélsverctraig ia, door dén rijksraad goedgekeurd. De Spaansche t roepen zijn voortge- rukt ln den sector van Adjir. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat Mehmed VI de laatste sultan van Tur kije, te San Remo aan een beroorte over leden ls. (Binnenland.) Twee meter was van de Maas. Inbraak. Twee mannen neergeschoten. Gisterennaobt is in de eenzaam gelegen woning van den landbouwer Hoogerbrugge aan den Hofweg onder Overschie inge broken. Vermoedelijk heeft de inbreker zioh laten insluiten. Nadat de bewoners zich ter ruste hadden begeven, heeft de inbreker de toegangsdeur tot de slaap kamer weten te openen. Op het oogenblik, dat hij zijn slag wilde slaan, kwam de broer van Hoogerbrugge, die bij dezen inwoont, thuis. Hij vond de deuren open en riep Hoogerbrugge, die ijlings uit bed kwam. De zich in de slaapkamer bevin dende inbreker trok daarop een revolver en schoot Hoogerbrugge neer. Vervolgens keerde hij zich naar den broer van Hoogerbrugge, dien hij in de worsteling, welke volgde, eveneens levensgevaarlijk wondde door een schot uit zijn revolver. De inbreker wist te ontkomen. De gebroeders Hoogerbrugge zijn door den geneeskundigen dienst uit Rotterdam naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De toestand van Hoogerbrugge, die ln de borst is getroffen, is wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De politie is direct met het onderzoek begonnen, tot nog toe zonder veel resul taat. Het hooren van de twee gewonden ging zeer moeilijk. Om een auto.' De koopman O. K. te Rotterdam had een Ford-auto op afbetaling geleverd aan den chauffeur P. Z. uit Vlaardingen. Over de betaling ontstond een geschil en K. wilde een deurwaarder te Vlaardingen op den auto beslag doen leggen. Omdat de auto te Rotterdam in gebruik was, ging dit niet zoo gemakkelijk en toen K. Vrijdagavond de bewuste auto op de Schiekade West zijde alhier onbeheerd zag staan, nam hij een snel besluit, stapte in en ging er met den wagen vandoor. Z. deed bi) de politie aangifte van het gebeurde en klaagde K. wegens diefstal aan. De politie onderzoekt de zaak. Wegwerker door den trein gegrepen en gedood. De wegwerker P. v. d. V., in dienst bij de Ned. Spoorwegen, ls Zondagavond om streeks halfzes nabij Schagen door den trein, die komende lüt Alkmaar te 6.09 in Helder aankomt, aangereden en gedood Het ongeluk werd door den machinist niet bemerkt. Men vond het lijk, eenigen tijd nadat de trein was gepasseerd. Vermoedelijk was het slachtoffer op weg om zijn koelen te gaan melken, want de qmmers lagen ter zijde van den weg. Mishandeling. Te Belllngwolde (Gr.) ls Vrijdagnacht tijdens een huiselijke twist de zoon van den arbeider 8. door zijn broeder met een vork en sohop mishandeld. Hij ls Zater dag ln erastigen toestand ln het zieken huis te Winschoten opgenomen. Inbraken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij dr. Hartigh te Koedijk (bij Alkmaar) door middel van opschui ving van een raam der spreekkamer. Vele kasten zijn opengebroken en nagezocht Tafelzilver wordt niet vermist Uit een paar huishoudpotjes is een klein bedrag aan geld gestolen. Den laatsten tijd zijn te Eindhoven tal rijke inbraken gepleegd, waarbij de die ven het in het bijzonder op brandkasten gemunt hadden. Ze traden met ongekende brutaliteit op. Geruimen tijd heeft de re cherche daarnaar onderzoek gedaan; bij verschillende diefstallen werden aanwij zingen gevonden, welke ln dezelfde rich ting leidden. In den nacht van 12 op 18 Mei werd er weer een diefstal gepleegd en wel te Veldhoven, waarbij de dieven geen geld konden bemachtigen, doch zioh tevreden stelden met een partij manufao- turen ter waarde van 1000. Naar aanlei ding daarvan trok men Vrijdagnacht op onderzoek uit en werd op verschillende plaatsen een inval gedaan. In de woning van N. K. aan de Edisonstraat te Eindho ven werden de manufacturen gevonden, tusschen het plafond verstopt. Onmiddel lijk daarop volgden meer arrestaties en werden nog aangehouden twee broers van N. K., M. J. en F. K., alsmede een zekere W. van H. Allen zullen ter beschikking van de justitie ln den 'Bosch wordèn ge- steld. Intusschen wordt het politioneel on derzoek nog voortgezet. Een vechtpartij. Zaterdagavond omstreeks 10 uur werd de assistentie van eenlge agenten van po litie Ingeroepen in de Jonkmansteeg te Rotterdam. In deze steeg zou een man een vrouw hebben gestoken. De agenten zagen, toen zij ter plaatse kwamen, dat de vrouw reeds door twee andere agenten naar het ziekenhuis aan den Ooolslngel werd gebracht. Zij had een steek ln de heup gekregen. De dader werd in de steeg gevonden, staande tegen den muur, met een groot dolkmes in de hand. De agenten maanden den man aan, zich vrij willig naar het politiebureau te begeven. Aanvankelijk gaf de man aan dit verzoek gehoor. Op den Schiedamsohen Dijk ge komen wilde Iemand uit het publiek den man den dolk ontnemen, waardoor hij geheel buiten zlohzelf geraakte van woede en den man, die hem het mes ontnemen wilde, begon na te zetten. De politie moest daarop van haar sabels gebruik maken, waarbij de man een sabelhouw over het voorhoofd en een over het achterhoofd opliep. Hierdoor nog niet gekalmeerd, doch eerder nog driftiger geworden, ging de man zoo te keer, dat de agenten hun revolvers moesten trekken, en eenlge schoten op den man losten, die hem niet ernstig verwondden. Nadat het den agenten gelukt was, den vluchteling weer tc arrestoeren, hebben zij hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ovei^e- braoht. De toestand van den getroffene ls niet direct levensgevaarlijk. De dader blijkt te zijn een Amster» damsoh caféhouder, die door zijn vrouw sedert eenigen tijd verlaten is. De vrouw leeft nu te Rotterdam met een kostgan ger. Dikwijls bezocht de oaféhouder zijn echtgenoote en zulks was ook Zaterdag. avond1 weer het geval. Hij heeft haar toen met een dolkmes gestoken. Noodstoomleldlng gesprongen. Op Wilton's sleepboot Engineering ls Zaterdagmiddag door het springen van een ndodstoomleiding, die van het dok naar de sleepboot yas aangebracht, G. O. D.,*die in de machinekamer aanwezig was, ernstig aan het hoofd en handen gebrand. De arbeider A. J. G. heeft ook brandwon den gekregen, maar minder erg. Zij zijn per brancard naar het gemeente-zieken huis te Schiedam gebracht Beiden komen uit Rotterdam. In Emmen zijn 576 plaggenhutten. Vanwege het gemeentebestuur van Em men is een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat het aantal plaggenhutten, dat valt onder bet besluit van den minister, 880 bedraagt Het aantal plaggenhutten bedraagt ln het geheel 670. De gemeente- architect de heer Meintema, deelde aan den oorrespondent van de Tel melde, dat wanneer men de „woningen" op het „Bo- venveen" er bij telt waarvoor een maxi mum bouwvergunning van 6 Jaar ls ge geven, het totaal aantal gerust gesohat kan worden op een 1000-tal. De theoretische oplossing van dit vraag stuk is gemakkelijk. Er staat in de ge meente Emmen een 67-tal woningen van de Woningstichting leeg. Het aantal leeg staande particuliere woningen bedraagt 80. Men zou dus 97 gezinnen uit de plag genhutten kunnen plaatsen in de stioh- tingswoningen en de particuliere huizen. Globaal gerekend blijven er dus dan een 280 gezinnen over, waarvoor men nieuwe woningen zou moeten bouwen. Praotisch zijn echter aan de oplossing van het vraagstuk groote moeilijkheden verbonden. In Emmererfsoheiderveen b.v. staat een 80-tal woningen van de woning bouwvereniging leeg, dooh er wonen ln de buurt van Emmererfsoheiderveen slechts een 116-tal gezinnen ln krotwonin gen, zoodat, wilde men deze en dergelijke gezinnen naar de woningen, welke be schikbaar zijn, doen verhulzen, er nog 16 gezinnen van elders moesten komen. Men is hier algemeen de meening toe gedaan, dat men in de richting van gelei delijke verbetering vap huisvesting moet werken. Het opschuilsysteem, dat ook el ders met suooes is toegepast, zal, zoo meent men, ook hier kunnen helpen. (Buitenland) Van Niéuw-Amsterdam tot New York. De aankoop van Manhattan Island door Peter Minuet, op 24 Mei 1626, zal 25 de zer door de Greenwich Hlstorical Society ln Battery Park worden herdacht De pre sident der. St Nioolaas Society, de heer Van Amrlnge en de secretaris van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel, dr. Van Aken, zullen hierbij het woord voe ren. Hiermede worden de feestelijkheden ter herdenking der stichting van Nieuw- Amsterdam ingeluid. Winterweer. Overatroomlngen ln Italië. Boos weer. Een trein ln een ravijn; 10 doódan* 80 gewonden. Uit Maastricht wordt aan de „Telegr.1' gemeld: Het heeft hier bijna onafgebroken 48 uur achter ejkander geregend. Tengevolge daar van is de Maas, die eerst op 15 cM. stond, ruim twee Meter gewassen. De uiterwaard „De Grind" is reeds bijna geheel onderge- loopen. België seint nog was. Sneeuw in Engeland en Frankrijk. Engeland is gedurende de laatste weken niet met fraai zomerachtig weer verwend. Een krachtige en vooral koude wind maakt het weer al zeer onaangenaam. Het Westen van Engeland heeft hiervan wel het meest te lijden en de Cotswold Hills werden zelfs verrast met sneeuwstormen. Ook in eenige andere streken is sneeuw gevallen. Niet alleen in Engeland, ook in Frank rijk doet het weer alles behalve aan Mei denken. De temperatuur in Parijs was Zon- dagmorgen onder den invloed van een kou den stormachtigen Noord-Ooster tot 40 gr. gedaald. Een van de twee hallen voor lucht schepen te St. Cyr is door den wind ver nield. In vele hooger gelegen gedeelten van het land is sneeuw gevallen. En de kalender gaf nog wel 16 Mei aan! Verschillende streken in Noord-Italië zijn de laatste dagen door geweldige on weren geteisterd; Vooral Lombardije heeft geducht te lijden gehad. De Etsch is op ver schillende plaatsen buiten haar oevers ge treden. Bij de overstroomingen is veel vee- omgekopien- Tal van dorpen zijn verwoest en nonderden menschen aakloos geworden. Ten gevolge van de felle regens zijn de Maas en de bijrivieren in België overal in zulke mate gewassen, dat in sommige ste den en overdorpen voor overstrooming ge vreesd wordt. Te Vaux-sous-Chèvremeont (provincie Luik) is de Vesdre buiten haar oevers getreden en staat de markt blank. Te Chenee is het water in talrijke huizen nabij het raadhuis gedrongen. In de streek van Hoei hebben geweldige onwederi ga- woed. De bliksem sloeg in een huis, dat ge heel afbrandde. Ook een auto werd door den bliksem getroffen en geheel vernield. Mexico City, 17 Mei! Een met Bonds- troepen gevulde trein ontspoorde bij Ixnu- quiipan en stortte in een ravijn, waarbij een tiental personen werden fedood en eea der-

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2